KLEYNES ANTIKVARIAT


Böcker om båtar, vattenvägar, hamnar mm

Beställ genom att först markera och kopiera den bok Du är intresserad av. Klicka sedan på vår E-post-adress som finns sist i varje avdelning och "klistra in" boken i meddelanderutan. Glöm inte att notera eget namn och postadress och telefonnr (icke hemligt)   Beställningar kan förstås också göras via post, telefon 

Kleynes Antikvariat, Box 219, 651 06 Karlstad, Sweden
Tel 054-14 44 10


Försäljningsvillkor (Terms of sale)

Åter till första sidan (Return to First page)

Uppdaterad 091117
Berömda skepp Abranson, Erik Osbergsskeppet, Victoria, Mayflower, Wasa m.m. Med 20 målningar av Edward Mortelmans. Askild & Kärnekull 1981 124sPpb. ISBN 91 7008 894-2 Mycket gott skick 90
Segelfartyget Ulysses-så byggdes det Adkins, Jan  Rennerfelt, Monica Om hur det kan ha gått till när en fullriggare byggdes för 100 år sedan vid ett varv på Amerikas östkust. Teckningar i sv/v. Carlsen 1980 48s Dek.ppb.  ISBN 91-510-2528-0 Något böjd bakre pärm Övrigt mycket gott skick 120
Kalmarsunds vita båtar Adolfson, Göran P D Passagerarfarten under 150 år. Illustrationer i sv/v. Frank Stenvalls Förlag 1992 399s Dek.ppb. ISBN 91-7266-124-0 Mycket gott skick 160
Göta kanal. Ahlberg, Birgitta En färd med kanalbåt Göteborg-Stockholm. Stock-holm 1952 (andra uppl). Illustrerad. 136 sidor. Dekorerat originalband. STF:s publ.nr 1184. Bilagt en stencilerad prislista: "Avgifter för lustfartyg vid Göta och Trollhätte kanal." Utan år (ca 1950). 180
Sjökapten Jacob Ahlberg. Ahlberg, Jacob Från stormande hav till lugna vänervikar. Lidköping 1990. Rikt illustrerad. 23x21 cm. 64 sidor. Dekorerat originalpappband. 150
Segelfart och skeppsbygge i Bergkvarabygden 1815-1950. Alexandersson, Gunnar Malmö 1996. Illustrerad. 21x21 cm. 232 sidor. Dekorerat originalpappband. Nyskick. 180
Segelfart och skeppsbygge i Bergkvarabygden 1815-1950. Alexandersson, Gunnar Malmö 1996. Illustrerad. 21x21 cm. 232 sidor. Dekorerat originalpappband. Nyskick. 180
Segelfart och Skeppsbygge i Bergkvarabygden 1815-1950 Alexandersson, Gunnar Illusrtationer i sv/v. Bergkvarna Hembygdsgille 1996 232s Dek.ppb. ISBN 91-7266-143-7 Nyskick 160
På segelfatygens tid  Alexandersson, Gunnar Skepp och sjöfolk i sekelskiftets Bergkvara. Illustrationer i sv/v och färg. Frank Stenvalls Förlag 1984 200s Ppb .+so ISBN 91-7266-08 Mycket gott skick 180
På segelfartygens tid. Alexandersson, Gunnar m fl Skepp och sjöfolk i sekelskiftets Bergkvara. 1979. Rikt illustrerad, delvis i färg. 17x24 cm. 192 sidor. Originalklotband med skyddsomslag. Nyskick. 200
Victoria. Ander, Staffan Boken om en båt, några båtbyggare och en resa till Kokosön. Karlstad 1987. Färgillustrerad. 27x21 cm. 76 sidor. Originalband med skyddsomslag. 150
Flaskeppsbygge Backlund, Gösta Teknik, material, verktyg, ritningar. Illustrationer i sv/v. Allt om Hobbys förlag 1991 63s Häftad ISBN 91-85496-545 Mycket gott skick 90
På kryss i skärgårdshav Bæhrendtz,  Nils Erik Lågmäld hyllning till 'Skärgårdshavet', Stockholms oändliga och rika fritidsområde. Planscher i sv/v. Rabén & Sjögren 1967 144s Hft Namnteckning Gott skick  100
På kryss i skärgårdshav Bæhrendtz, Nils Erik Författarens minnen och intryck från upplevelser av hav och skärgård. Två planscher i sv/v. Rabén & Sjögren 1967 144s Hft Uppsprättad, namnteckning, en fläck i inlagan Gott skick 100
SS Great Britain Ball, Adrian  Wright, Diana Illustrationer i sv/v och färg. David & Charles 1981 96s Ppb. ISBN 0-7153-8096-6 Gott skick 160
(Editor) A history of Seafaring based on underwater archaeology. Bass, George F London 1972. 506 illustrations, 150 in colour. 27x22 cm. 320 pp. Publisher's decorated cloth. 300
Ankarvakt Berättelser från de sju haven Bengtsson, Frank Frank Stenvalls Förlag 1984 160s Dek.ppb. ISBN 91-7266-086-4 Nyskick 120
Sjöhistorisk Årsbok 1967-1968 Berg, Jonas  Ohrelius, Bengt (red.) Illustrationer i sv/v. Föreningen Sveriges sjöfartsmuseum i Stockholm 1969 184s Häftad Gott skick 60
Sjöhistorisk Årsbok 1963-1964 Berg, Jonas (red.) Illustrationer i sv/v. Föreningen Sveriges sjöfartsmuseum i Stockholm 1967 165s Häftad Smårevor på omslag Gott skick 60
Sjöhistorisk Årsbok 1965-1966 Berg, Jonas (red.) Illustrationer i sv/v. Föreningen Sveriges sjöfartsmuseum i Stockholm 1967 165s Häftad Smårevor på omslag Gott skick 60
Skärgårdsbåt till sommarnöjet Bergengren, Kurt Första resan till Vaxholm, ångbåt med försalong, punsch på akterdäck, sommar på 30-talet m.m. Med en skeppskatalog av Berndt Friberg. Albert Bonniers Förlag 1965 160s Dek.klb. Fläckar på främre pärm, snedläst Gott skick  280
Pojksegling. Bergquist, Gunnar En liten hjälpreda för unga seglare. Stockholm 1914. Illustrerad. (2)+59+(5) sidor. Häftad med originalomslag. 200
Knopar och sjömansarbeten Berkeman, Sune Om konsten att knopa och utföra arbeten med tågvirke. Tecknigar i sv/v. Fjärde upplagan, omarbetad och utökad. Förlagsaktiebolaget Västra Sverige 1979 160s Dek.ppb. Skadad rygg, kantsött, inklistrad namnremsa Övrigt i gott skick 100
I enlighet med direktionens beslut ... Motala 1928. Bestämmelser beträffande Vaktarekårens vid Göta kanalbolag pensionering. 8 sidor. Häftad i originalskick. Några blyertsanteckningar. 150
Pamir Fyrmastbarken Pamir 1905-1957 Boberg, Lennart Om fartyget Pamirs öde, främst åren i Gustaf Eriksons flotta. Illustrationer i sv/v. Dedikation författaren. Wiken 1990 200s KLb. Mycket gott skick 140
Nauticus Encyclopedie pratique du bateau navigation intérieeure Borg, Georg (red.) Illustrationer i sv/v. Robert Laffont 1979 318s Dek.ppb.  Något skadad pärm Gott skick 150
Scale model sailing ships Bowen, John (red.) Mycket rikt illustrerad med foto och teckningar i sv/v. Mayflower books 1978 192s Ppb. ISBN 0-8317-7700-1 Gott skick 120
Albertina En praktisk handbok för båtfolk Bremberg, Fred  Rydholm, Yngve,  Setgh, Staffan Innehåll: båten, underhåll, till sjöss, ombord, ekonomi och juridik och hur båten skapas. Illustrationer i sv/v. Bonniers 1967 392s Klb. Tummad och fuktskadad inlaga.   130
Windsurfing. Brockhaus, P & Staniciu, U Grundteknik och taktik för nöjesseglare och tävlare. 1979. Rikt illustrerad. delvis i färg. 212 sidor. Dekorerat originalpappband. 120
Min segelbåt. Brohäll, Per 1965 (3:e upplagan). Rikt illustrerad. 236 sidor. Dekorerat originalband. 180
The great days of the canals Burton, Anthony A nostalgic journey through the future of Britain's canals. Foto i sv/v och färg. David & Charles 1989 224s Ppb.+so Smårevor på so Övrigt mycket gott skick 140
Männen på bryggan. Bååw, Hjalmar 1957. Illustr. 188 sid. Om Sveriges Fartygsbefälsförening och dess föregångare 1907-1957. 200
Allt om ett fartyg Böer, Friedrich Illustrationer i sv/v. Gebers 1965 80s Ppb. Fuktfläckad pärm, noteringar första sidorna. Gott skick 90
En värmlänning på de stora sjöarna. Carlson, Axel Ed 1983. Illustrerad. 120 sidor. Dekorerat originalpappband. 150
Longitude 21 Carlstedt, Jan-Erik (red.) Tidskrift från de sju haven nr 21 A Magazine of the Seven Seas Carlstedt Förlag AB uå 96s Häftad i kassett Mycket gott skick 150
Longitude 24 Carlstedt, Jan-Erik (red.) Tidskrift från de sju haven nr 24 A Magazine of the Seven Seas Carlstedt Förlag AB uå 108s Klb. Mycket gott skick 150
Folket som byggde Wasa En bok om Stockholms skeppsgård  Cederlund, Carl Olof   Om människorna som byggde  Wasa och den tecknologi som de använde sig av. Illustrationer i sv/v. LiberFörlag 1978 127s Dek.ppb.Svagt böjd pärm. Gott skick 90
Wasa. Clason, E / Franzén, A Fynd och bärgning. Ett bildalbum. 1959. Rikt illustr. 4:o. 64 sidor. Originalband med skyddsomslag. 150
Wasa fynd och bärgning Clason, Edwaed  Franzén, Anders Ett bildalbum. Sv/v. Ena Wasa publikation Bonniers och Norstedts 1959 63s Ppb. Gott skick 90
Berättelse om de afvägningar, som blifvit gjorde öfver v attudragen emellan Svart-Älfven och Mälaren; Svart-Älfven, Hjälmaren, Skagern och Vennern, samt emellan Vennern, Vettern och Östersjön, i affsigt at utröna huru vida de kunna göras segelbara. Collin, Jonas 9 sidor. Extrakt ur Kunglig Svenska Vetenskapsakademien handlingar, volym 16, 1775. 550
Masten Rahen Takelwerk Curti, Orazio Die Takelegen der Segelschiffe in Vergangenheit und Gegenwart. Illustrationer i färg. Verlag Delius Klasing & Co Biefeld 1980 191s Ppb.+so ISBN 3-7688-0331-7 Mycket gott skick Mycket gott skick 180
Ahlmarks. Davidsson, Jan I sjöfartens tjänst. Göteborg 1987. Rikt illustrerad, delvis i färg. 29x22 cm. 120 sidor. Dekorerat originalpappband. 200
Beatrice Davidsson, Jan Världens sista stora järnseglare ex Routenburn, ex Svithiod. 1881-1932. Illustrationer i sv/v. Forum 1976 183s Dek.ppb.ISBN 91-37-06283-2 Lite smuts på pärm. Övrigt mycket gott skick 130
The Grand Canal of Ireland. Delany, Ruth Plymouth 1973. Illustr. 256 pp + one colorplate. Publisher's cloth with dust-jacket. 200
A century in fair and foul weather. Dendermonde, Max No date. Richly illustr. 4:o. 106 pp. Publisher's decorated cloth with dust-jacket. 180
Våra fritidshamnar. Duhs, B / Selander, T 1973 (2a omarbetade uppl). Illustr. 268 sidor. Dekorerat originalpappband. 150
The Emergence of Man The Sea Traders Edey, Maitland A. Illustrationer i sv/v och färg. Time Life Books Time-life international 1976 166s Rygg.klb. Mycket gott skick 100
Sjölif. Ekelöf, Adolf Fri bearbetning från "The Story of the Sea". Med en svensk nautisk ordlista och öfver 200 illustrationer. Stockholm 1898. Rikt illustrerad. 26x19 cm. (4)+709+(3)+60 sidor + ett plansch blad med fyra båtbilder. Rött dekorerat orignalklotband, ryggen något blekt. 650
Sjölif  Ekelöf, Adolf Fri bearbetning från "the story of the sea" med en svensk nautisk ordlista och öfver 200 illustrationer. Dek.laminerat klb. Blekt rygg, främre pärm något böjd, lite tummad Mycket gott skick 650
Roslagens skutor Eklund, Hans Från fiskeskär till Stockholmsvedkajer. Foto i sv/v. Atlantis i samarbete med Stockholms stadsmuseum 1989 271s Dek.klb. Mycket gott skick 450
Heir of Adventure. Ellis, Aytoun The story of Brown, Shipley & Co. No date (ca 1960). Illustr. 184 pp+ plates. Publisher's cloth, a little spotted. 120
Maritima kontakter mellan Finland och Sverige Ericsson, Christoffer H.  Montin, Kim (red.) Sjöhistoriskt forskarseminarium i Väddö 1-3 augusti 1993 Jungfrusund 4 Meddelande från Jungfrusundsprojektet 1996 67s Häftad ISBN 951-650-764-6 Mycket gott skick 60
Kyrkbåtar och kyrkbåtsfärder. Eskeröd, Albert 1973. Rikt illustr. 192 sid. Originalklotband med skyddsomslag. 200
Kyrkbåtar och kyrkbåtsfärder Eskeröd, Albert Till Nordiska museets 100-årsjubileum. Rikt illustrerad med foto och författarens egna teckningar i sv/v. LTs förlag 1973 191s Dek.klb.+so ISBN 91-36-00350-6 Lite slitage på so Övrigt i mycket gott skick 200
Börja segla bräda. Fjaestad, Per m fl 1982. Rikt illustrerad. 80 sidor. Dekorerat originalpappband. 120
Intyg att, enligt stämpel, Carl Chr. Fraktsedel Svensson skall frakta 2 fat tjärolja och 2 fat kalk åt Gössäters Bruks Aktiebolag till Herr Wallerus Bloek (?) i Stockholm. Daterad Gössäter den 7 Maj 1897. Med en skeppsbild. Ett blad, 14x28 cm. Med ett litet hål efter "arkivering" på en stålpinne. 220
The warship Vasa. Franzén, Anders 1960. Richly illustr. 4:o. 80 pp. Publisher's cloth with dust-jacket. 150
... se över relingens rand! Festskrift till Anders Franzén. Franzén, Anders Södertälje 1993. Illustrerad. 224 sidor. Med en Tabula gratulatoria. Dekorerat originalklotband. Redaktör: Torsten Ryde. 250
Ostindiska kompaniet. Frängsmyr, Tore Människorna, äventyret och den ekonomiska drömmen. 1990. Rikt illustrerad, även i färg. 28x22 cm. 176 sidor. Originalband med skyddsomslag. 150
Ostindiska kompaniet Frängsmyr, Tore Människorna, äventyret och den ekonomiska drömmen. Illustrationer i sv/v och färg. Bokförlaget Bra Böcker 1976 176s Skinnimitation Mycket gott skick  120
4 planscher på på segelskepp. Fyra skepp. Utgivna av Östgötabanken. Utan år. 28x37 cm. Fyra färgplanscher i en dekorerad pappmapp. Skeppen är: Tremastade barken Gefion, Klipperskeppet Challenge, Briggen Fride av Göteborg och Ångskonerten Gustaf Adolf. 200
Canals i Camera-2. Gagg, John London 1971. Richly illustr. Small 4:o. 112 pp. Publisher's cloth with dust-jacket. 200
Naval song book Gundry, Inglis Boosey & Hawkes Ltd. 1945 130s Häftad Reva på övre ryggkant, reva på pärmens hörn. Gott skick 80
(Red. Gustafsson, L / Ylander, H ) Segla. Tretton berättelser om segling i dikt och verklighet. Illustrerad med teckningar av Lennart Iverus. Stockholm 1963. 21x20 cm. Originalband med skyddsomslag. 200
Kappsegla bräda. Gutjahr, Rainer 1981. Rikt illustrerad. 132 sidor. Dekorerat originalpappband. 150
Slupen Wasaorden Halláng, Bror En historik i ord och bild. Liber Förlag 1985 92s Dek.ppb. ISBN 91-38-90628-7 Mycket gott skick 90
Svenskt skeppsbyggeri Halldin, Gustaf (red.) En översikt av utvecklingen genom tiderna. Illustrationer och foto i sv/v och färg. Allhems förlag 1963 504s Dek.klb. Snedläst Gott skick 580
Helga Holm. Hallén, Tore Ett skepp i det medeltida Stockholm. 1985. Illustr, bl a av Björn Berg. Liten 4:o. 120 sidor. Dek. originalpappband. 180
Galjonsbilder. Hallén, Tore 1975. Fotoillustr av Reijo Rüster. 116 sidor. Dekorerat originalpappband. 180
Galjonsbilder Hallén, Tore  Rüster, Reijo Bildverk (sv/v) Utgiven i samarbete med Sjöhistoriska Museet i Stockholm Rabén & Sjögren 1975 115s Dek.ppb. ISBN 91 29 43747 4 Mycket gott skick  150
Helga Holm Ett skepp i det medeltida Stockholm Hallén, Tore (text)  Berg, Björn (teckningar) Dagens Nyheters Förlag 1985 120s Dek.ppb. ISBN 91-75588-095-4 Mycket gott skick 90
En marinarkeologisk undersökning utförd av Statens sjöhistoriska museum. Hamilton, Edward Illustrationer i sv/v. Statens Sjöhistoriska Museum meddelanden V Särtryck ur Sjöhistorisk  Årsbok 1955-56 1957 12s Häftad Gott skick 40
John Ericssons monitor och drabbningen på Hampton roads Hammar, Hugo Med planscher och bilagor. Hugo Gebers förlag 1937 63s+ 5 bilagor Häftad Skadad rygg, främre pärm lös, gulnad Mindre gott skick. 120
Orlogsliv och lune Hammer Kjølsen, Frits Illustrationer i sv/v. Høst & søn. 1960 153s Häftad Enstaka noteringar Något gulnad. Gott skick 90
The Golden Age of Sail. Handy, Amy 1996. Numerous illustr in colour. 4:o. 80 pp. Publisher's pictorial boards with dust-jacket. 200
Lærebog i Navigation II: Tekniske Navigeringsmidler. Hansen, Knud 1968. Illustr. 268 sid + 2 utvikb. planscher. Dekorerat originalklotband. 120
Log of the centurion Heaps, Leo Based on the original papers of Captain Philip Saumarez on board HMS Centurion, Lord Anson's flagship during his circumnavigation 1740-44.Illustrationer i övervägande sv/v. Macmillan Publishing Co., Inc. 1974 264s Klb. Mycket gott skick.  140
Från Roslagens kobbar till världshavens vidder. Hillmar, Knut 1982. Illustrerad. 200 sidor. Originalband med skyddsomslag. 170
Från Roslagens kobbar till världshavens vidder Hillmar, Knut Om författaren resor och äventyr under svåra år på tjugo- och trettiotalen. Foto i sv/v. Frank Stenvalls Förlag 1982 200s Ppb.+so ISBN 91-7266-069-4 Mycket gott skick 150
Från Roslagens kobbar till världshavets vidder Hillmar, Knut Om författarens resor och äventyr under svåra år på tjugo- trettiotalen. Illustrationer i sv/v. Frank Stenvalls Förlag 1982 200s Ppb.+so ISBN 91-7266-069-4 Mycket gott skick  170
Kanalvägen genom Sverige. Holmström, Göran Göteborg-Stockholm. Stockholm 1984. Rikt illustrerad. 232 sidor. Dekorerat originalpappband. Recensionsstämpel på titelsidan. 200
Segel Howard-Williams, Jeremy Boken generalinventerar allt som kan hända när det handlar om segel. Teckingar av J.D. Sleightholme och foto i sv/v. P.A. Norstedt & Söners förlag 1975 196s Dek.ppb. ISBN 91-755142-0 Mycket gott skick 150
Tidernas Skepp Sjömän och sjöfart Humble, Richard Utvecklingen från de första båtarna av vass eller upplåsta hudar till flytande städer och framtidens datakontrollerade elmotorer.Illustrerad med teckningar i färg. Rabén & Sjögren 1992 48s Dek.ppb. ISBN 91-29-62015-5 Mycket gott skick 120
Lärobok i navigation. Håborg, O / Nilsson, N J 1946 (4e omarb uppl). Illustr. 104 sidor. Klotryggsband. 150
Med döden i kölvattnet Sjömansliv med segel och ånga Håkansson, Kjell Två sjömansliv under världskrig och skiftande konjunkturer. Illustrationer i sv/v och färg. Breakwater Publishing 2007 320s Dek.ppb. ISBN 978-91-976262-6-2 Nyskick 320
Världssjöfarten. Högbom, Ivar Dess geografiska och ekonomiska betingelser. 1934. Illustr. 4:o. 314 sidor. Halvfranskt band, nötta titelfält. 180
Fastställd av Kanaldirektionen den 18 mars 1921. Instruktion för vaktarne vid Göta kanalverk. Motala 1921. 17x11 cm. 8 sidor. Häftad i originalskick. Några blyertsanteckningar. 170
Med ågbåt från Helsingborg. Jansson, Christer 1982. Rikt illustrerad. 17x24 cm. 192 sidor. Originalband med skyddsomslag. 180
Med ångbt från Helsingborg.  Jansson, Christer Passagerarfartyg under 1800-talet. Illustrationer i sv/v. Frank Stenvalls Förlag 1982 192s Ppb.+so ISBN 91-7266-061-9 Mycket gott skick 140
Med ångbåt från Helsingborg Passagerarfarten under 1800-talet Jansson, Christer Bild av passagerarfarten. Frank Stenvalls förlag 1982 192s Ppb.+so ISBN 91-7266-071-9 Mycket gott skick.  180
Med ångbåt från Helsingborg Passagerarfarten under 1800-talet Jansson, Christer Bild av passagerarfarten. Frank Stenvalls förlag 1982 192s Ppb.+so ISBN 91-7266-071-9 Mycket gott skick.  180
Segelfartygens storhetstid Jobé, Joseph (red.) Auktoritativ historia som skrivits av ett internationellt lag av specialister. Illustrationer i sv/v. Bernces förlag 1975 252s+23s Ppb.+so ISBN 91-500-02937 Reva på so Övrigt mycket gott skick 200
Arholma-Åbo-Landsort Johansson, Anders N (red.) Om de som seglar ur ur skärgården och de som seglar in i den. Illustrerad med foto och teckningar i sv/v. Svenska Kryssarklubbens Årsskrift 1987 176s Dek.ppb. ISBN 91-86548-05-0 Mycket gott skick 40
Angöringar Johansson, Anders N (red.) Illustrationer i sv/v. Svenska kryssarklubbens årsskrift 1991 128s Dek.ppb. ISBN 91-86548-19-0 Mycket gott skick 60
Regalskeppet Kronan Johansson, Björn Axel Kronan i stormaktens Sverige, Sjökriget 1675-76, Kronan som vrak. Illustrationer i sv/v och färg. Bra Böcker 1985 272s Blå skinnimitation Mycket gott skick  150
Roslagen Svenska Turistföreningens årsbok 1994 Johansson, Ulf (red.) Om Roslagen, semestermål men också levande bygd. Rikt illustrerad med foto i sv/v och färg. STF 1993 216s Dek.ppb. Mycket gott skick 60
Kanaler Svenska Turistföreningens Årsbok 1995 Johansson, Ulf (red.) Historik över och upptäcktsfärd genom Sveriges kanaler. Illustrationer i sv/ och färg. STF 1994 217s Dek.ppb. Mycket gott skick 60
Segelsporten. Johnson, Peter En Guiness rekordbok. 1979. Rikt illustrerad. 24x17 cm. 240 sidor. Dekorerat originalpappband. 150
Nöjesbåtar segel och motor Johnston, Turlough   Stålbrand, Kerstin M. (Red.). Segelbåtens historia, båtyper och utrustning, båtkonstruktion, båtvård m.m. Teckningar i sv/v och färg. Wahlström & Widstrand 1977 280s Ppb. ISBN 91-46-12941-3 Mycket gott skick 180
Till sjöss Junker, Bengt  Neveling, Raoul Handbok i navigation, segling och sjömansskap. Illustrationer i sv/v. Scoutförlaget 1965 363s Ppb.+so Gott skick 120
Ur sjömannens kista och tunna Kaijser, Ingrid  Nathorst-Böös, Ernst  Persson, Inga-Lill Personliga tillhörigheter på Wasa. Illustrationer i sv/v. Wasastudier 10 Statens sjöhistoriska studier 1982 94s Häftad ISBN 91-85268-16-X Lösa blad Övrigt gott skick 70
Nautiskt Bildlexikon Kihlberg, Bengt (red.) Bildordbok om havet. Teckningar i sv/v och färg. Wahlström & Widstrand 1974 277s Klb. Skavd på övre och nedre rygg, snedläst Gott skick 220
Från Vänern till västerhavet. Kjellin, Helge En minnesskrift utgiven av O.F. Ahlmark & Co. Eftr. AB. Karlstad. 1947. Illustrerad. 25x18 cm. 132 sidor + en utvikbar plansch. Dekorerat originalband. Omslagsbild och illustrationer av konstnären Olle Skrede. 220
Ångfartyget Blidösund -en särling i skärgårdstrafiken Kjellmor, Staffan  Nordström, Bengt (red.) Blidösunds historia. Illustrationer i sv/v. Roslagens Skeppslagsvänner 1981 74s Häftad Mycket gott skick 100
1800-talets skeppsbyggeri i Nyköping. Klang, Per 1972. Rikt illustr. Tvär 8:o. 108 sidor. Dekorerat originalband med skyddsomslag. Dedikation. 200
1800-talets skeppsbyggeri i Nyköping Klang, Per Illustrationer i sv/v. Förlag: Gust. Österbergs Tryckeri AB. 1972 107s Dek.klb. Gott skick 120
angående sättet at bestämma ersättningar för hwad enskilde personer i jord m. Kongl. Maj:ts nådiga förordning, m. förlora genom Götha Canal anläggning. Stockholm, Kongl. Tryckeriet, 1810. 8 sidor. Tagen ur band. Liten fuktfläck i marginalen. 150
Stora byggboken Kylén, Erik Båtnytts samtliga byggkort med beskrivningar för bygge och rearation av båt. Plus tabeller med virkes-, skruv- och wiredimensioner, leverantörsregister. Tecknigar i sv/v. Båtnytt och Specialtidningsförlaget 1979 160s Dek.ppb. ISBN 91-7274-096-5 Mycket gott skick 90
Till lands och till sjöss Käbin, Ilo En studie över estländska läkare-upptäcktsresande. Foto i sv/v. Lund 1974 136s Häftad Mycket gott skick 120
Handel-u-båten Deutschlands färd  König, Paul Skildrad av dess befälhavare. Översättning från tyskan Fjärde upplagan Albert Bonniers Förlag 1916 122s Dek.ppb. Lite kantstött Gott skick  70
Skepp från de sju haven. Lagerström, Bertil 1962. Illustr med teckningar av Paridon von Horn. 250 sidor. Originalklotband med (naggat) skyddsomslag. 150
Skepp från de sju haven Lagerström, Bertil Om berömda skepp och dess historia från äldsta tider till våra dagar. Teckningar av Paridon von Horn. Almqvist & Wiksell/Gebers Förlag SB 1962 250s Ppb. Gott skick 100
Skeppet Landström, Björn En översikt av skeppets historia från den primitiva flotten till den atomdrivna ubåten. Rikt illustrerad av författaren. Forum 1961 318s Dek.klb. Gott skick 140
Vägen till Indien Landström, Björn Upptäcktsresor till lands och sjöss från expeditionen till Punt 1493 f.Kr.. Illustrerad av författaren. Bra Böcker 1964 243s Dek.klb. Gott skick 140
Columbus Landström, Björn Historien om Amiralen över Oceanen Don Chritόbal Colόn och hans resor den västliga vägen till Indien efter samtida källor . Illustrerad av författaren. Bokförlaget Forum 1966 208s Klb. Mycket gott skick  150
Vägen till Indien Landström, Björn Upptäcktresor till lands och sjöss från expeditionen till Punt 1493 f.Kr. till upptäckten av Godahoppsudden 1488 e.Kr. skildrade i ord och bilder. Bra Böcker 1964 239s Klb.+so Små revo på so Övrigt mycket gott skick 200
The Blind Eye. Langmaid, Kenneth London 1972. Illustrated. XXII+166 pp + plates. Publisher's cloth with dust-jacket. 180
Sjöfartens historia. Lindström, Claes 1951. Illustrerad. 27x20 cm. 600 sidor + 8 utvikbara kartor. Dekorerat halvklotband. 400
Skeppsbyggnad och båtkonstruktion Ljungzell, Nuls J Historik, fartyg i forntid och nutid, handelsfartyg, krigsfartyg, lustfartyg m.m. Illustrationer i sv/v. P.A. Norstedt & Söners Förlag 1931 695-1082s Klb. Gulnad inlaga Gott skick 300
Tidskrift från de sju haven. Longitude Nr 14-17. 1978-81. Rikt illustrerade. 28x25 cm. 80-100 sidor per nr. Häftade med originalomslag. Per st: 150
Tidskrift från de sju haven. Longitude Nr 18-22. 1982-86. Rikt illustrerade. 28x25 cm. 80-100 sidor per nr. Häftade i originalkassett. Per st: 150
Tidskrift från de sju haven. Longitude Nr 24. 1988. Rikt illustrerade. 28x25 cm. 108 sidor per nr. Dekorerade originalpappband. Per st: 150
Tidskrift från de sju haven. Longitude Nr 12. 1972-77. Rikt illustrerade. 28x25 cm. 80-100 sidor per nr. Häftade med originalomslag. 200
Lusci's ship model builder's handbook Lusci, Vincenzo Illustrationer i sv/v. Mantua Model 1970 183s Häftad+so Revor på so Övrigt gott skick 140
Jorden runt som skeppspräst Löfström, Inge Reseminnen från HMS Älvsnabbens världsomsegling 1954-1955. Illustrerad med foto/planscher i sv/v. Svenska Kyrkans Diakonistyrelses Bokförlag 1955 Andra upplagan 230s Hlv.klb, medbundet bakre o främre omslag. Buktande främre pärm, gulnad inlaga med några små fläckar första sid. Gott skick. 70
World's Great Tales of the Sea. Macfee, William New York 1946 (fourth printing). 448 pp. Publisher's cloth. 120
British & American Clippers MacGregor, David A Comparison if their Design, Construction and Performance in the 1850s. Illustrationer i sv/v. Conway Maritime Press 1993 192s Ppb.+so ISBN 0-85177-588-8 författarens/authors dedikation Mycket gott skick 650
Örlogsfartyg genom tiderna Macintyre, Donald  Bathe, Basil W. Illustrationer i sv/v och färg. Wahlström & Widstrand uå 280sPpb.+so Gott skick 250
Andre Dorias undergång Mattsson, Britt-Marie Om den kollisionen, räddningaktionen och det rättsliga efterspelet till den uppmärksammade olyckan den 25 juli 1956. Illustrationer i sv/v. Bokförlaget DN 2006 190s Ppb.+so ISBN 10:91-7588-709-6 Förlagsny 160
Oh Boy, Oh Boy, Oh Boy Berättelser om långfärder till sjöss.  Matz, Erling (red.) Kryssarklubbens årsskrift. Foto i sv/v och färg. Svenska kryssarklubbens årsskrift 2000 128s dek.ppb. ISBN 91-86548-50-6 Mycket gott skick 70
O, eviga ungdom Matz, Erling (red.) Svenska Kryssarklubbens Årsskrift 1993 127s Foto i sv/v och färg. Dek.ppb. ISBN 91-86548-27-1 Mycket gott skick  70
Ångbåtarna på Jämtlands sjöar Modig, Evert Illustrationer i sv/v. Frank Stenvalls Förlag 1986 112s Ppb.+so ISBN 91-7266-096-1 Mycket gott skick 120
Canoecraft Moores, Ted  Mohr, Merilyn A Harrowsmith illustrated guide to fine woodstrip construction. Illustrationer i sv/v. Camden House Publishing Ltd. 1983 147s Häftad ISBN 0-920656-24-2 Veck på främre pärm och första sidorna Gott skick 250
The Long Wake from tall ships to narrow boats. Morton, Leslie 1968. Illustr. 232 pp + plates. Publisher's cloth with dust-jacket. 200
Svenska sjöhjältar, IV. Munthe, Arnold Klas Kristersson Horn 1922 (2a uppl). Illustr med teckningar av Amiral J Hägg. 130 sidor + planscher. 200
Paris 1979. Navigation Interieure. Illustr. 318 pp + colorplates. Publisher's decorated boards, a little worn. "Encyclopédie pratique du bateau 14." 150
Gerda-den sista briggen Nilson, Anders Briggen Gerdas tidigaste öden från 28 okt 1868 och framåt. Illustrationer i sv/v. Liber Förlag 1984 135s Dek.ppb. ISBN 91-38-90600-7 Mycket gott skick 120
Tekniskt Folkbibliotek, Sjöfart och skeppbyggeri Nilsson, Nils Gustaf Bonniers, 1939. 256 s Blått klotband, ryggen  blekt. inl utmärkt skick. teckningar + sv/v foto . 750 gr. 150
Vasamuseet-regalskeppet i sitt nya hus Nordell, Bengt (red.) Foto i sv/v och färg. Wiken 1990 136s Ppb.+so ISBN 91-7024-769-2 Mycket gott skick  80
En utställningar av modeller Nordlinder, Gunnar (red.) Sjöhistoriska Myseet 28  April-29 oktober 1989 32s Häftad ISBN 91-85268-35-6 Mycket gott skick 60
Briggen Carl Gustaf 1875-1889 Norrvik, Christer Under österbottniska segel i ångans tidevarv. Illustrationer i sv/v. Frank Stenvalls Förlag 1982 314s Häftad ISBN 91-7266-064-3 Nyskick 120
Åtta glas Ord ombord-skepp och sjömän Ohrelius, Bengt   Förklaringar till sjömansspråket som ger en bild av livet ombord förr och nu. Illustrationer i sv/v. Rabén & Sjögren 1979 238s Dek.ppb. ISBN 91 29 53659 6 Mycket gott skick 90
Kisteförnöjelse Sjöhistorisk årsbok 1979-1980 Ohrelius, Bengt  Matz, Erling (red.) Illustrationer i sv/v. Föreningen Sveriges sjöfartsmuseum i Stockholm 1981 190s Häftad Lösa blad Mindre gott skick  80
Stimbåt Om kolfyrade lastångare Persson, John Skildring av lastgångarnas uppgång och fall. Om ångmaskinen, maskinpersonalen, bostäderna och slitet på elddurken. Illustrationer i sv/v. LiberFörlag 1984 184s Dek.ppb. ISBN 91-38-05612-7 Mycket gott skick  140
Med albatross över havsdjupen Pettersson, Hans Foto: fåtal i färg övrigt i sv/v. Albert Bonniers Förlag 1950 239s Rygg.klb. Gott skick 110
Med albatross över havsdjupen Pettersson, Hans Foto i sv/v och färg. Albart Bonniers Förlag 1950 239s Rygg.klb. Namnteckning Gott skick 120
Med båt genom Sverige. Pilkington, Roger Stockholm 1963. Illustrerad med teckningar av David Knight. 228 sidor. Originalband. Namnteckning på försättset. 180
Människan och världshaven Sjöfarten genom tiderna Pohjanpalo, Jorma Utvecklingen av sjöfarten i ett stort svep genom årtusenden. Illustrationer i sv/v. Norstedts 1972 288s Dek.ppb. ISBN 91-1-722152-8 Gott skick 90
Ångbåtssällskapet Polstjärnan 1984-1994. Polstjärnan Karlstad 1994. Rikt illustrerad. 21x30 cm. 16 sidor. Häftad med originalomslag. 90
Blohm+Voss Prager, Hans Georg Ships and machinery for the world. Illustrationer i sv/v. Koehler 1977 271s Ppb. ISBN 3 7822 0138 8 Mycket gott skick 140
Suez: De Lesseps' Canal. Pudney, John 1968. "With one map and thirtynine contemporary engarvings..". 256 pp. Publisher's cloth with dustjacket, a little worn. 120
I kamp med Östersjöns isar. Ramsay, Henrik En bok om Finlands vintersjöfart. 1947. Illustr. Stor 8:o. 416 sidor. Namnteckning på försättset. Omslagets rygg solkigt. 200
Marine navigation instruments Randier, Jean Foto och illustrationer i sv/v och färg. John Murray 1980 219s Ppb. ISBN 0 7195 3733 9 Något snedläst, blekt rygg Gott skick  350
Torekovbornas Väderötrafik Renck, Olle Illustrationer i sv/v. Frank Stenvalls Förlag 1993 119s Ppb.+so ISBN 91-7266-126-7 Mycket gott skick 120
The Johnson Line 1890-1990. Rinman, Thorsten Kungsbacka 1990. Profusely illustrated. 28x21 cm. 296 pp. Publisher's decorated paper binding. 300
I Västerled Västskandinavernas resor och äventyr åren 200-1200.  Rinman, Thorsten Illustrationer i sv/v. svensk Sjöfarts Tidning 1995 104s Dek.ppb. ISBN ISBN91-87624-20-6 Förlagsny 80
Sjöfartsaffärer Perspektiv på en näring Rinman, Thorsten Debattbok med ett 50-årigt perspektiv på sjöfarten. Illustrationer i sv/v. svensk Sjöfarts Tidnings Förlag AB 1999 149s Dek.ppb. ISBN 91-98624-36-2 Mycket gott skick 100
Sjöfartens Historia Rinman, Thorsten  Brodefors, Rigmor Sjöfartens historia och utveckling under de senaste 200 åren. Illustrerad med foto i sv/v. Rinman & Lindén AB 1982 269s Röd skinnimitation inklistrad färgbild på pärms insida Mycket gott skick 170
Sjöfartens historia. Rinman, Thorsten / Brodefors, Rigmor 1982. Illustrerad. 272 sidor. Originalklotband. 170
Die shiffsfibel Rittmeister, Wolfgang Bilder von Alfred Mahlau. L. Staackmann verlag uå 123s Dek.ppb. Lätt skada på nedre rygg Gott skick 120
Vind i seglen Robberts, Kristina En berättelse om segelfartyget Nordkap. Foto i sv/v och färg. Gidlunds 1990 45s Dek.ppb. ISBN 91 7843 036 4 Mycket gott skick 50
Längtan till havet Roegner, Heinz En segling jorden runt med S/Y Shenandoah Nautiska förlaget 2006 isbn 978-91-89564-31-6. 207 s 600 gr. Förlagsny 150
Från Ålakusten till Kap Horn. Rollof, Yngve 1982. Illustr. 72 sidor. Häftad med originalomslag. 90
Segelfartygs- och båtlexikon med historik, I-II. Rollof, Yngve 1996-97. Illustr. 192; 120 sidor. Två häftade volymer. 180
Från Ålakusten till Kap Horn Rollof, Yngve Om ålfisket vid Yngsjö Åhus med hommor. Foto i sv/v. Egen utg. Häftad Mycket gott skick 90
Från Ålakusten till Kap Horn Rollof, Yngve Om ålfisket vid Yngsjö Åhus med hommor. Foto i sv/v. Egen utg. Häftad Mycket gott skick 90
Sveriges inre vattenvägar Del 4 Västergötland Östergötland Göta kanal Rollof, Yngve Kulturhistorisk skildring av Sveriges inre vattenvägar och av bondeseglation. Illustrationer i sv/v. Rabén & Sjögren 1981 397s Dek.ppb. ISBN 91 29 54523 4 Nyskick 200
Navigable Waterways. Rolt, L T C Manchester 1973 (second ed). Illustr. xiv+192 pp + plates. 120
Under säker flagga. Sandström, Anders Studier i svenskt lotsväsen 1870-1914. 1972. Illustr. 148 sidor. 150
Från hav och land Schumberg, A Författarens egna minnen. Foto i sv/v. Förlags A.B. Hansa 1945 191s Häftad Något tummad Gott skick 150
1947. Sjöförsäkringsaktiebolaget Ägir 1872-1947 Illustr. 4:o. 176 sidor + en färgplansch av Roland Svensson. Dek. originalklotband. 180
Båtar i Dalsland Skanse, Peter  Claesson, Staffan På uppdrag av Båtdokumentationsgruppen. Rikt illustrerad med foto i sv/v. Dek.ppb. ISBN 91-970570-2-9 Nyskick 220
Svenska kryssarklubben Årsskrift 1977 Vida vatten Skoot, Stig Gunnar  Stålbo, Rolf  Gunnfors, Göran (red.) Foto i sv/v. Svenska kryssarklubben 1977 287s Klb. Gott skick 50
Boken om havet Spens, Edward (red.) Andra bandet. Havet utforskas. Illustrationer i sv/v. Sohlams förlag 1951 520s Rygg.klb. Kantstött pärm Gott skick 80
Redaktörer Fredrik Pripp m fl. Stora Hamnboken. Stockholm 1978. Rikt illustrerad med fotografier och hamnkartor. 258 sidor. Dekorerat originalpappband. Beskriver 126 hamnar varav 10 i Vänern. 150
Redaktörer Fredrik Pripp och Bo Holmgren. Stora Hamnboken. Stockholm 1978. Andra omarbetade upplagan. Rikt illustrerad med fotografier och hamnkartor. 272 sidor. Dekorerat originalpappband. Beskriver 134 hamnar varav 10 i Vänern. 170
Christoffer H. Ericsson Bibliografisk förteckning 1939-1994 Storå, Siv Meddelanden från Sjöhistoriska museet vid Åbo Akademi Nr 19 1995 80s Häftad ISBN 951-650-520-1 Mycket gott skick 60
Knopar sjömanstradition som hobby Ström, Nils  Eneström, Anders Illustrerad i sv/v. ICA-Förlaget 1969 131s Rygg.klb. Gott skick  120
Båten som hobby Stålmarck, Torkel  Grenholm, Gunvor (red.) Beskrivning av de flesta förekommande segelbåts- och motorbåtstyper. Illustrationer i sv/v. Forum 1962 293s Dek.ppb. Skadad rygg, ägarstämpel. Sliten 50
Sävedalen, utan år. Svenska gästhamnar & Loggbok 2002. Rikt illustrerad. 24x17 cm. 296 sidor. Dekorerat originalpappband. 200
Minnen från min sjömanstid på Wänern och Wättern. Svensson, Johan Lidköping 1959. Illustrerad. 40 sidor. Häftad med originalomslag. 200
Hav och männskor. Svensson, Roland 1957. Illustrerad med fotografier och med teckningar av författaren. 136 sidor + planscher. Häftad med originalomslag. 250
Hav och människor Svensson, Roland Med sju teckningar av författaren. Rabén & Sjögren / Vi 1957 134s Häftad Något naggad omslag 250
Årsbok 1952. Sveriges Allmänna Sjöfartsfören. 1953. Illustr. 394 sidor. 120
Del I. Sveriges sjölag, sjömanslag, sjöarbetstidslag, 1968 (13e uppl). (8)+616 sidor. Dekorerat originalklotband. 120
1964 (12e uppl). Sveriges sjölag, sjömanslag, sjöarbetstidslag. XVI+ 1040+16 sidor. Dekorerat originalklotband. Namnteckn på försättset. 150
Publika Arbetens Nytta och nödvändighet Sydow, A.E. Von Utgåva i faksimil utgiven år 1967 i anslutning till 125-årsminnet av den högre väg- och vattenbyggarutbildningen med levnadsteckning av AE von Sydow. 80s+14s Klb. Gott skick 120
SMBF. Söre, Anders Från Maskinbefälsförbundet 1848 till Svenska Maskinbefälsförbundet 1951. 1951. Illustr. 712 sidor. Originalklotband. 180
SMBF Från machinistsamfundet 1848 till svenska maskinbefälsförbundet 1951 Söre, Anders En översikt över maskinbefälets strävanden att genom organisatorisk samverkan hävda gemensamma intresse. Foto i sv/v. Utgiven av Svenska Maskinbefälsförbundet 1951 709s Klb. Mycket gott skick 180
Secret of Ships in Bottles Thorne, Peter Teckningar i sv/v. Model & Allied Publications Ltd 1970 63s Häftad Gott skick 90
Kurun Med segelbåt runt världen Toymelin,  J.Y. Le Berättelse om en jorden runtresa på två år i en liten tio meters segelbå.  Planscher i sv/v + teckningar och utvikbar karta Wahlström & Widstrand 1954 330s Häftad Naggad Gott skick 150
Utgiven av Sjöfartsmuseet, Göteborg. Unda Maris. Illustr. 100-300 sidor per årgång. Årg 1967-68 och 1973-74 finns i lager. Per årg. 120
The cunard turbine-driven quadruple-screw Atlantic liner "Lusitania" Warren, Mark Authentically reproduced from a rare 1907 commwmorative edition of 'Engineering', with additional new material. Illustrationer i sv/v. Patrick Stephens 1986 62s+58 planscher Ppb.+so ISBN 0-85059-847-8 Gulnad so Mycket gott skick 350
1937. Werner Lundqvist 1868 6/1 1938. Illustr. 96 sid + porträttplansch och 2 utvikbara ritningar. Tryckt i 300 numrerade ex, detta är nr 126. 180
Äventyret Vasa. Widding, Lars 1961. Illustrerad. Liten 4:o. 204 sid. Dekorerat originalpappband. 180
Äventyret Vasa. Widding, Lars 1961. Illustrerad. Liten 4:o. 204 sid. Dekorerat originalpappband. Gott skick 180
The World Model Ships and Boats Williams, Guy R. Illustrated with thirty-two pages in full colour and over 200 black and white illustrations. Foto i sv/v och färg. André Deutsch in association with Rainbird Reference Books 1971 255s Klb.+so ISBN 0 233 96288 3 Mycket gott skick 270
The techniques of ship modelling Wingrove, Gerald A. Illustrationer i sv/v och färg. Model and Allied Publications 1974 133s Ppb. ISBN 0 85242 366 7 Mycket gott skick 340
Windsurfing. Winner, Ken Illinois 1995. Illustrerad i färg. IV+124 sidor. Häftad med originalomslag. 120
Svenska flottans bok. Wrangel, Herman  En populär framställning af vårt sjövapens utveckling och nuvarande ståndpunkt jämte skildringar af tjänsten och lifvet ombord. Stockholm 1898. Jos. Seligmanns förlag. 472 sidor. Hlvfr band med guldtryck samt 4 upphöjda bind. Blekt rygg. Med 44 helsidesbilder och 231 bilder i texten. Ex libris. Fint skick. 350
Åren på bryggan. Åberg, Eric 1978. Illustr. 160 sidor. Dekorerat originalpappband. 150
Båtar på Fryken Ärlingsson, Erling   Svensson, Ingvar Illustrerad med fotografier och med teckningar, delvis i färg, av Erling Ärlingsson. Tvär 4:o. 22x30 cm. Sunne Hembygdsförening 128s. Originalklotband med skyddsomslag.Smårevor på so övrigt mycket gott skick 140
Handbok för isobservatorer Östersjökoden med illustrationer gällande från okt 1981. Foto i sv/v. Sveriges Meteorologiska Institut 1981 45s Häftad Gott skick 30
Tidskrift i sjöväsendet 1771  Utges av Örlogsmannasällskapet N3:3 1995 189-268s Häftad Mycket gott skick 40
Tidskrift i sjöväsendet 1771  Utges av Örlogsmannasällskapet N3:3 1995 189-268s Häftad Mycket gott skick 40
Sjöräddningssällskapet Årsbok 1982 Berättelse över 1981 års verksamhet. Foto i sv/v. Svenska Sällskapet fö Räddning af Skeppsbrutne 1981 224s Häftad Gott skick 40
The inland port of manchester Its ships & their cargoes Prepared by the Manchester Committee and Published by The Port of Manchester Committee 1938 37s Häftad Gott skick 50
Sjöfart 1982   Illustrerad med tabeller och diagram. Sveriges officiella statistik  Statistiska centralbyrån Stockholm 1984 152s Häftad Gott skick 60
Vägledning genom Statens Sjöhistoriska Museum.   Katalog nr 8 1952 124s+64 planschsidor i sv/v. Häftad Gott skick 70
Svensk Illustrerad Skeppslista 1980 Innehåller svenska lastfartyg och pråmar 450 ton d.w. Samt fiske- och bogserfartyg över 150 br.ton Foto i sv/v. svensk Sjöfarts Tidning 1980 261s Häftad Mycket gott skick 80
Sveriges Allmänna Sjöfartsförenings Årsbok 1952 Foto sv/v. Femtionde årgången Aktiebolaget svensk flagg 1953 392s  Häftad gott skick 120
Unda Maris 1973-1974   Foto i sv/v. Sjöfartsmuseet Göteborg 1975 307s Häftad Gott skick 120
Unda Maris 1967-1968   Foto i sv/v. Sjöfartsmuseet Göteborg 1969 169s Häftad Gott skick 120
Från fiber till tågvirke   En varuhandbok från Wahlbecks. Foto och teckningar i sv/v. AB Svenska Telegrambyrån 1949 103s Rygg.klb. Gott skick 140
Lloyd's register of shipping Registerbook 1959-60 volume III United with the british corporation register. 256s Klb. Gott skick 250
Sargasso Corley, Edwin Trevi 1977. Klb (Fint) + so (naggat). 326 s 500 gr. 9171603174.  80
Arkeologi under vatten Cederlund, Carl Olof  Lövstrand, Sten Metoder, resultat, problem. Illustrationer i sv/v. P.A. Norstedt & Söners förlag 1969 153s Häftad Gott skick 100
…och ovan oss-vågorna  Skogsberg, Bertil En bild- och textkavalkad om U-båtar på vita duken. Foto i sv/v. Allt om hobby 1991 230s Klb. ISBN 91-85496-50-2 Mycket gott skick 150
Life on the river Wayman, Norbury L. A pictorial history of the Mississippi, the Missouri, and the western river system. Illustrationer i sv/v och foto i sv/v. Bonanza books 1971 338s Klb. Gott skick 220
Backlagsrim Ljungcrantz, Sten Mycket rikt illustrerad med teckningar i sv/v. Karlskrona 1958 c.a. 200s Häftad Gott skick 70
Sea songs Gullers, KW  Sundblad, Bo Noter, songtexter, skiva. Mycket rikt illustrerad med foto i färg. Gullers International 1976 94s Dek.ppb. ISBN 91-85228-16-8 Mycket gott skick 160
Ta mig till havet Svenska kryssarklubbens visbok Matz, Erling (red.) Vistexter med ackord. Illustrationer i sv/v. Svenska Kryssarklubbens årsskrift 1995 128s Dek.ppb. ISBN 91-86548-32-8 Nyskick 70
Kyrkskeppen berättar  Nilson, Anders Om sjöfart och historia på Öland. Foto i sv/v och färg.LTs förlag 1980 184s Dek.skinnimitation+so Smårevor på so, namnteckning Mycket gott skick 150


Order via E-mail: order@kleynes.se

Åter till Innehållsförteckningen (Return to Table of contents)

Åter till första sidan (Return to First page)