Kleynes ANTIKVARIAT
Böcker om Konst & Antikviteter & Foto
Beställ genom att först markera och kopiera den bok Du är intresserad av.
Klicka sedan på vår E-post-adress som finns sist i varje avdelning och "klistra in" boken i
meddelanderutan. Glöm inte att notera eget namn och postadress.
Beställningar kan förstås också göras via post eller telefon.
Kleynes Antikvariat, Box 219, 651 06 Karlstad, Sweden
Tel 054-14 44 10
Försäljningsvillkor (Tems of sale)
Åter till första sidan (Return to First page)
Arkitektur & Inredning
Uppdaterad 09020
Alm, Göran
Carl Hårleman och den svenska rokokon. 1993. Rikt illustrerad, även i färg. 23x17 cm. 184 sidor. Originalband med skyddsomslag. 180 kr.
Andersson, Gisela
Så bor med Tyger och grönt Några idéer och intryck för inredningen av våra hem. Foto i färg. Bo Bra Förlags AB 1983 63s Dek.ppb. ISBN 91-970561-0-3 Mycket gott skick 50 kr.
Arfvidsson, Uno
(Redaktör) Fersenska palatset. Renovering och tillbyggnad. Stockholm 1977. Rikt illustrerad, mest i färg. 21x17 cm. 144 sidor. Originalband med skyddsomslag. 170 kr.
Arfvidsson, Uno
(Redaktör) Fribygge. JM Byggnads AB 1985. Rikt illustrerad i färg. Originalband med (lite naggat) skyddsomslag. 120 kr.
Bergquist, Eric Harry
Strängnäs domkyrka. En bilderbok. 1958. Rikt illustr. med foto av Arne Lundh. 134 sidor. Dekorerat originalband. 150 kr.
Bjelfvenstam, Bo
Arkitekt Oscarian Jude Ernst Jacobsson Om Sveriges första judiska arkitekt. Med längre introduktion av arkitekturhistoriken Fredric Bedoire. Stort bildmaterial. Carlsson Bokförlag 1991 306s Dek.ppb. ISBN 91 7798 437 4 Nyskick 200 kr.
Blennow, A-M & Svedberg, O
Vardagens paradis. 1991. Rikt illustrerad, delvis i färg. 23x17 cm. 216 sidor. Originalband med skyddsomslag. 180 kr.
Brunnberg, Hans m fl
Konst i bostadsområden. 1965. Rikt illustrerad. 23x21 cm. 64 sidor. Häftad med originalomslag. 120 kr.
Böhn-Jullander, Ingrid
Hörle herrgård. En bruksmiljö från 1700-talets mitt. Jönköping 1972. Illustrerad, delvis i färg. 30x21 cm. 172 sidor. Häftad med originalomslag, ett bakre hörn med ett veck. Akademisk avhandling. 220 kr.
Copestick, Joanna Lloyd, Meryl
Smart förvaring Eleganta lösningar för hemmets alla rum. Rikt illustrerad med fotografier i färg av Andrew Wood Prisma 1999 127s Ppb.+so ISBN 91-518-3594-0 Nyskick 120 kr.
Design för alla.
Om tillgänglighet vid renovering av kulturhistorikt intressanta byggnader. 1999. Rikt illustrerad i färg. 25x20 cm. 68 sidor. Dekorerat originalpappband. Text av Karin Lidmar. 120 kr.
Douhan, Bernt
(Redaktör) Uppsala slott. Vasaborgen. 1990. Rikt illustrerad, även i färg. 24x23 cm. 324 sidor + ett löst bifogat rättelseblad. Dekorerat originalpappband. Text på svenska, engelska, tyska, franska och finska. Texts in Swedish, English, German, F rench and Finnish. 250 kr.
Engelbgrektson, Sören
Sommarnöjet En handbok för stugägare om konsten att putsa upp stugan. Teckningar och foto i sv/v. Askild & Kärnekull 1970 190s Rygg.klb.+so Visst slitage på so Mycket gott skick. 70 kr.
Engelbrektson, Sören
Sommarnöjet En handbok för stugägare om konsten att putsa upp stugan. Teckningar och foto i sv/v. Askild & Kärnekull 1970 190s Rygg.klb.+so Visst slitage på so Mycket gott skick. . Låda 2 70 kr.
Exempel 85.
Annual Review of Swedish Architecture 1985. Illustrerad, delvis I färg. 27x21 cm. (2)+124 sidor. Häftad med originalomslag i hård papp. 140 kr.
Frendberg, Torsten
Vi bygger i Göteborg. En berättelse om Göteborgs stads bostadsaktiebolag. 84)+256+(4) sidor. Häftad med originalomslag. 150 kr.
Gromark, Sten Nilsson, Fredrik (red.)
Utforskande arkitektur Situationer i nutida arkitektur Resultatet från ett tvärvetenskapligt forskningsprojekt. Illustrationer i färg. Axl Books 2006 315s Häftad ISBN 91-975901-4-2 Nyskick 140 kr.
Guild, Tricia
Tricia Guilds Heminredning. 128 sidor, förlagets illustrerade laminatband, Rabén Prisma 1996, 22x24 cm., mycket rikt och vackert illustrerad i färg, isbn 91 518 2777 8. mycket gott sick 70 kr.
Haste, Hans
Staden vi byggde. Svenska bostäder under 40 år. 1984. Rikt illustrerad, delvis i färg. 22x21 cm. 208 sidor. Originalband med skyddsomslag. 150 kr.
Heskett, John
Design-en introduktion Bred introduktion till området design. Foto i färg. Raster 2006 221s Häftad ISBN 91-87215-721 Mycket gott skick 90 kr.
Holm, L / Klyvare, B
Stadsbo. Texter och bilder om staden under trettio år. 1989. Rikt illustr. 4:o. 210 sidor. Originalklotband med sk.omslag. 150 kr.
Jacobsson, Ernst
Bjelfvenstam, Bo: Ernst Jacobsson. Arkitekt-Oscarian- Jude. 1991. Rikt illustr. Liten 4:o. 312 sidor. Dekorerat originalpappband. 200 kr.
Johansson, Cyrillus
Stjernlöf-Lund, Anita: Cyrillus Johanssons museum i Värmland. 1993. 7 "isärvikbara" fotografier av Helena Karlsson. Folio. Dubbel ringpärm. 150 kr.
Johansson, Cyrillus
Stjernlöf-Lund, Anita: Cyrillus Johanssons musem. Soltemplet i Karlstad. 1998. Rikt illustr. Tvär 4:o. 120 sidor. Häftad med originalomslag 200 kr.
Kjellin, Margareta Ericson,
Den röda färgen Skildring av den svenska rödfärgen och dess ursprung. Foto i färg. Stora Kopparbergs Bergslags Aktiebolag Bokförlaget Prisma 2004 280s Häftad ISBN 91-518-4367-6 Nyskick 100 kr.
Larsson, Mårten J
(Redaktör) Ny arkitektur i Sverige. 1950-talets svenska byggnadskonst. Stockholm b1961. Rikt illustrerad. 28x23 cm. 348 sidor. Originallinneband. Text in Swedish and English. 450 kr.
Mirsky, Jeannette
Gud har många boningar. Utan år. Rikt illustrerad. 23x19 cm. (12) + 236 sidor + färgplanscher. Originalband med skyddsomslag. 200 kr.
Myerscough-Walker, A A
Stage and Film Decor. London, no date (1927). Profusely illustrated. 28x22 cm. 192 pp + 10 pages with mounted colour plates. Publisher's cloth with dust-jacket. Jacket worn. 400 kr.
Nilsson, Staffan
Lallerstedt redivivus. Kungl Tekniska Högskolan. Byggfrörlaget 1977. Rikt illustrerad, även i färg. 28x22 cm. Originalband med skyddsomslag. 150 kr.
Norwich, John Julius
(Redaktör) Byggnadskonst. Världens arkitektur genom tiderna. 1987. Rikt illustrerad, även i färg. 30x23 cm. 288 sidor. Originalband med skyddsomslag. 250 kr.
Paulsson, Gregor
Svensk stad, I-II. Stockholm 1950. Rikt illustrerad. 29x19 cm. XVI + 302; (6) + 303-616 sidor + 7 färgplanscher och 6 lösa kartor i en ficka. Delvis ouppskuren. Häftad med originalomslag, naggade ryggar. 400 kr.
Piper, Otto
Burgenkunde. Bauwesen und Geschichte der Burgen. Neue, verbesserte und erweiterte Auflage. Augburg 1996. Rikt illustrerad. 27x19 cm. XX + 712 sidor. Dekorerat originalpappband. 400 kr.
Ruano, Miguel
Eco Urbansim. Sustan iable human settlements: 60 case studies. Barcelona 1999. Profusely illustrated, also in colour. 30x23 cm. 192 pp. Publisher's decorated wrappers. Text in English and Spanish. 200 kr.
Snickare, Mårten Cederlöf, Ulf (red.)
Staden - skön vision eller skräckscenario Nationalmusei utställningskatalog nr 607 1998 87s Häftad ISBN 91-7100-661-7 Mycket gott skick 130 kr.
Stensman, Mailis
(Redaktör) "Konsten är på väg att bliva allas . .." Statens konstråd 1937-1987. Stockholm 1987. Rikt illustrerad, även i färg. 25x21 cm. 224 sidor. Dekorerat originalpappband. 150 kr.
Tunander, Britt Tunander, Ingemar
Kakelugnar Om hur kakelugnarna kom till och utvecklades tekniskt och stilmässigt. Illustrationer i sv/v. ICA förlaget 1973 95s Häftad ISBN 91-534-0252-9 Gott skick 120 kr.
Tägil, Tomas
Bygga och bo. Lunds kommuns Fastighets AB 1947-1997. Med ett kapitel av Eva Nyberg. 1997. Rikt illustrerad, även i färg. 248 sidor. Häftad med originalomslag. 150 kr.
Welander-Berggren Eldebeth
Antikt Sköna Hem Antikspecial. Dekorerat pappband 30x23 cm. Sköna Hem 1993, 136 sid. Rikt färgillustrerad. 9163016176. Mycket fint skick. 120 kr.
Ventura, Piero Ceserami, Gian Paolo
De stora byggnadsverken Om byggnadskonsten från forntid fram till våra dagars skyskrapor. Illustrerad med teckningar i färg. Dek.ppb. ISBN 91 7674 040 4 Mycket gott skick 80 kr.
Westin, G & I
Bygga bastu Material och inköp : planering och byggbeskrivning : ventilation, aggregat och tillbehör. ICA-förlaget, 1968 Pappband, 80s. 300g. Illustrerad. Små skador nedre del ryggen. Mycket gott skick 90 kr.
Wilhide, Elizabeth
Högt i tak Inredningsidéer för takvåningar, loft och öppna ytor. Rikt illustrerad med foto i färg. Valentin förlag 2003 159s Dek.ppb. ISBN 91-7233-108-9 Några små revor på so:s nedre kant Mycket gott skick 200 kr.
Wright, Lance m fl
One hundred years of British Architecture 1851-1951. London 1951. Rikt illustrerad. 25x18 cm. 64 sidor. Häftad med originalomslag. 120 kr.
Garage - Varmgarage, Kallgarage, Skärmtak Hft. En Hem i Sverige bok, 1964, 136 sid. Ill. Gott skick 60 kr.
En Värld att bevara Mycket rikt illustrerad med foto i färg. National Geographic Society Bokförlaget Bra Böcker 1989 312s Grön skinnimitation+so Mycket gott skick 90 kr.
Svenska hem i ord och bilder Ståthållare och fru Adolf Murrays sommarbostad på Drottningholm, Länsresidenset i Karlstad, uppvärmning av villor oxh sportsugor m.m. Illustrationer i sv/v. Stockhol/Iduns Tryckeri A.B. 1934 50s Häftad Mycket gott skick 90 kr.
Svenska hem i ord och bilder Nya Rottneros i Värmland, Sven Markelius hem i Nockeby m.m. Illustrationer i sv/v. Stockhol / Iduns Tryckeri A.B. 1932 198s+11 annonssidor Häftad Mycket gott skick 90 kr.
Svenska hem i ord och bilder Grosshandlare och Fru Hygrells villa samt Major och Fru Gustaf Mossbergs hem i Västerås, Sandbäcken Värmlands regementes chefsbostad i Karlstad. Illustrationer i sv/v. E. Lundquists bokförlag september 1919 198s Häftad Något gulnad Mycket gott skick 90 kr.
Svenska hem i ord och bilder Doktor och Fru Clarholms hem i Karlstad. Illustrationer i sv/v. E. Lundquists bokförlag juni 1919 132s Häftad Något gulnad Mycket gott skick 90 kr.
Svenska hem i ord och bilder Selma Lagerlöfs hem i Falun, gamla nordskånska prästgårdar, emil Haglunds hem i Göteborg. Illustrationer i sv/v. E. Lundquists bokförlag mars 1918 66s Häftad Något gulnad Mycket gott skick 90 kr.
Svenska hem i ord och bilder Carl Larssons hem i Sundborn, Justitierådet Erns Tryggers hem i Stockholm Illustraioner i sv/v. E. Lundquists bokförlag augusti 1916 176s Häftad Något hulnad Mycket gott skick 90 kr.
Svenska hem i ord och bilder Jubileumsårgångenmnummer 7 årgång 25 1937 168s+8 annonssidor Illustrationer i sv/v. Häftad Lite tummad Mycket gott skick 90 kr.
Svenska hem i ord och bilder Gammelgården vis Skogsö, hos konstnärsparet Fjæstad vid sjön racken m.m. Illustrationer i sv/v. Ansvarig utg. Stig M. H:son Björkman nr 6 1936 144s+7 annonsidor Häftad Mycket gott skick 90 kr.
Svenska hem i ord och bilder Selma Lagerlöfs hem i Mårbacka m.m. Illustrationer i sv/v. Stockholm / Iduns Tryckeri A.B. Januari 1935 25s Häftad Mycket gott skick 90 kr.
Order via E-mail: order@kleynes.se
Åter till Innehållsförteckningen (Return to Table of contents)
Åter till första sidan (Return to First page)
Konsthistoria
Abel, Ulf (Redaktör)
Det gamal museet och utställningarna. En konstbok från
Nationalmuseum. Stockholm 1973. Illustrerad. 126 sidor. Originalband med
skyddsomslag. 90 kr
Abel, Ulf m fl
Nationalmuseum, Stockholm. Stockholm 1984. Rikt
färgillustrerad. 29x23 cm. 232 sidor. Originalband med
skyddsomslag. 150 kr
Abbate, Francesco
Indian Art and the Art of Ceylon, Central Asia and
South-East Asia. London 1972. Rikt illustrerad i färg. 160 sidor. Originalband med
skyddsomslag. 120 kr
Alfons, S & Lindwall, B Svensk konstkrönika under 100 år. 1952 (andra upplagan).
Rikt illustrerad. 33x26 cm. XLIV+468 sidor + 8 färgplanscher.
Halvklotband. 250 kr
Alsvik, Henning
Drammens konstforening 1867- 1967. Drammen 1967. Rikt
illustrerad. 25x20 cm. 300 sidor inkl en färgplansch. Originalband med skyddsomslag
och ett bifogat rättelseblad. 180 kr
Banck, A.
Byzantine art in collections of the USSR. Leningrad 1966. Rikt
illustrerad. 34x28 cm. 390 sidor. Dekorerat klotband med (lite naggat) skyddsomslag.
Text på engelska och ryska. 300 kr
Bazin, Germain
Impressionsist Paintings in The Louvre. London 1969. Rikt
illustrerad, mest i färg. 320 sidor. Originalband med
skyddsomslag. 120 kr
Beckwith, John
Early Medieval Art. Carolingian - Ottonian - Romanesque.
London 1974. Rikt illustrerad, även i färg. 272 sidor. Häftad med
originalomslag. 120 kr
Bellony-Rewald, Alice
Impressionsisternas svunna värld. Stockholm 1977.
Rikt illustrerad, även i färg. 28x22 cm. 288 sidor. Originalband med
skyddsomslag. 180 kr
Bergman, Mats & Montelius, Jan-Olof
Nationshusen i Upsala. 1977. Rikt
illustrerad. 25x17 cm. XXVI+404 sidor. Originalband med skyddsomslag och främre omslag.
Tillskrift på försättset. 150 kr
Bergquist, Olle Sörmländska konstnärer. Stockholm 1997. Rikt illustrerad. 188 sidor.
Dekorerat originalpappband. 120 kr
Bjurström, Per
Tre decennier svensk grafik. 1976. Rikt illustrerad. 28x20 cm.
176 sidor + färgplanscher. Förlagets halvfranska band med främre omslag. SAK publikation
85. 200 kr
Bjurström, Per
Tre decennier svensk grafik. 1976. Rikt illustrerad. 28x20 cm.
176 sidor + färgplanscher. hft. SAK publikation
85. 80 kr
Bjurström, Per
Donum Amicorum. Essayas in honour of Per Bjurström. Stockholm 1993.
Illustrerad. (16) + 104 sidor + VIII planschsidor. Dekorerat original-pappband. Med en Tabula
gratulatoria. Ny rättad upplaga. 150 kr
Bidrag om konst av bl a Patrick Reuterswärd, Rudolf Zeitler och Hans Eklund.
Bjurström, Per
German Drawings. Stockholm, Nationalmuseum, 1972.
Rikt illustrerad. 28x21 cm. Ca 300 sidor. Originalband med
plastomslag. 150 kr
Blomberg, Erik
Från Josephson till Picasso. Stockholm 1955. Illustrerad, delvis i färg.
132 sidor + färgplanscher. Originalband med skyddsomslag. 90 kr
Boardman, John
Greek Art. London 1994. Med 250 illustrationer, varav 30 i färg.
252 sidor. Häftad med originalomslag. 120 kr
Bolvig, Axel
Lyngby kirkes kalkmalerier i tekst og bilder. Lyngby 1967. Rikt
illustrerad i färg. 26x20 cm. 62 sidor. Med originalomslag i papp (med en påklistrad
plansch). 120 kr
Broby-Johansen, R
Vor kunst. København 1962. Rikt illustrerad, även i färg. 25x17 cm.
272 sidor. Originalklotband med skyddsomslag. 170 kr
Broby-Johansen, R
Hverdagskunst - Verdenskunst. En oversigt over Europas kunsthistorie.
København 1977. Rikt illustrerad, även i färg. 26x19 cm. 216 sidor. Originalklotband
med skyddsomslag. 200 kr
Broby-Johansen, R
Vardagskonst - Världskonst. En översikt över europeisk
stilhistoria. Stockholm 1949 (andra svenska upplagan). Rikt illustrerad, delvis i färg.
25x18s cm. 202 sidor, inkl färgplanscher. Originalband. 170 kr
Bringéus, Nils-Arvid
Bildlore. Studiet av folkliga bildbudskap. 1981. Rikt
illustrerad. (8)+216 sidor. Dekorerat originalpappband. Recensionsstämpel på
titelsidan. 140 kr
Bushnell, C H S
Ancient Art of the Americas. London 1967.Illustrerad med
252 bilder varav 48 i färg. 288 sidor. Häftad med originalomslag. 120 kr
Cederström, Rudolf
Vapen och dräkter på svenska gravstenar från äldre vasa-tiden.
Avbildningar tillägnade Rudolf Cederström på hans femtioårsdag den 3 september 1926.
Stockholm 1926. Rikt illustrerad. 32x21 cm. 18 sidor + 48 planscher. Dekorerat originalband
med jubilarens initialer på frampärmen. Med en Tabula gratulatoria. 350 kr
Craven, Roy C
A Concise History of Indian Art. London 1976. Rikt illustrerad
med 200 bilder, varav 30 i färg. 252 sidor. Originalband med
skyddsomslag. 150 kr
Dahlbäck, Bengt
Thought and Form. Studies in 18th Century Art to Bengt Dahlbäck. Stockholm
1980. Illustrated. (16) + 105-264 pp. Publisher's pictorial boards. Reprint from Nationalmuseum
Bulletin, Volume 3, Numbers 3-4, 1979. Med en Tabula gratulatoria. 150 kr
Bidrag om konst av bl a Carl Nordenfalk, Per Bjurström, Pontus Grate, Jan
Wirgin, Boo von Malmborg, Helena Dahlbäck-Lutteman och Bo Gyllensvärd.
Denis, V / De Vries, T E (Editors)
The World’s Art, I-II. London 1962.
Profusely illustrated, also in colour. 28x23 cm. 308; 326 pp, including
colour plates.Two volumes. Publisher's cloth with dust-jacket. 350 kr
Eldjárn, Kristján
Ancient Icelandic Art. 1957. Rikt illustrerad, även i färg.
28x22 cm. 24 sidor + 36 sidor med planscher. Dekorerat
originalpappband. 180 kr
Europeiskt miniatyrmåleri
i Nationalmusei samlingar. Red: Magnus Olausson.
Stockholm 1994. Rikt illustrerad, även i färg. 152 sidor + planscher. Originalband med
skyddsomslag. 150 kr
Fernau, Joachim
Lexikon över äldre konst. 1959. Rikt illustrerad, även i färg.
334 sidor. Klotband med naggat skyddsomslag. 150 kr
Ferwin, Anthony
One houndred years of Science Fiction illustration,
1840-1940. London 1973. Rikt illustrerad, mest i färg. 30x21 cm. 128 sidor. Häftad med
originalomslag. 150 kr
Fischer, Ernst
Nutida skånskt måleri. 1946. Rikt illustr, även i färg. 4:o.
34 sidor + 57 planscher. Dekorerat originallinneband. 180 kr
Forman, W och B
Konst från fjärran länder, 1-2. 1961. Rikt illustrerade,
delvis i färg. Stor 4:o. XX+332; VI+324 sidor. Två dekorerade
originalklotband med (naggade) skyddsomslag och pappkassettter. 500 kr
Del 1 behandlar konst från Egypten, Afrika, Amerika, Söderhavet
och Indonesien. Del 2, konst från Främre Asien, Indien, Tibet,
Kina, Japan och Tjuktjerhalvön.
Gascoigne, Bamber
Kina. Kejsare, dynastier och konstskatter. Stockholm 1974.
Rikt illustrerad, mest i färg. 25x19 cm. 256 sidor. Originalband med
skyddsomslag. 150 kr
Goetz, Hermann
Indiens konst genom femtusen år. Allhem 1961. Rikt illustrerad,
bl a med inklistrade färgplanscher. 23x18 cm. 264 sidor. Dekorerat
originalklotband. 150 kr
Graham, Gordon
Philosophy of the Arts. An Introduction to Aesthetics. Second Edition.
2002. XII+228 sidor. Häftad med originalomslag. Markeringar med gul
överstrykningspenna. 140 kr
Gynning, Margareta
Det ambivalenta perspektivet. Eva Bonnier och Hanna Hirsch-Pauli
i 1880-talets konstliv. 1999. Illustr, även i färg. 280 sidor. Originalband
med skyddsomslag. 150 kr
Hahr, August
Stora Kopparbergs Bergslags Aktiebolags porträtt och tavelsamling.
Beskrivande katalog. 1921. Rikt illustrerad. 92 sidor+ 44 planscsidor. 29x20 cm. Dekorerat
originalband. Exlibris. 180 kr
Hahr, August
Konstvetenskapliga essayer och studier. Tillägnade August Hahr på
60-årsdagen. Stockholm 1928. Illustrerad. 27x19 cm. 152 sidor + planscher. Halvklotband med
båda omslagen medbundna. Tryckt i 500 exemplar, varav 30 ex med en signerad originaletsning,
föreställande Gustavianum i Uppsala, av Carl Gunne. Detta är nr 23 av de 30. Boken fyra
första blad lätt fuktfläckade. Exlibris: Aage F Blomberg. 800 kr
Bidrag av bl a Henrik Cornell, Manne Hofrén, Ingegerd Henschen, Gregor Paulsson,
G M Silfverstolpe, Åke Stavenow, Ragnar Hoppe, R Josephson och B Thordeman.
Hallbäck, Sven Axel
Studier av relationer mellan profan slottskonst och
dekorativt kyrkligt måleri 1527-ca 1800. 1973. Rikt illustrerad. 25x17 cm. 192 sidor.
Häftad med skyddsomslag. Diskret namnteckning på
förtitelsidan. 170 kr
Hedvall, Anders
Bohuslän i konsten. Från Allaert van Everdingen till Carl Wilhelmson.
1956. Rikt illustrerad. 28x20 cm. 248 sidor + 8 färgplanscher. Hellinneband.
SAK publikation 64. 180 kr
Hemma i konsten.
1987. Rikt illustrerad, även i färg. 208 sidor. Dekorerat
originalband. Utgiven av Nationalmuseum. 90 kr
Hendy, Philip
The National Gallery London. 320 plates, 99 in colour.
London 1971. 320 sidor. Häftad med originalomslag. 90 kr
Henningsen, Bernd m fl
Skandinavien och Tyskland 1800-1914. Möten och vänskapsband.
1997. Rikt illustrerad, även i färg. 30x24 ncm. 464 sidor. Nationalmusei
utställningskatalog 599. 250 kr
Herrmans, Ralph
1900-talets måleri. Sundbyberg 1994. Rikt illustrerad i färg.
26x19 cm. 96 sidor. Dekorerat originalpappband. 120 kr
Holmér, Folke
Stockholm sett av 1900-talets målare. 1962. Rikt illustrerad. 28x20 cm.
272 sidor + 8 färgplanscher och en utvikbar plansch. Hellinneband.
SAK publikation 71. 180 kr
Holten, Ragnar von
Svenska teckningar - 1900-talet. Stockholm,
Nationalmuseum, 1985. Rikt illustrerad, delvis i färg. 212 sidor. Originalband med
skyddsomslag. 90 kr
Holten, Ragnar von
Mot väggen. Texter om konst. 1996. Illustrerad. 176 sidor. Häftad
med originalomslag. 120 kr
Hoppe, Ragnar
Städer och konstnärer. Resebrev och essäer om konst. 1931.
Illustrerad. 230 sidor. Halvklotband med främre omslag. 150 kr
Hospers, John
Meaning and Truth in the Arts. Chapel Hill 1949.
XX + 252 sidor. Originalband med skyddsomslag. 120 kr
Häggqvist, Arne
Konst och konstköp. 1976. Illustrerad, även i färg. 252 sidor +
planscher, delvis i färg. Dekorerat originalpappband. 150 kr
Israel.
Gamla mosaiker Utgiven av IPC, 1967. Rikt illustrerad i färg. 48x33 cm.
30 sidor + 32 färgplanscher. Originalklotband. I serien Unescos stora
konstbibliotek. 300 kr
Josephson, Ragnar m fl
Bilden på muren. Studier i Arkiv för dekorativ konst i Lund.
1965. Rikt illustrerad. 24x20 cm. 280 sidor + färgplanscher. Originalklotband med (lite naggat)
skyddsomslag. 180 kr
Josephson, Ragnar
Konstverkets födelse. 1946 (3:e uppl). Rikt illustrerad.
27x20 cm. 198 sidor. Halvfranskt band, namnteckning på försättsets
baksida. 200 kr
Kerényi, Karl
En konstälskares loggbok. Resor i det gamla Europa. 1957.
188 sidor + planscher. Häftad med originalomslag. 120 kr
Klinckowström, A
Djurbilden konsten. Med 86 bilder i texten och 7 planscher i
fotogravyr. 1919. Rikt illustrerad. 28x20 cm. 160 sidor + planscher. Dekorerat
originallinneband. 150 kr
Kongl. Museum
Rum för ideal och bildning. Stockholm 1993. Illustrerad.
168 sidor + rättelseblad. Originalband med skyddsomslag. 150 kr
Konsten, I-II.
Focus, Stockholm 1970-71. Rikt illustrerad, även i färg.
24x18 cm. 784; 886 sidor. Två originalklotband. 350 kr
Konstlexikon, I-II.
1982. Utg. Kjell Sandved. Rikt illustrerad. 25x18 cm.
1086 sidor. Två originalklotband. 300 kr
Krogh, Thomas
Historie, forståelse og fortolkning. Oslo 2002 (3. utgave).
Illustrerad. 464 sidor. Häftad med originalomslag. Markeringar med gul
överstrykningspenna. 140 kr
Kunsthistorisches museum Wien.
Malmö, Allhems förlag, 1970. Rikt illustrerad i
färg. 29x24 cm. 171 sidor. Originalband med skyddsomslag. 150 kr
Kunst in der Deutschen Demokratischen Republik
Plastik. Malerei. Grafik.
1949-1959. Dresden, Verlag der Kunst, 1959. Einführung von Ullrich Kurt, Bibliografie und
verzeichnisse von Christine Hoffmeister. Profusely illustrated, partly in colour.
31x22 cm. 312 pp. Publisher's cloth. 300 kr
Laurin, Carl G
Katalog öfver Laurin-arkivets samlingar af dokument, familje-porträtt,
reliker m.m. På uppdrag af Laurin-kommittén författad af dess Sekreterare. Stockholm 1918.
Frontespis + XII + 46 sidor + 10 planscher. Nr 18 av 353 numrerade ex. Sammanbunden med:
Carl G. Laurin sjuttio år. Festskrift redigerad av Erik Wettergren, Karl Ragnar Gierow,
Acke Kumlien och Ragnar Svanström. Stockholm 1938. 104 + (8) sidor + en signerad
originallitografi av Sigge Bergström. Utgiven i 175 numrerade ex, detta nr 72 (tryckt för Tom
Forssner). Sammanbunden med: Festmiddagshandlingar med gästlista mm (24 sid.). Alla tre
arbetena med främre omslag, de två sista även med bakre omslag. Halvklotband av Edith Welinder.
Malmström sid 97 (det andra arbetet). 900 kr
Bidrag om bl a Stockholm och konst.
Lindgren, Mereth m fl
A History of Swedish Art. 1987. Rikt illustrerad, även i färg.
280 sidor. Dekorerat originalpappband. Nyskick! 220 kr
Lexikon för konst, 1-3.
Bildkonst-Arkitektur-Konsthantverk-Konstindustri. 1957-60.
Rikt illustrerad. X+XII+XII+1798+103 helsidesplanscher varav 95 i färg. Huvudredaktör: Berthold
Wirulf. Tre gröna dekorerade originalklotband, komponerade av Olle Eksell. Ryggarna lite fläckiga,
del 3 något med något mörkare grön rygg än de två andra. 500 kr
Lilja, Gösta
Det moderna måleriet i svensk kritik 1905-1914. Allhem 1955. Rikt
illustrerad, delvis i färg. 28x21 cm. 300 sidor + färgplanscher. Originalband med
skyddsomslag. 180 kr
Lindberg, Anna Lena
Konst, kön och blick. Feministiska bildanalyser ... 1995.
Illustrerad. 24x17 cm. 240 sidor.Dekorerat originalpappband. 170 kr
Lindblom, Andreas
Sveriges konsthistoria, I-III. 1947 (2:a uppl). Rikt
illustrerad. 26x18 cm. XLIV+1000 sidor + färgplanscher. De tre delarna i ett
halvfranskt band med övre guldsnitt. 400 kr
Lindwall, Bo
Då och Nu. Svenskt konstliv under 150 år. Rikt illustrerad,
delvis i färg. 144 sidor. Häftad med originalomslag. 120 kr
Loon, Hendrik van
All konst. Arkitektur, måleri, skulptur, konsthantverk,
musik m.m. Stockholm 1938. Illustrerad. Delvis i färg. 682 sidor + planscher.
Hellinneband med främre omslaget medbundet. 150 kr
Lucie-Smith, Edward
Konstnärsliv. 1900-talets stora mästare. Bonniers 2000. Rikt
illustrerad, mest i färg. 28x21 cm. 342 sidor. Originalband med
skyddsomslag. 250 kr
Malmborg, Boo von
Svensk porträttkonst under fem århundraden. Allhem & Nationalmuseum
1978. Rikt illustrerad, även i färg. 29x22 cm. 456 sidor. Dekorerat originalklotband med
naggat skyddsomslag. 350 kr
Mezei, Kristina
Arvet efter surrealismen. Grafikskolan Forum 1964-1991. Tryckt 1998.
Rikt illustrerad, även i färg. 24x21 cm. 216 sidor. Originalklotband med
skyddsomslag. 150 kr
Michalowski, Kazimierz
Art of Ancient Egypt. New York, no date (1968). Profusely illustrated.
32x25 cm. 600 pp. Publisher's decorated cloth with dust-jacket. 904 illustrations including 145 in full
colour and 135 plans, elevations, sites, diagrams, maps and charts. 480 kr
Munch, Edvard
Heller, Reinhold: Edvard Munch: The Scream. London 1973. Rikt
illustrerad. 23x19 cm. 128 sidor + en utvikbar färgplansch. Originalband med
skyddsomslag. 150 kr
National Gallery, Washington.
Malmö, Allhem, 1969. Rikt illustrerad,
mest i färg. 29x23 cm. 172 sidor. Originalband med
skyddsomslag. 150 kr
Natur och nationalitet.
Nordisk bildkonst 1800-1850 och dess europeiska
bakgrund. Red: J Weibull och P J Nordhagen. 1992. Rikt illustrerad, även i färg. 25x22 cm.
256 sidor. Originalband med skyddsomslag. 150 kr
A New Spirit in Painting.
London, Royal Academy of Arts, 1981. Rikt illustrerad
i färg. 28x22 cm. 264 sidor. Originalband med
skyddsomslag. 200 kr
Noderman, Maj
En jämtländsk kyrkmålarfamilj. Östersund 1964. Rikt illustrerad.
25x17 cm. 196 sidor. Häftad med originalomslag. 180 kr
Nordensvan, Georg
Allmän konsthistoria, I-II. 1911-12. Illustr. 4:o.
XVI+ 332; XVI+324 sidor + 38 planscher. Två dekorerade originalklotband med
båda främre omslagen. 250 kr
Nordström, Carl-Otto
Ravennastudien. Ideengeschichtliche und ikonographische
Untersuchungen ... Stockholm 1953. Rikt illustrerad. 27x19 cm. (4)+152 sidor + planscher, varav
flera i färg. Originalband med skyddsomslag. 200 kr
Nutida svenskt måleri, 1-2 + Ny följd 1-2.
1948-50 (3:e resp 2:a uppl). Rikt illustrerade,
även i färg. 32x25 cm. 210+128; (4)+129-428; (8)+276+96, 97-474 sidor. Fyra halvfranska
originalband med övre guldsnitt. Övre skinnkapitälen nötta. 700 kr
Okkonen, Onni
Finsk konst. 208 bilder. 1945. Illustrerad. 29x22 cm. 46 sidor +
208 planschsidor. Dekorerat originalband. Diskret namnstämpel på
försättset. 150 kr
Palekh.
The State Museum of Palekh Art. Moskva 1981. Rikt illustrerad i färg.
29x21 cm. 320 sidor med 160 färgbilder. Originalband med (lite naggat)
skyddsomslag. 350 kr
Palmgren, Nils / Österlund, H
Konstskojare. Med 53 Illustrationer. Stockholm 1944.
182 + planscher. Originalband. 120 kr
< Paulsson, Gregor
Konstens världshistoria. Utomeuropeisk konst. Stockholm 1982.
Rikt illustrerad. 508 sidor. Originalband med skyddsomslag. 150 kr
Paulsson, Gregor
Konstens världshistoria. Renässansen. Stockholm 1985.
Illustrerad. (8) + 344 sidor + 144 planschsidor. Originalband med
skyddsomslag. 150 kr
Paulsson, Gregor
Konstens världshistoria. Från barocken till nutiden.1978.
Rikt illustrerad. (12)+428 sidor + 160 planschsidor. Originalband med
skyddsomslag. 150 kr
Pischel, Gina
Grosse Kunstgeschichte der Welt. München 1975. Rikt
färgillustr. 4:o. 756 sidor. Originalklotband med skyddsomslag. 300 kr
Polen.
1400-talets målarkonst. Utgiven av IPC, 1966. Rikt illustrerad i färg.
48x33 cm. 28 sidor + 32 färgplanscher. Originalklotband. I serien Unescos stora
konstbibliotek. 300 kr
Pozarskaya, Militsa & Volodina, Tatiana
The Art of The Ballets Russes. The Russian
Seasons in Paris 1908-29. London, Aurum Press, 1990. Rikt illustrerad, mest i färg. 25x30 cm.
288 sidor. Originalklotband med skyddsomslag. 600 kr
Pool, Phoebe
Impressionism. 209 plates, 77 in colour. London 1967. Rikt
illustrerad, även i färg. 288 sidor.Häftad med originalomslag. 90 kr
Raynal, Maurice
Modern Painting. Genève, Albert Skira, 1953. Rikt illustrerad
i färg. 35x25 cm. 340 sidor, vara flera utvikbara. Dekorerat
originalband. 350 kr
Reyburn, Scott
Impressionisterna. Översättning av Catarina Hiort af Ornäs. 1990. Rikt
illustrerad i färg. 28x22 cm. 128 sidor. Dekorerat originalpappband. 150 kr
Rijksmuseum Amsterdam.
Malmö, Allhems förlag, 1970. Rikt illustrerad i färg.
29x24 cm. 172 sidor. Originalband med skyddsomslag. 150 kr
Roe, F Gordon
The Nude from Cranach to Etty and beyond. 1944. 25x20 cm.
120 sidor + 56 planschsidor. Originalklotband.
Nr upplaga om 500 ex. 180 kr
Roosval, Johnny
Dopfuntar i statens historiska museum. Stockholm 1917. Rikt
illustrerad, bl a med inklistrade planscher. 29x24 cm. 76 sidor. Häftad med bevarat
genomskinligt skyddsomslag. 170 kr
Rothenstein, John
Modern English Painters. Sickert to Moore. 1957.
Illustr. 592 sidor + 64 planschsidor. Originalklotband. 180 kr
Sandberg, Gunnar
Konsthistoria. En översikt av konsten genom tiderna …
1971. Rikt illustrerad. 25x21 cm. 240 sidor. Dekorerat
originalpappband. 150 kr
Sandström, Sven m fl
Konstverkens liv i offentlig miljö. 1982. Rikt
illustrerad även i färg. 25x22 cm. 176 sidor. Dekorerat originalpappband.
SAK publikation 91. 120 kr
Sidén, Karin
Den ideala barndomen. Studier i det stormaktstida barnporträttets
ikonografi och funktion. 2001. Akademisk avhandling. Illustrerad, även i färg. 384 sidor,
inklusive färgplanscher, + ett avhandlingsblad. Häftad med
originalomslag. 150 kr
Sinding-Larsen, Kristoffer
Norsk grafik. Oslo 1941. Rikt illustrerad.
26x21 cm. (8)+108 sidor, inkl en inklistrad plansch. Originalband med
skyddsomslag. 250 kr
Singh, Madanjeet
Himalayan Art. Wall-painting and Sculpture … London 1970.
Rikt illustrerad, även i färg. 288 sidor. Häftad med
originalomslag. 90 kr
Somzée
Catalogue des Monuments d’Art Antique. Troisiéme Partie:
Objets d’Art Anciens. Bruxelles 1904. Richly illustrated. Folio. XVI+
158 pp + 30 full-page plates. Publisher's cloth. Hammer-prices noted
in ink. 350 kr
Steffen, R
Romanska småkyrkor i östersjöländerna med särskild hänsyn till svenska förhållanden.
Med 46 bilder. Stockholm 1901. 78 sidor. Häftad med originalomslag, naggad
rygg. 150 kr
Steneberg, Karl Erik
Kristinatidens måleri. Allhem 1955. Rikt illustrerad. 30x23 cm.
256 sidor + färgplanscher. Originalklotband med (naggat)
skyddsomslag. 300 kr
Stenström,Matts A
Kvinnoskönheten i livet och konsten. 1925. Rikt illustrerad.
26x19 cm. 448 sidor. Originalband med främre omslaget
medbundet. 220 kr
Strömbom, Sixten
Nutidsmänniskan och konsten. Stockholm 1948. Rikt
illustrerad. (40) + 280 sidor. Dekorerat originalband med främre omslag och
skyddsomslag. Numrerad upplaga. 150 kr
Swann, Peter
Art of China, Korea and Japan. London 1967. Rikt illustrerad, även i
färg. 290 sidor. Häftad med originalomslag. 120 kr
Söderberg, Bengt G
De gotländska passionsmålarna och deras stilfränder. 1942. Illustrerad.
(2) + 364 sidor. Häftad med originalomslag och skyddsomslag. Ryggen lätt sprucken, skyddsomslaget
naggat. 170 kr
Tanke och form i rokokon.
1700-tal. Stockholm, Nationalmuseum, 1980. Rikt
illustrerad, delvis i färg. 21x21 cm. 240 + XIV sidor. Dekorerat
originalpappband. 120 kr
Tidens konsthistoria, 1-3.
Bildkonsten genom århundradena. 1948-50.
Rikt illustrerade, delvis i färg. 4:o. 578; 540; 664 sidor. Huvudredaktör:
Gösta Sandblad. Tre halvfranska originaband. 450 kr
Wennberg, Bo
Svenska målare i Danmark under 1700-talet. 1940. Illustrerad.
30x23 cm. VIII+358 sid + 74 planschsidor. Halvklotband med främre
omslaget medbundet. 300 kr
Wettre, Håkan
Konstnärer i arbete. 1981. Rikt illustr. med fotografier av
Robert Lundgren. 31x22 cm. 124 sidor. Dekorerat
originalpappband. 180 kr
50 nutida svenska grafiker.
1952. Rikt illustr. 24x17 cm. 128 sidor.
Dekorerat originalband. 120 kr
Order via E-mail: order@kleynes.se
Åter till Innehållsförteckningen (Return to Table of contents)
Åter till första sidan (Return to First page)
Guld, Silver, Metaller & Stenar
Axel-Nilsson, Göran
Äldre svenskt silver i Röhsska konstslöjdsmuseet. 1964 Rikt
illustrerad. 132 sidor. Häftad med originalomslag. 120 kr
Boesen, G / Lassen, E
De danske dronningers guldtoilette. Köpenhamn
1955. Rikt illustrerad, delvis i färg. 27x20 cm. 94 sidor (inkl 4 färgplanscher)
+ 30 planscher. Originalband. 300 kr
Bramsen, Bo
Nordiske snusdåser på europæisk baggrund. København 1965. Rikt
illustrerad, även i färg. 28x20 cm. 336 sidor. Förlagets dekorerade originalband med imiterad
pergamentsrygg, övre guldsnitt och båda omslagen medbundna. Skyddsomslagets väsentliga delar
löst bifogade. Totalt ca 850 bilder. With a summary in English. 550 kr
Dahlbäck Lutteman, H & Werkelid, C O
Birger Haglund. Silversmed. 1996.
Illustrerad. 27x21 cm. 104 sidor. Originalband med
skyddsomslag. 180 kr
Dahlquist, Bertil m fl
Sveriges Juvelerare- och Guldsmedsförbund 75 år, 1906-1980.
Illustrerad. 52 sidor. Häftad med originalomslag. 120 kr
Divis, Jan
Guldstämplar från hela världen. 1991. Rikt illustrerad.
256 sidor. Förlagsband med skyddsomslag. Diskret tillskrift på
försättset. 150 kr
Forssman, Erik
Anders Zorns silversamling. 1955. Illustrerad. 98 sidor +
66 planschsidor. 25x28 cm. Dekorerat originallinnenband. 250 kr
Gerber, Jan von
Förgyllda bronser under empiren. 1991. Rikt illustrerad,
även i färg. 80 sidor. 90 kr
Hedstrand, Björn
Nysilver. 1978. Illustreerad 32 sidor. Häftad med
originalomslag. 120 kr
Hedstrand, Björn
Silvervaror i Sverige 1830-1915. Guldsmedsbranschens
tillverkning, import och försäljning med särskild hänsyn till sortiment
och kvalitet. 1975. Illustr. 4:o 196 sidor +
46 planschsidor. 140 kr
Hellner, B & Rooth, S
Konstsmide. Historia och teknik. 1960. Rikt illustrerad.
30x21 cm. XII+348 sidor + 8 färgplanscher. Samt 390 illustrationer i texten. Förlagets
klotband (utan skyddsomslaget). 700 kr
Munthe, Gustaf & Posse, Arvid
Falk Simons samling. 1935. Illustrerad. 56 sidor.
Häftad med originalomslag. Exlibris:
Karl Adolphson. 120 kr
Näfveqvarns bruk.
Kokspisar, kaminer och handelsgjutgods 1862-1945. Gamleby 2005.
Rikt illustrerad. 240 sidor. Häftad med originalomslag. 150 kr
Näfveqvarnsgods.
Efter skulpturer av svenska konstnärer. 2005. Rikt illustrerad.
144 sidor. Häftad med originalomslag. 120 kr
Stavenow, Å & Hernmarck, C
Utställning av svenskt silver 1680-1800. Nationalmuseum
1934. Illustrerad. 100 sidor (inkl planschsidor) + ett tilläggshäfte, 8 sidor. Häftad med
originalomslag. 120 kr
Steingräber, Erich
Gamla smycken. Den europeiska smyckekonstens historia. 1957.
Rikt illustrerad, även i färg. 28x25 cm. 192 sidor. Dekorerat
originalklotband. 220 kr
Willisberger, Johann
Guld. 1976. Rikt färgillustrerad. 29x27 cm. 178 sidor.
Originalband med skyddsomslag. 170 kr
Order via E-mail: order@kleynes.se
Åter till Innehållsförteckningen (Return to Table of contents)
Åter till första sidan (Return to First page)
Klockor
Drejholt, Nils
Karl XII:s fickur eller en klockas öden och äventyr. 1999.
32 sidor. Utg: Livrustkammaren. 90 kr
Jagger, Cedric
The World’s Great Clocks & Watches. London 1977.
Numerous illustr in colour. 4:o. 256 pp. Publisher's cloth with
dust-jacket. 300 kr
Jagger, Cedric
Klockor från hela världen. 1977. Rikt illustrerad, även i
färg. 30x22 cm. 256 sidor. Originalband med
skyddsomslag. 300 kr
Order via E-mail: order@kleynes.se
Åter till Innehållsförteckningen (Return to Table of contents)
Åter till första sidan (Return to First page)
Keramik & Porslin
Bayard, Émile
L’Art de Reconnaître la Céramique. 1920. Rikt illustr.
(6) + 460 sidor. Publisher’s cloth. 250 kr
Dahlbäck Lutteman, Helena
Tryckta servisdekorer under empiren. 1992.
Rikt illustr, även i färg. 80 sidor. 90 kr
Fisher, Stanley W
The Decoration of English Porcelain. A Description
of the Painting and Printing of English Porcelain of the Period 1750 to
1850. 1954. Illustr. 4:o. 214 pp, including 75 plates + one colorplate.
Publisher’s cloth. 300 kr
Honey, William Bowyer
European Ceramic Art from the end of the
Middle Ages to about 1815. (1949). Rikt illustrerad. 88 sidor + 24 färgplanscher
+ 192 planscher. 4:o. Originalklotband. Bakre inre falsen lite isär.
Exlibris. 250 kr
Honey, W B
Old English Porcelain. A Handbook for Collectors. 1958.
Rikt illustr. 292 pp + 112 plates. Publisher’s cloth. 150 kr
Johansson, Bengt (Editor)
The Golden Age of China Trade. Hong Kong
1992. Illustrated in colour. 166 pp + plates. Publisher's cloth with dust-jacket.
200 kr
Studies in th East India Companies' trade with China in the 18th
Century and the Swedish East Indiaman Götheborg.
Knakkergård, Grethe
Porslinsmålning. Stockholm 1960. Rikt illustrerad, även i
färg. 32x24 cm. 288 sidor inklusive färgplanscher. Dekorerat
originalklotband. 300 kr
Landais, Hubert
La Porcelaine Francaise XVIII:e Siècle. 1963. Illustr,
partly in color. Small 4:o. 128 pp. Publisher’s decorated cloth. 200 kr
Möller, Tom
Krukmakare och kakelugnsmakare - eldens gång från fyr
till pipa. 1999. Rikt illustr, delvis i färg. 4:o. 312 sidor. Originalklotband
med skyddsomslag. Nytt exemplar. 350 kr
Nordenfalk, Carl
Sèvres et les Cinq Sens. 1984. Rikt illustr, även i färg.
120 sidor. Dekorerat originalpappband. Nationalmusei Skriftserie 2. 150 kr
Rehnberg, Marie
Höganäs keramik. 2003. Rikt illustrerad, mest i färg. 23x22 cm.
132 sidor. Originalband med skyddsomslag. Nyskick! 180 kr
Order via E-mail: order@kleynes.se
Åter till Innehållsförteckningen (Return to Table of contents)
Åter till första sidan (Return to First page)
Glas
Gudmundsson, Göran
Gefle glasbruk. 1980. Rikt illustrerad. 20x21 cm. 36 sidor.
Häftad med originalomslag. 120 kr
Jönsson, Thomas
Glasriket runt. 1999. Rikt illustrerad, även i färg. 64 sidor.
Dekorerat originalpappband. 120 kr
Lersjö, Gunnar
Glas från Eda. 1997. Rikt illustrerad, även i färg. 160 sidor.
"40 foton och ritningar, 30 katalogsidor och 92
färgbilder". 170 kr
Order via E-mail: order@kleynes.se
Åter till Innehållsförteckningen (Return to Table of contents)
Åter till första sidan (Return to First page)
Möbler, Inredning & Snickeri
Boman, Monica (Redaktör)
Svenska möbler 1890-1990. Signum 1991. Rikt illustrerad, även
i färg. 29x22 cm. 496 sidor. Häftad med originalomslag. Nyskick! SÅLD
Eden, Mary & Carrington, Richard
Sängen. 1962. Rikt illustrerad. 21x24 cm.
120 sidor. Originalklotband med (lite solkigt)
skyddsomslag. 150 kr
Fischer, Ernst
Svenska möbler i bild. Möbelformerna från medeltiden till mitten
av adertonhundratalet. Med 59 bilder jämte 8 färgplanscher. Stockholm 1931. 32x24 cm.
XXIX+(3) sidor + 272 planschsidor + 8 färgplanscher. Halvfranskt band med marmorerade
snitt. 650 kr
Kandell, John
Lundahl, Gunilla: John Kandell. Balanskonstnär. Solitär. Rävröd.
1992. Rikt illustr. 80 sidor. Häftad med skyddsomslag.
Nytt ex. 120 kr
Mathson, Bruno
Christiansson, Carl: Bruno Mathson. Dikten om människan
som sitter. 1992. Rikt illustr. 108 sidor. Häftad med sk.omslag.
Nytt ex. 150 kr
Munthe, Gustaf
Gamla möbler. 1950. Rikt illustrerad. 27x20 cm. 264 sidor.
Halvfranskt band, vattenrand på ryggen. 350 kr
Order via E-mail: order@kleynes.se
Åter till Innehållsförteckningen (Return to Table of contents)
Åter till första sidan (Return to First page)
Textil, Mode & Skinn
Alfsen, Gerd
Stora hobbyboken. 1999. Rikt illustrerad, mest i färg. 26x21 cm.
164 sidor. Originalband med skyddsomslag. 150 kr
Bang, Peter
Pelsværk - et naturprodukt. Holte 1983. Rikt illustrerad. 24x17 cm.
48 sidor. Häftad med originalomslag. 90 kr
Berefelt, Gunnar (Redaktör)
Modeväxlingar. 1971. Rikt illustrerad. 112 sidor.
Häftad med originalomslag. 120 kr
Borgström, Barbro m fl (Redaktörer)
Broderat - materialbundna sömsätt. 1963.
Rikt illustrerad, delvis i färg. 80 sidor. Dekorerat
originalpappband. 120 kr
Eldvik, Berit
Den dansande damastvävaren. 1999. Rikt illustrerad, mest i färg.
27x21 cm. 248 sidor. Förlagets klotryggsband. Nytt ex. 280 kr fn slut
Boken behandlar i ord och bild den originelle vävaren mm Carl Gustaf Widlund på Trangärdstorp,
strax utanför Karlstad. Hans mönster och vävstolar övertogs senare av Klässbols linneväveri.
Geijer, Agnes
Textila skatter i Uppsala domkyrka från åtta århundraden. 1964.
Rikt illustrerad. 88 sidor + 80 planscsidor. Originalband. Recensionsstämpel på
titelsidan. 140 kr
Heikel, Yngvar (Redaktör)
Svensk-Finlands bygdedräkter. Häfte 3: Västra delen av
Västra Nyland. Snappertuna, Kariss-Svartå, Pojo, Ekenäs, Tenala. Bromarv. 1957. Rikt
illustrerad. 25x17 cm. 34 sidor + 6 färgplanschsidor. Häftad med
originalomslag. 150 kr
Hellesen, Eli
Moberg, Ulf Thomas: Eli Hellesen. 1985. Illustr. 14 sidor +
helsidesplanscher. Dekorerat originalpappband. 90 kr
Hestnes, Kari
Modern stickning. 2001. Rikt illustrerad i färg. 28x21 cm. 64 sidor.
Dekorerat originalpappband. 120 kr
Jacobsen, Lis
Silkebogen, 1-2. Københavmn 1949-50. Omslag och
vinjetter av Karen Jacobsen. 100; VIII+108 sidor + 1 plansch. Tryckta
på ”dubbelt” silkespapper. Två originalhäften med silkesband.
Dedikationer från L J till den svenske akademiledamoten mm Ingvar
Andersson på båda främre omslagen. 300 kr
Lindblom, Jack
Vävda tapeter. 1979. Rikt illustrera, även i färg. 21x25 cm.
184 sidor. Dekorerat originalband med skyddsomslag. 170 kr
Lindstrand, Kristina
Våra textilier. 1957. Rikt illustr. 4:o. 384 sidor +
färgplanscher. Halvfranskt orig.band. I serien ”Svenskt familjebibliotek”. 200 kr
Lundell, Laila
Stora vävboken. 1978. Rikt illustrerad, även i färg. 23x21 cm. 360 sidor.
Dekorerat originalpappband. 200 kr
Sterner, Maj
Orientens mattor och deras vård. 1944. Rikt illustrerad. 260 sidor +
16 färgplanscher och en utvikbar karta. Dekorerat originalklotband. Diskret namnteckning
på försättset. 250 kr
Sylwan, V / Geijer, A
Siden och brokader. 1931. Rikt illustr. 150 sidor
+ 96 planschsidor. Dekorerat originalband med båda omslagen. Namn-
teckning på försättset. 250 kr
Eldvik, Berit Den dansande damastvävaren. 1999. Rikt illustrerad, mest i färg.
27x21 cm. 248 sidor. Förlagets klotryggsband. Nyskick. 280 kr
Boken behandlar i ord och bild den originelle vävaren mm Carl Gustaf Widlund på
Trangärdstorp, strax utanför Karlstad. Hans mönster och vävstolar övertogs
senare av Klässbols linneväveri.
Verney, Rose
Applikationer. Forum 1990. Rikt illustrerad, mest I färg. 27x20 cm.
192 sidor. Dekorerat originalpappband. 150 kr
Westergren, Christina (Redaktör)
Tyg överallt. 2002. Rikt illustrerad, även i färg.
302 sidor. Dekorerat originalpappband. 120 kr
Viale, Mercedes
Tapestries. London 1969. Rikt illustrerad i färg. 160 sidor.
Originalband med skyddsomslag. 150 kr
Order via E-mail: order@kleynes.se
Åter till Innehållsförteckningen (Return to Table of contents)
Åter till första sidan (Return to First page)
Leksaker, dockor & övrigt konsthantverk
Albert's of Kensington
The Guide to Cigarette Card Collecting. London 1985.
Rikt illustrerad. 304 sidor. Häftad med originalomslag. 120 kr
Asplund, Karl
Konst, kännare, köpmän. 1962. Illustrerad. 212 sidor +
planscher. Originalband med främre omslag. 150 kr
Bengtsson, Bengt (Redaktör)
Det handlar om trä. Skånes Trävaruhandlarförening
50 år. 1966. Rikt illustrerad, delvis i färg. 120 sidor.
Dekorerat pappband. 180 kr
Dodge, Venus A.
The Doll's Dressmaker. The Complete Pattern Book. Londomn 1989.
Rikt illustrerad, delvis i färg och med mönster. 30x22 cm. 192 sidor. Originalband med
skyddsomslag. 200 kr
Den stora antikvitetsboken.
1969. Rikt illustrerad, även i färg. 496 sidor +
färgplanscher. Dekorerat originalklotband, med skyddsomslag. Med litteratur-, bild-
fackuttrycks-, person-, orts- och sakregister. 180 kr
Falkenborg, M L (Redaktör)
Stora husboken. ICA förlag 1978. Rikt illustrerad,
även i färg. 27x20 cm. 288 sidor. Dekorerat originalpappband. 150 kr
Foulke, Jan
9th Blue Book. Dolls & Values. Cumberland 1989. Rikt
illustrerad, delvis i färg. 408 sidor, inkl färgplanscher. Häftad med
originalomslag. 150 kr
Foulke, Jan
10th Blue Book. Dolls & Values. Cumberland 1991. Rikt
illustrerad, delvis i färg. 424 sidor, inkl färgplanscher. Häftad med
originalomslag. Sex blad loss i ryggen. 120 kr
Joplin, Norman
Leksakssoldater. Den nya utförliga handboken. 1999. Rikt
illustrerad i färg. 80 sidor. Häftad med originalomslag. 120 kr
Kulturen runt.
1977. Rikt illustr, mest i färg. 4:o. 248 sidor. Dekorerat
originalband med skyddsomslag. 150 kr
Lammér, Jutta
Handbuch für Puppensammler. Ravensburg 1981. Rikt illustrerad,
även i färg. 252 sidor. Originalklotband, lite solkigt. Trasig i båda inre falserna men bra
lagad med riktiga inklistrade plastband. 150 kr
Nilsson, Eva
Av näver och rot. 1978. Rikt illustrerad, delvis i färg. 22x18 cm. 128 sidor.
Dekorerat originalpappband. 180 kr
Oettermann, Stephan
Tecken på huden. Tatueringens europeiska historia. 1995.
Illustrerad. 192 sidor. Häftad med originalomslag. 120 kr
Plank, Jill
Lätt och roligt. Teddybjörnar. 25 trogna vänner. 1993. Rikt illustrerad med
färgbilder och mönsterritningar. 24x16 cm. 112 sidor. Originalband med
skyddsomslag. 140 kr
Settervall, Åke m fl
Stockholms slott och dess konstskatter. 1950.
Rikt illustr, även i färg. 4:o. 200 sidor. Dekorerat originalband. 300 kr
Undeman, Inga-Majken
Impressionisterna. 1975. 16 sidor + 48 planschsidor i
färg. 31x23 cm. Originalband med skyddsomslag. 120 kr
1880-tal i nordiskt måleri.
Nationalmuseum Stockholm 25 oktober 1985 - januari
1986. Stockholm 1985. Rikt illustrerad, även i färg. 27x21 cm. 312 sidor. Dekorerat
originalpappband. Blyertsunderstrykningar. 120 kr
Order via E-mail: order@kleynes.se
Åter till Innehållsförteckningen (Return to Table of contents)
Åter till första sidan (Return to First page)
Fotoböcker
Abel, Charles
Professional Photography For Profit. New York, Greenberg, 1948.
Illustrerad. XII+468 sidor. Originalklotband. 240 kr
Algård, Göran
Sverige av idag. Färgfotografier av Göran Algård. Text av Roland
Romell. 1965. Rikt illustrerad i färg. 29x20 cm. 116 sidor.
Originalband. 120 kr
Andersson, Kjell-Åke
Gruvarbetare i Wales. Text av Mikael Wiström. 1977.
Rikt illustrerad. 28x21 cm. 104 sidor. Dekorerat
originalpappband. 150 kr
Benser, Walther
Farbiges Photographiren in der Praxis erlebt. 1954.
Rikt illustr, även i färg. 216 sidor. Dekorerat
originalklotband. 150 kr
Benser, Walther
Fotografering i färg - en praktisk handledning. 1957.
Rikt illustr, även i färg. 206 sidor. Dekorerat
originalklotband. 150 kr
Bond, Fred
Kodachrome and Kodacolor from all Angels. 1945. Rikt
illustr, även i färg. 4:o. 232 sidor. Dekorerat
originalklotband. 150 kr
Bond, Fred
Kodachrome and Ektachrome from alla Angels. 1947. Rikt
illustr, även i färg. 4:o. 244 sidor. Dekorerat originalklotband.
150 kr
Boström, Artur
Fotografiska filter. 1946. Rikt illustrerad. 192 sidor. Dekorerat
originalpappband. 120 kr
Bäckström, Helmer (Red)
Fotografisk handbok, I-II. 1942. Rikt illustrerad.
26x20 cm. XVI+610; XVI+611-1216 sidor. Två halvfranska band. En
tredje del utkom senare. 300 kr
Cooper, Joseph D.
The Minolta Manual. New York, Verlan Books, 1959 (first edition).
Illustrerad. 160 sidor. Originalklotban. 250 kr
Cox, Arthur
Optics. The Technique of Defenition. London 1947 (sjunde upplagan).
Illustrerad. 368 sidor. Dekorerat originalklotband. 120 kr
Craeybeck, A H S
Gevaerts fotohandbok. 1943 (tredje fullständigt omarbetade och
moderniserade upplagan). Illustrerad. XVI+336 sidor. Dekorerat
originalklotband. 180 kr
Croy, Otto
Schritt um Schritt zur Foto-Grafik. 1964. Rikt illustr. 4:o.
176 sidor. Dekorerat originallinneband. 150 kr
The Focal Encyclopedia of Photography, 1-2.
London 1965. Illustr.
Small 4:o. xlviii+816; viii+817-1704 pp + plates. Publisher's cloth with
dust-jacket. Two volumes. 450 kr
Freeman, Michael
The Encyclopedia of Practical Photography. London 1992. Rikt
illustrerad, mest i färg. 28x20 cm. 320 sidor. Dekorerat
originalpappband. 200 kr
Gareis, Raimo
Dunkelkammerpraxis. Fotolabor, Schwartzweiss-Color-Effekte.
1980. Rikt illustr, mest i färg. Liten 4:o. 208 sidor + en dubbel-
sidig plansch i en ficka. Dekorerat originalpappband. 200 kr
Gareis, Raimo
Bildgestaltung. Fotografik in Schwartzweiss und Farbe.
1980. Rikt illustr, delvis i färg. Liten 4:o. 208 sidor. Dekorerat original-
pappband. 200 kr
Gilbert, Geoffrey
Photo-Flash in Practice. London 1947. Illustrerad. 25s sidor,
inklusive planscher. Dekorerat originalklotband. 140 kr
Gullers, K W
Industrin är Sverige! Stockholm 1985. Rikt illustrerad, mest I färg.
25x21 cm. 152 sidor. Dekorerat originalpappband. 150 kr
Hammond, Arthur
Pictorial Composition in Photography. Boston 1946. Illustrerad.
26x18 cm. XVI+156 sidor + 24 planscher med 48 bilder.
Originalkotband. 180 kr
Hardy, Arthur C & Perrin, Fred H
The Principles of Optics. New York 1932.
Illustrerad. XIV+634 sidor. Originalklotband. 180 kr
Hedin, Svante
Kunglig bildskatt 1850-1950. Tryckt 1991. Rikt illustrerad.
28x23 cm. Originalklotband med skyddsomslag. 300 kr
Bernadottebiblioteket på Stockholms slott består inte bara av
ca 10 000 böcker utan också av tusentals fotografier. Ett urval
av dess presenteras här med förklarande och historisk text.
Holmstrand, Mats
Den andra resan. Femton år med de nya svenskarna. Örebro 1994. Rikt illustrerad
med fotografier av MH. Text: Staffan Ekegren. 25x22 cm. 128 sidor. Dekorerat
originalklotband. 200 kr
Holmstrand, Mats
Slutet på en resa. Början på en resa. Helsingborg 1986. Rikt illustrerad med
fotografier av MH. Text: Staffan Ekegren. 25x22 cm. 128 sidor. Dekorerat originalklotband.
Dedikation. 200 kr
Holmåsen, Ingmar
Naturfotografering. 1979. Rikt illustrerad, mest i färg.
23x24 cm. 116 sidor. Originalband med skyddsomslag. 150 kr
Hur man filmar.
Hasselblads Fotografiska AB, Göteborg, 1952. Rikt illustrerad, även i
färg. (4)+232 sidor. Dekorerat originalband. "En lättlästa handbok för dem som tänker
skaffa sig en smafilmskamera ...." 150 kr
Jackson, Alan
Amateur Photomicrography with simple Apparatus. London 1948.
Illustrerad. 184 sidor, inklusive planscher. Dekorerat
originalklotband. 120 kr
hr>
Jacobson, C I
The Manual of Photo-Technique. Enlarging the Technique of the Positive.
London 1949. Illustrerad. 304 sidor, inklusive planscher. Dekorerat
originalklotband. 120 kr
Jacobson, C I
The Manual of Photo-Technique. Developing the Negative-Technique.
London 1949. Illustrerad. 320 sidor, inklusive planscher. Dekorerat
originalklotband. 120 kr
Johnson, B K
Optics and Optical Instruments. New York 1960. Rikt illustrerad.
X+228+16 sidor. Häftad med originalomslag. 120 kr
Kodak Guide to 35 mm Photography.
New York 1980. Rikt illustrerad, mest i färg.
290 sidor. Häftad med originalomslag. 120 kr
Kuralt, Charles & Glusker, Irwin
Southernes. Portrait of a People. Alabama
1986. Rikt illustrerad, delvis i färg. 31x23 cm. 256 sidor. Originalband med
skyddsomslag. 200 kr
Lundgren, Svante
Kameran i naturen. En lärobok i natur- och landskapsfotografering.
1954. Rikt illustr. 136 sidor. Dekorerat originalband. 120 kr
Lundqvist, Pär
Fotografik. 1978. Rikt illustrerad. 176 sidor. Dekorerat
originalpappband. 150 kr
Moen, Lars
How to Expose Ansco Color Film. 1947. Illustr. 152 sidor +
6 färgplanscher varav två utvikbara. Dekorerat originalpappband. 120 kr
Möllerfors, Roland
Året om med kameran. 1963. Rikt illustr, delvis i färg.
Tvär 8:o. 158 sidor. Originalpappband. 120 kr
Naturfotograferna.
1985. Rikt illustrerad, även i färg. 27x23 cm. 264 sidor.
Originalband med skyddsomslag. "Naturfotografernas bästa
reportage." 150 kr
Naturfotograferna 25 år.
1991. Rikt illustrerad, även i färg. 28x22 cm.
116 sidor. Originalband med skyddsomslag. 150 kr
Neumann, Hanns
Rajh-boken. Modern förstoringsteknik. Göteborg, Hasselblad, 1945
(andra upplagan). Illustrerad. 58 sidor + planscher, varav två utvikbafa. Häftad med
originalomslag. 150 kr
Nurnberg, Walter
Lightning for Photography. Means and Methods. London 1947
(eighth impression). Rikt illustrerad. 176 sidor, inklusuve planscher.
Originalklotband. 150 kr
One Moment of The World.
Photovision vol. 3. 1986. Rikt illustr, mest i
färg. 4:o. 200 sidor. Originalband med skyddsomslag. 170 kr
Opfermann, H C
Die neue Schmalfilm-Schule. 1940. Rikt illustr, med
teckningar och fotografier i svartvitt och färg. 264 sidor.
Originalklotband. 120 kr
Opfermann, H C
Smalfilmskolan. 1955. Illust.
208 sidor. 150 kr
Schöttle, Hugo
Olympiade der Farbfotografie, 1-2. 1976-80. Rikt illustr,
mest i färg. 130; 126 sidor. Två häftade volymer. 250 kr
Schöttle, Hugo
Die Landschaft. 1977. Rikt färgillustr. Liten 4:o. 96 sidor.
Originalklotband med skyddsomslag. "Farbfotografie für
Jedermann". 180 kr
Schöttle, Hugo
Das Tier. 1978. Rikt färgillustr. Liten 4:o. 96 sidor.
Originalklotband med skyddsomslag. "Farbfotografie für
Jedermann". 150 kr
Schöttle, Hugo
Der Nahbereich. 1979. Rikt färgillustr. Liten 4:o. 96 sid.
Originalklotband med skyddsomslag. "Farbfotografie für
Jedermann". 150 kr
Sinde, Curt
Kamerateknik. 1942. Illustr. 204 sidor. Originalklotband.
Utgiven av Hermods Korrespondensinstitut. 170 kr
Skoglund, Gösta
Färgfoto. En bild-lärobok om fotografering i färg. 1959.
Rikt illustr, mest i färg. 176 sidor. Dekorerat originalband. 150 kr
Spencer, D A
Colour Photography in Practice. London 1948 (third edition). Illustrerad
i färg. 25x19 cm. XII+294 sidor + inklistrade färgplanscher.
Originalband. 170 kr
Stenholm, Niclas
Bättre bilder. Grundbok i fotografering. 1991. Illustrerad. 184 sidor.
Dekorerat originalpappband. 150 kr
Ström, Carl-Erik
Fotografens makt. 1979. Rikt illustrerad. 25x21 cm. 64 sidor.
Häftad med originalomslag. 150 kr
Svensson, Albert
Fotolexikon. Populär uppslagsbok för fotointresserade. 1943 (andra
upplagan). Illustrerad. 240 sidor + en inklistrad rättelselapp. Häftad med
originalomslag. 150 kr
Twyman, F
Prism and Lerns Making. A textbook for optical glassworkers. London 1952
(second edition). Illustrerad. Frontespis + VIII+632 sidor.
Originalklotband. 350 kr
Törnblom, Olle
Vi smalfilmar. En handledning för alla amatörfilmare.
1959. Illustr. 96 sidor. Dekorerat originalband. 150 kr
Wadenoyen, Hugo van
Photographing People. Ways to New Portraiture. London 1946
(sewenth impression). Rikt illustrerad. 24x17 cm. 168 sidor,
inklusive planscher. 140 kr
Windisch, Hans
Die Neue Foto-Schule. 1940. Rikt illustr. 276 sidor.
Dekorerat originalpappband. 150 kr
Windisch, Hans
Schule der Farben Fotografie. 1941. Rikt illustr, delvis
i färg. 250 sidor. Originalklotryggsband. 150 kr
Wissenbach, Walter
Tierfotografie. 1956. Rikt illustr. 100 sidor. Dekorerat
originalband. 120 kr
Åzelius, Nils E
Färgfilm och småbildskamera. Utan år (1940-talet ?).
Illustr, delvis i färg. 148 sidor + färgplanscher.
Enkelt klotryggsband. 120 kr
Order via E-mail: order@kleynes.se
Åter till Innehållsförteckningen (Return to Table of contents)
Åter till första sidan (Return to First page)