KLEYNES ANTIKVARIAT


Natur - Jakt & Fiske mm


Botanik & Trädgård
Fåglar
Jakt
Fiske
Hundar
Miljö & Ekologi

Lanthushållning, Skogsbruk & Husdjur
Däggdjur
Insekter & Kräldjur
Skytte & Vapen
Fritid & Friluftsliv
Natur - allmänt


Beställ genom att först markera och kopiera den bok Du är intresserad av. Klicka sedan på vår E-post-adress som finns sist i varje avdelning och "klistra in" boken i meddelanderutan. Glöm inte att notera eget namn och postadress. Beställningar kan förstås också göras via post eller telefon.

Kleynes Antikvariat, Box 219, 651 06 Karlstad, Sweden
Tel 054-14 44 10


Försäljningsvillkor (Terms of sale)

Åter till första sidan (Return to First page)


Botanik & Trädgård

Dahl, Carl
Pomologi I-II Beskrivningar över de viktigaste i Sverige odlade fruktsorterna. Om äpplen, päron och plommon. Illustrerad med färgplanscher och foto och teckningar i sv/v. Albert Bonniers Förlag 1943 300s+390s Rygg.klb. Blekt rygg Mycket gott skick 1800 kr.


Arrhenius, J.
Elementarkurs i botaniken Lärobok rörande undervisning i botanik vid Rikets Elementarläroverk 1865 346s+11 utvikbara sid Hlv.fr.Skavd pärm och rygg, gulnad inlaga Gott skick 220 kr.


Berge, Gunnar
Hemträdgården Dess anläggning och skötsel Illustrerad med foto i sv/v. LTs förlag 1953 294s Klb. Blekt rygg, gulnad inlaga Mycket gott skick 80 kr.


Berge, Gunnar
Hemträdgården Dess anläggning och skötsel. Foto och teckningar i sv/v. Tolfte upplagan LTs förlag 1957 318s Dek.ppb. Gott skick L179 80 kr.


Billbäck, Bertil
Frukt och bär Vägledning i fruktodling med 80 sidor färgplanscher. Kooperativa förbundets bokförlag 1941 244s Klb. Reva på en sida. Gott skick 220 kr.


Black, Penny
Blomsterpotpurrier. Konsten att göra väldoftande blandningar av torkade blommor och blad. 1990. Rikt illustrerad i färg. 29x22 cm. 128 sidor. Originalband med skyddsomslag. 150 kr.


Bremness, Lesley
The complete book of herbs A practical guide to growing & using herbs Praktisk guide till att odla ute och inomhus med recept för mat och botemedel. Rikt illustrerad med foto och teckningar i färg. Guild Publishing 1988 288s Dek.ppb.+so Slitage på so, missfärgad nedre pärmkant Inlaga i mycket gott skick. 140 kr.


Burnie, David
Blommor Undersök den färgrika världen av blommor, frukter och frön I serien Upptäck och lär. Faktaserie med aktiviteter för unga läsare.Hur man ser skillnad på blommor, pressar växter och om blommans uppbyggnad.Illustrerad med teckningar och foto i färg. Richters 1992 61s Dek.ppb. ISBN 91-7707-674-5 Mycket gott skick 40 kr.


Böttner, Joh. Blomgren, Nils
Trädgårdsmästaren Handbok i praktisk trädgårdsskötsel. Illustrationer i sv/v. Nordiska Bokförlaget 1913 400s+288s+264s+80s+32s Klb. Skadad rygg och slitage på pärm, namnteckning, gulnad inlaga, några lösa blad P 130 kr.


Clark, G H / Malte, M O
Fodder and Pasture Plants. Ottawa 1913. "With water colour illustrations by Norman Criddle." Small 4:o. 144 pp + 27 colour plates. Publisher's decorated cloth. 300 kr.


Cortin, Bengt
Svampar i färg Färgillustrationer av Edgar Hahnewald. Almqvist & Wiksell 1965 230s Klb+so Skadat och lagat so, tummad bok Gott skick 60 kr.


Darfeldt, Eric
Växter vid vägkanten Om de vanligaste växterna utefter vägarna. Mycket rikt illustrerad med foto i färg av författaren. LTs förlag 1981 192s Dek.ppb. ISBN 91-36-01464-8 Nyskick 40 kr.


Darfeldt, Eric
Växter vid vägkanten Att ha bagaget vid semester med bil, buss, cykel eller till fots. Foto i färg. LTs förlag 1981 192s Dek.ppb. ISBN 91-36-01464-8 Mycket gott skick L178 90 kr.


Darfeldt, Eric
Växter vid vägkanten Att ha bagaget vid semester med bil, buss, cykel eller till fots. Foto i färg. LTs förlag 1981 192s Dek.ppb. ISBN 91-36-01464-8 Mycket gott skick L178 90 kr.


Darfeldt. Eric
Växter vid Vägkanten Om de vanligaste växterna utefter vägarna. Illustrerad med foto i sv/v. LTs förlag 1981 192s Dek.ppb. ISBN 91-36-01464-8 Nyskick 40 kr.


Daute, Horst
Bonsai Odling Odling och skötsel av dvärgträd. Illustrationer i sv/v och färg. Gröna serien Norstedts 1991 123s Häftad ISBN 91-1-824351-7 Mycket gott skick 120 kr.


Feuk, Ditte (text) Abelin, Björn (foto)
Lusthus & långa höstar Promenader bland koloniträdgårdar. Mycket rikt illustrerad med foto i färg. Prisma 1998 141s Ppb.+so ISBN 91-518-3433-2 Nyskick 180 kr.


Gréen, Sven
Nya krukväxtboken Presentation av 250 gamla och nya växter. Teckningar i sv/v/foto i färg. Lindh, Carin (red.) 50 kr.


Gréen, Sven
Min trädgård 1990 Teckningar i sv/v och foto i sv/v och färg. Bokförlaget Semic 1989 96s Häftad ISBN 91-552-1140-2 Mycket gott skick 60 kr.


Gréen, Sven
(Redaktör) Nya trädgårdsboken, 1-2. Stockholm, Det Bästa, 1968. Rikt illustrerad, även i färg. 26x18 cm. Totalt 796 sidor. Två originalband med skyddsomslag. 300 kr.


Hermann, Matthias
Garden Flowers Presentation av trädgårdsblommor. Mycket rikt illustrerad med teckningar i färg. Språk: engelska Galahad Books1973 178s Ppb. Mycket gott skick 150 kr.


Herwig, Rob Schubert, Margot
Bo med blommor Hur man väljer och odlar rumsväxter Fylligt om rumsodling med 340 färgfotografier och över 100 teckningar. Bonniers 1982 368s Dek.ppb. ISBN 9134502297. Nyskick 100 kr.


Hillier, M / Hilton, C
Evighetsblommor. Eterneller och andra torkade växter. Stockholm 1991. Rikt illustrerad i färg. 28x22 cm. 192 sidor. Dekorerat originalpappband. 150 kr.


Holzhausen, Axel
Odlade växter. Skildrade familjevis. I-IV. Stockholm, Albert Bonniers Förlag 1940-43. 351+317+362+342 sid. 4 vol. Rikt ill. och med ca 100 helsidesplanscher i färg. Förlagets dekorerade gröna halvskinnband med marmorerade snitt. Mycket bra skick, men blekta ryggar. 190 kr.


Holzhausen, Axel
Svenskt Trädgårdslexikon I-III Bonniers 1938. gröna hlvfr bd blekta rygg. 4,8 kg 502+493+482 s. Mycket fint skick iö 190 kr.


Holzhausen, Axel
Perenna växter Fleråriga örtartade blomsterväxters användning och skötsel jämte beskrivning på omkring 1500 olika odlingsvärda sorter med 187 ill. 1934 3e u. Grönt klb, en del understrykningar. Viss slitage ö kapitäl. Bägga omslagen medbundna. 335 s. 800 gr. Fint skick 120 kr.


Holzhausen, Axel (red.)
Svenskt trädgårdslexikon Del 1 (av 3) De allra flesta av våra trädgårdsväxter, växtbeskrivning, odling o.s.v. Illustrerad med foto i sv/v och planscher i färg. Bonniers 1938 502s Hlv.fr. Blekt rygg, lite skavd på pärmens kanter, namnteckning Mycket gott skick 220 kr.


Holzhausen, Axel (red.)
Svenskt trädgårdslexikon Del 2 (av 3) De allra flesta av våra trädgårdsväxter, växtbeskrivning, odling o.s.v. Illustrerad med foto i sv/v och planscher i färg. Bonniers 1938 502s Hlv.fr. Blekt rygg, lite skavd på pärmens kanter Mycket gott skick 220 kr.


Holzhausen, Axel (red.)
Svenskt trädgårdslexikon Del 3 (av 3) De allra flesta av våra trädgårdsväxter, växtbeskrivning, odling o.s.v. Illustrerad med foto i sv/v och planscher i färg. Bonniers 1938 502s Hlv.fr. Blekt rygg, lite skavd på pärmens kanter Mycket gott skick 220 kr.


Hubert, Nina och Tord
Blommor besvarad kärlek Personligt om parets krukväxter, 512st, med beskrivning och skötselråd. Rikt illustrerad med foto i färg. Bra Böcker 1991248s Klb.+so ISBN 91-7024-917-2 Några små revor på so Mycket gott skick 160 kr.


Hubert, Nina och Tord
Blommor Besvarad kärlek Författarna berättar personligt om sina 512 krukväxter. Rikt illustrerad med foto i färg. Bra Böcker 1991 248s Klb.+so Lite naggat so Mycket gott skick 140 kr.


Johansson, Rolf
Vilda blommor i våra marker. Fotografisk flora i färg. Rikt illustrerad i färg av Åke Lindau. 17x21 cm. 336 sidor. Dekorerat originalpappband. 150 kr.


Joosten, Titia
Torka blommor i mikrovågsugn Detaljerade instruktioner om hur blommor torkas i mikrovågsugn, hjälpmedel som krävs vilka växter som är bäst att torka.Illustrerad med teckningar i sv/v och foto i färg. Forum 1993 94s+6s Dek.ppb. ISBN 91-37-10010-6 Mycket gott skick 80 kr.


Krok/Almquist
Svenska skolflora Fanerogamer och ormbunkväxter. Textbilder av C.A.M. Lindman och 96 ärgplanscher av Charlotte von Schéele. Svenska bokförlaget Bonniers 1957 171s+register och planscher. Rygg klb. Lite skavd rygg och åldrad Gott skick 80 kr.


Lewenhaupt, Tony & Claës
Äng. 1989. Rikt illustrerad I färg. 31x22 cm. 184 sidor. Originalband med skyddsomslag. 120 kr.


Lindman, C A M
Bilder ur Nordens flora, 1-3. 1922-26 (andra och tredje upplagorna). (6)+178; (4)+179-360; (4)+361-636 sidor + 663 färgplanscher. Tre bruna halvfranska band med dekorerad rygg och marmorerade snitt runt om. Ryggarna lätt fläckade. 1400 kr.


Lindman, C.A.M.
Bilder ur Norden Flora 663 planscher med kort beskrivande text för varje växt. Wahlström & Widstrand 1970 40s+663planschsidor Dek.ppb.+so ISBN 91-46-16613-0 Mycket gott skick 180 kr.


Linné, Carl von
Minnesfesten öfver Carl von Linné den 25 maj 1907. Beskrifning på uppdrag af Kungl. Vetenskapsakademien utarbetad af J. A. Bergstedt. Uppsala 1910. Portrait-plate + 128 pp. (two illustrations in the text). Binder's cloth with front wrapper bound in. 460 kr.


Linné, Carl von
Vorlesungen über die Cultur der Pflantzen. Utgifven af M. B. Swederus. Uppsala 1907. (2)+14+(4)+VIII+108 sidor. Häftad med originalomslag. Främre omslaget och titelsidan med biblioteksstämplar och handskriven text. Ryggen med handskriven titel, lite naggad. Ingår i "Inbjudan till Uppsala universitets Linnéfest ... 1907." Soulsby 3551. 150 kr.


Mossberg, Bo Stenberg, Lennart Stenberg, Lennart
De nordiska floran Bildflora över alla kärlväxter som man normalt kan finna i Norden omfattande c.a. 2500 arter. Rikt illustrerad i färg. Wahlström & Widstrand 1995 696s Dek.ppb.+so 91-46-14833-7 Mycket gott skick 200 kr.


Mossberg, Bo & Rydberg, Hans
Alla Sveriges fridlysta växter. 1995. Rikt illustrerad i färg. 23x15 cm. 128 sidor. Dekorerat originalpappband. 150 kr.


Nitzelius, Tor
Trädgårdens vackraste blommor 100 perenna växter i färg. Saxon & Lindström 1950 272s Rygg.klb. Inlaga släppt något från rygg. Övrigt i gott skick. 60 kr.


Nordisk illustreret havebrugsleksikon, I-II.
Redaktör A. Pedersen. København 1934-36. Rikt illustrerad. 25x17 cm. (8)+784; (4)+1216 sidor + 12 färgplanscher. Två halvfranska band med marmorerade snitt. 500 kr.


Novak, F.A.
Den stora blomboken Översikt av växtriket presenterade efter inbördes släktskap. 1100 fotografier varav många i färg. Folket i Bilds Förlag 1972 597s Klb.+so Revor och slitage på so. Övrigt i gott skick. 150 kr.


Persson, Bengt Wallin, Mikael (red.)
Gräs i matta och äng Movium Foto i sv/v LT:s förlag 1991 152s Häftad ISBN 91-36-02902-5 Böjd främre pärm, utgallrat bib.ex. Övrigt mycket gott skick. 90 kr.


Prime, C T / Deacock, R J
The Shorter British Flora. London 1957. Illustrated. XL+376 sidor. Publisher's cloth with dust-jacket. Dust-jacket slightly worn. 180 kr.


Raven, Peter H Evert, Ray F Eichhorn, Susan E
Biology of plants Språk: engelska. Gediget verk med teckningar och foto i färg. W.H. Freeman and company worth publisher Sixth edition. 2003 944s Dek.ppb. ISBN 1-57259-041-6 Mycket gott skick 400 kr.


Rolf, Signe (red.)
Trädgården som hobby Planering, växtval, skötsel. Illustrerad med teckningar och foto i sv/v. Bokförlaget 1992 258s Dek.ppb. ISBN 91-37-09612-5 Mycket gott skick 80 kr.


Rousseau, Jean Jacques
Brev om blommorna till ma chère cousine Brev presenterade tillsammans med ett glossarium och med illustrationer i färg av J.P. Redouté. Natur och Kultur 1979 152s Klb.+so ISBN 91-27-00964-5 Mycket gott skick 220 kr.


Samuelsson, Lars Eric Schenkmanis, Ulf
Trädgård året runt Råd och tips för 50 kr.


Samuelsson, Lars Eric -- Schenkmanis, Ulf
Trädgårdarnas ABC Ica bokförlag. Dek pbd. 322 s. 1,5 kg. 27x 23 cm. Färgill. 9153415507. Nyskick 200 kr.


Samuelsson, L-E Schenkmanis, U
Trädgården Buskar till prydnad I Foto och teckningar i sv/v och färg. ICA-förlaget AB 1987 64s Dek.ppb. ISBN 91-534-1001-7 Mycket gott skick 50 kr.


Schröter, L and C
Flore coloriée portative du touriste dans Les Alpes. Zürich, no date (27:e edition). 62 pp + 25 plates (24 in colour). Publisher's cloth with dust-jacket. 200 kr.


Schwartzkopf, Jörgen
Lyckas med din Örtagård Odling av örter i trädgården, på altanen, balkongen och i krukor + receptförslag. Mycket rikt illustrerad med foto i färg.Bokförlaget Semic 2002 94s Dek.ppb. ISBN 91-552-3116-0 Böjd främre pärm Mycket gott skick 90 kr.


Stensson, R Grip, M, Jøker, J Walfridson, M (red.)
Lyckas med blommor Handbok Register, namnförklaring och ordlista Foto i färg. skandinavisk Press AB MCMLXXXVII 39s Dek.ppb. ISBN 917472391X Mycket gott skick 50 kr.


Stevenson, Violet
Örtagårdens hemligheter Hur man odlar och använder örter och kryddväxter. Foto i färg och teckningar. Bonniers1978 144s Dek.ppb. ISBN 91-0-041295-3 Mycket gott skick 160 kr.


Stordal, Jens
Lilla svampboken Den idealiska fölkeslagaren på svampboken. Färgillustrationer av Edgar Hahnewald. Awe/Gebers 1977 127s Häftad Gott skick 30 kr.


Stråge, Anna-Lisa
Eterneller och Vilda växter Odla och torka till prydnad. Foto i färg och teckningar i sv/v. Natur och Kultur 1993 176s Dek.ppb. ISBN 91-27-02987-5 Nyskick 90 kr.


Swartström, Carin (red.)
Trädgården Idéer för tomt och odling Praktisk handbok för alla trädgårdsägare. Illustrationer i sv/v och färg. ICA-förlaget 1977 64s Dek.ppb. ISBN 91-534-1002-5 Mycket gott skick 50 kr.


Swartström, Carin (red.)
Allt om krukväxter 8 Kaktusar Foto i färg. ICA-förlaget AB 1982 65s Dek.ppb. ISBN 91-534-0645-1 Mycket gott skick 50 kr.


Swartström, Carin (red.)
Allt om krukväxter 9 Suckulenter Foto i färg. ICA-förlaget AB 1981 65s Dek.ppb. ISBN 91-534-0647-1 Mycket gott skick 50 kr.


Swartström, Carin (red.)
Allt om krukväxter 10 Lökar och fröer Foto i färg. ICA-förlaget AB 1982 65s Dek.ppb. ISBN 91-534-0648-6 Mycket gott skick 50 kr.


Swartström, Carin (red.)
Allt om krukväxter 3 Blommor i kruka Foto i färg. ICA-förlaget AB 1981 65s Dek.ppb. ISBN 91-534-0640-0 Mycket gott skick 50 kr.


Swartström, Carin (red.)
Allt om krukväxter 4 Blommor i kruka Foto i färg. ICA-förlaget AB 1981 65s Dek.ppb. ISBN 91-534-0641-9 Mycket gott skick 50 kr.


Swartström, Carin (red.)
Allt om krukväxter 5 Blommor i kruka Foto i färg. ICA-förlaget AB 1981 65s Dek.ppb. ISBN 91-534-0642-7 Mycket gott skick 50 kr.


Swartström, Carin (red.)
Allt om krukväxter 2 Skötsel och råd Foto i färg. ICA-förlaget AB 1981 65s Dek.ppb. ISBN 91-534-0639-7 Mycket gott skick 50 kr.


Swartström, Carin (red.)
Allt om krukväxter 1 Skötsel och råd Foto i färg. ICA-förlaget AB 1981 65s Dek.ppb. ISBN 91-534-0638-9 Mycket gott skick 50 kr.


Swartström, Carin (red.)
Allt om krukväxter 11 Pynta med blommor Foto i färg. ICA-förlaget AB 1981 65s Dek.ppb. ISBN 91-534-0700-8 Mycket gott skick 50 kr.


Swartström, Carin (red.)
Allt om krukväxter 12 Sommarblommor Foto i färg. ICA-förlaget AB 1982 65s Dek.ppb. ISBN 91-534-0701-6 Mycket gott skick 50 kr.


Swartström, Carin (red.)
Allt om krukväxter 13 Möblera med växter Foto i färg. ICA-förlaget AB 1982 64s Dek.ppb. ISBN 91-534-0702-4 Mycket gott skick 50 kr.


Swartström, Carin (red.)
Allt om krukväxter 14 Dekorera med grönt Foto i färg. ICA-förlaget AB 1982 65s Dek.ppb. ISBN 91-534-0703-2 Mycket gott skick 50 kr.


Swartström, Carin (red.)
Allt om krukväxter 6 Bladväxter Foto i färg. ICA-förlaget AB 1981 65s Dek.ppb. ISBN 91-534-0643-5 Mycket gott skick 50 kr.


Swartström, Carin (red.)
Allt om krukväxter 19 Duka med blommor Foto i färg. ICA-förlaget AB 1982 65s Dek.ppb. ISBN 91-534-0752-0 Mycket gott skick 50 kr.


Swartström, Carin (red.)
Allt om krukväxter 20 Orkidéer II Foto i färg. ICA-förlaget AB 1982 65s Dek.ppb. ISBN 91-534-0753-9 Mycket gott skick 50 kr.


Swartström, Carin (red.)
Allt om krukväxter 21 Kaktus i naturen I Foto i färg. ICA-förlaget AB 1982 65s Dek.ppb. ISBN 91-534-0754-7 Mycket gott skick 50 kr.


Swartström, Carin (red.)
Allt om krukväxter 17 Vår i huset Foto i färg. ICA-förlaget AB 1982 64s Dek.ppb. ISBN 91-534-0750-4 Mycket gott skick 50 kr.


Swartström, Carin (red.)
Allt om krukväxter 18 Orkidéer I Foto i färg. ICA-förlaget AB 1982 64s Dek.ppb. ISBN 91-534-0751-2 Mycket gott skick 50 kr.


Swartström, Carin (red.)
Allt om krukväxter 22 Blommor i miljö Foto i färg. ICA-förlaget AB 1982 65s Dek.ppb. ISBN 91-534-0755-5 Mycket gott skick 50 kr.


Swartström, Carin (red.)
Allt om krukväxter 23 Kaktus i naturen II Foto i färg. ICA-förlaget AB 1983 65s Dek.ppb. ISBN 91-534-0756-3 Mycket gott skick 50 kr.


Swartström, Carin (red.)
Allt om krukväxter 23 Kaktus i naturen II Foto i färg. ICA-förlaget AB 1983 65s Dek.ppb. ISBN 91-534-0756-3 Mycket gott skick 50 kr.


Swartström, Carin (red.)
Allt om krukväxter 24 Vakra vita blommor Foto i färg. ICA-förlaget AB 1983 64s Dek.ppb. ISBN 91-534-0757-1 Mycket gott skick 50 kr.


Swartström, Carin (red.)
Allt om krukväxter 15 Plantera kärnor Om gammaldags trädgårdsväxter Foto i färg och teckningar av Jessika Berglund Rabén & Sjögren 1987 160s Dek.ppb. ISBN 91 29 58007 2 Skriben hälsning vid första uppslag Mycket gott skick 50 kr.


Swartström, Carin (red.)
Stora trädgårdsboken Om hur du får en vacker och grön lustgård att vistas i och njuta av. Illustrerad med foto och teckningar i färg. ICA bokförlag 1996 183s Dek.ppb. ISBN 91-534-1213-3 Nyskick 60 kr.


Tarsky, Sue
Bildhandboken om kaktusar Steg för steg hur du kan odla kaktusar och andra sukkulenter. Illustrerad med teckningar i färg. ICA bokförlag 1980 41s Dek.ppb. ISBN 91-534-605-2 Mycket gott skick 50 kr.


Thedenius, K. Fr.
Flora öfver Uplands och Södermanlands fanerogamer och bräkenartade växter. Författarens förlag 1871 524s Rygg.klb. Fuktfläckar på pärm, gulnad inlaga. Gott skick 190 kr.


Tingdal, Britta
Växter för tomt och trädgård Samlade erfarenhetern av trädgårdsskötsel och vägledning för nybörjare och mer vana. Foto i färg. Bokförlaget Semic 1990 112s Dek.ppb. ISBN 91-552-2450-4 Mycket gott skick 50 kr.


Vilda växter i Norden, I-V.
1952-56 (andra och tredje upplagorna). Rikt illustrerad, bl a med färgplanscher. Förlagets halvfranska band med övre guldsnitt. Del I-IV utgivna av Torsten Lagerberg och del V, om mossor, lavar, svampar och alger, av J A Nahnfeldt och G E Du Rietz. 600 kr.


Order via E-mail: order@kleynes.se

Åter till Innehållsförteckningen (Return to Table of contents)

Åter till första sidan (Return to First page)


Fåglar

Andersson, Birger
Fågelsträck över Kalmarsund. 1988. Teckninar av Björn Gidstam. 104 sidor. Dekorerat originalpappband. Recensionsstämpel på främre pärmens insida. 120 kr.


Andersson, Birger
Gudings sista resa. Ur ejdrarnas liv. 1987. Illustrerad med teckningar. 120 sidor. Dekorerat originalpappband. 120 kr.


André, Christer
Jakt på fågel. Berättelser och fakta. 1996. Illustrerad i färg. 25x17 cm. 104 sidor. Dekorerat originalpappband. 120 kr.


Berg, Bengt
Tåkern. En bok om fåglarnas sjö. 1916. Rikt illustrerad. 25x17 cm. 160 sidor. Dekorerat originalklotband. Namnteckning på förtitelsidan. 200 kr.


Bergman Sucksdorf, Astrid
Tranorna vid Hornborgasjön. 1971. Rikt illustrerad. 23x18 cm. 32 sidor. Häftad med originalomslag. 90 kr.


Broman, Arne
Fåglarna kring stugan. 1989. Foto: Åke Lindau. 172 sidor. Dekorerat originalpappband. 120 kr.


Brunius, Göran
Svenskt fågellexikon Komprimerat uppslagsverk över Sveriges och det övriga Nordens vilda fåglar rikt illustrerat i färg och svart-vitt.Bokförlaget Liber 1962 285s Dek.ppb. Mycket gott skick 90 kr.


Brusewitz, Gunnar
Fyra årstider Förlagets klb(sv) med skyddsomsl i utmärkt skick. Illustrerad. 1970. ISBN 91-46-10161-6 100 kr.


Chinery, Michael
Fåglar i skog och mark. 1979. Illustrationer av Maurice Pledger. Rikt illustrerad i färg. 33x25 cm. 112 sidor. Originalband med skyddsomslag. 170 kr.


Christofferson, Birger
Författarnas naturlära Svenska naturskildrare i ord och bild Antologi med en rad av våra främsta naturskildrare i ord och bild. Bo Cavefors Bokförlag 1973 203s Klb.+so Naggat so Mycket gott skick 200 kr.


Dahl, Georg
De snabba vingarna. En berättelse om hökar. 1929. 182 sidor. Gediget halvklotband med båda omslagen. Författarens tredje bok. 200 kr.


Eriksson, Daniel
Åland 1. 25 maj. Ett bildverk om sjöfågeljakten. 1994. Rikt illustrerad i färg. 27x21 cm. 96 sidor. Originalband med (lite naggat) skyddsomslag. 150 kr.


Felix J Hísek K Mathiasson, Sven (sv. Text)
Tidens stora bok om fåglar Anatomi, flyttning, fortplantning, häckninga och föda. 256 arter presenteras (på sv. och latin) med över 800 teckningar i färg. Även om folkliga föreställningar.(© 1980) Tidens förlag 1984 312s+6s Klb+so ISBN 91-550-2432-7 Mycket gott skick 90 kr.


Flyckt/Lindahl
Fågel Forum 1951. hlv klb med sk omsl. lite gulnat papper men iö i mycket gott skick. Ill. 145 s. 400 gr 80 kr.


Fågeltider.
Små stycken om fåglarnas liv, flyttning, ... Göteborg, Tre Tryckare, 1964. Rikt illustrerad, även I färg. 19x19 cm. 192 sidor. Originalband. 120 kr.


Gooders, John
Birds. An illustrated survey of the bird families of the world. 1975. Rikt färgillustr. 4:o. 352 sidor. Orig.band med sk.omslag. 200 kr.


Grey, Lord
Fåglar och fågelsång Utrikesminister i England under 2a världskriget som älskade fåglar och deras sång. P.A. Norstedt & söners förlag 1929 244s Häftad Naggad pärm med veck och revor vid rygg, uppsprättad, hälsning Gott skick 40 kr.


Hagberg, Knut
Fågelvägar Inb. hlvklb fr omsl medb. Ill av Akke Kumlien. Mycket fint skick. Norstedt 1932. 510 gr 100 kr.


Hagberg, Knut
Fåglar i bygd och obygd Betraktelser om fåglar. Färgplanscher samt sv/v foto. klb skds omsl. gott skick.Bonniers 1944 800 gr 90 kr.


Hanzak, J
Den stora fågelboken. 1977. Rikt illustr, delvis i färg. 584 sidor + färgplanscher. Originalklotband med skyddsomslag. 140 kr.


Imby, Lars
Svenska Fåglar En fälthandbok. 135 färgbilder 1994, 254 s ISBN 91-518-2635-6. 350 gr. Nyskick 110 kr.


Imby, Lars
Svenska Fågelboken En handbok om alla i Sverige förekommande fåglar. Raben & Sjögren. Förlagets dek pappband. inb. ISBN 91-29-56961-3. 850 gr 110 kr.


Linnman, Nils
Våra Fågelvänner NoK 2a uppl. Inb grönt hlv klb. 27 färgpl.300 gr. Inga skador endast lätt gulnat på yttre del pärmen. 300 gr 90 kr.


Lord Grey
Fåglar och fågelsång Utrikesminister i england under 2a världskriget som älskade fåglar och deras sång. En klassisk bok. Hlv klb. fr omsl medb. namn på främre smutstitelbl. Mycket fint skick. Norst. 1929. reklamomsl med rek av Hjalmar Gullb. medföljer 100 kr.


Lord Grey
Fåglar och Fågelsång Av Fd utrikesminister under 2a världskriget i England som älskade fåglar o deras sång. hft. lite nött. 163 s . 160 gr 40 kr.


Lundegårdh, Lennart
Från Alfågel till Ärtsångare De svenska fåglarna i systematisk ordning, Alfågel- Ärtsångare register. Bra böcker 1992. inplastat pappband inb. ISBN 91-7133-155-7. 830 gr. 17x24. Nyskick. 150 kr.


Nicolai, Jürgen
Vogelleben. Einführung von Konrad Lorenz. Stuttgart 1973. Numerous illustr in colour. 4:o. 224 sidor. Publisher's cloth with dust-jacket. 250 kr.


Olsson, Viking
Fåglar i närbild. 1960. Rikt illustrerad. 184 sidor. Häftad med originalomslag. 120 kr.


Ormond, Jacques F
Vingar. Allhem 1962. Rikt illustrerad. 28x22 cm. 94 sidor + en utvikbar bildkommentar. Originalband med klotrygg. Diskret recensionsstämpel på titelsidan. 180 kr.


Parling, Nils
Storfågelslek. 1959. Illustrerad med fotografier av Gösta Tysk. 1959. Rikt illustrerad. 112 sidor. Dekorerat originalpappband. 120 kr.


Regulus (Reinhold Winter)
Fågelkåserier I-II Kåserande uppsatser om fåglar. Stockholm, Beijers 1906. 175 +176 sid. 10 + 10 planscher med fågelbilder i färg. Förlagets dekorativa klotband med en monterad fågelbild i färg och omslagstitel i guld. Ryggen lätt nött på övre o nedre del. Del 1 mindre ant + namn på titelbl samt inre omslag. iö i gott skick 160 kr.


Rendahl, Hialmar
Fågelboken. Sveriges fåglar i ord och bild. 1957 (6a uppl). Rikt illustr. 4:o. XXIV+568 sid + färgplanscher. Förlagets klb Gott skick L053 150 kr.


Rendahl, Hialmar
Fågelboken. Sveriges fåglar i ord och bild. 1957 (6a uppl). Rikt illustr. 4:o. XXIV+568 sid + färgplanscher. Förlagets klb Gott skick 150 kr.


Rendahl, Hjalmar
Fågelboken. Sveriges fåglar i ord och bild. 1936 (2a uppl). Rikt illustr. 4:o. XX+546 sid + färgplanscher. Halvfranskt band, lite nött rygg. 250 kr.


Rudbecks, Olof
Olof Rudbecks Fågelbok 1693-1710 Planscher och text i urval av Bertil Gullander. Eden Bokförlag 1971 144s Klb. Mycket gott skick 90 kr.


Rudebeck, Gustaf (red.)
Våra svenska fåglar i färg 1-2 Alla i Sverige, Danmark, Norge och Finland anträffade arter. Färgillustrationer av Bröderna Wright. Esselte kartor 1984 296s(+96s) 697s(+192s) Röd skinnimitation+so ISBN 91-7058-200-9 91-7058-201-7 Mycket gott skick 400 kr.


Rösiö, Folke
Svenska fåglar 75 fågelbeskrivningar, illustrerade med fotografier och färgbilder. Saxon & Lindströms förlag 1946 304s Rygg klb. Snedläst, lite skavda pärmhörn Gott skick 70 kr.


Rösiö, Folke
I skogen och vid sjön Skildringar av naturen och fågellivet. Med teckningar av Eric Rylander. Borås tidning 1948. hft dek omslag med färgbild. Lätt nött på ryggen 244 s. 450 gr 60 kr.


Stafås, Birger
Så går ett år. Teckningar och krönikor. 1990. Rikt illustrerad. 31x22 cm. 108 sidor. Dekorerat originalpappband. 150 kr.


Sveriges Ornitologiska förening
Vår Fågelvärld Årgång 35. 1976 Nr 1-4. Hft Gott skick. L175 80 kr.


Sveriges Ornitologiska förening
Vår Fågelvärld Årgång 36. 1977 Nr 1-4. Hft Gott skick. L175 80 kr.


Sveriges Ornitologiska förening
Vår Fågelvärld Årgång 38. 1979 Nr 1-4. Hft Gott skick. L175 80 kr.


Sveriges Ornitologiska förening
Vår Fågelvärld Årgång 34. 1975 Nr 1-4. Hft Gott skick. L175 80 kr.


Sveriges Ornitologiska förening
Vår Fågelvärld Årgång 37. 1980 Nr 1-4. Hft Gott skick. L175 80 kr.


Sveriges Ornitologiska förening
Vår Fågelvärld Årgång 35. 1984 Nr 5-7. Hft Gott skick. L175 80 kr.


Wahlén, Ingvar
Ormvråkar på åsen. 1984. Illustrerad av Rune Wenliden. 96 sidor. 21x21 cm. Dekorerat originalpappband. Recensionsstämpel på försättset. 120 kr.


Wetmore, Alexander
Song and Garden Birds of North America. Chicago 1964. Numerous illustr in colour. 4:o. 400 pp + phonograph-records. Publisher's cloth with dust-jacket. Jacket worn. 300 kr.



Några anvisningar och råd för skötseln av Finkar och Papegojor Carl Svanberg AB 1964 31s Häftad Gott skick 40 kr.



Några anvisningar och råd för skötseln av Finkar och Papegojor Carl Svanberg AB 1964 31s Häftad Gott skick. Låda 2 40 kr.



Europas Fåglar Beskrivning av 256 fågelarter med färgbilder, fakta. Inforamtion om fåglarnas flyttning, häckning mm. Tidens förlag. Gult Klb i utmärkt skick. Skyddsomslag enst skador. 1500 gr. 22x30. ISBN 91-550-2432-7 90 kr.


Order via E-mail: order@kleynes.se

Åter till Innehållsförteckningen (Return to Table of contents)

Åter till första sidan (Return to First page)


Jakt

1961
Kronobergs läns jaktvårdsförening Årsbok, hft. Gott skick L175 50 kr.


1964
Dalajägaren Gott skick. L175 50 kr.


1973
Dalajägaren Gott skick. L175 50 kr.


1974
Dalajägaren Gott skick. L175 50 kr.


1989
Dalajägaren Fällor och Giller Hft. Gott skick. L175 50 kr.


1990
Dalajägaren Naturvård- Viltvård. Hft. Gott skick. L175 50 kr.


2004
Jägaren Viltet, vapen, Hundarna. Semic 1996. kartonnage. Gott skick L175 50 kr.


1977-78
Jägaren Viltet, vapen, Hundarna. Semic 1977. Hft. Gott skick L175 50 kr.


1980-81
Jägaren Viltet, vapen, Hundarna. Semic 1980. Hft. Gott skick L175 50 kr.


1982-83
Jägaren Viltet, vapen, Hundarna. Semic 1982. Hft. Gott skick L175 50 kr.


1983-84
Jägaren Viltet, vapen, Hundarna. Semic 1983. Hft. Gott skick L175 50 kr.


1987-88
Jägaren Viltet, vapen, Hundarna. Semic 1987. Hft. Gott skick L175 50 kr.


1993-1994
Jägaren Viltet, vapen, Hundarna. Semic 1993. Hft. Gott skick L175 50 kr.


1994-1995
Jägaren Viltet, vapen, Hundarna. Semic 1994. Hft. Gott skick L175 50 kr.


1996-1997
Jägaren Viltet, vapen, Hundarna. Semic 1996. Hft. Gott skick L175 50 kr.


72-73
Jägaren Viltet, vapen, Hundarna. Semic 1972. kartonnage. Gott skick L175 50 kr.


73-74
Jägaren Viltet, vapen, Hundarna. Semic 1973. Hft. Gott skick L175 50 kr.


Ahlgren, L A
Ur Papirii papper. Naturstämningar och Minnen. 1901. Illustr. av Axel Sjöberg. 196 sidor. Helklotband med främre omslag. 170 kr.


Albertsson, Johnny (red.)
Jägaren Viltet Vapnen Hundarna Foto i färg. Bokförlaget Semic 2003 93s Dek.ppb. ISBN 91-552-1188-7 Mycket gott skick L175 50 kr.


Anderson, Stellan & Åkerman, Jan
Praktisk jakt. Med Sveriges samtliga jaktbara viltarter. 1988. Rikt illustrerad, mest i färg. 24x21 cm. 184 sidor. Originalband med skyddsomslag. 150 kr.


Andersson, Göran
Troféer för jägare och fiskare. 1995. Rikt illustrerad. 24x17 cm. 64 sidor. Dekorerat originalpappband. Recensionsstämpel på försättset. 90 kr.


Andersson, Stellan
Mina färgstarka jaktvänner. 1993. Rikt illustrerad. 150 sidor. Dekorerat originalpappband. 90 kr.


Andersson, Stellan
20 sätt att jaga hare, räv och råddjur. 1995. Rikt illustrerad. 24x17 cm. 96 sidor. Recensionsstämpel på försättset. 120 kr.


Artiklar om viltforskning.
Ur svensk jakt, Viltrevy och Leva med naturen. 1973. 112 sidor. Häftad med originalomslag. 90 kr.


Backström, Olof
Jaktglädje. 1991. Rikt illustrerad. Delvis i färg.24x20 cm. 182 sidor. Dekorerat originalpappband. 150 kr.


Backström, Olof
Jaktglede. Oslo 1992. Rikt illustrerad. Delvis i färg. 24x20 cm. 182 sidor. Dekorerat originalpappband. 150 kr.


Backström, Olof och Bo Göran
Jakt och hundar Sommarpass, aftonjakt, harjaky, grävling och igelkottar, stövarprov m.m. Illustrerad med foto i sv/v. Förlagsaktiebolaget Västra Sverige 1976 136s Dek.ppb. ISBN 91-7078-146 X Skrapmärke insida främre pärm, reva öve rygg Gott skick 100 kr.


Behm, Alarik
Jaktlexikon. Praktisk uppslagsbok för jägare och naturvännr. Stockholm 1920. Illustrerad med vinjetter. 260 sidor. Originalklotband med skinnrygg och pärmklot. 200 kr.


Bengtsson, Göran m fl
Jakt og vilt i Norden. 1981. Rikt illustrerad, mest i färg. 27x24 cm. 256 sidor. Originalband med skyddsomslag. Recensionsstämpel på förtitelsidan. Norsk text. 170 kr.


Bergh, Lars-Kristian m fl
Jakttid. 1992. Illustrerad, delvis i färg. 160 sidor. Dekorerat originalpappband. 90 kr.


Bergman, Göran Larson, Sören Pettersson, Jimmyb(Red.)
Dalajägaren 1989 Teman: Fällor och giller Illustrationer i sv/v. Jägarna Dalarnas jaktvårdsförbund 1989 111s Häftad Mycket gott skick L175 50 kr.


Bergman, Göran Larson, Sören (Red.)
Dalajägaren 1990 Teman: Naturvård-Viltvård Illustrationer i sv/v. Jägarna Dalarnas jaktvårdsförbund 1990 128s Häftad Mycket gott skick L175 50 kr.


Bergström, Roger m fl
(Redaktörer) Sverige, jakten och EG. 1993. Rikt illustrerad i färg. 28x20 cm. 202 sidor. Dekorerat originalpappband. 120 kr.


Bjällebo, Göte
Jaktens mystik. Autentiska skildringar av olika jaktformer. 1974. Illustrerad. 48 sidor. Häftad med originalomslag. 90 kr.


Blædel, Leif
En jæger gik at smage. Jagtbedrifter og vildtopskrifter. Herning 1983. Illustrerad. 132 sidor. Dekorerat originalpappband. 120 kr.


Botn, Ståle
Jägartankar. Toner från Pans flöjt. 1991. 124 sidor. Dekorerat originalpappband. Recensionsstämpel på förtitelsidan. 90 kr.


Botn, Ståle
I skuggan av Pan. 1988. 104 sidor. Dekorerat originalpappband. Recensionsstämpel på försättset. 90 kr.


Brevik, Knut
Jaktvett. Skikk og bruk for jegere. 2001. Rikt illustrerad i färg. 24x17 cm. 134 sidor. Originalband med skyddsomslag. Recensionsstämpel på försättset. 120 kr.


Brusewitz, Gunnar
Jakt Jägare, villebråd, vapen och jaktmetoder från äldsta tider till våra dagar. Rikt illustrerad med författarens teckningar, övervägande i färg. Bra Böcker.1978. 255s.Avslutas med omfattande Litteraturförteckning samt Sak- och Personregister. Förlagets helklotband(31,5 x 22 cm.)i grönt linne och tecknad dekor på nedre frampärm, skyddsomslag i gott skick. Namn försättsblad. 1,5 kilo. isbn 9146101675 160 kr.


Bäckman, Roland
I jaktens våld. Illustrerad av Rune Wenliden. 1990.152 sidor. Dekorerat originalpappband. 90 kr.


Bäckman, Roland
I fars jägarspår. Illustrerad av Rune Wenliden. 1986. 192 sidor. Dekorerat originalpappband. 90 kr.


Bäckman, Roland
Illustrerad av Rune Wenliden. Jägarna i byn. Jaktskildringar. 1987. 192 sidor. Dekorerat originalpappband. 90 kr.


Carlsson, Gustaf-Birger
Ett liv med jakten. Berättelser. 1987. 176 sidor. Dekorerat originalpappband. 90 kr.


Dahl, Georg
En jägare minns. 1976. Illustrerad med teckningar av Rolf Svenson. 268 sidor. Originalband med skyddsomslag. 150 kr.


Dahlström, Lars Wallin, Eric (red.)
Jakten i Jämtland och Härjedalen Jämtlands läns jaktvårdsförenings årsskrift 1988 Illustrationer i sv/v. Nummer 37 Årgång 1988 96s Häftad Mycket gott skick L175 50 kr.


De Geer, Gerhard
Nya jakter med och utan bössa. 1974. 176 sidor. Häftad med originalomslag. Ouppskuren. Signerad av författaren. 120 kr.


Ed, Karl
Spår över köldblå vidder. 1985. 192 sidor. Häftad med skyddsomslag. 90 kr.


Engström, Albert
Jakt- och fikseberättelser. Samlade och med förord av Helmer Lång. 1991. Illustrerad. 144 sidor. Dekorerat originalpappband. 120 kr.


Forsman, Harry
På glömda stigar. Jakt och fiske i vildmarken. 1985. Illustrerad. 144 sidor. Dekorerat originalpappband. 120 kr.


Frøstrup, Johan Christian
Rådjur och rådjursjakt. Stockholm 1993. Rikt illustrerad, mest i färg. 24x17 cm. 140 sidor. Dekorerat originalpappband. 120 kr.


Griffer, Bengt-Göran
Jägarlycka. 1985. Rikt illustrerad med författarens teckningar. 17x25 cm. 64 sidor. Dekorerat originalpappband. 90 kr.


Grubbström, Ulf
Jaktår. 1984. 152 sidor. Dekorerat originalpappband. 90 kr.


Haglund, Bertil
Ett sätt att leva. 1982. Rikt illustrerad, även i färg. 294 sidor. Originalband, utan skyddsomslag. 90 kr.


Hamilton, H & Wallerstedt, M
Jakten som hobby. När, Var & Hur 1954. Illustrerad. 17x11,5 cm. 312 sidor. Dekorerat originalpappband. 90 kr.


Hamilton, Harry Wallerstedt, Malcolm (red.)
Jakten som hobby Handbok om jaktvård, jaktmark, jaktformer, villebråd, vapen, spår m.m. Illustrationer i sv/v. Forum Bokförlaget Forum AB 1954 310s Dek.ppb. Gott skick 90 kr.


Hammarström, Tommy
Älgen Inbunden med skyddsomslag, Bokförlaget Max Ström, 2004, 207 sidor. ISBN 9189204751 nära nyskick 1200g, 220 kr.


Haxthausen, Carl
På jakt. Minnen från ett jägarliv. 1970. Illustrerad med teckningar av Harald Wiberg. 180 sidor. Originalband med skyddsomslag. 120 kr.


Henning, Karl
Vi vårdar viltet Råd och anvisningar för att få fram artrika och livskraftiga viltstammar.Illustratör: Gunnar Brusewitz. Utgiven av LTK i samråd med Svenska Jägarförbundet. 1959 231s Dek.ppb. Gott skick. L179 70 kr.


Henning, Karl
Vilt och viltvård. 1973. Illustr av Harald Wiberg. Liten 4:o. 236 sidor. Dekorerat originalpappband. 150 kr.


Henning, Karl
Att jaga. 1980. Illustrerad med teckningar av Rolf Svensson. 24x17 cm. 176 sidor. Dekorerat originalpappband. 120 kr.


Hermanssom, Nils
Studiehandledninhg Högviltvård och högviltjakt Svenska jägarförbundet 1988 32s Häftad ISBN 91-970275-9-6 Mycket gott skick 40 kr.


Hermansson, Nils
Studiehandledning till Jägarskolan. Med bearbetade frågor ur Naturvårdsverkets frågebank. 1981. Illustrerad. 22x22 cm. 72 sidor. Häftad med originalomslag. 90 kr.


Hermansson, Nils & Boëthius, Jacob
Älgen-Jakten-Jägaren. En bok om älgstammens skötsel. -Nu och i framtiden. 1983. Illustrerad. 112 sidor. Häftad med originalomslag. 90 kr.


Hermansson,Nils
Studiehandledning till Jägarskolan Med bearbetade frågor ur naturvårdsverkets frågebank.Illustrerad med teckningar och foto i sv/v och färg. Svenska jägarförbundet/Studiefrämjandet Proprius förlag 1988 71s Häftad ISBN 91-7118-641-7 Mycket gott skick 40 kr.


Hökfelt, Jan
Stormossabocken och andra jaktberättelser. 1999. 158 sidor. Dekorerat originalpappband. 90 kr.


Isacson, Gunnar
Tonen från en sälgpipa. 1996. 140 sidor. Dekorerat originalpappband. 90 kr.


Jakt.
Årsbok anno 2001. Tryckt år 2000. Rikt illustrerad, delvis i färg. 24x17 cm. 128 sidor. Dekorerat originalpappband. Recensionsstämpel på försättset. 90 kr.


Jaktkamratens bytesfynd.
Från jaktåren 1984-94. Illustrerad. 176 sidor. Häftad med originalomslag. Redaktör: Hans Nedin. Tillskrift från redaktören. 90 kr.


Jaktkamratens fullträffar.
Från jaktåren 1954-64. Illustrerad. 192 sidor. Häftad med originalomslag. Redaktör: Hans Nedin. 90 kr.


Jaktkamratens troféer.
Från jaktåren 1974-84. Illustrerad. 176 sidor. Häftad med originalomslag. Redaktör: Hans Nedin. 90 kr.


Janlöv, C-E & Schröder, J-O
Kungajakter i Bergslagen. 1995. Rikt illustrerad. 24x17 cm. 168 sidor. Originalband med skyddsomslag. 150 kr.


Jensen, Poul Valentin Haglund, Bertil
Spår och spårtecken Om konsten att läsa av spår av djur i naturen. Älg, rådjur, kronhjort, björn, varg, utter m fl. Illustrerad med foto och teckningar i sv/v. svensk natur 1948 148s Häftad Småfläckar bakre pärm Mycket gott skick 90 kr.


Johansson, Tomas (Red.)
Jakten i Jämtland Härjedalen Nr 45 1996 Foto i sv/v Jämtlands läns jaktvårdsförening 1996 93sHäftad Gott skick L175 50 kr.


Jägarens årsbok 1993.
Illustrerad. Ca 120 sidor. Dekorerat originalpappband. Redaktör: Janne Olsson. 90 kr.


Jägarens årsbok 1994.
Illustrerad. Ca 120 sidor. Dekorerat originalpappband. Redaktör: Janne Olsson. 90 kr.


Jägarens årsbok 1997.
Illustrerad. Ca 120 sidor. Dekorerat originalpappband. Redaktör: Janne Olsson. 90 kr.


Jägarens årsbok 1998.
Illustrerad. Ca 120 sidor. Dekorerat originalpappband. Redaktör: Janne Olsson. 90 kr.


Jägarens årsbok 1999.
Illustrerad. Ca 120 sidor. Dekorerat originalpappband. Redaktör: Janne Olsson. 90 kr.


Jägarminnen.
Ur Jaktmarker & Fiskevatten under 70 år. 1982. Rikt illustrerad. 24x17 cm. 128 sidor. Dekorerat originalpappband. Tryckt i 100 numrerade exemplar varav detta är nr 77. 150 kr.


Jämtlands läns jaktvårdsförening
Jakten i Jämtland och Härjedalen 1996 Årsskrift. Hft Fint skick. L175 50 kr.


Jämtlands läns jaktvårdsförening
Jakten i Jämtland och Härjedalen 1988 Årsskrift. Hft Fint skick. L175 50 kr.


Karlsson, Bengt
(Redaktör) Jakten i Västerbotten. Västerbottens läns jaktvårdsförening 1919-1994. Tryckt 1995. Illustrerad. 114 sidor. Originalband med skyddsomslag. 120 kr.


Karlsson, Vippa-Tore
Jakt utan gränser. 1994. Illustrerad. 24x17 cm. 88 sidor. Dekorerat originalpappband. 120 kr.


Kållberg, Nils Gunnar
Fan tro't sa taxen. Jakthistorier. 1981. Illustrerad. 162 sidor. Originalband med skyddsomslag. Diskret recensionsstämpel på titelsidan. 120 kr.


Lidman, Hans
Bortom stigarna. Från fiskevatten och björnstigar. 1957. Rikt illustrerad med fotografier av författaren. 192 sidor. Originalband med (naggat) skyddsomslag. 120 kr.


Lidman, Hans
Bortom stigarna. Från fiskevatten och björnstigar. 1989. Rikt illustrerad med fotografier av författaren. 192 sidor. Dekorerat originalpappband. 120 kr.


Lidzén, Benkt
Blomsteröga. Afrikajakt förr och nu. 1983. Illustrerad. 23x23 cm. 120 sidor. Originalband utan skyddsomslag. 120 kr.


Lidzén, Benkt
Diana småler. Antologi över karikatyrteckningar kring jakt och jägare under 150 år. 1996. Illustrerad, delvis i färg. 152 sidor. Häftad med originalomslag. 120 kr.


Lidzén, Benkt
Hjortens spåt. Jakten genom tiderna med bildkonstnärernas ögon. 1993. Rikt illustrerad, mest i färg. 32x24 cm. 170 sidor. Originalband med skyddsomslag. 280 kr.


Lindgren, B / Erixon, L
Svensk sportfiske- och jaktlitteratur. 1991. Illustrerad. 176 sidor. Dekorerat originalpappband. 150 kr.


Lindström, Erik R
Viltfakta för jägare och andra naturvänner Illustrerad med teckningar i sv/v. Bokförlaget Settern 1998 160s Dek.ppb. ISBN 91-7586-497 Nyskick 140 kr.


Lundbergh, Arvid
(Red) Jakten i Sverige. Samlingsverk om jakt och jaktvård. 1947 (andra omarbetade och utvidgade upplagan). Rikt illustr. 4:o. 768 sidor + färgplanscher. Dekorerat originalklotband. 290 kr.


Lundbergh, Arvid
(Red) Jakten i Sverige. Samlingsverk om jakt och jaktvård. 1937. Rikt illustr. 4:o. 607 sidor + färgplanscher. Grönt hlvfr. Guldtryck övre guldsnitt 250 kr.


Lönnroth, Per-Olof
Boken om älgjakt Lättbegriplig faktabok om älgjakt. Settern1992 laminerat förlagsband ill. 78 s isbn 9175863782. 380 gr. närmast nyskick. 90 kr.


Lönnroth, Per-Olof
Vingar över älgmyren Skildringar om möten med det vilda i naturen. Illustrationer av Hag Hans Engsteedt. Bokförlaget Settern 1998 143s Dek.ppb. ISBN 91-7586-498-3 Nyskick 120 kr.


Mathiasson, Sven
Jägarvänner och jaktglädje. Jakter igår och idag - inte bara skjutande. 1999. Illustrerad. 192 sidor. Dekorerat originalpappband. Recensionsstämpel på försättset. 120 kr.


Melin, Sven A
Björnjägare. 1982. 176 sidor. Originalband utan skyddsomslag. 90 kr.


Mellquist, Sven A (red.)
Dalajägaren 1964 Årsbok för Dalarnas Jaktvårdsförbund 1964 135a Häftad Inlaga delvis släppt från pärm. L175 50 kr.


Mohlin, Olof
Laxmorgon och pyrschbock. 1986. 192 sidor. Dekorerat originalpappband. 90 kr.


Mohlin, Olof
Rävens öga. 1989. 184 sidor. Dekorerat originalpappband. 90 kr.


Nedin, Hans
Handbok i jaktvårdsledning. 1968. Illustrerad. 232 sidor. Dekorerat originalpappband. 120 kr.


Nedin, Hans
Jägarkänning. 1988. Illustrerad. 156 sidor. Dekorerat originalpappband. 120 kr.


Nedin, Hans (red)
Jaktkamraten nr 8 Illustrerad. Jaktberättelser. Mycket fint skick 40 kr.


Nedin, Hans (red)
Jaktkamraten nr 9 Illustrerad. Jaktberättelser. Mycket fint skick 40 kr.


Nedin, Hans (red)
Jaktkamraten nr 11 Illustrerad. Jaktberättelser. Mycket fint skick 40 kr.


Nedin, Hans (red)
Jaktkamraten nr 12 Illustrerad. Jaktberättelser. Mycket fint skick 40 kr.


Nedin, Hans (red)
Jaktkamraten nr 13 Illustrerad. Jaktberättelser. Mycket fint skick 40 kr.


Nedin, Hans (red)
Jaktkamraten nr 14 Illustrerad. Jaktberättelser. Mycket fint skick 40 kr.


Nedin, Hans (red)
Jaktkamraten nr 15 Illustrerad. Jaktberättelser. Mycket fint skick 40 kr.


Nedin, Hans (red)
Jaktkamraten nr 16 Illustrerad. Jaktberättelser. Mycket fint skick 40 kr.


Nedin, Hans (red)
Jaktkamraten nr 20 Illustrerad. Jaktberättelser. Mycket fint skick 40 kr.


Nedin, Hans (red)
Jaktkamraten nr 21 Illustrerad. Jaktberättelser. Mycket fint skick 40 kr.


Nedin, Hans (red)
Jaktkamraten nr 22 Illustrerad. Jaktberättelser. Mycket fint skick 40 kr.


Nedin, Hans (red)
Jaktkamraten nr 23 Illustrerad. Jaktberättelser. Mycket fint skick 40 kr.


Nedin, Hans (red)
Jaktkamraten nr 24 Illustrerad. Jaktberättelser. Mycket fint skick 40 kr.


Nedin, Hans (red)
Jaktkamraten nr 27 Illustrerad. Jaktberättelser. Mycket fint skick 40 kr.


Nedin, Hans (red)
Jaktkamraten nr 28 Illustrerad. Jaktberättelser. Mycket fint skick 40 kr.


Nedin, Hans (red)
Jaktkamraten nr 29 Illustrerad. Jaktberättelser. Mycket fint skick 40 kr.


Nedin, Hans (red)
Jaktkamraten nr 30 Illustrerad. Jaktberättelser. Mycket fint skick 40 kr.


Nedin, Hans (red)
Jaktkamraten nr 31 Illustrerad. Jaktberättelser. Mycket fint skick 40 kr.


Nedin, Hans (red)
Jaktkamraten nr 32 Illustrerad. Jaktberättelser. Mycket fint skick 40 kr.


Nedin, Hans (red)
Jaktkamraten nr 34 Illustrerad. Jaktberättelser. Mycket fint skick 40 kr.


Nedin, Hans (red)
Jaktkamraten nr 35 Illustrerad. Jaktberättelser. Mycket fint skick 40 kr.


Nedin, Hans (red)
Jaktkamraten nr 38 Illustrerad. Jaktberättelser. Mycket fint skick 40 kr.


Nedin, Hans (red)
Jaktkamraten nr 39 Illustrerad. Jaktberättelser. Mycket fint skick 40 kr.


Nedin, Hans (red)
Jaktkamraten nr 40 Illustrerad. Jaktberättelser. Mycket fint skick 40 kr.


Nedin, Hans (red)
Jaktkamraten nr 41 Illustrerad. Jaktberättelser. Mycket fint skick 40 kr.


Nedin, Hans (red)
Jaktkamraten nr 45 Illustrerad. Jaktberättelser. Mycket fint skick 40 kr.


Nedin, Hans (red)
Jaktkamraten nr 48 Illustrerad. Jaktberättelser. Mycket fint skick 40 kr.


Nordblad, George (huvudre.)
Jakt och Vilt 1963 Foto i sv/v. Årsbok för finlands jägare. Oy Tilgmann Ab Helsingfors 1963 144s Häftad Gott skick L175 50 kr.


Nordblad, George (huvudre.)
Jakt och Vilt 1962 Foto i sv/v. Årsbok för finlands jägare. Oy Tilgmann Ab Helsingfors 1962 129s Häftad Gott skick L175 50 kr.


Nordenram, Åke
Höstguld och vintersilver. 1998Illustrerad. 24x17 cm. 160 sidor. Dekorerat originalpappband. 120 kr.


Nordenram, Åke
NinroDiana, Några gudagoda jaktminnen. 1996. Illustrerad. 142 sidor. Dekorerat originalpappband. Recensionsstämpel på försättset. 90 kr.


Nordenram, Åke
Vän och vilt och vildmark. 1989. 208 sidor. Dekorerat originalpappband. Recensionsstämpel på titelsidan. 90 kr.


Nystrand, Henry
Jakt jorden runt. Fyra världsdelar genom ett kikarsikte. 1989. Illustrerad. 208 sidor. Dekorerat originalpappband. 120 kr.


Odelberg, Carl-Eric
Från lägereldar längesen ... Jakt och vilmarksliv från när och fjärran. 1996. Illustrerad. 24x17 cm. 160 sidor. Dekorerat originalpappband. Recensionsstämpel på försättset. 120 kr.


Ohlsson, Arne
Jakthandoken. Andra upplagan 1969. Illustrerad. 320 sidor. Dekorerat originalpappband. 90 kr.


Olls, Bert
Träskfolket Jakt och fisk under stenåldernIllustrationer av författaren. Bokförlaget Settern 1979 76s Dek.ppb. ISBN 91-85274-76-3 Mycket gott skick 120 kr.


Olls, Bert
Träskofolket. Jakt och fiske under stenåldern. 1979. Rikt illustrerad. 24x21 cm. 76 sidor. Dekorerat originalpappband. Recensionsstämpel på förtitelsidan. 120 kr.


Olls, Bert
Skrönor om äljjakt. 1990. Rikt illustrerad. 24x21 cm. 126 sidor. Dekorerat originalpappband. Recensionsstämpel på förtitelsidan. 150 kr.


Olsson, Sixten
Dagar vid Enstern. Jaktskildringar. 1991. 152 sidor. Dekorerat originalpappband. Recensionsstämpel på förtitelsidan. 90 kr.


Persson, Ingvar
En ny jakt. 1976. Illustrerad av författaren. 240 sidor. Originalband med skyddsomslag. 90 kr.


Persson, Ingvar
Den sista jakten. 1975. Illustrerad av författaren. 232 sidor. Originalband med skyddsomslag. 90 kr.


Petre, Allan
Handbok för jägare Jaktens historia, hundarnas dressyr och vård, inplantering av vilt m.m. Teckningar i sv/v. Åttonde upplagan 1949 202s Häftad Skadad rygg, reva på pärm, tummad Övrigt gott skick 70 kr.


Petre, Allan
Handbok för jägare Jaktens historia, hundarnas dressyr och vård, inplantering av vilt m.m. Teckningar i sv/v. Sjätte upplagan G.Asplunds Förlag 1945 202s Häftad Gott skick 100 kr.


Pettersen, B & Lier-Hansen, S
Ettersøk av skadet hjortevilt. 2000. Rikt illustrerad, även i färg. 24x18 cm. Originalband med skyddsomslag. 150 kr.


Pettersson, Hans
Jaktlagen - en kommentar med rättsfall. 1990. Illustrerad. 24x17 cm. 152 sidor. Häftad med originalomslag. 90 kr.


Reimers, Eigil
(Redaktör) ABC for jegerprøven. Oslo 1983. Rikt illustrerad. 24x17 cm. 192 sidor. Häftad med originalomslag. Recensionsstämpel på förtitelsidan. 90 kr.


Reimers, Eigil
(Redaktör) ABC for jegerprøven. Oslo 1999. Rikt illustrerad. 24x17 cm. 168 sidor. Originalband med skyddsomslag. Bilagt: Vedlegg til jegerprøvebøkene, 52 sidor. 1. 140 kr.


Rosander, Carlborg, Ekblom, Lindmark (red.)
Dalajägaren 1973 Illustrationer i sv/v. Årsbok för dalarnas jaktvårdsförbund 1973 152s Häftad Mycket gott skick L175 50 kr.


Rosander, Carlborg, Ekblom, Lindmark (red.)
Dalajägaren 1974 Årsbok för Dalarnas Jaktvårdsförbund 1974 136a Häftad Mycket gott skick L175 50 kr.


Rosenius, Henrik (red.)
Jakt och Vilt Årsbok för jägare och fidkare 1970-71 Foto i sv/v. Oy Tilgmann Ab 1970 155s Häftad Gott skick L175 50 kr.


Rosenius, Henrik (red.)
Jakt och Vilt 1968-1969 Foto i sv/v. Oy Tilgmann Ab 1968 167s Häftad Gott skick L175 50 kr.


Samzelius, Hugo
Skogs- och Jägarlif Skildringar. Stockholm C.E. Fritzes K. Hofbokhandel 1894 200s Klb. Ex libris Gulnad Gott skick 220 kr.


Sandgren, Gunnar E (red.)
Jägaren 72-73 Viltet Vapnen Hundarna Foto i sv/v. Semic 1972 144s Dek.ppb. Mycket gott skick L175 50 kr.


Sandgren, Gunnar E (red.)
Jägaren 72-73 Viltet Vapnen Hundarna Foto i sv/v. Semic 1972 144s Dek.ppb. Mycket gott skick L175 50 kr.


Sandgren, Gunnar E (red.)
Jägaren 73-74 Viltet Vapnen Hundarna Foto i sv/v. Semic 1973 144s Häftad ISBN 91-552-0752-9 Mycket gott skick L175 50 kr.


Sandgren, Gunnar E (red.)
Jägaren 1977-78 Viltet Vapnen Hundarn Foto i sv/v. Semic 1977 144s Häftad ISBN 91-552-0759-6 Mycket gott skick L175 50 kr.


Sandgren, Gunnar E (red.)
Jägaren 1980-81 Viltet Vapnen Hundarna Foto i sv/v. Semic 1980 143s Häftad ISBN 91-552-0763-4 Mycket gott skick L175 50 kr.


Sandgren, Gunnar E (red.)
Jägaren 1982-83 Viltet Vapnen Hundarna Foto i sv/v. Semic 1982 143s Häftad ISBN 91-552-0796-0 Läsex. Mycket gott skick L175 50 kr.


Sandgren, Gunnar E (red.)
Jägaren 1983-84 Viltet Vapnen Hundarn Foto i sv/v. Semic 1983 144s Häftad ISBN 91-552-0797-9 Mycket gott skick L175 50 kr.


Sandgren, Gunnar E (red.)
Jägaren 1987-88 Viltet Vapnen Hundarna Foto i sv/v. Semic 1987 143s Häftad ISBN 91-552-1991-8 Mycket gott skick L175 50 kr.


Sandgren, Gunnar E (red.)
Jägaren Viltet Vapnen Hundarna Foto i sv/v. Semic 1993 142s Häftad ISBN 91-1-2607-8 Recensionsex. Mycket gott skick. L175 50 kr.


Sandgren, Gunnar E (red.)
Jägaren 1994-95 Viltet Vapnen Hundarna Foto i sv/v. Semic 1994 142s Häftad ISBN 91-552-2644-2 Rec.ex. Nyskick. L175 50 kr.


Sandgren, Gunnar E (red.)
Jägaren 1996-97 Foto i sv/v. Semic 1996 127s Häftad ISBN 91-552-2720-1 Rec.ex. Nyskick L175 50 kr.


Schröder, Gustaf
Mellan Kölan och Siljan Jakter och berättelser. Albert Bonniers förlag 1902 256s Klb. Skadad vid rygg/inlaga, gulnad 140 kr.


Schröder, Gustaf
Örjan Kajland och hans pojkar Skildringar från svenska finnarnas liv och jakter i Värmlands och Dalarnas skogsbygder. Albert Bonniers förlag 1933 220s Rygg.klb. Mycket gott skick 70 kr.


Schröder, Gustaf
Från skog och slätt Åhlén & Åkerlund 1921443sRygg.klb. Gott skick 160 kr.


Schröder, Gustaf
Gustaf Schröders samlade skrifter Pekka Huskoinen En drivar-finnes liv i Värmlands och Dalarnas skogar Åhlén & Åkerlund förlag 1923 448s Hlv.fr. Något kantstötta hörn Gott skick 90 kr.


Schröder, Gustaf
Jaktminnen från skog och slätt IV G. Asplunds bokförlag 1955 401s Ryggskinnband+so Mycket gott skick 120 kr.


Schröder, Gustaf
Jaktminnen från fjäll och sjö III G. Asplunds bokförlag 1955 406s Ryggskinnband+so Reva första uppslag Mycket gott skick 120 kr.


Schröder, Gustaf
Minnen från mitt jägarliv II G. Asplunds bokförlag 1955 384s Ryggskinnband+so Mycket gott skick 120 kr.


Schröder, Gustaf
Minnen från skogarna G. Asplunds bokförlag 1954 404s Ryggskinnband+so Mycket gott skick 120 kr.


Schröder, Gustaf
Jaktminnen från fjäll och sjö. 1985. 408 sidor. Originalband med skyddsomslag. Jakter och äventyr, del III. 120 kr.


Schröder, Gustaf
Från pojk-och gubbåren. 1985. 400 sidor. Originalband med skyddsomslag. Jakter och äventyr, del V. 120 kr.


Schröder, Gustaf
Strövtåg i jaktmarkerna. 1985. 432 sidor. Originalband med skyddsomslag. Jakter och äventyr, del VIII. 120 kr.


Schröder, Gustaf
Örjan Kajland och hans pojkar. Svenska finnars liv och jakter.1992. 204 sidor. Dekorerat originalpappband. 90 kr.


Schröder, Gustaf
Valda skrifter Pekka Huskoinen Utgivna enligt plan, upprättad av Hugo Samzelius. Åhlén & Åkerlunds förlag 1923 448s Hlv.fr. Mycket gott skick. 90 kr.


Schröder, Gustaf
Mina jaktmarker Gustaf Schröders självbiografi X G. Asplunds bokförlag 1957 397s Ryggskinnband+so Mycket gott skick 120 kr.


Schröder, Gustaf
Mellan kölen och Siljan samt berättelserna En vårjakt Vad jag sett och vad jag såg IX G. Asplunds bokförlag 1957 401s Ryggskinnband+so Mycket gott skick 120 kr.


Schröder, Gustaf
Strövtåg i jaktmarkerna samt Vildmarksliv VIII G. Asplunds bokförlag 1957 429s Ryggskinnband+so Rygg släppt från inlaga Gott skick 120 kr.


Schröder, Gustaf
Jakkt, fiske och vildmarksliv samt berättelserna Björnjägaren Jan Finne I bytteskogen VII G. Asplunds bokförlag 1957 401s Ryggskinnband+so Liten reva på so Mycket gott skick 120 kr.


Schröder, Gustaf
Pekka Huskoinen En drivarfinnes liv i Värmlands och Dalarnas skogar VI G. Asplunds bokförlag 1956 427s Ryggskinnband+so Mycket gott skick 120 kr.


Schröder, Gustaf
Från pojk- och gubbåren V G. Asplunds bokförlag 1956 395s Ryggskinnband+so Mycket gott skick 120 kr.


Svenska Jägareförbundet
Älgvård och älgjakt 1969 - 72s. Klammerhäftad. Teckningar av Harald Wiberg och Bengt Ole Röken. Gott skick. L175 80 kr.


Svenska Jägarförbundets nya tidskrift, 1881-96
(Årg 19-34). Illustr, bl a med 4 planscher per årg av bl a bröderna von Wright. 16 samtida halvfranska band, de 7 första med nötta ryggar. Årgång 1893 med ett register för åren 1883-1893.Björn Dal sid 270. Schreeber 383f. 2500 kr.


Svenska jägarförbundets tidskrift Svensk Jakt. Årg 82,
1944. (8)+514 sidor. Illustr. 4:o. Komplett årgång i ett grönt helklotband. 200 kr.


Svenska jägarförbundets tidskrift Svensk Jakt. Årg 83,
1945. (8)+514 sidor. Illustr. 4:o. Komplett årgång i ett grönt helklotband. 200 kr.


Svenska Älghundsklubben nr 1:84
Älghunden 1984 Hft Gott skick L175 40 kr.


Svenska Älghundsklubben nr 2:2005
Älghunden 2005 Hft Gott skick L175 40 kr.


Svenska Älghundsklubben nr 2:86
Älghunden 1986 Hft Gott skick L175 40 kr.


Svenska Älghundsklubben nr 2:87
Älghunden 1987 Hft Gott skick L175 40 kr.


Svenska Älghundsklubben nr 2:89
Älghunden 1989 Hft Gott skick L175 40 kr.


Svenska Älghundsklubben nr 3:86
Älghunden 1986 Hft Gott skick L175 40 kr.


Svenska Älghundsklubben nr 3:87
Älghunden 1987 Hft Gott skick L175 40 kr.


Svenska Älghundsklubben nr 3:89
Älghunden 1989 Hft Gott skick L175 40 kr.


Svenska Älghundsklubben nr 4:80
Älghunden 1980 Hft Gott skick L175 40 kr.


Sälle, Nils
Lagårdsmården och andra jaktberättelser. 198. 144 sidor. Dekorerat originalpappband. 90 kr.


Thunberg, Bo
(Redaktör) Jakttid. Jägarnas stora årskalender 1992. Tryckt 1991. 160 sidor. Dekorerat originalpappband. 90 kr.


Trana, Folke
Älgtjuren på Antesfallet och andra jaktberättelser. 1981. 232 sidor. Originalband med skyddsomslag. 90 kr.


Undén, Bengt
Mitt unga jägarblod. 1983. Illustrerad. 200 sidor. Dekorerat originalpappband. 120 kr.


Wahlén, Ingvar
Sälla jaktmarker. 1988. Illustrerad. 120 sidor. Dekorerat originalpappband. Recensionsstämpel på försättset. 90 kr.


Wahlén, Ingvar
Sälla jaktmarker. 1988. Illustrerad. 120 sidor. Dekorerat originalpappband. Recensionsstämpel på försättset. 90 kr.


Wahlén, Ingvar
På grävlingsstigar och andjaktspass. 1970. Illustrerad. 120 sidor. Originalband med skyddsomslag. 90 kr.


Wallerstedt, Malcolm (red.)
Älgvård och Älgjakt Illustrationer i sv/v. Utgiven av Svenska Jägarförbundet 1969 72s Häftad Gott skick L175 50 kr.


Warg, Betil
Möten i markerna. 1993. 208 sidor. Dekorerat originalpappband. 90 kr.


Wejdmark, Paul
Spårsnö. En jägares memoarer. Hedemora 1961. Illustrerad. 164 sidor. Häftad med originalomslag. 150 kr.


Wennberg, Kåa
(Redaktör) Möte med Diana. 1989. Illustr. 192 sidor. Dekorerat originalpappband. Jakt- och naturberättelser av bl a Stig Ramel, Per Sköld och Lars De Geer. 120 kr.


Vilt och jakt.
Huvudbetänkande av jakt- och viltvårdsberedningen. Stockholm 1983. 440 sidor. Häftad med originalomslag. Dedikation: "Boj! Med tillönskan om intressant läsning från en av pennskaften. Tillgivna vännen Nils." 120 kr.


Viltvård.
Handbok i jaktvård och viltskydd. 1947 (3e uppl). Utgiven av Svenska Jägareförbundet. Illustrerad. 256 sidor. Dekorerat originalband. 150 kr.


Worm, Kim
Strandjæger. Håndbog for jægere. 1983. Rikt illustrerad. 24x17 cm. 192 sidor. Häftad med originalomslag. 150 kr.


Åkerman, Jan
Jägaren och bytet efter skottet. 1971. Illustrerad. 92 sidor. Häftad med originalomslag. 90 kr.


Åkerstrand, Ingmar
Jakter i Luledalens skogar. 1997. Illustrerad. 129 sidor. Dekorerat originalpappband. Recensionsstämpel på försättset. 120 kr.



Jägaren Viltet, vapen, Hundarna. Semic 1996. kartonnage. Gott skick L175 50 kr.



Jakt och vilt 1970-71 Årsbok för Jägare och Vilt. Hft Fint skick. L175 50 kr.



Jakt och vilt 1968-1969 Årsbok för Jägare och Vilt. Hft Fint skick. L175 50 kr.



Jakt och vilt 1963 Årsbok för Jägare och Vilt. Hft Fint skick. L175 50 kr.



Jakt och vilt 1962 Årsbok för Jägare och Vilt. Hft Fint skick. L175 50 kr.



Kronobergs läns Jaktvårdsförening Årsbok 1961 Foto i sv/v. Kronobergs läns jaktvårdsförening 1961 144s Häftad Gott skick L175 50 kr.



Högviltvård och högviltjakt Om de "stora" viltarterna och jakten på dem. Grunden för jägarexamens teoretiska högviltprov. Illustrerad med foto och teckningar i sv/v och färg. Jägarna Svenska jägarförbundet 1988 111s Häftad 91-970275-8-8 Böjt hörn främre pärm Mycket gott skick 70 kr.



Svenska Stövarklubbens Tidskrift Medlemsblad 2002 Nr 2 227-528s Häftad Gotts skick 50 kr.


Order via E-mail: order@kleynes.se

Åter till Innehållsförteckningen (Return to Table of contents)

Åter till första sidan (Return to First page)


Fiske

Aamodt, Egil og Gunnar
Sportsfiske ble vårt liv. Oslo 1984. Illustrerad, även i färg. 128 sidor + planscher. Originalband med skyddsomslag. Recensionsstämpel på försättset. 150 kr


Aho, Juhani
Småfisk och storfisk. 1976. Illustrerad. 186 sidor. Dekorerat originalpappband. 90 kr


Andersson, Alf
Fisken efter fångsten. 1996. Rikt illustrerad. 24x17 cm. 96 sidor. Dekorerat originalpappband. Recensionsstämpel på försättset. 120 kr


Andersson, Erwin
Laxagrin. Fiskebok. 1983. Illustrerad. 160 sidor. Dekorerat originalpappband. 120 kr


Andersson, Trond m fl
Det hemmelige vannet. En ørretsommer ved Huldretjønn. 2001. Rikt illustrerad i färg. 21x24 cm. 144 sidor. Originalband med skyddsomslag. Recensionsstämpel på förtitelsidan. 150 kr


Andreassen, Gjemund
Røye. Naturförlaget, Norge, 2001. Rikt illustrerad i färg. 192 sidor. Recensionsstämpel på försättset. Originalband med skyddsomslag. 170 kr


Balkenholt, Detlev
Laxfiske i norska älvar. 1967. Illustrerad. 144 sidor + planscher. Häftad med originalomslag. 120 kr


Betänkande med förslag angående rätt till fiske
i Vänern, Vättern, Mälaren, Hjälmaren och Storsjön i Jämtland. I: Lagförslag och motiv, 530 sidor. II: Kartbilagor Vänern och Hjälmaren, 4 sidor + 17 utvikbara kartor (15 över Vänern). Stockholm 1937. Två häftade volymer med originalomslag, lite naggade. 300 kr


Birkesten, Olle
Ädelfisk. 1963. Illustrerad. 128 sidor. Häftad med originalomslag. 120 kr


Broman, Arne
Spinn-Mete-Pimpel. Fiskekrönikor. 1986. Illustrerad. 128 sidor. Dekorerat originalpappband. 120 kr


Burns, Eugene
Haspelspinn i söt- och saltvatten. 1957. Illustrerad. 180 sidor. Dekorerat originalpappband. 150 kr

Camm, Martin & Christensen, J M
Sötvattenfisk. 1981. Rikt illustrerad i färg. 128 sidor. Dekorerat originalpappband. 90 kr


Cederström, Carl Gustaf
Handledning i fiskevård afsedd för ägare af mindre fiskevatten samt fiskare. 1893. 76 sidor. Originalomslag i vaxdukspapp. 250 kr


Clarke, Brian
The pursuit of stillwater trout. London 1979. Illustrerad. 192 sidor + planscher. Originalband med skyddsomslag. 150 kr


Eriksson, Ruhne
En fluga i kragen. Fiskebok. 1979. Illustrerad. 184 sidor. Originalband med skyddsomslag. 120 kr


Eriksson, Ruhne
Fiske i slagugglans skog. 1987. Illustrerad. 164 sidor. Dekorerat originalpappband. 120 kr


Fenger, Niels
Ute med håven. En flugfiskare minns. 1991. Illustrerad med vinjetter på fiskrecepten. 136 sidor. Dekorerat originalpappband. 120 kr


Fiska på fritid.
Betänkande av 1973 års fiskevattensutredning. 1978. 416 sidor. Häftad med originalomslag. 90 kr


Färnström, Nils (Redaktör)
Fiskeboken. 1962. Illustrerad. 420 sid + färgplanscher. Dekorerat originalklotband. 180 kr


Färnström, Nils (Redaktör)
Fiskeboken. 1961. Illustrerad. 420 sid + färgplanscher. Dekorerat originalklotband. 180 kr


Färnström, Nils (Redaktör)
Sportfiske och fiskevård, I-II. 1956. Illustrerad. 25x19 cm. 348+324 sidor. Dekorerat helklotband. 350 kr

Ett rejält standardverk om fiske. Förutom redaktören medverkar bl a Hans Lidman och Curt Lindhè.


Gärsgård, Inge
Ål. Från sargasso till gillesbord. 1985. Rikt illustrerad även i färg. 25x17 cm. 176 sidor. Originalband med skyddsomslag. 120 kr


Hansen, Jens Ploug
På fiskesafari jorden runt. 1993. Rikt illustrerad, även i färg. 25x17 cm. 250 sidor. Dekorerat originalpappband. 180 kr


Hansen, Jens Ploug
Flugfiskaren. Handbok för sportfiskare. 1991. Rikt illustrerad. 25x17 cm. 128 sidor. Dekorerat originalpappband. 180 kr


Hansen, Jens Ploug
Slukfiske. Med sluk, spinner, wobbler, fluedupp og jigg i elv og vann, sjø og fjord. Norge 1993. Rikt illustrerad i førg. 25x18 cm. 296 sidor. Originalband med (lite naggat) skyddsomslag. 170 kr


Hansen, Jens Ploug
Laksefeber. Handbog for lystfiskere. 1983. Rikt illustrerad . 24x17 cm. 192 sidor. Häftad med originalomslag. 150 kr


Hansen, Jens Ploug
Fluefikser. Handbog for lystfiskere. 1981. Rikt illustrerad . 24x17 cm. 128 sidor. Häftad med originalomslag. 150 kr


Hansen, Jens Ploug
Fjeldfisker. Handbog for lystfiskere. 1982. Rikt illustrerad . 24x17 cm. 160 sidor. Häftad med originalomslag. 150 kr


Hansen, Jens Ploug
Nye fisketure. 1984. Rikt illustrerad. 24x17 cm. 160 sidor. Häftad med originalomslag. 150 kr


Hansen, Jens Ploug
Knæk og bræk. Håndbog for sportsfiskere. 1984. Rikt illustrerad . 24x17 cm. 160 sidor. Häftad med originalomslag. 150 kr


Hederstierna, Claes
i Storharrens Rike - med fluga i Tjuonajokk. 1999. 80 sidor. Dekorerat originalpappband. 90 kr


Heum, Ingar
Ørretmeite. Fiske etter ørret med naturlige agn. 2001. Rikt illustrerad i førg. 17x24 cm. 208 sidor. Originalband med skyddsomslag. Recensionsstämpel på försättset. 180 kr


Heum, Ingar & Johansen, Rune
Glomma - Norges beste sportsfiskeelv. 1996. Rikt illustrerad, även i färg. 184 sidor. 24x17 cm. Dekorerat originalpappband. SÅLD


Ingerhed, Evald (Redaktör)
Fiskeskolan. Vinterfiske. 1984. Rikt illustrerad. 24x21 cm. 176 sidor. Dekorerat originalpappband. 150 kr


Ingerhed, Evald (Redaktör)
Fiskeskolan. Sommarfiske. 1982. Rikt illustrerad. 24x21 cm. 208 sidor. Dekorerat originalpappband. 150 kr


Isovaara, Bo
Fiskeliv på Nordkalotten. 1997. Illustrerad. 24x17 cm. 128 sidor. Dekorerat originalpappband. 120 kr


Isovaara, Bo
I nattsländans land. Fiskeäventyr i norr. 1998. Illustrerad. 24x17 cm. 144 sidor. Dekorerat originalpappband. 120 kr


Jansson, Hasse
Alla tiders fiskar. 1995. Rikt illustrerad i färg med litografier och akvareller av Wilhelm von Wright. 24x21 cm. 180 sidor. Dekorerat originalpappband. 150 kr


Johansson, Karl-Erik
Fisket blev mitt liv. 1978. Illustrerad. 56 sidor. Häftad med originalomslag. 90 kr


Jändel, Nicolas
Stockholms bästa ädelfiskevatten. 1999. Illustrerad, delvis i färg. 24x17 cm. 144 sidor. Dekorerat originalpappband. 150 kr


Johansson-Backe, Karl-Erik
Fiskarfeber. En sportfiskares minnen. 1981. Illustrerad. 208 sidor. Originalband med skyddsomslag. 120 kr


Johansson, Olof
Sportfiske i havet. Rikt illustrerad. 206 sidor. Dekorerat originalpappband. 120 kr


Kjukum, Oluf
Fiskefrelst! Fortellinger fra hav og villmark. 1992. 192 sidor. Originalband med skyddsomslag. 150 kr


Klippinge, Pelle
Emån. Med flugspö längs världens förnämsta havsöringsvatten. Utan år (1990-tal). Rikt illustrerad i färg. 23x17 cm. 210 sidor. Dekorerat originalpappband. 200 kr


Laestander, Gösta
Fjällnära fiske. 1994. Rikt illustrerad. 24x17 cm. 104 sidor. Dekorerat originalpappband. 120 kr


Lidman, Hans
Sommarkväll vid Svartån. 1961. Rikt illustrerad. 25x20 cm. 80 sidor. Originalband med skyddsomslag. 150 kr


Lindgren, Benny
Där laxen vandrar. Svensk laxfiskeguide; en översikt med vissa utvikningar om lax och laxfiske i Sverige. 1991. Rikt illustrerad. 24x21 cm. Dekorerat originalpappband. 150 kr


Lindhé, Curt
Med krok och kamera i Östafrika. 1976. Illustrerad. 172 sidor. Originalband med skyddsomslag. 120 kr


Lindhé, Curt
Vad har fisken för sig? Biologiska fiskekåserier. 1969. Illustrerad. 160 sidor. Originalband med skyddsomslag. 120 kr


Lindhé, Curt
Med spinnspö i charterbagageet. 1971. Rikt illustrerad. 23x18 cm. 160 sidor. Originalband. 150 kr


Lindhé, Curt
Lura gäddan. 1977. Illustrerad. 124 sidor.Dekorerat originalpappband. 120 kr


Lindroth, Sören
Fiskeresan 1998. Rikt illustrerad. 24x17 cm. 176 sidor. Dekorerat originalpappband. 120 kr


Lindstrøm, Staffan
Bare ett kast til. Oslo 2001. Rikt illustrerad i førg. 26x19 cm. 208 sidor. Originalband med skyddsomslag. Recensionsstämpel på förtitelsidan. 170 kr


Lundberg, Birger
Fiskar och fiskefärder. 1959. Rikt illustrerad. 120 sidor + planscher. Originalband. 150 kr


Nilsson, Olle W
Regnbågen och regnbågsfisket. 1994. Rikt illustrerad. 24x17 cm. 80 sidor. Dekorerat originalpappband. 120 kr


Nilsson, Olle W
Året om på fiskevattnen. 1963. Illustrerad. 224 sidor. Dekorerat originalpappband. Dedikation på försättset. 120 kr


Nilsson, Olle W
Fritidsfiskarens år. 1978. Illustrerad. 116 sidor. Dekorerat originalpappband. Dedikation på försättset. 120 kr


Nilsson, Olle W
Så lever fisken. Vattnet. Fisken. Fiskevården. 1987. Illustrerad. 276 sidor. Dekorerat originalpappband. 150 kr


Nilsson, Olle W
Våra nya fiskar. 1983. Illustrerad. 80 sidor. Häftad med originalomslag. 90 kr


Nilsson, Olle W
Året om på fiskevattnen. 1967. Illustrerad. 224 sidor. Dekorerat originalpappband. 120 kr


Nilsson, Olle W
(Redaktör) Svenska fiskevatten. Fritidsfiskarnas årsbok. Utan år. 272 sidor + en bilagd utvikbar karta. Häftad med originalomslag. Presenterar 50 000 sportfiskevatten länsvis. 150 kr


Nilsson, Olle W
(Redaktör) Fiskehistorier. Godbitar ur den klassiska fiskelitteraturen. 1981. 256 sidor. Originalband med skyddsomslag. 120 kr


Olsson, Janne
Mitt fiskeår. 1995. Illustrerad. Delvis i färg. 92 sidor. Dekorerat originalpappband. 90 kr


Olsson, Janne
Mitt fiskeår. 1998. Illustrerad. Delvis i färg. 96 sidor. Dekorerat originalpappband. 90 kr


Palmborg, Nils
En metares anteckningar. 1985. 118 sidor. Dekorerat originalpappband. 90 kr


Pettersson, K-E & Ploug Hansen, J
Isfisker. Holte 1984. Rikt illustrerad. 24x17 cm. 80 sidor. Häftad med originalomslag. 120 kr


Rudström, Lennart
Storfiske med fiskare och forskare i Lofoten. 1963. Illustrerad med teckningar av Göran Nilsson. 64 sidor. Häftad med originalomslag. 120 kr


Samuelsson, Rune B
På jakt efter storfisken från Ishavet till tropikerna. 1984. 164 sidor. Dekorerat originalpappband. 120 kr


Sjögren, Bo
Så länge harren vakar. 2001. Illustrerad. 110 sidor. Originalband med skyddsomslag. 120 kr


Sosin, Mark & Kreh, Lefty
Praktiske fiskeknuter. Alle fiskeknuter en sportsman trenger. 1992. Rikt illustrerad. 136 sidor. Dekorerat originalpappband. 150 kr


Stensaker, Morten B
Fast fisk! Tønsberg 2000. Rikt illustrerad i färg. 29x21 cm. 188 sidor. Originalband med skyddsomslag. 150 kr


Stuxberg, Anton
Sveriges och Norges fiskar. Deras lefnadssätt, födoämnen, lektid, förekomst och utbredning jämte inledning till fiskarnes naturalhistoria. (Med 308 bilder i txten.) Göteborg 1895. (4) + 676 sidor. Halvfranskt band från Sven Berggrens bokbinderi i Göteborg. Namnstämpel på titelsidan: C R Prytz, Göteborg. Bandet med några fläckar på ryggen. 450 kr


Svensk Fiskevatten kalender.
Södra delen: Skåne - Värmland. Utan år (1970-tal). Illustrerad. 15x21 cm. 180 sidor. Häftad med originalomslag. Bilagt: Kortfiskekarta över Sverige utgiven av Fiskefrämjandet. 60x45 cm, vikt några gånger. 150 kr


Svenska fiskevatten.
Fritidsfiskarnas årsbok. Utan år (1980-tal). Illustrerad. 15x21 cm. 180 sidor. Häftad med originalomslag. Bilagt en karta: Fiskevatten i Sverige. 80x60 cm, vikt några gånger. 150 kr


Sætre, Ole Johan Sportsfiskerliv. Oslo 2000. Illustrerad med färgfotografer och akvareller av Eldar Olderøyen. 28x21 cm. 192 sidor. Originalband med skyddsomslag. 180 kr


Trostemo, Per Fiskelycka. Fiskeupplevelser i Jämtland och Härjedalen. 1995. Rikt illustrerad, mest i färg. 128 sidor. Häftad med originalomslag. 120 kr


Tufte, Thorbjørn
Villmarkskysten. Oslo 1974. Rikt illustrerad. 112 sidor + planscher. Originalband med (lite naggat) skyddsomslag. 150 kr


Tufte, Thorbjørn
Bakom blånene - hvor storfisken ennå vaker. Oslo 1967. Rikt illustrerad. 180 sidor. Originalband med (lite naggat) skyddsomslag. 150 kr


Tufte, Thorbjørn
Viddenes vei. Blant fisk og folk i fjellet. Oslo 1968. Rikt illustrerad. 168 sidor + planscher. Originalband med (lite naggat) skyddsomslag. 150 kr


Tufte, Thorbjørn
Natt ved Bjønnstokkvatnet. Og andre opplevelser på jakt ofg fiske fra Helgeland til Polen og Åland. Oslo 1975. Rikt illustrerad, delvis i färg. 144 sidor + planscher. Originalband med skyddsomslag. 150 kr


Tufte, Thorbjørn
Fanteliv med fiskestang. Fra Haukeli til Hoalloluobbal. Oslo 1970. Rikt illustrerad. 190 sidor. Originalband med (lite naggat) skyddsomslag. Tillskrift av författaren på försättset. 150 kr


Tufte, Thorbjørn
Disse store fisker … Oslo 1972. Illustrerad. 172 sidor. Häftad med originalomslag. Tillskrift av författaren på försättset. 150 kr


Törnblom, Olle
Spinn- och flugfiske. 1946. Illustrerad. 92 sidor. Häftad med originalomslag. Dedikation från författaren. 90 kr


Ulnits, Steen
Fluebindning. Håndbog for lystfiskere, 1-3. Holte 1981-83. Rikt illustrerad. 24x17 cm. 72; 64; 64 sidor. Tre häften med originalomslag. En fjärde del utkom också. 280 kr


Ulnits, Steen
Fluebindning. Håndbog for lystfiskere og andre miljø-bevidste. Holte 1985. Rikt illustrerad. 24x17 cm. 160 sidor. Häftad med originalomslag. 150 kr


Walberg, Anders
En flugfiskares resa. Episoder kring mat och fiske. 1996. Illustrerad. 160 sidor. Dekorerat originalpappband. Med matrecept. Recensionsstämpel på försättset. 120 kr


Wallin, P-A & Köhler, B
Jakt och fiske i norr. 1977. Rikt illustrerad i färg. 136 sidor. Dekorerat originalpappband. 120 kr


Westrin, Gunnar
Vandringsman med fluestang. Norge 2001. Rikt illustrerad i färg. 23x21 cm. 192 sidor. Originalband med skyddsomslag. 170 kr


Westrin, Gunnar
Öringarnas dal. En flugfiskares drömmar. 1998. Illustrerad i färg. 23x21 cm. 144 sidor. Dekorerat originalpappband. Recensionsstämpel på försättset. 150 kr


Wiederholz, E
Fiske i bild. Haspel, mete, fluga. 1974. Rikt illustrerad. 144 sidor. Dekorerat originalpappband. 120 kr


Whieldon, Tony
Öringsfiske i stilla vatten. 1992. Rikt illustrerad. 80 sidor. Dekorerat originalpappband. 120 kr


Vogel, Roland
Vid fjällvattnens stränder. 1996. Rikt illustrerad. 130 sidor. Dekorerat originalpappband. Recensionsstämpel på försättset. 120 kr


Ögren, Peter
I Lappland. Med fluga och blänke. 1997. Rikt illustrerad i färg. 24x17 cm. 120 sidor. Dekorerat originalpappband. 120 kr


Order via E-mail: order@kleynes.se

Åter till Innehållsförteckningen (Return to Table of contents)

Åter till första sidan (Return to First page)


Hundar

Aarkvisla, Rolf Th.
Det er din hund! Opplæring og trening av jakt- og brukshundar. 1998. Illustrerad. 24x17 cm. 160 sidor. Originalband med skyddsomslag. 150 kr


Andersson, Stellan
Jakthundar i ord och bild. En presentation och faktasamling kring jakthundarna i Sverige. 1981. Rikt illustrerad. 152 sidor. Dekorerat originalpappband. 120 kr


Andersson, Stellan
Bra hundjakt. Hundval-Fostran-Träning-Injagning. 1989. Rikt illustrerad. 23x17 cm. 88 sidor. Dekorerat originalpappband. 120 kr


Beverfelt, Knut
Hundeeierens lovsamling. Lover og forskrifter omhunder med kommentarer. 1996. 120 sidor. Häftad med originalomslag. 120 kr


Bjerke, Bjørn-Aksel & Winter, Arne
Dags for drever - med drever i rådyrskog. 1997. Rikt illustrerad i färg. 24x16 cm. 144 sidor. Originalband med skyddsomslag. 150 kr


Björnberg, Signe
Kamrat hund. 1965 (andra upplagan). Illustrerad. 160 sidor + planscher. Häftad med originalomslag. Författaren Sigge Stark, här under sitt riktiga namn, med en faktabok om hundar. 120 kr


Bratsberg-Karlsson, Lena & Mohlin, Memea
Retrievern som apportör. 2002. Rikt illustrerad, mest i färg. 24x17 cm. 128 sidor. Dekorerat originalpappband. Recensionsstämpel på försättset. 120 kr


Evensen, Ernst
Trening av problemhunder. Oslo 2002. Illustrerad, mest i färg. 112 sidor. Dekorerat originalpappband. 120 kr


Flint, Elsa
Förstå hunden. Om hundens psyke och behov. 2004. Rikt illustrerad i färg. 28x22 cm. 128 sidor. Dekorerat originalpappband. 150 kr


Gleerup, Gösta
Stövare. 1961. Illustrerad. 104 sidor. Häftad med originalomslag. 90 kr


Gustavsson, Harlad m fl
Älghundar & Älghundklubbar under 100 år. 2005. Rikt illustrerad, även i färg. 24x17 cm. 328 sidor. Dekorerat originalpappband. 150 kr


Heel, Walty Dudok van
Så tänker hunden. 2004. Rikt illustrerad i färg. 26x20 cm. 112 sidor. Dekorerat originalpappband. 150 kr


Henning, Karl m fl
Jakthundar. 1966. Illustrerad med teckningar av Harald Wiberg. 256 sidor. Dekorerat originalpappband. 150 kr


Hermelin, Marianne
Spanielboken. Spanielrasens historia och standards. Hundvård-Uppf0stran-Jaktdressyr-Avel-Sjukdomar. 1966. Illustrerad. 220 sidor + planscher. Originalband med (naggat) skyddsomslag. 150 kr


Knutson, Leif
Pudel. Min hund i bild. 1967. Rikt illustrerad med fotografier av Åke Wintzell. 19x21 cm. 64 sidor. Dekorerat originalpappband. Recensionslapp på förtitelsidan. 120 kr


Knutson, Leif
Collie. Min hund i bild. 1967. Rikt illustrerad med fotografier av Åke Wintzell. 19x21 cm. 64 sidor. Dekorerat originalpappband. Recensionslapp på försättset. 120 kr


Liljeberg, Dennis
Stövare och stövarjakt. 1998. Rikt illustrerad i färg. 24x17 cm. 152 sidor. Dekorerat originalpappband. 140 kr


Liljefors, Lindorm & Grenander, Tell
Mest om stövarjakt. 1952 (andra tillökade upplagan). Illustrerad med teckningar av Liljefors. 276 sidor. Dekorerat ryggklotsband. Dedikation från Liljefors till "Boj". 150 kr


Mohlin, Memea
Inkallning är så mycket mera. 1999. Rikt illustrerad, även i färg. 21x17 cm. 166 sidor. Dekorerat originalpappband. 120 kr


Nilsson, Nils-Magnus
Hundar i forntid och nutid. 1971. Illustrerad. 92 sidor. Originalband med (lite naggat) skyddsomslag. 120 kr


Olsson, Janne
Hunden min vän 1994. Tryckt 1993. 128 sidor. Dekorerat originalpappband. 90 kr


Olsson, Janne
Hunden min vän 1997. Tryckt 1996. 126 sidor. Dekorerat originalpappband. 90 kr


Palmborg, Nils
Under hundstjärnan. Uppsatser om människan och hunden. 1965. Illustrerad av Harald Wiberg. 184 sidor. Dekorerat originalpappband. 120 kr


Palmborg, Nils
Hundar, hundar, hundar … Hunden och människan genom tiderna. 1982. 21x21 cm. Illustrerad. 152 sidor. Dekorerat originalpappband. 140 kr


Palmborg, Nils
Ett hundliv. 1990. Illustrerad. 160 sidor. Dekorerat originalpappband. 120 kr


Schulze, Randi
Fra valp til voksen. Om valper, tisper, avl, helse og trening. 2002. Rikt illustrerad i färg. 24x18 cm. 184 sidor. Originalband med skyddsomslag. Recensionsstämpel på försättset. 160 kr


Schulze Tommelstad, Randi
Året rundt med fuglehunden. Oslo 1990. Illustrerad. 24x17 cm. 120 sidor. Dekorerat originalpappband. 140 kr


Swanstein, Charlotta
Aktivera din hund. 2001. Rikt illustrerad i färg. 24x17 cm. 104 sidor. Dekorerat originalpappband. Recensionsstämpel på försättset. 120 kr


Swedrup, Görel & Ivan
Allt om hunden. Västerås 2002. Rikt illustrerad i färg. 24x17 cm. 160 sidor. Dekorerat originalpappband. Diskret recensionsstämpel på försättset. 140 kr


Svenska dreverklubben.
Årsskrift 1987. Tryckt 1987. Illustrerad. 512 sidor. Dekorerat originalpappband. 90 kr


Svenska dreverklubben.
Årsskrift 1989. Tryckt 1989. Illustrerad. 488 sidor. Dekorerat originalpappband. 90 kr


Svenska dreverklubben.
Årsskrift 1990. Tryckt 1990. Illustrerad. 472 sidor. Dekorerat originalpappband. 90 kr


Svenska dreverklubben.
Årsskrift 1994. Tryckt 1994. Illustrerad. 488 sidor. Dekorerat originalpappband. 90 kr


Svenska dreverklubben.
Årsskrift 1996. Tryckt 1996. Illustrerad. 432 sidor. Dekorerat originalpappband. 90 kr


Svenska dreverklubben.
Årsskrift 1987. Tryckt 1997. Illustrerad. 448 sidor. Dekorerat originalpappband. 90 kr


Utställningar.
Hösten 1986. Svenska Taxklubben, utan år. 216 sidor. Häftad med originalomslag. 120 kr


Thor, Ing-Mari E-son
Labradoren. 1973. Illustrerad. 112 sidor. Dekorerat originalpappband. 120 kr


Westerlund, Gösta
Hundens lagbok. En handbok om lagstiftningen om vårt vanligaste husdjur. Utan år. 112 sidor. Häftad med originalomslag. 120 kr


Wilsson, Erik & Steen, Johan B.
Hundfostran. En lydig hund är en lycklig hund. 2001. Rikt illustrerad. 24x17 cm. 160 sidor. Dekorerat originalpappband. 140 kr


Vilt och jakt.
Sociala och ekonomiska värden. Redovisning av undersökningar utförda på uppdrag av jakt- och viltvårdsberedningen. Jordbruksdepartementet Ds Jo 1981:5. (2)+162 sidor. Häftad med originalomslag. 120 kr


Wintzell, Åke
Canis 64. Stockholm 1964. Rikt illustrerad. 24x17 cm. (8)+412 sidor. Originalklotband. Utkom bara detta enda år. 180 kr


Wunsch, Margaret
Finnische Hunde und nordische Jagd. Wien 1971. Rikt illustrerad. 25x18 cm. 124 sidor. Originalband med (lite naggat) skyddsomslag. 150 kr


Öhrström, Lilian
Örlidens Cocker spaniels 1945-1970. Sjöbo 1970. Rikt illustrerad. 96 sdor. Häftad med originalomslag. 150 kr


Order via E-mail: order@kleynes.se

Åter till Innehållsförteckningen (Return to Table of contents)

Åter till första sidan (Return to First page)


Miljö & Ekologi

Andbert, P-G
Väderpraktikan. 2001. Rikt illustrerad, mest i färg. 120 sidor. Häftad med originalomslag. 120 kr


Andersson, Folke & Olsson, Bengt (Redaktörer)
Lake Gårdsjön. An Acid Forest Lake and its Catchment. 1985. Ecological Bulletins No. 37. Illustrerad. 27x19 cm. 336 sidor. Dekorerat originalpappband. 120 kr


Aniansson, Britt
Biologisk mångfald. 1990. Illustrerad, mest i färg. 176 sidor. Dekorerat originalpappband. Naturskyddsföreningens årsbok 1990. 120 kr


Berglund, Björn
Tusenårsblad. 1982. Rikt illustrerad, mest i färg. 24x17 cm. 176 sidor. Originalband med skyddsomslag. 120 kr


Berglund, Björn
Hallon människan. Om blommor och fåglar. Om framtiden i ett skogsbryn. 1975. Rikt illustrerad. 22x16 cm. 176 sidor. Originalband med skyddsomslag. 120 kr


Berglund, Björn
Ögat i blomman. Tankar om penséer. 1991. 216 sidor. Originalband med skyddsomslag. 120 kr


Brinck, Per m fl
Praktisk miljökunskap. Luftmiljön. 1972. Illustrerad. 290 sidor + planscher. Dekorerat originalpappband. 120 kr


Brinck, Per m fl
Praktisk miljökunskap. Miljövårdens juridik, ekonomi och administration. 1971. Illustrerad. 392 sidor. Dekorerat originalpappband. 120 kr


Brinck, Per m fl
Praktisk miljökunskap. Miljögifter. 1971. Illustrerad. 334 sidor. Dekorerat originalpappband. 120 kr


Curry-Lindahl, Kai
Miljömord eller utveckling? En ekologisk strategi. 1975. Illustrerad. 430 sidor. Originalband med skyddsomslag. 120 kr


Dietrich, Günter
General Oceanography. An Introduction. New York 1967. Illustrerad. XVI+592 sidor. Originalband. Namnteckning på försättset, några blyerts- och bläckförstrykningar. 150 kr


Edman, Stefan
Sverige är fantastiskt. Men hur länge? 1987. Rikt illustrerad. 288 sidor. Originalband med skyddsomslag. 120 kr


Ekwall, Axel
Vänerns reglering. Norrköping 1938. 20 sidor. Häftad med originalomslag. Svenska vattenkraftföreningens publikationer 320 (1938:15). 150 kr


Hedberg, Bengt
Naturskydd i Sverige. 1987. Rikt illustrerad i färg. 120 sidor. Dekorerat originalpappband. 120 kr


Hushållning med mark och vatten, 1-2.
Rapport 1971 upprättad inom Civildepartementet. 1971. Illustrerad. Del 1: 544 sidor. Del 2: en kassett med 9 utvikbara kartor. Häftad med originalomslag + kassett. 150 kr


Johnsson, Anders
Biologiska klockor. 1977. Illustrerad. 160 sidor. Häftad med originalomslag. 120 kr


Karlsson, Mikael (Redaktör)
Framtiden bygger vi nu. Edbergsstiftelsens jubileumsbok åren 1990-1994. Utan år. Illustrerad. 192 sidor. Häftad med originalomslag. 120 kr


Larsson, Erik & Bollvik, Rune
Vi och vår natur. Natur- och miljövård i Sverige. 1976. Rikt illustrerad. 352 sidor. Dekorerat originalpappband. 120 kr


Lindgren, Benny (Redaktör)
Värna Västerhavet! Medan tid är … En antologi om fiskets historia och nödvändigheten sv en ekologisk framtid. 1994. Rikt illustrerad, delvis i färg. 24x17 cm. 152 sidor. Dekorerat originalpappband. Recensionsstämpel på titelsidan. 120 kr


Lundberg, Bo & Olsson, Kåre
Optimum. Om miljön och människans möjligheter. 1994. Illustrerad. 24x21 cm. 184 sidor. Dekorerat originalpappband. 120 kr


Mannerfelt, Carl M:son
Funderingar på en skogsstig. 1976. Illustrerad av Bertil Kumlien. 80 sidor. Häftad med originalomslag. 120 kr


Naturupplevelser utan buller
- en kvalitet att värna. 1993. 194 sidor + 3 utvikbara kartor i en ficka. Häftad med originalomslag. SOU 1993:51. 120 kr


Rosén, Bo
Miljövård för jordbruk, skogsbruk och trädgård. 1973. Rikt illustrerad. 24x17 cm. 112 sidor. Häftad med originalomslag. 120 kr


Rosén, Bo
Landskapets vård. 197.5 Rikt illustrerad. 24x17 cm. 152 sidor. Häftad med originalomslag. 120 kr


Rosén, Bo
Miljö och miljövård. 1971. Rikt illustrerad. 24x17 cm. 320 sidor + en löst bifogad studieplan, 56 sidor. Två häftade volymer med originalomslag. 120 kr


Tiberg, Nils
Kretslopp i stället för förskingrande flöden. 1993. Rikt illustrerad, mest i färg. 21x17 cm. 160 sidor. Dekorerat originalpappband. 120 kr


Wallén, Axel
Vänerns vattenståndsvariationer. Med 1 plansch i texten och 12 efter densamma samt en resumé på franska. Stockholm 1910. 31x24 cm. (4) + 108 + en plansch och 12 planscher med diagram, varav 8 utvikbara. Häftad med originalomslag. Meddelanden från Hydrografiska byrån, 1. 400 kr


Wallén, Axel
Vänerns vattenstånd, dess perioder och dess reglereing. Illustrerad. 24 sidor. Extrakt ur tidskriften Ymer, årg 1910, H.4. Med särskilt häftesomslag. 120 kr


Wirdheim, Anders
Vad händer med Östersjön. 1990. Illustrerad. 84 sidor. Häftad med originalomslag. 120 kr


Vid Vänern, natur och kultur.
Årskrift Vänermuseet år 2002. Lidköping 2002. Illustrerad. 23x21 cm. 78 sidor. Dekorerat originalpappband. Förlagsny bok. 120 kr


Vänerregleringens inverkan på vattendragen i bivattendragen.
Referat av motsvarande delar i Västerbygdens vattendomstols och överrättens domar. Stockholm 1941. 32 sidor. Häftad med originalomslag. Svenska vattenkraftföreningens publikationer 334 (1940:10). 150 kr


Order via E-mail: order@kleynes.se

Åter till Innehållsförteckningen (Return to Table of contents)

Åter till första sidan (Return to First page)


Däggdjur

Alm, Lars
Om hjortdjur och deras horn. 1979. Rikt illustrerad, mest i färg. 27x23 cm. 120 sidor. Originalband med skyddsomslag. Dedikation. 150 kr


Bergman Sucksdorff, Astrid
En bok om rådjur. 1967. Rikt illustrerad. 25x21 cm. 48 sidor. Dekorerat originalpappband. 120 kr


Bergman Sucksdorff, Astrid
Vilda djur. 1980. Rikt illustrerad i färg. 23x17 cm. 32 sidor. Dekorerat originalpappband. Dedikation. 120 kr


Bergquist, Harry
Djur och djurskydd. Utveckling-Miljö-Tendenser. 1976. Illustrerad. 320 sidor. Dekorerat originalpappband. 150 kr


Bergström, Matsåke
Naturbetraktelser. 1993. Rikt illustrerad, mest i färg. 29x26 cm. 96 sidor. Dekorerat originalpappband. 150 kr


Björklund, Anders
I björnens rike. Orsa 1996. Rikt färgillustrerad. 29x21 cm. 88 sidor. Dekorerat originalpappband. 150 kr


Björklöf, Sune
Älgen i vår historia och vardag. 1994. Rikt illustrerad, mest i färg. 29x21 cm. 310 sidor. Originalband med skyddsomslag. 250 kr


Borg, Karl
Viltsjukdomar. 1975. Illustrerad, även i färg. 192 sidor. Dekorerat originalpappband. 120 kr


Brundin, E & Kjellström, R
Vargen i myt och verklighet. 1998. Illustrerad. 128 sidor. Häftad med originalomslag. 120 kr


Brusewitz, Gunnar
Våra landskapsdjur. 1988. Illustrerad, även i färg, av författaren. 20x25 cm. 124 sidor. Originalband med skyddsomslag. 150 kr


Bävern i Sverige.
Naturvårdsverket 1975. Illustrerad. 64 sidor. Häftad med originalomslag. 120 kr


Cornish, Charles
De lefvande djuren på jorden. Populära skildringar från lifvet i naturen under medverkan af framstående zoologer, I-II. Stockholm 1903. Med totalt över 1000 illustrationer och 25 kolorerade planscher. 28x22 cm. (12)+396; (4)+400 sidor + färgplanscher. Två dekorerade halvfranska originalband. Del I behandlar däggdjuren och del II, Fåglar, kräldjur, groddjur, fiskar och ryggradslösa djur. 500 kr


Crisler, Lois
Vargar. 1960. Illustrerad. 248 sidor + planscher. Häftad med originalomslag. 150 kr


Curry-Lindahl, Kai
Fjäll-lämmel. En monografi. 1975. Illustrerad. 112 sidor. Häftad med originalomslag. Pocket-storlek. 90 kr


Curry-Lindahl, Kai
Låt dem leva. De utrotningshotade djuren världen över. Däggdjur - fåglar - kräldjur - groddjur - fiskar. 1973. 388 sidor. Originalband med skyddsomslag. 120 kr


Edström, Einar
I höglänta marker. 1959. Illustrerad av Lindorm Liljefors. 192 sidor. Häftad med originalomslag. Ouppskuren. 120 kr


Eklundh, Albert Djur och människor. Historier från markerna. 1935. 168 sidor. Häftad med originalomslag. Ouppskuren. 90 kr


Engelhardt, Wolfgang
(Redaktör) Djurvärldens sista oaser. Med zoologer och viltvårdare i nationalparker och reservat. 1967. Rikt illustrerad, även i färg. 24x18 cm. 284 sidor. Originalband med (lite naggat) skyddsomslag. 120 kr


Finsk viltforskning.
Ett urval artiklar ur "Suomen Riista". 1974. Illustrerad. 168 sidor. Häftad med originalomslag. Redaktör: Bertil Haglund. 120 kr


Friberg, Larz
Med penna och pensel. 1970. Rikt illustrerad med teckningar. 22x29 cm. 112 sidor. Dekorerat originalpappband. 150 kr


Fries, Carl
Äventyr med örn och björn och andra djur. 1961. Illustrerad. 144 sidor. Dekorerat originalklotband. 120 kr


Frøstrup, Johan Christian
Rådyr og rådyrjakt. Oslo 1992. Rikt illustrerad, även i färg. 24x17 cm. Dekorerat originalpappband. 150 kr


Hagberg, Knut
Från Aristoteles till Brehm. Några blad ur djurskildringens historia. 1941. Illustrerad. 100 sidor + planscher. Häftad med originalomslag. 90 kr


Haglund, Bertil
Säl. 1961. Illustrerad. 200 sidor + planscher. Häftad med originalomslag. 120 kr


Hallander, Håkan
Lär känna djuren i din närhet. Vilda arter hemma och ute. 1988. Illustrerad. 208 sidor. Dekorerat originalpappband. Recensionsstämpel på försättset. 120 kr


Hermansson, Nils m fl
Viltvård. Viltet, människan och miljön. 1973. Rikt illustrerad. 24x17 cm. 248 sidor. Dekorerat originalpappband. 120 kr


Jansson, Gunnar m fl
Vilt och landskap i förändring. Skogsvilt III. 2004. Illustrerad, även i färg. 24x17 cm. XIV+ 290 sidor. Dekorerat originalpappband. 120 kr


Johansson, Greger
Naturanteckningar i ord och bild. 1985. Rikt illustrerad av författaren, delvis i färg. 30x21 cm. 124 sidor. Dekorerat originalpappband. 150 kr


Jordan, W J & Hughes, J
Hur man hjälper skadade djur. 1984. Illustrerad. 192 sidor. Häftad med originalomslag. Recensionsstämpel på titelsidan. 120 kr


Knöppel, Arvid
Råbock. 1941. Rikt illustrerad med författarens teckningar. 25x20 cm. 288 sidor. Dekorerat originalklotband med främre omslaget medbundet. Pärmen lätt solkig. 200 kr


Kristiansson, Bo
Vildmark. Med kamera i skog och fjäll. 1987. Rikt illustrerad i färg. 29x24 cm. 128 sidor. Dekorerat originalpappband. Dedikation. 150 kr


Larsson, Artur
Vildmarken in på knutarna. 1952. Rikt illustrerad. 25x20 cm. 212 sidor. Originalband utan skyddsomslag. 120 kr


Lidman, Hans
Pärlugglans skog. 1960. Illustrerad. 28x20 cm. 190 sidor. Häftad med originalomslag. 150 kr


Linder, Ulf
Älg i sikte. Om jaktturer i norr. 1997. Rikt illustrerad. 24x17 cm. 120 sidor. Dekorerat originalpappband. Recensionsstämpel på försättset. 120 kr


Lönnroth, Per-Olof
Vingar över älgmyren. 1998. Illustrerad av Hag Hans Engstedt. 144 sidor. Dekorerat originalpappband. Recensionsstämpel på försättset. 120 kr


Markgren, Gunnar (Redaktör)
Skogsvilt. Uppsatser från 10 års studier vid Grimsö forskningsstation. 1984. Rikt illustrerad, delvis i färg. 168 sidor. Häftad med originalomslag. 120 kr


Melin, Sven A
Vargen förr och nu. Fakta och sägen kring ett rovdjur som hotas av utrotning i Sverige. 1992. 128 sidor. Dekorerat originalpappband. 120 kr


Menabenus, Apollonous
Det stora djuret. En 1500-talsskrift om älgen. 1996. Illustrerad. 23x16 cm. 164 sidor. Originalband med skyddsomslag. Översättning, inledning och noter av Hans Helander. 140 kr


Mörner, Torsten
Liv och död bland vilda djur. 1992. Illustrerad, även i färg. 21x21 cm. 168 sidor. Dekorerat originalpappband. 150 kr


Nielsen, Torben
Året runt i skog och mark. 1979. Illustrerad. 172 sidor. Originalband med skyddsomslag. 120 kr


Norman, Birger & Gillsäter, Sven
Såsom ett minne. 1965. Illustrerad. 56 sidor. Originalband med (lite naggat) skyddsomslag. Dedikation från Gillsäter. 150 kr


Norrman, Owe
Sommaren på myren. 1963. Rikt illustrerad. 21x17 cm. 128 sidor. Originalband med skyddsomslag. 120 kr


Parling, Nils
Bäversommar. 1961. Rikt illustrerad med foto av Lars Åby. 24x19 cm. 120 sidor. Originalband med skyddsomslag. Recensionsstämpel på försättset. 120 kr


Pehrson, Torsten
Djur vi möta, I-II. Stockholm 1938. Rikt illustrerad. 28x21 cm. 188; (2) + 189-404 sidor + 108 färgplanscher och ett rättelseblad. Två halvfranska band med alla främre och bakre omslag medbudna. 350 kr


Rautiainen, Lassi
Mina björnar (My Bears; Meine Bären; Karhujen Kaverins). 1995. Rikt illustrerad i färg. 30x22 cm. 128 sidor. Dekorerat originalpappband. Text på svenska, engelska, tyska och finska. 150 kr


Reuter, Odo Morannal
Drag ur Djurens Lif. 1901. Illustrerad. (4)+168 sidor. Halvfranskt band, nött rygg. 220 kr


Schmitz, Arne
Däggdjuren i Sverige. 1981. Rikt Illustrerad. 24x17 cm. 204 sidor. Dekorerat originalpappband. 150 kr


Schmitz, Arne
Kampen om utrymmet. 1967. Rikt Illustrerad. 22x25 cm. 136 sidor. Dekorerat originalpappband. 120 kr


Scott, John Paul
Djurens beteende. En fascinerande orientering om en ny vetenskapsgren - etologin. 1962. Rikt illustrerad. 268 sidor + planscher. Häftad med originalomslag. Ouppskuren. 120 kr


Sjögren, Bengt
Små däggdjur i norden. 1971. Illustrerad av Harald Wiberg. 160 sidor. Dekorerat originalpappband. 120 kr


Sjögren, Bengt
De sista i sin art. Vilda djur som hotas av utrotning. 1960. Rikt illustrerad. 160 sidor + planscher. Häftad med originalomslag. Ouppskuren. 120 kr


Stuxberg, Anton
Nytt illustreradt zoologiskt album. 240 planscher efter fotografier. Med upplysande text. Bearbetad efter "All about Animals". Stockholm 1900. Rikt illustrerad. 28x36 cm. (4)+240 sidor. Samtida svart ryggklotband. 280 kr


Svenska djur. Däggdjuren.
Redaktörer: Gösta Notini och Bertil Haglund. 1953. Rikt illustrerad. 28x20 cm. 656 sidor + färgplanscher. Halvfranskt originalband. 180 kr


Thunberg, Carl Peter
Beskrifning på svenske djur. Första classen om mammalis … Rediviva 1969. (16)+100 sidor. Häftad med originalomslag. Originalet utkom 1798. 120 kr


Tinbergen. Niko
Nyfiken i naturen. Nya och roliga aspekter på djurens liv. 1961. Illustrerad. 232 sidor + planscher. Häftad med originalomslag. 120 kr


Tufte, Thorbjørn
Finnmarksliv. Jakt og fiske, råd og dåd. Oslo 1991. Illustrerad i färg. 176 sidor + planscher. Originalband med skyddsomslag. 150 kr


Wahlén, Ingvar
Djurens lekar. 1976. Illustrerad av Lars Gillis. 112 sidor. Dekorerat originalpappband. Liten recensionsstämpel på försättset. 120 kr


Wahlén, Ingvar
Mitt småländska paradis. 1976. Illustrerad av Eric Palmquist. 24x17 cm. 152 sidor. Dekorerat originalpappband. 120 kr


Wiberg, Harald
Djur och landskap. 1969. Rikt illustrerad, delvis i färg. 21x27 cm. 72 sidor. Dekorerat originalpappband. 150 kr


Wild Animals of North America.
National Geographic Society 1960. Rikt illustrerad, mest i färg. 26x18. 400 sidor. Originalklotband med skyddsomslag. 150 kr


Wilhelm, Prins
Vid vattenhålen. Bilder ur Afrikas djurliv. 1923. Rikt illustrerad. 28x21 cm. 118 sidor. Dekorerat originalband med båda omslagen. 180 kr


Åby, Lars
Myskoxen, ett urtidsdjur med framtidshopp. 1968. Rikt illustrerad. 24x21 cm. 80 sidor. Originalband med (lite naggat) skyddsomslag. 120 kr


Order via E-mail: order@kleynes.se

Åter till Innehållsförteckningen (Return to Table of contents)

Åter till första sidan (Return to First page)


Insekter & Kräldjur

Biets värld.
Utbildningsradion 1980. Rikt illustrerad i färg. 28x21 cm. 48 sidor. Dekorerat originalpappband. 120 kr

Biologisk bekämpning av skadedjur.
Översättning och bearbetning av Bertil Wahlin. 1979. Illustrerad. 24x17 cm. 160 sidor. Häftad med originalomslag. 120 kr


Blædel, Niels
Ett år i bigården. Översättning av Eva och Sven Erik Täckmark. 1982. Illustrerad, även i färg. 258 sidor. Dekorerat originalpappband. 180 kr

Couston, Robert
Praktisk biodling. Utan år. Rikt illustrerad. 20x20 cm. 120 sidor. Häftad med originalomslag. 140 kr

Fries, Ingemar
Biodling med varrokvalster. 1997. Illustrerad, delvis i färg. 24x17 cm. 96 sidor. Häftad med originalomslag. 140 kr

Gonnert, Nils
Det otroliga bisamhället. 1969. Rikt illustrerad i färg. 25x20 cm. 96 sidor. Dekorerat originalpappband. 160 kr

Gröhn, Ulf (Redaktör)
Jubileumsbok. Svensk biodling 100 år. 1997. Illustrerad. 24x17 cm. 96 sidor. Häftad med originalomslag. 150 kr

Hansson, Åke
Kort handledning i biskötsel. 1954. Rikt illustrerad. 136 sidor. Häftad med originalomslag. Nr 1 i Sveriges Biodlares Riksförbunds Handboksserie. 150 kr

Pesson, Paul
Insekter från hela världen. 1958. "Illustrerad med 176 forografier i djuptryck, 52 färgbilder och 10 diagram och teckningar". 29x23 cm. 208 sidor, inkl. färgplanscher. Dekorerat originalklotband. 180 kr


Rowland-Entwistle, Theodore
Insekternas liv. 1978. Rikt illustrerad i färg. 30x22 cm. 126 sidor. Originalband med skyddsomslag. 170 kr


Scharp, Dag W
Stora Biboken. Människan och biet genom tiderna. 1966. Rikt illustrerad. 29x21 cm. 482 sidor. Dekorerat originalband. 250 kr

Sjögren, Bengt
Gullhöna flyg. Insektsliv i skog och mark. 1987. Illustrerad. 240 sidor. Dekorerat originalpappband. 120 kr


Stanek, V J
Fjärilarnas värld i färg. 1977. Rikt illustrerad i färg. 23x17 cm. 352 sidor. Originalband med skyddsomslag. 170 kr


Svenska djur. Insekterna.
Redaktörer: Carl H Lindroth och Gösta Notini. 1949. Rikt illustrerad. 28x20 cm. 650 sidor + färgplanscher. Halvfranskt originalband. 180 kr


Tanara, Milli Ubertazzi
Amfibiernas och reptilernas värld. 1979. Rikt illustrerad i färg. 256 sidor. Dekorerat originalpappband. 150 kr


Wahlin, Bertil
Om konsten att umgås med bin. 1974. Illustrerad. 144 sidor. Häftad med originalomslag. 120 kr

Order via E-mail: order@kleynes.se

Åter till Innehållsförteckningen (Return to Table of contents)

Åter till första sidan (Return to First page)


Lanthushållning, Skogsbruk & Husdjur

Almered, Gunilla m fl (Redaktörer)
Inte bara träd - hållbart mångbruk av skoglandskapet. 2004. Illustrerad. 296 sidor. Dekorerat originalpappband. 140 kr


Andersson, Birger & Hultman, Sven G
Skogens värden, skogsbrukets roll. 1980. Illustrerad. 240 sidor. Häftad med originalomslag. Bilagt: Studieplan …. 24 sidor. 120 kr


Dickens, C H m fl
Skogsbränsle. Energi från skog till värme. 1982. Rikt illustrerad, även i färg. 72 sidor. Häftad med originalomslag. 90 kr


Djurle, Otto
Potatisen. Praktisk handbok för potatisodlare. 1939. Illustrerad. 120 sidor. Dekorerat originalklotband. 150 kr


Edelswärd, F W / Arrhenius, J (Utgivare)
Tidskrift för landtmanna- och kommunalekonomien, 1845-1860. Uppsala 1845-1860. Sparsamt illustrerad med bilder och planscher. Tolv halvfranska band, nötta och med en del fuktfläckar. Årgångarna 1850, 1851, 1855 och 1856 saknas. Lundstedt III:1294. 700 kr


Ekonomisk renskötsel.
LTs förlag 1966. Illustrerad med teckningar och omslag av Olof Nyberg. 320 sidor. Dekorerat originalpappband. 180 kr


Edwards, Elwyn H (Editor)
A Standard Guide to Horse & Pony Breeds. London 1980. Rikt illustrerad, delvis i färg. 26x19 cm. 352 sidor. Originalband med skyddsomslag. 300 kr


Elofson, Anders
(Redaktör) Nya lantmannens bok, I-IV. Stockholm 1950. Illustrerad. 24x17 cm. Totalt drygt 2000 sidor. Fyra halvfranska band, lite nötta ryggar. 500 kr


Fehringer, Otto
Unser Pferd. Das illustrierte Pferdbuch für alle. Berlin 1950. Illustrerad. 128 sidor + planscher. Originalband med skyddsomslag. 180 kr


Hamilton, Henning
Hundra år i skogen. 1983. Rikt illustrerad. 24x20 cm. 112 sidor. Häftad med originalomslag. 120 kr


Hamilton, Henning & Petersson, Thorsten
Skogsbygd. En kursbok om den sydsvenska skogsbygdden i gången tid, i nutid och framtid - en bok om männsikan och landskapet. 1969. Rikt illustrerad. 276 sidor. Dekorerat originalpappband. 150 kr


Hammarström, Tommy
Skogsriket. Reportage om skogen, människan och framtiden. 1976. Rikt illustrerad. 96 sidor. Originalband med skyddsomslag. 120 kr


Hartmann, Günter m fl
Skador och sjukdomar på träd. En dagnosbok. 1989. Rikt illustrerad med 418 färgbilder. 256 sidor. Häftad med originalomslag. 150 kr


Juhlin Dannfelt, H
Handbok i jordbrukslära, 1-2. 1901. ”Med 44 färgtryckta planscher, kartor och planer samt 389 illustrationer i texten.” 4:o. XIII+494; (4)+614 sidor + planscher. Två halvklotband. 600 kr


Lilla husdjursläran.
Stockholm, LTK, 1951. Illustrerad. 360 + 24 sidor. Originalband. 150 kr


Lundmark, Jan-Erik
Skogsmarkens ekologi. Stådortsanpassat skogsbruk. Del 1 - Grunder. 1986. Rikt illustrerad i färg. 24x21 cm. (2)+158 sidor. Dekorerat originalpappband. 150 kr


Meddelanden från Statens Skogsförsöksanstalt.
Häft. 13 och (14). Utgivna med anledning av institutionsbyggnadens invigning den 3 maj 1917. Stockholm 1917. Illustrerad. 26x18 cm. LVIII+(2)+528 sidor. Halvfranskt band med rik ryggdekor (Gustaf Hedberg). Ytterligare en del utkom. 300 kr
Bibliofilupplaga tryckt i 300 ex, detta nr 177. Namnteckning på försättset: August Herlenius (chef för Uddeholmsbolaget 1914-28).


Norling, Hans
Att sköta sällskapsdjur - för nöje och hobby. Faktbok med skötselråd för ett 40-tal djur. 1993. Rikt illustrerad. 24x17 cm. Dekorerat originalpappband. 140 kr


Olesen, Kirsten (Redaktör)
Dansk Jagt- og Skovbrugsmuseum 1942-1992. Hørsholm 1992. Rikt illustrerad, även i färg. 21x21 cm. 172 sidor. Dekorerat originalpappband. 150 kr


Olsson, Eva (Redaktör)
Hästar och ridsport 1996. Tryckt 1995. Rikt illustrerad. 128 sidor. Dekorerat originalpappband. 90 kr


Olsson, Roger
Levande skog. Skogsbruket och den biologiska mångfalden. 1992. Illustrerad. 24x17 cm. 216 sidor. Dekorerat originalpappband. 150 kr


Rasstambok för nordsvenska hästar.
Band XVIII. 1943. Illustrerad. XII+420 sidor + planscher. Rött originalklotband med en påklistrad hästplansch. 220 kr


Rasstambok för nordsvenska hästar.
Band XIX. 1944. Illustrerad. XII+480 sidor + planscher. Rött originalklotband med en påklistrad hästplansch. 220 kr


Rasstambok för nordsvenska hästar.
Band XX. 1945. Illustrerad. XII+480 sidor + planscher. Rött originalklotband med en påklistrad hästplansch. 220 kr


Rasstambok för nordsvenska hästar.
Band XXI. 1946. Illustrerad. XII+480 sidor + planscher. Rött originalklotband med en påklistrad hästplansch. 220 kr


Rasstambok för nordsvenska hästar.
Band XXII. 1947. Illustrerad. XII+404 sidor + planscher. Rött originalklotband med en påklistrad hästplansch. 220 kr


Rasstambok för nordsvenska hästar.
Band XXIII. 1948. Illustrerad. XII+308 sidor + planscher. Rött originalklotband med en påklistrad hästplansch. 220 kr


Rasstambok för nordsvenska hästar.
Band XXIV. 1949. Illustrerad. XII+232 sidor + planscher. Rött originalklotband med en påklistrad hästplansch. Främre pärmen lite solkig. 180 kr


Rosenberg, L F (Redaktör)
Om mjölk och mjölkhushållning, I-II. 1927. Illustrerad. 25x18 cm. (16) + 590; (6) + 591-1112 sidor. Två dekorerade originalklotband. I serien Svenska Jordbrukets bok. 400 kr


Rätt bekämpning.
LTs förlag 1964. Illustrerad. 208 sidor. Dekorerat originalpappband. 150 kr


Skogen.
Populär tidskrift utgivan av Svenska skogsvårdsföreningen, årgång 1-6. Stockholm 1914-19. Illustrerad. Sex dekorerade originalklotband. Namnteckning på försättsen. 450 kr


Skogsgårdens handbok.
1966. Rikt illustrerad. 256 sidor. Dekorerat originalpappband. 120 kr


Svensk skogsindustri i omvandling.
Utvecklingen sedan 1950, 1-2. Stockholm 1971. Illustrerad med diagram och tabeller. 21x20 cm. (2)+456; (2)+392 sidor. Två dekorerade originalpappband. Underrubriker: Sågverk, Skivmaterialindustri, Massa- och pappersindustri, Råvara, Arbete, Kapital, Effektivitet. 300 kr


Svensk skog och skogsindustri.
1956. Rikt illustrerad. 27x20 cm. 568 sidor. Originalklotband. 150 kr


Wahlgren, A & Schotte, G
Sveriges skogar och huru vi utnyttja dem. Med bidrag av fackmän utgivet, 1-2. Stockholm 1928. Rikt illustrerad. 24x17 cm. 754 + VI; (8) + 755-1682 sidor. Två halvfranska band med upphöjda bind och marmorerade snitt. 450 kr

hr> Weijber, D & Eklundh, B
Ladugårdsförmannen. Praktisk handbok i nötkreaturens skötsel och vård. 1938. Illustrerad. 168 sidor. Dekorerat originalklotband. 150 kr


Winkler, H G & Braun, W
Pferde und Reiter in aller Welt. Frankfurt 1957. Rikt illustrerad. 26x23 cm. 112 sidor. Originalband med (lite naggat) skyddsomslag. Exlibris: Holger Eriksson. 180 kr


Order via E-mail: order@kleynes.se

Åter till Innehållsförteckningen (Return to Table of contents)

Åter till första sidan (Return to First page)


Fritid & Frilufsliv

Bahrke, Birgitta m fl
Isboken. Konsumentverket 1982. Rikt illustrerad, delvis i färg. 112 sidor. Häftad med originalomslag. 120 kr


Bang, Peter
Kano-bogen.Kanofolkets handbog. Holte 1981.Rikt illustrerad. 25x17 cm. 160 sidor. Häftad med originalomslag. 150 kr


Døgaard, Heino
Cykel-camping. Holte 1982. Rikt illustrerad. 88 sidor. 25x17 cm. Häftad med originalomslag. 150 kr


Frohm, Gösta & Rosén, Bo
Vita friluftsboken. 1963. Rikt illustrerad. 288 sidor. Originalband med skyddsomslag. 120 kr


Frohm, Gösta & Rosén, Bo
Friluftsliv. Handbok för friluftsledare. 1966. Rikt illustrerad. 320 sidor. Originalband med skyddsomslag. 120 kr


Guvå, Lars m fl
Orientering i naturen. Utan år. Rikt illustrerad. 20x21 cm.120 sidor. Häftad med originalomslag. 120 kr


Hamilton, Henning
Mellan skärmarna. Utan år. Rikt illustrerad. 24x21 cm. 180 sidor. Dekorerat originalpappband. 150 kr


Ohlsson, Arne
Utflykter och vildmarksliv. 1969. Illustrerad. 256 sidor. Dekorerat originalpappband. 120 kr


Skott, Staffan m fl
Tidens cykelbok. 1981. Illustrerad. 316 sidor. Dekorerat originalpappband. 150 kr


Order via E-mail: order@kleynes.se

Åter till Innehållsförteckningen (Return to Table of contents)

Åter till första sidan (Return to First page)


Natur - allmänt

Andersson, Stellan
Mot ursprunget. 1981. 220 sidor. Originalband med skyddsomslag. 120 kr


Arvidsson, Björn
Nordisk sommar - skärvor av livsmioljöer. 1986. Rikt illustrerad, mest i färg. 23x23 cm. 96 sidor. Originalband med skyddsomslag. 120 kr


Backström, S-O
Till skogs. 1971. 112 sidor. Häftad med originalomslag. 120 kr


Boström, Göran
Gränsland. Mellan boning och vildmark. 1991. Rikt illustrerad av författaren. 28x22 cm. 96 sidor. Originalband med skyddsomslag. 150 kr


Brusewitz, Gunnar
Skissbok. Anteckningar från svensk natur. 1970. Rikt illustrerad, mest i färg. 28x29 cm. 96 sidor. Originalklotband med skyddsomslag. Första upplagan. 180 kr


Brusewitz, Gunnar
Sjö. Anteckningar från en strand. 1972. Rikt illustrerad, mest i färg. 28x29 cm. 96 sidor. Originalklotband med skyddsomslag. Första upplagan. 180 kr


Brusewitz, Gunnar
Fyra årstider. Blad ur naturens kalender. 1970. Rikt illustrerad av författaren. 468 sidor. Originalband med skyddsomslag. En samlingsvolym omfattande de fyra böckerna: Vårdagbok, Sommardagbok, Höstdagbok och Vinterdagbok. 180 kr


Durrell, Gerald
För naturvännen. En praktisk handledning till naturen. 1984. Rikt illustrerad i färg. 26x20 cm. 320 sidor. Originalband med skyddsomslag. 150 kr


Edberg, Rolf
Skuggor över savannen. 1977. Rikt illustrerad i färg. 29x21 cm. 272 sidor. Originalband med skyddsomslag. 120 kr


Ekman, H & Pettersson, B
Ekarnas hagar. 1987. Rikt illustrerad, delvis i färg. 30x24 cm. 144 sidor. Dekorerat originalpappband. Dedikation från Ekman. 150 kr


Flyckt, Yngve
Om sommaren. 1958. Illustrerad. 188 sidor + rättelselapp. Originalband med skyddsomslag och främre omslag. 140 kr


Fries, Carl
Skogsland och fjäll. 1978. Rikt illustrerad. 24x18 cm. 324 sidor. Originalklotband utan skyddsomslag. 150 kr


Fries, Carl
I skogen. 1944. Rikt illustrerad. 31x23 cm. 220 sidor. Originalklotband. 1700 kr


Fries, Carl
Svensk kust. Några naturbilder. 1944. Rikt illustrerad, delvis i färg. 28x21 cm. 474 sidor. Halvfranskt originalband. 220 kr


Fries, Carl
Gammalsverige. Från Lagastigen till Hälsingskogen. 1978. Rikt illustrerad, även i färg. 24x18 cm. 306 sidor. Originalklotband med skyddsomslag. 120 kr


Glaser, Hugo
Gift. 1939. 24x16 cm. Originalomslag, lite skör rygg. Översättning från det tyska manuskriptet av Hugo Hultenberg. 150 kr
Om narkotika, pilgifter, svampar, stridsgaser mm.


Holm, Paul Joensen & Bering, Claus
Våren. En årstidsbok. 1969. Rikt illustrerad i färg. 240 sidor. Dekorerat originalpappband. 120 kr


Isacson, Gunnar
Hem till min skog. 1976. 192 sidor. Dekorerat originalpappband. 120 kr


Jägerskiöld, L A
Festskrift tillägnad Professor L. A. Jägerskiöld på 75-årsdagen 12/11 1942. Göteborg 1942. Illustrerad. Porträttplansch + XXII + 94 + 30 + 6 + 164 + 12 + 20 + 24 + 48 sidor + 7 planscher, varav 3 dubbelsidiga. Helt skinnband med båda omslagen medbundna och jubilarens namn tryckt på främre pärmen. Med en Tabula gratulatoria och en bibliografi över jubilarens skrifter. Malmström sid 88. 450 kr
Bidrag i zoologi och biologi av bl a Sixten Bock, A Brinkmann, J G Carlsson, Gustav Thulin, Hans Lohmander, Sune Swärd och C Wiman.


Jägersten, Gösta
Liv i Hav. 1959. Rikt illustrerad med fotografier av Lennart Nilsson. 28x21 cm. 186 sidor. Dekorerat halvklotband. 150 kr


Kokko, Yrjö
Jorden och vingarna. 1948 (tredje upplagan). Illustrerad. 268 sidor. Dekorerat originalband. 150 kr


Kranz, Peter
Levande natur. Om hotade växter och djur i det svenska landskapet. 1987. Rikt illustrerad i färg. 26x20 cm. 128 sidor. Dekorerat originalpappband. 140 kr


Kranz, Peter & Eriksson, Leif
Upptäck naturen. 1989. Rikt illustrerad i färg. 24x17 cm. 256 sidor. Dekorerat originalpappband. 120 kr


Landell, Nils-Erik
Markernas visdom. 1990. Rikt illustrerad i färg. 26x20 cm. 160 sidor. Dekorerat originalpappband. 150 kr


Larsson, Peter
Fyra väderstreck. Dagboksblad från resor i Sverige. 1998. 24x23 cm. 128 sidor. Originalband med skyddsomslag. 150 kr


Leithe-Eriksen, Rune
(Redaktör) Greepeace bok om Östersjön. Stockholm 1992. Rikt illustrerad, mest i färg. 28x21 cm. 144 sidor. Originalband med skyddsomslag. 140 kr


Lidman, Hans
Den sjungande dalen. Stockholm 1954. Rikt illustrerad. 25x20 cm. 168 sidor. Originalband utan skyddsomslag. 120 kr


Lundberg, Birger
Kojan i skogen. Utan år. Illustrerad. 22x17 cm. 136 sidor. Originalband med skyddsomslag. 120 kr


Lundgren, Svante
Skogen och älven. 1953. Rikt illustrerad. 24x19 cm. 176 sidor. Originalband utan skyddsomslag. 120 kr


Löfgren, Åke
Skogens nyheter. 1961. Rikt illustrerad. 28x21 cm. (4)+96 sidor. Dekorerat originalpappband. 140 kr


Løken, Bård
Med kamera i naturen. Oslo 2001. Rikt illustrerad i färg. 23x21 cm. 252 sidor. Originalband med skyddsomslag. Recensionsstämpel på förtitelsidan. 180 kr


Morgan, Svante
Vilt- och landskapsvård. 1991. Rikt illustrerad. 22x22 cm. 180 sidor. Dekorerat originalpappband. 140 kr


Olsheden, Jan Älg, sil och suttare. I skog, sjö och kök med jakt- och fiskelag vid Vänern. Örkelljunga 1999. Rikt färgillustrerad. 23x21 cm. 120 sidor. Dekorerat original-pappband. 150 kr


Olsson, Janne och Eva
Naturdagbok. 1997. Rikt illustrerad i färg. 23x17 cm. 100 sidor. Dekorerat originalpappband. 120 kr


Rosén, Bo
Dagar ute. 1960. Illustrerad. 116 sidor. Originalband med skyddsomslag. 120 kr


Rosenius, Paul
Vildmark och fåglar. Med 73 illustrationer efter författaren tagna fotografier. Malmö 1929. 28x22 cm. 272 sidor. Halvfranskt originalband. 250 kr


Sjöstedt, Erik
Trollskog och rövarberg. Berättelser om människor och djur i Bergslagen och annorstädes. 1952. Illustrerad av Lindorm Liljefors. 160 sidor. Originalband med främre omslaget medbundet. 120 kr


Smedman, Rolf
Spelvårar och sländedans. Återblickar från en tid när Gammelsverige ännu existerade. 2000. Rikt illustrerad. 23x21 cm. 72 sidor Dekorerat originalpappband. Recensionsstämpel på försättset. 120 kr


Svensson, Göran (Redaktör) Fakta om Vänerområdet. Stockholm 1972. Illusterad med kartor och tabeller. 30x21 cm. 120 sidor. Dekorerat originalpappband. Statens naturvårdsverk. Publikationer 1972:6. 150 kr


Tysk, Gösta
Vårnätter och vildmarksliv. 1961. Rikt illustrerad. 24x19 cm. 96 sidor. Dekorerat originalpappband. 150 kr


Wahlén, Ingvar Älgmorgnar och rödingkvällar. 1985. 180 sidor. Dekorerat originalpappband. 120 kr


Wahlstedt, Jens
I pandans tecken. Boken om Världsnaturfonden WWF. 1996. Rikt illustrerad i färg. 28x22 cm. 156 sidor. Originalband med skyddsomslag. Nyskick. 120 kr


Wahlstedt, Jens
Så länge solen går upp. Naturdagbok från när och fjärran. 1993. Rikt illustrerad i färg. 27x20 cm. 208 sidor. Dekorerat originalpappband. 150 kr


Wilderness U.S.A.
National Geographic Society 1973. Numerous illustrations in colour. 31x22 cm. 344 pp. Publisher's cloth with dust-jacket. 180 kr


Order via E-mail: order@kleynes.se

Åter till Innehållsförteckningen (Return to Table of contents)

Åter till första sidan (Return to First page)