KLEYNES ANTIKVARIAT


Gamla böcker - Böcker tryckta före 1850


Beställ genom att först markera och kopiera den bok Du är intresserad av. Klicka sedan på vår E-post-adress som finns sist i varje avdelning och "klistra in" boken i meddelanderutan. Glöm inte att notera eget namn och postadress. Beställningar kan förstås också göras via post eller telefon.

Kleynes Antikvariat Box 219, 651 06 Karlstad, Sweden
Tel 054-14 44 10


Försäljningsvillkor (Terms of sale)

Åter till första sidan (Return to First page)


Arndt, Ernst Moritz
Resa genom Sverige år 1804, 1-4. Carlstad 1813-14 (del 1-2), 1808 (del 3-4). Del 1-2 i andra upplagan. (2)+196+220; 200+176 sidor. Sista delen med några felpaginerade sidor (efter s. 128 börjar pagineringen igen med s. 121). Två samtida halvfranska band, ryggdekoren delvis bortnött. Några diskreta namnteckningar. Några blad lätt lagerfläckade. Bring 345. 2200 kr


Arndt, Johann
Fyra anderika böcker om en sann christendom hwartil kommit under namn af femte boken tre sköna anderika tractater, … Norrköping, Carl Friedrich Broocman, 1732. (1) blankt blad + dubbelsidigt titelblad + (8) + 48 + 1120 + (46) sidor (sista bladet blankt). Samtida helt skinnband med mässingsknappar (på tyska kallade "Biernägel" med betydelsen att de skulle skydda pärmen mot på bordet utspillt öl) och gamla spännen med nytt läder. Titelbladen och yttterligare några sidor fuktfläckade. Ryggens nedre kapitäl lite skadat. 800 kr
Första blanka bladet med en lång tillskrift från Anna Catharina Jäger till "Älskliga kusin" Johan Berg (1700-tal). På bladets baksida anteckningar av J E Stubb (1760) och Axel Holm (1805). Svårtydd namnteckning på titelsidan (1743).


Atterbom, P D A
Lycksalighetens ö. Sagospel i fem äfventyr, 1-2. Uppsala, Palmblad & C., 1824-27. (6)+342+(2); (8)+460 sidor. Två samtida svarta pappersband med röda titeletiketter på ryggen. 2400 kr
Första upplagan i ovanligt gott skick.


Berg, P G
Svenska ordnar, sällskaper och föreningar, m.m. Samlade och tryckta av P. G. Berg, Stockhlm 1873. XII+710 sidor. Samtida halvfranskt band. Ägarstämpel på försättset: "Aug. Edelfeldt, No 1813". 700 kr


Bonde, Gustaf
Äre-Minne öfver framledne Hans Excellence Herr Riks-Rådet m.m. Gustaf Bonde, uprest i följande tal, för Kongl. Vitterhets-Axcademien, den 25 Aug. 1773. Af C.R.B. 18x12 cm. 22 sidor. Utan ort och år (1773). Extrakt ur Vitterhetsakademiens handlingar; Titelblad + sid 115-134. Nedre delen av titelbladet bortklippt, 3,5 cm, utan textförlust. Tagen ur band. 150 kr


Broocman, Carl Ulric
Äreminne öfver riks-rådet och riks-cantzleren Axel Oxenstjerna, grefve till Södermöre, friherre till Kimitho, herre till Fiholm och Tidön, m.m. Stockholm, A Gadelius, 1813. (4)+122 sidor (sista bladet blankt). Samtida helt skinnband med rik ryggdekor, övre kapitälet obetydligt skadat. Med fyra bilagor: Insatt längst fram ett extra blad med en handskrivet brev från G F Smerling till sonen Fritz, daterat Stockholm 1840. Löst bifogat en samtida handskriven nekrolog över Broocman (ett blad). Löst bifogat ett samtida handskrivet begravningstal över Broocman, signerat "W-n", fyra sidor; i original eller avskrift? Löst bifogat en "subskriptionslista": "Till följande Wänner och Bekanta … utdelade" (dvs exemplar av denna bok). Listan upptar 60 namn (många kända); fyra handskrivna sidor. Setterwall 4817. 1800 kr


Brunnmark, Peter
Elementa Jurisprudentiæ Naturalis, in Gymnasio Arosiensi ... Uppsala, Johan Edman, 1778. (8)+184 sidor. Samtida halvfranskt band med rikt dekorerad rygg. Namteckningar på titelsidan David Hummel (1795) och G Halldin. På försättset: Norrby bibliotek. 750 kr
Norrby bibliotek, på Munsö i Mälaren, skapades av regeringsrådet Gustaf Halldin (adlad Hallenstjerna). Biblioteket skingrades på auktion i Stockholm 1893. Carlander II:704.


Carlson, F F
Minnesteckning öfver Erik Gustaf Geijer. Föredragen på Kongl. Vetenskaps-Akademiens högtidsdag den 31 mars 1870. Stockholm 1870. 24 sidor. Häftad med originalomslag. Vattenrand längst ned på ett blad. Ouppskuren. 170 kr


Döbeln, Johan Jacob von
Regiæ Academiæ Lundensis Historia a prima ejus ætate ad finem Anni MDCCXXXVIII, 1-3. Lund, Ludvig Decreaux, 1740-42. 21x17 cm. (8) + 73 + (5); (8)+ 137 + (7); (8) + 313 + (17) sidor + en utvikbar tabell. Sista bladet i personregistret till andra delen saknas, i övrigt komplett. De tre delarna i ett samtida helt skinnband, slitet och med bitar av skinnet borta vid falserna och kapitälen. Inlagan ren och fin. I en ny pappkassett. Namnteckningar på titelsidan: Joh. Rosenstolpe och And. Botin. På försättset: Nils von Rosenstein, 1791. 3500 kr
J J von Döbeln (1674-1743) var professor i medicin i Lund. Han var också den som upptäckte Ramlösa hälsobrunn och hans porträtt finns ännu på flasketiketterna. Johan Rosenstolpe (1668-1758) var bl a vice president i Svea hovrätt. Anders af Botin (1724-1790) var medlem av Svenska akademien från starten liksom Nils von Rosenstein (1752-1824) som tillika var den förste ständige sekreteraren. Rosenstolpe köpte troligen boken då den utkom. Hans bibliotek såldes på auktion 1759. Boken köptes väl då av Botin och vid auktionen efter denne (1791) av Rosenstein. Carlander II:208 och 558. Warmholtz 9238.


Ekstrand, Johan
Lärobok i geometriens elementer för skolor och gymnasier, 1-2. Jönköping, Joh. P. Lundström och J. P. Lönnegren, 1833-36. (2)+218+(4)+184 sidor. Samtida halvfranskt band, lite nötta pärmpapper. Några blad, inkl första titelsidan och försättsen lagerfläckade. Samtida anteckningar på eftersättset och en löst bilagd lapp. Namnteckning på försättset: Elias Linnell. 450 kr


Elmén, Carl
Några underrättelser om ryska kejsarne Ivan III, Peter III och Paul I. Stockholm, Carl Delén, 1810. (4) + 40 + (2) + 88 + (12) + (18) + (2) + 84 + 52 + XLIV sidor. Samt samme författares: Några underrättelser om kossakerna (sic!). Stockholm, Carl Delén, 1810. (4) + 76 sidor. I ett samtida halvfranskt band. Några sidor med smärre revor i marginalen. Äldre namnteckning på två titelsidor. Namnteckning på försättset: Nils Gust. Ekvall, Lidköping d. 7. 1. 1906. 550 kr


Geijer, Erik Gustaf (Praeses)
Acta et litteræ ad historiam Suecanam, 1-21. Uppsala, Zeipel & Palmblad samt Akademiska tryckeriet, 1817-26. Varje häfte omfattar 12-16 sidor. De flesta oskurna och "tagna ur band". Ett häfte med gråpappersomslag och ett häfte med ett blad lagat, utan textförlust. Tjugoen häften, dvs en komplett serie avhandlingar med Geijer som præses och studenter som respondenter. Inbundna i ett nyare halvklotband, endast skurna i övre snitttet. 1200 kr
Bland respondenterna märks värmlänningarna Andreas Molinder och Carolus M K Bettyson. Setterwall 161.


Geijer, Erik Gustaf
Skaldestycken. Upsala, Palmblad & C., 1835. (6)+175+(7) + IV sidor. Marmorerat pappband, liten skada på ryggen. Några blad med fuktfläckar. Första upplagan. Namnteckningar på försättset: P J E Afzelius. 600 kr


Geijer, Erik Gustaf
Minnen. Utdrag ur bref och dagböcker. Första delen (allt som utkom). Uppsala, Palmblad & C., 1834. (4)+204+(2) sidor. Samtida halvfranskt band, fernissan på ryggen delvis bortskavd. Första upplagan. 1200 kr
Med J. Viktor Johanssons namnteckning och årtalet 1915 på försättsets baksida. Boken har tidigare stått i biblioteket på Bosgård i Östergötland tillhörigt justitierådet Carl Gustaf Hoffstedt (1803-1884) vilken skrivit sitt namn på försättset.


Geijer, Erik Gustaf
Skaldestycken. Upsala, Palmblad & C., 1835. (6)+175+(7)+IV sidor. Första upplagan. Oskuren, utan omslag. Spår av borttaget gråpappersomslag på ryggen. Namnteckning på titelsidan: Jacob Hamilton. 450 kr


Geijer, Erik Gustaf
Skaldestycken. Upsala, Palmblad & C., 1835. (6)+175+(7)+IV sidor. Samtida halvfranskt band med dekorerad rygg. Tryckt på svagt blåtonat papper. Första upplagan. 700 kr
Enligt en blyertsanteckning är boken bunden av Johan Fredrik Stangenberg. Han var född i Karlskrona 1795 och avled 1841. Stangenberg var bokbindare bland annat i Stockholm 1821-41.


Geijer, Erik Gustaf
Den blå boken. Strödda anteckningar. Örebro, N M Lindhs Boktryckeri, 1837. (4) + 86 sidor. Med sandfärgat tryckt originalomslag, något naggat. Det bakre lite loss. Första upplagan. 550 kr


Geijer, Erik Gustaf
Åminnelse-Tal öfver Hans Excellens, ... Malte Ramel, hållet vid Inträdet i Svenska Akademien, den 25 Jan. 1826. Stockholm, Henrik A. Nordström, 1826. 28 sidor. I ett enkelt vitt pappersomslag. 400 kr


Geijer, Erik Gustaf
Svar till Professor Fryxell. Stockholm, L J Hjerta, 1846. 104 sidor. Samtida halvfranskt band. De fem första bladen med fuktfläckar. 450 kr
Exlibris: Carl Arvid Klingspor. Ägaranteckning på försättset: ”Ur Bergsrådets Heijkenskölds boksamling har jag i gåvfa bekommit denna bok. L J (?) Wahlberg".


Geijer, Erik Gustaf
Willman, Carl Johan: Försök att utur "E.G. Geijers föreläsningar öfver människans historia" sammanföra grunddragen af Geijers filosofiska öfvertygelse. Stockholm 1862. (4)+132 sidor. Sammanbunden med: Carlsson, F F Minnes-teckning öfver Erik Gustaf Geijer. Föredragen på Kongl. Vetenskapsakade-miens högtidsdag den 31 mars 1870. Stockholm 1870. 24 sidor. De två skrifterna i ett samtida helklotband. 450 kr
Det första verket är tryckt i endast 75 ex. Bygdén I, kol 528. Setterwall 4686 (det andra arbetet).


Gyllenborg, Gustaf Fredrik
Tåget över Bält, Hjeltedigt i tolf sånger. Andra upplagan, Öfversedd, rättad och tilökt med bifogad charta. Stockholm, J A Carlbohm, 1800. XLVIII+280 sidor + en utvikbar karta. Samtida, nött men helt, pappband. Titelbladet och ytterligare fyra blad med fuktfläckar. Namnstämpel: C W Stenbeck, Gefle. 650 kr
Kartan graverad av Erik Åkerland.


Hedrén, Anders
Michaelis, Johann David Mosaiska lagen. Från andra tyska upplagan i sammandrag översatt af And. Hedrén, teolog. kandidat, prost och kyrkoherde i Wisnum. Stockholm, C F Marquard, 1806. (8)+472+ (4) sidor. Samtida gråpappersomslag. Med ett extra graverat titelblad. 500 kr
Anders Hedrén (1748-1819), senare teologie doktor och kyrkoherde i Ör på Dal. Anhängare till den historisk-kritiska bibelsynen, där en av de främsta företrädarna var Michaelis. Edestam 5 sid 162.


Horatius
Qvintus Horatius Flaccius med svenska anmärkningar. Wästerås, Johan Laur. Hoorn, 1791. XXVIII+713+(3) sidor. De tre sista sidorna upptas av en sida med rättelser och två sidor med en lista över av Hoorn tryckta och saluförda böcker. Samtida halvfranskt band, normalt nött. Med guldstämpel "Gestrico-Hels.Nations Bibliothek" på främre pärmen. 500 kr
Boken är utgiven och kommenterad av lektorn vid Västerås läroverk Anders Henrik Stamberg (1759-1840).


Kotzebue, August von
Eremiten, eller faders-hjertat. Skådespel blandat med sång. Fri öfversättning af Gabriel Eurén. Stockholm, J S Ekmanson, 1797. Graverad frontespis +(2)+98+(4) sidor. Nytt marmorerat pappband. 650 kr
Frontespises kopparstick graverat av Mårten Rufolf Heland. I slutet finns en förteckning över tio av Euréns överättningar av Kotzebue. Eurén (1767-1806) var son till Karlstads-lektorn Erik E och han blev med tiden expeditionssekreterare i Inrikes civilexpeditionen i Stockholm. Klemming sid 174.


Krummacher, F A
Bibel-Kateches, det är kort och tydlig underrättelse om den heliga skrifts innehåll. Öfwersättning efter åttonde originalupplagan af O.U. Uddén. Strängnäs, Erik Ekmarck, 1827-33. (4)+152+272+150+(2) sidor. Samtida halvfranskt band. Namnteckning, J L Rahm, på försättset. 400 kr
Innehåller två olika upplagor av bibelkatekesen, 1827 och 1833, samt ett ”Utdrag af Gamla Testamentet”.


Lagerlöf, Petrus
Orationes programmata ac carmina varia. Uppsala, J Edman, 1780. (28)+280 sidor. Enstaka lagerfläckar, en sida med bortklippt marginalanteckning, utan textförlust. Två äldre namnteckningar (Johan Gust. Mellring och L F Humla) på försättset. Halvfranskt band med gulddekorerad rygg. Utg: Samuel Älf. 900 kr
P Lagerlöf (1648-1699) var född i Sunne och blev senare professor i Uppsala, rikshistograf, latinsk poet och vältalare. L F Humla (1744-1772), pastorsadjunkt i Stockholm. Carlander II:2 sid 690.


Leopold, Carl Gustaf af
Samlade skrifter, 1-3 (allt som utkom). Stockholm, Carl Deleen och J G Forsgren, 1800-02. (30)+338; (2)+428+(4); (10)+477+(3) sidor, inklusive tre titelblad med graverade vinjetter. Tre samtida halvfranska band, samtliga ryggar lagade i en yttre fals. De första bladen i varje del något lagerfläckade. 900 kr
Första upplagan av Leopolds samalde skrifter.


Lidner, Bengt
Samlade arbeten, 1-2. Stockholm, A G Hellsten, 1836. Liten 8:o. Litograferad porträttplansch + 358; 214 sidor. Samtida halvfranskt band. 350 kr


Liljegren, Johan Gustaf
Run-urkunder, utgifne af Joh. G. Liljegren. Aftryck för Run-forskningens vänner. Stockholm, P.A. Norstedt & Söner, 1833. XII+307+(1) sidor. Nytt halvfranskt band, marmorerade snitt. Inlagan ren och snygg, några små blyertsnoteringar. 1200 kr
"Den 1833 publicerade handboken Run-urkunder är en samlad översikt av alla kända nordiska runinskrifter o har trots sin opålitlighet i detaljerna fortfarande betydelse som en praktisk uppslagsbok." (Sv biografiskt lexikon.)


(Mauvillion, E, de)
M.D.M*** Histoire de Gustave-Adolphe roi de Suede. Composée sur tout ce qui a paru de plus curieux, & sur un grand nombre de manuscrits, & principalement sur ceux de Mr. Arkenholtz, I-IV. Amsterdam, Chatelain et fils, m fl, 1764. 17x10 cm. (6)+XXVI+372; (4)+472; (4)+444; (4)+514+(2) sidor + 1 porträtt + 1 utvikbar tabell + 7 utvikbara planscher och kartor (alla), en plansch med en liten reva (1,5 cm). Fyra samtida nötta halvfranska band med röda snitt, nötta titeletiketter, två övre kapitäl skadade. Titlar skrivna med bläck på främre pärmarna. Exlibris och bokägaretikett. Warmholtz 3810 2400 kr


Nepos, Cornelius
Excellentium imperatorium vitæ. London, Tonson & Watts, 1735. Frontispiece + (10) + 114 + (6) pp. Illustrated with vignettes. Contemporary full morocco. 900 kr


Palmblad, Vilhelm Fredrik
Handbok i physiska och politiska, äldre och nyare geographien, … Fjerde delen. Östra Indiska halfön. Malayiska archipelagen. Uppsala, Palmblad & C., 1834. (2)+570+(20) sidor. Eftersättsets fria blad borttaget. Genomgående lagerfläckad. Samtida halvfranskt band, lite isär i övre falsen (2 cm). 300 kr
Med namteckingar mm på försättset: "Arthur R. O. Ejserman, Göteborg den 20 februari 1841.", "A. R. Eiserman Göteborg den 20 februari 1840.", "Gifven af Morbror Arthur till Carl Hugo Grevillius; Brattkärr den 7. juli 1859."


Pommerel, Francois René de
General Buonapartes fälttog i Italien åren IV och V efter franska tideräkningen. Af en general vid franska armén, 1-2. Stockholm, Anders Zetterberg, 1798-99. (6) + 218; (4) + 206 sidor. Titelsidan till del 1 lite naggad, ett övre hörn med en bit borta (utan textförlust), snyggt ersatt med likande papper. De följande tre bladen obetydligt naggade i marginalen. Genomgående lätt fuktfläckad. Samtida (eller nära samtida) halvfranskt band med initialerna "v.E" på främre pärmen. Anonymt utgiven. Bygdén kol. 557. 700 kr


Raynal, Guillaume Thomas Francois
Revolution de L'Amerique par M. L'Abbé Raynal. London: Lockyer Davis, Haag: P F Gosse, 1781. XVI+172 sidor. I ett samtida grönt pappband. Initialerna C.C.F. i guld längst ned på ryggen och namnteckningen C A Fock på försättset. 1600 kr
Volymen har troigen tillhört först Carl Constantin Fock (1789-1855) på Svartå bruk i Närke och sedan hans son Carl Adolf Fock (1832-1892) på godset Sund i Nysunds socken i samma landskap.


Schantz, Gustaf von
De fyra Riksdags-Fullmäktige, eller Lefnads-Målningar efter Naturen af Magnus Edelhjerta, Mathias Dunderström, Esaias Polyc. Stockenbom och Jeppe Hansson. En lärerik underwisning för Medborgare. Stockholm, Henric And. Nordström, 1809-10. (2) + 44 + 32 + 32 + 16 sidor. Fyra skrifter i ett samtida halvfranskt band. 600 kr
Bygden I:842, II: 167 och 376. Gustaf von Schantz (1775-1847) var kansliråd och författare av skrifter i vältalighet och politik.


Sparre, Gr. Fredrich
Åminnelse-Tal öfver Hof-Intendenten Herr Gr. Fredrich Sparre, efter Kongl. Vetenskaps Academiens befallning hållit i Stora Riddarehus-Salen af dess ledamot Professoren Olof Celsius, den 19. october 1748. Stockholm, Lars Salvius, 1749. 18x12 cm. 16 sidor. Titelbladet med graverad vinjett. Tagen ur band. 200 kr


Spegel, Haqvin
Guds Werck och Hwila: Thet Öpna, Tilslutna, och Återwundna Paradiset, jämte Salomons Wishet och Härlighet, Tilförne särskilt utgångna: Nu åter, effter mångas åstundan, här sammanfogade med thess Emblematibus Lincopiensibus, och Horologio Regio, … hwartil, såsom ett företal, Auctoris utförliga Lefwernes Beskrifning … Carl Fredric Broocman, Norrköping 1745. Titelblad i svart och rött + (26) + 298 + (10) + 160 + (6) + 34 + (4) + 42 + 28 + (24) + 26 sidor. Något senare halvfranskt band (1800-tal) med den samtida skinnryggen snyggt klistrad på den nya. 900 kr


Tegnér, Esaias
Språken. Dikt på nära två sidor införd i Stockholms-Posten nr 209, onsdagen den 10 september 1817. Första tryckningen. 4 sidor. Tagen ur band. 250 kr
Stockholms-Posten utgavs åren 1778-1833. Det var ett litteraturblad med J H Kellgren och C P Lenngren som förnämsta redaktörer. Åtskilliga av Tegnérs dikter presenterades här för första gången i tryck.


Tegnér, Esaias
Jätten. Dikt på nära två sidor införd i Stockholms-Posten nr 235, fredagen den 10 oktober 1817. Första tryckningen. 4 sidor. Tagen ur band. 250 kr
Dikten refuserades i Götiska Förbundets tidning Iduna, fjärde samlingen 1813.


Tegnér, Esaias
Halkan. Dikt på nära två sidor införd i Stockholms-Posten nr 24, lördagen den 30 januari. 1819. Första tryckningen. 4 sidor. Tagen ur band. 250 kr


Tegnér, Esaias
Sången. (Till Wederbörande). Dikt på nära två sidor införd i Stockholms-Posten nr 30, lördagen den 6 februari 1919. Första tryckningen. 4 sidor. Tagen ur band. Vaga fuktränder i nedre marginalen. 250 kr
I bokform utkom dikten i den av skalden utgivna Samlade smärre dikter, 1828.


Tegnér, Esaias
Vid Leopolds graf. Stockholm, Johan Hörberg, 1829. 26x22 cm. 8 sidor. I ett marmorerat pappband från Gustaf Hedbergs bokbinderi, ryggen nött. Inlagan har varit vikt en gång. Med några diskreta lagningar i inre marginalen. 1600 kr
Tegnér var inte helt nöjd med denna dikt utan skriver i ett brev: "Min gamla lära, att alla gravskrifter äro lika goda, har härigenom fått en stöt, ty jag fruktar att denna är något sämre än de vanliga."


Wahlenberg, Göran
Flora svecia enumerans plantas sveciæ indigenas ... , 1-2. Uppsala, Palmblad & C., 1831-33. (2)+XCVIII+446; (2)+447-1134 sidor + en utvikbara tabell. Två samtida välbevarade halvfranska band. Obetydligt lagerfläckad, titelsidan till del 2 dock något mer fläckad. Krok s. 743. 2800 kr


(Wallenberg, Jacob)
Min son på galejan, eller en ostindisk resa, innehållande allahanda bläckhornskram, samlade på skeppet Finland, som afseglade ifrån Götheborg i dec. 1769, och återkom dersammanstädes i jun. 1771, 1-2. Stockholm, Joh. Christ. Holmberg, 1781. (5)+ 6-132; (3)+4-120 sidor. Senare helt skinnband, Nordiska Bokhandeln Stockholm, med rik ryggdekor i guld, inre denteller och helt guldsnitt. I en marmorerad fodrad pappkassett med skinnskoning. Två blad med lagade hörn, några få millimeter (utan textförlust). Ett blad med ett lagat hål (15x7 mm, del 2, s.3), utan textförlust. 1800 kr FÖRSVUNNEN
Aberstén 169. Bernström variant A, utom titelsidan till första delen som är en skickligt utförd handskrift, gjord med andra delens titelsida som förebild och tryckt på ett tjockare papper i gammal stil.


Wöldike, Marci Compendium Theologiæ. Notis dogmaticis & polemicis illustratum a B. Schnabel ... et Petro Munch. Lund, C G Berling, 1776. (4)+301+17 sidor. Samtida eller något senare halvfranskt band. 450 kr
Med Olof Fryxells (1806-1900) namnteckning på försättset. Han var yngre bror till den store Anders Fryxell och kyrkoherde i Ör, Dalsland.


Order via E-mail: order@kleynes.se

Åter till början av Gammal varia (Return to start of Old & Rare)

Åter till första sidan (Return to First page)