KLEYNES ANTIKVARIAT

Böcker om Värmland


Beställ genom att först markera och kopiera den bok Du är intresserad av. Klicka sedan på vår E-post-adress som finns sist i avdelningen och "klistra in" boken i meddelanderutan. Glöm inte att notera eget namn och postadress. Beställningar kan förstås också göras via post eller telefon.

Kleynes Antikvariat Box 219, 651 06 Karlstad, Sweden
Tel 054-14 44 10


Försäljningsvillkor (Terms of sale)

Åter till första sidan (Return to First page)

Uppdaterad 20090719


Aas, Egil Lind, Hans Myrdal Runebjer, Eva (red.)
Märken En skrift kring kulturmiljöer i västra Värmlands skogar Boplatser, jakt och fångst, jordbruk, råvara, vattenkraft, kommunikation, idrott, rövare och militärer, gravar. Foto i färg. Skogsvårdsstyrelsen 2000 64s Häftad Mycket gott skick 70 kr


Agelid, Sven
"(""Sven i Uved"") Från barnhemmet till Stjärnberget." Karlstad utan år. Illustrerad. 224 sidor + rättelseblad. Häftad med originalomslag. 120 kr


Ajaxson, Anders m fl
(Redaktörer) Värmländsk sjukvård ur ett läkarperspektiv. Värmlands läkarförenings festskrift vid 100-årsjubileet 2002. Tryckt 2002. Illustrerad. 26x20 cm. 160 sidor. Häftad med originalomslag. 120 kr


Akre, Egil
Sångshyttan - en bergslagsby i förvandling. 2002. Rikt illustrerad. 80 sidor. Dekorerat originalpappband.Om 400 års odlarmöda i nordöstra Värmland. 120 kr


Akre, Egil
Några sekler i Värmlandsskogen. Vad vi gjort av den - och med den. 2004. Rikt illustrerad. 104 sidor. Dekorerat originalpappband. Om bl a järnbruken, sågverken och massaindustrierna. Förlagsny bok. 170 kr


Akre, Egil
Det gröna huset i Skåre En berättelse om disponenthuset vid Skåra sågverk (Karlstad). Akvareller av Gerd Göran. ISBN 91-974687-5-4. Förlagsny 240 kr


Akre, Egil
Några sekler i Värmlandsskogen Vad har vi gjort av den och med den. Från Gustav Vasas tid och fram till idag. Illustrationer i sv/v. Bild,Text &Form 2004 101s Dek.ppb.ISBN 91-974687-2-X Nyskick 170 kr


Alm, Hilkka
Fjärran gröna ängar Del 1 Blod och tårar Skildring av författarens finska ursprung och till Sverige invandrade stamfäder. Egen utgivning 1982 343s Häftad Författarens dedikation Mycket gott skick 150 kr


Almquist, Harry
Sanctus Carolus 1806-1956 St Joh:s Logen Sanctus Carolus i Karlstad. Minnesskrift över dess 150-åriga verksamhet. Blått klb i mycket fint skick. 204 s + pers reg. 800 gr 150 kr


Almquist, Joh. Ax.
Uddeholmsverken Historisk skildring. Illustrationer i sv/v + 5st utvikbara diagram Stockholm 1899 523s Klb. Medbundet omslag Mycket gott skick 250 kr


Almqvist, Gunnar
Sammandrag av Fryksdals härads domböcker 1602-1700 Värmlands museums skriftserie nr 18 Utgiven av Östra Ämterviks hembygdsförening och Värmlands museums skriftserie nr 18 1987 634s Häftad ISBN 91-85224-01-4 Mycket gott skick 220 kr


Alsterlind, Frej
Fryken och Hyn. Händelser och gestalter i Stora Kil 1900-1920. 1978. Illustr. 532 sidor. Orignalklotband med främre omslag. 180 kr


Alsterlind, Frej
Nagla2-Nejlika Minnesteckningar vid Prästmötet i Karlstad 1971. Illustrerad med foto sv/v. 115s Häftad Lite gulnad Övrigt mycket gott skick 140 kr


Alsterlind, Frej
Fryken och Hyn Händelser och gestalter i Stora Kil 1900-1920. Illustrationer i sv/v. Utgivare: Stora Kils församling 1978 532s Häftad Spår av veck främre omslag, något tummad på bakre omslag. Övrigt i mycket gott skick. 100 kr


Alsterlind, Frej
Det glada tjugotalet Händelser och gestalter i Stora Kil 1920-1932 samt från skilda tider. Illustratoner i sv/v. Utgiven av Stora Kils församling 1979 509s Häftad Mycket gott skick 100 kr


Alsterlind, Frej
Kilsbygden Ett och annat från Stora Kil och bygden kring Nedre Fryken förr och nu. Illustrerad med foto i sv/v. Utgiven av Stora Kils församling. Uå 501s Klb. Tummad pärmÖvrigt mycket gott skick 140 kr


Alsterlind, Frej
Nedre Fryken förr och nu Ett och annat från Stora Kil och bygden kring. Illustrationer i sv/v. Utgiven av Stora Kils församling 1981 501s Dek.klb. Fläck på främre pärm, Författarens dedikation Gott skick 140 kr


Alsterlind, Frej
Bygata och kyrkväg Händelser och gestalter i Stora Kil 1850-1900. Foto och teckningar i sv/v. Utgiven av Stora Kils församling 1976 569s Dek.klb. Medbundet omslag Namnteckning Mycket gott skick 150 kr


Alsterlind, Frej
Fryken och Hyn Händelser och gestalter i Stora Kil 1900-1920. Foto och teckningar i sv/v. Utgiven av Stora Kils församling 1978 532s Dek.klb. Medbundet omslag Mycket gott skick 160 kr


Alsterlind, Frej
Det glada tjugotalet Händelser och gestalter i Stora Kil 1920-1932 samt från skilda tider. Illustrerad med foto i sv/v. Utg. Av Stora Kils församling 1979 518s Dek.klb. Medbundet omslag Mycket gott skick 180 kr


Alsterlind, Frej
Kilsbygden Ett och annat från Stora Kil och bygden kring Nedre Fryken förr och nu. Illustrerad med foto i sv/v. Utgiven av Stora Kils församling. Uå 501s Klb. Tummad/solkig pärm.Ex libris. Dedikation fr förf Övrigt mycket gott skick 180 kr


Alsterlind, Frej
Några notiser om Frykstabanan-Sveriges första järnväg Illustrerad med foto i sv/v. Skrifter utgivna av Föreningen för Värmlandslitteratur 1Utgiven i samverkan med Svenska Järnvägsklubben 1975 12s Häftad ISBN 91-85434-00-0 Gott skick 90 kr


Anander, A (utg.)
Värmlands läns kalender 1939-1940 Utgivarens förlag 1940 940s Rygg.klb. Gott skick 400 kr


Ander, Ernst T
(Utgivare) Ur Karlstads högre allmänna läroverks hävder, I (allt som utkom). 1931. Illustreread. 25x19 cm. 504 sidor. Halvfranskt band. Numrerad upplaga om 450 ex, varav detta är nr 212. 200 kr


Ander, Staffan
God morgon 2000. Kåserier och krönikor i Nya Wermlands-Tidningen. 1999. Illustrerad. 17x24 cm. 88 sidor. Dekorerat originalpappband. 120 kr


Ander, Staffan
Gomorgon 2001 Kåserier och krönikor i Nya Wermlands-Tidningen. Illustrationer i sv/v. Nya Wermlands-Tidningen 2000 79s Dek.ppb. ISBN 91-631-0247-1 Nyskick 70 kr


Ander, Staffan
Gomorgon 2000 Kåserier och krönikor i Nya Wermlands-Tidningen. Illustrationer i sv/v. Nya Wermlands-Tidningen 2000 85s Dek.ppb. ISBN 91-630-8934-3 Nyskick 70 kr


Ander, Staffan
God morgon 2006 54 kåserier och krönikor i Nya Wermlands-Tidningen. Illustrerad med foto i sv/v. Nya Wermlands-Tidningen 2004 Dek.ppb. ISBN 91-631-5870-1 Namnteckning Mycket gott skick 60 kr


Andersson, Ingvar
Uddeholms herrgård under tre sekler. 1968. Illustrerad. 98 sidor + planscher. Originalpappband. Källpublikationer och studier till Uddeholms historia II. 120 kr


Andersson, Ingvar
Uddeholms historia till 1914 Uddeholms historia. Människor, händelser, huvudlinjer från äldsta tid till 1914. 1960. Illustrerad. 24x16 cm. 1850 gr. 600 sidor + planscher och en utvikbar karta. Originalklotband med främre omslag. 180 kr


Andersson, Ingvar
Uddeholms herrgård under tre sekler Källpublikationer och studier till Uddeholms historia Del. II Stockholm 1968112s Dek.ppb. Mycket gott skick 60 kr


Andersson, Ingvar
Uddeholms Herrgård under tre sekler Källpublikationer och studier till Uddeholms historia del II P.A. Norstedt & Söner 1968 97s Dek.ppb. Namnteckning Mycket gott skick 60 kr


Andersson, Ingvar (utg.)
Emanuel af Geijerstams levernesbeskrivning Källpublikationer och studier till Uddeholms historia Del. 1 Stockholm 1954 112s Dek.ppb.+genomskinligt so Exlibris Fuktskadad Gott skick 50 kr


Andersson, Ingvar (utg.)
Emanuel af Geijerstams levernesbeskrivning Källpublikationer och studier till Uddeholms historia Del. 1 Stockholm 1954 112s Dek.ppb. Mycket gott skick 60 kr


Anér, Gunvor
Värmlandsvers. 1968 (fjärde upplagan). 64 sidor. Häftad med originalomslag. 120 kr


Anér, Gunvor
På kyrkbacken. 1968 (andra upplagan). 60 sidor. Helklotband med båda omslagen medbundna. 120 kr


Armkrok med Värmland En förälskelse vår, sommar och höst.
Bergström, Erik Personlig betraktelse över hur strukturationalisering möter stillsamma vardagsmänniskor på värmländska landsbyden.NWT-förlag 1968, 77 sidor Häftad. Sv/v ill. Vinjetter av Lisbeth Bergström Gott skick. Uppsprättad, framsida-lossnat litet från rygg, baksida- smuts och vikt hörn. 50 kr


Arnil (Arthur Nilsson)
Dä va Fastingsmarken Nittânhundratre Minnesbilder i kuplett- och annan form från Kristinehamnsrevyer under åren 1905-1930. 1964. Illustrerad. 16x22 cm. 94 sidor. Dekorerat originalband. 80 kr


Aronson, Georg
En sjötappningskatastrof i Värmland. Med 3 kartor och 6 bilder. 42 sidor. Värmland förr och nu X, 1912. Häftad med originalomslag. 150 kr


Aronson, Georg
Värmland Förr och nu 1912 En sjötappningskatastrof i Värmland, Nyby, med tre kartor och 6 bilder. Meddelande från Värmlands naturhistoriska och fornminnesförening 1912 55s Häftad Blekt och tummad pärm, skada på nedre rygg, gulnad inlaga, namnteckning Mindre gott skick 150 kr


Arvet och framtiden.
Karlstads hamn 150 år. Redaktör Åke Sallnäs. 1988. Rikt illustrerad. 26x22 cm. 82 sidor. Dekorerat originalpappband. 150 kr


Arvidsson, Kia
Bärön med omnejd då och nu Hällmålningar och människor Om Bäröns ägare under 1900-talet. Illustrationer i sv/v. Egen utgivning 1998 32s Häfte Lite tummat omslag. Mycket gott skick 70 kr


Att komma hem till Värmland
Ett tal vid studentjubiléet i Karlstad den 3 juni 1961.8s Häftad Sv teckningar över Karlstad. Fläckar på pärm, veck hörn/uppslag. Gott skick 60 kr


Axelson, Carl Warmland, Knut
Filipstads läroverk En kort historik. Särtryck ur En bok om Filipstad. Foto i sv/v. Filipstad 1962 15s Häftad Veck på främre omslag Gott skick 60 kr


Axelson, Carl (red.)
En bok om Filipstad Minnesskrift med anledning av Filipstads 350-årsjubileum 1961. Illustrationer i sv/v. Utgiven av Filipstads stad 1961 671s Klb. Mycket gott skick 250 kr


Axelson, Carl (red.)
En bok om Filipstad Minnesskrift med anledning av Filipstads 350-årsjubileum 1961. Illustrationer i sv/v. Utgiven av Filipstads stad 1961 671s Blått skinnimitation+so Mycket gott skick 250 kr


Backlund, Johan (red.)
Värmländsk kultur nr 3/4 2002 Mitt smultronställe: Inger Sanberg, Romstad, Mattila, Eldaregatan i Filipstad. 48s. Utg.: Föreningen Vämländsk kultur. Häftad (klamrad). Ill. I svv. Mycket gott skick 50 kr


Backlund, Johan (red.)
Värmländks kultur nr 3/4 2001 "Välkomna till Sommar-Värmland. Rämmen, mellan dröm och verklighet, Järnkors i Segerstad, 1700-talskistan från Gunneby, ""Vägen mellan himmel och jord"" (Margareta Brandby-Cöster) om Selma Lagerlöf. 48s. Utg.: Föreningen Värmlänska kultur. Häftad (klamrad) Mycket gott skick." 50 kr


Backlund, Johan (red.)
Värmländsk kultur nr 2 2003 Alster. Albin Zernander, Alsters kyrka m.m. Föreningen Värmländsk kultur utg. 40s Häftad (klamrad)Foto i sv/v och färg. Mycket gott skick. 50 kr


Backlund, Johan (red.)
Värmländsk kultur nr 5 2000 Karlstads Domkyrka, Selma Lagerlöf och kyrkan, Truls Bernhold m.m.Föreningen Värmländsk kultur utg. 32s Foto i sv/v och färg. Häftad (klamrad) Mycket gott skick 50 kr


Batie, Martha
Konditorn och småstaden Om konditorilivet i Arvika och konditorns roll i småstaden och konditoriets sociala roll. Foto i sv/v. C1-uppsats i etnologi Göteborgs universitet / Karlskog folkhögskola 1984 48s+14s Klamrat häfte Gott skick 120 kr


Behm, C L
Jordbruksnäringen inom Älvdals härad. Karlstad 1943. Illustrerad. 25x18 cm. 48 sidor. Häftad med originalomslag. 120 kr


Bengtson, Erik
Hurra för de gossar som till Trossnäshea Skildring av en värmländsk knektrotes tvåhundrafemtioåriga historia. Bokförlaget Värmland 1983 128s Häftad ISBN 91-86386-01-8 Mycket gott skick 90 kr


Berg, Bengt
Värmländska dagar. Dikter. 1975. 72 sidor. Häftad med originalomslag. Författarens andra bok. 150 kr


Berg, Bengt (text) Jofjell, Staffan (foto)
På väg genom Värmland Om människor och platser och hur det var förr i tiden. Lättläst. Foto i sv/ och färg. LTs förlag 1989 67s Dek.ppb. ISBN 91-36-02699-9 Nyskick 50 kr


Berg, Bengt Ludvigsson, Bertil
Bertils bilder Text och dikter Bengt berg Bertil Ludvigsson berättar om sin vandring med kameran. Foto i sv/v och färg. Värmland Förr och Nu Årgång 100 Värmlands Museums Årsbok 2002 125s Dek.ppb. ISBN 92-85224-56-1 Nyskick 100 kr


Berger Tage
En värmländsk vilde NWT, 1972, Inbunden, Om Ossian Berger (1849-1905) tidigare JO och justitieminister. Berger var bördig från Håkanbol, Degerfors Värmland, 143 sidor, mycket fint skick. 90 kr


Berger, Jan-Eric (red.)
Klarälvdalens folkhögskola 25 år- en skola för framtiden Jubileumsskrift.Skildring i ord och bild. Klarälvsdalens folkhögskola 1987 50s Häfte/klamrad Mycket gott skick 50 kr


Berger, Sune
Företagsnedläggning - konsekvenser för individ och sam- hälle. 1973. Illustrerad med diagram och kartor. XVIII+222 sidor. Häftad med original-omslag. Akademisk avhandling. Om Jössefors och Glava. 140 kr


Berggrén, Per
Värmlands pärlor En bok om Värmland: Författarna, konstnärer, älgjakt, svedjefinnarna Sillegården mm. Färgbilder, text på Svenska, tyska o engelska. 221 s.ISBN 91-973720-3-X. 1900 gr. 30 x 30. Förlagsny bok 350 kr


Berglund, Hillie
Från Värmlandskorv till Kungarätt Gammaldags recept i Värmland samlade av författaren. Omslag och illustrationer: Thore Andersson. Eget förlag 1972 103s Dek.ppb. Författarens namnteckning Något böjd främre pärm. Övrigt mycket gott skick 90 kr


Bergqvist, N.F.
Anteckningar om Våxnäs Carlstads-Gillets skriftserie N:o 16 Illustrationer i sv/v. 1981 60s Häfte Namnteckning Mycket gott skick 50 kr


Bergqvist, N.F.
ett drama i Sandbäcksskogen 1805 "Bygger på ett föredrag, ""Duellen i Carlstad 1805-ett prästvals blodiga efterspel"", vid Carlstads-Gillets lagtima höstgillen den 21 nov 1968. Illustrerad med teckningar i sv/v. Carlstads-Gillets skriftserie N:o 11 1970 48s Häftad Mycket gott skick." 50 kr


Bergström, Erik
Karlstads Köpmäns Understödskassa 1833-1973. Illustrerad. 25x17 cm. 48 sidor. Originalpappband. 120 kr


Bergström, Sigge
Värmländskt. Hembygdsminnen i ord och bild. 1937. Illustrerad av författaren. 160 sidor. Originallinneband med främre omslag. 150 kr


Bergström, Sigge
Värmländskt Hembygdsminnen i ord och bilder med illustrationer i sv/v. Wahlström & Widstrand 1937 157s Häftad Inlaga släppt något från omslag Gulnad Gott skick 80 kr


Bergström, Sigge
Värmländskt Hembygdsminnen i ord och bilder med illustrationer i sv/v. Wahlström & Widstrand 1937 157s Häftad Namnteckning, gulnad Gott skick 90 kr


Bergström, Sigge
Värmländskt Hembygdsminnen i ord och bilder med illustrationer i sv/v. Wahlström & Widstrand 1937 157s Klb. Medbundet omslag gulnad Gott skick 120 kr


Bernesjö, Lennart
Från Dahl till Berg. 14 värmländska 1900-talsförfattare. 1991. Illustrerad. 224 sidor. Dekorerat originalpappband. 120 kr


Bidrag till Wermlands antiqvariska topografi (Två delar: Östra Wermalnd och Westra Wermland.)
Djurklou, N.G. Värmlandskildring utifrån reseanteckningar gjorda av antikvitetsintennden N.G. Bjurklou åren 1866-67 med kommentarer av Värmlands Museum.Värmland Förr och Nu NWT 1954. 242 sidor. Häftad. Svv ill. Teckningar.Gott skick.Tummat och lätt böjd framsida. 200 kr


Bilder för små och stora
Sandberg, Lasse Katalog i samband med retrospektiv utställning över L.S. på Värmlands Museum 2/2-1/4 2002 50s Häftad Rikt ill.: med foto och teckningar i sv/v och färg.Mycket gott skick. 60 kr


Bilder under lanthandelns historia.
Sammanställda av J. Ejdestam, Nathan Hedin och Erik Nygren. 1965 (2a uppl). Illustrerad.24x17 cm. 438 sidor. Dekorerat originalband. 180 kr


Billerud 1883-1983
Kihlström Leif (red.) En kort resumé över pappersmassafakriken Billeruds (Säffle) 100-åriga verksamhet och en en blick mot framtiden.VF-tryckeri 1983 107 sidor +4 sidor.Dek. Ppb. Mycket gott skick 110 kr


Billerud 75 år
Kort text om Billeruds skogar. Rik fotoillustration Sv/v och färg: Gustav Hansson, Lennart Olsson, Sune Sundahl och John Erik Andersson. Wezäta AB 1958 54 s. Dek klb med so. Något slitage på skyddsomslag. Gott skick 70 kr


Björkman, P
Beskrifning öfver Wermland Senare delen Värmlamds fornminnes- och museiförening Seriepublikation Nr 1 Utgiven av Daniel Toijer efter det i Kristinehamns h.a. Läroverks bibliotek befintliga originalmanuskriptet. 1945 223s Häfte lätt naggat so, ouppsprättad Mycket gott skick 180 kr


Blom Wiklund
En bok om nedre Ullerud Karlstad 1975. dek klb 517 s. 1 kg. Mycket fint skick 220 kr


Blom, Torsten
Flere olycklige uslingar utgå friske och helbregde därifrån Sjukhusvårs i Karlstad under 200 år Minnesskrift i anslutning till Centralsjukhusets 200-årsjubileum 1975. Illustrationer i sv/v. Landstingets arbetsvårdsinstitut 1975 64s Häfte Mycket gott skick 70 kr


Boberg, Lennart
Kyrkskeppen i Karlstads församlingskyrkor. 2002. Rikt illustrerad. 21x21 cm. 28 sidor. Häftad med originalomslag. Nytt ex. Carlstads-Gillets skriftserie 34. 90 kr


Boberg, Lennart
Kyrkskeppen i Karlstads församlingskyrkor Populärvetenskapligt nedtecknad dokumentation av våra kyrkorum utifrån ett sjöfartshistoriskt perspektiv. Illustrerad med foto i sv/v. Carlstads-Gillets skriftserie nummer 34 Förlag Berggrén & Meyer-Lie 2002 30s Häftad (klamrad) ISBN 91-973720-2-1 Nyskick 90 kr


Boberg, N F
Värmlands landstorm Dess organisation och verksamhet intill dec. år 1915. Såldes till förmån för landstormens kokvagnskassa. Illustrerad med fotoplansncher i sv/v. Kungliga Värmlands regemente 1915 238s Häftad Naggad pärm och inlaga, blekt rygg, ägarstämpel Gott skick 100 kr


Boheman, Ezline (red.)
Svenska turistföreningens årsskrift 1928 Tema Värmland: Ernst Lampén om finnarna, Mauritz Hellberg om Esaias Tegnér, Erik Gustaf Geijer, Gustaf Fröding Selma Lagerlöf, Anders Fryxell, m.m.Medbundet omslag med målning i färg av Sigge Bergström. Wahlström & Widtrand 1928 358s Hlv klb Visst slitage på päm Mycket gott skick 160 kr


Bohlin, Sven
Från Klarälvens stränder Bygdebilder från Norra Ny Foto i sv/v. Svenska Allmogeförlaget Vetlanda 1932 85s Häftad Något tummad, delvis ouppsprättad Gott skick 180 kr


Bohm, Sam m fl
Unger-Edgrenska släktminnen. 1928. Illustrerad. 112 sid. + 3 utvikbara släkttablåer. Halvklotband med främre omslaget medbundet. Tryckt i 300 exemplar. 300 kr


Bolin, Lorentz
Karlstad ur natursynpunkt. 1948. Rikt illustr. 25x19 cm. 114 sidor. Häftad med originalomslag. 120 kr


Bolin, Lorentz
Karlstad ur natursynpunkt Fotografiskt arbete (sv/v) över Karlstads natur på uppdrag av Karlstads Hembygdsgille. Distribueras genom Nermans trycksaker, Karlstad 1948 113s Häftad Revor och fläckar på so, noteringar första uppslag insidan av pärm, inlaga lossnat Mindre gott skick 50 kr


Bolin, Lorentz
Karlstad ur natursynpunkt Fotografiskt (sv/v) arbete över Karlstads natur, såväl den ursprungliga och spontant framvuxna som den med konst framskapade. Hembygdsgillet 1948 113s Häftad Små fuktfläckar på pärm, notering i blyerts främre pärm, fläck bakre pärm Inlaga i mycket gott skick 100 kr


Borg, Sven Hugo
Borgviks järnbruk. Utveckling och nedgång 1840-1924. 1998. Rikt illustrerad, även i färg. 22x24 cm. 216 sidor. Originalklotband med skyddsomslag. 190 kr


Borg, Sven Hugo
Borgviks järnbruk Utveckling och nedgång 1840-1934 Illustrationer i sv/v och färg. Utgiven av Borgviks Hembygdsförening 1998 215s Blå skinnimitation+so ISBN 91-630-6970-9 Mycket gott skick 180 kr


Borgenstierna, Gert
Herdabrev till Kaarlstads stift Tankar inför tillträdädet till den nya tjänsten som biskop.Svenska kyrkans diakonistyrles bokförlag Stockholm 1957 153s Häftad. Gulnad pärm inlagan i mycket gott skick. 50 kr


Borglin, Brita
Utsikt från stränderna. "Klarälven vid Nedre Ullerud; Barndomen på ön. 1997. 144 sidor. Häftad med originalomslag. Dedikation." 120 kr


Brelin, Ingemar
Naturstudier i Norra Finnskoga Foto i sv/v. Meddelanden från Värmlands Naturhistoriska förening. Karlstad 1965 62s Häftad Mycket gott skick 80 kr


Broberg, Richard
Språk- och kulturgränser i Värmand Särtryck ur Svenska Landsmål och svenskt Folkliv 1972 Sammanfattning på engelska. P.A. Norstedt & Söner 1973 159s Författarens dedikation Mycket gott skick 120 kr


Broberg, Richard (utg.)
Jordebok för Värmland 1540 Med inledning och kommentar utgiven av Richard Broberg. Wretmans Boktryckeri, Uppsala 1952 312s Häftad Naggad, gulnad ej uppsprättad 240 kr


Brodin, Linus
Värmland. Handbok för turister. 1925. Rikt illustrerad. 96 sidor + en dubbelsidig karta. Häftad med originalomslag. 120 kr


Brodin, Linus
Värmlands hantverksdistrikt 1934-1944. Karlstad 1944. Illustrerad. 25x18 cm. 56 sidor. Häftad med originalomslag. 120 kr


Brodin, Linus
Kristinehamns fabriks- och hantverksförening 1847-1947. 1947. Illustrerad. 25x17 cm. 96 sidor. Häftad med originalomslag. 150 kr


Brodin, Linus
En bok om Västra Emtervik. Bidrag till socknens historia. 1948. Illustrerad. 24x17. 368 sidor. Halvklotband med främre omslag. 350 kr


Brodin, Linus
Vårt vackra Värmland Rikt illustrerade (foto/färg) korta texter om Karlstad, Kristinehamn,Filipstad, Fryksdalen, Torsby, Finnskogarna, Gräsmark, Sunne, Mårbacka, Rottneros, Klarälvdalen, Ransäter, Ekshärad, Hagfors, Karlskoga, Arvika och Säffle. Ultraförlaget 35s Hlv.klb. Små fläckar/slitage på pärm, gulnad inlaga Mycket gott skick 120 kr


Brodin, Linus
En bok om Boda Bidrag till socknens historia på uppdrag samlade av Linus Brodin. Illustrerad med foto i sv/v. Arvika 1952 294 s. Klb.medbundet omslag Gulnad, främre pärm något böjd Gott skick 240 kr


Brodin. Linus
En Bok om Boda Bidrag till socknens historia på uppdrag samlade av Linus Brodin, Rött Klotband. 294 s. fr omsl. Arvika 1952. Mycket fint skick. 600 gr 300 kr


Broholm, Karl, Waldén, Bertil, Brodin, Linus, Stolpe, Sven m.fl.
Nysunds socken Minnesskrift med anledning av kyrkans 300-åriga tillvaro. Illustrationer i sv/v. Örebro 1938 168s Häftad Tummad pärm övrigt gott skick 320 kr


Bromander, C.V.
En minnesvärd värmländsk landshövding Om Nils Wibelius, 1707-1768. Illustrationer i sv/v. Carlstads-Gillets skriftserie N:o 18 1984 24s Häftad/klamrad Mycket gott skick 50 kr


Bromander, C.V. Kjellin, Helge
Boltziussläkten och Boltziusminnen Minnesskrift till 100-årsdagen av F.A. Boltzius födelse. Foto i sv/v. Värmland Museum 1936 31s Häftad Rostfläckar från klamrar gulnad Gott skick 150 kr


Brorson, Alf
Sillénska anfäder - tolv präster i Värmland och på Dal. 2000. Illustrerad. 116 sidor. Häftad med originalomslag. 140 kr


Brorson, Alf
Den Värmländska parnassen Några författarskap i ett halvt sekels perspektiv. Foto i sv/v. Stjerneskolan/Föreningen för Värmlandslitteratur 2003 63s Häftad ISBN 91-631-3146-3 Nyskick 90 kr


Brunnberg, K G
Persbergs Gruve Aktiebolag 1866-1920. Minnesskrift tillägnad Aug. Herlenius på sextioårsdagen de 22 december 1921. Stockholm 1921. 29x23 cm. Porträttplansch + 48 sidor. Halvfranskt band, Gustaf Hedberg, Stockholm. Tryckt i 100 numrerade exemplar varav detta är nr 25. 600 kr


Brunskog - de gamle berättar
(del I). 1975. Illustrerad. 192 sidor. Häftad med originalomslag. Sammanställd av Elof Persson. 150 kr


Brunskog - de gamle berättar,
del II. 1989. Illustrerad. 224 sidor. Dekorerat originalpappband. 120 kr


Börjeson, John
Ägarne till Gunnarskär på Hammarön under 1700-talet. 22 sidor. Värmland förr och nu nr IX, 1911. Illustrerad.Totalt (2)+66 sidor + planscher. Häftad med originalomslag. Innehåller även C V Bromanders uppsats om konstnären Erik Jonæus. 150 kr


Börjeson, John
Hvad jag fann i de gamla sockneprotokollen eller Lifvet i en kyrkoförsamling på landet för 150 år sedfan. Karlstad 1899. (4)+20 sidor. Inbunden i ett enkelt originalpappband. 150 kr


Carldén, Carl-Erik
Från fattigskola till skolpalats. Folkskolans historia i Karlstad under fyra sekler. 1985. Rikt illustr. 304 sidor. Dekorerat originalpappband. Carlstads-Gillets skriftserie N:o 19. 120 kr


Carldén, Carl-Erik
Från kyrkskola till medborgarskola. Folkskolans historia i Karlstad under fyra decennier. 1989. Rikt illustr. 432 sidor. Dekorerat originalpappband. 150 kr


Carldén, Carl-Erik
Södra skolan En 120-årig historia Om en skola i Katrlstad. Illustrerad med foto i sv/v. VF Tryck 1984 71s Dek.ppb. Mycket gott skick 90 kr


Carldén, Carl-Erik
Från fattigskola till skolpalats Folksolans historia i Karlstad under fyra sekler. Illustrationer i sv/v. Carlstads-Gillets skriftserie nr 19 1985 304s Dek.ppb. ISBN91-970724-0-0 Nyskick 100 kr


Carldén, Carl-Erik
Från fattigskola till skolpalats Folksolans historia i Karlstad under fyra sekler. Illustrationer i sv/v. Carlstads-Gillets skriftserie nr 19 1985 304s Dek.ppb. ISBN91-970724-0-0 Nyskick 100 kr


Carlsson, Eric Jern, Walfrid
Eda socken 1948 En handledning tillägnad kommunens invånare. Eda kommun (utg.) 1948 120s Ppb. Gott skick 110 kr


Carlsson, Gideon
Smeder . Berättelser från värmländskt bergslagsliv. Med inledning av Eva Wennerström-Hartmann. W&W 1946. 166 s. Häftad. 80 kr


Carlsson, Gideon
Värmländska storljugarhistorier Samling historier från det gamla smedbruket Storfors. Wahlström & Widstrand 1953 159s Häftad Snedläst, reva nedre rygg och slitage på pärm, namnteckning Gott skick 90 kr


Cederlund, Johan
Värmlands Säby Herrgårdsmonografi. Illustrationer i sv/v och färg. Värmlandska Byggnadsminnen 1990 58s Häftad ISBN 91-630-0124-1 Mycket gott skick 70 kr


Christofferson, Birger
Karlstad. 1961. Illustr med fotografier av Kurt Wreme. 172 sidor + planscher. Originalband med främre omslag. 150 kr


Christofferson, Birger
Karlstad Subjektiv minnesresa . Om industrier, konstnärer och författare (Sigge Stark, Selma Lagerlöf, Gustaf Fröding m fl.) illustrerad med sv/v foto. Wahlström & Widstrand 1961 173s Två röda fläckar på främre pärm. Uppsprättad.Mycket gott skick. 120 kr


Dahlberg, John
F.A. Boltzius och Troshelbrägdagörelsen i Sverige Om sjukdomarnas orsak, exempel på helbrägdagörelse m.m. Foto i sv/v. John Dahlbergs Förlag 1903 160s Rygg.klb. Fläck och slitage på pärm, snedläst, gulnad inlaga 120 kr


Dahlén, Runde Eldebo, Runar Kennerberg, Owe
Församling i rörelse Om försangsutveckling i västra Värmland. Foto i sv/v. Libris förlag 2008 286s Dek.ppb ISBN 91-7195-954-8 Nyskick 120 kr


Dahlgren, Bo Fagerman, Sven
Bilder från Kristinehamn Kort historik och hur det är idag med mycket rikt illustrerad i färg. Bokförlag Bild & Design AB 1995 119s Dek.ppb. ISBN 91-630-3377-1 Nyskick 130 kr


Dahlgren, F.A.
Värmlänningarna Sorglustigt tal-, sång- och dansspel i två avdelningar och sex indelningar. Med klaverutdrag till musiken av Andreas Randel. Niloe 1977 125s+31s Röd skinnimitation+so ISBN 91-7102-079-9 Mycket gott skick 90 kr


Dahlgren, Fredik August
Värmländingarne Sorglustigt tal-, sång- och dansspel i två avdelningar och sex indelningar. Albert Bomniers förlag 1912 Åttonde upplagan 128s Hlv klb medbundet inre omslag.Mycket gott skick. 120 kr


Dahlgren, Fredrik August
Viser på varmlanske Tongmåle deckta åttå Fredrek på Rannsätt Stockholm 1876. annre pränte. 15x11 cm. 48 sidor. Häftad utan omslag. lagerfläckad. Dahlgrens första diktsamling 160 kr


Dahlgren, Fredrik August
Fredrik August Dahlgrens dagboksanteckningar 1844-1860 Inledning och kommentar av Dag Nordmark. Press' Förlagstryckeri 1982 107s Häftad ISBN 91-8522-422-7 Nyskick 120 kr


Dahlgren, Lotten
Böök, Fredrik Resa i Sverige. Från Smygehuk till Pajala sommaren 1924. Stockholm 1928. 244 sidor. Halvfranskt originalband. Med Lotten Dahlgrens namnteckning på försättset. 180 kr


Dahlgren, Lotten
Ransäter Värmländska släktminnen från adertonhundra-talets förra hälft. Illustrationer i sv/v. Wahlström & Widstrand 1905 317s Hl v.fr. Blekt rygg, skavda pärmhörn, exlibris, utvikbart notblad Gott skick 150 kr


Dahlgren, Lotten
Ransäter Värmländska släktminnen Värmländska släktminnen från 1800-talets förra hälft upptecknade av författaren. Illustrationer : foto och teckningar i sv/v. Wahlström & Widstrand 1923 277s Femte upplagan. Häftad med invikt notblad i slutet. Skada på rygg, naggad pärm och inlaga, gulnad, namnteckning Gott skick 70 kr


Dahlgren, Lotten
Excellensen på Gustafsvik Några drag ur Georg Adlersparres levnad. Frontespi's/plansch Wahlström & Widstrand 1925 168s Häftad Naggad pärm Gott skick 90 kr


Dahlgren, Lotten
Nordenfeldtarna på Björneborg En värmländsk släkthistoria Illustrationer i sv/v. Wahlström & Widstrand 1922 353s Rygg.klb. Gulnad inlaga Gott skick 240 kr


Dahlgren, Lotten
Excelensen på Gustafsvik Några drag ur Georg Adlersparres levnad. Wahlström & Widstrand 1925 168s, Häftad med frontespi'. Plancher i sv/v. Främre pärm: lossnat något, rött sigill, otydlig stämpel från förläggare. Naggad rygg/utsida/insida.Hyggligt skick. 70 kr


Dahlgren, Valdemar
Ett bordstal på Rottneros Uå 4s Häfte Gott skick 50 kr


Dahlman
Johannesson, Gösta: Sven Dahlman. Kyrkoherde i Holmedal ... 1995. Illustrerad. 108 sidor. Värmlands museums skriftserie nr 25. Dahlman utgav 1786 sin berömda beskrivning över S:t Barthélemy. 120 kr


Dahlman, Teofron
13 olika sätt att hylla kvinnan. Tillfällighetspekoral. 1939. 48 sidor. Häftad med originalomslag. 120 kr


Dalgren, Lars
Karlstads Stads Historia II Andra delen omfattande tiden 1719-1815. Illustrationer i sv/v. Nya Wermlands-Tidningens Aktiebolag 1939 340s Hlv.fr. inplasta´d pärm. Mycket gott skick 200 kr


Dalgren/Moberg
Karlstads Stads Historia III På uppdrag av stadsfullmäktiga del III 1816-1949. NWT förlag Karlstad. Ljus hlvfr. band. Ingen slitage, enstaka små fläckor ryggen, endast lite blekt, Inlagan mycket fint skick. 1500 gr 250 kr


Dalgren/Moberg
Karlstads Stads Historia III På uppdrag av stadsfullmäktiga 1934-54. NWT förlag Karlstad. Del III 1815-1949 (Dalgren/Moberg). Hlv fr ljus band. Främre omslag medbundet. Nära nyskick. 1500 gr 290 kr


De arkeologiska undersökningarna i kvarteret Mercurius i Karlstad.
Arkeologi i Värmland Redovisning av resultaten från arkeologiska undersökningarna i kvarteret Mercurius 1988 och 1989.Riksantikvarieämbetet, Länsstyrelsen i Värmlands län och Värmlands Museum 1994, 52 sidor +8 sidor Häftad Rikt ill. Sv/v foto planritningar teckningar.ISBN 91-7192-940-1 120 kr


De Geer, Gerard
Dalkarlssjön. Några glimtar av Bergslagens natur och historia. 1957. Illustrerad. 112 sidor + planscher. Dekorerat originalpappband. Namnteckning på försättset. 150 kr


de Geer, Gerard
Bergslagsrapsodi Om utvecklingen av järnhantering och skogsbruk i Bergslagen med själbiografiskt avsnitt. Illustrationer och planscher i sv/v. Albert Bonniers 1953 229s Häftad Småfläckar lite tummad och naggad Gott skick 90 kr


Ditt Värmland
Hillgren, Anders (red.) Kulturmiljöprogram för Värmland och värmlänningar första delen. Rikt illustrerad med foto, mest färg. Utgiven av länstyrelsen i Värmlands län 1988 256s Häftad. ISBN 91-7970-411-4 Mycket gott skick 120 kr


Ditt Värmland.
Kulturmiljöprogram för Värmland och värmlänningar. Utsikter och möjligheter. 1990. Rikt illustrerad, även i färg. 196 sidor. Red. Anders Hillgren. Bland förf. Orvar Löfgren och Bengt Berg. Häftad med originalomslag. 120 kr


Ditt Värmland.
Kulturmiljöprogram för Värmland och värmlänningar. Värmländska kulturmiljöer. Åtgärdsprogram. 1990. Rikt illustrerad. 30x21 cm. 152 sidor. Red. Anders Hillgren. Utarbetad av Göran Wettergren. Häftad med originalomslag. 120 kr


Ditt Värmland.
En god livsmiljö. 1998. Redaktör Inger Berggrén m fl. Illustrerad. 100 sidor. Dekorerat originalpappband. 120 kr


Djurklou, N G
Bidrag till Wermlands antiqvariska topografi, 1-2. "1954-56. Illustr. 144; 244 sidor. Två delar i ett marmorerat pappband från Dahlins Bokbinderi i Karlstad." 300 kr


Edberg, Lennart Engstrand, Gunnar (red.)
"Glimtar från Karlstads historia 4 Orrholmen Från ångsågverk till ""Den vita staden""" Foto i sv/v. Karlstads Hembygdsförening 2008 68s Häftad ISBN 978-91-976288-3-9 Nyskick 210 kr


Edberg, Lennart (red.)
Friluftsmuseet Mariebergsskogen 75 år En kortfattad historik sammanställning med tonvikt på de 50 första åren. Foto i sv/v. 2000 56s Häftad Nyskick 120 kr


Edberg, Lennart (red.)
Glimtar från Karlstads historia 1 Stadsdelen Viken vid början av 1900-talet Foto i sv/v. Karlstads Hembygdsförening 2006 94s Häftad ISBN 91-976288-0-8 Nyskick 220 kr


Edberg, Rolf
Rolf heter jag ... En bok om Rolf Edberg. 2000. Illustrerad. 224 sidor. Skrifter utgivna av Föreningen för Värmlandslitteratur 11. Dekorerat originalpappband. 120 kr


Edberg, Rolf
Att leva med ord Att leva med ord, Värmland i världen + dikt till Rolf Edberg av Ragnar Eklund. Omslag: Jörgen Zetterquist. Skrifter utgivna av föreningen för Värmlandslitteratur 9 1990 34s Häftad Mycket gott skick 60 kr


Edberg, Rolf
Värmland, mitt i Värmland Fyra radioprat. Foto i sv/v. Värmlands Folkblad 1987 30s Häftad Mindre fuktfläck på främre omslag. Mycket gott skick 160 kr


Edberg, Rolf
Att leva med ord Tal med anledning av Karlstads stadsbiblioteks 75-årsjubileum. Illustrationer av Jörgen Zetterquist. Skrifter utgivna av föreningen för Wärmlandslitteratur 9 1990 34s Häftad ISBN 91-86134-04-3 Nyskick 70 kr


Edberg, Rolf
De glittrande vattnens land Om människor i ett skogs- och sjöland i en grön paus mellan två istider. Rikt illustrerad med teckningar i sv/ av Jörgen Zetterquist och foto,mest i färg, av Jan Weborg.P.A. Norstedt & Söners Förlag 1980 254s Laminerat dek.ppb med so.ISBN 91-1-803242-7 180 kr


Edgren, Hjalmar
Blåklint. Ny diktsamling. Stockholm 1894. Titelsida + 134 sidor. Halvfranskt band med upphöjda bind. Exlibris: Axel Hackzell. Namnteckning: Ivar Wennerström, 1939. 180 kr


Edsholms plats i Värmlands historia
Kjellberg, Åke Om Edsholms slottsruin och dess plats i historien.Grums Kulturnämnd.Särtryck av två artiklar i Grums församlingsblad 1987.24s. Häftad (klamrad) Rikt ill. i sv/foto och teckningar. Skriftlig hälsning på pärmens insida. Inlaga i mycket gott skick. 60 kr


Edström, Johannes
Dissertio gradualis de regno Vermlandiæ ejusque regibus. Preses: Olof Celsius. Uppsala, Werner, 1726. 15x9 cm. (4)+16 sidor. Tagen ur band. Hårt skuren, utan textförlust. En namnteckning bortklippt längst ner på titelsidan. 450 kr


Ehlin, B & Lindström, Lars
"Från ""bonnuniversitet"" till vårdutbildning och folkhögskola." Historik över Kristinehamns Praktiska Skola. 1985. Illustrerad. 112 sidor. Häftad med originalomslag. Tillskrift på främre omslagets insida. 120 kr


Ehlin, Bo Lindström, Lars
"Från ""bonnuniversitet"" till vårdutbildning och folkhögskola" Historik över Kristinehamns Praktiska Skola Grundad 1878 Illustrerad med foto i sv/v. Värmlands Läns Landsting 1985 112s Häftad Mycket gott skick 50 kr


Ehrencron-Kidde, Astrid
Staffan Hellbergs arv. "1921. 152 sidor. Halvfranskt band. (Bokbandsetikett: ""Öbergs"".)" 120 kr


Ehrenroth, Björn Schützer, Jan
Värmländsk Natur - en reseguide Naturskogar, myrar, fågelsjöar, intressanta växtplatser, skärgårdsöar m.m. Illustrerad medo i sv/ och färg. Utg.: Författarna 1988 143s Dek pappband ISBN 91-7970-640-1 Nyskick 120 kr


Ejdestam, J
Handel och marknad i Värmland och Dalsland Örebro 1940 6s Häfte Författarens dedikation Tummade hörn Gott skick 120 kr


Ekelund, Th. (red.)
Från gamla prästhem i Värmland och på Dal VI Flertal författare som Selma Lagerlöf, Hjalmar Holmquist, Valborg Linström, Ingegärd Unger m fl. Illustrerad med foro i sv/v. Gleerupska Univ.-Bokhandeln 1930 236s Häftad Gulnad, namnteckning, inlaga släppt något från pärm Gott skick 120 kr


Ekelöf & Svenson 1872-1922.
Ett affärsjubileum. Karlstad 1922. Illustrerad. 29x21 cm. 12 sidor. Häftad med originalomslag. 120 kr


Eklund, Arne
Värmlands nation i Uppsala 1935-1944. Uppsala 1945. Rikt illustrerad med porträtt. 304 sidor. Dekorerat originalklotband. 200 kr


Eklund, Arne
Litteratur om värmlandsfinnarna Bibliografisk förteckning. Särtryck ur Värmland förr och nu 1953. 241s Häftad Rygg lossnat delvis från inlaga Övrigt i mycket gott skick 60 kr


Ekman, Emanuel S
Wärmeland i sitt ämne och i sin uppodling. Första delen (allt som utkom). Uppsala, Kongl. Acad. Tryckeriet, 1765. (16)+427+(5) sidor. Nytt helt skinnband. 2900 kr


Ekman, Emanuel S
Wärmeland I Sitt Ämne och I Sin Uppodling. Facsimileupplaga med förord av Gösta von schoultz 500 ex. Bokförlaget Rediva 1972 9s+432s ISBN 91-7120-026-6 Dek.ppb.+so i plast Mycket gott skick 90 kr


Ekman, Gust.
Ur Storforsverkens Historia Om järnbruken i Storfors och Nykroppa. Foto i sv/v. Mezäta 1921 615s Ppp. Gott skixk 240 kr


Ekshärads kyrka
Nisbeth, Åke Värmländska kyrkor. Vägledning och historik. Värmlands Museum 1965 32s Häftad (klamrad) Ill.: sv/v foto.Lite fuktskada på övre pärm och inlaga. I övrigt gott skick. 50 kr


Eldforss, Gustaf
Vardagsvisor och söndagsvers. 1940. 48 sidor. Häftad med originalomslag. 120 kr


Eles, Håkan
Finnarna på skogen Skogsfinnarnas historik och liv. Illustrerad med fot i sv/. Särtryck ur Värmland förr och nu 1991 Årsbok från Värmlands Museum Årgång 89 26s Häftad ISBN 91-85224-30-8 Nyskick 70 kr


Eliasson, Per
Trevåningen. En hattmakaregesälls minnen och anteck- ningar. 1996. Illustr. 4:o. 96 sidor. Dekorerat originalpappband. Red. och utgiven av Lars Wennberg. 130 kr


Elinder, Erik
Semper Ardens. Läsning i blandade ämnen tillägnad Erik Elinder. 1992. Illustrerad. 320 sidor. Dekorerat originalband. 120 kr


Elinder, Erik
Värmlands nation i Uppsala 1925-1934. Uppsala 1935. Rikt illustrerad med porträtt. 256 sidor. Dekorerat originalklotband. 180 kr


Elinder, Erik
I hôve på en herrhagspôjk Författaren berättar om sin uppväxt- och skoltid och miljön på södra Herrhagen. Foto i sv/v. Carlstads-Gillets Skriftserie N:o 15 1976 32s Häftad ISBN 91-85434-02-7 Mycket gott skick 70 kr


Elis i Tasere
Wallgren, Britt & Fredricksson, Gun: Elis i Tasere. 1982. Illustrerad. 60 sidor. Häftad med originalomslag. 120 kr


En bok om Arvika.
1933. Rikt illustrerad. 672 sidor. Dekorerat helklotband med främre omslaget medbundet. Namnteckning på försättset. 300 kr


En minnesvärd Värmländsk landshövding
Bromander, C.V. Om den fattiga prästsonen Olov Wibelius' . Landshövding i Finland under Finska kriget, där hyllad i dikt av J.L. Runeberg, och senare landshövding i Värmland. Carlstads-Gillets Skriftserie N:o 18,1926,24 sidor. Häftad Ett antal sv /v ill.Mycket gott skick. 50 kr


En Värmlandsfamilj historia Ur brev och dagböcker 1879-1922
Henningsson, Bertil En mångfacetterad bild av två unga människor i det sena 1800-talets svenska bondesamhälle. Egen utgivning 1991 252s+8s Dek.laminerat ppb.+so.Ill.: sv/v foto. ISBN 91-630-0825-4 Reva i so, inkl.kort med hälsning. Inlagan i mycket gott skick. 140 kr


Enbågen, O / Jernberg, G
(Redaktörer) Wermlands och Dals Jernhandlareförening 1907-1957. Minnesskrift. Karlstad 1957. Rikt illustrerad. 26x19 cm. 92 sidor. Halvfranskt band med främre omslag. Nr 47 av 50 numrerade exemplar. 220 kr


Engback-Olsson, Thyra
Brevväxling med hemmet Brevväxlingen mellan Hanna och Albert Karlsson, Nilsby, Kil, och deras dotter (förf.) under hennes vistelse i Indien. Illustrerad med foto i sv/v. Egen utgivning 1984 282s Skinnimitation ppb.+so Författarens dedikation, notering/kommentar av författaren i text Mycket gott skick 80 kr


Ericson, Jarl
Finnar i Gräsmark och Lekvattnet Illustrerad med foto i sv/v. Egen utgivning 1993 376s Dek.ppb. ISBN 91-630-2208-7 Författarens dedikation Nyskick 320 kr


Eriksson
Ordlista över Gustavamålet Dialektordlista från Gustav Adolfs socken i Värmland. Sällskapet Gustavaforsknings förlag 1991 109s Häftad Gott skick 90 kr


Eriksson, Birger
Ordlista över Gustavamålet, 1-2. 1991-2003. 24x17 cm. 112+92 sidor. Två häftade volymer med originalomslag. 180 kr


Eriksson, Hjalmar
Lille Hugo Berättelser från gruvorna och skogarna. Omslag och vinjetter: Olle Snismarck. Federativs 1972 103s Dek.ppb. Lätt kantsött pätm, namnteckning Övrigt mycket gott skick 140 kr


Erixon, Sigurd (red.)
Sveriges bebyggelse Statistisk-Topografisk uppslagsbok Landsbygden Värlmlands län del I nr 141 Illustrerad med foto i sv/v. Utgiven av Olof Ericson Bokförlaget Hermes AB 1962 912s Rikt dek.Hel.fr. med guldsnitt Mycket gott skick 900 kr


Ernvik, Arvid
Kvarnar och vattensågar i Värmland. Från medeltiden till omkring 1900. 1982. Illustrerad. 194 sidor. Dekorerat originalpappband. 120 kr


Ernvik, Arvid
Tullnärer, gränsridare och smugglare. Bidrag till Värmlands äldsta tullväsens historia.1984. Illustrerad. 144 sidor. Dekorerat originalpappband. 120 kr


Ernvik, Arvid
Evi gläjja och andra marknader i Värmland Utförlig historisk framställning av Värmlands marknader. Illustrationer i sv/v. AB Lundequistska Bokhandeln Uppsala 1978 161s Häftad+so Ouppsprättad Mycket gott skick 140 kr


Ernvik, Arvid
Att resa i Värmland 2 Gästgiveri och skjutshåll under 500 år Det medeltida reselivet utmed vägarna. Bl.a. om gästgiverier och krogar, kronoskjutsen, gästgiveri- och skjutsväsen. Illustrerad med foro i sv/v. Generalstabens Litografiska Anstalts Förlag 1974 399s Klb.+so Tejpat so med lite smuts Övrigt i mycket gott skick 270 kr


Ernvik, Arvid
Tullnärer, gränserriddare och smugglare Bidrag till Värmlands äldsta tullväsens historia Värmland och angränsande landskap tiden 1605-1810 och dess ekonomiska- och personhistoria. Illustrationer i sv/v. Press 1984 143s Dek.ppb. ISBN 91-7400-174-4 Kantstött hörn. Mycket gott skick 70 kr


Ernvik, Arvid
Folkminnen från Glaskogen II Sägen, tro och sed i västvärmländska skogsbygder. Foto i sv/v. Skrifter utgivna genom landsmåls- och folkminnesarkivet i Uppsala 1968 227s Häftad Ouppsprättad Mycket gott skick 280 kr


Ernvik, Arvid
Socknen vid Varnan Utgiven på uppdrag av Kristinehamns stadsfullmäktige med anledning av Varnums inkorporering med staden 1950. Foto i sv/v. 1961 210s+utvikbar karta Ppb.+so Revor på so Mycket gott skick 140 kr


Espelin, Johan
Karlstads Metall under ett halvt sekel. 1947. Illustrerad. 224 sidor. Häftad med originalomslag. 150 kr


Esping, C W
Till yrkenas förkovran. Minnesskrift med anledning av Karlstads Fabriks- och Hantverksförening 100-åriga tillvaro. 1947. Illustrerad. 25x18 cm. Häftad med originalomslag. 150 kr


Ett halvsekel i järnbranschens tjänst
Minnesskrift 1899-1949 utgiven av Herman Geijer & Co. Aktibolag Karlstad. 1949. Illustrerad. 25x19 cm. 208 sidor. Häftad med originalomslag. 150 kr


Ett landstingssekel Värmlands läns landsting 1862-1962
Ståhl, Manne Landstinget i Värmland framväxt under 100 år. En beskrivning av både samhälle och sjukvård.286 sidor+36 sidor. Svv ill. Foto och porträtt. Häftad.Gott skick. Hörn vikt på bokens framsida.Enstaka blyrtsanteckningar. 60 kr


Fahlberg, Maria
Värmländska berättelser. 1957. 128 sidor. Häftad med originalomslag. 100 kr


Falk, Hugo
Frykensjöarna och Lekvattnet En värmländsk turisttur. Foto i sv/v. NWT 1923 31s Häftad Notering främre pärm. Gott skick 70 kr


Falk, Hugo
Skolpojkar Minnen från barndom och ungdom i Karlstad. Andra upplagan Albert Bonniers Förlag 1911 157s Häftad Reva på pärm , snedläst, namnteckning, uppsprättad Gott skick 70 kr


Fernow, Erik
Dikter vid skilda tillfällen. Samlade och utgivna av Magnus R. Jungblom. 1938. 24x18 cm. 44 sidor. Häftad med originalomslag. 120 kr


Fernow, Erik
Beskrifning öfwer Wärmeland, "Beskrifning öfwer Wärmeland, afdeld i sex tidehwarf, twänne under hedendomen, och lika många under påfwedömet och lutherska tiden; jämte en kort inledning, om landets läge, namn, wattudrag, bergsträckningar, skogar, med mera. Nyutgåvan 1989 Norstedt.Rött hlv fr band, rygg ua, en del fläckor på framsidan. Smutstitelblad samt inre skyddsomslag saknas. En del understrykningar i registret. Ägarstämpel på titelbladet(Fritz Arenö) 561 + 9 sidor" 480 kr


Fernow, Erik
Beskrivning över Värmland Ny utgåva med kommentar av Arvid Ernvik. Värmlandsbeskrivningen+Kommentarer med register och efterlämnade handskrifter. NWT:s förlag 1977 401s+364s Ppb.+so Mycket gott skick 450 kr


Fjaestad, Agneta
Gustaf och Maja Fjaestad Ett konstnärspar Med brev, dokument och minnen ges en skildring av två människor och deras äktenskap, 1900-1950-tal. Rikt ill. Med foto (sv/v) och målningar och teckningar (sv/v/färg) NWT:s förlag 1981 166s Dek.klb( mycket fin, mindre tryckskada fr pärm) med so(naggat), medbunden framsida. 120 kr


Fjæstad, Monika
Konsthantverk i Värmland Dokumentation av det värmländska konsthantverket och dess utövare. Foto i sv/v. Värmlands läns bildningsförbund 1985 124s Häftad ISBN 91-7810-203-0 Namnteckning Mycket gott skick 70 kr


Flere olycklige uslingar utgå friske och helbregde därifrån Sjukhusvård i Karlstad under 200 år
Blom, Torsten Sjukhusvård i Karlstad skisseras med anledning av 200-årsfirandet 1975.Värmlands Läns Landsting. 1978.Andra utökade upplagen från 1975.75 sidor+5sidor.Häftad.Sv/v illustrationer, träsnitt, teckningar, ritningar o foto.Nyskick. 90 kr


Flink, Gust.
Mineralogische Notizen III. Stockholm 1891. 24 sidor + en plansch. Häftad med originalomslag. Meddelande från Stockholms Högskola , N:o 115. Mest om Långbanshyttan. 150 kr


Fogelberg, Torbjörn
Forshaga fönsterglasbruk och Karlstads glasbruk. 1982. Illustrerad. 104 sidor. Häftad med skyddsomslag. 120 kr


Folkskolelärareseminarier i Karlstad 100 år.
Minnesskrift tillägnad Rektor Albin Olsson. 1943. Illustrerad. 24x18cm. 192 sidor. Halvklotband med främre omslaget medbundet. 140 kr


Folkskoleseminariet i Karlstad 100 år. Minnesskrift Tillägnad Rektor Albin Olsson
Bland annat om förhållandet kyrka skola,arbetsmetod vid undervisning,skolbibliotekoch musikundervisning.Karlstad Tidningen 1943. Halvklotband med främre omslag. Sv/v ill. Foto.Gott slick. Något gulnat. 140 kr


Forsæus, Svante
Fryksdalsbanan Banans historia fram till 1990-talets mitt till tiden före förstatligandet år 1947. Illustrationer i sv/v och färg + tidtabeller. Svenska Järnvägsklubbens skriftserie nr 65 1996 171s Dek.ppb. ISBN 91-85098-81-7 Mycket gott skick 240 kr


Forsæus, Svante Johannesson, Gösta
Dal-Västra Värmlands Järnväg Mycket rikt illustreras med foto och ritningar i sv/v. Frank Stenvalls Förlag 1990 232s Ppb.+so ISBN 92-7266-118-6 Mycket gott skick 140 kr


Forsberg, Uno
Hammarö Gymnasium 1946-1983. Illustrerad. 23x21 cm. 216 sidor. Dekorerat originalpappband. 120 kr


Forslund, J
Brunskogs Missionsförsamling 1860-1935. Arvika 1935. Illustrerad. 64 sidor. Häftad med originalomslag. 140 kr


Forssman, Gunnar
Solen i Karlstad eller Jänta å ja Svenskt original. 1904. Illustrerad med teckningar. 936 sidor. Dekorerat originalklotband, ryggen blekt. 130 kr


Forssman, Gunnar
Solen i Karlstad eller Jänta å jag Illustrerad med teckningar i sv/v. Tryckt i Norrköping 1904 928s Marmorerat klb.Gulnad inlaga med en del fläckar, saknas 8 sidor. Gott skick 150 kr


Fransson, Sten Janerik, Réhn
Från Per till Pehr Metallindustrarbetareförbundets avdelning 18 1895-1985 Foto i sv/v. 1985 256s Häftad Mycket gott skick 70 kr


Fransson, Sten Réhn, Janerik
Från Per till Pehr Metallindustrarbetareförbundets avdelning 18 1895-1985 1985 256s Häftad Mycket gott skick 70 kr


Freudendahl, A P
Lurö Kloster. Litteratur sammanställd av A. P. Freudendal. 1983. Illustrerad. 84 sidor. Häftad med originalomslag. 140 kr


Fristedt, Erik
Jonas Andersson på Trossnäs En Värmländsk Odalman Författarens minnesteckning över sin morfar. Från fattig bondpojke i Gillberga socken till Värmlands störste jorddrott och ägare till Jössefors bruk. Illustrationer i sv/v. 1967 128s Häftad Mycket gott skick 140 kr


Frostlund, Jörgen
Ett initiativ i tiden Bergselementarskolan i Filipstad 1830-1860 Avhandling. En undersökning av Bergdelementarskolan i Filipstad och hur lägre bergsteknisk utbildning implementerades i Sverige. Karlstad University Studies 2005:12 307s Häftad ISBN 91-85335-52-5 Nyskick 90 kr


Fryksdalens finnsocknar
Brodin, Linus Fryksdalens finnsocknar. 1923. 168 sidor. Helklotband med båda omslagen medbundna, mycket fint skick. Handskriven inklistrad lapp med hälsning från författaren på titelsidan 600 kr


Furuskog, Jalmar
Lucias vandring. Sju nutidssagor. Med illustrationer av Tord Bæckström. Stockholm 1943. 23x18 cm. 120 sidor. Originalband. 200 kr


Furuskog, Jalmar
De Värmländska järnbruken Kulturgeografiska studier över den Värmländska järnhanteringen under dess olika utvecklingsskeden. Foto i sv/v. Filipstad 1924 463s Hlv.fr. Lätt slitage på pärm, namnteckning, medbundet omslag Övrigt i mycket gott skick 500 kr


"Föreningen ""Nationen och Hembygden"" Vårhälsning IX"
Widén, Ragnar Lindskog, Birger (red) Nationskrönika och text om Sigurd Ribbing Uppsala 1944 28s Häftad Sv/v foto Namnteckning pärmens insida Mycket gott skick 50 kr


"Föreningen ""Nationen och Hembygden"" Vårhälsning vii"
Widén, Ragnar Lindskog, Birger (red) Nationskrönika och text om nationens Finlandsinsamling Uppsala1942 Häftad S/v foto 32s Mycket gott skick 50 kr


"Föreningen ""Nationen och Hembygden"" Vårhälsning XI"
Lindskog, Birger (red) Nationskrönika och minnestext om biskop J.A. Eklund Uppsala 1946 31s Häftad Sv/v foto Gulnad Gott skick 50 kr


"Föreningen ""Nationen och Hembygden"" Vårhälsning XII"
Larson, Gunnar (red) Nationskrönika av G Larson och text om Erik Gustaf Geijer till 100-årsminnet. Uppsala 1947 32s Häftad Sv/v foto Gulnad Gott skick 50 kr


"Föreningen ""Nationen och Hembygden"" Vårhälsning XXIII"
Halwarson, Kajsa (red) Nationskrönika och text av Nils Lagerlöf om Selma Lagerlöf-SällskapetUppsala 1958 Häftad Sv/v foto Gulnad Gott skick 50 kr


Gabrielson, Björn
Stadgar och reglementariska föreskrifter för Värmlands nation i Uppsala. 1951. 96 sidor. Häftad med originalomslag. Namnteckning på titelsidan. 90 kr


Gagner, Lars Peter / Malmstedt, Johan Magnus
De colonia Vermelandia dissertatio. Uppsala, Akademiska tryckeriet, 1819. (4)+12 sidor. Häftad, tagen ur band. Preses Gagner och resp. Malmstedt. 400 kr


Geer, de Gerard
Genombrottstider i Bergsagen Några minnesanteckningar författaren. Illustrerad med foto/planscher i sv/v Albert Bonniers Förlag 1951 275s Rygg.klb. Nmanteckning Mycket gott skick 120 kr


Geijer, Erik
Att leva på Värmländska Författaren om minnen och upplevelser från sin långa värmlandstid. Wahlström & Widstrand 1953 210s Häftad Något snedläst, namnteckning Gott skick 90 kr


Geijer, Erik
Paradis för flera Innehåll: gamla hyttor i Värmlands bergslag, Brattforsheden m.m. Wahlström & Widstrand 1955 185s Häftad Smårevor på omslag, något snedläst Övrigt gott skick 70 kr


Geijer, Herman
Ett halvsekel i järnbranschens tjänst. "Minnesskrift 1899-1949 utgiven av Herman Geijer & Co. Aktiebolag Karlstad. 1949. Illustrerad. 25x20 cm. 208 sidor. Halvklotband med främre omslag. Tillskrift på försättset: ""Till Wermlands och Dals Jernhandlareförening"". Med ett bilagt gåvokort." 250 kr


Genander, O.W.
C.J. Nyvall En banbrytare för den fria andliga verksamhet i Värmland.. Frontesipe Värmlands Ansgariiförenings Förlag 1929 107s Häftad Gott skick 110 kr


Glaveby, Nils
Glavabygden Teckningar med kommentarer "Författarens teckningar och texter publicerade i Arvika Nyheter som skildrar ""den gamla hembygden"". Egen utgivning 1980 100s Kompendium Mycket gott skick" 90 kr


Goland, Erik
Drömmen om Sarklamp Jonas§i Lia berättar Om poeten Jonas i Lia (Axel Frithiofson) och hans bygd på den värmländska finnskogen. NWT:s förlag 1979 131s Ppb.+so Liten reva på främre omslag. Mycket gott skick 70 kr


Granström, Birger
Ogräsfloran i Värmland och Dalsland Särtryck ur Nationen och hembygden VII utgiven av Värmlands nation i Uppsala och föreningen nationen och hembygden. 1956 145s Häftad Gott slick 140 kr


Grundel, Gunnar 'Gege'
Kristinehamnsprofiler Porträttering av 30-tal framträdande orginella kristinehamnare under 1900-1950-tal. Publicerade i Nya Kristinehamns-Posten. Grundels Boktryckeri 1970. 96s Häftad. Ill:sv/v foto och en teckning. Mycket gott skick. 50 kr


Gustafsson, V Palmqvist, A Axelson, C (red.)
Bergslagen i ord och bild Vinternummer 1937-1938 Innehåll: Vad Ernst Moritz Arndt såg och upplevde i Värmlands bergslag 1904, När sista Bosjöbjörnen fälldes, Storbrohyttan m.m. Illustrationer i sv/v. Filipstads Bergslags Hembygdsförening 1937 38s+2 annonssidor. Häftad Gott skick 120 kr


Gustafsson, Vilh. Palin, Erik G. (red.)
Karlstads Stifts Julbok 1932 Något om Ebba Boström, porträtt av C.V. Bromander, släkten Kolthoff, Gösta Sillén m.m. Illustrerad med foto i sv/v. Karlstads Stiftsråd 1932 203s Häftad Reva och veck på pärm, hundöron i gulnad inlaga. Gott skick 100 kr


Gustastavson
Kvarteret Almen Personer och händelser kring ett gammalt Karlstadskvarter. Illustrerat med foto i sv/v. Carlstads-Gillets Skriftserie N:o 3 NWT boktryckeri 1948 72s Häfte Mycket gott skick 50 kr


Gustavson, Sigurd
Hembygdsföreningar i Värmland Redogörelse 1939 " Fribilaga till ""Värmland Förr och Nu"" 1939 Värmlands hembygdsförbund 1940 48s Häftad Böjda hörn, främre pärm delvis lossnat, understrykningar och noteringar i blyerts Gott skick" 60 kr


Gustavson, Sigurd
Värmland vår hembygd V Rikt illustrerad med foto i sv/v och färg. Utgiven av Värmlands hembygdsförbund 1962 164s Klb. Mycket gott skick 80 kr


Gustavson, Sigurd
När Karlstad brann Foto i sv/v. Carlstads-Gillets Skriftserie N:o 8 Karlstad 1965 32s Häftad Mycket gott skick 50 kr


Gustavson, Sigurd (red.)
Vi och vår bygd "Hembygdsgillets i Karlstad årsbok 1922-1937. Med målning av Stefan Johansson och dikt av Vikor Rydber, ""En mor"".Mezäta 1937.150s+24s annonser. Häftad. Gulnad.Veck hörn främre pärm. Tummad bakre räm. Namnteckning på titelblad.Inlaga i mycket gott skick." 70 kr


Gustavson, Sigurd (red.)
Vi och vår bygd Hembygdsgillets i Karlstads årsbok 1922-1937 "Hembygdsgillets i Karlstad årsbok 1922-1937. Med målning av Stefan Johansson och dikt av Vikor Rydberg, """"En mor"""". Illustrerad med foto i sv/v. Hembygdsgillet 1937.150s+24s annonser. Klb. Mycket gott skick" 70 kr


Gustavson, Sigurd (red.)
Värmland vår hembygd VI VI - 1966 Utgiven av Värmlands hembygdsförbund Illustrationer i sv/v 222s Häftad Mycket gott skick 80 kr


Gustavson, Sigurd (red.)
Värmland vår hembygd III Utgiven av Värmlands hembygdsförbund 1959 256s Häftad Mycket gott skick 80 kr


Gustavson, Sigurd (red.)
Värmlande vår hembygd 1957 Utgiven av Värmlands hembygdsförbund 1957 243s Häftad Mycket gott skick 80 kr


Gustavson, Sigurd (red.)
Värmland vår hembygd IV - 1960 Utgiven av Värmlands hembygdsförbund 1960 263s Häftad Mycket gott skick 80 kr


Hagberg, Olof
Olle på Ôdden berättar. Vers och prosa från Brunskogsbygden. 1957. 24x17 cm. Illustrerad av författaren. Porträttplansch + 104 sidor. Häftad med originalomslag, tryckt i 200 exemplar, vara detta är nr 199. 180 kr


Hagegård, Göran
Skörden. 1984. Illustrerad av Sigurd Hagegård. 160 sidor. Dekorerat originalpappband. 120 kr


Hallberg, Stig
Vattenvägen till Vänerland. Vänersjöfartens utveckling. Utan år (1992). Rikt illustrerad. 30x21 cm. 176 sidor. Häftad med originalomslag. 220 kr


Hallbäck, Sven Axel
Vänerns stränder. Utblickar. Stockholm 1982 (andra upplagan). Illustrerad med teckningar av John Ahlgren. 25x21 cm. Dekorerat grönt originalpappband. 120 kr


Hallbäck, Sven-Axel
Isac Schulström - En Värmländsk träsnidare Om olika kyrkor i Värmland illustrerad med 26 foto i färg. Särtryck ur Karlstads Stiftsbok 1980-81 88s Häftad Liten reva på nedre rygg Mycket gott skick. 70 kr


Hallén, Harald
Arvika Östra kyrka Vägledning:byggnadshistoria,inredning och inventarier.Värmlands Museum 1963, 25s. Häftad (klamrad). Sv/v foto av Nils G Hermansson.Mycket gott skick. 50 kr


Hallenberg, P E
Fotografiska bilder öfver Carlstad före och efter branden den 2dra Juli 1865. Ny utgåva, Carlstad Kulturfilm, 1982. Dekorerad papperskassett med tolv lösa bilder, 20x28 cm. 150 kr


Hallgren, Bengt
Fars järnhandel. 1998. Illustrerad. 124 sidor. Häftad. Om faderns järnaffär och författarens uppväxt i Arvika. 90 kr


Hallgren, Bengt
Arvika. 1966. 96 sidor. Häftad med originalomslag. Omslag av Tore Andersson. Första upplagan. 90 kr


Hallgren, Bengt
Mitt Värmland. Teckningar av Henrik Tikkanen. 1980. 136 sidor. Originalband med skyddsomslag. 150 kr


Hallgren, Bengt
Röster i Värmland Texter om Värmland av Carl von Linné, Gunnar Ekelöf, Lotten Dahlgren, Selma Lagerlöf m fl. Foto och illustrationer i sv/v. En bok för alla 1994 252s Ppb. ISBN 91-7448-822-8 Mycket gott skick 50 kr


Hallgren, Bengt
Röster i Värmland Texter om Värmland av Carl von Linné, Gunnar Ekelöf, Lotten Dahlgren, Selma Lagerlöf m fl. Foto och illustrationer i sv/v. En bok för alla 1994 252s Ppb. ISBN 91-7448-822-8 Mycket gott skick 50 kr


Hallgren, Bengt
Järtecken i Värmland Miniatyrer om värmlänningar genom tiderna. Bokförlaget Trevi 1973 109s Häftad Mycket gott skick 60 kr


Hallgren, Bengt
Vänern runt Personliga reflektioner och betraktelser. NWT: förlag 1968 94s Häftad Lite naggad pärm. Namnteckning Inlagan i mycket gott skick. 80 kr


Hallgren, Bengt
Arvika Nyutgåva. Personligt om Arvika, omslag av Thore Andersson. NWT:s förlag 1975 92s Dek.ppb. Inklistrad första upplsag Något kantstött. Gott skick 70 kr


Hammenbeck, Stefan (red.)
Värmländsk kultur nr 1 2005 Värmlands Museum. Napeleon och Mussolini i Karlstad, Janne Lundgren, Rune Jansson, Eddie Figge, Arkitekturens uttrycksmedel och Cyrillus Johansson, Anna Ollson m.m.Föreningen Värmländsk kultur utg. 32s. Häftad (klamrad) Ill.i svv. Mycket gott skick. 50 kr


Hansson, Lars-Erik
Röntgen i Värmland. 1995. Illustrerad. 88 sidor. Dekorerat originalpappband. 150 kr


Hansson, Lars-Erik
Filipstads Lazarett. Om dess tillkomsthistoria och sjukvården i Filipstad under de första 100 åren. 1999. Illustrerad. 286 sidor. Häftad med originalomslag. 150 kr


Harnesk, Paul (red.)
Svenska Stadsmonografier Karlstad Kristinehamn Arvika Filipstad Hagfors Säffle Värmlandsstädernas monografier (Karlskoga ingår i annan del) Bebyggelsehistoria, kulturella, religiösa och ekonomiskt liv m.m. Lokalredaktör: Stadsbibliotekarie Ragnar Ljung Rikt illustrerad med foto och teckningar i sv/v. Förlagsaktiebolaget Religion & Kultur 1952 746s Hel fr.övre guldsnitt. namn i guldtryck på främre pärm Mycket gott skick 420 kr


Harvig, Hans
Farbror Eberhards tryckeri. Om böcker, boksamlare och boktryckare i Värmland. 2000. Rikt illustrerad. 88 sidor. Trådhäftad i originalomslag. 120 kr


Hasselblad, Åke
Vi från Bergslagen och Värmland Skildringar från den galma goda tiden. Wahlöström & Widstrand 1929 161s Häftad Naggat omslag, namnteckning Gott skick 50 kr


Hasselblad, Åke
Vi från Bergslagen och Värmland Skildringar från den gamla goda tiden. Wahlström & Widstrand 1929 163s Rygg.klb.Skavda pärmkanter Gott skick 120 kr


Hasselmo, Wilner
(Redaktör) Kiöhla sockenstämme protocoll 1642-1768. Arvika 1949. Illustrerad. 272 sidor, inklusive planscher. Hellinneband med främre omslaget medbundet. 180 kr


Hedberg, Jonas (Major)
Hedbergska gården i Carlstad (Nuvarande Älvgatan 8) Illustrerad i sv/v med ritningar, målningar och teckningar. Carlstads-Gillets Skriftserie N:o 4 1950 24s Häftad Lite smuts på främre pärm. Gulnad pärm och inlaga. Gott skick. 50 kr


Hedberg, Jonas major
Hedbergska gården i Carlstad (nuvarande Älvgatan 8) Carlstads-Gillets skriftserie N:o 4 Illustrationer i sv/v 1950 24s Häftad Mycket gott skick 50 kr


Hedberg, Jonas major
Hedbergska gården i Carlstad (nuvarande Älvgatan 8) Carlstads-Gillets skriftserie N:o 4 Illustrationer i sv/v 1950 24s Häftad Namnteckning Mycket gott skick 50 kr


Hedenskog, Anders
Näfverspel i Värmlandsskogen tå Anders i Raijkula. 1912. 58 sidor. Halv- klotband med båda omslagen medbundna. Handskrivet datum på titelsidan. 200 kr


Hedenskog, Erika
Jordbrukets ekonomibyggnader i Värmland. 2005. Rikt illustrerad i färg. 24x20 cm. 46 sidor. Häftad med omslag i färg. 120 kr


Hedin, Greta
En fryksdalsgård "Anteckningar rörsnde dess plan och inredning. Illustrerad med foto och planritningar i sv/v. Särtryck ur ""Värmland Förr och Nu 1937"". 34s Häftad/klamrad Gulnad Gott skick" 120 kr


Hedin, Nathan
Från vägarnas och viddernas Värmland Om värmländska original. Illustrerad med foto i sv/v. Wahlström & Widstrand 1951 191s Häftad Skrapmärke på främre omslag, reva på främre omslag och rygg Gott skick 70 kr


Hedin, Nathan
En värmlänning berättar "Människoskildringar, mest om profiler ur originalens brödraskap. ""Stake majorn"", Magnus Knox, ""Kolthoff"", Nils på Åsen, August på Vahla m.fl. Wahlström & Widstrand 1949 178s Häftad Lite snedläst, författarens dedikation Mycket gott skick" 90 kr


Hedin, Nathan
En Värmlänning berättar Människoskildringar, mest om profiler ur originalens intressanta och älskvärda brödraskap. Wahlström & Widstrand Andra upplagan 1950 180s Häftad Uppsprättad Mycket gott skick 90 kr


Hedin, Nathan
Fryksdalsprofiler och annat Värmländskt Ledigt och levande om bygden och människorna. Wahlström & Widstrand 1945 219s Häftad Tummad något sliten rygg, namnteckning gott skick 60 kr


Hedin, Nathan
Fryksdalsprofiler och annat Värmländskt Wahlström & Widstrand 1945 219s Häftad Tummad pärm Gott skick 110 kr


Hedlund, Oscar
Värmlänningen. Ett lustfyllt spel om sång & musik. Dekorerat pappband. Musikurval av Håkan Hagegård. Illustrationer av Hasse Erikson. Konsertbolaget Gumaelius AB 1976, (grammofonskiva medföljer ej). 50 kr


Hedstrand, Björn (red.)
Konst i Värmland Värmland för och nu 1985 83:e årgången av Värmlands museums och Värmlands fornminnes- och museiförenings årsbok. Temat med anledning av 50:e höstsalongen. Illustrerad med återgivna målningar och foto i sv/v och färg. 1985 176s Dek.ppb. Stämpeltryck första uppslag Mycket gott skick 50 kr


Hedstrand, Björn (red.)
Karlstad framför kameran Värmland förr och nu 1984. Illustrerad med foto i sv/v. Årsbok från Värmlands Museum Årgång 82 Värmlands Museum/Värmlands fornminnes- och museiförening 1984 193s Dek.ppb. Något kantstött, lite smuts på pärm Mycket gott skick 70 kr


Hedstrand, Björn (red.)
Konst i Värmland Värmland förr och nu 1985 Årsbok från Värmlands Museum årgång 83 176s Dek.ppb. Mycket gott skick 70 kr


Hedwall, Lennart
Strimmor av ljus Sentenser och dikter av Erik Gustaf Geijer, ett urval. text/bilder/foto. Geijerstudier 11. Inb dekorerad. 350 gr. ISBN 91-974687-9-7. Förlagsny 220 kr


Heijkenskjöld, Richard
Naturlandskapets utveckling i karlstadstrakten. Karlstad 1981. Rikt illustrerad, även i färg. 15x21. 90 sidor. Häftad med originalomslag. 90 kr


Helger, Nils
Gåsborns socken Hembygdsbeskrivning i historisk framställning Om spår av stenåldersbosättning, finnmarkenhyttan på Wermlands berg, de fattiga och eländiga, nykterhetsrörelsen, socialvård, vidskepelse m.m. Illustrerad med foto i sv/v. Faksimil av 1951 års u. Gåsborns hembygdsförening 1989. 456s klb mso. Fint skick. 260 kr


Hellberg, Mauritz
Frödingsminnen Minnesskrift. G.F.s syster Heddas nedtecknade muntliga framställning och författarens egna minnen illustrerad med foto i svv. Albert Bonniers förlag.1925 265s.Dek.laminerat ppb. Namnteckning. Mycket gott skick. 100 kr


Hellqvist, Sven
Bakgrunden till 1800-talets värmländska arbetsvandringar Fornkörslorna, gränslandskap, gränshandeln, Norge. Värmlands hembygdsförbund Emigrantregistret i Karlstad Troligtvis 1975 23s Klammerhäftad Mycket gott skick 50 kr


Hellström, Kajsa Nilsson, Karl-Erik (red.)
Hagfors tur och retur Stationsresa på NKLJ Bilder från NKlJ/II. Rikt illustrerad med foto i sv/v. Hagfors Järnvägs- och IndustriMuseum 1990 52s Häftad ISBN 91-971172-2-6 Mycket gott skick 250 kr


Hellström, Tommy
Pionjärerna från Värmland De okända svenskarna på Texas prärie Om de värmlänningar som sökte sig till Texas-The Lone Stare State mellan 1850-1930. Illustrerad med foto, övervägande i sv/v. Eget förlag 1996 127s Dek.ppb. ISBN 91-630-4120-0 Nyskick 200 kr


Hembygdsvård och hembygdsföreningar i Värmland under år 1929
Värmlands hembygdsförbunds verksamhet under 1929. Presenation av lokala hembygdsföreningar och förbund. NWT AB 1931 54s Häftad Något gulnad-mycket gott skick. 50 kr


Hembygdsvård och hembygdsföreningar i Värmland under år 1935
Värmlands hembygdsförbunds verksamhet under 1935. Presenation av lokala hembygdsföreningar och förbund. NWT AB 1936 49s Häftad Något gulnad-mycket gott skick. 50 kr


Hembygdsvård och hembygdsföreningar i Värmland under år 1936
Värmlands hembygdsförbunds verksamhet under 1936 och presenation av dess lokala föreningar.NWT AB 1937 54s Häftad Något gulnad-mycket gott skick. 50 kr


Henningsson, Bengt
(Redaktör) Arvika studenter 1939-1948 jämte några glimtar ur skollivet. 1949. Rikt illustrerad med porträtt. 108 sidor. Häftad med originalomslag. Tillskrift på titelsidan. 120 kr


Hildebrandsson
En bok om Värmland av värmlänningar I Luciadagens legend, växtvärld, djurvärld geologi mm. halvklotband dekorerad (gul) med värmlands vapnet på framsidan. Rygg i fint skick, enstaka skador på framsidan. Inlagan i utmärkt skick 180 kr


Hildebrandsson
En bok om Värmland av värmlänningar I Luciadagens legend, växtvärld, djurvärld geologi mm. Hft. Oskuren. Dekorerad (gul) med värmlands vapnet på framsidan. Uppsala 1917 Inlagan i utmärkt skick 100 kr


Hildebrandsson, H H
En bok om Värmland av värmlänningar II Civilförvaltning, Krigsfolk, järnbruk, släkten Geijer. halvklotband dekorerad (gul) med värmlands vapnet på framsidan. I fint skick, Inlagan i utmärkt skick 180 kr


Holmstrand, Mats (Bild) & Stenberg, Bernt (Text)
Staden vid Varnan. 1992. Rikt illustrerad. 24x18 cm. 88 sidor. Dekorerat originalpappband. 150 kr


Hård af Segerstad, Fredrik
C. A. Agardhs fanerogamherbarium jämte andra i Karlsatads h. a. Läroverk befintliga herbarier. Karlstad 1928. Illustrerad. 25x19 cm. 44 sidor. Häftad med originalomslag. Meddelande från Värmlands naturhistoriska förening. N:o 1. 170 kr


Hård av Segerstad, F
Botaniska strövtåg i Värmland Kåserier om livet i naturen och om folket i bygderna. Foto i sv/v. Nya Wermlands Boktryckeri 1948 121s Häftad Några revor på främre pärm Gott skick 90 kr


Hård av Segerstad, Fredrik
C.A. Agardhs Fanerogamherbarium jämte andra i Karlstads h.a. Läroverk befintliga herbarier Meddelande från Värmlands naturhistoriska förening. N: 1.Illustrationer i sv/v. Karlstad 1928 44s Häfte Gulnad Gott skick 170 kr


Högmer, Carl-Axel
Svanskog Innehåll: Svanskogs socken, Pilmgrensstigen genom Svanskogs socken, Svanskogs prästgård och krigshistoria, Svaneholm, hembygdsdräkten m.m. Foto i sv/v. Uddevalla 1978 255s Rött konstläderband med gulddekoration Mycket gott skick 350 kr


I Värmland Läsebok för skolor, cirklar och resenärer
Ljung, Ragnar Redell, Bengt Personliga skildringar av Värmland, Värmländska diktare o med rikt persongalleri.Utgiv.Ljung/Redell. 1958 457s+30s. Klb. En färg och en sv/v ill. av Erling Ärlingsson. Namnteckning försättsblad. Mycket gott skick. 120 kr


Insulander, Britt_Marie (red.)
Värmlands Museum 1839-1989 Värmland förr och nu 1989 Årsbok från Värmlands Museum Årgång 87 285s Dek.ppb. ISBN 91-85224-25-1 Mycket gott skick 90 kr


Insulander, Britt-Marie Brundström, Per (red.)
Det gröna rummet Värmland förr och nu 1997 Flera värmländska träårdar och parker beskrivs. Bl.a. Parker i Apertin och Mårbacka, Stadsträdgården och Norra kyrkogården i Karlstad m.m. Foto i sv/v och färg. Årsbok från Värmlands Museum Årgång 95 1997 190s Dek.ppb. ISBN 91-85224-44-8 Mycket gott skick 50 kr


Insulander, Britt-Marie (red.)
Älg i Värmland Om den värmländska älgen i tro och tradition. Illustrationer i sv/v och färg. Värmlands Museums Årsbok Värmland Förr och Nu 2003 190s Dek.ppb. ISBN 91-85224-58-8 Nyskick 80 kr


Insulander, Britt-Marie (red.)
Värmländsk kultur nr 6 2004 Julnummer. Ekshäradsmässan, ekshäradskors, Otto Hesselblom, Gustaf Schröder,Ida Lidback och farbror Eberhardt m.m. Föreningen Värmländsk kultur utg. 41s Häftad (klamrad) Ill.i sv/v och färg.2 ex. 50 kr


Insulander, Britt-Marie (red.)
Värmländsk kultur nr 6 2005 Julnummer.Per A. Norder, Olof Sager-Nelson m.m. Föreningen Värmländsk kultur utg. 32s Häftad (klamrad) Ill. I svv och färg. Mycket gott skick. 50 kr


Insulander, Britt-Marie(red.)
Tidens ting och tankar Värmland förr och nu 1996 Värmland förr och nu 1996 Presentation och artiklar om kulturskatter i Värmlands Museum illustrerad med sv/v foto av Bertil Ludvigsson. Bland annat om G. Fröding och helbrädgagörare F.A. Boltzius. Årsbok från Värmlands Museum Årgång 94 191s Dek.ppb. ISBN 91-85224-43X Mycket gott skick 90 kr


Invigd Landshövding Ingemar Eliassons 500 första dagar
Ingemar, Eliasson Sammanställning av några av de tal tidigare landshövding Ingemar Eliasson hållit runt om i Vätmland. Länstyrelsen i Värmlands län. 1991. 45 sidor. Häftad. Mycket gott skick. 50 kr


Jacobsson, Göran & Wizelius, Tore
Ack, Värmeland du sköna ... Avfolkning och bolagsvälde i norra Värmalnd. 1972. Illustrerad. 160 sidor. Pocketbok med originalomslag. 90 kr


Jag sökte icke mitt
Carlsson, Bror Porträtt av prästen Olof Olsson från Karlskoga och hur han utvandrade till Nordamerikas Förenta Stater och blev pionjärspastor vid mitten av 1800-talet. Signerat ex. av förf. och tecknaren. Karlstads-Tidningens AB Tryckeri.63 sidor. Häftad. Svv ill. Teckningar av Björn Östlund och foto. Mycket gott skick. Lite blekt rygg. 50 kr


Jag, Herulen En Värmländsk historia
Andersson, Lars Andersson, Tomas Historien om Värmland, från istIden till idag, ett landskap genomkorsat av berättelse. Bokförlaget Prisma 1998. 157s Dek.ppb. Färgfoto av Bertil Ludvigsson. ISBN 91-518-3455-3 Nyskick. 80 kr


Jansson, Albert
Forshaga Sanning och och saga Illustrationer i sv/v. Författarens dedikation. Skived 1974 87s Häftad Mycket gott skick 160 kr


Jansson, Hans(text) Lekberg, Dan (bild)
Degerfors en reseskildring Rikt illustrerad i färg och sv/v. Bokverksta'n i Örebro AB 2004 Dek.ppb. ISBN 91-974746-3-0 Mycket gott skick 90 kr


Jansson, Åke
Kyrkor i Karlstads stift Kyrkornas uppkomst och historia och kuriosa och intressanta händelser som hänt under årens lopp. Illustrerad med teckningar i sv/v i färg. Aron-förlaget 2001 191s Dek.ppb.+so ISBN 91-970739-2-X Lagad reva på so övrigt mycket gott skick 180 kr


Johannesson, G Möller, N Eriksson, B Kruse, H (red.)
Värmland förr och nu 1981 Bergslagsbygd i förvandling Årsbok från Värmlands Museum Årgång 79 Foto i sv/v. 1981 204s Dek.ppb. Mycket gott skick 70 kr


Johansson, Bengt
Torsby förr och nu 1981 Om Axel Fritiofsson, Henrik Sörensen, Fryk-Center, Utterbyn och Tväråna herrgård. Illustrerad med foto i sv/v. Lions club Torsby 198148s. Häftad Mycket gott skick 50 kr


Johansson, Bengt Malmström, Knut (red.)
Torsby Förr och Nu 1977 V Innehåll: Intressanta fågelarter i Finnskoga-Dalby, teckningar från Torsbybygden av Björn Östlund m.m. Utgiven av Lions Club Torsby 1977 48s Häftad Blekt rygg Mycket gott skick 60 kr


Johansson, Bengt (red.)
Torsby förr 1979 VII Om bryggeriet i Torsby, konstnären Roland Dufström, ångfartyget Freja, kyrkolivet i Östmark under 200 år och vargen i norra Värmland. Illustrerad med foto i sv/v. Lions club Torsby (utgivare) 1979 47s Häftad Mycket gott skick 50 kr


Johansson, Bo
Året på gården. "Text och bilder från gårdarna Danielstorp och Där Öst i Mangskog året 1994-1995. Karlstad 1995. Illustrerad, mest i färg. (6)+122 sidor. ""Med tillägg av faktarutor om jordbrukets historiska utveckling; landskapet, redskapen, djuren och spannmålen."" Dekorerat originalpappband." 150 kr


Johansson, Carl Henrik Bergqvist, Erland (red.)
Värmland i litteraturen Värmlandsförfattare från Tegnér till nutid. En illustration i färg, övrigt i sv/v. Sobers landskapsböcker 1985 368s Ppb. ISBN 91 7296 156-2 Mycket gott skick 110 kr


Johansson, Clara
Fröken Johansson och jag. Några allvarliga och glada dikter. Årjäng utan år. 88 sidor. Häftad med originalomslag. Med författarinnans handskrivna namnteckning. Förord av Thore Skogman. 120 kr


Johansson, Cyrillus
Stjernlöf-Lund, Anita: Cyrillus Johanssons museum i Värmland. "1993. 7 ""isärvikbara"" fotografier av Helena Karlsson. Folio. Dubbel ringpärm." 150 kr


Johansson, Cyrillus
Stjernlöf-Lund, Anita: Cyrillus Johanssons musem. Soltemplet i Karlstad. 1998. Rikt illustr. Tvär 4:o. 120 sidor. 180 kr


Johansson, Ivan
Torp och torpare i Gillberga I. Björnö "Fakta hämtade till stor del ur T. Hultkrantz forskning om ""Vällingklockefolket""., Egen utgivning 1983 56s Häftad Visst slitage på omslag mindre fläck i inlaga. Gott skick" 90 kr


Johansson, Ivan
Torp och torpare i Gillberga II Hällsbäcn-Häljebolk-Magneby Egen utgivning uå 76s Häftad Mycket gott skick 90 kr


Juhl, Berit
Någonstans i Värmland "I beredskap 1940-41. sammanställning av brev (fältpost) mellan Olof och Kristina samt minnesskrift Alarm vid gränsen som återger \\\""3. komp. I2- Nordanskog\\\"" uppdrag 1940. Sv/v foto. Hft. 98 s ISBN 91-974687-3-8. 350 gr Förlagsny" 220 kr


Järleden, Barbro
Residenset i Karlstad Historik och vägledning. Foto i färg. Länstyrelsen i Värmland 2005 50s Häftad ISBN 91-88844-99-4 Nyskick 70 kr


Järliden, Barbro (red.)
Tio konstnärer Utställningar 1991-2000 Värmlands Museum Sven Födin, Lena Conqvist, Liss Ericsson, Ingemar Lööf, Lars Lerin m.fl. Illustrationer i sv/v och färg. Värmlands Museums Årsbok Värmland Förr och Nu 2000 92s Dek.ppb.+so ISBN 91-85224-53-7 Nyskick 70 kr


Kaijser, Rolf
Apotekare Lorentz Kaijser och hans familj Efter ett föredrag i Carlstads-Gillet den 28/4 1971 Carlstads-Gillets skriftserie N:o 13 1971 37s Häftad Mycket gott skick 50 kr


Karlberg, G.
Arvika köping förr och nu Historia och Historier Tryckt i endast 100 ex.. Arvika 1908 76s Häftad Tummad och gulnad, naggat omslag med reva. 300 kr


Karlberg, Gustaf
Älgå socken i Värmland i forna dagar och i våra Uppsala 1906 261s Rygg.klb. Fläckar på pärm och första uppslag Gott skick 550 kr


Karlskoga Bergslags Hembygdsförening
Karlskoga bergslag 1989 Årg.30 Utveckling och viktiga händelser och personer i Karlskogas historia.Kommanditbolaget Kumla tryckeri 1989.209s Häftad. Ill.:sv/v foto. ISSN 0281-0964 Lite slitage på rygg. Gott skick. 50 kr


Karlsson
Karlstad Solstaden Boken utgiven i samband med Karlstads 400-årsjubileum 1984 Naturfotoförlaget, Mariestad Inbunden isbn 9185300012. Ägarstämpel. Sv/v + färgfoto. Mycket bra skick 80 sid, rikt illustrerad, 29,5 x 21 cm 140 kr


Karlsson, Britt & Sture
Alfred Nobels Karlskoga. Utan år (1990-tal). Rikt illustrerad i färg. 30x21 cm. 80 sidor. Dekorerat originalpappband. 150 kr


Karlsson, Karl J.
Väse socken i forntid och nutid Bidrag till socknens historia. Foto i sv/v. Väse Hembygdsförening Förlag : Karl J. Karlsson 1958 304s Klb. Medbundet omslag Gott skick 400 kr


Karlsson, Martin (red.)
Den dolda staden Arkeologiska undersökningar i kvarteret Druvan Arkeologiska undersökningar under Karlstad. 2006 139s Häftad ISBN 9185224-65-0 Gott skick 80 kr


Karlsson, Stanley (red.)
Seminarister i Karlstad 1947-51 ser tillbaka och framåt. Högskolan i Karlstad 1991 152s Häftad Ill. Med foto i sv/v. Nära nyskick. 50 kr


Karlstad svart på vitt
Alestig, Inger(text) Ekdahl, Urban(teckn.) Bilderbok med minnen och berättelser om K-d. Rikt illustrerad med teckningar av Urban Ekdahl.Press' förlag 1982. 52sidor. Häftad ISBN 91-7400-146-9. Gottskick. Gulnad pärm. 80 kr


Karlstads domkyrka
Larsson, Bror A Framställning av kyrkans historia i samband med restaurering 1916. NWT 1916 78s+20s. Häftad. Ill.: svv foto och teckningar. Litet skadad rygg. Gulnad pärm och inlaga. Uppsprättad. Gott skick. 110 kr


Karlstads stadsfullmäktige och Karlstads krönika 1863-1962
Moberg, Ove Karlstad 1962 Illustrerad med sv/v foto. 26s+5s porträttgalleri+11s förteckning över ledamöter i stadsfullmäktige. Lätt böjd pärm med inlaga. Övrigt i mycket gott skick. 60 kr


Karlstads stift i ord och bild.
1952. Illustr. 4:o. 840+XXII sidor + en utvikbar karta. Halvfranskt originalband med övre guldsnitt. 270 kr


Karlstads Stiftbok
Skoting, Lena (red.) Om Guds och människans och hur vi använder våra liv. Flera skribenter.Karlstads Stift 2003 156 sid +36 sidor bildkrönika.Dek. Ppb. Mycket gott skick. Namnteckning och kort text påf örsättsblad. 90 kr


Karlstads stifts julbok 1923-25.
Karlstad 1923-25. Illustrerad. De tre årsböckerna inbudna i ett vackert halvfranskt band från Persson & Lindholm i Karlstad. 150 kr


Katalog öfver lärare och lärjungar
vid Kristinehamns lägre allmänna läroverk och realskola, Höstterminen 1904, Vårterminen 1905, Höstterminen 1905, Höstterminen 1906, Höstterminen 1907 och Höstterminen 1908 samt Katalog öfver Karlstads högre allmänna läroverk Höstterminen 1909-1912, Vårterminen 1910-1913. Fjorton kataloger i ett helklotband. 24x21 cm. Varje katalog omfattar mellan 8 och 24 sidor. Tryfferad med två fotografier av katalogägaren Harald Berg samt sex telegram till hans studentexamen 1913. Namnteckning: Harald Berg, Karingerud, Väse, på första titelsidan, samt med hans exlibris på försättset. 350 kr


Katalog över Samrealskolan
i Arvika höstterminen 1928 till höstterminen 1946. Omfattar alla höstterminskataloger för perioden samt en katalog för vår-terminen 1929 (den enda som utkom?). 20 häften, omfattande ca 20 sidor per del, inbundna i ett halvklotband. Med uppgifter om eforus, inspektorer, rektorer, lärare, läkare, bibliotekarier, andra anställda och elever. 450 kr


Kihlberg, Hans E
Järnvägssällskapet Ämål-Årjäng En återblick-de första 20 åren En bild och textrapsodi från Järnvägssällskapet Åmål-Årjängs liv i rök, sot och damm. Foto i sv/v. Järnvägssällskapet Åmål-Årjäng 1996 90s Häftad Mycket gott skick 140 kr


Kihlström Leif (red.)
Billerud 1883-1983 En kort resumé över pappersmassafakriken Billeruds (Säffle) 100-åriga verksamhet och en en blick mot framtiden.VF-tryckeri 1983 107 sidor +4 sidor.Dek. Ppb. Mycket gott skick 110 kr


Kihlström, Leif Lindström, Lennart (red.)
Bara en till 35 år med Nils Almgrens bilder i VF Ett urval av pressfotografen Nils Almgrens 10 000-tals bilder. Illustrerad med foto i sv/v. Värmlands folkblad 1986 57s Mycket gott skick 90 kr


Kjellberg, Åke
Edsholms plats i Värmlands historia Särtryck av två artiklar i Grums Församlingsblad 1987. Illustrerad med foto och teckningar i sv/v. Grums Kulturnämnd 24s Klammerhäftad Mycket gott skick 50 kr


Kjellberg, Åke & Edestam, Anders
Grums kyrka. Vägledning jämte förteckning över prästerna i Grums. 1966. Illustrerad. 80 sidor. Dekorerat originalband med främre omslaget medbundet. 120 kr


Kjellin, Helge
Wermlands Brandstodsbolag 1843-1943. Minnesskrift. 1943. Illustrerad. 26x19 cm. 302 sidor + två utvikbara tabeller. Häftad med originalomslag. Diskret namnteckning på förtitelsidan. 170 kr


Kjellin, Helge
Sveriges kyrkor. "Konsthistoriskt inventarium. Grums härad, I-II. 1924. Illustrerad. 26x20 cm. VIII+100; VI+101-158 sidor. Två häftade volymer. Diskret namnteckning på titelsidorna." 250 kr


Kjellin, Helge
Sveriges kyrkor Grums härad 1+2 Konsthistorisk inventarium (Curman/Roosval) sv/v foto. hft, 100+57 s. gott skick, framsidan delvis gulnat 250 kr


Kjellin, Helge
Det Värmländska folklynnet Nya Werlands-Tidningen 1934 24s Häftad Gulnad Mycket gott skick 50 kr


Kjellin, Helge
"""Wärmeland i sitt ämne och i sin upodling""" Värmlands odlingshistoria under 6000 år. Illustrationer i sv/v. Särtryck i 200 ex. ur Värmlands Fornminnes- och Museiförenings årsbok 1939-1940. 297s Häftad Författarens dedikation Gulnad Gott skick 160 kr


Kjellin, Helge (m.fl. red)
Värmland ett storslaget och egenartat landskap Svensk Litteratur, 1946, Inbunden, hlvklb. 496s. 3,1 kg. Ö guldsnitt. Innehåller artiklar om bl.a. näringslivet , diktningen, järnhanteringen, Finnmarken, jakten , sjöfarten konst mm. Rikt illustrerad. Lätt sprucken i fr o b fal. Fint skick. 380 kr


Kjellin, Helge (m.fl. red)
Värmland ett storslaget och egenartat landskap Svensk Litteratur, 1946, Inbunden, hlvklb. 496s. 3,1 kg. Ö guldsnitt. Innehåller artiklar om bl.a. näringslivet , diktningen, järnhanteringen, Finnmarken, jakten , sjöfarten konst mm. Rikt illustrerad Mycket fint skick. 450 kr


Kjellin, Nils Gustaf
Dissertio historica de regione metallica Carlskoga. Uppsala, Johan Edman, 1779. Preses: C F Georgii. (2) +30 sidor (sidorna 4-5 överhoppade i pagineringen). Häftad, tagen ur band. Nyare pappomslag. Namnteckning på titelsidan: H Hedvall. 600 kr


Klarström, Victor
Vid Klarälvens stränder Lyrik illustrerad med teckningar i sv/v av författaren. Karlstad 1949 149s Häftad Frontespies Mycket gott skick 80 kr


Klarström, Viktor
Vid Klarälvens stränder. 1949. Illustrerad av Uno Hassel. 152 sidor. Med en inklistrad porträttbild. Häftad med originalomslag. 150 kr


Kongl. Maj:ts nådiga kungörelse,
at den vid Arwika i Wermland anlagde nya stad skal kallas Oscars-Stad. Stockholm, Kongl. Tryckeriet, 1813. 4 sidor. Häftad med oskurna kanter. 200 kr


Kongl. Wermländska Hushållnings-Sällskapets års-berättelse för 1880.
Karlstad, Carl Kjellin, 188148 + 192 + 52 + (4) sidor. Häftad med originalomslag. 150 kr


Kortfattad historik över f.d. Wermlands fältjägares kamratföreing 1924-1947
A.B. Bröderna Wess boktryckeri 1947, 16 sidor, Häftad. Mycket gott skick. Lite blekt omslag. 50 kr


Kristinehamn
Christinehamns Mekaniska Werkstads jubileumsskrift. Ugiven av KaMeWa och Kvaerner Turbin, Kristinehamn. Utan år (1992). Rikt illustrerad. 30x21 cm. 32 sidor. Häftad med originalomslag. 90 kr


Kruse, Hans Hedstrand, Björn (red.)
Idrott i Värmland Värmland förr och nu 1983 Illuztrerd med foto i sv/v. Årsbok från Värmlands Museum Årgång 81 189s Dek.ppb. Nyskick 70 kr


Kullander, Sven
Värmarnas land. Från istid till nutid. 2005. Rikt illustrerad, även i färg. 144 sidor. Originalband med skyddsomslag. Om Värmlands historia med särskild tonvikt på Grums och Borgvik. Nytt exemplar. 250 kr


Lagergren, Helmer
Några Värmlandsfamiljer på 1600-talet. 22 sidor. Värmland förr och nu XIV, 1916. Totalt 106 sidor. Innehåller även bl a En landshövdingeberättelse från 1600-talets slut. Häftad med originalomslag. 120 kr


Larsson, Evert Andersson, Sven Olov (red.)
70 år med Värmlands Folkblad Nyhetskavalkad som speglar händelserna i världerna, inom landat och på det regionala och lokala planet i Värmland. Foto i sv/v. VF 1988 288s Dek.ppb. Mycket gott skick 80 kr


Larsson, J
Något om naturlivet i Hagfors-trakten Foto i sv/v och färg. Karlstad 1943 24s Häfte Mycket gott skick 70 kr


Larsson, J
Något om naturlivet i Hagfors-trakten Foto i sv/v och färg. Karlstad 1943 24s Häfte Mycket gott skick 70 kr


Larsson, Jeoorj
Med malmforor och trälbåtar Illustrationer i sv/v. Karlstad 1943 17s Häfte Enstaka noteringar. Mycket gott skick 90 kr


Larsson, Jeoorj
Med malmforor och trälbåtar Illustrationer i sv/v. Karlstad 1943 17s Häfte Namnteckningar. Mycket gott skick 90 kr


Larsson, Kenneth (red.)
"Finemangens Årsbok 2000 - ""Bjurbäcken""" Bl.a. om Bjurbäcken som för 300 år sedan var svedjefinnarnas största i Mangskog. Foto och teckningar i sv/v. Ancestor 2000 171s Häftad ISBN 91-972997-6-6 Mycket gott skick 60 kr


Larsson, Konrad
Värmländska vardagsbilder Om sammanträffanden med värmlänningar i samband med det direktsända radioprogrammet Torsdagsträffar. Illustrerad med foto i sv/v av Lennart Fernqvist. Alfa Nermans 2000 99s Dek.ppb. ISBN 91-630-9904-7 Författarens namnteckning Nyskick 90 kr


Larsson, Lars Magnus
Flora öfver Wermland och Dal. Faksimilupplaga utan år (1984). (8) + XII + 350 sidor. Originalband med skyddsomslag. 120 kr


Lier, Evald
Värmland ler och blommor Glada historier från gränsbygderna Wahlström & Widstrand 1956 161s Häftad Fläckar på pärm, reva på nedre rygg, inlaga delvis lossnat från rygg Övrigt i gott skick 50 kr


Lier, Evald
Värmlänningar Glada historier från gränsbygderna Wahlström & Widstrand 1957 165s Häftad Naggat omslag Gott skick 90 kr


Lier, Evald
Värmlänningar. Glada historier från gränsbygderna. 1957. 168 sidor. Häftad med originalomslag. 120 kr


Lilljebjörn, Henrik
Ett och annat. Tidsfördrif på gamla dagar. Uppsala, Esaias Edquist, 1873. 152 sidor. Ett ovanligt fint exemplar av första upplagan i originalomslag. 450 kr


Lilljebjörn, Henrik
Spridda minnen från forna dagar. Uppsala, Esaias Edquist, 1874. (2) + 152 sidor. Halvklotband med båda omslagen medbundna, det främre lite fläckat. 450 kr


Lindell,Harald
Biskopsgården Om biskopsgården, en 1700-talsgård,i Karlstad och dess historia.Carlstads-Gillets Skriftserie N:o 10, 1968 80 sidor. Häftad. Sv ill. Foto och planritningar. Gott skick. Något gulnat omslag 50 kr


Linden, Torgny Bondesson, Lars Högström, Åke (red.)
Karlstads Stiftsbok 1995-1996 Kyrkan och komfirmationen, textilskatter, stiftet i bild m.m. Foto i sv/v. Karlstad Stift Åttiofjärde Årgången 1995-1996 240s Dek.ppb. Mycket gott skick 50 kr


Linder, Maria Magnusson, Lena (red.)
Lilja mi Lilja mi Ko! Säterkultur i Värmland En inblick i sätrarnas traditionsrika brukande av skogens skogens resurser med översiktlig presentaion av det värmländska säterbruket. Foto i färg. Värmlands Museum Årsbok Värmland Förr och Nu 2001 157s Dek.ppb. ISBN 91-85224-54-5 Nyskick 50 kr


Linder, Maria Mellander, Barbro Törnquist, Gunnel (red.)
Två mästare på Sandgrund Det nya Värmlands Museum Om arkitekterna Cyrillus Johansson, Carl Nyrén och Värmlands Museum. Foto i sv/v och färg. Årsbok från Värmlands Museum Värmland Förr och Nu 97 1999 143s Häftad ISBN 91-85224-49-9 Nyskick 90 kr


Lindholm, J
Skafte, Domar: Från väckelsens Värmland. Johannes Lindholm som pastorsadjunkt. 1983. Illustrerad. 176 sidor. Dekorerat originalpappband. 120 kr


Lindqvist, Annika N Nordström, Ulf (red.)
Bland regenter & abonnenter Fyrtiotvå värmlandsjournalister minns Foto i sv/v. Heidruns förlag 1995 252s Dek.ppb. ISBN 91-88056-30-9 Mycket gott skick 90 kr


Lindqvist, Arthur
Ett liv Ett företag En bygd Med djup kännedom och stor nedskrivna skildring av hembygden, sitt företag och sin familj. Illustrerad med planscher i sv/v. Grythyttans Hembygdsförening 1971 223s Klb. Mycket gott skick 150 kr


Lindskog, Elsa
Gårdarna i Gösta Berlings saga Dekorerad pappb. 143 s text/bilder. 320 gr. ISBN 91-7400-188-4. nära nyskick 60 kr


Lindström, Fritz B Lundgren, S. Ivar (red.)
Från sockenstämma till storkommun Värmlands län Landskommunerna Rikt illustrerad med porträtt i sv/v. Litteras Förlags AB 1954 457s skinnrygg Ppb. Mycket gott skick 250 kr


Linge, Karl
F.A Boltzius En bok om helbrägdgöraren från Värmland. hlv klb fint skick m so med små skador. namn på inre so. Inlagan utmärkt skick. 210 gr 70 kr


Linkj?len, Hans Stubberud, Juel
Fredsriket Om grentraktene Eda-Eidskog og omegn. Foto i sv/v. Språk: norska. Moscus Forlag 2002 332s Dek.ppb. ISBN 82-995688-3-8 Snedläst, några noteringar Gott skick 220 kr


Linnarsson, Linnar
Mäster Hults Värmlandshistorier Minnen och äventyr från Västra Värmland. Wahlström & Widstrand 1952 185s Häftad Lite slitage på nedre rygg Mycket gott skick 60 kr


Linnarsson, Linnar
Mäster Hults Värmlandshistorier Minnen och äventyr från västra Värmland. Wahström & Widstrand 1952 185s Häftad Snedläst, skadad nedre rygg, namnteckning Häftad Gott skick 80 kr


Linryd, Anna-Mi
Från privat till kommunalt. Barnomsorgens historia i Karlstad 1881-1953. 1997. Illustr. 112 sidor. Dekorerat originalpappband. 150 kr


Ljung, Ragnar
Teaterliv i Karlstad. Historik med anledning av ett 100-årsjubileum. 1978. Illustrerad + rättelseblad. 116 sidor. Häftad med originalomslag. 120 kr


Ljung, Ragnar Redell, Bengt
I Värmland Läsebok för skolor, cirklar och resenärer. Omslagsbild och sv/v teckning första uppslag av Erling Ärlingsson. Egen utgivning 1950 404s Rygg klb. Kantstött 90 kr


Ludvigsson, Bertil & Prins Oscar
Långt från de svartplöjda fälten. 1984. 23x21 cm. Rikt illustrerad. 110 sid. Dekorerat originalband. Fotobok om Karlstad. 120 kr


Lundberg, Evert Håkansson, Bertil (red.)
Värmlands konstförening Värmlands konstförening presenterar Konstnärsförbundet där 118 av 137 medlemmar är presenterade.1993 ca 140s Häftad Mycket gott skick 80 kr


Lundgren, Gottfrid
Värmländska Mollusker Meddelanden från Värmlands naturhistoriska Förening 8 Karlstad 1935 38s Häftad Gott skick 140 kr


Lundh, Göran m fl
De arkeologiska undersökningarna i kvarteret Mercurius i Karlstad. 1994. Illustrerad. 22x21 cm. 60 sidor. Häftad med originalomslag. 120 kr


Lysell, Bengt
AB Manne Tössbergs Eftr i Karlstad. En historik. Karlstad 2001. Rikt illustrerad. 26x21 cm. (2)+36+(2) sidor. Häftad med originalomslag. 120 kr


Lämgren, Lars
Biografier och bilder m.m. Innehåll: Ölme och dess ledande män (93s), Väse Biografier och bilder (136s), Ur en värmländsk psalmförfattares lif (8s), Dagsländer Försök till Skisser , Berättelser m.m.(32s), Värmländska bilder från flydda tider (107s) Häften samlade från 1901-1907 1901-1907 i Hlv.fr. Kantstött, tummad Gott skick 900 kr


Löf, Axel Em.
Kristinehamns historia I Bygden. Förhistoria Historisk skildring av stadens öden ned till våra dagar. Illustrerad med foto i sv/v. Utgiven på uppdrag av Kristineamns stadsfullmäktige vid stadens 300-års jubileum år 1942. 196s Förlagets dek klb. Medb omsl. Ojämn blekt.namn. Mycket fint skick. 220 kr


Löf, Axel Em. (del III medförf. Ernvik, Arvid)
Kristinehamns historia I-III I. Bygden Förhistorien II Jorden Staden Styrelsen III Krig och militära bördor Näringsliv Kulturliv Foto i sv/v. Utgiven på uppdrag av Kristinehamns fullmäktige vid staden 300-årsjubileum år 1942 196s+366s+688s Hlv.fr. Mycket gott skick 800 kr


Lönnberg, Egil (red.)
Karlskoga i bild 1964 Stadens 25 åriga historia rikt skildrad i foto (sv/v och färg) med text. Utgivare Karlskoga stad 1964 54s Ppb. Svagt böjd pärm, blekt ryggt Övrigt mycket gott skick 120 kr


Lövgren, Karin
Bland sågspån och jössehäringar. En etnologisk samtidsdokumentation av Edanesågen. 1990. Illustrerad. med fotografier av Bertil Ludvigsson. 96 sidor. Värmlands museums skriftserie nr 20. 120 kr


Magnusson, Jan
Nyare bidrag till kännedom om de svenska landsmålen och svenskt folklif Tillägg till Adolf Noreens ordbok öfver Fryksdalsmålet. Tidskrift utgifven på uppdrag af landsmålsförengarne i Uppsala 1881 94s Häftad Tummad, naggad, gulnad Gott skick 120 kr


Magnusson, N.H. Sandegren, R
Beskrivning till Kartbladet Karlstad Topografiska förhållanden, berggrunden, jordlagren och fornlämningar i Karlstad med omnejd. Skala 1:50 000 med beskrivningar. Foto i sv/ + utvikbar detaljerad karta. P.A. Norstedt & Söner 1933 119s Häftad Reva på nedre rygg Gott skick 180 kr


Magnusson, Nils H & Curry-Lindhal, K
Natur i Värmland. Stockholm 1954. Illustrerad. 27x19 cm. 380 sidor. Originalband. Namn försättsbladet 200 kr


Makten och verkligheten Tre personliga betraktelser
Ekeberg, Berit Ohlsson, Lena Persson, Ewa Författarna delar med sig av sina personliga erfarenheter av jämställdhet och makt.Perssons på Lund 1995 160s.Dek.ppb.Författarnas namnteckning på försättsblad.Sv/v illustr. o foto.ISBN 91 630 35 97-9 Mycket gott skick förutom några fläckar på pärm. 80 kr


Malmborg, Adolf
Reglemente för Wermlands brandstodsbolag Karlstad 1899 Forssells. Klämmerhäftad. 36 s. Namn. Enstaka anteckningar. Fint skick. 200 kr


Malmeström, Elis Nilsson, Eric (red.)
Vår svenska kyrka Om fkyrkorna i Karlstads stift. Artiklar av kända män inom kyrkan med bilder och historiska data. Kulturhistoriska Förlaget 1950 139s Hlv.fr. Mycket gott skick 180 kr


Markegångstaxa
Wermlands Läns Markegångs-Taxa för år 1887 upprättad af Landstingets deputerade. "Karlstad, Carl Kjellin & C:nu, 1887. 30x19 cm. 4 sidor. Häftad i originalskick (har varit vikt en gång). ""Uppläses i kyrkorna den 13 November 1887""." 200 kr


Markegångstaxa
Wermlands Läns Markegångs-Taxa för år 1879 upprättad af Landstingets deputerade. "Karlstad, Carl Kjellin & Comp, 1879. 27x19 cm. 4 sidor. Häftad i originalskick. ""Uppläses i kyrkorna den 16 Nov. 1879""." 250 kr


Martling, Carl Henrik
Den leende madonnan och andra märkligheter i Karlstads stift. 1999. Illustrerad. 216 sidor. Originalband med skyddsomslag. Om livsträd i Ekshärad, släkten Lagerlöf, ruinen på Lurö, F A Boltzius och mycket annat udda i Värmland och Dalsland. Nyskick! 120 kr


Mattsson, Anders
Skogsfinnen och kyrkan. 1996. Illustrerad. 25x18 cm. 176 sidor. Dekorerat originalklotband. Torsby Finnkulturcentrums skrifter 2. 150 kr


Mattsson, Anders
Wermlandsbanken. Sveriges äldsta affärsbank. 2002. Rikt illustrerad. 27x20 cm. 504 sidor. Dekorerat originalpappband. Förlagsnytt exemplar. 220 kr


Mattsson, Christer
Till Herrhagen klockan 13:24 Arriving at Herrhagen at 1.24 PM Ingår i projektet Social oro om de svårt sjuka och tärda flyktingarna från nazisternas koncentrationsläger som kom till Karlstad i augusti 1945 med svensk och engelsk text. Foto i sv/v och färg. Förlag Per Berggren 2008 105s Dek.ppb. ISBN 978-91-976895-2-6 Mycket gott skick 140 kr


Mebius-Schröder, Harald (red.)
En bildkrönika över Arvika Rikt illustrerad med foto i sv/v. Arvika stad 1965 231s Klb. Blekt rygg Gott skick 160 kr


Melin, Sven A
I Värmland sjunga skogarna Sanning, dikt och lögn i behaglig blandning med omslag av Ingemar Lööf. Eget förlag 1982 148s yskick 60 kr


Melin, Sven A
I Värmland sjunga skogarna Sanning, dikt och lögn i behaglig blandning. 1964148s Häftad Inlaga släppt från rygg. Övrigt mycket gott skick 60 kr


Melin, Sven A Olls, Bert
Tvärviggar och muntergökar Om värmländska original Om Niger-Nils, Rört, Knivkungen, Hajen m.fl. Omslag och illustrationer: Bert Olls. Bokförlaget Settern 1981 115s Dek.ppb. ISBN 91-7586-085-6 140 kr


Mellin, G H
(Utgivare) Utsigt i Öfra Elfdalen vid Klarelfven. "\""Liotgraferad plansch ur \""\""Dalarna, Nerike, Wermland och Westmanland framställda i teckningar. Stockholm, L J Hjerta, 1838. Bildyta: 11x16 cm.\""" 250 kr


Mellin, G H
(Utgivare) Gustafsvik. "Liotgraferad plansch ur ""Dalarna, Nerike, Wermland och Westmanland framställda i teckningar. Stockholm, L J Hjerta, 1838. Bildyta: 11x16 cm." 250 kr


Mellin, G H
(Utgivare) Utsigt till Kristinehamn. "\""Liotgraferad plansch ur \""\""Dalarna, Nerike, Wermland och Westmanland framställda i teckningar. Stockholm, L J Hjerta, 1838. Bildyta: 11x16 cm.\""" 250 kr


Mellin, G H
(Utgivare) Köla kyrka. "Liotgraferad plansch ur ""Dalarna, Nerike, Wermland och Westmanland framställda i teckningar. Stockholm, L J Hjerta, 1838. Bildyta: 11x16 cm." 250 kr


Mellin, Lars
Hantverk i Arvika 1900 Utgivning av Arvika Hantverks- och Industriförening 1986 191s Häftad Nyskick 140 kr


Mellkvist, Carl
Nor socken från förhistorisk tid. En översiktlig inventering av fornlämningar och fornfynd inom Nor socken. 1961. Illustrerad. 56 sidor. Häftad med originalomslag. Med författarens dedikation till Iwan Schyman på främre omslaget. 120 kr


Mellkvist, Carl
Nor socken. En lokalhistorisk studie och hembygdsbok. 1963. Illustr. Liten 4:o. 496 sidor. Hellinneband. 220 kr


Mellkvist, Carl
Gammalgården Krönikespel, Tillägnas Nors hembygdsförening, Karlstad 1952. klammerhäftad 24 s. Mycket fint skick. 120 kr


Mellkvist, Carl
Nor socken En lokalhistorisk studie och hembygdsbok. Geografisk översikt, naturförhållanden, förhistorisk tid, fornfynd m.m. Foto i sv/v. Utgiven av Nors Hembygdsförening 1963 492s KLb. Fläck på främre pärm Gott skick 220 kr


Mellkvist, Carl
Nor socken En lokalhistorisk studie och hembygdsbok. Foto i sv/v. Nors hembygdsförening 1963 492s Klb. Mycket gott skick 220 kr


Meyer-Lie, Anita & Berggrén, Per
Karlstads fasader. 1999. Rikt illustrerad i färg. 21x21 cm. Förord av Ingemar Eliasson. Dekorerat originalpappband. En bok med bilder och text om Karlstads vackraste och mest tidstypiska hus. Nyskick! 140 kr


Min första kondition N.M. Ur N.P. Ödmans bästa
Ödman, N P Skolminnen från Värmland runt 1850-talet.1923 128s Häftad Ex Libris.Blekt mjuk pärm med lite revor - Gott skick 70 kr


Minnesskrift
i anledning av Arvika missionsförsamlings halvsekeljubileum. 1913. Illustrerad. 56 sidor. Häftad med originalomslag. Omslaget lite nött. Namnstämplar: Arvika Exportaffär, Karl Nyborg, Arvika. 140 kr


Minnesskärvor från Värmland och Dal
Bergström, Erik Minnesglimtar som skimrat förbi då författaren bläddrat i föregående generationers handlingar. NWT-förlag. 1969. 120 sidor Dek.ppb. Ill. Sv/v foto. Mycket gott skick. 70 kr


Mitt Värmland
Stolpe, Sven Om det värmländska m.m.Tekno's kultur 1960, 1985 197s Dek.ppb.ISBN 91 7172 290 4 Mycket gott skick 70 kr


Moberg, Ove
Karlstads Stads Historia. IV Fjärde delen. Karlstad 1983. Illustrerad. 26x18 cm. 448 sidor. Blått dekorerat originalklotband med främre omslaget medbundet. 200 kr


Moberg, Ove
Gustaf Fröding och Karlstad. 1957. Illustrerad. 160 sidor + planscher. Häftad med originalomslag. 90 kr


Mossberg, Karl-Åke
Karlstads Gymnasium 1675-1975. En minnesskrift skriven och sammanställd till 300-årsjubileet. 1975. Illustrerad. 152 sidor. Dekorerat originalklotband. 150 kr


Mårbacka
Lagerlöf, Selma Albert Bonniers 1922 21:a-25:e tusendet. 230s. Häftad. Skev. Revor på rygg. Hälsning på pärmens framsida och fläck nedre hörn. Pärmens framsida fasttejpad. Två revor och slitage på pärmens baksida som lossnat något från ryggen. Inlaga i gott skick. 70 kr


Möller, Carl
Bondbönekungen Om Gustaf Rosendahl, bläckfabrikantfabrikant i Filipstad och hans sagoö Kullbergs-öa. Illustrerad med plansch och foto i sv/v. Häftad Snedläst, lite tummad, namnteckning Gott skick 90 kr


Möller, Carl
Bondbönekungen Om Gustaf Rosendahl, bläckfabrikantfabrikant i Filipstad och hans sagoö Kullbergs-öa. Illustrerad med plansch och foto i sv/v. Wahlström & Widstrand 1940 185s Häftad Naggad, böjd bakre pärm Gott skick 120 kr


Möller, Carl
Bondbönekungen Om Gustaf Rosendahl, bläckfabrikantfabrikant i Filipstad och hans sagoö Kullbergs-öa. Illustrerad med plansch och foto i sv/v. Läderrygg, pärm i klb. Utgallrat bib.ex. Gott skick 150 kr


Mörling, Mikael
Värmland Liber - Svenska vägvisare 1986, häftad 110 sid, gott skick 50 kr


Nationen och Hembygden.
Skriftserie utgiven av Värmlands nation i Uppsala. Del I. 1930 Illustrerad. 140 sidor. Häftad med originalomslag, lite naggade. Namnteckning på titelsidan. 120 kr


Nationen och Hembygden.
Skriftserie utgiven av Värmlands nation i Uppsala. Del IX. 1964. Illustrerad. 200 sidor. Häftad med originalomslag. 120 kr


Nationen och Hembygden.
Skriftserie utgiven av Värmlands nation i Uppsala. Del X. 1969. Illustrerad. 84 sidor. Häftad med originalomslag. 120 kr


Nationen och Hembygden.
Skriftserie utgiven av Värmlands nation i Uppsala. Del XIII. 1985. Illustrerad. 166 sidor. Häftad med originalomslag. 120 kr


Nationen och Hembygden.
Skriftserie utgiven av Värmlands nation i Uppsala. Del V. 1949. Illustr. 228 sidor. Häftad med originalomslag. Namnteckning på titelsidan. 150 kr


Niklasson, Bo
Vem var Sigge Stark? Underhållande om hennes litterära bana och om människan bakom pseudonymen. Foto i sv/v. Sjöbergs Bokförlag AB 1990 95s Häftad ISBN 91-87234-10-6 Mycket gott skick 130 kr


"Nilsson Ragnar; Bergstrand Carl-Martin "
Folktro och folksed på Värmlandsnäs. Del I Häftad Gumpers förlag 1952. 173 s. Fint skick 110 kr


Nilsson, Henning F (red.)
Svenskt idrottsfolk Del V Värmland-Närke Inventering och porträtt av den aktuella (1946) idrottsrörelsen i dess helhet. Illustrerad med foto i sv/v. Bokförlaget litteraras 1946 627s Rygg.klb.+marmored pärm Lite skavd rygg och pärm som sitter något löst Gott skick 220 kr


Nilsson, Johnny
Sikta mot stjärnorna… Värmlänningen och världsmästaren på skridskor berättar om vägen mot stjärnorna. Illustrerad med foto i sv/v. Filipstads Tryckeri AB:s Förlag 1963 159s Dek.ppb. Något kantstött Gott skick 50 kr


Nilsson, Olof (Ola på Norserud)
Förr och nu Skämt och allvar från Jössehärsbygden Berättelser från Jössehärsbygden. Illustrerad med foto i sv/v. Arvika Tidnings Boktryckeri 1953 97s Häftad uppsprättad Gott skick 50 kr


Nilsson, Ragnar & Bergstrand, Carl-Martin
Folktro och folksed på Värmlandsnäs, del III. 1962. 328 sidor. Blått klb med främre omslag. Nyskick 150 kr


Nilsson, Ragnar & Bergstrand, Carl-Martin
Folktro och folksed på Värmlandsnäs. Folkminnen från Näs harad, III. 1962. 328 sidor. Hft originalomslag fint skick 400 kr


Nilsson, Yngve
Bygd och näringsliv i Norra Värmland En kulturgeografisk studie. Akademisk avhandling från Lunds Universitets geografiska institution . Foto i sv/v. Lund 1950 233s Häftad Författarens dedikation, böjda pärmkanter, ouppsprättad Första sidan lös övrigt är inlagan i gott skick. 150 kr


Nisbeth, Åke
Gillberga kyrka Vägledning. Byggnadshistoria, inredning och inventarier, kyrkogården m.m. Ilustrerad med foto i sv/v.Utgiven under redaktion av Värmlands Museum 1965 32 s Häftad Småfläckar på so. Mycket gott skick 50 kr


Nisbeth, Åke
Stavnäs kyrka Värmländska kyrkor. Vägledning och historik. Värmlands Museum 1959 24s Häftad (klamrad) Ill.: sv/v foto. Mycket gott skick. 50 kr


Nisser, Marie Sillén, Gunnar
Värmländsk industrimiljö En bildkvalkad (foto i sv/v) Särtryck ur Struktura - en bok om strukturförändringarna inom värmländsk industri förr och nu, utgiven av Värmlands musem, en del av dess årsbok Värmland förr och nu 1968. Häftad Nyskick 50 kr


Nisser, Marie Sillén, Gunnar
Värmlänsk industrimiljö En bildkavalkad Om strukturförändringarna inom värmländsk industri. Illustrerad med foto i sv/v Särtryck ur STRUKTURA del avv Värmlands museums årsbok Värmland förr och nu 1968 143-182s Häftad Mycket gott skick 50 kr


Nisser, Marie Sillén, Gunnar
Värmlänsk industrimiljö En bildkavalkad Om strukturförändringarna inom värmländsk industri. Illustrerad med foto i sv/v Särtryck ur STRUKTURA del avv Värmlands museums årsbok Värmland förr och nu 1968 143-182s Häftad Mycket gott skick 50 kr


Nordansjö, Gunnar
Gårdarna och folket. Minnesbilder från seklets början med 71 illustrationer efter författarens målningar. 1977. Originalklotband. Skrifter utg av Föreningen för Värmlandslitteratur 3. 150 kr


Nordenberg, Reidar & Warmland, Knut
Gränsland. Värmländsk lyrik och prosa. 1963. 316 sidor. Originalklotband med främre omslag. 140 kr


Nordentjell, Birger
Jaktminnen Jaktminnen från Värmländska skogarna. Bomstad, Lämmossen på Sörmon och Segerstad i Karlstadtrakten m.m. Illustrerad med foto i sv/v. Egen utgivning. 1958 223s Häftad Ej uppsprättad Mycket gott skick 120 kr


Noreen, C B
Värmländska Sångarförbundet 1898-1948. Karlstad 1948. Illustrerad. 24x18 cm. 248 sidor. Halvkmlotband med främre omslaget medbundet. 170 kr


Norlén, Nils
De sista vittnena. Till femtioårsminnet av andra världskrigets slut. 1995. Illustrerad. 160 sidor. Dekorerat originalpappband. 120 kr


Norman, G Fjällman, E Nyqvist, E Samuelsson, G (red.)
Sällskapet Naturskydd Kristinehamn 1945-1955 Om varför Värmlands floder spårat ur, förteckning över vänerfiskar m.m. Illustrationer i sv/v. Sällskapet för Naturskydd 1956 88s Häftad Gott skick 80 kr


Nygren, C E
Carlstads Stads Historia I-II I: 50 åren närmast förre stadens brand 1865. II: Karlstads brand 1865 och stadens senare historia. 1914-15. Sv/v bilder samt 2 kartor över Karlstad. Två hlvklb. Mycket fint skick. 1500 gr. 360 kr


Nygren, C.E.
Agnes von Krusenstjerna Första delen omfattande delen tiden 1584-1719. Fyra utvikbara bilder och kartor. Karlstad 1943 427s Hlv.fr. medbundet omslag. Mycket gott skick 180 kr


Nygren, C.E.
Carlstads historia Omfattande de femtio åren närmast före stadens brand 1865. Illustrerad med planscher och foto i sv/v. Utgiven av författaren 1914 278s Rygg.klb. Medbundet omslag Gott skick 140 kr


Nygren, C.E./Dalgren, Lars/Moberg, Ove
Karlstads stads historia I-III NWT, Karlstad 1934-39-54. 3 vol. Del I: 1584-1719, Nygren. Del II: 1719-1815, Dahlgren. Del III: 1815-1949.Dahlgren/Moberg. 427-340-452 sid. Liten 4:o. Rikt illustr. Tre blåa halvfranska bd med marmorerat pärmpapper och snitt runt om. Rygg med guldtext och sparsam dek. Rygg lätt blekt. mindre slitage. 4600 gr. Mycket fint skick. 860 kr


Nygren, Carl Emanuel
Biografiska anteckningar öfver lärjungar intagna vid Karlstads högre allmänna läroverk åren 1850-1900. Karlstad 1912-13. 24x17 cm. (6)+136+(6)+140+(4)+136+(6)+144 sidor. Fyra häften med alla främfre omslag inbundna i ett halvklotband. 300 kr


Nyqvist, Evert Larsson, B Granquist, G
Några bidrag till Värmlands fågelfauna I-II Meddelanden från Värmlands naturhistoriska Förening 12 Några anteckningar om roskarlen som häckfågel i Vänern 1935-1938+ På spaning efter dvärgmåsen (Larus minitus) Foto i sv/v. Karlstad 1939 22s Häftad Gott skick 140 kr


Nyqvist, Evert Larsson, B Granquist, G
Några bidrag till Värmlands fågelfauna I-II Meddelanden från Värmlands naturhistoriska Förening 12 Några anteckningar om roskarlen som häckfågel i Vänern 1935-1938+ På spaning efter dvärgmåsen (Larus minitus) Foto i sv/v. Karlstad 1939 22s Häftad Två mindre revor på främre omslag Gott skick 140 kr


Nysunds kyrka
Tham, Louise Värmländska kyrkor.Vägledning och historik.Värmlands Museum 1972 28s Häftad (klamrad) Ill.: sv/v foto. Mycket gott skick. 50 kr


Några ord om järnvägarnas historia i Värmland.
1927. "Illustrerad 32 sidor. ""Utgiven i anledning av Kungl. Järnvägsstyrelsens deltagande i Industri- och Hantverksutställningen i Karlstad 1927. Häftad med originalomslag." 150 kr


Odén, Henry
Bland kungar och kavaljerer i Värmland. 1945. Omslag och teckningar av Thor Fagerkvist. 264 sidor + planscher. Halvklotband med främre omslag. Tillskrift från en senare direktör på Stadshotellet: Sixten Stenholm. 250 kr


Odén, Henry
Car Jacob Heublein och Anna Maria Holtz Särtryck ur Bland kungar och kavaljerer. Illustrerad med foto sv/v.NWT 1952 19s Häftad Liten skrapmärke vid rygg. Gott skick 50 kr


Olausson, Peter (red.)
Wermlandica 1988 Artiklar om värmländsk historia och kulturhistoria. En luffares memoarer, fotosamlingar i Värmland, Riochard Brobergs sista bok m.m. 1988 157s Häftad Mycket gott skick 60 kr


Olausson, Peter (red.)
Wermlandica 1987 Artiklar om värmländsk historia och kulturhistoria. Slåtterängen, historien om ett brott i västra Värmland m.m. Illustrerad med foto i sv/v. 1987 151s Häftad Mycket gott skick 60 kr


Olsen, Carl
Minnesspånor från hyvelbänken. En karlstadssnickare berättar. 1974. Illustrerad. 132 sidor. Häftad med originalomslag och skyddsomslag. Småskrifter utgivna av Värmlands museum 10. 120 kr


Olsen, Carl
Minnesspånor från hyvelbänken En karlstadssnickare berättar. Foto i sv/v. Småskrifter utgivna av Värmlands museum 10 1974 130s Häftad ISBN 91-85224-00-6 Mycket gott skick 100 kr


Olsson, Anna
En prärieunges funderingar. Karlstad 1998. Illustrerad. 148 sidor + planscher. Originalband med skyddsomslag. Faksimil efter originalets andra upplaga 1926. 120 kr


Olsson, C.G.
Värmländskt solsken Biografier öfver några trogna stridskamrater samt diverse bitar på så kallad vers och prosa upptecknade vid olika tillfällen. Foto i sv/v. Kristinehamn 1906 69s Häftad Fläckad pärm, reva nedre rygg, gulnad inlaga 160 kr


Olsson, Edvard Arill, David
Värmländska folkminnen Folkminnessamling utgivna som en hyllning åt dess upptecknare Edvard Olsson i Bålstad av David Arill. Västsvenska Folkminnesföreningen 1932 211s Häftad Namnteckning Mycket gott skick 120 kr


Olsson, Hans W m fl
Borgen på Saxholmen. En medeltidsmiljö i Värmland. 2004. Rikt illustrerad. 24x17 cm. 80 sidor. Häftad med originalomslag. Förlagsny bok. 170 kr


Olsson, Henry
Fröding ett diktarproträtt En tolkning av frödinggestalten från biografiska, psykologiska och litterära utgångspunkter. Norstedt & Söners förlag 1950 andra upplagan.389s+480+planscher i sv/v. . Hlv klb. Främre omslag medbundet. Mycket gott skick 160 kr


Olsson, Henry
Fröding ett diktarproträtt En tolkning av frödinggestalten från biografiska, psykologiska och litterära utgångspunkter. Norstedt & Söners förlag 1950 andra upplagan.389s+480+planscher i sv/v. . Hlv klb. Främre omslag medbundet. Namnteckning. Mycket gott skick 120 kr


Olsson, Stig & Svensson, Sven-Ove
Solresan. 2002. Rikt illustrerad i färg med Stig Olssons bilder. 80 sidor. Inbunden.En berättelse i ord och bild från en resa till Gran Canaria. 120 kr


Om Hammarsmeds kassan
Nordensson, C. Fr. Förslag till regelente för Wermlands Jernverks arbetares kass, f.d. Hammarsmedskassan, som togs 22 mars 1861. C. Forsell 1862 14 sidor Dek.ppb.Gott skic. Fläck på titelblad.Anteckning, blyerts sista sidan. 140 kr


Ortnamnen i Värmlands län.
Del X: Nyeds härad. 1925. (4)+20 sidor. Ouppskuren. Häftad med originalomslag. 120 kr


Ortnamnen i Värmlands län.
Del XI: Näs härad. 1944. 136 sidor. Ouppskuren. Häftad med originalomslag. 150 kr


Ortnamnen i Värmlands län.
Del XIV: Älvdals härad. 1938. (6)+184 sidor. Ouppskuren. Häftad med originalomslag. 180 kr


Ortnamnen i Värmlands län. Del I:
Inledning. 1984. 164 sidor. Av Birgit Falck-Kjällquist. Häftad med skyddsomslag, lite naggat på boksidan. Ouppskuren. 150 kr


Palmgren, Aug
Blad ur Arvika läroverks historia läsåren 1858-1929. "Arvika 1939. Illustrerad. 26x18 cm. 382 sidor. Halvfranskt band med främre omslaget medbundet. Dedikation: ""Till Sven Nyborg i kär hågkomst från mitt sista skolår i Arvika. Aug. Palmgren.""" 280 kr


Palmquist, Albert
Rämsberg gruvor och Näsrämshyttan Bergshistoriska anteckningar illustrerad med foto i sv/v. Filipstads bergslags arkiv 3 1937 36s Häftad/klamrad Mycket gott skick 150 kr


Palmquist, Albert
"Litteratur om Värmlands bergslag. Särtryck ur ""En bok om Filipstad"" med kompletteringar." Förteckning över litteratur om Värmlands bergslag och en sannsaga om klostret vid Lersjön. Filipstads Tryckeri AB 1963, 32s Häftad Gott skick 50 kr


Palmqvist, Albert
Rämmen i dikten, 2-3. 1943. Illustrerad. 44 sidor. Filipstads bergslags arkiv II:7-8. Häftad med originalomslag. 120 kr


Palmqvist, Albert
Finsk kolonisation i Bergslagen Den tidigaste invandringen.Historiska perspektiv och problemställningar. Filipstad Bergslags arkiv 4 1938 31s Häftad Böjda hörn inlaga i gott skick 120 kr


Palmqvist, Albert (ansvarig utg)
Bergslagen i ord och bild Vinternummer 1952-1953 Innehåll: Oforsen-en återblick, Björn och varg i Bergslagen, Sandsjöhyttan och Gammalhyttehammaren, Skolväsendet i Rämmen 1834-1950 m.m. Illustrationer i sv/v. Filipstads Bergslags Hembygdsförening 1952 32s Häftad Gott skick 120 kr


Palmqvist, Albert (ansvarig utg)
Bergslagen i ord och bild Nummer 12 Sommaren 1948 Innehåll: John Ericsson i Jämtland, Långbansmanganen, Dalkarlshyttan, I Malungs östra finnmark-Milsjögården-Per Hackrans historia-Vildmarken mellan Acksjöåsen och Avradstjärn m.m. Illustrationer i sv/v. Filipstads Bergslags Hembygdsförening 1948 40s Häftad Gott skick 120 kr


Palmqvist, Albert (red.)
Bergslagen i ord och bild Vinternummer 1938-1939. Innehåll: De första Filipstadsborna, Nordmarks kyrkas historia, När Haborshyttans ödelades m.m. Illustrationer i sv/v. Filpstads Bergslags Hembygdsförening 1938 32s+4 annonssidor Häfte Ett uppslag lossnat Gott skick 120 kr


Palmqvist, J V
Rester av primitiv religion bland Värmlands finnbefolkning. 1924. 198+VI sidor. Akademisk avhandling. Häftad med originalomslag. 250 kr


Pennan.
Värmlandsjournalisternas bok 1979. Karlstad 1978. Rikt illustrerad. 21x21 cm. (2) + 178 sidor- Dekorerat originalpappband. 150 kr


Pernestrand, Lennart (red.)
Antologi 1978 Värmländska Författarsällskapet Lyrik- och prosabidrag av 33 författare med värmländsk anknytning. Hillie Berglunds Bokförlag 1978 144s Häftad med omslagsbild av Arne R Sandberg Namnteckning Mycket gott skick 60 kr


Persson, Elof (Red)
En bok om Brunskog Sockenbeskrivning om Brunskog,Arvika 1946. Linneband Inb med främre omslag. Ill med utv b karta 488 + 20 s. lätt nött rygg men i ö i fint skick 650 kr


Petersson, A.G.
Kexsunds-släkten En gammal Bergsmanssläkt från Karlsgoga Bergslag Genealogiska och biografiska anteckningar med utvikbar genealogisk tabell Foto i sv/v. Kristinehamn 1913 194s Häftad Blekt rygg och fram-/baksida. Skadad rygg, gulnad inlaga, ägarstämpel Gott skick 120 kr


Petersson, A.G.
Måns-släkten En gammal Bergsmanssläkt från Karlskoga bergslag Genealogiska och biografiska anteckningar. Foto i sv/v. Kristinehamn 1942 152s Häftad Blekt pärm, något skadad rygg, ägarstämpel, inlaga delvis lossnat 120 kr


Pihlström, Clas
Värmländska Sägner och Historier Illustrationer i sv/v. Karlstad 1967 115s Häftad Skadad pärm, inlaga i gott skick men lossnat. 50 kr


Porträttgalleri från Värmland.
1933. Rikt illustrerad med porträtt. 23x15 cm. 924 sidor. Halvfranskt originalband. Fint skick. 2000 gr. 120 kr


Påhlson, Svante
Rottneros park Vägledning avsedd att vara till hjälp vid vandring genom Rottneros herrgårdspark. Ilustrerad med foto i sv/ och färg+utvikbar plan över parkanläggningarna. Tryckt i Karlstad 1960 56s Häftad Fuktskada på bakre pärm. Övrigt i mycket gott skick. 50 kr


Redogörelse
för Samrealskolan i Arvika läsåret 1928-1929 till 1945-1946. Arvika 1929-1946. 18 häften med samtliga främre och bakre omslag medbundna. Illustrerad. 22 till 70 sidor per del. De 18 häftena i ett halvklotband. Samliga främre omslag med namnteckning. Komplett serie för perioden. 550 kr


Rencke, Karl
En läsebok för Jössehäringar Del VI i serien I Köla. Texter på dialekt som det talades på 1890-talet i Köla sockens södra del. Utgivare: Richard Broberg 1969 63s+21s ordlista. Häftad med so.Några små revor på so i övrigt mycket gott skick. 150 kr


Rhöse Karlsson, Sara
Litt tå hôrt. 1970. 96 sidor. Häftad med originalomslag. 120 kr


Rhöse Karlsson, Sara
Skratt å tårer. Skröner å dekter. Utan år (1988). 64 sidor. Häftad med originalomslag. Dedikation. 120 kr


Risberg, Karl-Axel
Hundra år med Värmlands läns förvatningsutskott. En historik om åren 1886-1986. Karlstad 1986. Illustrerad. 208 sidor. Häftad med originalomslag. 90 kr


Ronge, Mats
Original i Värmland Teckningar och foto i sv/v. Carlstads-Gillets skriftserie nr 6 328s Klb.medbundet omslag Mycket gott skick 280 kr


Ronge, Mats (red.)
Friluftsliv runt Karlstad Om hur Karlstadstrakten skapats, vandringsturer, skridskofärder m.m. Illustrerad med teckningar, foto och kartor i sv/v. Karlstads idrottsstyrelse 1956 70s Häftad Gott skick 120 kr


Rosell, Erland
Värmländsk medeltid i ortnamnsperspektiv. 1981. 222 sidor. Dekorerat originalpappband. 120 kr


Rosell, Erland
Värmländsk medeltid i ortnamnsperspektiv Bild av värmländsk medeltid och förhistoria som kan utläsas av bevarade bebyggelsenamn. Illustrerad kartor. Press' förlag 1981 202s+17 Dek.ppb. ISBN 91-7400-131-0 Mycket gott skick 120 kr


Rosell, Erland
Värmländsk medeltiden i ortnamnsperspektiv Bild av värmländsk medeltid och förhistoria med hjälp av bevarade bebyggelsenamn. Illustrerad med kartor. Press' Förlag 1981 219s Dek.ppb. ISBN 91-7400-131-0 Nyskick 160 kr


Rudérus, Gösta (red.)
Karlstads stifts julbok 1951 Om prosten Lars Edgren, Nils Lövgren m.m. Foto i sv/v. Karlstads Stiftsråd 1951 210s Häftad Gulnad, böjda hörn Gott skick 60 kr


Rudérus, Gösta (red.)
Karlstads stifts julbok 1950 Illustrationer i sv/v. Nermans Trycksaker 1950 216s Häftad Gulnad, böjt hörn på främre pärm Gott skick 60 kr


Rundkvist, Sten
Anders Gustaf Hedenskog - museimannen och människan. 1944. Illustrerad. 48 sidor. Häftad med originalomslag. 120 kr


Runestam, Arvid
Herdabrev till Karlstad stift Svenska Kyrkans Diakonistyrelses Bokförlag 1938 171s Häftad Lite smuts på pärm som är något snedläst, namnteckning Gott skick 60 kr


Runestam, Staffan
Värmlands nation i Uppsala 1945-1954. Tryckt 1958. Rikt illustrerad med porträtt. 336 sidor. Dekorerat originalklotband, ryggen blekt. 140 kr


Samanställning över Manteldjur, Blötdjur, Armfotingar, Leddjur, Tagghudingar, Maskar, Mossdjur o Kvatitetdjur.NWT AB 1911, 37s Häftad.Revor i bakre pärm o på några av sidorn. Gott skick.
Fristedt, Conrad (red) 50 kr


Samuelsson, Lars Eric & Schenkmanis, Ulf
Parker och trädgårdar i Värmland. 2000. Rikt illustrerad i färg. 96 sidor. Häftad med originalomslag. 120 kr


Sanberg, Anna
"""Lundgren med lådan""" En värmländsk sångare och sångförfattare. Ett bidrag till frikyrkohistorien. Frontespies Svenska Missionsförbundets Förlag 1928 56s Häftad Tummad pärm, genomgående fuktskada 90 kr


Sandin, G M
Grava och Forshaga. Kulturhistoriska anteckningar. 1930. Illustrerad. 260 sidor. Häftad med originalomslag. blyertsant på insidan främre omslag. 150 kr


Sandin, G M
Grava och Forshaga. Kulturhistoriska anteckningar. 1930. Illustrerad. 256 sidor. Häft. Ryggen lätt nött, vissa ant, namn Fint skick. 180 kr


Sandin, G M
Grava och Forshaga Kulturhistoriska anteckningar. Eget förlag 1930. Historiska data,, Kyrkan, fattigvården, nykterhetsrörelsen. sv/v bilder, karta.hft, 256 s. 400gr. mycket fint skick 180 kr


Sandin, G.M.
Grava och Forshaga Kulturhistoriska anteckningar illustrerad med foto i sv/v. Eget förlag 256s Häftad Blekt Mycket gott skick 180 kr


Schéele, Franz von / Troili, Uno
Berga vid Övre Fryken. "Litograferad plansch ur ""Wermland i teckningar"". Karlstad och Stockholm 1858-67. Bildyta 21x30 cm." 300 kr


Schéele, Franz von / Troili, Uno
Brunskogs kyrka. "Litograferad plansch ur ""Wermland i teckningar"". Karlstad och Stockholm 1858-67. Bildyta 21x30 cm." 300 kr


Schéele, Franz von / Troili, Uno
Gustafsvik. "Litograferad plansch ur ""Wermland i teckningar"". Karlstad och Stockholm 1858-67. Bildyta 21x30 cm." 300 kr


Schéele, Franz von / Troili, Uno
Sjön Fryken, öfvre Fryksdalen. "Litograferad plansch ur ""Wermland i teckningar"". Karlstad och Stockholm 1858-67. Bildyta 21x30 cm." 300 kr


Schéele, Franz von / Troili, Uno
Mölnbacka. "Litograferad plansch ur ""Wermland i teckningar"". Karlstad och Stockholm 1858-67. Bildyta 21x31 cm." 300 kr


Schéele, Franz von / Troili, Uno
Ny sockens kyrka i öfre Elfdalen. "Litograferad plansch ur ""Wermland i teckningar"". Karlstad och Stockholm 1858-67. Bildyta 21x30 cm." 300 kr


Schéele, Franz von / Troili, Uno
Rottnans vattenfall i Fryksdalen. "Litograferad plansch ur ""Wermland i teckningar"". Karlstad och Stockholm 1858-67. Bildyta 21x31 cm." 300 kr


Schéele, Franz von / Troili, Uno
Vid Råda i Elfdalen. "Litograferad plansch ur ""Wermland i teckningar"". Karlstad och Stockholm 1858-67. Bildyta 22x30 cm." 300 kr


Schéele, Franz von / Troili, Uno
Valserudshöjden vid Bårs-sjön. "Litograferad plansch ur ""Wermland i teckningar"". Karlstad och Stockholm 1858-67. Bildyta 21x31 cm." 300 kr


Schröder, Gustaf
En brukshållares minnen original utg. En livfull och humoristisk skildring av brukslivet i Värmland bland smeder, bokhållare och brukspatroner under mitten av 1800-talet Förl gråa klb med mjuk pärm. Ryggtext i guld på röd botten 268s. sista sidan lagad.Gott skick 190 kr


Schröder, Gustaf
Finntorpet i västerskogen Åhlén & Åkerlunds förlag 1914 191s Rygg.klb. Lite skavd pärm, namnteckning Mycket gott skick 180 kr


Schröder, Gustaf
Pavo Makkron "Bilder från finnarnas lif under Krabbe- och Gyldenlöwe-fejderna i Vermland (forts. på ""Örjan Kajland"" och ""Pekka Huskoinen"") Med 4 teckningar af Einar Torsslow. Albert Bonniers förlag 1896 258s Rygg.klb. Medbundet omslag Lätt skavda pärmkanter, namnteckningar Gott skick " 280 kr


Schyman, Iwan
Värmländska versmakare. 133 poeter i dikt och historik ...1969. 23x21 cm. 144 sidor. Dekorerat originalpappband. 150 kr


Segerborg, K Hugo
Ingen var den andre lik. Berättelser från Värmlands metropol under 1800-talets sista decennier. 1951. Illustrerd. 348 sidor + + planscher. Blått helklotband med främre omslaget medbundet. Carlstads-Gillets skriftserie N:o 5. Bilagt en nyckel till de fingerade namnen 170 kr


Segerborg, K. Hugo
Ingen var den andre lik Berättelser från Värmlands metropol under 1800-talets sista decennier. Teckningar och foto isv/v. Carlstads-Gillets skriftserie No: 5 1951 344s Häftad inlaga delvis släppt något från rygg Gott skick 70 kr


Segerborg, K. Hugo
Ingen var den andre lik Berättelser från Värmlands metropol under 1800-talets sista decennier. Illustrationer i sv/v. Carlstads-Gillets skriftserie N:o 5 1951 344s Klb. Medbundet omslag Namnteckning. Mycket gott skick 140 kr


Sjöbrck, Mårten
Värmland Färdvägar och vandringsstigar utgående från statsbanorna. En landskaplig orientering Foto i sv/v. A/B Seelig & Co 1934 242s Häftad+utvikbar karta Liten reva främre pärm vid rygg, författarens dedikation, ou Gott skick 200 kr


Sjöglitter och skogssus Dikter till min sommarbygd Stömme, Sölje och Fristaten Holmen
Pettersson, Ingrid Tillfällighetsdikter tillkommna under vandringar i Värmlandsbygd och natur.Egen utgivning 1957 23s Häftad(klamrad) Små prickar på främre pärm. Inlagan i mycket gott skick. 50 kr


Skafte, Domar
Från väckelsens Värmland Johannes som pastorsadjunkt. Glåmrike Forlag 1983 175´s Häftad Mycket gott skick 90 kr


Skafte, Domar
Tre Prostar i Sunne Postarna Magnus Mariestadius, Sven Olov Vigelius och Adolph Fredrik Kjellin. En studie i sunne kyrkas historia. Egen utgivning 1973 211s Häftad Namnteckning Mycket gott skick 140 kr


Skafte, Domar
Från väckelsens Värmland Johannes Lindholm som pastorsadjunkt Om en av svenska missionsförbundets färgstarkaste företrädare. Illustrerad med ett foto i sv/v. Glåmrike förlag A/S 1983 175s Dek.ppb. ISBN 82-7318-006-9 Handskriven text på försättsblad Mycket gott skick 80 kr


Skatten i Dalen
Linberg, Gunnar Om smideskorsen på Ekshärads kyrkogård med foto i färg och sv/v av Erling Hedin.Egen utgivning 2002 25s Nyskick 50 kr


Skisser från Nor
Söberg, Vilmar Sv/v skisser av Bertil Lundgren med informativ text om byggnader, platser och företeelser.Egen utgivning 1966 44s Häftad. Pärm något smutsig med små revor. Inlaga i mycket gott skick. 60 kr


Skjegstad, Odd Kjell Björklund, Gunilla
Kultur - 21 turer i värmland Om friluftsliv och kultur med norsk och svensk text. Foto och kartor i färg. Odd Forlag 2004 99s Dek.ppb. ISBN 82-9955153-4-3 Mycket gott skick 110 kr


Skoghallstanken Från Stjernsfors till Skoghall
Hesselstedt, Jan-Olof Lunnemar, Mats Viktiga drag i Uddeholms skogsindustri fram till våra dagars STORA och Billeruds Skoghall illustrerad med foto i sv/v och färg. Bokförlaget Lunden Skoghall 1991, 263s. Dek.ppb. ISBN 91-630-0821-1Mycket gott skick. 120 kr


Skogsbruk i omvandling.
1982. Illustrerad, bl a med teckningar av Nils Forshed. Stor 8:o. 196 sidor. Dekorerat originalband. Utgiven av Värmlands och Västra Bergslagens Skogsarbetsgivareförening. 120 kr


Skoting, Lena
Karlstads stiftbok Vad tro? Hur uttrycker vi vår tro? Hur utvecklas tron? Vad får tron för konsekvenser i våra liv? En inspirationsbok nutida kyrkohistoria. Illustrerad med foto i sv/v. Nittionde årgången Karlstad stift 2002 125s+36s. Dek.ppb. ISBN 91-973220-9-8 90 kr


Skoting, Lena (red.)
Karlstads Stiftsbok 2005 Om den brytningstid vi lever med dikter och texter om hur människor tänker, känner och tror. Foto i sv/v. Karlstad stift 2005 162s+46sbildkrönika i sv/v. Dek.ppb. ISBN 91-974320-4-0 Nyskick 50 kr


Skrivare i Värmland II En antologi av Värmlands Bildningsförbund.
Bergdahl, Maj-Britt Enskilda amatörers och cirkeldeltagares verk.Ill. sv/v grafik av elever från Kyrkeruds folkhögskola.Värmlands Bildningsförbund 1989 177s. Häftad ISBN 91-87530-06-6 Nyskick 70 kr


Slåtterkarlarna på Ekolsund
Lagerlöf, Selma Svensk läraretidnings förlag 1912. 16s. Häftad (klamrad) Ill.: sv/v teckning och foto. Slitage på rygg.Gulnad pärm och inlaga. Gott skick. 110 kr


Smedberg, Sven
Jörgen Zetterquist, teckningar. 1992. Rikt illustrerad. 21x27 cm. 96 sidor. Dekorerat originalpappband. 150 kr


Sola i Kalsta' och andra historier från Värmland
Brodin, Linus Berättelser om färgstarka personer i Värmland. Wahlström & Widstrand 1947 126 sidor Häftad. Uppsprättad. Gott skick. Reva framsida nedre kant. 70 kr


Spångberg, Arne
Nya Värmlandshistorier Värlänningar beskrivna med färgsark humor och stor berättarglädje. Illustrationer av Olle Snismarck. Smålänningens förlag AB 1969 255s Ppb.+so Lätt naggat so Gott skick 70 kr


Spångberg, Arne
Nya Värmlandshistorier Samling humoristiska historier om livet som det ibland kan gestalta sig för den som har lyckan att bo i Värmland. Illustrerad med omslag och teckningar av Olle Snismarck. Smålänningens förlag 1969 128s Häftad Ouppsprättad , Mycket gott skick 120 kr


Spångberg, August
I Tidens ström Debattören och iakttagaren Spångbergs memoarer. Bok och Bild 1966. inb + so. 291 s. Fint skick 120 kr


Stake, Jacob
Värmlands nation i Uppsala v. -t. 1915 - h.-t. 1924. Porträtt och biografiska uppgifter. 1925. Rikt illustrerad, med ca 500 porträtt. 186 sidor. Dekorerat originalklotband med främre omslaget medbundet. 180 kr


STARK ALBERT.
Till Nyeds sockens historia. Några minnesord vid 350-årsjubiléet i Nyeds kyrka den 31 oktober 1943. Stockholm 1944. 29 s. Häftad. 70 kr


Stark, Albert
Hågkomster från Nyed Skildringar av värmländskt folkliv under en brytningstid. Foto i sv/v. Småskrifter utgivna av Värmlands Museum 3 Karlstad 1961 269s Ppb.+so Visst slitage på so Övrigt mycket gott skick 140 kr


Stavnäs kyrka
Nisbeth, Åke Värmländska kyrkor.Vägledning och historik.Värmlands Museum 1959 24s Häftad (klamrad) Ill.: sv/v foto.Lite gulnad pärm Inlaga i mycket gott skick. 50 kr


Stenberg, Bernt (text) Holmstrand, Mats (bild)
Staden vid Varnan Vårt Kristinehamn Intryck i ord och bild rån stadsvandringar i Kristinehamn från 1950-talets mitt till början av 90-talet. Heidruns förlag 1992 86s Dek.ppb. ISBN 91-88056-05-8 Författarens dedikation Mycket gott skick 120 kr


Stenen i sjön Rottnen
Lagerlöf, Selma Berättelse med konstnärlig utsmyckning i sv/v av professor Olle Hjortzberg. Centraltryckeriet Stockholm 1914, 48s Häftad Vattenskada på pärm längs rygg med viss slitage. Reva i nedre kant och hörn på främre pärm. Veck i hörn på bakre pärm. Inlaga i gott skick. 80 kr


Stjerne, Oscar
Sol och snö. Dikter. 1907 (andra upplagan). 188 sidor. Halvfranskt band med lite nötta kanter. Tillskrift från Harald Vadman på titelsidan. 120 kr


Stjerne, Oscar
Dikter. Inledning av Per Stjerne. 1973. 104 sidor. Dekorerat originalpappband. 120 kr


Stjernlöf, Bengt
Transporter på Klarälven Pråmdragare, Rallkuskar och ångbåtskaptener. En skildring av trafiken på Klarälvens vattensystem. Skoghall, Karlstad, Fryken Forshaga, Munkfors. 1250 gr. ISBN 91-631-7561-4. Förlagsny. 360 kr


Stjernlöf, Bengt
Innan tystnaden Stjernfors bruk och samhälle 1800-1900 Om ett värmländskt järnbruk-fattigt, med barnarbete, låg medellivslängd, trångboddhet m.m. Foto i sv/v. Promatec 2002 359s Dek.ppb. ISBN 91-631-2974-4 Nyskick 320 kr


Stjernlöf-Lund, Anita
Cyrillus Johanssons Museum i Värmland "1993. 7 """"isärvikbara"""" fotografier av Helena Karlsson. Folio. Dubbel ringpärm."" Mycket gott skick" 150 kr


Stolpe, Staffan
Persberg 1869. Dokument kring en av Sveriges första strejker uppsattta efter poetiska principer. 1977. 140 sidor. Originalband med skyddsomslag. 90 kr


Stolpe, Staffan
Jernberget i Persberg Historik i ord och bild med omfattande bildmaterial, både gammalt och nytt, i sv/v. Bronells-Filipstad 1982 134s Dek.ppb.+so Slitage på so övrigt i mycket gott skick 120 kr


Stolpe, Sven
Mitt Värmland. 1960 (första upplagan). Illustrerad. 216 sidor + planscher. Häftad med originalomslag. 150 kr


Stolpe, Sven
Mitt Värmland Om det Värmländska.Omarbetad upplaga. Ill. Med foto i svv av Jan Weborg. Askild & Kärnekull 1971 192s Laminerat ppb. Snesdtälld. I övrigt i mycket gott. 80 kr


Strand, Jol (pseud. för Hjalmar Ljunggren)
Jussinahoo-finnbyn Roman om människorna i en finnby i slutet av 1600-talet. LT:s förlag 1948 198s Naggad, lätt snedläst, dedikation Gott skick 100 kr


Strandhugg från Värmeln till Åsfjorden och Ransundet
Andersson, Anders L Wilde, Reidar Carlsson, Gustaf Engvall, John Grums 1969. Illustr. av Bertil Lundgren. 120 s. Häftad. 4 :o. Fläck bakre, främre pärm och på ett uppslag.Gott skick. 150 kr


Styffe, Torleif
Nordvärmländsk historia i fickformat. 2004. Illustrerad. 272 sidor. Häftad med originalomslag. 150 kr


Styffe, Torleif
Arne Bergquist pressfotograf Samlade bilder från andra halvan av 1900-talet från norra Värmland. Foto i sv/v. Montana förlag 2002 63s Häftad ISBN 91-973156-3-X Nyskick 80 kr


Styffe, Torleif
Nordvärmländsk historiebok Innan människan kom, digerdöden, pilgrimmerna, medeltida konst, ofredsår i Dalby m.m. Illustrationer i sv/v. Montana förlag 1998 152s Dek.ppb. ISBN 91-972111-9-2 Mycket gott si'kick 220 kr


Ståhl, Greta
Fryksdalsverser. 1983. 46 sidor. Häftad med originalomslag. Dedikation. 120 kr


Ståhl, Manne
Mauritz Hellberg Människan, poltikern, tidningsmannen Natur och Kultur 1959 124s Häftad inlagan tejpad vid pärm, namnteckning, snedläst Gott skick 60 kr


Ståhl, Manne Johnsson, Nathan von Schoultz, Gösta (red.)
Värmland förr och nu 1954 Om kyrkor och fornminnen i östra Värmland Utgåva av de anteckningar som antikvitetsintendenten friherre N.G. Djurklou åren 1866-67 nedtecknande rörande kyrkor och fornlämningar i landskapet med foto och illustrationer i sv/v. Meddelanden från Värmlands fornminnes och museiförening Årgång 52 1954 170s+annonsdel Häftad +so Små revor på so Inlaga lossnat något från rygg Gott skick 120 kr


Ståhl, Manne Johnsson, Nathan von Schoultz, Gösta (red.)
Värmland förr och nu 1967 En bok om Anders Fryxell Årsbok. Tema: Anders Fryxell och hans historieverk. Meddelanden från Värmlands fornminnes och museiförening Årgång 65 194s Häftad Lätt naggad övre pärm. Mycket gott skick 90 kr


Sundman, Sten
Poppelmelodi - i dur och moll spelad i Lambergets vindar. 1988. Illustrerad av Jörgen Zetterquist. 204 sidor. Originalband med skyddsomslag. 120 kr


Svensson, Frans R.M. (utg.)
Wermlands läns Adress-Kalender Utgifvarens förlag 1894 137s, 219s, 135s Rygg.klb. Gott skick 450 kr


Svensson, Gunnar
Med forsbåt uppför Klarälven Betraktelser från en resa från Vingängsjön till Höljessjön. Heidruns förlag 1992 25s Häftad Sv/v/blå teckningar av författaren ISBN 91-88056-08-2 Häftad (klamrad) Något färgslitage på rygg. Mycket gott skick. 120 kr


Sveriges bebyggelse.
Värmlands län, del I. 1962. Rikt illustrerad. 912 sidor. 27x20 cm. Rikt dekorerat helt skinnband med helt guldsnitt. Omfattar: Alster, Bjurtjärn, Brattfors, Forshaga, Färnebo, Grava, Gåsborn, Hammarö, Kroppa, Lungsund, Nordmark, Nyed, Rudskoga, Rämmen, Södra Råda, Varnum, Visnum, Visnums-Kil, Väse, Älvsbacka, Ölme och Östra Fågelvik. Med text av bla Åke Nisbeth, Sigurd Erixon och Albert Palmqvist. 900 kr


Så väljer Värmland
Ajaxson, Anders (red) Ett häfte om hur värmlänningarna har röstat i valen 1973-1994.Tidningen i Skolan Värmland-Dal 1998 77s Spiral Mycket gott skick 50 kr


Sångbok Värmlands Nation Uppsala
Text och noter. NWT 1958 138s+12sKlb Text med tillägnan innre skyddsblad. Mycket gott skick 70 kr


Sällsamheter kring Vänern
Jörälv, Lennart Upptäcktsfärd kring Europas tredje sjö genom Västergötland, Dalsland och Värmland. Rikt ill.i sv/v med äldre och nya foton, stick och teckningar. Rabén&Sjögren 1990 285s+15s ISBN 91 29 58503 1 Inlagt brev till ägare. Nära nyskick. 130 kr


Säve, Teofron
John Ericsson Minnesteckning Minnesteckning vid högtidsfesten till John Ericssons minne.Carl Kjellin & C:ni 1891 62s Häftad Omslag släppt från inlaga som är gulnad med hälsning på framsida från författare, ej namngiven. Mindre gott skick 180 kr


Söderlund, Söderlund
Värmlands idrottsförbund 1908-1948 Minneskrift skriven som en avskedshälsning av den avgående förbundsordförande. Illustrerad med foto i sv/v. 69s+reklam Häftad Gulnad, lite tummad Gott skick 90 kr


Tedebrand, Lars-Göran
Värmlandsundersökning Om en räddningsaktion för att bevara muntlig information om värmländsk emigration, inre emigration och arbetsvandring före 1930. Emigrantregistret i Karlstad Värmlands hembygdsförbund. Trlogtvis 1976 29s Klammerhäftad Nyskick 50 kr


Tholén, A
Släktbeskrifning öfver Jan Erssonska släkten i Toltan. Arvika 1914. 16 sidor. Häftad med originalomslag. 140 kr


Tholén, A
Släktbeskrifning. Renströmska släkten i Brunskog m. fl. socknar omfattande en tid af omkring 430 år. 1919. Illustrerad. 48 sidor + planscher och ett inklistrat rättelseblad. Häftad med originalomslag. Med några kompletterande blyertsanteckningar. 220 kr


Thor Fagerkvist 1884-1960
Boström, Hans-Olof Med hjälp av brev, dagböcker och enskilda konstverk ger författen en egensinnig konstnär,Thor Fagerkvist, den plats han förtjänar.NWT förlag 1984. 132 sidor + 20 sidor.Klb + skyddsblad.ISBN 91-86454-04-8 Mycket gott skick. Revor i so. 150 kr


Toijer, Daniel
Kristinehamns och Varnums församlingars kyrkor Gamla och Nya kyrkan Foto i sv/v. Kristinehamn Grundels Boktryckeri 1948 77s+143s Klb. Gott skick 200 kr


Torpe, Nils Vilh.
Värmlands läns Hushållningssällskap 1803-1953. Karlstad 1953. Illustrerad. 24x17 cm. 292 sidor. Häftad med originalomslag. 150 kr


Torsby klippsamling.
Förteckning över klipparkivet samt fotosamlingen. "Torsby 1984. 29x21 cm. 206 sidor. ""Skrivmaskinstext."" Häftad med originalomslag." 120 kr


Trettio år 1905-1935
Hansson, Per Albin (red.) Minnesskrift med för tiden aktuella frågor och mål.Värmländs Socialdemokratiska Partidistrikt 1935 63s Häftad Sv/v foto o tabeller.Gulnad. Litet veck främre pärm i hörn. Gott skick. 120 kr


Turesson, Gunnar
Visor i moll och dur. 1951. Illustrerad Nils Hahne. 27x19 cm. 48 sidor. Häftad med originalomslag. 120 kr


Turesson, Gunnar
Ur glöden kan jag sång förnimma. 1981. 56 sidor. Häftad med originalomslag. 120 kr


Turesson, Gunnar
Folkliga kristna sångtraditioner. 1980. Illustr. 176 sidor. Dekorerat originalpappband. Värmländska kulturtraditioner IX. 150 kr


Turesson, Gunnar
Säterlivets arbetssånger. 1963. Illustrerad. 25x18 cm. 296 sidor. Häftad med originalomslag. Värmländska kulturtraditioner II. 170 kr


Turesson, Gunnar
Lutans ballader. Stockholm 1936 (andra uppplagan). 25x18 cm. 48 sidor. Senare gediget halvklotband med båda omslagen medbundna. Det främre med ett hörn borta (12x8 mm) utan textförlust. Ett par sidor med några diskreta fläckar. Med Turessons musik arrangerade för piano till texter av Frans G. Bengtsson, Gabriel Jönsson, Harry Martinson, Einar Moberg, Alf Henrikson, Prins Wilhelm, Nils Ferlin och Dan Andersson. 200 kr


Turesson, Gunnar
Musik kring Mårbacka Sammanfattning musikmaterial upptecknade under resor i trakterna kring Mårbacka. Foto i sv/v. Värmländska Kulturtraditioner Del X Värmlands Museums Skriftserie nr 23 1992 118s Dek.ppb. ISBN 91-85224-32-4 Nyskick 120 kr


Turesson, Gunnar
Värmländska kulturtraditioner Den äldstadikten och musiken Bygger på författarens egna uppteckningar av muntliga traditioner. Tidens förlag 1960 Vinjett av Erling Ärlingsson. 249s+6s terminologiförteckning. Häftad med noter och svv foto. Fläckar på främre pärm. Inlaga i mycket gott skick. 170 kr


Töcksfors.
Träsnitt ur Nordiska Taflor. Pittoreska utsigter från Sverige, Norge och Danmark. 1865-75. Med syrafri passepartout, klar för ramning. 300 kr


Töcksmark kyrka
Johannesson, Gösta Värmländska kyrkor.Vägledning och historik.Värmlands Museum 1971 24s Häftad (klamrad) Ill.: sv/v foto. Lite smuts på pärm Inlaga i mycket gott skick. 50 kr


Törnblom, Wilhelm
Berättelsen om Charlottenbergs bruk Om Edabygden, dess forntid och utveckling, om betingelserna för detta stångjärnsbruks tillkomst-Morastforsen m.m. Foto i sv/v. Billeruds AB 1953 135s Häftad Skadat omslag, inlaga lös, anteckning på titeluppslag 120 kr


Ullström, Sten-Olof
(Redaktör) Lärarutbildning i en föränderlig värld. Karlstad 1843-1993. 1993. Illustr. 176 sidor. Bl a med en uppsats av Ivar Hedén om Etthundrafemtio års lärarutbildning i Karlstad. 120 kr


Unger, Jonas Bernhard
Den kyrkliga bekännelsens betydelse för församlingen ... Uppsats för öfverläggning vid Prestmötet i Karlstad den 22, 23 och 24 aug. 1899. Karlstad 1899. 56 sidor. Utan omslag. 250 kr


Wadensjö, Bengt
Gud i Vänerland Om trons livsformer och betydelse genom tiden för människorna i det geografiska området karlstads stift. Foto i sv/v. Värmlands Museums Årsbok Värmland Förr och nu 2004 188s Dek.ppb. ISBN 91-85224-60-X Understrykning Gott skick 60 kr


Wærn-Bugge, Elisabeth
Kronan bland Svea rikes länder. 1927. Illustrerad. 188 sidor. Vackert halvfranskt band med rikt dekorerad rygg och främre omslaget medbundet. Dedikation från förläggaren till bokhandlare A Håkansson. 180 kr


Wærn-Bugge, Elisabeth
Kronan bland Svea-rikes Gamla kyrkor, gruvor, Älvdalen, finnbygderna m.m. Foto i sv/v. Wahlström & Widsrand 1927 186s Häftad Naggad pärm, namnteckning Gott skick 100 kr


Wallgren, Arvid
Som skolpojke i sekelskiftets Arvika Föraffarerns egna minnen om sina skolår 1896-1908. Foto i sv/v. Egen utgivning 1971 79s Häftad Gott skick 140 kr


Wallgren, Britt Fredricksson, Gun
Elis i Tasere "Bearbetad uppsats i etnologi, ""Traditionen kring Elis i Tasere- ett västvärmländskt original"". Illustrationer i sv/v. Utgiven av Etnologiska saällskapet i samarbete med O'möjliga Arvika. 1982 60s Häftad Mycket gott skick" 80 kr


Wallgren, Britt & Fredricksson, Gun
Elis i Tasere. 1982. Illustrerad. 60 sidor. Häftad med originalomslag. 120 kr


Vargen som missade bussen.
Värmländsk humor 1. Heidruns förlag 1997. Illustrerad. 25x18 cm. 192 sidor. Dekorerat originalpappband. 140 kr


Warmland, Knut
Folk med mål i mun. Litterär hembygdskunskap. 1991. Illustrerad. 104 sidor. Häftad med originalomslag.Om värmländska dialekter och folkmålsförfattare. 120 kr


Warmland, Knut
Näverbrev. Dikter. Karlstad 1963. 48 sidor. Häftad med originalomslag. Tryckt i 200 numrerade exemplar varav detta är nr C/A-E. 250 kr


Wedin, Maud (Huvudred.)
Segerstedts samling Skogsfinnarna i Skandinavien En kommenterad och illustrerad (foto i sv/v och teckningar och kartor i färg) källutgåva av dokumentationen över skogsfinnarna Finnbefolkningen i mellarsta Sverige och Sydöstra Norge, insamlad och sammanställd av Albrekt Segerstedt åren 1888-1890.Finnsam & Finnbygdens förlag 2006 565s Dek.ppb. ISBN 91-88644-10-3 Ett fåtal försiktiga understrykningar och noteringar. Mycket gott skick 220 kr


Welin, Wilhelm
Karlstads handelsförening under 40 år. Samt historik över dess tre föregångare jämte anteckningar om handeln i Sverige under tidi- gare skeden. 1940. Illustr. 4:o. 192 sidor. Helklotband med fr. omslag. 150 kr


Vendel, Valdemar
Karlstad på 1860- och 70-talen En återblick Carlstads-Gillets Skriftserie N:1 1945 24s Häftad Gott skick 50 kr


Wennberg, Lars
"""Hôtta""-East End i Carlstad" En skildring av ett arbetarkvarter åren 1800-1940 . Om kvarteret Haga. Illustrerad med foto Spiral Böjt hörn främre omslag Mycket gott skick 120 kr


Wennberg, Lars
Haga En stadsdel i Karlstad Medförfattare: Olof Wennberg Karl Axel Hjerdt. Om de nio kvarteren, de över hundra nedrivna byggnaderna samt de många hundra människorna som levde där. Trehundra bilder, kartor och ritningar (sv/v). Förlag: Lars Wennberg 1999 191s Dek.ppb. ISBN91-630-8219-5 Författarens namnteckning Mycket gott skick 160 kr


Wennerström-Haertman, Eva (red.)
Det glada Värmland Samling historier på vers och rim. Omslag av Thord Sundqquist och teckningar av Ernst Åkerbladh. Wahlström & Widstrand 1959 206s Häftad Mycket gott skick 100 kr


Wennerström-Hartman, Eva
Värmlandshistorier. 1943. Illustrerad av Birger Lundquist. 176 sidor. Halvklotband med främre omslaget medbundet. Diskret namnteckning på förtitelsidan. 120 kr


Wennerström-Hartman, Eva
Värmlandshistorier Inventering av Värmlands förråd av glada historier och muntra anekdoter. Teckningar i sv/v av Birger Lundquist 1943 175s Häftad Tummat ex. Inlaga lossnat från pärm Mindre gott skick Häftad 70 kr


Wennerström-Hartman, Eva
Värmlandshistorier Upptäcknade direkt efter en rad olika berättare. Teckningar av Birger Lundquist. Fjärde upplagan. Wahlström & Widstrand 1953 173s Häftad Fläckat och slitet omslag med skadad rygg, namnteckning Övrigt gott skick 90 kr


Wennerström-Hartman, Eva Hammarskiöld, Hans
Värmland det sköna Om Värmland i text och foto (sv/v). Wahlström & Widstrand 1951 80s Rygg.klb.+so Naggat so, böjd främre pärm Gott skick 80 kr


Wennerström-Hartman, Eva (red.)
Nya Värmlands historier Inventering av Värmlands förråd av glada historier och muntra anekdoter. Teckningar i sv/v av Birger Lundquist 1943 175s Häftad Tummat ex. Gott skick 60 kr


Wennerström-Hartmann
Värmland det sköna Text + sv/v ill. om Värmland. hlv klb W&W 1951 Mycket fint skick. 22x28. 550 gr 140 kr


Wennerström-Hartmann, Eva
Värmlandshistorier Inventering av landskapets förråd av glada historier och muntra anektoter med dråpliga situationer, repliker och infall. Illustrerad med teckningar i sv/v Birger Lundquist. Wahlström & Widstrand 1953 Fjärde upplagan 174s Häftad Naggad pärm, uppsprättad Mycket gott skick 90 kr


Wermlandiana nr 4 2004
Åkerblom, Bengt (red.) Julnummer med text a Wolfgang Undorf om Karlstads stadsbiblioteks inkunabler, 1400-talstryck. Föreingen för Värmlandslitteratur dec. 2004 48s Häftad (klamrad) ISSN 1100-0635 Ill.:sv/v foto. Nära Nyskick 50 kr


Wermlands enskilda bank 1833-1908
Wermlands Provincialbanks utveckling och ekonomi med förteckning över kontor. Foto på sedeltyper och banker med interiör (sv/v.) Wermlands Enskilda Bank 1910 58s+30s Häftad Smuts och fläckar på pärm. Inlagan i mycket gott skick. 280 kr


Wermlands och Dals Jernhandlareförening 1907 10/6 1957
Minnesskrift. 1957. Rikt illustrerad. 25x19 cm. 92 sidor. Häftad med originalomslag. 170 kr


Wermlands och Dals Jernhandlarförening 1907 10/6 1957
Enbågen,Ole Jernberg,Gunnar (red.) Minnesskrift över en 50-årig verksamhet och strävan att skapa en ansvarsmedveten yrkesgrupp.NWT:s boktryckeri. 1957 Rikt ill. sv/v. Klb.med främre omslag.Mycket gott skick. 220 kr


Wermlands Tidning 1836-1837
Faksimil 1946. 32x26 cm. 224 sidor. Dekorerat originalklotband. 200 kr


Wermlands Tidning 1838
Tryckt 1986. 31x25 cm. 230 sidor. Faksimil av tidningens tredje årgång. 150 kr


Wermländningen N:o 42 Hösten 1983
Wermländska Sällskapet i Stockholm 50 kr


Wermländningen N:o 46 Hösten 1985
Wermländska Sällskapet i Stockholm Bland annat ett brev från landshövding Bengt Norling till sällskapets ordf. Erik Elinder med initiativ till minnesgård efter Tage Erlander.9s Häftad. Mycket gott skick. Ill.: Sv/v foto 50 kr


Wermländningen N:o 54 Hösten 1989
Wermländska Sällskapet i Stockholm Bland annat en anekdot om Helge Kjellin, \'Historien om en sten\' (Livets källa).7s Häftad Ill.: sv/v foto. Ett tumavtryck päm och insida. Gott skick 50 kr


Wermländska Sällskapet i Stockholm 150 år.
(1966). Illustrerad. 284 sidor. Häftad med originalomslag. 120 kr


Wesslén, Ggösta
En värmländsk skogskarl. Tillägnad Gösta Wesslén vid hans avgång från skogschefsbefattningen vid Uddeholms Aktiebolag. 1946. Illustrerad. 30x21 cm. 168 sidor. Häftad med originalomslag, lätt solkiga. 150 kr


Wesslén, Ggösta
En värmländsk skogskarl. Tillägnad Gösta Wesslén vid hans avgång från skogschefsbefattningen vid Uddeholms Aktiebolag. 1946. Illustrerad. 30x21 cm. 168 sidor. Halvklotband med båda omslagen medbundna. Tryckt i 200 ex varav detta är nr 113. Malmström sid 197. 300 kr


Westin, Agnes
Bâl å smâl hemifrå tå Kajsa i Abberta. 1934. 96 sidor. Häftad med originalomslag. 140 kr


Westin, Agnes
Värmländskt Bâl å smâl hemifrå tå Kajsa i Abberta Skildringar Värmland på mål.Lindqvists förlag 1934 94s Klb.medbundet omslag. Gott skick 130 kr


Vi och vår bygd
Gustavson, Sigurd (red.) "Hembygdsgillets i Karlstad årsbok 1922-1937. Med målning av Stefan Johansson och dikt av Vikor Rydber, ""En mor"". Hembygdsgillet 1937.150s+24s annonser. Klb. Inlagt kvitto. Fint skick." 110 kr


Wiberg, Åke
Apertin. En bilderbok. 1961. Rikt illustrerad. 346 sidor. Originalklotband. 180 kr


Wiberg, Åke
Apertin En Värmlandsgårds historia Förl gröna klb. Malmö 1960 447 s 1,2 kg ill. Mycket fint skick 220 kr


Wiberg, Åke
Apertin En bilderbok Kort förord och introduktion av författaren. Mycket rikt illustrerad med foto i sv/v. Specialtryck Malmö 1961 346s Ppb. Namnteckning Mycket gott skick 180 kr


Widlund, Carl Gustaf
Eldvik, Berit Den dansande damastvävaren. 1999. Rikt illustrerad, mest i färg. 27x21 cm. 248 sidor. Förlagets klotryggsband. 250 kr


Wiklundh, Leif m fl (red.)
Hammarö en hembygdsbok Illustrationer i sv/v. Utgiven av Hammarö Köping 1957 803s Klb. Medbundet omslag Dek.klb. Mycket gott skick 180 kr


Winberg, Carl
Från Kvarnberget till Helgeandsholmen. 1945. Illistrerad. 238 sidor. Halvklotband med främre omslag. 150 kr


Winsbro, Ingeborg
Ögonljus - blommornas ABC. Utan år (fjärde upplagan). Illustrerad. 60 sidor. Med en hanskriven hälsning från författaren. 120 kr


Winsbro, Ingeborg
En Värmländska minns Ingeborg (född 1897) om sin uppväxt och innehållsrikt liv. Om Nyreds Kyrka, original i Karlstad, reseminnen m.m. Illustrerad med etsningar i sv/v av förf. Egen utgivning 1982 61s Häftad (klamrad) Dedikation från författaren Nyskick 60 kr


Vinterspelen i Arvika 18-23 februari 1930.
Tryckt 1930. Illustrerad. 76 sidor + en utvikbar karta. Häftad med originalomslag, det främre med en reva (2 cm), bakre omslaget med blyertsanteckningar. 120 kr


Visor och speller ny viser på varmlanske Tongmåle deckta åttå Fredrek på Rannsätt
Dahlgren, Fredrik August Faksimilutgåva av Dahlgrens första och andra diktsamling Stockholm 1974 50 kr


von Schoultz, Gösta (red.)
"""…bland berg och sjöar blå"" Värmland i konsten från 1600-talet till vår tid" En bok om Värmland i konten från 1600-talet till vår tid. Illustrationer i sv/v. Värmlands Museum 1979 215s Dek.ppb. ISBN 91-8522-416-2 Mycket gott skick 80 kr


Vårt Värmland - en sannsaga
BERG BENGT. HELGE PER Vårt Värmland - en sannsaga. Teckningar av Jörgen Zetterquist. Liber 1980. 155 sid. Förlagets dekorerade pappband dedikation fr förf Bengt Berg. 150 kr


Vägar i Värmland Uppgift å allmänna vägar och vägavstånd inom Värmlands län
Bosenius,TH Jonsson, O Avstånds tabeller för huvud- och sidovägar inom länet. Inga kartor. Extra sidor med reklam.Sunne tryckeri AB 1939. 96s.Häftad. Gulnad. Bläckfläck och veck på på främre pärm. Gott skick. 60 kr


Välkommen till Karlstad En bok till den nyblivna karlstadsbon
Linblad, Gullan (red.) Presentation av Karlstad, förr och nu, kultur, teater, näring-,idrotts-, frilufts- och föreningsliv.Norstedts tryckeri 1979. 132 sid. Dek ppb. Sv/v och färg ill. foto. Mycket gott skick. 50 kr


Välkommen till Karlstad En bok till den nyblivna karlstadsbon
Norling, Bengt (red.) Presentation av Karlstad, förr och nu, kultur, teater, näring-,idrotts-, frilufts- och föreningsliv.Bokförlaget Dragonen AB 1984 122 sidor Dek ppb. Sv/v och färg ill. foto. Mycket gott skick. 50 kr


Värmland i litteraturen
Isling, Åke (red.) Författarpresentation i urval och redigering av en studiegrupp inom NBV i Värmland . Sobers kandskapsböcker 1985. 347s+21s författarnotiser. Klb med so. Ill.: i färg av Lars Lerin på so och på försättsblad och sv/v foto och teckningar. ISBN 91 7296 156-2 Inplastat biblioteks ex. med stämpel och lånekortsficka. Inlaga i mycket gott skick. 50 kr


Värmland liten handbok för turister.
Information om orter o utflyktsmål i Värmland. Värmlands turisttrafikförening Karlstad 1954 82s+3s+karta. Häftad, klamrad. Ill. sv/foto. 50 kr


Värmland årsbok 1923 Värmlands hembygdsförbund
Första årgången med rimbrev av Gustaf Fröding,kommentar av Mauritz Hellberg. NWT 1922, 90s+15s annonser. Ill.: sv/v foto. Hft. Gulnad lite brun pärm. Inlaga i mycket gott skick. 120 kr


Värmland.
Värmlands hembygdsförbunds årsbok 1923. Första årgången. Karlstad 1922. Rikt illustrerad. 24x18 cm. 96 sidor. Häftad med originalomslag. 150 kr


Värmland.
Värmlands hembygdsförbunds årsbok 1923. Första årgången. Karlstad 1922. Rikt illustrerad. 24x18 cm. 96 sidor. Halvklotband. 170 kr


Värmland. Ett bildverk.
Allhems 1956. Rikt illustrerad, även i färg. 30x24 cm. 532 sidor. Halvfranskt rött originalband med övre guldsnitt. Foto: Erik Liljeroth. Text: Sven Stolpe, Harald Elovson och Richard Holmström, samt en inledning av Tage Erlander. 380 kr


Värmland. Vår hembygd.
1957. Rikt illustr, även i färg. Liten 4:o. (2)+XVIII+244 sidor. Dekorerat helt skinnband, med främre omslag. 180 kr


Värmlands Blåbandsförbund 40 år. 1890-1930.
Sunne 1930. Illustrerad. 64 sidor. Häftad med originalomslag. Liten namnstämpel på titelsidan. 120 kr


Värmlands Folkblad 1918-1978.
Jubileumskavalkad. Karlstad 1978. 224 sidor. Rikt illustrerad. Dekorerat originalpappband. 120 kr


Värmlands i Uppsala.
En nationshistorik. 1979. Illustrerad. 356 sidor. Dekorerat originalpappband. Nationen och Hembygden XI. 150 kr


Värmlands jordbruk.
En utredning rörande dess allnänna ståndpunkt och ekonomiska förutsättningar ... Filipstad 1929. Illustrerad. 258 sidor. Häftad med originalomslag. 120 kr


Värmlands Konstförening 1975 Konstnärssektionen
Håkansson, Bertil Lundberg, Evert (red.) Presentation av Värmlands konstförenings 92 konstnärer med illustrerad i sv/v med porträtt (foto) och ex. på verk.Värmlands konstförening 1974. Häftad. Mycket gott skick 90 kr


Värmlands Konstförening 1981 Konstnärssektion
Håkansson, Bertil (red) Presentation av Värmlands konstnärsförbunds medlemmar 1981. Värmlands konstförening 1981. Sv/v foto på konstnär och verk. Häftad.Lätt naggad pärm. Gott skick. 70 kr


Värmlands Konstförening Konstnärsförbundet
Håkansson, Bertil Lundberg, Evert (red.) Presentation av Värmlands konstförenings 115 konstnärer med illustrerad i sv/v med porträtt (foto) och ex. på verk.Värmlands konstförening 1988. Häftad Mycket gott skick 80 kr


Värmlands Läns Hushållningssällskap.
150-års jubileum 1953. Högtidstal och föredrag. Karlstad 1954. 64 sidor. Häftad med originalomslag. 90 kr


Värmlands Läns Landsting
När Värmlänningarna första gången betalade landstingsskatt Kort historik protokoll från sammanträde år 1873 med beslut om införande av landstingsskatt.15s Klamrad. Mycket gott skick. 50 kr


Värmlands Nation i Uppsala 1181-1947
Adressmatrikel Utg: Nationens och Hembygdens au. 1954 40s Häftad Gulnad Gott skick Topografi, Värmland, Sörmland, Uppsala 50 kr


Värmlands nation i Uppsala V.-T. 1905 - H.-T. 1909.
Porträtt och biografiska uppgifter. 1910. Rikt illustrerad med porträtt. 96 sidor. Halvklotband med främre omslaget medbundet. Namnteckning på försättset. 150 kr


Värmlands skogsbruk och därpå grundat näringsliv, förr och nu.
Filipstad 1929. Illustrerad. 200 + 50 sidor tabeller. 150 kr


Värmlandsbygd
Wennerström-Hartmann, Eva Wahlström & Widstrand, 1951. 150 s. Häftad Sv planscher Mycket gott skick 70 kr


Värmlandsjägaren Jubilleumsnummer 1865-1965
Jakthistorier, bland annat om Gustaf Schröder, jägarprofiler och jaktvård.176s Häftad Sv/v foto, teckningar. Annonser. Mycket gott skick. 140 kr


Värmlandsjägaren.
Jubileumsnummer 1865-1965. Karlstad 1965. Rikt illustrerad. 176 sidor. Häftad med originalomslag. 140 kr


Värmländsk idrott 50 år 1908-1958.
Karlstad 1958. Rikt illustrerad. 208 sidor. Häftad med originalomslag. 150 kr


Värmländsk odyssé 1957
Elinder, Erik Krönika över en resa genom Värmland som ett antal herrar ur Wermländska Sällskapet i Stockholm gjorde sommaren 1957. 46 sidor. Häftad. Sv/v ill. tuschteckningar av Paul Söderström.Häftad. Mycket gott skick. Lite gulnat omslag. 50 kr


Värmländska diktarprträtt
Bernesjö, Lennart Om värmländska diktare födda mellan 1881-1937. Levnad och karakteristiker och analyser med förståelse skilda temparement och stilar.NWT-förlag 203 sidor Dek. Ppb. Ill. Sv/v foto/porträtt. Mycket gott skick. 80 kr


Värmländska Träsnitt 1989 Värmlands Museum
Hedstrand, Björn (Värmlands Museum) Katalog över Värmländska träsnittkonstnärer med sv/v illustrationer. VM 1989 37s Häftad med klammer. Veck hörn bakre pärm. Mycket gott skick. 50 kr


Wästlund, Olof
Släktforskning och minnesanteckningar Minnesskrift. Illustrationer i sv/v. Karlstad 1954 392s Rygg.klb. Författarens dedikation Mycket gott skick 250 kr


Wästlund, Olof
Släktforskning och minnesanteckningar Minnesskrift. Illustrationer i sv/v. Karlstad 1954 392s Rygg.klb. Författarens dedikation Mycket gott skick 250 kr


Zeeh, Erik
Kungl. Värmlands regementes historia Under medverkan av officerare och underofficerare. Senare upplagan 1617-1950 Illustrationer i sv/v. Karlstad 1951 514s Hlv.fr. Något skavd rygg. Dedikation fr regementet till Henry Odén. Mycket gott skick 430 kr


Zetterström, Karl V
"""Bus-Kalle"" berättar" Beskrivning av arbetet som lykttändare och familjen Zetterströms liv under 1920-talet. Illustrerad med foto i sv/v. Carlstads-Gillets Skriftserie N:o 22 1987 32s Häftad Mycket gott skick 50 kr


Åkerblom, Bengt
Wermlandiana nr 3 2005 "Avsnitt med nya värmlandsböcker: Bengt Berg, Maj Bylock, Lennart Edberg ""En berättelse om Marieberskogen"" m fl. Ill. Med foto i sv/v. Utg.: Föreningen Värmlandslitteratur 2005, 32s Häftad Mycket gott skick" 50 kr


Åkerblom, Claes (red.)
Värmländsk kultur nr 3/4 2005 Värmlänningar. Texter om Familjen Zetterquist, Anna Johansson, Helga Görlin, Adolf Noreen, Johan Niklas Byström, Eva Wennerström m fl. 48s Häftad (klamrad) Foto i sv/v och färg. Mycket gott skick. 50 kr


Århem,Torsten
Klarälvssommar Om folk och natur kring klarälven med sv/v teckningar av författaren. Bokförlaget Libris 1980, Förlagets blåa orginalband med so. ISBN 91-7194-204-1 Mycket gott skick 90 kr


Ärlingsson, Erling Svensson, Ingvar
Båtar på Fryken 150 unika bilder: fotografier, varvsritningar och författarens egna illustrationer och åtta färgteckningar i stort format av Erling Ärlingsson. Sunne Hembygdsförening 1979 128s Klb.+so Naggat so Författarens och konstnärens namnteckning på försättsblad. Gott skick 150 kr


Öbrink, Gustaf
Degerfors kyrka Väglening Om församling, kyrkogård, byggnadshistoria, inredning och inventarier .AB Ystads centraltryckeri 1982. 32s. Klamrad. Ill.: sv/v foto.Mycket gott skick. 50 kr


Ödman, N P
Pelle Ödmans ungdomsminnen, I-II. "\""Stockholm 1938-39. Illustrerad. 304; 304 sidor. Två hlv klb i mycket fint skick. namn på inre skyddsbl. \""" 200 kr


Ödman, N.P.
Ur flydda tiders skollif Om skollivet i Karlstad i under 1840.-tal. Delvis sjunde upplagan. Fahlcrantz & c:o 1909 183s Laminerat klb. Lite snedläst, utgallrat bib.ex., blekt rygg, namnteckning, gulnad inlaga Gott skick 80 kr


Öjersson, Birgitta
Gör inte livet fattigt på nyanser Äldste värmlänningarna minns. Fotografier (Cuthbert/Jofjell) samt text om tidigare livet i Värmland. 1100 gr. ISBN 91-974216-0-X. Nyskick. 180 kr


Ölme kyrka
Ohlsson, Karin Värmländska kyrkor. Vägledning och historik. Värmlands Museum 1976 28s Häftad (klamrad) Ill.: sv/v foto. Mycket gott skick. 50 kr


Örnklint, Bertil
En gästbok minns. Ur Villa Skogsbrynets historia. 2005. Illustrerad. 208 sidor. Inbunden i ett dekorerat pappband. Boken handlar om Mauritz Hellberg, hans hustru Gerda och alla gäster som kom till deras hus vid Mariebergsskogen i Karlstad. Nyskick! 180 kr


Övre Klarälven
Ljung, Ragnar Beskrivning av Övre Klarälvdalen och förslag på turer och sevärdheter. Bok och Bild förlag. 1965 80 kr



222 sevärdheter i Värmland Vägvisare till vackra och intressanta platser i Värmland med korta beskrivningar, detaljkartor och ett stort antal bilder i sv/v. Värmlands Musem Länstyrelsen i Värmlands län 1978 143s Häftad med separat karta. ISBN 19-8522-410-3 Böjt nedre hörn, främre pärm.Mycket gotts kick 70 kr



Värmland Beskrivning över Värmland och dess skatter.(Turistförening ?) Privat(?) inb bl klb. Blekt rygg samt övre del främre pärm. Karlstad 1931, Hjalmar Petersson boktryckeri 29105. Guldsnitt. rikt foto ill. Inlagan mycket fin. 250 gr 170 kr



Båtar på Fryken 1979. Illustrerad med fotografier och med teckningar, delvis i färg, av Erling Ärlingsson. Tvär 4:o. 22x30 cm. 128 sidor. Originalklotband med skyddsomslag. Signerad av både författare och konstnär 240 kr



Värmland Foto på Värmland i sv/v. Axel Eliassons Konstförlag 1920-tal 29s Häftad 27,5cmx19,5cm Egenhändigt inplastad Namnteckningar, gulnad Gott skick 220 kr



Värmländsk kultur Nr 6 1991 Årgång 1991 Tema barn. Om Segerstabyn, Inger och lasse Sandberg, barnbibliotek, Kerstin Sundh, Karin Fryxell, Maj Bylock m.m. Foto i sv/v. Föreningen Värmländsk Kultur 1991 36s Häftad Mycket gott skick 50 kr



Värmländsk kultur nr 1 1983 Om Erik Gustaf Geijer, Värmländska märkligheter, boken om det gamla Carlstad m.m. Illustrationer i sv/v. Föreningen Värmländsk Kultur 1983 32s Häftad Mycket gott skick 50 kr



Värmländsk kultur nr 1 1983 Om Erik Gustaf Geijer, Värmländska märkligheter, boken om det gamla Carlstad m.m. Illustrationer i sv/v. Föreningen Värmländsk Kultur 1983 32s Häftad Mycket gott skick 50 kr



Värmländsk kultur nr 2 1983 Visor om kärlek och lite värmländsk stôlloghet. Musik Björn Sandborgh. Foto i sv/v i Ulf Hedenäs. Tryckt i en !:a upplaga på 500 numrerade exemplar nr 390. Nya Wermlands Tidningens Förlag 1990 c.a. 40s Häftad Nyskick 50 kr



Värmländsk kultur Nr 6 1992 Illustrationer i sv/v. Om bl.a. Thore Andersson, Sven Frödin, Per Hüttner, Karin Lööf, Rackstad Museet. Föreningen Värmländsk Kultur 1992 28s Häftad Mycket gott skick 50 kr



Värmländsk kultur Nr 5 1992 "Illustrationer i sv/v. Bl.a. Om att dokumentera, om bostadsområdet Hagalund och Årselbergssätern i Norra Finnskoga, Maja Libäck ""Maja På Hia"". Föreningen Värmländsk Kultur 1992 28s Häftad Mycket gott skick" 50 kr



Värmländsk kultur Nr 5 1994 Illustrationer i sv/v. Om Värmländska arkivskatter. Föreningen Värmländsk Kultur 1994 32s Häftad Mycket gott skick. 50 kr



Värmländsk kultur Nr 4 1994 Illustrationer i sv/v. Om konstnärer och konst. Tras-Maja, Olof Danielsson-en allmogemålare, Gunvor Anér. Föreningen Värmländsk Kultur 1994 32s Häftad Mycket gott skick 50 kr



Värmländsk kultur Nr 3 1994 Illustrationer i sv/v. Om utflyktsmål i Värmland. Fläckbacken, Matteskällan, Gillberga Breidablikk, Nordmark, Kycklingleden, Brånberget och Kummelön, August Pettersson-boksamlare.Föreningen Värmländsk Kultur 1994 32s Häftad Gott skick 50 kr



Värmländsk kultur Nr 2 1994 Illustrationer i sv/v. Tema Jösse härad. Föreningen Värmländsk Kultur 1994 32s Häftad Mycket gott skick. 50 kr



Värmländsk kultur Nr 6 1995 Illustationer i sv/v. Julnummer. Föreningen Värmländsk Kultur 1995 30s Häftad Gott skick 50 kr



Värmländsk kultur Nr 5 1995 Illustrationer i sv/v. Tema konsthantverk.Föreningen Värmländsk Kultur 1995 30s Häftad Mycket gott skick 50 kr



Värmländsk kultur Nr 5 1995 Illustrationer i sv/v. Tema konsthantverk.Föreningen Värmländsk Kultur 1995 30s Häftad Mycket gott skick 50 kr



Värmländsk kultur Nr 4 1995 Illustationer i sv/v. Nordmarksnummer. Föreningen Värmländsk Kultur 1995 30s Häftad Mycket gott skick 50 kr



Värmländsk kultur Nr 2 1995 Illustrationer i sv/v. Sunnenummer. Föreningen Värmländsk Kultur 1995 32 50 kr



Värmländsk kultur Nr 3 1996 Illustrationer i sv/v. Föreningen Värmländsk Kultur 1996 30s Häftad Gott skick 50 kr



Värmländsk kultur Nr 1 1996 Illustrationer i sv/v. Litteraturnummer. Föreningen Värmländsk Kultur 1996 32s Häftad Gott skick 50 kr



Värmland Hotell-pensionat 1951 Värmlands Turistförening 1951 c.a. 60s Häftad Tummad, böjda blad, inlaga sitter något löst 50 kr



222 sevärdheter i Värmland Resehandbok som visar vägen till kulturminnen, industrihistoria, vacker natur och intressanta växtlokaler. Illustrationer i sv/v. Värmlands museum Länsstyrelsen i Värmlands län 1978 143s Häftad ISBN 19-8522-410-3 Tummat omslag med fläckar, karta saknas Övrigt gott skick 70 kr



Värmländska Provinsial-Logen med underlydande loger uti Karlstad-Örebro och Falun Matrikel över medlemmar utgiven i september 1921.191s+34s Häftad Mycket gott skick 80 kr



Värmlands jordbruk Del I En utredning rörande dess allmänna ståndpunkt och ekonomiska förutsättningar. Illustrationer i sv/v. Lantbruksavdelningens grupp 6 vid den av Värmlands hushållningssällskap anordnade utställningen i Karlstad. 1929 257s Häftad Veck och reva/pappersförlust på pärm, ou Gott skick 80 kr



Jubileumsskrefta 1976 ôt Värmlands Fôlkmålsförening Med anledning av föreningens 10-årsjubileum. Utg. Av Värmlands Fôlkmålsförening 1976 96s Häftad Böjt hörn på pärm Gott skick 80 kr



Värmlandshistorier Teckningar av Oscar Wiklundh Utgivare Olle W. Grinna Häftad Noteringar Mycket gott skick 80 kr



Stadgar och reglementariska föreskrifter för värmlands nation I Uppsala Samlade och utgivna av Björn Gabrielson 1951 96s Häftad Gulnad, tummad, namnteckning Gott skick 90 kr



Lilja mi lilja mi ko! Säterkultur i Värmland Värmlands Museum Årsbok Värmland Förr och Nu 2001 157s Dek.ppb. ISBN 91-85224-54-5 Mycket gott skick 90 kr



222 sevärdheter i Värmland Vägvisare till vackra och intressant platser med korta beskrivningar, detaljkartor och bilder+ lös utvikbar karta. Värmlands museum Länstyrelsen i Värmlands län 1986 143s Häftad ISBN 19-8522-410-3 Nyskick 90 kr



Lilja mi lilja mi ko! Säterkultur i Värmland Värmlands Museum Årsbok Värmland Förr och Nu 2001 157s Dek.ppb. ISBN 91-85224-54-5 Nyskick 100 kr



(S) kröner och (S) måprat Ur den Värmländska arbetarrörelsen Historiebok utgiven under socialdemokratins 100-åriga historia. Teckningar: Sven Morfeldt. VF-tryck 1989 88s Häftad Mycket gott skick 110 kr



Värmland En handbok för turister. Foto i sv/v + karta. Utgiven av Värmlands Turistförening 1925 78s+annonsidor och förteckning över försäljare av bensin. Häfte Gulnad Gott skick 120 kr



Värmland och Dal Tredje upplagan Svenska Turistföreningens resehandböcker XIX Utgiven av svenska turistföreningen med 78 illustrationer, 3 kartor och 4 stadsplaner. 1923 268s Klb. Gott skick 120 kr



Värmland Förr och Nu 1921 Bäverns forna förkomst i Värmland (Fristedt) porträtten på Storfors bruk (Herlenius) , Asphyttan järnbruk (Furuskog) m.m. XIX Meddelanden från Värmlands naturhistoriska och fornminnesförening 1921 70s Häftad Gott skick 120 kr



Värmland Förr och Nu 1922 Om Oscar Montelius, Koppoms bruk, Storfors' och Nykroppa äldsta historik, de sista björnarna i Värmland. Foto i sv/v. XX Meddelanden från Värmlands Naturhistoriska och fornimmesförening 1922 90s Häftad Fläckar på pärm Gott skick 120 kr



Värmland Förr och Nu 1919 Om Värmlands Museum-dess uppkomst och tillväxt, Asphyttan Värmlands äldsta järnbruk m.fl. Illustrationer i sv/v. XVII Meddelanden från Värmlands Naturhistoriska och fornimmesförening. 1919 131s Häftad Skadad rygg, gulnad Gott skick 120 kr



Värmland Förr och Nu 1920 XVIII Meddelanden från Värmlands Naturhistoriska och Fornminnesförening. 1920 25s Häftad Gulnad Gott skick 120 kr



Värmland Förr och Nu 1916 "Om en landshövdingeberättelse om Värmland från 1600-talets slut, om ""Värmländska släkter"", några värmländsfamiljer på 1600-talet m.m. Illustrationer i sv/v. XIV Värmlands Naturhistoriska och Fornminnesförenin 1916 26s Häftad, gulnad rygg Gott skick" 120 kr



Värmland Förr och Nu 1930 Om Karlstads stads kyrkor tiden 1584-1737 ett bidrag till stadens historia med anledning av domkyrkans 200-års jubileum den 2 juli 1930, Christian Haller, säterliv m.m. Illustrationer i sv/v. Värmlands Fornminnes och Museiförening 1930 253s Häftad Gott skick 120 kr



Värmland Förr och Nu 1917 XV Erland Hoftstens Beskrifning öfver Wermland. nVärmlands Naturhistoriska och Fornminnesförening 1917 29s+135s+27s Häftad Namnteckning Gott skick 120 kr



Värmland Förr och Nu 1923 XXI Gamla gymnasiehuset i Karlstad m.m. Foto i sv/v. Värmlands Naturhistoriska och Fornminnesförening 1923 113s Häftad Tummad pärm Gott skick 120 kr



Värmland Förr och Nu 1918 XVI Innehåll: Hyttor och hamrar i Östra Värmland, Gravstenen i Alsters kyrka m.m. Värmlands Naturhistoriska och Fornminnesförening 1918 83s+26s Häftad Skada på rygg, tummad pärm Gott skick 120 kr



Värmland Vår hembygd Del VII Hembygd- och minnesgårdar 1972 Samlad bild av landskapets hembygsgårdar. Foto i sv/v. Värmlands hembygdsförbund (utgivare) 1972 221s Häftad Gott skick 120 kr



Värmland Värmlands hembygdsförbunds årsbok 1923 Första årgången. Om bl.a. Bergslagens ruiner, rimbrev av Gustaf Fröding, Värmlansa hembygdsförbnds bildsamling. Foto i sv/v. Värmlands Hembygdsförbunds Förlag 1922 89s+ annonser Häftad Tummad pärm och gulnad Gott skick 120 kr



Värmland Förr och Nu 1915 XIII Innehåll: Berättelse öfver en resa i Vermland sommaren 1845, Kapten Hampus Ugglas rävkolonier och bidrag till hornsimpans historia m.m. Foto i sv/v. Värmlands Natuurhistoriska Fornminnesförening 1915 214s Häftad Blekt rygg Gott skick 150 kr



Värmlands landstorm Dess organisation och verksamhet intill dec. år 1915. En bok för varje landstormsman. Planscher i sv/v. Säljes till förmån för landstormen kokvagnskassa 1915 237s Dek.klb. Mycket gott skick 160 kr



"""Nödder att bo vid Fyris å"": värmlänningar i Uppsala under fyra århundraden " Nationen och hembygden Skriftserie utgiven av Värmlands nation i Uppsala och Värmlands nations kamratförening XVII 2006 256s Dek.ppb. ISBN 91-631-9033-8 Nyskick 220 kr



Beskrifning till kartorna öfver Vermlands län Upprättad i Rikets Ekonokiska Kartverk med 14 st häraden 1887 c.a. 300s Hlv.fr. kantstötta hörn, gulnad inlaga Gott skick 3500 kr



Bergslagsarkiv Historia och kulturhistoria Årg 11 1999 "Årsbok. Omfattar 7 bidrag. Föreningen Bergslagsarkiv Uppsala : Föreningen Bergslagsarkiv 1989-2003 88s Häftad Mycket gott skick " 80 kr



Karlskoga Bergslag Förr och nu 1943 Årgång 1 Foto i sv/v. Karlskoga Bergslags hembygdsförening 1943 96s Häftad 90 kr



Frykerud I Om geologi, krigsminnen, kyrkan, frikyrkorörelsen, nykterhetsarbetet, kvarnar m.m. Illustrerad med foto i sv/v. Utgiven av stiftelsen Frykeruds historia 1984 397s Skinnimitation+so So lagad med tejp+liten fläck Övrigt i mycket gott skick 150 kr



Frykerud II En bygd förvandling Illustrerad. Utgiven av stiftelsen Frykeruds historia. 1988 (16) + 280 sidor + en löst bifogad karta och en bilaga: Frykerudsgårdar ... 1600-1746 av Christina Dalhede (28 sidor).1100 gr. Dek.klb. ISBN 91-971184-0 Fuktskada på so pärm och första sidorna, namnteckning Gott skick 170 kr



Frykeryd I Om geologi, krigsminnen, kyrkan, frikyrkorörelsen, nykterhetsarbetet, kvarnar m.m. Illustrerad med foto i sv/v. Utgiven av stiftelsen Frykeruds historia 397s Skinnimitation+so Några mindre revor på so+liten fläck Övrigt i mycket gott skick 180 kr



Frykerud III Sockenkyrka och förslamlingsbor Illustrerad. Utgiven av stiftelsen Frykeruds historia. 1995 298s Klb.+so ISBN 91-630-4021-2 Namnteckning Mycket gott skick 180 kr



Utdrag ur Fryksdals övre tingslags härads dombok 1658-1675 Avskrift med skrivmaskin på A4 papper samlade i pärm. Gott skick 90 kr



Ortnamnen i Värmlands län Del II Fryksdals härad På offentligt uppdrag utgivna av Kungl. ortnamnskommitén 1923 87s Häftad Naggad pärm , ouppsprättad inlaga i mycket gott skick 100 kr



Värmländskt Porträttgalleri Omfattande Värmlands län och Karlskoga/Bergslag. 1925-26. 1486 fotografier. Personregister. GB 1926. Rött klb med blekt rygg samt guldtryck. falsen främre pärm lätt sk. iö i rel gott skick. 484 s. 1200 gr 160 kr



Värmländskt porträtt galleri Syfte att representativt levandegöra 1925-1926 års Värmland omfattande Värmlands län och Karlskoga Bergslag. 1486 fotografier i sv/v. Wald. Zachrissons boktryckeri 1926 497s Klb. Blekt rygg, lätt slitage, små fläckar på pärm Gott skick 170 kr



Ortnamnen i Värmlands län Del V Grums Härad På offentligt uppdrag utgivna av Kungl Ortnamnskommitén. Uppsala 1926 49s Häftad Två revor vid rygg, mindre revor vid rygg. Gott skick 100 kr



Värmland Förr och nu 1914 XII. Meddelanden från Värmlands Naturhistoriska och Fornminnesförening Kort om ätten Balanckenfjell följt av text om Värmlands stenålder (förf. Ernst Nygren) Värmlands naturhistoriska och fornminnesförening 1914. 121s+avsnitt med foto på fynd och karta över fyndplatser. Blekt pärm och något gulnad inlaga. Gott skick. 150 kr



Struktura En bok om strukturförändringarna inom värmländsk industri förr och nu. Värmlands Museum 1968 146s+35s Dek.ppb. Sv/v foto Något naggad och smutsig pärm, adresslapp inklistrad innre pärm understryknar och kommentarer i blyerts . Gott skick 60 kr



Värmländsk fotboll 1986 Årets aktuella fotbollshändelser i ord och bild. Foto i sv/v och färg. Förlaget Värmländsk Fotboll 1987 360s Klb.+so Slitage på so Övrigt i mycket gott skick.L053 80 kr



Värmländsk fotboll 1982 Årets aktuella fotbollshändelser i ord och bild. Foto i sv/v och färg. Förlaget Värmländsk Fotboll 1983 312s Dek.ppb. Mycket gott skick L053 80 kr



Värmländsk fotboll 1975 Årets aktuella fotbollshändelser i Värmland. Illustrerad med foto i sv/v och färg. Utgiven av Förlaget Värmländsk Fotboll 1975 216 s Dek.ppb. Mycket gott skick. L053 80 kr



Värmlands jordbruk Del 1 En utredning rörande dess allmänna ståndpunkt och ekonomiska förutsättningar. Illustrerad med foto och tabeller i sv/v. Utg. Lantbruksavdelningens grupp 6 vid den av Värmlands hushållningssällskap anordnade utställningen i Karlstad 1929 257s Häftad Naggad Övrigt mycket gott skick 80 kr



Karlstads Stiftsbok 1997 Tema: skaparglädje. Om helig dans, ungdomlig musik, sökande efter det andliga i konsten mm. Illustrerad med foto i sv/v. Illustrerad med foto i sv/v. Flera författare. Karlstads Stift 1997 224s Dek.ppb.Mycket gott skick 50 kr



Brandordning för Karlstads stad Fastställd av Konungens Befallningshavare i Värmlands län genom resolution den 19 november 1946 Karlstad 1947 13s Häftad Delvis blekt omslag Gott skick 90 kr



Almanack 1907 Sjöbergs Bokbinder Karlstad 1907 48sDek.klb. Gott skick 130 kr



Kulturhistorisk bebyggelse i Karlstads kommun Antikvarisk inventering, utvärdering och dokumentation av kulturhistoriskt värdefulla byggnader och miljöer i Karlstad kommun. Illustrerad med kartor och foto i sv/v. Kommittén för kulturhistorisk bebyggelse 1984 159s Spiral skada på bakre pärm vid spiral Övrigt mycket gott skick 250 kr



Handlingar och utlåtanden rörande staden Carlstads donationsjord Fem handlingar samlade i ett pappband med klotrygg.Exempel på område som nämns: Södra Wåxnäs (våxnäs), Romstad, Tormestad,Kroppiärr (Kroppkärr), Haga, Klara, Viken, Rosenbad, Orrholmen, Kanikinäset, Klaraborg, Herrhagen, Lamberget, Kvarnberget och Tullholmen. Karlstad Forsells boktryckeri 1897. Vattenskada vid rygg, lite smuts på pärm, biblioteksex., överstryket stämpel på titelblad, sida 1 i andra handlingen saknas. Gott skick. 600 kr



Vandringar i hembygden Gamla kyrkplatsen vid Apertin, Bomans sten m.m. Foto i sv/v. Utgiven av Stora Kils Hembygdsföreningn 1946 36s+annonser Häftad Böjda hörn Gott skick 60 kr



Vandringar i hembygden Helge Kjellin om sina barndomsminnen, liv och leverne i Illberg under 1600-tal m.m. Foto i sv/v. Utgiven av Stora Kils Hembygdsförening 1949 104s Häftad Gott skick 70 kr



Nordisk Kultur Övre Älvdals Härad Gårds- och släkthistoria Natur, kultur och historia och Byar, gårdar och folk. Foto i sv/v. Hlv.fr. Gott skick 1600 kr



Bilder från Värmlands museum Särtryck ur Värmlands musei årsbok, Värmland för och nu 1957. Måleri skulptur, möbler, von Echstedtska gården, frilufts museum mariebergsskogen Inb dekorerad pappband. 176 s 200 kr



Värmlands konstförening En minnesskrift vid tjoårsjubileet 1955. Presentation av konstnärer och konstliv i Värmland under 1900-talet.Rikt illustrerad med foto i sv/v.Utg.: Värmlands konstförening 1955.83s. Häftad. Ryggen delvis släppt från inlaga. Namnteckning. Inlaga i mycket gott skick. 90 kr



Värmländskt jordbruk Antologi. Jordbrukets utvecklingsmöjligheter, konstgödselmedel, hagmarksskötsel, val av sädessorter, mosskultur m.m.Teckningar och foto i sv/v. Göteborgs litografiska aktiebolag 1920 87s Klb. Mycket gott skick 80 kr



Finnbygdens jul 1967 Om släkten Suhoinen, Lekvattnets siste trollkarl m.m. Säffle-Tidningen 1967 40s Gott skick 120 kr



Kulturhistorisk inventering i Hagfors kommun 1975-1978 Mycket rikt illustrerad med foto i sv/v. Rapport från Värmlands Museum 1982 148s Häftad Mycket gott skick 160 kr



Finnkultur Om Purula minnesrökstuga, Sailos Konstmuseum i Finland m.m. Illustrerad med foto i sv/v. Solør-Värmland Finnkulturförening 3. årg., nr2 1979 14s Nyskick 50 kr



Finnkultur Om Dannebrogsmannen på Grue Finnskog, Finnskogslitteraturen-en presentation m.m. Illustrerad med foto i sv/v. Solør-Värmland Finnkulturförening 26 Årg. Nr2 2002 47s Häftad Nyskick 50 kr



Finnkultur "Om Porkkala-fela, brev från C A Gottlund till Eilert Sundt, ""Skogsfinner og finnskoger"" av Trygve Christensen m.m. Illustrerad med foto i sv/v. Solør-Värmland Finnkulturförening 26 Årg. Nr 4 2002 39s " 50 kr



Finnkultur Illustrerad med foto i sv/v. Solør-Värmland Finnkulturförening 27 Årg. Nr 3-4 2003 39s Häftad Nyskick 50 kr



Studier i skogsbrukets arbetslära Undersökningar vid Värmlands Skogsarbetsstudier I Med tabeller och diagram. IUI Industriens Utredningsinstitut 1943 267s Häftad Gott skick 320 kr



Djupsvikens hemman i Kila socken En beskrivning av människorna och deras bosättningar från 1600-talet till 1900-talet. Kila Östra Bygdegården Forskargruppen Utgåva 6 1989 133s Häftad/plastad Mycket gott skick 120 kr



Billerud Årsredovisning 1982 Illustrerad med tabeller, diagram och foto i sv/v och färg. Billerud (utg.) 1982 40s Häftad Mycket gott skick 50 kr



Nyeds sockenbok En lokalhistorisk studie och hembygdsbok. Illustrationer i sv/v. Utgiven av Nyeds sockenkommité. 1970 412s Klb. Mycket gott skick 270 kr



Vårt är landet Tillägnad de män och kvinnor som i Värmland under andra världskrigets ofredsår fullgjort sin beredskap. Foto i sv/v. 1943 56s Häftad Gott skick 80 kr



Den Värmländska utställningen Min hobby i Karlstad den 13-22 april 1945 Katalogtill utställning arrangerad av Karlstads Hantverksungdomsgille, Karlstads Hobbyklubb och Nya Wermlands-Tidningen 1945 23s Häftad Gott skick 90 kr



Åsskrefta 1968 ôt Värmlands fôlkmålsförening Illustrerad med foto i sv/v. Värmlands fôlkmålsförening 1968 1996 96s Häftad Småfläckar på pärm Övrigt i mycket gott skick 80 kr



AB Thermia-Verken 1923-1948 Minnesskrift. Om värmeteknikens historia, Per Andersons liv och gärning, bolagets styrelse m.m. Illustrationer i sv/v. Häftad Författarens dedikation Gott skick 180 kr



"""Gyltrerud"" Finemangen Årsbok 1993" Andra årsboken utgiven av Kulturföreningen FineMangen 1993, 2004 102s Häftad ISBN 91-975115-1-X Nyskick 50 kr



"Historia, hyllningar och historia"" Finemangen Årsbok 1992" Upplaga 2 Kulturföreningen FineMangen 1992, 2004 86s Häftad ISBN 91-975115-0-1 Mycket gott skick 50 kr



Staden och bygden 2-16 juli Arvika Jubileums Expo 1961 Illustrationer sv/v. Arrangerad av Arvika Hantverks- och Industriförening. 1961 30s Häftad Mycket gott skick 120 kr



Boken om Slärteg Av forskaregruppen för Slärteg Järnskogs Hemnygdsförening 1995 239s Dek.ppb. ISBN 91-630-2597-3 Mycket gott skick 160 kr



Silbodal: Bidrag till Silbodals sockens historia Silbodals kyrka och församling, ur de damla sockenprotokollen, finnars bosättning i Silbodal m.m. Illiustrationer i sv/v. A Svanqvist & Son 1966 495s Klb. Mycket gott skick 190 kr



Torp och Torparminnen från Boda Del 1 + 2. Boda utvecklingssällskap 1990 Limhfd. 65 s 150 gr 90 kr



Bergsmansgården Skräddartorp Foto i sv/v. Grythyttans hembygdsförening 1974 c.a. 10s Häfte Mycket gott skick 50 kr



Gamla Lundsbergare 1896-1942 Matrikel över forna befattningshavare och elever vid Lundsbergs skola. Upprättad för Föreningen Gamla Lundsbergare Hj. 1943 229s Häftad Gott skick 240 kr


Order via E-mail: order@kleynes.se

Åter till Innehållsförteckningen (Return to Table of contents)

Åter till första sidan (Return to First page)