KLEYNES ANTIKVARIAT


Varia & Diverse


Filateli
Numismatik
Juridik & Rättshistoria
Bilar & Motorer
Järnvägar

Media
Mat & Dryck
Teknik, Astronomi, Flyg, mm
Sport & Idrott
Schack

Beställ genom att först markera och kopiera den bok Du är intresserad av. Klicka sedan på vår E-post-adress som finns sist i varje avdelning och "klistra in" boken i meddelanderutan. Glöm inte att notera eget namn och postadress samt telefonnummer (ej hemligt). Beställningar kan förstås också göras via post eller telefon.

Kleynes Antikvariat Box 219, 651 06 Karlstad, Sweden
Tel 054-14 44 10


Försäljningsvillkor (Terms of sale)

Åter till första sidan (Return to First page)


Filateli

Frimärksbladet, årg 7-10.
1951-54. Illustrerade. Liten 4:o. 10 häften per årgång, inbundna med alla omslag i fyra gedigna helklotband. I sista volymen finns också nr 1 1955 medbunden. 400 kr


Grape, Ernst
Enhetsportot och frimärket. 1955. Rikt illustr. 4:o. 162 sid. + 4 färgplanscher. Originalband. 200 kr


Handbok öfver Sveriges frankotecken 1855-1920.
Afdelning I: Frimärken. Luftpostfrimärken. Tjänstefrimärken. Lösenmärken. 1920. Illustr. 84 sidor. Originalband. En ruta (med felaktigt tryckår?) bortklippt i titelsidan. 150 kr


Handbok öfver Sveriges frankotecken 1855-1946.
1946. Illustr. Liten 4:o. 360 sidor + rättelseblad. Originaklotband, titelfältet nött. 200 kr


Ljungborg, Einar (Redaktör)
Svensk filatelistisk tidskrift, 1939- 1943. Stockholm 1939-43. Illustrerad. 25x18 cm. Total ca 1300 sidor. De fem årgångarna inbundna i två gröna helklotband. 350 kr


Postman minns.
En samling levnadsbeskrivningar. 1956. Illustr. 280 sid. Originalband med främre omslag. 120 kr


Strandell, Nils
I filatelins värld. 1948. Illustr. Liten 4:o. 292 sidor. Originalband med båda omslagen. 200 kr


Order via E-mail: order@kleynes.se

Åter till Innehållsförteckningen (Return to Table of contents)

Åter till första sidan (Return to First page)


Numismatik

Harris, Robert P
A Guide of Modern European Coins. Racine 1965. 206 pp. Publisher's decorated cloth. 150 kr


Nathorst-Böös, Ernst
Bokvännens småskrifter nr 13, Att samla numismatica. uå, ill. hft, ospr.(6)+ 29+(5) s 80 kr


Norska mynthandboken.
Årtalsförteckning med värderingspriser 1971-72. Huddinge, utan år. Illustrerad. 144 sidor. Originalomslag. 150 kr


Oldenburg, J F H
Beskrifning öfver J.F.H. Oldenbergs samling af svenska, svenska besittningarnes och landtgrefven Fredriks (Konung Fredrik I) hessiska mynt. Stockholm, Ivar Hæggström, 1883. IV+406+(2) sidor. Samtida halvklotband. De sista tjugo bladen med en diskret vattenrand i marginalen. 650 kr


Raymond, Wayte (Editor)
Coins of the World. Nineteenth Century Issues. New York 1947. Profusely illustrated. (4)+252 pp. Publisher's decorated cloth. 200 kr


Svenska Mynthandboken SMH standard upplagan 1973-74. Hft, dek ill. 192 s.90 kr


Yeoman, R.S
Current coins of the world. Whitman 1966 Ill. dekorerad ill. ppb,lätt naggad. namn + hälsning på forsättsbladet 244 s. 90 kr


Order via E-mail: order@kleynes.se

Åter till Innehållsförteckningen (Return to Table of contents)

Åter till första sidan (Return to First page)


Juridik & Rättshistoria

Afzelius, I
Sjölagen jämte viktigare författningar rörande sjöfarten. 1933 (13e uppl). X+230+636 sidor. Dekorerat originalklotband. 150 kr


EBERSTEIN, GÖSTA
Festskrift tillägnad Professor emeritus, juris doktor Gösta Eberstein sjuttioårs-dagen den 4 december 1950. Stockholm 1950. Porträttplansch +XVIII + 288 sidor. Originalklotband med båda omslagen medbundna. Med en Tabula gratulatoria och jubilarens bibliografi. Malmström sid 38. 250 kr
Bidrag i juridik av bl a Nils Herlitz, Gunnar Myrdal, U J Castrén och C W Kuylenstierna.


Rättshistoriska studier.
Första bandet. 1951. Illustr. X+348 sidor. 120 kr


Order via E-mail: order@kleynes.se

Åter till Innehållsförteckningen (Return to Table of contents)

Åter till första sidan (Return to First page)


Bilar & Motorer 

Uppdaterad 091117


Instruktionsbok. AUDI 100 Januari 1977. 72 sidor. 13x21 cm. Omslaget loss. 150
The Illustrated Motorcycle Legends: Triumph. Bacon, Roy London 1995. Rikt illustrerad i färg. 31x24 cm. 96 sidor. Originalband med skyddsomslag. 170
Power behind the wheel. Boyne, Walter J London 1993. Rikt illustrerad, även I färg. 25x25 cm. 240 sidor. Rikt illustrerad. Dekorerat originalpappband. 180
Unipart Catalogue. British Leyland Parts and Accessories. Utan år (1970-tal ?). Rikt illustrerad. 31x23 cm. Ringpärm med följande avdelningar: Electrical, Cooling Systems and Gaskets, Exhaust Systems and Components, Filtration, Steeering and Suspension, Miscellaneus, Accessories, Buyer's Guide, Supplement. Totalt ca 500 sidor. Ett hörn på pärmen trasigt, ringarna delvis rostiga. 400
Owner's Manual. Buick 1978 1977. Illustrerad. 13x22 cm. 88 sidor. Bakre omslaget med en (lagad) reva. 200
Passenger-Chevelle-Nova-Camaro. Chevrolet 1973 Parts and Accessories Catalogue. 1972. Illustrerad. 28x21 cm. Ca 650 sidor. Omslaget solkigt och med en bit (1x2 cm) borta. 400
Instruktionsbok. Chrysler Sunbeam Utan år (ca 1976). 15x21 cm. VIII+70 sidor. 200
Instruktionsbok. Fiat 128 Sport coupé 1972. Illustrerad. 15x21 cm. 44 sidor + 2 utvikbara bilagor. 150
Instruktionsbok. Ford Cortina Mer bil mellan hjulen. Utan år (1970 ?). Illustrerad. 15x21 cm. 76 sidor. Etikett på främre omslaget. 150
Instruktionsbok. Ford Taunus Utan årtal (1974 ?). Illustrerad. 15x21 cm. 52 sidor. 150
Instruktionsbok för körkortssökande. Gustafsson, Bertil 1947 (12:te upplagan). Illustrerad, delvis i färg. 156 sidor. 200
(Redaktör) Veteranbilar, 1. Ljungberg, Harry 1969. Rikt illustrerad, även i färg. 21x25 cm. 128 sidor. Dekorerat originalpappband. 150
Betriebesanleitung, Ausgabe A. Mercedes-Benz.Type 219 Utan år (1956?). Illustrerad. 52 sidor + en utvikbar bilaga. Plastat omslag. 200
Personbilar i färg 1863-1904. Nicholson, T R 1971. Rikt färgillustrerad. 160 sidor. Dekorerat originalpappband. 180
Handbok från General Motors Nordiska AB. Opel Kadett Olympia 1968. Illustrerad. 15x 20 cm. 36 sidor. 120
Handbok från General Motors Nordiska AB. Opel Rekord 1966. Illustrerad. 36 sidor. 120
Handbok 1976. Opel Rekord Illustrerad. 15x20 cm. 96 sidor. Ett första blad som inte ingår i sidnumreringen urtaget. 150
Open Top Style. Robson, Graham London 1988. Rikt färgillustrerad. 28x22 cm. 128 sidor. Originalklotband. 150
Instruktionsbok. SAAB 1970. Illustrerad. 15x21 cm. 80 sidor. Bakre omslaget repat. 150
Instruktionsbok M 1982. SAAB 900 Tryckt 1982. Illustrerad. 17x24 cm. 56 sidor. 120
Guide. SAAB 900 Beskrivning och vägledning. Körning och skötsel. 1979. Illustrerad. 17x24 cm. 70 sidor. 150
List of spare parts. Skoda 1000 MB 1966. Illustrerad. 30x21 cm. 196 sidor. Omslaget naggat och lite trasigt, flera hörn vikta. 300
Das Grosse Auto-ABC. Spoerl, Alexander München 1971. Illustrerad. 410 sidor. Dekorerat originalpappband. 200
The Automobile Book. Stein, Ralph With a foreword by Stirling Moss. London 1967. Rikt illustrerad, även i färg. 30x21 cm. 320 sidor. Originalklotband. 170
Instruktionsbok. Volkswagen 1500 1962. Illustrerad. 16x21 cm. 64 sidor + en utvikbar färgplansch. sidor. 180
Verkstadshandbok ADO 10. Wolseley 6/99 1961. Rikt illustrerad. 30x23 cm. 324 sidor. Originalringpärm. Flera sidor med vattenrand. 400
Instruktionsbok. Volvo 242, 244, 245 1974. Illustrerad. 15x21 cm. 80 sidor. Lite solkigt omslag. 150
Owner's Manual. Volvo 242, 244, 245 1978. Illustrerad. 15x21 cm. 80 sidor. 150
Instruktionsbok. Volvo 242, 244, 245 1977. Illustrerad. 15x21 cm. 80 sidor. Bilagt: Avgaskontroll för samma modelller och år. 12 sidor. 180
Instruktionsbok. Volvo 264 1974. Illustrerad. 15x21 cm. 76 sidor. 150
Instruktionsbok. Volvo 264, 265 Årsmodell 1980. Illustrerad. 15x21 cm. 92 sidor. 120
Instruktionsbok. Volvo 264, 265 1978. Illustrerad. 15x21 cm. 80 sidor. 150
1976 to 1991. Volvo 340 & 360 Series. All Models, 1397cc, 1721cc, 1986cc. Owners Workshop Manual. Sparkford 1993. Rikt illustrerad. 28x21 cm. 410 sidor. Dekorerat originalpappband. 220
Instruktionsbok. Volvo 343 1978 S 1977. Illustrerad. 15x21 cm. 80 sidor. 150
Instruktionsbok. Volvo 343 1979 S 1979. Illustrerad. 15x21 cm. 88 sidor. 150
Great Marques of Germany. Wood, Jonathan Foreword by Professor Dr. Ferdinand Porsche. London 1989. Rikt illustrerad, mest i färg. 33x24 cm. 224 sidor. Originalklotband med (lite naggat) skyddsomslag. Om Audi, BWW, Mercedes, Opel, Porsche och Volkswagen. 250
Instruktionsbok. VW Polo 1977. Illustrerad. 13x21 cm. 68 sidor. 120

Order via E-mail: order@kleynes.se

Åter till Innehållsförteckningen (Return to Table of contents)

Åter till första sidan (Return to First page)


Järnvägar

uppdaterad 091117


Efter hundra år Tjerneld, Staffan  Lindskog, N.G. (red.) Boken vill fånga den väldiga organism som heter järnvägen. Mycket rikt illustrerad med ögonblicksbilder av Lennart Nilsson. Utgiven av Kungl Järnvägsstyrelsen med anledning av Statens Järnvägars 100-årsjubileum 1/12 1956 95s Rygg.klb. Blekt övre kant på pärm. Mycket gott skick 60
Vägvisaren för resande i Sverige 1865 Innehållande fullständiga uppgifter rörande jernvegs-, diligens- & ångfartygskommunikationerna. 1865 Klamrad kopia Frykstad Clara Elfs Jernvägs Sällskap 170s Slitet ex.  120
Lödöse Lilla Edets järnväg en historik för åren 1906-1976 Forsæus, Svante Om hur järnvägen kom till, hur trafiken fungerat och varför trafiken lagts ner. Illustrerad med foto i sv/v. SJK/23 1978 159s Häftad ISBN 91-85098-23-X Mycket gott skick 120
Sveriges Statsbanors Stationshus i bilder Lagerfeldt, Harald (utg.) Fotografier i sv/v på stationshus i Sverige. Utgifvarens förlag 1903 52s Häftad Veck och revor på främre omslag och rygg, tummad Inlaga i gott skick 3000
Några ord om järnvägarnas historia i Värmland Utgiven i anledning av Kungl. Järnvägsstyrelsens deltagande i Industri- och Hantverksutställningen i Karlstad 1927. Illustrationer i sv/v. Victor Pettersons bokindustriaktiebolag 1927 28s Häftad Mycket gott skick 150
Bengt Ullman och Frykstabanan Ullman, Georg Om Bengt Ullmans liv och verksamhet med inriktning på hans betydelse för Frykstabanan och Frykstabygden. Utgiven av Ullmanska släktföreningen 1988 39s Häftad Gott skick 160
Uppsala-Gäfle Järnvägar 1874-1924. Hagberg, B Historik på uppdrag av järnvägsbolagets styrelse. Uppsala 1925. Illustrerad. 27x19 cm. 188 sidor + en dubbesidig färglagd plansch. 400
A Pictorial Treasury of Classic Steam Trains. Huxtable, Nils London 1989. Profusely illustrated. 37x27 cm. 192 pp. Publisher's cloth with dust-jacket. 350
SJ 125 år. Karlsson, Lars Olov m fl Stockholm 1981. Rikt illustrerad i färg. 27x19 cm. 144 sidor. Dekorerat originalpappband. 150
Det bevingade hjulets folk, I-II. Kjellvard, Henry 1949. Rikt illustrerad. 25x19 cm. 524; 508 sidor. Två originalhalvklotband. "Minnesskrift vid Svenska Järnvägsmannaförbundets 50-årsjubileum." Bilagt: 9 st handlingar från firandet: Inträdeskort, Bordsvisa, Matsedel, Prolog av Albert Viksten, mm. 550
Om jernvägar, 1 häft. Swederus, Georg (allt som utkom). 18 sidor. Tagen ur band. Namnteckning på titelsidan: D Wenström. 500


Order via E-mail: order@kleynes.se

Åter till Innehållsförteckningen (Return to Table of contents)

Åter till första sidan (Return to First page)


Media

Berger, Artur Asa
Media Research Techniques. 1998. Second edition. VIII+176 sidor. Häftad med originalomslag. 120 kr


Berger, Artur Asa
Media Analysis Techniques. 1998. Second edition. VIII+220 sidor. Häftad med originalomslag. 120 kr


Cassirer, Peter
Huvudlinjer i retorikens historia. 1999. 120 sidor. Häftad med originalomslag. 120 kr


Hadenius, S & Weibull, L
Massmedier. En bok om press, radio och TV. 2000. 498 sidor. Dekorerat originalpappband. 120 kr


Lagerstedt, Lars
100 år med Svenska Dagbladet, 1884-1984. Tryckt 1984. Rikt illustrerad. 30x22 cm. ca 400 sidor. Originalband med skyddsomslag. 120 kr


Lindlof, Thomas R
Qualitative Communication Research Methods. 1995. XIV+314 sidor. Häftad med originalomslag. 120 kr


Olsson, Anders R
Yttrandefrihet och tryckfrihet. handbok för journalister. 1997. 288 sidor. Häftad med originalomslag. 120 kr


Svensson, Jan
Kommunikationshistoria. 1988. 184 sidor. Häftad med originalomslag. 120 kr


Order via E-mail: order@kleynes.se

Åter till Innehållsförteckningen (Return to Table of contents)

Åter till första sidan (Return to First page)


Mat & Dryck

Andersson, Alf
Fiken efter fångsten. 1996. Rikt illustrerad. 24x17 cm. 96 sidor. Dekorerat originalpappband. Om att rensa, filea och röka fisk, mm. 150 kr


Andersson, Alf
Så röker du kött och fisk. 2000. Rikt illustrerad i färg. 17x24 cm. 96 sidor. Dekorerat originalpappband. Recensionsstämpel på försättset. 150 kr


Andersson, Carl A
Slottstappning. En bok om Europas ädlaste vinr och cognac. Stockholm 1945. Illustrerad. 172 sidor. Häftad med originalomslag. 120 kr


Andersson, Carl A
Vingårdsvandring. Stockholm 1963. Illustrerad av Gunnar Brusewitz. 176 sidor. Dekorerat originalpappband. Exlibris: Erik Stille. 150 kr


Boman, Gunilla
Huskurer & helhetsterapi. 1989. 320 sidor. Dekorerat originalpappband. 150 kr


Bornebusch, Arne
Resor i andra länders kök. Stockholm 1964. 384 sidor. Dekorerat originalpappband. 150 kr


Broman, Arne
Fiskesup och jägarkrydda. 1994. Illustrerad. 24x17 cm. 108 sidor. Dekorerat originalpappband. Recensionsstämpel på förtitelsidan. 140 kr


Brown, Sarah
Sara Browns stora vegetariska kokbok. 1986. Rikt illustrerad i färg. 24x19 cm. 240 sidor. Dekorerat originalpappband. 170 kr


Den store sjømat-kokeboken.
2000. Norsk utgåva. Rikt illustrerad i färg. 28x21 cm. 304 sidor. Originalband med skyddsomslag. 200 kr


Eat me! Spis meg! Fra fangst tikl tallerken.
Oslo 2000. Rikt illustrerad, mest i färg. 35x25 cm. 200 sidor. Originalband med skyddsomslag. Text av Richard Waje m fl. 200 kr


Edholm, Lolo (Redaktör)
Stora boken om god och billig mat. 1982. Rikt illustrerad i färg. 27x20 cm. 224 sidor. Dekorerat originalpappband. 120 kr


Fest på spår.
Menyer ur järnvägens historia. Text och produktion: Kerstin Nilsson. Örebro 1999. Rikt illustrerad, mest i färg. 30x25 cm. 232 sidor. Originalband med (lite naggat) skyddsomslag. 180 kr


Fransén, K / Knudsen, A
Kajsas kalasmat. Kokbok för lanthushållet. Stockholm 1937. Första upplagan. Illustrerad. 208 sidor + planscher, varav några i färg. Dekorerat originalklotband. 180 kr


Frithiofsson, Bengt
Klassiska krogar. 1977. Illustr av Sven Rydén. Stor 8:o. 160 sidor. Dekorerat originalband. 150 kr


Haglund, Elsa (Redaktör)
Nöjesfiskarens kokbok. 1984. Illustrerad av Gunnar Brusewitz. 192 sidor. Dekorerat originalpappband. 150 kr


Halvarsson, Kerstin
Rådjur-Hjort. Behandling och tillagning. 1989. Rikt illustrerad, även i färg. 24x17 cm. 96 sidor. Dekorerat originalpappband. 120 kr


Hasselbacken.
1992. Rikt illustrerad i färg. 22x17 cm. Originalband med skyddsomslag. Utgiven av Fabege och J M Bygg. 150 kr


ICA-förlagets Stora Kokbok.
Västerås 1995. Rikt illustrerad, mest i färg. 29x20 cm. 736 sidor. Dekorerat originalpappband. 200 kr


Key, Helmer
Kaffe, socker och bananer. En resa till Cuba och Guatemala. Stockholm 1934. Illustrerad. (2)+388 sidor + en utvikbar karta. Dekorerat originalklotband med främre omslaget medbundet. 220 kr


Lallerstedt, Erik
Erik Lallerstedt lagar fiskbullar. 1990. Rikt illustrerad i färg.29x21 cm. 48 sidor + ett löst bifogat rättelseblad. Dekorerat originalpappband. 120 kr


Lampe, Agnete
Mat man minns. 1960. Illustrerad, även i färg. 212 sidor. Dekorerat originalband. 120 kr


Lichine, Alexis
Encyclopedia of Wines & Spirits. London 1985. Illustrerad med kartor. 27x21 cm. XVI+736 sidor. Häftad med originalomslag. 180 kr


Lättlagad mat i vardagslag och vid festliga tillfällen.
Utgiven av Husmodern. 1938. Illustrerad. 208 sidor. Dekorerat originalband. 120 kr


Aktiebolaget Anders Löfberg Karlstad.
Karlstad utan år (1950-talet). Rikt illustrerad, även i färg. 16 sidor. Häftad med originalomslag. 120 kr


Mölstad, Mikael & Frithiofsson, Bengt
En värld av vin. Den kompletta vinguiden. 1997. Rikt illustrerad i färg. VIII+944 sidor. Dekorerat originalpappband. 200 kr


Nidetch, Jean
ViktVäktarnas kokbok. 1996. Rikt illustrerad i färg. 25x19 cm. 184 sidor. Dekorerat originalpappband. 120 kr


Nilsson, Siv och Key
Skördefest. 1982. Rikt illustrerad i färg. 22x22 cm. 140 sidor. Dekorerat originalpappband. 120 kr


Norin, Johan
Teatersoppor. Recept och anekdoter från Klara soppteater. 2002. Rikt illustrerad i färg. 128 sidor. Dekorerat originalpappband. 150 kr


Nycop, Margot
Hälsofest. Nyttig och hälsosam mat kan också vara mat med smak, krydda, fest och färg! 1984. Rikt illustrerad i färg. 30x22 cm. 144 sidor. Dekorerat originalpappband. 150 kr


Oldmark, Gunnar
En berättelse om Martin Olsson Speceri & Kaffehandel 1869-1969. Nordiska museet 1979. Illustrerad. 23x17 cm. 96 sidor. Dekorerat originalpappband. Med en dedikation från en medlem av ägarfamiljen. 180 kr


Odhe, Thorsten
Kaffe, te och kakao i världsmarknad och världshushåll. Stockholm 1923. Illustrerad. 180 sidor. Dekorerat originalpappband. 180 kr


Olls, Bert & Öhman, Sten A
Vildmarkmeny. Med 100-tal recept på vilt & fisk. 2000. Rikt illustrerad. 24x17 cm. 128 sidor. Dekorerat originalpappband. Recensionsstämpel på försättset. 140 kr


Petersen, Bengt
Från Västerhav. En fiskkokbok. 1980. Illustrerad med teckningar av Kjell Sjögren. 136 sidor. Dekorerat originalpappband. 150 kr


Pihl, Ove
"Har Källarmästar'n ett bord ikväll?" 1998. Rikt illustrerad, mest i färg. 29x20 cm. 108 sidor. Originalband med skyddsomslag. SÅLD


Rehnberg, Mats
Stora krogboken. Bilder ur restauranglivets historia. 1955. Rikt illustrerad. 26x21 cm. 216 sidor. Halvfranskt band med båda omslagen. 300 kr


Rehnberg, Mats (Redaktör)
Svenska gästabud från alla tider. En antologi om svenska mat- och dryckesseder. Stockholm 1963. Illustrerad med träsnitt av Svenolov Ehrén. 208 sidor. Dekorerat originalpappband. 150 kr


Ribbing, Magdalena
Stora etikettboken. Hyfs, umgängeskonst och ytlig bildning. 2001. Illustrerad. 24x17 cm. 296 sidor. Originalband med skyddsomslag. 200 kr


Sandquist-Bolin, Britt
Den nya maten. Smalkostkokbok. 1984. Rikt illustrerad med teckningar och färgplanscher. 384 sidor. Dekorerat originalpappband. 120 kr


Sandquist-Bolin, Britt
Den nya fisken. 1984. Rikt illustrerad med teckningar och färgplanscher. 304 sidor. Dekorerat originalpappband. 120 kr


Sandquist-Bolin, Britt
Bonniers nya kokbok. 1989. Rikt illustrerad med färgplanscher. 400 sidor. Dekorerat originalpappband. 180 kr


Seed, Diane
De 100 bästa pastasåserna. 1995. Rikt illustrerad i färg. 128 sidor. Dekorerat originalpappband. 120 kr


Sellert, Åke
Lätt att laga, gott att äta. Hälsingborg 1968. Rikt illustrerad. 204 sidor + färgplanscher och en bilagd måttabell. Originalband med (lite naggat) skyddsomslag. 200 kr


Sellert, Åke m fl
Lätt att laga, gott att äta. Hälsingborg 1984. Rikt illustrerad. 304 sidor + färgplanscher. Dekorerat originalpappband. 180 kr


Serkoff, Vera
Matlagning i papperspåsar. Stockholm 1912. 100 sidor. Dekorerat originalklotband, en liten fläck på främre pärmen. "Bemyndigad öfversättning och bearbetning av Kerstin Wenström." 150 kr


Spurrier, Steven
Franska lantviner. Förord av Hugh Johnson. 1987. Illustrerad, mest i färg. 182 sidor. Originalband med skyddsomslag. 120 kr


Southey, Paul
Stora gröna kokboken. Utan år (1990-tal). Rikt illustrerad, mest i färg. 29x22 cm. 224 sidor. Dekorerat originalpappband. 150 kr


Stora Drinkboken.
Bra Bok 1987. Rikt illustrerad i färg. 29x21 cm. 96 sidor. Dekorerat originalpappband. 120 kr


Stora asiatiska kokboken
1999. Rikt färgillustrerad. 28x22 cm. 304 sidor. Dekorerat originalpappband med skyddsomslag. 200 kr


Stora boken om safta & sylta.
Koka in, frysa, torka, salta. 1986. Rikt illustrerad i färg. 27x20 cm. 188 sidor, Dekorerat originalpappband. 120 kr


Den stora vegetariska kokboken.
1998. Rikt illustrerad i färg. 29x22 cm. 304 sidor. Originalband med skyddsomslag. 170 kr


Sundling, Janne
Snus. 2003. Illustrerad, delvis i färg. 216 sidor. Dekorerat originalpappband. 140 kr


Svenska folkets 100 bästa recept ur Allt om Mat.
Utan år (ca 1999). Rikt illustrerad i färg. 22x21 cm. 112 sidor. Dekorerat originalpappband. 130 kr


Tunberger, Pernilla
Böckernas mat. 1980. Rikt illustrerad, även i färg. 28x21 cm. 248 sidor + en häftad bilaga, 56 sidor. Originalklotband med skyddsomslag. 200 kr


Wenström, Kerstin
Husmoderns kokbok. 1925 (14e upplagan). Illustrerad. 400 sidor + färgplanscher. Dekorerat originalklotband. Två sidor i registrert med fläckar. 200 kr


Wetter, Cecilia
Laga till fest. 1969. Illustrerad. 25x22 cm. 344 sidor + färgplanscher. Originalband med skyddsomslag. 200 kr


Wilton, Stig
Kaffe. Stockholm 1967. Illustrerad. 21x20 cm. 240 sidor. Originalband med skyddsomslag. 200 kr


Wretman, Tore
Om den ärbara vällusten Mera mat & minnen. 1988. Rikt illustr, även i färg. 4:o. 264 sidor. Originalband med skyddsomslag. 170 kr


Wretman, Tore
Mat & Minnen. 1987. Rikt illustrerad, även i färg. 30x23 cm. 256 sidor.Originalband med skyddsomslag. 170 kr


Östberg, Elsa
Världens bästa mat, 1-2. 1935-36. Illustrerad. 208; 208 sidor. Två dekorerat originalklotband, ryggarna blekta. 150 kr


Order via E-mail: order@kleynes.se

Åter till Innehållsförteckningen (Return to Table of contents)

Åter till första sidan (Return to First page)


Teknik, Flyg, Astronomi, mm

Ahlström, Carl N
Handbok i eldsläcknings- och brandförsäkringsväsendet med ingrepp af eldsolyckors förebyggande. Stockholm 1879. Illustrerad. 480 + XLVIII sidor + 2 utvikbara planscher (en liten reva, 2 cm, i marginalen på båda). Dekorerat rött originalklotband. 500 kr


Aktiebolaget Lundén & Lindhe
Skärverktyg, Uppspänningsverktyg, Handverktyg. Stockholm 1960. Rikt illustrerad. 28x22 cm. XXX+528 sidor. Dekorerat helklotband. Tryckt i en numrerad upplaga för namngiven ägare, detta nr 858. 300 kr


Althin, Torsten
Telelandet Sverige. Stockholm 1953. Illustrerad. 128 sidor. Häftad med originalomslag. 150 kr


ASEA.
Technical Achievements of Asea Research. Västerås 1946. Rikt illustrerad. 30x22 cm. 366 sidor. Originalhalvklotband. 300 kr
This Book ... Is intended as a homage to our technical leaders Dr. Ragnar Liljeblad and Mr. Karl Erik Eriksson …"


ASEA.
Teknik i ASEA 1883-1983. Västerås 1983. Rikt illustrerad. 27x24 cm. 152 sidor. Dekorerat originalklotband. 120 kr


Bergman, Bill & Svensson, S A
Ett år i luften. Flygets årsbok. 1959-1960. Allhem 1959. Rikt illustrerad. 25x18 cm. 342 sidor (några utvikbara). Originalband med (naggat) skyddsomslag. 180 kr


Bernhard, Carl Gustaf
The Royal Swedish Academy of Sciences and her research stations in Kristineberg, Abisko and The Canary Islands. Stockholm 1989. Rikt illustrerad, även i färg. 20x20 cm. 40; 48; 64; 40 sidor. Fyra häften i en dekorerad pappkassett. 300 kr


Dahllöf, Gunnar
Teknikkriget som förändrade världen. Den epokgörande utvecklingen under andra världskriget av Radarn, …. Jetflyget, ….V-vapnen och Atombomben. 2001. Rikt illustrerad. 24x17 cm. 144 sidor. Dekorerat originalpappband. 150 kr


Elektroteknisk handbok, I-IV.
1943. Illustrerad. 26x19 cm. 632; (8)+633-1264; (8)+1265-1832; (8)+2256 sidor. Fyra dekorerade halvfranska band. Redaktörer: J Körner, E Lundström och Chr. Beck-Fries. 380 kr


Från Wenström till Amtrak.
Profiler och händelser ur ASEAs historia. 1983. Rikt illustrerad, delvis i färg. 27x24 cm. 88 sidor. Dekorerat originalpappband. 120 kr


Glete, Jan
ASEA under hundra år. 1883-1983. En studie i ett storföretags tekniska och ekonomiska utveckling. 1984. Rikt illustrerad. 27x24 cm. 368 sidor. Dekorerat originalklotband. 250 kr


Gullberg, Torsten
Svenska vingar. Pioniärskedet 1900-1930. Med 140 illustrationer. 1929. 240 sidor. Dekorerat originalklotband. Namnteckning på förtitelsidan. 180 kr


Handbok i industriell anläggningsteknik, I-II.
1949. Rikt illustrerad. 25x19 cm. (8)+624; (8)+625-1284 sidor. Två dekorerade halvfranskt band med marmorerade snitt. Redaktörer: Stig Ödeen och Torsten Frendin. 350 kr


Jörgensen, Wilhelm
Svetsarbete. Malmö 1957. Illustrerad. 960 sidor. Rött originalklotband. Namnstämplar på försättset. Tekno's Handböcker Publikationer 6-1. 350 kr


Kongl. Patentbyrån (Utgivare)
Sakregister (och namnregister) till patent meddelade av Kongl. Patentbyrån åren 1885-1886 (nr 1-670), 1885-1887 (nr 1-1190), Namnregister till 1885-1887 (nr 1-1190), 1885-1888 (nr 1-1684); Namnregister till 1885-1888 (nr 1-1684). Stockholm 1887-89. XXIV+CXLVI+LVIII+160+74 sidor. 27x20 cm. Första titelsidan något lagerfläckad. Gediget samtida halvklotband i mycket gott skick. 350 kr
Med kortfattade beskrivningar av varje patentsökt uppfinning. Bland de många patentsökarna märks H Munktell, C G P de Laval, G Uhr, L M Ericsson och G Bolinder.


Kongl. Patentbyrån (Utgivare)
Register (sak- och namnregister) till patent meddelade av Kongl. Patentbyrån åren 1890 (nr 2151-2755), 1891 (nr 2756-3461), 1892 (nr 3462-4160), 1893 (nr 4161-4849). Stockholm 1891-94. 124+146+156+162 sidor. 28x20 cm. Gediget samtida halvklotband i mycket gott skick. 350 kr
Med kortfattade beskrivningar av varje patentsökt uppfinning. Bland de många patentsökarna märks Bolinders mekaniska verkstad, Carl Kellner, C G P de Laval, N A Otto, W T Unge och Robert Nobel.


Kongl. Patentbyrån (Utgivare)
Register (sak- och namnregister) till patent meddelade av Kongl. Patentbyrån åren 1896 (nr 6566-7457), 1897 (nr 7458-8606), 1898 (nr 8607-9495), 1899 (nr 9496-10548). Stockholm 1897-1900. (6)+138+(6)+168+(6)+126+XII+124 sidor. 27x15 cm. Gediget samtida halvklotband i mycket gott skick. 350 kr
Med kortfattade beskrivningar av varje patentsökt uppfinning. Bland de många patentsökarna märks Carl Kellner, C G P de Laval, C W Ramstedt och Alfred Nobel.


Kongl. Patentbyrån (Utgivare)
Register (sak- och namnregister) till patent meddelade av Kongl. Patentbyrån åren 1900 (nr 10549-11865), 1901 (nr 11866-13575), 1902 (nr 13576-15249). Stockholm 1901-03. XIV+156+XVI+196+XVIII+196 sidor. Gediget samtida halvklotband i mycket gott skick. 350 kr
Med kortfattade beskrivningar av varje patentsökt uppfinning. Bland de många patentsökarna Sven Karlsson, A och H Classen, Gustaf Dalén och P W Lindberg.


Kongl. Patentbyrån (Utgivare)
Register (sak- och namnregister) till patent meddelade av Kungl. Patentbyrån åren 1903 (nr 15250-16924), 1904 (nr 16925-18828), 1905 (nr 18829-20335) + supplement: Förteckning öfver under åren 1885-1905 öfverlåtna patent, 1906 (nr 20336-21797) + Förteckning öfver under året 1906 öfverlåtna patent, 1907 (nr 21798-23838). Stockholm 19041-08. XVIII+200+XX+224+XVIII+174+(2)+114+XVIII+162+10+XVIII+240 sidor. Gediget samtida halvklotband i mycket gott skick. Biblioteksstämpel på några titelsidor. 400 kr
Med kortfattade beskrivningar av varje patentsökt uppfinning och personregister i varje del.


Kongl. Patentbyrån (Utgivare)
Register (sak- och namnregister) till patent meddelade av Kungl. Patentbyrån åren 1908 (nr 23839-26215) samt Förteckning öfver undr år 1908 överlåtna patenet.. Stockholm 1909. XVIII+276 sidor. Gediget samtida halvklotband i mycket gott skick. Sista bladet med en liten reva. 200 kr
Med kortfattade beskrivningar av varje patentsökt uppfinning och personregister.


Kongl. Patentbyrån (Utgivare)
Register (sak- och namnregister) till patent meddelade av Kungl. Patentbyrån åren 1909 (nr 26216-28163) samt Förteckning öfver under år 1909 överlåtna patent. Stockholm 1910. X+218 sidor. Gediget samtida halvklotband i mycket gott skick. 250 kr
Med kortfattade beskrivningar av varje patentsökt uppfinning och personregister.


Kongl. Patentbyrån (Utgivare)
Register (sak- och namnregister) till patent meddelade av Kungl. Patentbyrån åren 1910 (nr 28164-30125) samt Förteckning öfver under år 1910 förfallna patent. Stockholm 1911. XVI+236 sidor. Gediget samtida halvklotband i mycket gott skick. 250 kr
Med kortfattade beskrivningar av varje patentsökt uppfinning och personregister.


Kongl. Patentbyrån (Utgivare)
Register (sak- och namnregister) till patent meddelade av Kungl. Patentbyrån åren 1911 (nr 30126-32127) samt Förteckning öfver under år 1911 överlåtna patent. Stockholm 1912. XVI+232 sidor. Gediget samtida halvklotband i mycket gott skick. 250 kr
Med kortfattade beskrivningar av varje patentsökt uppfinning och personregister.


Kongl. Patentbyrån (Utgivare)
Register (sak- och namnregister) till patent meddelade av Kungl. Patentbyrån åren 1912 (nr 32128-34178) samt Förteckning öfver under år 1912 förfallna patent. Stockholm 1913. XII+254 sidor. Gediget samtida halvklotband i mycket gott skick. 250 kr
Med kortfattade beskrivningar av varje patentsökt uppfinning och personregister.


Kongl. Patentbyrån (Utgivare)
Register (sak- och namnregister) till patent meddelade av Kungl. Patentbyrån åren 1913 (nr 34179-36093) samt Förteckning öfver under år 1911 överlåtna patent. Stockholm 1914. XII+244 sidor. Gediget samtida halvklotband i mycket gott skick. 250 kr
Med kortfattade beskrivningar av varje patentsökt uppfinning och personregister.


Kongl. Patentbyrån (Utgivare)
Register (sak- och namnregister) till patent meddelade av Kungl. Patentbyrån åren 1914 (nr 36094-38190) samt Nummerlista över under år 1914 beviljade patent angivande deras uppdelning efter klasser ... Stockholm 1915. 294 sidor. Gediget samtida halvklotband i mycket gott skick. 250 kr
Med kortfattade beskrivningar av varje patentsökt uppfinning och personregister.


Kongl. Patentbyrån (Utgivare)
Register (sak- och namnregister) till patent meddelade av Kungl. Patentbyrån åren 1915 (nr 38191-39989) samt Nummerlista över under år 1915 beviljade patent angivande deras uppdelning efter klasser ... Stockholm 1916. 244 sidor. Gediget samtida halvklotband i mycket gott skick. 250 kr
Med kortfattade beskrivningar av varje patentsökt uppfinning och personregister.


Larsson, G & Wästlund, G
Plywood som konstruktionsmaterial. 1953. Illustrerad. 24x16 cm. 128 sidor. Häftad med originalomslag, liten skada högst upp på ryggen. Dedikation från Wästlund på främre omslaget. 150 kr


Lindbergh, Charles A
"Vi". Min maskin och jag. 1927. Illustrerad. 300 sidor. Dekorerat originalband med främre omslaget medbundet. Namnteckning på försättset. 180 kr


Lindbergh, Charles A
The Spirit of St. Louis. London, John Murray, 1953. Illustrated. XIII + 532 pp + plates. Publisher's cloth. 200 kr


Lorentsen, Mogens (Redaktör)
Spännbetong. Stockholm 1963. Rikt illustrerad. 24x17 cm. 216 sidor. Originalband. Namnteckning på försättset. 150 kr


Norrbohm, G & Skogsberg, B
Att flyga är at leva. Höganäs 1975. Rikt illustrerad, även i färg. 28x20 cm. 344 sidor. Originalband med skyddsomslag. 150 kr


Scheutz, Georg
Den praktiske affärsmannen. Handbok för handlande och handt-verkare jemte underrätelser för ynglingar som ämna inträda i näringsklasserna. Stockholm 1868 (andra öfversedda upplagan). VIII + 352 sidor. Samtida klotryggsband. Bakre inre falsen lite skadad. 250 kr


Schütz, Fredrik
Från fornborgar till flygfält. Ur anläggningsarbetenas historia i vårt land. 1978. Rik illustr. Liten 4:o. 128 sidor. Dekorerat originalpappband. 150 kr


Skogsberg, Bertil
På filmens vingar. Flygfilmens historia i ord och bild. 1981. Rikt illustrerad, även i färg. 28x22 cm. Rikt illustrerad. 224 sidor. Originalband med skyddsomslag. 180 kr


Wejle, Sten
Stålrör. En handbok från Uddeholm, I-II. 1954. Rikt illustr. Totalt ca 1400 sidor. Två dekorerade originalklotband. 200 kr


Woxén, Ragnar (Red)
Handbok i Verkstadsteknik, I-III. 1944. Illustr. 4:o. 624; 624; 448 sidor. Tre dekorerade halvfranska originalband. 450 kr


Woxén, Ragnar (Red)
Handbok i Verkstadsteknik, Del III: Gjutning, hopfogning, mätning. 1965 (3e uppl). Illustr. Liten 4:o. VIII+ 688 sidor. Originalklotband med skyddsomslag. 180 kr


Order via E-mail: order@kleynes.se

Åter till Innehållsförteckningen (Return to Table of contents)

Åter till första sidan (Return to First page)


Sport & Idrott 

Uppdaterad 091117

1948-51. Allhems sportlexikon, I-III. Rikt illustrerad. 25x18 cm. 352; 452; 530 sidor + planscher. Tre halvfranska band med dekorerade ryggar. Bland medarbetarna märks Bengt Ahlbom, Sigge Bergman, Erik Bergvall och Olof Groth. 900
Mountain skiing Bein, Vic Nordic mountain touring, alpine ski touring, the mountain enviroment. Foto i sv/v. The mountaineers 1982 192s Hft ISBN 0-89886-034-2 Mindre kaffefläck Övrigt mycket gott skick 160
Boken om simning Bergvall, Erik Sport Idrott Sport Idrott 450
Pampen berättar Borgström, Eric Ett koncentrat av idrottminnen från när seklet var ungt till våra dagar. Illustrerad med foto i  sv/v. NWT:s förlag 1975 153s Dek.ppb. Lite missfärgad pärm som böjt sig något Gott skick 110
Idrottsboken 1982 Brunnhage, Lennart Stockholm 1982. Rikt ill. 28x20. 604 s. Blått originalband 150
Idrottsboken 1952 Brunnhage, Lennart Stockholm 1952. Rikt illustrerad. 28x20 cm. 476 sidor. Dekorerat ljusblått originalklotband.  150
Idrottsboken 1981 Brunnhage, Lennart Stockholm 1982.Rikt ill. 28x20 Blått originalbnd. 1900 gr 150
Idrottsboken 1980 Brunnhage, Lennart Stockholm 1981.Rikt ill. 28x20. 576 s Blått originalbnd. 1900 gr 150
(Utgivare) Idrottsboken 1956. Brunnhage, Lennart Stockholm 1956. Rikt illustrerad. 28x20 cm. 496 sidor. Dekorerat originalklotband. 150
(Utgivare) Idrottsboken 1957. Brunnhage, Lennart Stockholm 1957. Rikt illustrerad. 28x20 cm. 480 sidor. Dekorerat originalklotband. 150
(Utgivare) Idrottsboken 1959. Brunnhage, Lennart Stockholm 1959. Rikt illustrerad. 28x20 cm. 480 sidor. Dekorerat originalklotband. 150
(Utgivare) Idrottsboken 1953. Brunnhage, Lennart Stockholm 1953. Rikt illustrerad. 28x20 cm. 476 sidor. Dekorerat ljusblått originalklotband. 150
(Utgivare) Olympiaboken 1948. Brunnhage, Lennart Stockholm 1948. Rikt illustrerad. 28x20 cm. 244 sidor. Dekorerat originalklotband, benvit rygg. 250
Arv att förvalta - Friskt framåt. Eriksson, Rune Svenska Korporationsidrottsförbundet 1945-1985. Malmö 1985. Rikt illustrerad. 30x21 cm. 286 sidor. 120
All jorden spel och lekar Grunfeld, Frederic V (red.) Hur man spelar dem. Var de kommer ifrån Hur man gör dem själv. Foto i sv/v och färg. Bra Böcker 1978 280s Klb.+so Böjd främre pärm Övrigt i gott skick L055 90
Mitt spår Johansson, Stig H  Yngvesson, Bo Om hur Stig H Johansson blev en internationellt erkänd travtränare. Planscher i sv/v. Bonnier Alba 1996 199s Dek.ppb. ISBN91-34-51881-9 Mycket gott skick 90
Konsten att åka utför Joubert, Georges Storstjärnornas och 80-talets nya teknik presenterad och analyserad av  världens främste skidpedagog. Illustratoner och foto i sv/v. Bonniers 1980 249s+2s Dek.ppb. ISBN 91-0-043032-3 Mycket gott skick 70
Svensk Tennis Lignell, Stenberg, Zetterberg (red) Aktiebolaget Svensk Litteratur. Stockholm, 1938. 428+(3) sid. Rikt illustrerad. Dekorerat klotband med Gustaf V:s monogram på pärmen. Folioformat Mycket fint skick. 3100 gr 360
Olympiaboken Lindhagen, Sven En uppslagsbok med historik och resultatlistor från spelen 1896-1960. Illustrerad med foto i sv/v. Tidens förlag 1961 355s Häftad Något naggat omslag, namnteckning Gott skick 120
Jiu-jitsuboken Handledning i effektivt försvar Marten, C Med 100 instruktiva originalteckningar.(sv/v) AV Carlsons Bokförlag AB 1951 122s Hft Enstaka noteringar Mycket gott skick 100
Olympia 1952 XV:de Olympiska spelen i Helsingfors och Oslo Nilsson, Tore  Blomquist, Rolf De sjätte olympiska vinterspelen i Oslo. Teckning: Rit-Ola Foto i sv/v. Åhlèn & Åkerlunds Förlag 1952 96s Rygg.klb. Lätt böjd främre pärm Gott skick  160
Free-Heel Skiing The Secrets of Telemark and Parallel Techniques - In All Conditions   Parker, Paul Foto och illustrationer i sv/v. Chelsea Green Publishing Company Diadem Books, Ltd 1988 172s Hft ISBN 0-906371-67-8 Försättsbladet bortklippt Mycket gott skick 140
Fotboll boken 1977 med Svenska Fotbollförbundets kalender 1977 Shlner, Sten R Svenska Fotbollförbundet/Tidens förlag 1977 Illustrerad med foto i sv/v.111s Häftad Mycket gott skick 40
På Skidor Skid och Friluftsfrämjandets årsbok 19 Hlvklb, Illustrerad, bägge omslag, Mycket fint skick. L174 80
På Skidor Skid och Friluftsfrämjandets årsbok 1921 Hft, Illustrerad, Gott skick. L174 80
På Skidor Skid och Friluftsfrämjandets årsbok 1924 Hft, Illustrerad, skadat rygg, Gott skick. L174 80
På Skidor Skid och Friluftsfrämjandets årsbok 1925 Hft, Illustrerad, skadat rygg, Gott skick. L174 80
På Skidor Skid och Friluftsfrämjandets årsbok 1926 Hft, Illustrerad, Gott skick. L174 80
På Skidor Skid och Friluftsfrämjandets årsbok 1935 Hft, Illustrerad, Gott skick. L174 80
På Skidor Skid och Friluftsfrämjandets årsbok 1936 Hft, Illustrerad, Gott skick. L174 80
På Skidor Skid och Friluftsfrämjandets årsbok 1937 Hft, Illustrerad, Gott skick. L174 80
På Skidor Skid och Friluftsfrämjandets årsbok 1938 Hft, Illustrerad, Gott skick. L174 80
På Skidor Skid och Friluftsfrämjandets årsbok 1939 Hft, Illustrerad, Gott skick. L174 80
På Skidor Skid och Friluftsfrämjandets årsbok 1941 Hft, Illustrerad, Gott skick. L174 80
På Skidor Skid och Friluftsfrämjandets årsbok 1943 Hft, Illustrerad, Gott skick. L174 80
På Skidor Skid och Friluftsfrämjandets årsbok 1944 Hft, Illustrerad, Gott skick. L174 80
På Skidor Skid och Friluftsfrämjandets årsbok 1944 Hft, Illustrerad, Gott skick. L174 80
På Skidor Skid och Friluftsfrämjandets årsbok 1945 Hft, Illustrerad, Gott skick. L174 80
På Skidor Skid och Friluftsfrämjandets årsbok 1946 Hft, Illustrerad, Gott skick. L174 80
På Skidor Skid och Friluftsfrämjandets årsbok 1947 Hft, Illustrerad, Gott skick. L174 80
På Skidor Skid och Friluftsfrämjandets årsbok 1953 Hft, Illustrerad, Gott skick. L174 80
På Skidor Skid och Friluftsfrämjandets årsbok 1955 Hft, Illustrerad, Gott skick. L174 80
På Skidor Skid och Friluftsfrämjandets årsbok 1957 Hlvklb, bägge omslag, Illustrerad, namn på försättsblad, Mycket fint skick. L174 80
På Skidor Skid och Friluftsfrämjandets årsbok 1960 Hft, Illustrerad, Gott skick. L174 80
På Skidor Skid och Friluftsfrämjandets årsbok 1961 Hft, Illustrerad, Gott skick. L174 80
På Skidor Skid och Friluftsfrämjandets årsbok 1962 Hft, Illustrerad, Gott skick. L174 80
Ingen lek utan eld Stolt, Åke En olympisk krönika från Aten till Aten. Illustrerad med foto i sv. Albert Bonniers Förlag 2004 363s Ppb.+so ISBN 91-0-010279-2 Nyskick 90
Årets Ishockey 1982 Strömberg, C.A (red) Strömbergs idrottsböcker. Blått guld dek konstläderband. ill. Mindre fläck på fram o baksidan. Fint skick 1400 gr 90
Årets Ishockey 1981 Strömberg, C.A (red) Strömbergs idrottsböcker. Blått guld dek konstläderband. ill. Mindre fläck på fram o baksidan. Fint skick 1400 gr 90
Svensson, Sten (red) Svensk Idrott 1903-1953 En ekonomisk, historisk och sociologisk undersökning utförd på uppdrag av Sveriges riksidrottsförbund med anledning av dess femtioårsjubileum. Malmö Allhem , 1953 Blått klotband med rygg och pärmdekor i guldtryck, 588s. 29x21x5cm, 2,3kg. Rikt illustrerad. Medverkande bl annan H.M Konung Gustaf VI Adolf samt H. K.H Prins Bertil. Pärmar och rygg delvis minimalt blekt. Skyddsomslag skadat och lagat. Namn på smutstitelbladet. Mycket gott skick. 2300
Olympiska spelen Stockholm 1912 Uggla, Gustaf G:son En fullständig beskrifning i ord och bild av femte olympiaden. Illustrerad med teckningar och foto i sv/v. Svenska bokförlaget 1912 726s Vinfärgat klb. Marmorerat snitt. Snedläst, böjd pärm Gott skick 2300
Olympia 1936   Die Olympischen Spiele 1936 in Berlin und Garmisch-Partenkirchem Band 1 Illustrerad med inklistrade svartvita fotografier+utvikbar karta. Cigaretten-Bilderdienst Altona-Bahrenfeld 1936 127s Klb.+so Överklistrad hakorssymbol på so som är lätt naggat Gott skick  1600
Olympia 1936   Die Olympischen Spiele 1936 in Berlin und Garmisch-Partenkirchem Band 2 Illustrerad med inklistrade svartvita fotografier+utvikbar karta. Cigaretten-Bilderdienst Altona-Bahrenfeld 1936 127s Klb.+so Naggat so, böjda pärmar Gott skick  1600
Riksförengens för Gymnastikens Främjande Årsbok 1938 Holmström, Agne (red.) Artiklar om ekonomiskt rörelsesätt i vardagslag, bilåkningens vådor ur hälsosynpunkt, kvinnan på idrottsbanan m.m. Rikt illustrerad med foto i sv/v. 5:e tryckningen Riksföreningen för Gymnastikens Främjande 1938 246s+55s annonser. Hlv.klb. Med blå snitt. Mycket gott skick 50
Kurs i kontraktsbridge Jannersten, Eric Grunderna förbudgivningen och spelet. 30 tusendet, 1948, hårdpärm 341 s. skrymmande. Fint skick 60
Modern budgivning i bridge Werner, Einar Prisma Hfd, 1966 167 s. Fint skick. 50
Sudoko 2 Det Japanska sifferpusslet Gould, Wayne 100 sifferpussel med facit Albert Bonniers Förlag 2005 100s+c.a.52s  Pocket ISBN 91-0-010958-4 Mycket gott skick 50
Kortläsning Nyckeln till god Bridge Karpin, Fred L Om kortläsning och konsten att räkna ut hur korten är födelade för att kunna räkna ut hur korten är fördelade. Berghs 1975 323s Dek.ppb. Lite kantstött rygg Övrigt mycket gott skick 70
Nu ska vi leka Pihlgren, Marianne (red.) Inomhuslekar för bjudningar, barnkalas och familjekvällar. Trollkonster, hjärngymnastik, knep och knåp och pyddel för de yngsta.Illustrerad med teckningar i sv/v av Anders Henschen och Mårten Roamare. Forum Tredje upplagan 1974 Dek.ppb. ISBN 91-37-05624-7 Mycket gott skick 50
Idrott i Värmland Värmland förr och nu 1983 Kruse, Hans  Hedstrand, Björn (red.) Illuztrerd med foto i sv/v. Årsbok från Värmlands Museum Årgång 81 189s Dek.ppb. Nyskick 70
Svenskt idrottsfolk Del V Värmland-Närke Nilsson, Henning F (red.) Inventering och porträtt av den aktuella (1946) idrottsrörelsen i dess helhet. Illustrerad med foto i sv/v. Bokförlaget litteraras 1946 627s Rygg.klb.+marmored pärm Lite skavd rygg och pärm som sitter något löst Gott skick 220
Värmlands idrottsförbund 1908-1948 Söderlund, Söderlund  Minneskrift skriven som en avskedshälsning av den avgående förbundsordförande. Illustrerad med foto i sv/v. 69s+reklam Häftad Gulnad, lite tummad Gott skick 90
Värmländsk fotboll 1986 Årets aktuella fotbollshändelser i ord och bild. Foto i sv/v och färg. Förlaget  Värmländsk Fotboll 1987 360s Klb.+so Slitage på so Övrigt i mycket gott skick.L053 80
Värmländsk fotboll 1982 Årets aktuella fotbollshändelser i ord och bild. Foto i sv/v och färg. Förlaget  Värmländsk Fotboll 1983 312s Dek.ppb. Mycket gott skick L053 80
Värmländsk fotboll 1975 Årets aktuella fotbollshändelser i Värmland. Illustrerad med foto i sv/v och färg. Utgiven av Förlaget Värmländsk Fotboll 1975 216 s Dek.ppb.  Mycket gott skick. L053 80


Order via E-mail: order@kleynes.se


Schack

Spielman, Rudolf
Konsten att offra i schack Spektras handbokserie. 1993.Dek ppb. isbn 9171364412. 190 + s nyskick 400 gr 70 kr


Richter, Kurt
Schack-kavalkad. Korta äventyrsberättelser ur schackpjäsernas underbara liv, I-II. Stockholm 1949-50. 160; 160 sidor. Två originalpappband, pärmarna solkiga. 250 kr


Order via E-mail: order@kleynes.se

Åter till Innehållsförteckningen (Return to Table of contents)

Åter till första sidan (Return to First page)