|
|
|
Beställ genom att först markera och kopiera den bok Du är intresserad av. Klicka sedan på vår E-post-adress som finns sist i varje avdelning och "klistra in" boken i meddelanderutan. Glöm inte att notera eget namn och postadress samt telefonnummer (ej hemligt). Beställningar kan förstås också göras via post eller telefon.
Kleynes Antikvariat Box 219, 651 06 Karlstad, Sweden
Tel 054-14 44 10
Försäljningsvillkor (Terms of sale)
Åter till första sidan (Return to First page)
Sidan uppdaterad 20091117
| Tonlitografi ur Sverige framstäldt i taflor. | Beckaskog. | Utgiven av J A Berg, 1856. Bildyta 20x28 cm. Med syrafri passepartout, klar för ramning. | 300 | |
| Hanö. | Betts, Jane & Bloom, Hans-Peter | Hemmahamn bland vildros och kaprifol. Rikt illustrerad, mest i färg. 24x23 cm. 144 sidor. Dekorerat originalpappband. | 180 | |
| (Redaktör) Höganäs-Billesholms Aktiebolag. | Blomquist, Sven O | Ett tvåhundraårsminne. 1938. 16 sidor. Illustrerad i färg med porträtt och faksimil. 29x19 cm. Häftad med originalomslag. | 180 | |
| Svenska turisftöreningens årsskrift 1925 | Boheman, Ezline (red.) | Tema Blekinge: fornminnen, Albert Engström text och teckningar om Johan August Petterson, Flymens kyrka, Karlskrona historia m.m. Med omslag med målning i färg av Axel Törnemam. Rikt illustrerad med planscher, foto och teckningar (A Törneman). Wahlström & Widstrand 1925 383s Hlv klb Visst slitage på pärm Mycket gott skick | 90 | |
| Samhälle och industri vid Ivösjöns strand. | Bromölla. | 1986. Rikt illustr. 4:o. (4)+212 sidor. Originalklotband med skyddsomslag. | 250 | |
| Allhem 1950. | Ett bildverk om Lund. | Rikt illustrerad, delvis i färg. 30x23 cm. 186 sidor + en plansch som inte ingår i pagineringen. Förlagets dekorerade halvklotband. Tillskrift på ett främre friblad. | 250 | |
| Tonlitografi ur Sverige framstäldt i taflor. | Karlshamn. | Utgiven av J A Berg, 1856. Bildyta 20x28 cm. | 200 | |
| Tonlitografi ur Sverige framstäldt i taflor. | Klippans pappersbruk i Skåne. | Utgiven av J A Berg, 1856. Bildyta 20x28 cm. | 200 | |
| (Redaktör) Kronhjorten i Skåne 1971-1987. | Larsson, Anders | Tryckt 1987. Rikt illustrerad. 48 sidor. Häftad med originalomslag. | 90 | |
| Lund. | Ludvig, Nils | 1949 (2a uppl). I bild av Emil Johansson-Thor. 128 sidor. Dekorerat originalpappband. | 120 | |
| En socken berättar | Malmberg, Harry N | Glimtar från Borrby socken genom tiderna, socken i skolans hembygdsundervisning. Lund Gleerups 1945. Hlv klb. Fr omslag medbundet. 323 s 700 gr. Mycket fint skick. | 130 | |
| 1964. | Malmö i kameraögat. | Rikt illustr. 4:o. 92 sidor + ett utvikbart register. Dekorerat originalklotband. Text: Gabriel Jönsson. Foto Lars Lindbom. | 120 | |
| Redaktörer: Bertil Hanström och Kai Curry-Lindahl. | Natur i Skåne. | Göteborg 1947. Illustrerad. 27x19 cm. 360 sidor. Halvklotband, lite solkig och nött rygg. | 170 | |
| Glimmingehus | Rydbeck, Otto | Svenska fornminnesplatser Vägledningar utgivna genom Kungl. Vitt. Hist. Och öAntikvitets Akademien. N.o 7 Femte omarbetade upplagan. Wahlström & Widstrand 1954 40s+utvikbar teckning. Häftad Inlaga släppt något rygg Gott skick | 50 | |
| Detta Lund. | Swahn, Sven Christer | Kort handledning. 1965. 218sidor. Illustrerad av Göran Lindgren. Förlagets pappband. | 120 | |
| (Red) Lunds privata elementarskola 1900-1950. | Söderberg, Bengt | 1957. Rikt illustr med porträtt. 4:o. 832 sidor. Halvfranskt originalband. Del V ur samlingsverket Sveriges studenter. | 350 | |
| Arkeologi och samhälle | Werdenfels, Åke (red.) | Belysning av hur arkeologerna arbetar och vilka hjälpmedel de kan använda. Illustrerad med foto i sv/v. Skånes Hembygdsföbund Årsbok 1979 216s+8s Häftad Lite smuts på bakre pärm. Mycket gott skick. | 70 | |
| Tonlitografi ur Sverige framstäldt i taflor. | Vy vid Margretetorp i Skåne. | Utgiven av J A Berg, 1856. Bildyta 20x28 cm. Med syrafri passepartout, klar för ramning. | 300 |
Åter till Innehållsförteckningen (Return to Table of contents)
Åter till första sidan (Return to First page)
| En krönika genom fem tusen år. | Bygder kring Värö. | Från stenåldersverkstad till storindustri. 1972. Rikt illustr med teckningar av Åke Ivarsson. Tvär 4:o. 56 sidor. | 120 | |
| Hallandshistorier. | Christiansson, Olof | 1946. Illustrerad med teckningar av K A Keiler. Med ett förord av Fredrik Ström. | 150 | |
| Hallandskust. | Gillsäter, Sven | 1977. Rikt illustr, mest i färg. 21x25 cm. 156 sidor. Originalband med skyddsomslag. Dedikation från författaren till "Boj". | 150 |
Åter till Innehållsförteckningen (Return to Table of contents)
Åter till första sidan (Return to First page)
| Visby | Hamner, J.W. | En vandring i minnenas stad med autopier i tontryck efter orignalfotografier. Gleerupska universitets-bokhandeln 1914 64s Häftad Revor på främre omslag och titelsida, fuktfläckar Övrigt i gott skick |
60 |
|
| En ny bok om Visby | Wennersten, Oskar Vilh. | Med illustrationer och kartor J. Ridelius bokhandel Visby 1913 80. Rygg.klb. | 120 | |
| Visby. | af Ugglas, Carl R | En bok om en gammal stad. 1914. Illustrerad med bilder, delvis i färg, av John Österlund. 29x22 cm. 78 sidor. Häftad, med dekorerat originalomslag. | 150 | |
| Traditionsbärare på Gotland vid 1800-talets mitt. | Bjersby, Ragnar | En undersökning rörande P. A. Säves sagesmän. 1964. Illustrerad. 364 sidor. Ouppskuren. | 200 | |
| Minnesskrift med anledning av Gotlands återförening med Sverige genom freden i Brömsebro den 13 augusti 1645. | Boken om Gotland, 1-2 | Visby 1945. Illustr. 4:o. 456; 702 sidor + en karta. Redaktörer: Mårten Stenberger och Richard Steffen. Två dekorerade originallinneband. | 1150 | |
| Folkmusikens historia på Gotland. | Gimaint u Bänskt | 1989. Illustrerad. 228 sidor. Redaktörer Maria Herlin Karnell och Kerstin Kyhlberg. Häftad. | 180 | |
| Medeltidsveckan på Gotland. | Jonsson, Marita | 1990. Rikt illustrerad. Tvär 4:o. 112 sidor. Dekorerat originalpappband med skyddsomslag. | 200 | |
| Visby. | Ludin, Folke | Tankar och teckningar från ett litet hus i en liten stad. 1966. Illustrerad. 156 sidor. Häftad med originalomslag. | 120 | |
| 12 bilder från Visby på 10 blad i en "dragspelsmapp". | Minne Visby | Utan ort och år. 11x20 cm. | 150 | |
| Stadens sällskap. | Nilsson, K L / Sjöberg, Å G | Visby 1979. Rikt illustrerad. 108 sidor. Dekorerat originalpappband. | 150 | |
| Kom rosor och salivia . | Nordin, Ingvar | .. En sammanställning över svenska trädgårdsväxter med utgångspunkt från DBW:s botaniska trädgård i Visby. 1981. Illustrerad. 212 sidor. Dekorerat originalpappband. | 150 | |
| Gotlands kyrkklockor och ringningsseder. | Rohr, Ingvar | 1985. Rikt illustrerad. 25x18 cm. 452 sidor. Häftad, originalomslag. | 250 | |
| A/B Sylve Norrbys Bokhandel, utan ort och år. | Visby | 10 bilder i en "dragspelsmapp". 11x21 cm. | 150 | |
| Förlag J. | Visby | Ridelius Bokhandel Visby. 10 lösa planscher i en pappmapp. Utan år. 14x20 cm. | 150 | |
| En användningsplan. | Visby innerstad | Utgiven av KKH Arkitekturskola. Stockholm 1973. Rikt illustrerad. 30x42 cm. 128 sidor. Häftad, originalomslag. | 250 |
Åter till Innehållsförteckningen (Return to Table of contents)
Åter till första sidan (Return to First page)
| Växjöboken | Larsson, Lena och Lars-Olof | Sevärt i Växjö kommun. Diploma.dek pbd. 112 s ill. Lätt blekt rygg iö i nyskick | 80 | |
| (Redaktör) Bidrag till en brukshistoria utgiven med anledning av Lessebo hembygdsförenings 10-årsjubileum. | Blank, Erik | 1958. Illustrerad. 192 sidor + en bilaga med menu, bordsplacering mm (16 sidor). Häftad med originalomslag. Diskret namnteckning på omslgets baksida. | 150 | |
| Utförlig beskrifning öfwer Lochnevi lofl. | Ekbaeck, Anders | Församling ... i sin andra och utökade upplaga utgiven år 1949 av kyrkoherden i Locknevi Carl Ekholm. Vimmerby 1949. Illustrerad. 118 sidor. Häftad med originalomslag. Tryckt i ettusen numrerade ex, varav detta är nr 374. Med ägarens namnteckning. | 250 | |
| Taberg. | Linnerhjelm, Jonas Carl | Etsad plansch ur Bref under resor i Sverige. Stockholm 1797. Bildyta 15x21 cm. Med syrafri passepartout, klar för ramning. | 350 | |
| Jacobsson, Bengt: Nils Månsson Mandelgren i Småland. | Mandelgren | 1982. Rikt illustrerad. 192 sidor. Dekorerat originalpappband. | 150 | |
| Red: Albert Eklundh och Kai Curry-Lindahl. | Natur i Småland. | 1950. Illustr. 4:o. 444 sidor. Originalklotband. | 300 | |
| Det sällsamma Småland. | Nihlén, John | 1977. Illustrerad. 208 sidor. Dekorerat originalpappband. | 180 | |
| Text: Bror Olsson. | Småland. Ett bildverk. | Inledning av Pär Lagerkvist. Allhem 1954 (andra upplagan). Rikt illustrerad, delvis i färg. 30x23 cm. 418 sidor. Rött halvfranskt band med övre guldsnitt. | 300 | |
| (Red) Smålandsposten. | Tornehed, Stig | En tidnings 125-åriga historia. 1991. Rikt illustr. 4:o. 264 sidor. Dek. originalpappband med skyddsomslag. | 150 | |
| Mitt småländska paradis. | Wahlén, Ingvar | 1972. Illustrerad av Eric Palmquist. 152 sidor. Dekorerat originalpappband. | 120 |
Åter till Innehållsförteckningen (Return to Table of contents)
Åter till första sidan (Return to First page)
| Ruinen efter Karlsborgs fäste. | Berg, Wilhelm | Undersökt af Wilhelm Berg. Utan år (ca 1890). Illustrerad. 25x17 cm. Omfattar sidorna 433-564 samt 3 utvikbara kartor. Särtryck ur Samlingar till Göteborgs historia. Häftad med särskilt originalomslag, lite ojämnt blekt och främre omslaget delvis loss. | 250 | |
| En kort beskrifning öfwer Götheborg. | Cederbourg, Eric | Göteborg 1986. 192 sidor + en utvikbar karta. Dekorerat originalpappband. Faksimil av originalet som utkom 1739. | 150 | |
| Boken om Uddevalla. | Edman, Gunnar | 1956. Illustrerad. 168 sidor. Dekorerat originalpappband. Tillskrift på försättset. | 120 | |
| Amund Grefwe. | Engström, Gösta | Den förste boktryckaren i Göteborg. 1983. Illustrerad. 156 sidor. Dekorerat originalband. | 180 | |
| Det gamla Göteborg Lokalhistoriska skildringar I-III | Fredberg, C.R.A. | Lokalhistoriska skildringar personalia och kulturbidrag. Illustrationer i sv/v. Göteborg 1919-1922 796s+894s+926s Hlv.fr. Slitna ryggar och skavda pärmkanter. Gott skick | 850 | |
| Havslandskap. | Gustafson, Kenneth | Om jakt och natur i Bohusläns kustband. 1993. Illustrerad. 124 sidor. Originalband med skyddsomslag. | 120 | |
| 1946. | Göteborgs handelsbiträdesförening 1896-1946. | Illustr. Liten 4:o. 80 sidor. Dekorerat originalband. "Dedikation". | 150 | |
| Bohuslän | Hörstadius, Greta (red.) | Svenska turistföreningens resehandböcker. 5 utvikbara kartor. Svenska Turistföreningens förlag 1953 198s Rött klb. Gott skick | 120 | |
| Göteborg Svenska Turistföreningens årsskrift 1978 | Jonason, Jan (red.) | Om de första göteborgarna, Ostindiska kompaniet m.m. Foto i sv/v och färg. STF 1978 320s Klb.+so Mycket gott skick L096 | 50 | |
| (Redaktör) Bohusläns historia. | Lönnroth, Erik | 1963. Illustrerad. 24x17 cm. 476 sidor + en utvikbar tabell. Originalband med skyddsomslag. Försättsets fria blad borttaget. Skyddsomslaget naggat. | 300 | |
| Tjörn och bron. | Manker, Ernst | 1969. Rikt illustrerad. 176 sidor. Originalband med skyddsomslag. | 170 | |
| Göteborgs folkskolor 1858-1958 | Olsson, Olof Em. | Historik i anledning av Göteborgs allmänna skolstyrelses 100-årsjubileum. Illustrerad med foto i sv/v+ utvikbar karta. Göteborgs allmänna styrelse 1958 376s Häftad Småfläckar på pärm Gott skick | 240 | |
| Hällristningar på Tjörn, 1-2. | Pettersson, J / Kristiansson, G | 1977-82. Rikt illustr, delvis i färg. 4:o. 152: 124 sidor. Två originalband med främre omslag och skyddsomslag. Skyddsomslaget till del 2 naggat. | 350 | |
| Originalfotografier från jubileumsuitställningen Göteborg 1923 | 10 fotografier från Fotomonopolet Göteborg 1923 i sv/v 23,5 cm x 23,5 cm i kuvert. Slitage på kuvert. Foto i mycket gott skick | 350 | ||
| Gustafsberg Sveriges äldsta badort | Jacobowsky, C Vilh. | Badortens historia. Illustrerat med planscher/foto i sv/v. Nordiska museet Handlingar: 51 1958 272s+51s Klb+medbundet omslag i färg. Fläck på främre pärm. Mycket gott skick. | 500 | |
Åter till Innehållsförteckningen (Return to Table of contents)
Åter till första sidan (Return to First page)
| Östergötland Svenska Turistföreningens Årsskrift 1983 | Elg, Margareta | Rikt illustrerad med foto i sv/v och färg. Svenska Turistföreningen 1983 311s Dek.ppb. Nyskick. L143 | 50 | |
| Jean Jacques och Aurora Taube de Geer af Finspång och deras värld | Frykenstedt, Holger | Planscher i sv/v. Svenska Humanistiska Förbundet 1987 471s Ppb.+so ISBN 91-851-58-135 Mycket gott skick. L306 | 80 | |
| Skärgården i Östergötlands och Kalmar län. | Från Arkösund till Kråkelund. | 1979. Rikt illustrerad i färg. 48 sidor. Häftad med originalomslag. | 90 | |
| Norrköping, min stad. | Handell, Bernhard | 1982. Rikt illustrerad med teckningar av författaren. 21x30 cm. 104 sidor. Dekorerat originalpappband. | 150 | |
| Brudkronor i Linköpings stift. | Hovstadius, Barbro | 1976. Rikt illustr. Liten 4:o. 304 sidor. Nordiska museets handlingar 87. | 150 | |
| Linköpings historia, I-II:2. | Kraft, S / Lindberg, F m fl | Illustrerade. Tre dekorerade originalband med främre omslagen medbundna. | 700 | |
| Mellan Sommen och Vättern. | Kågén, Elis | 1966. Rikt illustrerad. 29x22 cm. 260 sidor. Häftad med originalomslag. | 150 | |
| I Tintomaras spår. | Lidman, Hans | Vandringar på Kolmården. 1967. Rikt illustrerad. 22x18 cm. 208 sidor. Häftad med originalomslag. Recensionsetikett på förtitelsidan. | 140 | |
| Tryckt 1927. | Linköpings gymnasiums historia 1627-1927 | Illustrerad. XVI + 460 sidor + planscher. Halvfranskt band (ryggen lite nött) med främre omslag. | 250 | |
| Tiden 1910-1970. | Linköpings historia. 5. | Linköping 1981. Illustrerad. 472 sidor. Originalband med skyddsomslag. Recensionsstämpel på försättset.< | 120 | |
| Vadstena slott. | Lundberg, Erik m fl | Stockholm 1940. Rikt illustrerad. 25x19 cm. 160 sidor. Dekorerat originallinneband med främre omslag. Exlibris: Nils Johansson. | 250 | |
| Kort historia över Harstena | Magnusson, Stella Görtz, Stig | Teckningar i sv/v av Stig Görtz. Egen Utgivning 1976 36s Hft Mycket gott skick | 80 | |
| Linköping därute på slätten. | Malmberg, Arne | 1968. Illustrerad av Lars Guth. 208 sidor. Originalband med skyddsomslag. | 180 | |
| Red: Carl Fries och Kai Curry-Lindahl. | Natur i Östergötland. | 1949. Illustrerad. 27x19 cm. 356 sidor. Halvfranskt originalband. | 350 | |
| Norrköping. | Nilsson, Ragnar | Gammal bygd med ny profil. 1973. Rikt illustrerad, även i färg. 22x26 cm. 116 sidor. Originalband med skyddsomslag. Med en inklistrad gåvolapp från Norrköpings kommun. | 150 | |
| Tiden 1870-1914. | Norrköpings historia, V. | Stockholm 1972. Illustrerad. (12) + 336 + (12) + 414 + (8) + 148 sidor. Halvklots originalband. | 250 | |
| Bidrag till Norrköpingsindustriens historia, I-II. | Ringborg, Edward | Norrköping 1922-23. Samt: Kvarnarne i Norrköpings ström. Norrköping 1921. 22x27 cm. 290; (8) + 442; 90 sidor + 5 inklistrade planscher (i Kvarnarne ...). Tre gedigna halvfranska band, ryggarna lätt nötta och lite fläckade. | 900 | |
| Wikings-Commissionen i Linköping 1839-1939. | Thorngren, Harald | 1939. Illustrerad. 228 sidor. Dekorerat originalband med båda omslagen. Nr 151 av 177 nr ex. | 250 | |
| Svenska gods och gårdar del XVII | von Sydow, Wald. Björkman, Sten (red.) | Östergötland (Norra delen) Bråbo, Memmings, Lösings, Östkinds, Björkekinds, Gullbergs, Bobergs samt Finspånga läns häradere. Illustrerad med foto i sv/v Förlaget Svenska gods och gårdar 1940 712s Hlv.fr. övre brunt snitt, visst slitage på pärm, något snedläst Gott skick | 800 | |
| En avisa genom två sekler - Norrköpings tidningar 1758-1958 | Loos, Viggo | Norrköping 1958. 413 s. Tryckt i 1000 exemplar. Klotryggsband Rygg ngt solkig, lätt sprucken bakre nedre del. L054 | 90 | |
| Mellan Sommen och Vättern | Kågén, Elis | Ett hembygdsverk. Andra samlingen. Foto i sv/v. Elis Kågéns förlag 1970 260s Häftad Mycket gott skick | 120 |
Åter till Innehållsförteckningen (Return to Table of contents)
Åter till första sidan (Return to First page)
| (Västgöta-Bengtsson) I västgötabygd. | Bengtsson, Sixten | 1975. 38x21 cm. 168 sidor. Dekorerat originalpappband. Med en dedikation till vännen Ragnar Ljung som var stadsbibliotekarie i Skövde 1930-46. | 180 | |
| Från Borås och Ås på 1800-talet. | Bergstrand, Carl-Martin | 1974. 190 sidor. Häftad med originalomslag. | 90 | |
| Från 1700-talets Lidköping. | Bergstrand, Carl-Martin | Lidköping 1967. 208 sidor. Häftad med originalomslag. Ouppskuren. | 150 | |
| I Lidköping på Carl XII:s tid. | Bergstrand, Carl-Martin | Lidköping 1970. 224 sidor. Häftad med originalomslag. | 150 | |
| Från Borås och Ås på 1700-talet. | Bergstrand, Carl-Martin | 1973. 256 sidor. 209. Originalband med skyddsomslag och båda häftesomslagen medbundna. | 170 | |
| Vänersborgs kyrka | Blomgren, Sven | Historik och beskrivning. Illustrerad med foto i sv/v av Roland Larsson. 1973 20s Häfte Böjda hörn, gulnad Gott skick | 40 | |
| Orter och människor | Bååth-Holmberg, Cecilia | Om Västergötland med 116 illustrationer, foto i sv/v. J.A. Lindblads förlag 1918 408s Rygg.klb. Marmorerat snitt Stämpeltryck Gott skick | 110 | |
| Skaraborgsbygden V: Vänerstranden, 1-2. | Colling, F | Hjo 1933-36. Illustrerad. (4) + 204; (8) +205-416 sidor. Två delar i ett halvklotband, Halvar Svenssons bokbinderi, med båda främre omslagen medbundna. | 350 | |
| jämte hans kanonisationsprocess. | Den helige biskop Brynolfs av Skara levnad | 1998. 120 sidor. Originalband med skyddsomslag. Översatt från latinet av Sven Blomgren. | 150 | |
| Hedareds stavkyrka. | Ewald, Gustaf | 1958. Illustrerad. 18 sidor. Häftad med originalomslag. | 120 | |
| Studier över ortnamnen i Kållands härad. | Friberg, Sven | Uppsala 1938. Illustrerad. XIV + 144 sidor + 4 kartor (varav en utvikningsbar) samt ett löst bifogat "avhandlings-blad". Häftad med originalomslag, främre omslaget med tre små fläckar. | 250 | |
| Akademisk avhandling om staden Lidköping i Västergötland. | Gilberg, Hans | Vänersborg 2000. Översatt från latinet av Sven Blomgren. 88 sidor + en utvikbara plansch. Originalband med skyddsomslag. Originalet utkom 1744-46. | 150 | |
| Av stadsfullmäktige antagen den 17 april 1928 och av länsstyrelsen fastställd den 7 juni 1930. | Hamnordning för staden Mariestad. | Mariestad 1930. 16 sidor. Häftad i originalskick. | 200 | |
| (Red) Lyrestads kommun och församling. | Johansson, Hilding | 1974. Illustr. Liten 4:o. 496 sidor. Originalklotband. | 300 | |
| (Redaktör) Från Falbygd till Vänerkust. | Karvik, Nils-Gerhard | Skaraborgs läns natur-skyddsförening 1909-1959. Lidköping 1959. Illustrerad. 25x17 cm. 400 sidor + en löst bifogad vikt karta. Originallinneband. | 250 | |
| Axel Kempe. | Kempe, Lars-Åke | Ett livsverk i Vårgårda. 1986. Rikt illustrerad. 26x21 cm. 280 sidor. Originalband med skyddsomslag. | 250 | |
| Munkaliv. | Lidman, Hans | Vandringar i Tiveden. 1974. Rikt illustrerad. 23x18 cm. 248 sidor. Originalband utan skyddsomslag. | 120 | |
| Ortnamn i Västergötland | Linde, Gunnar | AWE Gebers 1982. Dek pappband. Isbn 91-20-06754-2, 9120067542, ex libris | 150 | |
| Wästgöta-Resa. | Linnæi, Carl | 1928. XVI+314+(22)+LII sidor + 5 utvikbara planscher och en utvikbar karta. Häftad med originalomslag. Ouppskuren. Nytryck efter originalupplagan 1747, med textkommentarer av Natanael Beckman. | 170 | |
| Skara-Kinnekulle-Vänerns Järnväg 1886-1903. | Malke, Alfred | Signatur S.K.W.J. Historik och minnen. Skara 1970. Illustrerad. 48 sidor. Häftad med originalomslag. | 170 | |
| Målet angående leverans av bygdekraft från Trollhätte kraftverk, avdömt av Västerbygdens vattendomstol den 28 april 1941, jämte några reflexioner med anledning av detta mål. | Malm, Fr. | Stockholm 1941. 24 sidor. Häftad med originalomslag. Svenska vattenkraft-föreningens publikationer 341 (1941:7). | 200 | |
| Västergötlands geografi, I. | Moberg, Ivar | Naturlandskapet. 1950. Illustr. 4:o. 114 sidor. Ouppskuren. | 120 | |
| Den kyrkliga väckelsen i Skara stift . | Norberg, Arvid | .., I-II. 1939-44. 444; 456 sidor. Två häftade och ouppskuran volynmer. | 200 | |
| Fristads kyrka. | Rydin, Bertil | Minnesskrift inför 150-årsjubiléet år 2000. Borås 2000. 256 sidor. Dekorerat originalpappband. | 180 | |
| 1948-49. | Skara stift i ord och bild, 1-2. | Rikt illustr. 4:o. 752; 462 sidor. Två halvfranska dekorerade originalband. Del 1 med en tillskrift. | 800 | |
| Ett bildverk. | Västergötland. | Text av Harald Wideen och Bror Olsson. Malmö, Allhems förlag, 1955. Rikt illustrerad, även i färg. 30x23 cm. 542 sidor. Rött halvfranskt originalband. | 350 | |
| Redaktörer: R Holmström och S A Svensson. | Västergötland. Ett bildverk. | Allhem 1967 (2a uppl) . Rikt illustr, delvis i färg. 4:o. 544 sidor. Dekorerat blått originalklotband. | 250 |
Åter till Innehållsförteckningen (Return to Table of contents)
Åter till första sidan (Return to First page)
| Så blev mitt liv | Bodin, Sven | En dalsländsk brukspojkes liv i Canada och hemma. Illustrerad med foto i sv/v. Carl Zakariansson 1983 98s Dek.ppb. Nyskick | 180 | |
| Öden kring en gammal Åmålsgård | Brangstad, Allan | Skrifter utgivna av Kulturnämnden i Åmåls kommun , Åmål 1971, klb fr omslag. inbunden, 178 sidor, Ded fr förf till namngiven person. Medf pers brev om Åbergsläkten. Mycket fint skick. | 150 | |
| Fakta om Dalsland | Föreningen Dalslands Väl | 1960. hfd.163 s. 400gr. Utvikskarta. Delvis fuktskadat. Mindre gott skick. | 50 | |
| Ödskölt - Vår hembygd | Johansson, Ivan | Några uppgifter om bygd och folk samlade av författaren. Illustrationer i sv/v. Utgiven av Logen Mellerud 644 Vasa av Amerika 1968 288s Skinnimitation Mycket gott skick | 240 | |
| Dalsland Svenska turistföreningen årsskrift 1981 | Om det efterreformtoriska dekorativa kyrkomåleriet på Dal och i Västsverige, Senebyskolan, lancashiresmidet, Herman Ahlin m.m. Rikt illustrerad med foto i svv och färg. STF 1981 312s Ppb.+so Nedre rygg kantstött Mycket gott skick | 60 | ||
Åter till Innehållsförteckningen (Return to Table of contents)
Åter till första sidan (Return to First page)
| Strängnäs domkyrka. | Bergquist, Eric Harry | En bilderbok. 1958. Rikt illustr. med foto av Arne Lundh. 134 sidor. Dekorerat originalband. | 150 | |
| Svenska turistföreningens årsbok 1927 | Boheman, Ezline (red.) | Tema Södermanland. Kyrkor och kyrklig konst, Eriksberg, Sigtunas underjordiska arkiv m.m. Illustrerad planscher och foto i sv/v och färg. Teckningar av bland annat Ossian Elgström. Wahlström & Widstrand 351s Hlv klb medbundet omslag Visst slitage på pärm Mycket gott skick | 90 | |
| Originalträsnitt av Waldemar Bernhard. | Ericsberg. | Nr 85/200. Utan år. Bildstorlek: 20x17 cm. | 250 | |
| Det okända Sörmland. | Landell, Nils-Erik | Strövtåg längs Sörmlandsleden. 1976. Rikt fotoillustrerad, även i färg, av Ingmar Holmåsen. 22x24 cm. Originalklotband med skyddsomslag. | 200 | |
| Mälby (i Södermanland) 1795. | Linnerhjelm, Jonas Carl | Etsad plansch ur Bref under resor i Sverige. Stockholm 1797. Bildyta 15x21 cm. Med syrafri passepartout, klar för ramning. | 350 | |
| Hälsning från "Världens ände". | Nilsson, Hans | 1974. Rikt illustrerad. 21x21 cm. 180 sidor. Originalklotband med skyddsomslag. | 150 | |
| TROSArtiklar. | Nilsson, Hans | 1975. Rikt illustrerad. 21+21 cm. 200 sidor. Originalklotband med skyddsomslag. | 150 | |
| Södermanland. | Ohlsson, Sven-Erik | 1985. Rikt illustr. Stor 8:o. 228 sidor. Dekorerat originalpappband. | 120 | |
| Sörmlandsbygden 1985 | Ryberg, Rolf (red.) | Södermanlands hembygdsförbunds ÅRSBOK 1985 Illustrerad med foto, främst färg. Femtiofjärde årgången Södermanlands hembygdsförbund och Södermanlands museum 1984, 191s+21s. Dek.ppb. Nyskick | 50 | |
| Vägvisare genom Södermanland. | Schnell, Ivar | 1971. Illustrerad. 128 sidor. Häftad med originalomslag. | 120 | |
| Mariefred. | Segerström, S & Loewe, W | Boken om en båt, en stad, ett tåg och ett slott. 1986. Rikt illustrerad. 24x17 cm. 128 sidor. Originalband med skyddsomslag. | 150 | |
| Utgiven av Svenska Naturskyddsföreningen. | Skärgårdsnatur i Stockholms och Södermanlands läns skärgårdar. | 1970. Rikt illustrerad. 116 sidor. Bilagt ett tryckt tillägg (12 sidor, mest kartor) samt ett kopierat tillägg (8 sidor maskinskriven text). | 120 | |
| Ett bildverk Allhem 1965. | Södermanland. | Rikt illustrerad, delvis i färg. 30x23 cm. 480 sidor. Blått originalklotband. | 250 | |
| Allhem 1965. | Södermanland. Ett bildverk. | Rikt illustrerad, delvis i färg. 30x23 cm. 480 sidor. Rött helklotband med skyddsomslag. | 350 | |
| Allhem 1965. | Södermanland. Ett bildverk. | Rikt illustrerad, delvis i färg. 30x23 cm. 480 sidor. Rött halvfranskt band med övre guldsnitt och rik ryggdekor. | 400 | |
| Jordfymnd från Nyköping. | Wachtmeister, Alarik och Ingegerd | 1986. Rikt illustrerad, även i färg. 96 sidor. Dekorerat originalpappband. | 120 | |
| Sörmlandsbygden 1990 | Wachtmeister, Ingegärd (red.) | Södermanlands hembygdsförbunds ÅRSBOK 1990 Illustrerad med foto, främst sv/v. Femtioåttonde årgången Södermanlands hembygdsförbund och Södermanlands museum 1989, 201s+23s Dek.ppb. Mycket gott skick | 50 | |
| Sura Socken | Öberg, Theofil (red) | Västerås 1953. Hlvklb. 605 s.1,5 kg. fd biblioteksband. Två kartor. Mycket fint skick. | 150 | |
| Sörmlandsbygden 1960 | Södermanslands Hembygdsförbunds årsbok Linneryggbd. + so. 500 gr. Fint skick. L054 | 90 | ||
| Sörmlandsbygden 1961 | Södermanslands Hembygdsförbunds årsbok Linneryggbd. + so.(skadat) 500 gr. Fint skick L054 | 90 | ||
| Sörmlandsbygden 1962 | Södermanslands Hembygdsförbunds årsbok Linneryggbd. + so. 500 gr. Fint skick. L054 | 90 | ||
| Sörmlandsbygden 1963 | Södermanslands Hembygdsförbunds årsbok Linneryggbd. + so. 500 gr. Fint skick. L054 | 90 | ||
| Sörmlandsbygden 1964 | Södermanslands Hembygdsförbunds årsbok Linneryggbd. + so. 500 gr. Fint skick. L054 | 90 | ||
| Sörmlandsbygden 1965 | Södermanslands Hembygdsförbunds årsbok Linneryggbd. + so. 500 gr. Fint skick. L054 | 90 | ||
| Sörmlandsbygden 1966 | Södermanslands Hembygdsförbunds årsbok Linneryggbd. + so. 500 gr. Fint skick. L054 | 90 | ||
| Sörmlandsbygden 1967 | Södermanslands Hembygdsförbunds årsbok Linneryggbd. + so. 500 gr. Fint skick. L054 | 90 | ||
| Sörmlandsbygden 1968 | Södermanslands Hembygdsförbunds årsbok Linneryggbd. + so. 500 gr. Fint skick. L054 | 90 | ||
| Sörmlandsbygden 1969 | Södermanslands Hembygdsförbunds årsbok Linneryggbd. + so. 500 gr. Fint skick. L054 | 90 | ||
| Sörmlandsbygden 1970 | Södermanslands Hembygdsförbunds årsbok Linneryggbd. + so. 500 gr. Fint skick. L054 | 90 | ||
| Sörmlandsbygden 1971 | Södermanslands Hembygdsförbunds årsbok Linneryggbd. + so. 500 gr. Fint skick. L054 | 90 | ||
| Sörmlandsbygden 1972-1973 | Södermanslands Hembygdsförbunds årsbok Dek Linneryggbd.. 500 gr. Fint skick L054 | 90 | ||
| Sörmlandsbygden 1973 | Södermanslands Hembygdsförbunds årsbok Dek Linneryggbd.. 500 gr. Fint skick L054 | 90 | ||
| Sörmlandsbygden 1974 | Södermanslands Hembygdsförbunds årsbok Dek Linneryggbd.. 500 gr. Fint skick L054 | 90 | ||
| Sörmlandsbygden 1975 | Södermanslands Hembygdsförbunds årsbok Dek Linneryggbd. Mindre fläck på ryggen. 500 gr. Fint skick L054 | 90 | ||
Åter till Innehållsförteckningen (Return to Table of contents)
Åter till första sidan (Return to First page)
| Mormors porter. | Ancker, Bo | Berättelser från Stockholm kring år 1930. Med teckningar av Björn Gidstam. 1977 (andra upplagan). 176 sidor. Originalband med skyddsomslag. Namnteckning, Ragnar Ljung, på försättset | 120 | |
| I radions kvarter. | Ancker, Bo | 1981. Rikt illustrerad. 24x19 cm. 96 sidor. Originalband med skyddsomslag. | 120 | |
| Utkanter. | Ancker, Bo | 21 promenader i Stockhol, del 2: I de närmaste omgivningarna. Illustrerad. 1979. 272 sidor. Dekorerat originalpappband. Med en lång dedikation till vännen Ragnar Ljung, som var länsbibliotekarie i Karlstad. | 150 | |
| Vattenvägar. | Ancker, Bo | 21 promenader i Stockhol, del 3: På och utmed våra vattenvägar. Illustrerad. 1980. 280 sidor. Dekorerat originalpappband. Med en lång dedikation till vännen Ragnar Ljung, som var länsbibliotekarie i Karlstad. | 150 | |
| Vaktparaden kommer. | Ancker, Bo | En taktfast rapsodi. 1970. Rikt illustrerad. 25x19 cm. 112 sidor. Originalband med skyddsomslag. Med en lång dedikation till vännen Ragnar Ljung, som var länsbibliotekarie i Karlstad. | 150 | |
| Stockholms årsringar En inblick in i stadens framväxt | Andersson, Magnus Monastra, Nino | Om stadens tydliga mönster och en guidebok till dess historia och nutid. Rikt illustrerad med foto i färg och teckningar i sv/v. Stockholmia Förlag 1997 256s Dek.ppb. ISBN 91-7031-068-8 Mycket gott skick | 100 | |
| En bok om Stockholm. | Anrick, C-J m fl | STF 1929. Illustrerad. 384 sidor. Halvklotband. Namnstämpel på förtitelsidan. | 140 | |
| (Red) Ulriksdal efter 350 år. | Björkhem, Uno | 1995. Rikt illustrerad. 23x21 cm. 148 sidor. Dekorerat originalpappband. Recensionsstämpel på förtitelsidan. | 200 | |
| Svenska turistföreningens årsskrift 1922 | Boheman, Ezline (red.) | Tema Stockholm: natur, forntida sagotraditioner, residens och lustslott, gamla vattenvägar m.m. Medbundet omslag med målning i färg på framsida av Prins Eugen. Rikt illustrerad med planscher, foto och teckningar i sv/v. Wahlström & Widstrand 1922 397s Hlv klb Slitage på bakre pärm. Mycket gott skick | 90 | |
| Det medeltida Stockholm. | Brun, Frans de | 1911. 64 sidor. Häftad med originalomslag. | 150 | |
| Stockholm. | Brusewitz, Gunnar | Staden på landet. 1969. Rikt illustrerad av författaren även i färg. 25x19 cm. 208 sidor. Originalklotband med skydddsomslag. | 150 | |
| Djurgårdsstaden och dess grannskap. | Dahlström, Marie | 1979. Rikt illustrerad. 24x21 cm. 96 sidor. Dekorerat originalpappband. Stor tillskrift på titelsidan. | 120 | |
| 1968. | Djursholms kapell sjuttio år. | Illustrerad. Färgplansch + 88 sidor. Häftad med originalomslag. | 120 | |
| Från Humlan till Intiman. | Eklund, Hans | Stockholms privatteatrar. 1990. Rikt illustr. 4:o. 250 sidor. Originalklotband med s kyddsomslag. | 150 | |
| Mälardrottningens underliga öden från Gustaf III till Hustaf V. | Hentzel, Roland m fl | Stockholm 1939. Rikt illustrerad. 30x22 cm. (8)+540 sidor. Dekorerat originalhalvfranskt band, lite nött. Tillskrift från förlaget på försättset. | 250 | |
| Stockholm | Holmer, Folke | Sett av 1900-talets målare. SAK publikation LXXI, 1962 Linneband. Fr omslag medb. 1,3 kg. fint skick. | 150 | |
| Staden sjunger. | Horn, Paridon von / Sundelöf, Fritz Gustaf | En Stockholmskavalkad i ord, bild och ton. 1975. Rikt illustr. 4:o. 160 sidor. Originalband med skyddsomslag. | 200 | |
| En bok om Folksamhuset. | Huset vid Skanstull. | Text av Stieg Trenter, illustrationer Björn Jonsson och foto av K W Gullers. 1960. Rikt illustrerad, delvis i färg. 34x26 cm. 104 sidor. Originalband med skyddsomslag. | 180 | |
| Ur svenska hjärtans djup ... Bilder från Oscar II:s Stockholm. | Johansson, G / Rehnberg, M / Selling, G | 1953. Rikt illustrerad. 26x21 cm. 224 sidor. Halvklotband med främre omslaget medbundet. | 200 | |
| Ur Svenska hjärtans djup…Bilder från Oscar II:s Stockholm | Johansson, Gotthard Rehnberg, Mats Selling, Gösta | Rikt illustrerad med foto i sv/v. Wahlström & Widstrand 1987 220s Ppb.+so ISBN 91-46-15527-9 Nyskick | 50 | |
| Arbetsliv i Stockholm. | Järbe, Bengt | Mästare och gesäller. 1980. Illustrerad. 320 sidor. Originalband med skyddsomslag. | 120 | |
| Stockholm. | Järbe, Bengt | Tidens förlag 1968. Rikt illustrerad. 23x21 cm. 224 sidor. Originalband med skyddsomslag. | 200 | |
| Segla i hamn. | Kumlien, Bertil | Skisser från Stockholms sjösida. 1979. Illustr. av förf. 4:o. 144 sidor. Originalklotband med skyddsomslag. | 150 | |
| GAMLA STOCKHOLM | Lindahl Axel | Axel Lindahls Fotografiaffär kongl. Hofleverantör Stockholm 1898. Hft. Omslag av Axel Sjöberg. 16 planscher. Skadat rygg Inlaga i fint skick | 100 | |
| Wisor tillhörig Gustaf Lindström Sandhamn. | Lindström, Gustaf | Utgivare Hans Eklund. 1967. Illustr. 80 sidor. | 120 | |
| Frescati. | Linnerhjelm, Jonas Carl | Etsad plansch ur Bref under resor i Sverige. Stockholm 1797. Bildyta 15x21 cm. Med syrafri passepartout, klar för ramning. | 350 | |
| Gamla Stockholm | Lundin, Claes Strindberg, August (red.) | Anteckningar ur tryckta och otryckta källor. En krönika över vad som varit mest anmärkningsvärt i invånarnas liv ochsedvänjor under förflutna tider. 222 figurer. Utvikbar plansch och karta. Tredje oförändrade upplagan Hugo Gebers förlag 1912 617s+21s Förlagets röda gulddek. skinnryggband med rikt dek. klotpärmar.llustrerad i sv/v med två invikta större blad. Något skavd rygg. Gott skick. | 240 | |
| Stormaktens ceremonier | Malin Grundberg | Ingår i serien "Stockholms historia". rikt ill. i färg, trådbunden, halvmjuk pärm. 111 s., Historiska Media 2006. isbn 91-85377-07-4. Nyskick. | 70 | |
| Till Hjalmar Mehr 19 november 1970. | Mehr, Hjalmar | Stockholm 1970. Illustre-rad. (8) + 120 sidor. Originalband med skyddsomslag. Med en Tabula gratulatoria. | 170 | |
| Gamla glada Stockholm | Meissner, Halmar | Om Stockholms stadsliv, kultur och personligheter som Anders de Wahl, Prins Eugen Herman Bang, Matilda Jungstedt, Zorn m fl runt 1889. Illustrerad med foto och teckningar i sv/v. Fritzes 1939 234s Hlv. med medbundna främre och bakre omslag. Lätt gulnad inlaga. Mycket gott skick | 140 | |
| Drottningholm. | Mårtenson, Jan | Slottet vid vattnet. 1985. Illustr i färg av Gunnar Brusewitz. 4:o. 184 sidor. Originalband med skyddsomslag. | 150 | |
| Slottet i staden. | Mårtenson, Jan | En krönika om Stockholms slott. 1989. Rikt illustrerad, mest i färg. 23x21 cm. 200 sidor. Originalband med skyddsomslag. | 150 | |
| Drottningholm slottet vid vattnet | Mårtenson, Jan Brusewitz, Gunnar | Personlig rundvandring genom historien med illustrationer av G Brusewitz. Bra Böcker 1985 179s Ppb.+so Lätt böjd bakre pärm Mycket gott skick L178 | 70 | |
| Mera gata upp och gata ner. | Norbelie, Harald | Människor och miljöer i Stockholm förr och nu. 1993. Rikt illustrerad, även i färg. 188 sidor. Dekorerat originalpappband med skyddsomslag. | 180 | |
| Boken om Gamla stan. | Ohlmarks, Åke m fl | 1953. Rikt illustrerad. 28x22 cm. 648 sidor + inklistrade planscher och en utvikbara karta. Dekorerat originalklotband med skyddsomslag. | 350 | |
| Diktens Stockholm. | Reimers, Gerd | Staden som icker är. 1985. Rikt illustrerad. 22x17 cm. 316 sidor. Originalband med skyddsomslag. | 120 | |
| På vandring i Stockholm. | Sadolin, Ebbe | 1954. Illustrerad av författaren. 166 sidor. Dekorerat originalband med främre omslag. | 200 | |
| Stockholms gatunamn | Stahre, Nils-Gustaf Fogelström, Per Anders Ferenius, Jonas Lundqvist, Gunnar | Bakgrunden till alla Stockholms 4 150 gatunamn liksom 116 stadsdelsnamn. Foto i sv/v. Stockholmsmonografier 1983 672s Dek.klb.+so ISBN 91-38-72610-6 Något fuktskada på so, namnteckning Gott skick | 200 | |
| Lusthus i Stockholm. | Storm, Ingvar | 1981. Illustrerad med teckningar av författaren. 21x21 cm. Originalband med skyddsomslag. | 200 | |
| Gröna Lund och andra Djurgårdsnöjen. | Tjerneld, Staffan | 1978. Illustrerad. 176 sidor. Dekorerat originalpappband. | 150 | |
| Stockholmsliv. | Tjerneld, Staffan | Hur vi bott, arbetat och roat oss under 100 år, 1-6. Stockholm 1996. Illustrerad. 23x15 cm. 672 sidor. Dekorerat originalpappband. Första upplagan utkom 1949-1950. | 250 | |
| Järnkrämare i Stockholm 1651-1890. | Wernstedt, Folke | Stockholm 1935. Illustrerad. 23x18 cm. X+354 sidor. Dekorerat originalband. Gåvoetikett på främre pärmens insida. | 250 | |
| Bullerö och Långviksskär. | Öar i havsbandet. | 1988. Rikt illustrerad, mest i färg. 26x21 cm. 80 sidor. Originalband med skyddsomslag. Texts in English and Swedish. | 120 | |
| Svenska Turistföreningens Skärgårdskarta Blad: A1. Vaxholm | Tredje omarbetade upplagan. Utvikbar karta i färg. Generalstabens Litografiska Anstalt 1939 Mycket gott skick | 200 | ||
| Stockholm bilder från Sveriges hufvudstad med omgifningar. | Ansichten von Schwedens Haupstadt mit Umgegend. Vues de la capitale de la Suède et des environs. View taken in or near the Swedish capital. Mycket rikt fotoillustrerad i sv/v. Stockholm Hasse W. Tullbergs Förlag 1902 96s+4s Dek. Rött klb.Gott skick | 250 |
Åter till Innehållsförteckningen (Return to Table of contents)
Åter till första sidan (Return to First page)
| Skydds- och restaureringsarbeten utförda av Byggnadsfirman Anders Diös AB 1936-1976. | 40 år med Uppsala domkyrka. | 1976. Rikt illustr. Liten 4:o. 164 sidor. Originalband. Dedikation från Anders Diös. | 150 | |
| Svetjud | Bengtsson, Holger | Sveafolket fråm Kinnekulles Upland, slaget på vänern 500 taletGöteborg 1963, Hfd 63 s. Namn. En del blyerts understrykningar. Brev från författaren med anhållan om recension medföljer. Fint skick | 120 | |
| Kring Fyris. | Erikson, Bo Gustaf | Uppsala då och nu. Med teckningar av Yngve Svalander. 1963. 190 sidor. Dekorerat originalpappband med skydsomslag. | 130 | |
| Uppsala från medeltiden till 1900. | Harnesk, Helena & Oscarsson, Ulla | En kortfattad översikt. 1983. Rikt illustrerad. 21x18 cm. 144 sidor. Dekorerat originalpappband. | 120 | |
| Uppsala från liten medeltidssatad till Sveriges fjärde stad. | Harnesk, Helena & Oscarsson, Ulla | 1995. Rikt illustrerad. 21x18 cm. 240 sidor. Dekorerat originalpappband. | 140 | |
| Humorns Uppsala. | Larson, Gunnar | 1958. Illustrerad av Staffan Lindén. 176 sidor. Häftad med originalomslag. Namnteckning på försättset. | 120 | |
| Hur man ligger vid universitet. | Licentiat Pseudonymus | Med lärorika bilder av Staffan Lindén. 1956. 100 sidor. Häftad med originalomslag. Namnteckning på förtitelsidan. | 120 | |
| Uppsala är bäst. | Nyblom, Knut | Skolpojks- och studentminnen upptecknade i glad oordning. 1908. Illustrerad. 224 sidor. Halvklotband med främre omslaget medbundet. Namnteckningar. | 150 | |
| De arkitektoniska miljöerna i Uppsala före och efter branden 1702. | Sundqvist, Nils | Uppsala 1952. Rikt illustrerad. 25x20 cm. 68 sidor. Originalpappband. | 150 | |
| Från gågna tiders Uppsala. | Taube, Gurli | 1950. Illustrerad. 200 sidor + planscher. Häftad med originalomslag. | 120 | |
| (Redaktör) Den eviga ungdomens stad. | Thulin, Sven | Uppsalaminnen. Illustrerad. XXIV+360 sidor. Originalband med främre omslaget medbundet. Hågkomster och livsintryck XVII. Diskret namnteckning på försättset. | 120 | |
| (Redaktör) Uppsalaminnen berättade av gamla studenter och andra. | Thulin, Sven | Illustrerad. VIII+340 sidor. Originalband med främre omslaget medbundet. Hågkomster och livsintryck XVIII. Diskret namnteckning på försättset. | 120 | |
| (Redaktör) Bland professorer och studenter. | Thulin, Sven | Uppsalaminnen. Illustrerad. 458 sidor. Originalband med främre omslaget medbundet. Hågkomster och livsintryck XIX. Diskret namnteckning på försättset. | 140 | |
| Sammanställd av Nils E Taube, Torsten Eklund, Mats Rehnberg och Bengt Åhlén. | Uppsala i närbild. | 1948. Rikt illustr. 4:o. Originalband. | 200 | |
| Ett bildverk. | Uppsala. | Text: Teddy Brunius. Foto: Erik Liljeroth. Allhem 1954. Rikt illustrerad, delvis i färg. 30x23 cm. 334 sidor. Blått halvfranskt band med övre guldsnitt. Lång tillskrift på främre fribladet. Första upplagan. | 250 | |
| 1964-65. | Vårt Uppsala 1910-1950, I-V | Rikt illustrerad. 30x22 cm. Fem originalband med (naggade) skyddsomslag. | 400 | |
| Uppsalahistorier. | Åhlén, Bengt | 1948. Med teckningar av Uno Stallarholm. 160 sidor. Halvfranskt band med främre omslaget medbundet. | 150 | |
| Uppsala domkyrka genom åtta århundraden. | Åmark, Mats | 1953. Illustrerad. 192 sidor. Häftad med originalomslag. Namnteckning på förtitelsidan. | 120 | |
| Svenska Turistföreningens Resehandböcker Uppland | Med 45 illustrationer 3 kartor och 1 stadsplan. Wahlström & Widstrand 1922 200s Klb. Gulnad Gott skick. L087 | 90 | ||
| Uppsala minnen | Thulin, Sven (red.) | Minnen berättade av gamla studenter och andra med 114 illustrationer (foto) i sv/v. J.A. Lindblads förlag 1937 339s Rygg klb. Blekt text på rygg, medbundet omslag Mycket gott skick | 80 | |
Åter till Innehållsförteckningen (Return to Table of contents)
Åter till första sidan (Return to First page)
| Örebro-kavalkad. | Carlsson, Carl-Axel | Minnen från seklets början. 1952. Illustr. 200 sidor. Något nött omslag. | 120 | |
| Skomakarstan. | Forss, Harald | Örebro 1965. Illustrerad av Nils Hahne. 192 sidor. Dekorerat originalpappband. | 150 | |
| Litograferad plansch ur G H Melins: Dalarna, Nerike, Wermland och Westmanland framställda I teckningar. | Göksholm i Närke. | Stockholm 1838. Litografierna tryckta av Spong & Cardon. Bildyta 11x16 cm. Fuktfläckar i marginalen - som inte berör bildytan. | 250 | |
| Litograferad plansch ur G H Melins: Dalarna, Nerike, Wermland och Westmanland framställda I teckningar. | Kumla kyrka och klockstapel. | Stockholm 1838. Litografierna tryckta av Spong & Cardon. Bildyta 11x16 cm. | 250 | |
| En ros åt Norrköping | Malmberg, Arne | Om Norrköpings historia och Norrköping av idag på svenska, engelska och franska. Rikt illustrerad med foto i sv/v och färg+bildavdelning med foto i sv/v och färg. Dek.ppb+so 1963 14s+74s Revor och fläck på so Inlaga i mycket gott skick | 50 | |
| 1931. | Risebergaboken. | Illustr. 4:o. (8)+336 sidor + planscher. Halvklot band med båda omslagen medbundna. | 350 | |
| Litograferad plansch ur G H Melins: Dalarna, Nerike, Wermland och Westmanland framställda I teckningar. | Snaflunda kyrka. | Stockholm 1838. Litografierna tryckta av Spong & Cardon. Bildyta 11x16 cm. | 250 | |
| Litograferad plansch ur G H Melins: Dalarna, Nerike, Wermland och Westmanland framställda I teckningar. | Tjelfvesta i Närke. | Stockholm 1838. Litografierna tryckta av Spong & Cardon. Bildyta 11x16 cm. Några fuktfläckar i marginalen som inte berör bildytan. | 250 | |
| Frövifors bruk och dess föregångare Frövi bruk. | Waldén, Bertil | 1951. Illustrerad. 30x21 cm. 308 sidor + planscher. Dekorerat originalband. | 200 | |
| Örebro i konsten. | Waldén, M och K | Örebro 1965. Fotograf Knut Borg. Rikt illustrerad, även i färg. 25x19 cm. 186 sidor. Dekorerat originalband.Waldén, Bertil Frövifors bruk och dess föregångare Frövi bruk. 1951. Illustrerad. 30x21 cm. 308 sidor + planscher. Dekorerat originalband. | 200 | |
| En krönika från äldre tid och nutid. | Örebro 700 år. | 1965. Illustr. Liten 4:o. 320 sidor. Dekorerat originalklotband. | 200 |
Åter till Innehållsförteckningen (Return to Table of contents)
Åter till första sidan (Return to First page)
| Fellingsbro Sockens Historia | Garfvé, Axel | Andra omarbetade och illustrerade upplagan utgiven av Fellingsbro hembygds- och fornminnesförening genom Einar Odhner. 1926 427s Klb. Visst slitage på pärm, namnteckning Övrigt gott skick | 300 | |
| Skogsdikningarna på Bjurfors kronopark | Lundberg, Gustaf | En sammanfattning av resultattning av resultat och erfarenheter. Entwässerungsarbeiten im Forstmt Bjurfors. Foto i sv/v. Bilaga till Svenska Skogsvårdsförenings Tidskrift nr 2 / 1952 93s Häftad Gott skick | 120 | |
| Svensk hembygd Västmanlands län | Nyblom, Gösta Ringström, Axel (red.) | Ett samlingsverk över Herresäten och Gårdar i Västmanlands län. Foto i sv/v. Förlaget svensk Hembygd 1937 656s | 700 | |
| Wedevågs bruks historia | Rönnow, Sixten | Minnesskrift tillägnad Brukspatron Helge Norlander på hans 60-årsdag den 17 mars 1944. Illustrationer so. Wedevågs Bruks AB 1944 373s Rygg.klb. Gott skick | 240 | |
| Litograferad plansch ur G H Melins: Dalarna, Nerike, Wermland och Westmanland framställda I teckningar. | Arboga. | Stockholm 1838. Litografierna tryckta av Spong & Cardon. Bildyta 11x16 cm. | 250 | |
| Jubileumsnummer. | Arosiana (Västerås) | Ser. IV. 1923. Illustrerad. (8)+182+(4)+22 +(2) sidor + planscher. Häftad med originalomslag. Omslagen solkiga och hörnen lite nötta. | 120 | |
| Ernst Bloms Västerås. | Blom, Ernst | 1967. Rikt illustrerad. 24x21 cm. 96 sidor. Originalband med skyddsomslag. | 120 | |
| Träskoadel (Ramnäs bruk). | Bursell, Barbro | 1975. Illustr. Liten 4:o. 308 sidor. Nordiska museets handlingar 85. Häftad med originalomslag. | 150 | |
| Västmanländskt folk och folkliv i gångna tider. | Drakenberg, Sven | En liten kulturhistorisk bilderbok sammanställd och kommenterad. 1947. Illustrerad. 48 sidor. Häftad med originalomslag. Västmanlands fornminnesförenings årsskrift XXXV. | 120 | |
| Litograferad plansch ur G H Melins: Dalarna, Nerike, Wermland och Westmanland framställda I teckningar. | Engsö säteri. | Stockholm 1838. Litografierna tryckta av Spong & Cardon. Bildyta 11x16 cm. Några fuktfläckar i marginalen som inte berör bildytan. | 250 | |
| Silverek och mistel. | Jansson, Assar | En beskrivning av Västmanlands län förr och nu. 1964. Rikt illustrerad, delvis i färg. 28x21 cm. Dekorerat originalklotband. | 150 | |
| Historien om en stad (Västerås). | Jansson, Torsten | 1997. Rikt illustrerad, även i färg. 144 sidor. Dekorerat originalpappband. | 150 | |
| emellan allmogen och soldaterne uti Wangsbro häradt och Färnebo sochn. | Kongl. Maj:ts nådige förordning och reglement | Stockholm, Kongl. Tryckeriet, utan år (1685). 8 sidor. Tagen ur band. Gammal sidnumrering i bläck, samt årtalet 1685 skrivet med kulspetspenna på första sidan. | 200 | |
| Stockholm 1842. | Topografiska och Statistiska uppgifter om Westerås län. | (2)+88 sidor + en utvikbar tabell. Originalomslag, något naggat. | 250 | |
| Litograferad plansch ur G H Melins: Dalarna, Nerike, Wermland och Westmanland framställda I teckningar. | Westerås. | Stockholm 1838. Litografierna tryckta av Spong & Cardon. Bildyta 11x16 cm. | 250 | |
| Allhems förlag 1957. | Västmanland. Ett bildverk. | Rik illustrerad, även i färg. 30x24 cm. 548 sidor. Rött halvfranskt originalband med övre guldsnitt och rik ryggdekor. | 350 |
Åter till Innehållsförteckningen (Return to Table of contents)
Åter till första sidan (Return to First page)
| Bygdespel i Dalarna. | Björklund, Per-Ola | Handling, bakgrund, tillkomst. 1983. Rikt illustrerad, även i färg. 204 sidor + färgplanscher. Dekorerat originalpappband. | 120 | |
| Redaktör: Olle Veirulf. | Dalarna - ett vida berömt landskap. | 1951. Illustrerad. 31x23 cm. 388 sidor + planscher (några i färg) och en utvikbar karta. Halvfranskt originalband med övre guldsnitt. | 300 | |
| Det förvandlade bruket | Forssberger, Annalisa | Om Polhems Stjärnsund och brukets uppkomst på 1700-talet. Foto i sv/v. Rabén & Sjögren / Vi 1957 243s Häftad + so Mycket gott skick. | 80 | |
| En bokfilm om Dalarna. | Från far och farfars tid. | Av Carl-Eric Ohlén. Huvudredaktör Mats Rehnberg. Vänersborg 1960. Rikt illustrerad. 28x20 cm. 544 sidor. Helt dekorerat blått skinnband med helt guldsnitt. | 350 | |
| Litograferad plansch ur G H Melins: Dalarna, Nerike, Wermland och Westmanland framställda I teckningar. | Husby kyrka med flottbro öfver Dalelfven. | Stockholm 1838. Litografierna tryckta av Spong & Cardon. Bildyta 11x16 cm. Ett par fuktfläckar i marginalen som marginellt berör bildytan. | 250 | |
| Litograferad plansch ur G H Melins: Dalarna, Nerike, Wermland och Westmanland framställda I teckningar. | Kungsladan vid Rankhyttan. | Stockholm 1838. Litografierna tryckta av Spong & Cardon. Bildyta 11x16 cm. Några mindre fuktfläckar i marginalen som inte berör bildytan. | 250 | |
| Tingsstället i Leksand. | Leche, Ernst | 1968. Illustrerad. 172 sidor. Häftad med originalomslag. "Leksands sockenbeskrivning, del II." | 120 | |
| Runt Siljan. | Leufstadius, Birgitta | Dekorerat laminatband, Bilda förlag 1999. 64 sidor. Ill med fotografier i färg och svartvitt samt en karta. 310 gram. 9157454299. Mycket gott skick. | 60 | |
| Från Trångboland till Sångboland. | Lunell, Bertil | Ur gästabudsvisor och protokoll i Västmanlands-Dala Gille. 1979. 64 sidor. Originalband med skyddsomslag. Dedikation. | 120 | |
| Siljan. | Nordling, Johan | En bok om Sveriges hjärta. Stockholm 1919 (nionde upplagan). (6) + 296 sidor. Halvfranskt band med främre omslaget medbundet, ryggen lite fläckad. | 150 | |
| Litograferad plansch ur G H Melins: Dalarna, Nerike, Wermland och Westmanland framställda I teckningar. | Näs vid Dalelfven. | Stockholm 1838. Litografierna tryckta av Spong & Cardon. Bildyta 11x16 cm. Några fuktfläckar i marginalen som inte berör bildytan. | 250 | |
| Litograferad plansch ur G H Melins: Dalarna, Nerike, Wermland och Westmanland framställda I teckningar. | Ornäs vid Ösjön. | Stockholm 1838. Litografierna tryckta av Spong & Cardon. Bildyta 11x16 cm. | 250 | |
| Litograferad plansch ur G H Melins: Dalarna, Nerike, Wermland och Westmanland framställda I teckningar. | Rottneby herresäte. | Stockholm 1838. Litografierna tryckta av Spong & Cardon. Bildyta 11x16 cm. Några fuktfläckar som endast marginellt berör bildytan. | 250 | |
| Det stora Kopparberget. | Rydberg, Sven | En tidsresa. 19988. Illustrerad av Fibben Hald. 256 sidor. Originalband med skyddsomslag. Bilagt: Program för Storas bolagsstämma den 16 juni 1988 (4 sidor) samt 5 vykort: Stora 700 år 1999. | 150 | |
| Litograferad plansch ur G H Melins: Dalarna, Nerike, Wermland och Westmanland framställda I teckningar. | Sollerön med Sofia Magdalena kyrka. | Stockholm 1838. Litografierna tryckta av Spong & Cardon. Bildyta 11x16 cm. Några fuktfläckar i marginalen som inte berör bildytan. | 250 | |
| Svenska Turistföreningens Resehandböcker XII Dalarna Fjärde upplagan | Svenska turistföreningen (utg.) | Med 55 illustrationer, 3 kartor och 1 stadsplan. Fjärde upplagan. Wahlström & Widstrand 1916 256s Klb. Blekt rygg, gulnad Gott skick L057 | 120 | |
| Litograferad plansch ur G H Melins: Dalarna, Nerike, Wermland och Westmanland framställda I teckningar. | Thorsångs kyrka vid Dalelfven. | Stockholm 1838. Litografierna tryckta av Spong & Cardon. Bildyta 11x16 cm. | 250 | |
| Linnés dalaresa jämte utlandsresan och bergslagsresan | Uggla, Arvid Hj. (red.) | Illustrationer i sv/v, utvikbar karta och planscher. Hugo Gebers Förlag 1953 432s Klb medbundet omslag Mycket gott skick | 350 | |
| Utgifvet under medverkan av Gunnar Andersson, E. | Öfre Dalarna förr och nu | Arosenius, ... Stockholm 1903. Illustrerad. (10) + 560 sidor + 2 kartor, varav en utvikbar (med en reva i mariginalen, 2 cm). Halvpergamentband. Svag vattenrand vid övre snittet på de sista 80 bladen. Bilagt ett häfte (8 sidor) över bokens subskribenter (1903) som upptar ca 800 namn med titel och ort. | 600 | |
| Litograferad plansch ur G H Melins: Dalarna, Nerike, Wermland och Westmanland framställda I teckningar. | Öns säteri med utsigt till Folkärns kyrka. | Stockholm 1838. Litografierna tryckta av Spong & Cardon. Bildyta 11x16 cm. | 250 | |
| Vyer från Mora | Svensk tillverkning Äkta gravyr 17sidor foto i sv/v. Häftad Fläckar på främre omslag, gulnad Gott skick | 100 | ||
| Grycksbo 1382-1940 | Boëthius, Bertil | Grycksbo 1382-1940. Minnesskrift utgiven av Grycksbo pappersbruk aktiebolag med anledning av pappersbrukets tvåhundraåriga tillvaro. Grycksbo pappersbruk, Falun 1942. Frontplansch, 626, (1) + 2 kartor. 4:o (28x20,5 cm). Dekorerat linneklotband, Illustrerad.Omfattande historik med bilagor, litteraturförteckning, person-, firma och ortsregister, stor utvikbar karta(Carl Ekman) lös i ficka längst bak i boken.2,5 kg. Mycket fint skick . | 350 | |
| Jaktminnen från Dalarnas finnskogar | Gustavsson Viktor | Beskrivning av upplevelser av jakt o natur i Säfnäs från 1860 till sekelskiftet. Kommentarer av Gunnar Brusewitz. Nordiska museet. dek ppb isbn 9171082344. Nyskick | 90 | |
| Svenska turistförenigens årsskrift 1926 | Boheman, Ezline (red.) | Dalarna och allmogekonst, Vika kyrka, Alkavare lappkapell m.m.Medbundet omslag i färg och teckningar i inlaga av Jerk Werkmäster. Foto och planscher i färg och sv/v. Wahlström & Widstrand 1926 358s Hlv klb Visst slitage på pärm Mycket gott skick | 90 |
Åter till Innehållsförteckningen (Return to Table of contents)
Åter till första sidan (Return to First page)
| Storsjöbygden | Ekerwald, Carl-Göran | LiberFörlag Stockholm 1984. Inb. 176s. 9138902982. Foto: Nils Peter Blix. Lite blekt rygg o ö del pärm. iö i närmast nyskick | 150 | |
| Kebnekaise. | Abrahamsson, Tore | 1971. Rikt illustrerad med författarens fotografier. 24x20 cm. 280 sidor. Originalband med skyddsomslag. | 180 | |
| Norrland | Almgren, O -- Hjelltström, S A | Småskrifter utgifna af Norrländska Studenters Folkbildningsförening. 1907 D N:o 8 Uppsala. 57s. Innehåll: Medelpads och Ångermanlands Fornminnen från hednatiden (Almgren) Kiörkiobok i Stigsiö 1684(Hjeltström) Fint skick | 120 | |
| Under Polstjärnan. | Anderson, Hans | Korta prosastycken om männiksor och natur. 1983. Illustrerad av författaren. 24x25 cm. 112 sidor. Originalband med skyddsomslag. Recensionsstämpel på försättset. | 150 | |
| Norrbotten enfjärdedel av Sverige | Andersson, Bengt (red.) | Om jorden, skogen, malmen, fisket, kyrkan, turism m.m. Illustrerad med foto i sv/v. Norrbottens främjande 1965224ss Häftad Skrapmärke första uppslag Mycket gott skick | 70 | |
| Medelpad i ord ochh bild. | Assarsson, Curt H | 1950. Rikt illustr. 204 sidor + en utvikbar karta. Häftad med originalomslag. | 170 | |
| Norrbotten I-II | Bergfors, Georg Neander, Albin | Läsebok för skola och hem. Illustrationer i sv/v. Hembygdsböckerna Läseböcker för skola och hem. J.A. Lindblads förlag 1928 390s+356s Klb.bibex., medbundet omslag Mycket gott skick | 200 | |
| Bland svenskar, finnar och lappar. | Bergqvist, Olof | 1939 (andra upplagan). Illustrerad. 320 sidor. Halvklotband med främre omslaget medbundet. Namnteckning på försättset. | 200 | |
| Höga kusten. | Bergström, Lars | Natur, människor och tradition längs kusten från Sundsvall till Örnsköldsvik ... Stockholm 1975. Rikt illustrerad, mest I färg. 27x24 cm. 80 sidor. Originalband med skyddsomslag. | 200 | |
| Norrlandica. | Blix, Gunnar | Norrlands nations skriftserie V. Professor Gunnar Blix ägnas denna skrift till erinran om hans gärning som Norrlands nations inspektor 1943-1961. Uppsala 1961. Illustrerad. Porträttplansch + 288 sidor + lös rättelselapp. Häftad med originalomslag. Till större del ouppskuren. | 200 | |
| Norrland | Carlgren, W M -- Nordlander, J | Småskrifter utgifna af Norrländska Studenters Folkbildningsförening. 1908 A N:o 9 Uppsala. 48s. Innehåll: Biskop Lars Landgren (Carlgren) Ångermanland i Stockholms stads tankeböcker (Nordlander) Fint skick | 90 | |
| Norrland | Colleen, C G | Småskrifter utgifna af Norrländska Studenters Folkbildningsförening. 1909 A N:o 12 dubbelhäfte 74s. Uppsala. Innehåll: Beskrifning öfver Styrnäs socken i Ångermanland. Fint skick | 240 | |
| Lapplands andra ansikte. | Crottet, Robert | 1966. Illustrerad. 168 sidor + planscher. Originalklotband. | 120 | |
| I sameland. | Crottet, Robert | 1968. Rikt illustrerad, även i färg. 24x21 cm. 32 sidor + 112 planschsidor. Dekorerat originalpappband. | 150 | |
| Sarek, Stora sjöfallet, Padjelanta - Europas tre största nationalparker. | Curry-Lindahl, Kai | 1969. Rikt illustrerad. 160 sidor. Häftad med originalomslag. | 120 | |
| Samebyn. | Dahlström, Jan Håkan | Bilder från Sörkaitum. 1980. Rikt illustr. 4:o. 152 sidor. Dekorerat originalpappband. | 150 | |
| 3 | Edlund, Albin | Minnesbilder från Holmön. 1991. Illustrerad. 192 sidor. Häftad med originalomslag. Dedikation på titelsidan. | 120 | |
| Kaitum. | Frost, Gert | En sommar i Tjuonajokk. 1998. Rikt illustrerad, delvis i färg. 24x17 cm. 124 sidor. Dekorerat originalpappband. | 120 | |
| Johan Otto Hagström 1716-1792. | Hasselberg, Gudmar | En jämtländsk kulturpersonlighet på 1700-talet. 1961. Illustrerad. 96 sidor. "Banbrytare och föregångsmän II." Originalband. | 120 | |
| Fiskaren, laget och redskapete. | Hvarfner, Harald | En bok om lax- och sikfiske i Indalsälven. 1964. Illustrerad. 24x19 cm. 272 sidor, inklusive planscher och en karta. Förtitelsidan saknas. Originalband. | 150 | |
| Norrland. | Högbom, A G | Naturbeskrifning. Uppsala 1906. Illustrerad med 174 bilder i texten samt planscher och kartor. 26x19 cm. XVI + 414 sidor + 13 planscher och 6 kartor (flera utvikbara, flera i färg). Dekorerat skinnryggsband, ryggen nött. Två namnteckningar på försättset. | 350 | |
| Axel Gustaf Hertzberg 1832-1878. | Johansson, Harry | Ett jämtländskt konstnärsöde. 1961. Illustrerad. 64 sidor. "Banbrytare och föregångsmän XIII." Originalband. | 120 | |
| Carl Zetterström 1767-1829. | Johansson, Harry | Soldatson - Professor - Donator. 1962. Illustrerad. 64 sidor. "Banbrytare och föregångsmän VII." Originalband. | 120 | |
| Minnen från Fjällbygden och Fyrisvall. | Kardell, S J | Professor Carl Zetterström och hans tid. 1961. Illustr. 156 sidor + planscher. Dekorerat originalklotband med främre omslag. | 150 | |
| Sareks fyra årstider. | Karlsson, Bosse & Sune | 1982. Rikt illustrerad i färg. 21x26 cm. 116 sidor. Originalband med skyddsomslag. | 150 | |
| Vindelälven och dess lopp. | Karlsson, Gerhard | 1988. Rikt illustrerad, delvis i färg. 21x23 cm. 108 sidor. Originalband med skyddsomslag. | 120 | |
| Genom Lappland, Skåne och Seeland | Knorring, von Oscar | Rediviva 1987 Faksimil ( 1874) Inb. 369s. Sk.omslag, gott skick | 80 | |
| Jokkmokk. | Lindberg, H / Rask, L | 1965. Rikt illustr. 184 sidor + en utvikbar karta. Dekorerat originalpappband. | 180 | |
| Sällsamheter i Hälsingland. | Lundberg, Birger | 1978. Illustrerad. 228 sidor. Dekorerat originalpappband. | 120 | |
| Norrland | Lundell, J A (red) | Småskrifter utgifna af Norrländska Studenters Folkbildningsförening. 1907 B N:o 6 Uppsala.48s Innehåll: Norrländska sagor Fint skick | 120 | |
| Lappland. | Lundquist, Gösta | En bilderbok om fjäll och människor. 1960. Rikt illustr. 1960. 128 sidor. Originalklotband med skyddsomslag. Med ett förord av Dag Hammarskjöld. | 150 | |
| Submoräna sediment i Jämtlands län. | Lundqvist, Jan | 1967. Illustrerad. 268 sidor. | 150 | |
| Vindelälven. | Magnusson, Roine | Sex års tider. 1997. Rikt illustrerad i färg. 30x25 cm. 128 sidor. Originalband med skyddsomslag. | 180 | |
| Vägen går krokigt | Manker, Ernst | Strövtåg i ett hörn av Lappland. Hökerbergs, 1936. hlvfr. Rygg saknas. Både omsl medb. 156 ill. 263 s. 1 kg. L053 | 90 | |
| Medmänniskor i norr. | Manker, Ernst | 1978. Rikt illustrerad. 272 sidor. Dekorerat originalpappband, skyddsomlaget inklistrat först i boken. | 180 | |
| Bortom fjällen. | Manker, Ernst | Mark och människor i Lappland. 1957. Rikt illustr. 192 sidor. Originalpappband med (naggat) skyddsomslag. | 200 | |
| På tredje botten. | Manker, Ernst | Minnesbilder. 1967. Illustrerad. 256 sidor. Originalklotband med skyddsomslag. Exlibris. | 200 | |
| Norrland | Modin Erik -- Nordlander J | Småskrifter utgifna af Norrländska Studenters Folkbildningsförening. 1907 A N:o 5 Uppsala. 32 s Innehåll: Ryska härjningståg på Norrlands kust (Modin) Danska infall i medelpad (Nordlander) Fint skick | 120 | |
| Norrland | Modin Erik -- Nordlander J | Småskrifter utgifna af Norrländska Studenters Folkbildningsförening. 1906 A N:o 1 Uppsala Innehåll: Olofsmässan (Modin) Kungsgården i Ångermanland (Nordlander) Fint skick | 140 | |
| Delsbo illustrata eller Delsbo Socken i norra Helsingland | Nilsson Lenaeus, Knut | Faksimilutgåva av originalupplagan som utgavs i Stockholm år 1764. Tryckt i 699 ex. med nr 253. Bokförlaget Rediviva 1971 268s+utvikbar karta Ppb. med skinnimitation på rygg. ISBN 91-7120-012-6 Mycket gott skick | 300 | |
| Historien om en å. | Nilsson, Edgar | 1981. Rikt illustrerad. 19x22 cm. 132 sidor. Originalband med skyddsomslag. | 120 | |
| Sarek. | Nilsson, Edvin | Vandringar i vår sista vildmark 1975. Rikt illustrerad, mest i färg. 27x24 cm. 116 sidor. Originalband med (lite naggat) skyddsomslag. | 150 | |
| Norrland | Nordgren, Ali | Småskrifter utgifna af Norrländska Studenters Folkbildningsförening. 1906 B N:o 2 Uppsala Innehåll: Ungdomsrörelsen Fint skick | 140 | |
| Norrland | Nordlander, J | Småskrifter utgifna af Norrländska Studenters Folkbildningsförening. 1909 B N:o 13 Uppsala. 81s.Innehåll: Den Finska invandringen i Göstrikland Fint skick | 140 | |
| Drag ur livet i Ångermanland på 1500- och 1600-talen. | Nordlander, Johan | 1934. 176 sidor. Norrländska samlingar, häfte 14 (III:4). | 150 | |
| Norrland | Pettersson, Alfred -- Huss, Gunnar | Småskrifter utgifna af Norrländska Studenters Folkbildningsförening. 1906 D N:o 4 Uppsala. 67s. Innehåll: Finnmarkerna i södra Ångermanland och Norra Medelpad (Pettersson) Luleå socken på Gustaf Vasas tid (Huss) Fint skick | 140 | |
| Medelpad och Ångermanland. | Rieck-Müller, M / Högberg, Olof | Läsebok för skola och hem, 1-2. 1920. Illustrerad. 270: 286 sidor + en utvikbar karta. Två delar i ett halvklotband med båda främre omslagen medbundna. Två exlibris. | 300 | |
| Sameland. | Rönn, Gunnar | 1960. Rikt illustrerad. 24x19 cm. 112 sidor. Dekorerat originalklotband med skyddsomslag. | 200 | |
| Vandra i fjällen | Stening, Per | Planera turer, hitta rätt, bära, bo, äta, sova. Foto i sv/v. SESAM en Aldus handbok Utgiven i samarbete med Svenska turistföreningen 1971 94s Häftad Gott skick L179 | 90 | |
| Det biskopskristliga prestadömet. | Strömer, Hjalmar | Interiörer ur den ortodoxa lögnens historia. 1961. Porträttplansch +332 sidor. Originalband med skyddsomslag. | 250 | |
| Torpet Åsen på Brännskogshöjden. | Sundberg, Kurt | 1965. Rikt illustr med tecknigar. 4:o. 152 sidor. Originalklotband. | 150 | |
| Eric af Edholm 1777-1856. | Svensson, Gunnar | Bondpojke från Fors ... 1962. Illustrerad. 64 sidor. "Banbrytare och föregångsmän VI." Originalband. | 120 | |
| Lappland och Tornedalen i konsten. | Tham, Richard | Landskapsvyer 1799-1910. Luleå 1989. Rikt illustrerad, delvis i färg. 24x21 cm. 212 sidor. Dekorerat originalpappband. Diskret tillskrift på försättset. | 120 | |
| Jämtland/Härjedalen | Thang, Olof (red.) | Rikt illustrerad med foto i färg. Svenska turistföreningen Årsskrift 1977 320s Klb.+so Små revor på so Mycket gott skick | 50 | |
| Folket i Forsberget. | Westerlund, Hjalmar | 1981. 124 sidor. Originalband med skyddsomslag. | 120 | |
| Paulus Genberg 1811-1875. | Westin, Nils | Bondpojke - Professor - Statsråd - Biskop. 1963. Illustrerad. 76 sidor. "Banbrytare och föregångsmän XI." Originalband. | 120 | |
| Norrland | Wiklund, K B | Småskrifter utgifna af Norrländska Studenters Folkbildningsförening. 1906 C N:o 3 Uppsala 60s. Innehåll: Lapparnas sång och poesi Fint skick | 140 | |
| Festskrift till Iwan Wikström på hans 60-årsdag den 19 sep-tember 1947. | Wikström, Ivan | Lund 1947. Illustrerad. 24x17 cm. Porträttplansch + XXIV + 244 sidor. Häftad med originalomslag. Tryckt i en numrerad upplaga om 700 ex, varav detta är nr 107. Med en Tabula gratulatoria. Malmström sid 201. | 250 | |
| 1976. | Västernorrland med Höga Kusten. | Rikt illustr. Tvär 8:o. 208 sidor. Dekorerat originalpappband. | 150 | |
| Genom LappMarken. | Åslund, Daniel "Dan" | Från Pältsa i norr till Staika i söder. 1996. Rikt illustrerad i färg. 21x23 cm. 144 sidor. Dekorerat originalpappband. | 150 |
Åter till Innehållsförteckningen (Return to Table of contents)
Åter till första sidan (Return to First page)
| Svenska Turistföreningen 1994. | Alla tiders landskap. | Red: Julia Sigurdson, m fl. Rikt illustrerad i färg. 28x20 cm. 328 sidor. Originalband med skyddsomslag. | 150 | |
| Gårdar och öden på glömda mälaröar. | Arnö, Ivar | Blad ur Arnöns och Oknöns skiftesrika krönika. 1968. Illustrerad. 162 sidor. Häftad med originalomslag. Dedikation. | 150 | |
| Turistföreningens årsskrift 1928 | Boheman, Ezaline (red.) | Värmländsk natur i geologisk belysning, hemslöjd finnarna i Värmland m.m. 1928 358s Hlv.fr. Blekt rygg ex libris Mycket gott skick L057 | 160 | |
| Svenska Turistföreningens Årsskrift 1920 | Boheman, Ezaline (red.) | Bl.a. om Nämnforsens hällristningar, Vreta kloster kyrka och Tykarpsgrottan. Illustrationer i sv/v med fyra planritningar. 1920 326s Klb. Gott skick | 90 | |
| Svenska turistföreingens årsskrift 1924 | Boheman, Ezline (red.) | Tema Västergötland: ättebackar, domarringar, fornminnen, medeltidskyrkor, text om Göteborg av Torgny Segerstedt m.m. Medbundet omslag med målning i färg av Simon Gate. Wahlström & Widstrand 1924 367s Hlv klb Visst slitage på pärm Mycket gott skick | 90 | |
| Svenska turistföreningens årsskrift 1921 | Boheman, Ezline (red.) | Öland, skisser från en Värmlandsfärd av Ester Edelstam m.m. Planscher och foto i sv/v. Wahlström & Widstrand 1921 357s Hlv klb Medbundet omslag Slitage på pärm Mycket gott skick | 90 | |
| Cohrs' atlas öfver Sverige | Cohrs, Edvard | Fullständig reskarta i fickformat med geografiska och statistiska uppgifter jämte fullständigt ortregister. Sjätte upplagan Nordin & Josephson 1899 32s+21uppslag med kartor Dek.klbSlitage på pärm, namnteckning, del av inlagan lös Mindre gott skick | 90 | |
| Images de la Suède. | Demeuse, Pierre | Paris 1950. Illustrated. 256 pp + plates. Half calf, both wrappers bound in. Front wrapper with notes in ink. | 450 | |
| Elliords himlar En vykortsresa genom folkhemmet | Eklund, Petter | Mycket rikt illurtrerad med foto i färg. Bokförlaget Max Ström 2004 127s Dek.ppb. ISBN 91-89204-84-0 Nyskick. | 100 | |
| Gammalsverige Från Lagastigen till Hälsingskogen | Fries, Carl | Skildring av de gamla kärnprovinserna. Illustrerad med foto i sv/v och färg och teckningar i sv/v. Wahlström & Widstrand 1965 319s Ppb.+so ISBN 91-46-13262-7 Mycket gott skick | 140 | |
| Resebilder från Sverige. | Funcke, Otto | 1906 (2a uppl). Porträtplansch + 272 sidor. Dekorerat originalband. Titelsidan med vaga fuktfläckar. | 150 | |
| Vårt land | Furuskog, Jalmar | Sveriges geografi i populär framställning. Illustrerad med planscher i sv/v och färg valda av Signe Lindberg i samråd med färfattaren och trägravyrer av Tord Bæckström + utvikbar kartor. Sextonde-tjugonde tusendet Albert Bonniers förlag 1948 378s+29s Hlv.fr. medbundet omslag Mycket gott skick | 250 | |
| Vårt land. | Furuskog, Jalmar | Sveriges geografi i populär framställning. 1944. Illustr. Liten 4:o. 418 sidor + planscher och kartor (flera utvik- bara). Halvfranskt band med främre omslag. | 250 | |
| Vårt land. | Furuskog, Jalmar | Sveriges geografi i populär framställning. 1943. Illustrerad. X+408 sidor + planscher och kartor (flera utvikbara). Vackert halvfranskt band från Knut Hässlers bokbinderi i Stockholm med upphöjda bind och främre omslag. Med boksamlaren Bengt Bernströms pärmstämpel längst ned på ryggen. | 650 | |
| Välkommen i markerna. | Gustafson, Bertil & Rosén, Bo | Götaland. 1970. Rikt illustrerad, även i färg. 208 sidor. Dekorerat originalpappband. | 120 | |
| Välkommen i markerna. | Gustafson, Bertil & Rosén, Bo | Svealand. 1969. Rikt illustrerad. 144 sidor. Dekorerat originalpappband. | 120 | |
| Sverige ciceronen | Heiman, O (red.) | Illustrationer i sv/v. Svenska polisens idrotts- och skytteförbund 1964 376s Dek.rygg.klb. Gott skick | 80 | |
| Främlingar ser på Sverige. | Hildebrand, Bengt | Reseberättelser från 400 år. 1962. Illustr. 112 sidor + planscher. Originalklotband utan skyddsomslag. | 120 | |
| Mälaren. | Högman, Ingvar | 1951. Teckningar av Tage Wasmouth. 140 sidor. Dekorerat originalklotband. | 120 | |
| Roslagen | Johansson, Ulf (red.) | Svenska Turistföreningens årsbok 1994 216s Dek.ppb. Mycket gott skick | 70 | |
| Genom Lappland, Skåne och Seeland. | Knorring, Oscar von | Rediviva. 1987. (4)+ 396+(8) sidor. Originalklotband utan skyddsomslag. | 120 | |
| Att resa i Sverige. | Krantz, Claes | 1953. Illustrerad av författaren. 284 sidor. Ryggklotband. | 120 | |
| Sveriges finnmarker. | Linderholm, Helmer | 1974. 84 sidor. Häftad med originalomslag. | 120 | |
| Bref under resor i Sverige Volym I, II, III | Linnerhielm, Jonas Carl | Illustrerad facsimilutgåva från 1797-1816. Rediviva 1985 224+154+166 s. Tre volymer, pappband, i kassett. Mycket gott skick | 350 | |
| Bref under resor i Sverige Volym I, II, III | Linnerhielm, Jonas Carl | 1985 Rediviva Faksimil från 1797 224s, 154s och 160s Illustr Pappband i skyddskasset Mycket gott skick | 350 | |
| Mälardalens sällsamheter. | Matz, Edvard | 1975. Illustrerad. 244 sidor. Dekorerat originalpappband. | 150 | |
| Landskapskynnen. | Molin, Adrian | 1930. Med vinjetter tecknade av Akke Kumlien. 192 sidor. Halvklotband med främre omslag. | 150 | |
| Seigneur A. | Motrayes | de la Motrayes resor 1711-1725. Stockholm, Rediviva, 1988. Illustrerad. 25x17 cm. (6)+XVI+352+(2) sidor + planscher. Originalband med skyddsomslag. | 150 | |
| Seigneur A. | Motrayes | de la Motrayes resor 1711-1725. Stockholm 1918. Illustrerad. 25x18 cm. (4)+XVI+352+(2) sidor + planscher. Halvfranskt band (Gustaf Hedberg) med rik ryggdekor och främre omslaget medbundet. Ryggen lite nött och främre yttre falsen isär (försättset håller fast främre pärmen). | 200 | |
| Geografiska studier över de svenska städerna och stadslika orternas läge. | Nelson, Helge | Lund 1918. Illustrerad. VI+110 sidor + en karta. Helklotband. En del blyertsunderstrykningar. | 200 | |
| Studier tillägnade Helge Nelson den 15 april 1942. | Nelson, Helge | Lund 1942. Illustrerad. Porträttplansch + (12) + 580 sidor. Häftad med originalomslag. Med en Tabula gratulatoria. Malmström sid 125. | 250 | |
| Landskapsvård. | Nihlén, John | Vår tid formar landskapet. 1966. Rikt illustrerad. 256 sidor. Originalband med skyddsomslag. Recensionsetikett på försättset. | 90 | |
| (Red) Svensk bygd och natur. | Nihlén, John | 1954. Rikt illustr. 4:o. 504 sidor. Originalklotband. Bland förf: Gerda Boëthius och Erik Lundberg. | 200 | |
| Reseskildringar. | Petersson, A G | 1917. Illustrerad. Stor 8:o. 240 sidor. Originalklotband, lite nött och solkigt. | 250 | |
| Böök, Fredrik | Resa i SverigeFrån Smygehuk till Pajala sommaren 1924 | Skildring av en resa genom Sverige sommaren 1924 med bland annat bil (Cadillac), ångbåt och roddbåt. P.A. Norstedts&Söners förlag 1928,6:e uppl.Hlv fr Gott skick. Något gulnat innre. | 180 | |
| (Redaktör) Sveriges städer nu och fordom. | Roosval, Albin | Skildringar i ord och bilder. Del 3: Blekinge, Kristianstads, Malmöhus och Hallands län. 1918. Rikt illustrerad. 33x25 cm. (4)+64+(2)+256+(2)+62 sidor. Dekorerat halvfranskt originalband med övre guldsnitt. | 380 | |
| Upptäcktsfärd i Sverige. | Schildt, Göran | Med husvagn genom södra Sverige. 1962. Illustr. Liten 4:o. 180 sidor + planscher. Originalband. | 120 | |
| Det levande landskapet i Sverige. | Selander, Sten | 1987 (tredje upplagan) . Rikt illustrerad. 26x19 cm. 492 sidor + 176 planschsidor. Samt ett supplement på 24 sidor, plus omslag. Dekorerat originalklotband och ett häfte i en dekorerad pappkassett. | 220 | |
| Sweden. | Strode, Hudson | Model for the World. New York 1949 (first edition). Illustrerad. XIV+ 372+(4) sidor + 16 planschsidor. Dekorerat originalklotband. | 250 | |
| Tjugofem författare skildrar sin hembygds möte med våren. | Svensk vår. | 1961. Illustr. 4:o. 264 sidor. Originalklotband. | 150 | |
| Stockholm 1893. | Svenska Turistföreningens årsskrift för år 1894. | Illustrerad. Frontespis + IV+388 sidor. Enkelt helklotband. | 150 | |
| Under redaktion av Professor Ewert Wrangel och Folkskoleinspektör D:r A. | Sverige i färg och bild. | Gierow. Allhem 1936. Rikt illustrerad, mest i färg. 24x18 cm. 230 sidor. Halvfranskt originalband. | 200 | |
| Festskrift till Verner Söderberg den 4 oktober 1932. | Söderberg, Verner | Stockholm 1932. Illusterad. Porträttplansch + (8) + 216 sidor. Halvklotband med främre omslag. Med en Tabula gratulatoria. | 250 | |
| Från slott till koja. | Thomas, William Widgery J:r | Minnen från en flerårig vistelse i Sverige. Stockholm 1891. Rikt illustrerad. 752 sidor. Vackert dekorerat originalklotband, ryggen lite nött.<i>Bring 1413.</i> | 280 | |
| Grunddragen av Sveriges geologi | Törnebohm, A.E. | Allmänfattligt framställda med två geologiska översiktskartor i färtryck samt 92 figurer i texten. P.A. Norstedt & Söners förlag 1923 247s + två utvikbara kartor. Klb. Understrykningar Gott skick. Låda 2 | 90 | |
| Svenskt ortnamnslexikon | Wahlberg, Mats (red.) | Ca 6000 namn på städer, kommuner, samhällen, socknar, sjöar m.m. med kortfattad förklaring. Illustrerad med foto i sv/v och färg. Språk- och folkminnesinstitutet 2003 422s Dek.ppb. ISBN 91 7229 020 x. Förlagsny ex | 320 | |
| Svenskt land | Wilhelm, Prins | Rikt ill. med 140 planscher i sv/, 13 planscher i färg och foto i sv/v. P.A. Norstedt & Söners förlag 1949 415s Hlv.fr. Lätt slitage på hörn, övre och nrdre rygg. Mycket gott skick | 90 | |
| Historiskt-geografiskt och statistiskt lexikon öfver Sverige | I-VII.. Stockholm, 1859-69. Sju ngt nötta samtida hfrband med guldornerade ryggar Ryggarna ngt skrapnötta. Inlagorna rena och fina. | 700 | ||
| Sverige | Svenska Turistföreningens resehandböcker 8. Utgifven svensks Turistföreningen med 29 kartor oh planer. Wahlströ & Widstrand 1905 503s Klb. Gott skick | 140 | ||
Åter till Innehållsförteckningen (Return to Table of contents)
Åter till första sidan (Return to First page)