KLEYNES ANTIKVARIAT


Böcker om enskilda konstnärer

Beställ genom att först markera och kopiera den bok Du är intresserad av. Klicka sedan på vår E-post-adress som finns sist i varje avdelning och "klistra in" boken i meddelanderutan. Glöm inte att notera eget namn och postadress. Beställningar kan förstås också göras via post eller telefon.

Kleynes Antikvariat, Box 219, 651 06 Karlstad, Sweden
Tel 054-14 44 10


Försäljningsvillkor (Tems of sale)

Åter till första sidan (Return to First page)


Uppdaterad 090208
Adolph Menzel
Prints and Drawings by Adolph Menzel. A selection from the collections of the museums of Wesr Berlin. Cambridge 1984. Rikt illustrerad. 29x21 cm. 204 sidor. Häftad med originalomslag. 150 kr.


Amelin
Lidén, Elisabeth: Albin Amelin. 1975. Rikt illustrerad. 28x20 cm. 176 sidor + färgplanscher. Originalklotband med främre omslag. SAK publikation nr 84. 150 kr.


Andersson, Maj-Britt
Allmogemålaren Anders Ädel. 2000. Rikt illustrerad. 192 sidor + 96 planschsidor med bilder, mest i färg. Originalband med skyddsomslag. 180 kr.


Andersson, Oskar
En resa jorden runt och andra teckningar. Förord av Kar de Mumma och sammanställd av Roland Hentzel. Stockholm 1955. Rikt illustrerad. 29x21 cm. 80 sidor. Dekorerat originalpappband. 120 kr.


Andersson, Torsten
Torsten Andersson Publikation nr 111 Rikt illustrerad i sv/v och färg. Moderna Museet / Åsa Lindén och Pressens Bild. Rygg.klb.i kassett med separat häfte 23s på engelska ISBN 91-973333494-4-5 Mycket gott skick 130 kr.


Andy Warhol.
The Late Work. Liljevalchs konsthall 2004. Textvolym om 136 sidor. Volym med svartvita fotografier om 176 sidor. Volym med färgbilder 156 sidor. 29x23 cm. Tre häftade volymer i en dekorera pappkassett. 400 kr.


Arle, Asmund
Wessel, Viveca: Asmund Arle. 1996. Rikt illustr, delvis i färg. 4:o. 176 sidor. Dekorerat originalpappband. SAK publikation 105. 150 kr.


Asp, Hjalmar
Serner, Gertrud: Hjalmar Asp 1879-1940. 1946. Rikt illustrerad. 24x18 cm. 136 sidor. Skånes konstförenings publikation nr 11. 120 kr.


Asplund, Karl
Axel Fridell Illustrationer i sv/v och färg. Sveriges Allmnna Konstförenings Publikation LVI 1947 191s+95 planschsidor. Häfta Gott skick 150 kr.


Asplund, Karls
Nils Dardel I-II Om ungdomstid och de semare åren 1922-1943. Illustrationer i sv/v och färg. Sveriges Allmänna Konstförenings Publikation LXVI, LXVII 1957, 1958 224s, 280s Klb. Mycket gott skick 300 kr.


Auricoste, Emmanuel
Bourdelle 1861-1929 Foto i sv/v Les Edition Braun et Cie 1955 62s Häftad Mindre skador på pärm Gott skick 50 kr.


Baard, H.P.
Frans Hals Museum Haarlem Translated from the Dutch by J.J. Kliphuis with 48 colour illustrations. Knorr & Hirth verlag GMBH 1972 104s Klb.+so Mycket gott skick 90 kr.


Baertling
Brunius, Teddy Bærtling. Mannen-Verket. 1990. Rikt illustrerad, även i färg. 25x22 cm. 160 sidor. Dekorerat originalpappband. SAK publikation 99. 150 kr.


Bager, Bertel
Naturen som formgivare En botanisk konststudie med introduktion av Harry Martinson. Rikt illustrerad med foto i färg. nordisk Rotogravyr 1955 194s Rygg klb.+so Smårevor på so Övrigt i mycket gott skick 180 kr.


Batchelor, Roland
Water-colours and drawings. A 20:th centuary view of the human comedy. Text: Patricia Jarret. London 1982. Profusely illustrated, partly in colour. 28x21 cm. 84 pp. Publisher's cloth with dust-jacket. 150 kr.


Becherucci, Luisa m fl
The Comlete Book of Raphael. New York 1969. Rikt illustrerad, även i färg. 37x27 cm. 652 sidor + färgplanscher. Originalband med skyddsomslag. 400 kr.


Benesch, Otto
Edvard Munch. 1961. "Med åttionio illustrationer varav tjugotre i färg." 27x19 cm. 142 sidor. Originalklotband med skyddsomslag. 150 kr.


Berg, Yngve
Asplund, Karl: Yngve Berg. Människan och konstnären. 1964. Rikt illustrerad. 232 sidor + färgplanscher. Originalband med skyddsomslag. 200 kr.


Berggren, Kalle
Lasse Johnsson Om L Johnson och hans konstnärskap. Illustrationer i sv/v och färg. Karlstad NWT:s förla 1988 193s Dek.ppb.+so Mycket gott skick 170 kr.


Berggren, Kalle
Lasse Johnsson Om L Johnson och hans konstnärskap. Illustrationer i sv/v och färg. Karlstad NWT:s förla 1988 193s Dek.ppb.+so Mycket gott skick 170 kr.


Berggren, Kalle
Lasse Johnson. 1988. Rikt illustrerad, även i färg. 26x22 cm. 196 sidor.Originalband med skyddsomslag. 170 kr.


Bergman, Oskar
Strömberg, Martin: Oskar Bergman. 1976. Rikt illustrerad, mest i färg. 27x23 cm. 80 sidor. Originalband med skyddsomslag. 180 kr.


Berndtson, Birger
B. Berndtson. Sammanställd av Micael Holmstedt. 1988. Rikt illustrerad i färg. 23x21 cm. 92 sidor. Dekorerat originalpappband. 120 kr.


Birgitta
Lindgren, Mereth Bilden av Birgitta. 1991. Rikt illustrerad, mest i färg. 24x20 cm. 200 sidor. Originalband med skyddsomslag. 150 kr.


Birnbaum, Daniel m fl
Martin Wickström. Stockholm, Apoteksförlagets konstförening, årsbok 16. Utan år. Rikt färgillustrerad. 23x20 cm. 200 sidor (många utvikbara). Häftad med originalomslag. 200 kr.


Blomberg, Erik
Ernst Josephsons konst. Från Näcken till Gåslisa. Stockholm 1959. Rikt illustrerad, även i färg. 28x20 cm. XII+ 428 sidor + rättelselapp och 6 färgplanscher. Originalband med främre omslag och (lite naggat) skyddsomslag. 350 kr.


Blomberg, Erik
Bror Hjorth. 1952 (andra omarbetade och utökade upplagan). Rikt illustrerad, även i färg. 28x21. 104 sidor + färgplanscher. Originallinnnband. I serien "Svenska målare". 180 kr.


Bonniér, Olle
Millroth, Thomas: Olle Bonniér. 1995. Rikt illustr, även i färg. 4:o. 176 sidor. Dekorerat originalpappband. SAK publ. 104. 150 kr.


Boström, Hans-Olof
Thor Fagerkvist 1884-1960 Presentation av en självständig och eginsinnig konstnär som inte lät sig ryckas med av modeströmningarna o konsten. Reproduktioner i sv/v och färg. NWT:s Förlag 1984 152s Sinnimitation+so ISBN 91-86454-04-8 Mycket gott skick 150 kr.


Boström, Hans-Olof
Bror Hjort 1984-1968 Om B Hjort och hans konstnärsskap. Illustrationer i sv/v och färg. Sveriges Allmänna Konstförening Publikation 103 1994 174s Dek.ppb. Nyskick 180 kr.


Boström, Hans-Olof
Thor Fagerkvist 1884-1960 Om T. Fagerkvist och hans konstnärsskap. Illustrationer i sv/v och färg. NWT: Förlag 1984 Dek.skinnimitation ISBN 91-86454-04-8 Nyskick 150 kr.


Boström, Hans-Olof
Thor Fagerkvist 1884-1960 Om T. Fagerkvist och hans konstnärsskap. Illustrationer i sv/v och färg. NWT: Förlag 1984 Dek.skinnimitation ISBN 91-86454-04-8 Visst slitage på so med liten reva Mycket gott skick 150 kr.


Boström, Hans-Olof
Bror Hjorth 1894-1968. 1994. Rikt illustrerad, även i färg. 29x22 cm. 176 sid. Dekorerat originalpappband. SAK publikation. 103. 180 kr.


Bouret, Jean
Toulouse-Lautrec Målaren på Moulin Rouge människan, miljön, verket.Illustrationer i sv/v och färg. Rabén & Sjögren 1965 269s Klb+so Några mindre revor på so Övrigt i mycket gott skick 150 kr.


Broms, Birgit
Birgit Broms Bilder, samtal och texter Mycket rikt illustrerad i färg. Bokförlaget Arena 2006 185s Rygg.klb.10:91-7843-228-6 Nyskick 120 kr.


Brunius, Teddy Reutersvärd, Oscar
Samtal om Zorn Författarna resonerar, skämtar och öser ur sitt rikliga vetande. Illustrationer i sv/v. Bokförlaget Bra Böcker 1979 c.a. 194s Klb.+so Gott skick 160 kr.


Bråhammar, Gunnar
K G Bejemark. Skulptör. 1993. 158 sidor. Rikt illustrerad, även i färg. 25x22 cm. Dekorerat originalpappband. SAK publikation 102. 150 kr.


Bänninger, Otto Charles
Bänninger Photos: Hugo P. Herberg. Einführung von/introduction de Charles Albert Cingria.èdition Graphics Zürich 1949 25s+33planscher. Häftad+so Skavd so Gott skick 120 kr.


Carl Larsson. Grafiska verk.
En komplett katalog. Hjert & Hjert 1983. Rikt illustrerad. 30x21 cm. 264 sidor. Tillskrift på förtitelsidan. Dekorerat originalklotband. A comple catalogue of Carl Larsson's graphic works. 450 kr.


Cavalli-Björkman, Görel m fl
Rembrandt och hans tid. Stockholm 1992. Rikt illustrerad, mest i färg. 28x22 cm. 416 sidor. Dekorerat originalband med skyddsomslag. 250 kr.


Celline, Benvenuto
Benvenuto Cellinis liv I+II Två gulddekorerade konstläderband Bokfrämjandet 1969, 272+226 sid. Illustrerade. 120 kr.


Chagall Marc
Moderna museet, Stockholm, 1982. Rikt illustrerad i färg. 22x22 cm. 160 sidor. Dekorerat originalpappband. 140 kr.


Christian Berg 1957-67.
Miljöer och teman. Stockholm 1957. Redaktör: Sven Sandström. 29x22 cm. 112 sidor. Originalband med skyddsomslag. 200 kr.


Cooper, Douglas
Toulse-Lautrec En livfull och inkännande inblick i konstnärens liv och verk. 102 illustrationer varav 40 i färg. Bonniers konstgalleri 1991 128s Klb.+si ISBN 91-34-51198-9 Nyskick 160 kr.


Dardel, Nils
Asplund, Karl: Nils Dardel, I-II. 1957-58. Rikt illusterad. 28x20 cm. 224; 280 sidor + 16 färgplanscher. Två originalklotband med båda båda främre omslagen medbundna. SAK publikation 66 och 67. 380 kr.


Derkert, Carlo (red.)
Vincent van Gogh Målningar/akvareller/teckningar Illustrationer i sv/v och färg. Moderna Museet 1965 48s Häftad Gott skick 50 kr.


Edholm, Ann
Sandqvist, Tom m fl: Ann Edholm. Apoteksförlagets konstförening och Rasters förlag 2000. Rikt färgillustrerad. 27x20 cm. 128 sidor. Häftad med originalomslag. 170 kr.


Edvard Munch 1863-1944.
Liljevalchs & Kulturhuset 25 mars - 16 maj 1977. Stockholm 1977. Rikt illustrerad, även i färg. 21x20 cm. 240 sidor. Häftad med originalomslag. 120 kr.


Edwards, Folke
Alf Lindberg. 1987. Rikt illustrerad, även i färg. 25x22 cm. 176 sidor. Dekorerat originalpappband. SAK publikation 96. 150 kr.


Ekbom, Torsten Johnson, Bengt Emil Söderlundh, Michael
Nermålad horisont I bild och ord en fyllig översikt av Söderlundhs konst fram till idag och porträtt av en konstnär. Mycket rikt illustrerad i färg. Atlantis 2004 110s Ppb.+so ISBN 91-7353-039-5 Mycket gott skick 160 kr.


Eklund, Claes
Claes Eklund Mycket rikt illustrerad med foto i färg av fotografer av Jochen Littkemann. Bokförlaget Arena 2003 260s Dek.ppb.+so 91-7843-182-4 Mycket gott skick 140 kr.


Engström Albert
Anders Zorn Bonniers 1932, 221 sid. Illustrerad i färg och svartvitt. Del linneband. 31x23 cm Fint skick. 240 kr.


Engström, Albert
Albert Engström Konstnären Ett album sammanställd av Sven Barthel. Illustrationer i sv/v och färg. Bonniers 1941 247s Klb. Lite smuts på pärm Gott skick 250 kr.


Eriksson, Liss
Millroth, Thomas: Liss. Bildhuggare. 1994. Rikt illustrerad. 28x21 cm. 144 sidor. Originalband med skyddsomslag. 250 kr.


Erixon, S
Hodin, J P: Sven Erixon. 1947 (andra omarbetade och utvidgade upplagan). Rikt illustrerad, även i färg. 28x21 cm. 104 sidor + färgplanscher. Originallinneband. I serien "Svenska målare". 180 kr.


Erixon, Sven
Åström, Lars-Erik m fl: Sven Erixons konst. 1967. Rikt illustrerad. 28x20 cm. 216 sidor + färgplanscher. Helklotband med främre omslag. SAK publikation 75. 200 kr.


Eugen, Prins
Lindgren, Gustaf: Prins Eugens Waldemarsudde. 1948. Rikt illustr. 4:o. 140 sidor + färgplanscher. Halvklots originalband. 200 kr.


Eyck, van
Boëthius, Gerda: Bröderna van Eyck. 1946. Rikt illustrerad. 25x17 cm. 152 sidor + planscher. Originalband med båda omslagen. 150 kr.


Forsberg, Anders
Strömberg, Martin: Anders Forsberg. Ett konstnärsalbum med text. 1956. Rikt illustrerad. 27x21 cm. 104 sidor. Dekorerat originalpappband. 170 kr.


Forseth, Einar
Stavenow, Åke: Einar Forseth. Monumentalkonstnär och glasmålare. Malmö, Allhem, 1958. Rikt illustrerad, delvis i färg. 80 sidor. 90 kr.


Freund, Miriam Chagall, Marc
Die Söhne Jakobs Illustrationer i färg. Herder 1964 64s Klb.+so Gott skick 120 kr.


Friberg
Hård af Segerstad, Ulf Berndt Friberg keramiker. Stockholm, Nordisk Rotogravyr, 1964. Rikt illustrerad, även i färg. 25x19 cm. 122 sidor + en utvikbar plansch. Dekorerat originalpappband. 550 kr.


Friberg, Maria
Maria Friberg 21 illustrationer i färg+ 8 sid text Maria Friberg Förlag 2005 Klb. Mycket gott skick 80 kr.


Frisendahl, Carl
Jungmarker, Gunnar: Carl Frisendahl 1886/1948. 1964. Rikt illustr, delvis i färg. 4:o. 264 + planscher. Halvfranskt originalband med främre omslag. SAK publikation 73. 250 kr.


Fänge, Jens
Jens Fänge Mycket rikt illustrerad i med 48st fotoplanscher i färg. Textavsnit (6 sidor) på svenska och engelska. Langenskiöld 2005 76s Klb. ISBN 91-975718-9-X Nyskick 150 kr.


Gainsborough
Leonard, J N: The World of Gainsborough 1727-1788. Time-Life 1978. Rikt illustrerad, mest i färg. 31x23 cm. 192 sidor. Dekorerat originalpappband. 150 kr.


Gauffin, Axel
Olof Sager Nelson. 1945. Rikt illustrerad 28x22 cm. 284 sidor + 8 färgplanscher. Häftad med originalomslag. 120 kr.


Gogh, Vincent van
Piper, David: Vincent van Gogh. Portrait of Provence. London, The Folio Society, 1959. Rikt illustrerad, mest i färg. 29x22 cm. 6 sidor + 29 färgplanscher med text på baksidan. Originalband. 120 kr.


Graffman, C.S.
Skotska vuer tecknade efter Naturen en i resa i Skottland 20 Lithographierade af Billmarck, C.J. Gjöthström & Magnusson 1833 Hlv.fr. Slitet ex. L087 200 kr.


Granath, Olle Lindberg, Ingegerd Öhman, Nina (red.)
Marc Chagall Moderna Museets utställningskatalog nr 177 1982 160s Dek.ppb. ISBN 91 3890 228 1 Reva på rygg, stötta hörn Gott skick 70 kr.


Grate, Erik
Grate, Pontus / Holten, Ragnar von: Erik Grate. 1978. 160 sidor + färg- planscher. 4:o. Halvfranskt originalklotband med främre omslag. SAK publikation 87. 200 kr.


Grate, Pontus von Holten, Ragnar
Eric Grate Foto i sv/v och färg. Sveriges Allmänna Konstförening 1978 159s Klb. Mycket gott skick 150 kr.


Grate, Pontus von Holten, Ragnar
Eric Grate Om E Grate och hans konstnärsskap. Illustrationer i sv/v och färg. Sveriges Allmänna Konstförening 1978 159s Häftad Lite naggad och gulnad Gott skick 120 kr.


Grünewald, Isaac
Matisse och expressionismen Monografi om Matisse som konstnär och människa skildrad av hans elev Isaac Grünewald. Illustrurad med 16 s. Planscher och teckningar i sv/v. Prisma 1964 126s Häftad Namnteckning Mycket gott skick 50 kr.


Gustafsson, J A
Derr, Lillemor: Den öländske faraonen. Om bonden och bildhuggaren Johan August Gustafsson. 1997. Rikt illustrerad, mest i färg. 23x21 cm. 120 sidor. Dekorerat originalpappband. 180 kr.


Göransson, Åke
Stubelius, Arne: Åke Göransson. 1952. Rikt illustrerad. 28x21 cm. 96 sidor. Originallinneband. I serien "Svenska målare". 180 kr.


Hallström, Eric
Hoppe, R & Seth, L: Eric Hallström. 1953. Rikt illustrerad. 28x21 cm. 104 sidor. Hellinneband. I serien "Svenska målare". 180 kr.


Hallström, Eric
Seth, Lennart : Eric Hallström. 1967. Rikt illustrerad. 28x20 cm. 260 sidor + färgplanscher. Originalklotband med främre omslag. SAK publikation 76. 170 kr.


Hanson, Lawrence Hanson, Elisabeth
Porträtt av Vincent En bok om Vincent van Gogh Planscher i sv/v. Tidens bokklubb 1956 311s Dek.ppb. Gott skick 80 kr.


Hedin, Sven
Montell, Gösta & Holmér, Folke: Sven Hedin som tecknare. 1964. Rikt illustrerad. 30x23 cm. 192 sidor. Originalklotband med skyddsomslag. 280 kr.


Hjorth
Möte med Bror Hjorth. 1986. Rikt illustrerad, även i färg. 29x22 cm. 228 sidor. Dekorerat originalklotband. Artiklar av bl a Ulf Linde, Hans-Ololf Boström och Tommy Östmar. 180 kr.


Hodin, J.P.
Sven Erixon Andra omarbetade och utvidgade upplagan. Svenska målare Illustrationer i sv/v och färg. A.-B. svensk litteratur 1947 104s Klb. Mycket gott skick 180 kr.


Holmér, Folke
En bok om Stefan Johansson. 1958. Rikt illustrerad. 192 sidor. Originalband. Bilagt en utställningskatalog från Värmalnds museum, Thielska galleriet och Länsmuseet i Linköping 1976. Illustrerad. 16 sidor. 270 kr.


Holten, Ragnar von
Max Walter Svanberg. Visionen vecklar ut sitt ansikte. Malmö konstmuseum 1991. Rikt illustrerad, mest i färg. 27x21 cm. 116 sidor. Originalband med skyddsomslag. 170 kr.


Hultén, C O
Lundkvist, Artur: C O Hultén. Fågelsyner och urskogshot. Stockholm 1983. Rikt illustrerad, delvis i färg. 25x22 cm. 176 sidor. Dekorerat o riginalpappband. SAK publ 92. 150 kr.


Högfeldt, Robert
Högfeldts bästa En samling ur en produktion under mer än femtio år med förord av Sten Möllerström. Illustrationer i färg. Bra Böcker 1979 146s Ppb.+so ISBN Mycket gott skick 120 kr.


Högfeldt, Robert
Högfeldts bästa En samling ur en produktion under mer än femtio år med förord av Sten Möllerström. Illustrationer i färg. Bra Böcker 1979 146s Ppb.+so ISBN 91-7160-430-8 Gott skick 100 kr.


Jacobsson, Bengt
Nils Månsson Mandelgren-en resande konstnär i 1800-talets Sverige Rikt illustrerad med reproduktioner i färg. Bokförlaget Bra Böcker 1983 229s Skinn imitation+so Mycket gott skick 170 kr.


Johansson, Johan
Hoppe, Ragnar: Johan Johansson. Malmö 1953 (andra omarbetade och utvidgade upplagan). Rikt illustrerad. 28x21 cm. 104 sidor + färgplanscher. Originallinneband. I serien "Svenska målare". 180 kr.


Johansson, Stig
Staffan Hallström. (1980). Rikt illustrerad. 25x22 cm. 158 sidor + färgplanscher. Dekorerat originalpappband. SAK publikation 87. 180 kr.


Josephson, Ernst
Blomberg, Erik: Ernst Josephsons konst. Historie-, porträtt- och genremålaren. 1956. Rikt illustrerad. 28x20 cm. XVI + 224 sidor + färgplanscher. Hellinneband. SAK publikation 65. 200 kr.


Jungmarker, Gunnar
Oscar Andersson OA 1877-1906 Presentation av den bisarre skämtaren och tecknaren OA. Illustrerad med teckningar i sv/v och enstaka i färg. Sveriges Allmänna Konstförenings publikation LV 1946 223s Klb Häftad upplaga som bundits in i klb. amatörmässigt. Främre omslag löst. Nytt återskapats för hand. Gott skick 80 kr.


Jungmarker, Gunnar
Carl Frisendahl 1886/1948 Om C Frisendahl och hans konstnärsskap. Illustrationer, övervägande i färg. Sveriges Allmänna Konstförening Publikation lxxxiii 1964 264s Mycket gott skick 150 kr.


Jungstedt, Kurt
Strömberg, Martin: Kurt Jungstedt. 1945. Rikt illustr, även i färg. Liten 4:o. 320 sid + planscher. Originallinneband med främre omslag. 200 kr.


Karling, Sten
Axel Sjöberg Monografi med anledning av mionnesutställning 1951. Reproduktioner och foto i främst sv/v. Sveriges Allmänna Konstförening Publikation LXIX 1960 378s Klb. Mycket gott skick 150 kr.


Keene, Charles
Hudson, Derek: Charles Keene. London 1947. Rikt illustrerad. 28x23 cm. 112 sidor + 3 inklistrade färgplanscher. Originalband. Engelsk text. 200 kr.


Kelly, Gerald
Hudson, Derek: For Love of Painting. The Life of Sir Gerald Kelly. London 1975. Illustrerad. XII + 180 sidor + planscher. Originalband med skyddsomslag. 150 kr.


Kielland, Else Christie
Backer, Harriet Om den norska 1800-talskonstnärinnan. Illustrationer i sv/v, enstaka i färg. H Aschehoug & co. 1958 391s Hlv.fr. utgallrat bib.ex., skavd pärm Gott skick 180 kr.


Kylberg, Carl
Näsström, Gustaf: Carl Kylberg. 1952 (andra omarbetade upplagan). Rikt illustrerad, även i färg. 28x21. 96 sidor + färgplanscher. Originallinneband. I serien "Svenska målare". 220 kr.


Köper, Conrad
Carl Milles Studieåren i Paris, djurskulptören m.m. Med 105 bilder av konstnärens förnämsta verk. P.A. Norstedt & Söner 1913 184s Laminerat klb. Mycket gott skick 120 kr.


Lafrensen Niclas
Levertin, Oscar: Niclas Lafrensen d. y. och förbindelserna mellan svensk och fransk målarkonst på 1700-talet. 1899. Illustrerad. 30x23 cm. (8) + XXVIII + 194 sidor. Halvfranskt band, ryggen blekt. Exlibris. 300 kr.


Landolt, Hanspeter
Henri de Toulouse-Lautrec Färgteckningar och akvareller Med 32 bilder i sjufärgs offsettryck. Natur och Kultur 1955 33s Klb. Blekt rygg och övre kant på främre pärm Gott skick 150 kr.


Larkin, David (red.)
Dali With an introduction by JG Ballard med 39 helsides planscher i färg. Ballantine Books 1974s Häftad Lite tummad pärm Inlaga i mycket gott skick 110 kr.


Larsson, Carl
Ett hem. Stockholm 1969. Rikt illustrerad. 25x33 cm. (4) + 16 sidor + 24 färgplanscher. Originalband. 150 kr.


Lerin, Lars
Axels rum Wallin & Dalholm Boktr AB 1989 96s Dek.ppb. ISBN 91-970572-7-4 Skavd kant nedre och övre rygg Övrigt mycket gott skick 300 kr.


Levertin, Oscar
Niclas Lafrensen d. y. och förbindelserna mellan svensk och fransk målarkonst på 1700-talet. 1899. Illustrerad. 31x23 cm. (10) + XXVIII + 194 sidor. Halvfranskt band. Med Gustaf Bäärnhielms exlibris. 250 kr.


Lidman, Hans
Olle Nordberg En nordisk faun Om livsbejakaren, sanningssägaren och konstnären Olle Nordberg. Illustrationer i sv/v och färg. Foto KW Gullers Galerie Sjödell AB/ Linköping 1974 152s Dek.ppb.+so ISBN 91-7260-021-7 Liten reva på so Mycket gott skick 200 kr.


Lindblom, Andreas
Antoine Watteau. 1948. Rikt illustrerad, delvis i färg. 25x18 cm. 124 sidor + planscher. Originalband med båda omslagen medbundna. 150 kr.


Linde, Ulf
Ragnar Sandberg Om R Sandberg och hans konstnärsskap. Illustrationer i sv/v och färg. Sveriges Allmänna Konstförening Publikation lxxxviii 1979 160s Dek.ppb. Lite kantstött och tummad Inlaga i mycket gott skick 120 kr.


Linde, Ulf
Ragnar Sandberg. 1979. Rikt illustrerad. 25x22 cm. 160 sidor + färgplanscher. Dekorerat originalpappband. SAK publ. 88. 150 kr.


Linde, Ulf
Rune Rydelius. Stockholm, Apoteksförlagets konstförening,1996. Rikt färgillustrerad. 26x21 cm. 80 sidor. Häftad med originalomslag. 150 kr.


Lindell, Lage
Millroth, Thomas: Lage Lindell. 1981. Rikt illustrerad, även i färg. 25x22 cm. 160 sidor + planscher. Dekorerat originalpappband. SAK publ. 90. 150 kr.


Lindgren, Mereth
A History of Swedish Art A bird's eye view of Swedish paintin, sculpture and architecture from the Stone Age to the 1980s. Illusrtrationer i sv/v och färg. Bokförlaget Signum 1987 278s Dek.ppb. ISBN 91-85330-78-7 Nyskick 220 kr.


Lindgren, Mereth
A History of Swedish Art A bird's eye view of Swedish paintin, sculpture and architecture from the Stone Age to the 1980s. Illusrtrationer i sv/v och färg. Bokförlaget Signum 1987 278s Dek.ppb. ISBN 91-85330-78-7 Nyskick 220 kr.


Lindwall, Bo
Olle Nyman. 1985. Rikt illustrerad, även i färg. 25x22 cm. 176 sidor. Dekorerat originalpappband. SAK publikation 94. 150 kr.


Linnqvist, Hilding
Holmér, Folke: Hilding Linnqvist. 1955. Rikt illustrerad. 28x20 cm. 224 sidor + 8 färgplanscher. Originalklotband med båda omslgen. SAK publikation 63. 170 kr.


Lundahl, Gunill Persson, Britt-Ingrid Rasch, Elisabeth Rynell, Elisabeth
Britt-Ingrid Persson Bip : skulptur Presentation av ett konstnärsskap från 1960-talet och framåt. Foto i sv/v och färg. Raster Förlag Dek.ppb.+so ISBN 91-87215-462 Mycket gott skick 80 kr.


Lundkvist, Artur
Co Hultén fågelsynen och urskogshot Presentation av C Hultén och hans konstnärsskap. Illustrationer i sv/v och färg. Sveriges Almmänna Konstföreningh 1983 175s Dek.ppb. Mycket gott skick 150 kr.


Lundquist, Birger
Jungmarker, Gunnar: Birger Lundquist. 1971. Rikt illustr. 4:o. 184 sidor. Originalklotband med främre omslag. SAK publ. 80. 170 kr.


Läpple, Alfred
Salvador Dali Bilder till bibeln Bokförlaget Bra Böcker 1991 341s Ppb.+so Mycket gott skick 300 kr.


Mandelgren, N Månsson
Jacobsson, Bengt: Nils Månsson Mandelgren - en resande konstnär i 1800-talets Sverige. 1983. Rikt illustr, mest i färg. 30x24 cm. 232 sidor. Originalband med skyddsomslag. 170 kr.


Mannering, Douglas
The Art of Matisse. London 1982. Rikt illustrerad i färg. 32x23 cm. 80 sidor. Originalband med skyddsomslag. 150 kr.


Marklund, Bror
Wretholm, Eugen: Bror Marklund. 1973. Rikt illustr. 4:o. 176 sidor + färgplanscher. Helklots originalband med främre omslag. SAK publikation 82. 180 kr.


Matisse, Henri
Swane, Leo: Henri Matisse. 1944. Illustrerad, delvis i färg. 25x18 cm. 168 sidor +planscher, varav några i färg. Originalklotband med båda omslagen. 150 kr.


Meyerson, Åke
Harald Sallberg En hyllning till konstnärens 60-årsdag och biografi med betoning på verken. Illustrationer i sv/v. Folket i Bilds Förlag 1960 96s Rygg.klb Lite smuts på pärm i övrigt i mycket gott skick 120 kr.


Meytens, Martin van
Lisholm, Birgitta: Martin van Meytens d. y. Hans liv och verk. Allhem 1974. Rikt illustr, delvis i färg. 4:o. 146 sidor + planscher och en utvikbar tabell. Dekorerat originalklotband med skyddsomslag. 200 kr.


Michelangelo
Romdahl, Axel L: Michelangelo. 1943. Illustrerad. 25x18 cm. 122 sidor + planscher. Originalklotband med fr omslag. 150 kr.


Michelangelo
Romdahl, Axel L: Michelangelo. 1943. Illustrerad. 25x18 cm. 122 sidor + planscher. Originalklotband med båda omslagen. 150 kr.


Michelangelo
Santini, Loretta: Michelangelo. Painter, Sculptor, Architect. 1980. Rikt illustrerad. 24x19 cm. 112 sidor. Häftad med originalomslag. 120 kr.


Michelangelo
Salvini, Roberto: Michelangelo (svensk text). 1979. Rikt illustrerad, mest i färg. 34x25 cm. 192 sidor. Originalband med skyddsomslag. 100 kr.


Michlangelo
Coughlan, Robert: The World of Michelangelo 1475-1564. Time-Life 1971. Rikt illustrerad, mest i färg. 31x23 cm. 202 sidor. Dekorerat originalpappband. 150 kr.


Milles, Carl
Cornell, Henrik: Carl Milles, hans verk. 1957. Rikt illustrerad, delvis i färg. 28x20 cm. 264 sidor + planscher (en utvikbar).Originalband med främre omslaget medbundet. SAK publikation 72. 200 kr.


Millroth, Thomas
Lennart Rodhe Om L Rodhe och hans konstnärsskap. Illustrationer i sv/v och färg. Sveriges Almänna Konstförening 98 1988 176s Dek.ppb. Mycket gott skick 150 kr.


Millroth, Thomas
Lennart Rodhe Om L Rodhe och hans konstnärsskap. Illustrationer i sv/v och färg. Atlantis 1991 131s Dek.ppb. ISBN 91-7486-925-6 Några mindre revor på so, övrigt i mycket gott skick 170 kr.


Millroth, Thomas
Lage Lindell Om L Lindell och hans konstnärsskap. Foto och reproduktioner i sv/v och färg. Sveriges Allmänna Konstförening Publikation xc 1981 158s Dek.ppb. Mycket gott skick 150 kr.


Munch, Edvard
Stenersen, Rolf: Edvard Munch. Nærbilde av et geni. Oslo 1946. Rikt illustrerad. 25x18 cm. 304 sidor. Originalhalvklotband. 200 kr.


Möllerberg, Nils
Swane, Leo: Nils Möllerberg. 1959. Rikt illustrerad. 28x24 cm. 220 sidor + planscher. Originalklotband med främre omslag. SAK publikation 68. 150 kr.


Nelson, Leif
Den poetiska cykeln Text och bild i färgo sv/v av författaren/grafikern. Heidruns Förlag 1994 127s Dek.ppb.+so Nyskick 110 kr.


Nilson, KG
Kartbild Konstnären berättar koncentrerar och välartikulerat om liv och konst, om barndom och uppväxt, om utbildning och bildning. Illustrationer i färg. Carlssons Bokförlag 2005 Ppb.+so ISBN 91 7203 677 X Mycket gott skick 120 kr.


Nilsson, Axel
Elvin, Axel: Axel Nilsson. 1970. Rikt illustr. 4:o. 224 sidor + färgplanscher. Halvfranskt originalband med främre omslag. SAK publikation 79. 250 kr.


Nordenfalk, Carl
Van Gogh En livsväg Levnadsbeskrivning. Illusstrerad med fyra planscher i färg och sv/v. P.A. Norstedt & Söners Förlag 1943 175s Rygg.klb. Något kantstött, lite skavmärken på pärm, inlaga gulnad Gott skick 120 kr.


Nordenfalk, Carl
Vincent van Gogh En livsväg 68 planscher i sv/v och färg. Treolm/P.A. Norstedt & Söners Förlag 1947 204s Klb. Medbundet omslag Gott skick 120 kr.


Norrman, Lars
Med jetplan till världens tak. Stockholm 1959. Rikt illustrerad i färg. 64 sidor. Dekorerat originalpappband. 120 kr.


Norstedt, Reinhold
Wettergren, Erik: Reinhold Norstedt. 1914. Rikt illustrerad. 27x22 cm. (8)+ 276 sidor. Ryggklotband. SAK publikation 22. 150 kr.


O'Brian, Patrick
Pablo Ruiz Picasso - en biografi. Stockholm 1988. 472 sidor. Originalband med skyddsomslag. 150 kr.


O'Brian, Patrick
Pablo Ruiz Picasso. Stockholm 1988. 472 sidor. Förlagsband med skyddsomslag. 150 kr.


Olle Olsson
Wennerholm, Eric: Olle Olsson och hans Hagalund. 1973. Rikt illustrerad, även i färg. 27x24 cm. 120 sidor. Dekorerat originalpappband. 200 kr.


Olson, Axel
Ögat som vaknar. Akvareller och teckningar av Axel Olson. Poem av Maria Wine. Essä av Artur Lundkvist. Utan år. Tvär 4:o. Rikt illustr, även i färg. 160 sidor. Dekorerat originalband. 250 kr.


Olson, Bengt
Fondation Dina Vierny-Musée Maillol Övervägande illustrationer i färg. Språk: engelska. Cathalogue is published on the occasion of the exhibition Olson in the Nordic Light 15 november 2001-14 january 2002 157s Häftad ISBN 2-9517427-1-1 Nyskick 300 kr.


Olson, Bengt
Bonnefoi, Geneviève Bengt Olson, "entre ciel et terre". Paris utan år (ca 1980). Rikt Illustrerad, även i färg. 27x21 cm. 112 sidor inkl färg- och utvikbara planscher. Dekorerat originalpappband. Med en teckning i svartvitt av konstnären över hela titeluppslaget samt hans namnteckning. 900 kr.


Palm, Torsten
Holmér, Folke: Torsten Palm. 1949. Rikt illustrerad. 28x22 cm. 284 sidor + VIII färgplanscher. Helklotband med båda omslagen. SAK publikation 58. 170 kr.


Palmér, Torsten
Manet Liten skrift om konstnären Manet och hans ungdom, debut och konstnärsskap .Översättning av Ara mundiserien. Illustrerad med 45 återgivna målningar i färg och sv/v. Rabén & Sjögren 1959 92s+3s Ppb.+so Två revor på so. Blekt pärm. Inlaga i mycket gott skick. 50 kr.


Pataky-Brestyanszky, Ilona
Margit Kovács. Budapest 1976. Rikt illustrerad med färgplanscher. 31x23 cm. 196 sidor + ett löst blad med fransk text. Originalband med skyddsomslag. Engelsk text. 250 kr.


Perez Sanchez, Alfonso E.
Goya 120 Dibujos del Museo del Prado. Seleccionados y Presentados 1980 ISBN 84-85818-00-8 (O.C.) 84-85818-03-2 Gott skick 90 kr.


Picasso, Pablo
Moderna Museet 1988. Rikt illustrerad, mest i färg. 4:o. 248 sidor. Originalband med skyddsomslag. 300 kr.


Picasso, Pablo
Porzio, Domenico m fl: Picasso. Mannen och verket. Stockholm 1987. Rikt illustrerad, mest i färg. 29x24 cm. 272 sidor. Dekorerat originalpappband. 250 kr.


Piérard, Louis
Vincent van Gogh Das tragische Schicksal des Vincent van Gogh. Illustrationer i sv/v och färg. Cicero-Verlag Zürich 1948 116s Klb. Gott skick 120 kr.


Rembrandt
Wallace, Robert: The World of Rembrandt 1606-1669. Time-Life 1979. Rikt illustrerad, mest i färg. 31x23 cm. 186 sidor. Dekorerat originalpappband. 150 kr.


Rembrandt
White, Chroístopher: Rembrandt. En bildbiografi. Stockholm 1965. Rikt illustrerad, även i färg. 23x18 cm. 144 sidor + färgplanscher. Originalband. 150 kr.


Renoir, Jean
Renoir. Min far. 1964. (2)+324 sidor + planscher. Rikt illustrerad. Originalband med skyddsomslag. 150 kr.


Reuterswärd, Carl Fredrik
Från den ena sidan till den andra Carl Fredrik Reuterswärd, teckningar 1989-1993 Rikt urval teckningar med kommentarer av konsthistorikern Thomas Millroth. Bokförlaget Arena 2006 328s Klb.+so ISBN 91-7843-207-3 Mycket gott skick 350 kr.


Rodhe, Lennart
Millroth, Thomas: Lennart Rodhe. 1989. Rikt illustr, även i färg. 4:o. 176 sidor. Dekorerat originalpappband. SAK publikation 98. 150 kr.


Rodhe, Lennart
Oredsson, Lars-Göran: Rumsbildning. Om Lennart Rodhes arbete med "Paket i långa banor" i Östersunds posthus. 1991. Rikt illustr, även i färg. 144 sidor. Originalband med skyddsomslag. 150 kr.


Rodhe, Lennart
Stensman, Mailis Rodhe som textilare. 1995. Rikt färgillustr. 4:o. 142 sidor. Dekorerat originalband med skyddsomslag. 200 kr.


Romdahl, Axel L.
John Sten Om J Steb och hans konstnärsskap. Illustrationer i sv/v och färg. Sveriges Allmänns Konstförening Publikation LIX 1950 211s Klb. Mycket gott skick 150 kr.


Rubens, Peter Paul
Wedgwood, C V: The World of Rubens 1577-1640. Time-Life 1980. Rikt illustrerad, mest i färg. 31x23 cm. 192 sidor. Dekorerat originalpappband. 150 kr.


Rust, H A H
Han gick ut med en bössa och kom hem med en tavla. Till minnet ev Bruno Liljefors. 1977. Rikt illustrerad, mest i färg. 21x30 cm. 8 sidor + 32 planscher (de flesta i färg). Originalband med skyddsomslag. 300 kr.


Rydbeck-Zuhr, Ingrid
Hugo Zuhr ett liv i skapande oro Om H Zuhr och hans konstnärsskap. Illustrationer i sv/v och färg. Sveriges Allmänna Konstförening 97 1988 175s Dek.ppb. Mycket gott skick 150 kr.


Rydbeck-Zuhr, Ingrid
Hugo Zuhr. Ett liv i skapande oro. 1988. Rikt illustr, även i färg. 29x22 cm. 176 sidor. Dekorerat originalpappband. SAK publikation 97. 150 kr.


Ryndel, Nils
Inge Schiöler. 1972. Rikt illustrerad. 28x20 cm. 176 sidor + färgplanscher. Originalband med främre omslag. SAK publikation 81. 150 kr.


Sagner-Düchner, Karin
MONET Claude Monet 1840-1926 En fest för ögonen Om den typiske och samtidigt mest egensinnige representanten föt impressionismen. Rikt illustrerad med återgivna målningar i färg. Taschen 1990 228s Häftad med 2 utvikbara sidor. ISBN 3-8228-0376-62 Nyskick 160 kr.


Sallberg, Harald
Meyerson, Åke: Harald Sallberg. 1960. Rikt illustrerad. 25x19 cm. (8)+96 sidor. Originalband med skyddsomslag. Specialupplaga med tabula gratulatoria. 200 kr.


Samén, Gertrud
Att förnimma. Torrnålsgravyrer och ord. Karlstad 2003. Rikt illustrerad. 27x20 cm. 80 sidor. Häftad med skyddsomslag. Förlagsnytt ex. 150 kr.


Samuelson, Ulrik
Feuk, Douglas: Ulrik Samuelson. 1997. Rikt illustr, mest i färg. 4:o. 144 sidor. Originalhalvklotband. SAK publikation 106. 180 kr.


Sandahl, Olof
Nicklasson: Olof Sandahl. Utan år (1991?).Rikt illustrerad. 48 sidor. Häftad med originalomslag. 90 kr.


Sandberg, Lasse
Bilder från klotet. 1989. Rikt illustrerad i färg. 27x25 cm. 52 sidor. Originalband med skyddsomslag. 150 kr.


Sandström, Sven
Ulf Trotzig Grafik med förteckning och avbildning av samtliga grafiska blad. Reproduktioner i sv/v och färg. Kalejdoskop förlag 1987 128s Dek.ppb. ISBN 91 7936 003 3 Mycket gott skick 150 kr.


Schmalenbach, W
Chagall Illustrationer i sv/v och 10 planscher i färg. Mon album d'artGibert Jeune 27s Häftad Gott skick L087 70 kr.


Schneider, Bruno F
Renoir På tyska. Återgivna målningar i sv/v och i planschform i färg. Deutsche Buch-Gemeinschaft Berlin und Darmstadt 1964 95s Skinnrygg Mycket gott skick 90 kr.


Seth, Lennart
Eric Hallström Om E Hallström och hans konstnärsskap. Illustrationer, övervägande i sv/v. Sveriges Allmänna Konstförening Publikation lxxvi 1967 260s Kl. Mycket gott skick 150 kr.


Singer, Hans W.
Meister der Zeichnung Greiner Zwiundfünfzig tafeleln mit lich drucken nach des meisters originalen. A.Schumann's verlag/Leipzig 1912 54s Dek.klb. Gott skick 200 kr.


Sjöberg, Axel
Karling, Sten: Axel Sjöberg. 1960. Rikt illustr. 4:o. 380 sid. + 8 färgplanscher. Originalklotband med främre omslag. SAK publ 69. 200 kr.


Sjöberg, Axel
Bland kobbar och skär. Skisser och stämningar. Med förord av Roland Svensson. 1993. Rikt illustrerad, mest i färg. 19x26 cm. 80 sidor. Originalband med skyddsomslag. 250 kr.


Skovgaard, Niels
Rode, Aksel: Niels Skovgaard. Med en fortegnelse over hans malede arbejder ... 1943. Rikt illustr. 4:o. 426 sidor. Halvfranskt band, ryggen blekt. Exlibris. 250 kr.


Sköld, Otte
Söderberg, Rolf: Otte Sköld. 1968. Rikt illustr, även i färg. 4:o. 190 sidor. Originalklotband med främre omslag. SAK publikation 77. 120 kr.


Sköld, Otte
Sköld, Arna: Otte. En bok om Otte Sköld. 1960. Illustrerad. 312 sidor + planscher. Originalband. 90 kr.


Smoliansky, Gunnar
Gunnar Smolianskys fotografier från Slussen i Stockholm 1952 Trycktes i 1500 exemplar i samband med utställning Waldermarsudde1952. Byggförlaget kultur 2002 15s+24 st planscher i sv/v. Klb. ISBN 91-7988-225-0 Nyskick 280 kr.


Spurling, Hilary
Den okände Matisse Åren 1869-1908 Biografi, en fyllig och detaljrik bild av konstnärens liv. Reproduktioner och foto i sv/v+ 35 reproduktioner i färg på planschsidor. Norstedts 1998 480s Dek.ppb.+so ISBN 91-1-300642-8 Några smårevor på so Mycket gott skick 220 kr.


Starfalk, Annica Ramhöj, Nils (red.)
Nils Ramhöj Bilder av en far Texter avClas Axel Aurelius, David Lagercrantz, Anders Paulrud m fl. Mycket grikt illustrerad i färg ca 62 bilder. Starfalk 2006 176 s Format: 240 x 300 mm Dek.ppb.+so ISBN 91-974989-8-X Mycket gott skick 240 kr.


Sten, John
Romdahl, Axel L John Sten. 1950. Rikt illustrerad. 28x22 cm. 212 sidor + 8 färgplanscher. Helklotband med båda omslagen. 150 kr.


Stensman, Mailis
Ingemar Svensson. Älmhult, Apoteksförlagets konstförening, 1992. Rikt illustrerad, även i färg. 23x22 cm. 96 sidor. Häftad med originalomslag. 150 kr.


Strömberg, Marin
Kurt Jungstedt Om K Jungstedtskonstnärsskap med inblickar i det svenska och internationella konstlivet under modernismens brytningstid. Illustrationer, huvudsak i sv/v. Albert Bonniers Förlag 1945 317s Häftad uppsprättad, något naggad Gott skick 120 kr.


Sundkvist, John
Karin Ögren. Stockholm, Apoteksförlagets konstförening, 1995. Rikt färgillustrerad. 24x19 cm. 96 sidor. Häftad med originalomslag. 150 kr.


Sylvan, Bo
Einar Höste Mycket rikt illustrerad med foto i övervägande sv/v. Bokförlaget Signum 2005 143s Ppb.+so ISBN 91-87896-76-1 Mycket gott skick 120 kr.


Söderberg, Rolf
Otte Sköld Om O Sköld och hans konstnärsskap. Illustrationer i sv/v och färg. Sveriges Allmänna Konstförening 1968 187s Klb. Medbundet omslag Mycket gott skick 150 kr.


Söderberg, Rolf
Siri Derkert. 1974. Rikt illustrerad. 28x20 cm. 176 sidor + färgplanscher. Originalklotband med främre omslag. SAK publikation 83. 200 kr.


Söderberg, Rolf
Arne Jones. (1991). 160 sidor. 25x22 cm. Rikt illustrerad, även i färg. Dekorerat originalpappband. 150 kr.


Taipaleenmäki, Jusssi
En konstnär och hans bilder. Rikt illustrerad, mest i färg. 30x21 cm. 48 sidor. Huskvarna 1986. Nr 267 av 1000 numrerade exemplar. På försättset ett av konstnären egenhändigt tecknat och signerat självporträtt. Tillskrift på försättset. Text på svenska och engelska. Bilagt en Jubileumskatalog från Galleri Smedsbyn 1986. Illustrerad, 6 sidor, samma storlek som boken. 400 kr.


Terrasse, Antoine
Degas. London 1974. 60 sidor. 33x25 cm. Rikt illustrerad, även i färg. Dekorerat originalpappband. 150 kr.


Thorsteinsson, Gudmundur
Muggor Aevi Hans og list eftir Björn Th. Björnsson Helgafell 1960 178s Linband Lite smuts på pärm, lös pärm och inlaga, snedläst, illustrerad med planscher i sv/v och färg Gott skick 70 kr.


Titian
Williams, Jay: The World of Titian 1488-1576. Time-Life 1978. Rikt illustrerad, mest i färg. 31x23 cm. 192 sidor. Dekorerat originalpappband. 150 kr.


Toulouse-Lautrec
Bouret, Jean: Toulouse-Lautrec. Stockholm 1965. Rikt illustrerad, även i färg. 272 sidor. Originalband med skyddsomslag. 150 kr.


Toulouse-Lautrec
Landholt, Hanspeter: Henri Toulouse-Lautrec. Färgteckningar och akvareller. Stockholm 1955. Rikt illustrerad i färg. 30 sidor + 32 färgplanscher. Originalband. 150 kr.


Trotzig, Ulf
Sandström, Sven: Ulf Trotzig. Grafik. 1988. Rikt illustrerad, delvis i färg. 28x21 cm. 128 sidor. Originalband med skyddsomslag. Med förteckning och avbildning av samtliga Trotzigs grafiska blad. 170 kr.


Wahlbom, Carl
Loos, Viggo: Carl Wahlbom. Malmö, Allhem, 1949. Rikt illustrerad. 28x22 cm. 192 sidor. Originalband med skyddsomslag. 250 kr.


Velazquez
Borelius, Anton: Velazquez. 1951. Rikt illustrerad delvis i färg. 25x18 cm. 172 sidor + planscher. Originalband med båda omslagen. 150 kr.


Velazquez
Millner Kahr, Madlyn: Velazquez. The Art of Painting. New York 1976. Rikt illustrerad. XII+ 236 sidor. Originalband med skyddsomslag. 150 kr.


Wennerholm, Eric
Olle Olsson och hans Hagalund Spirituell och välskriven biografi om en konstnär och en klok och ömsint människa. Illustrationer i sv/v och färg. Bonniers 1977 117s Dek.ppb. ISBN 91-0-038315-5 Mycket gott skick 180 kr.


Vigeland, Gustaf
Lødrup, Hans P: Gustav Vigeland. Oslo 1944. Rikt illustr. 4:o. 264 sidor. Dekorerat originallinneband. Ryggetiketten naggad. 200 kr.


Willoch, Sigurd
Malaren Thomas Fearnley Illustrationer i sv/v. Gyldendal Norsk Forlag 1932 283s Häftad Gulnad, naggad Gott skixk 120 kr.


Wågström, Thomas
Slaget noll / The zero moment Fotokonst i sv/v. Journal 2006 c.a. 66s Klb.+so ISBN 91 975770 3 0 Mycket gott skick 120 kr.


Zetterquist, Kajsa
Märta och Jérôme Zetterquist Presentation av ett kosntnärspar och konstnärsskap gjord av dottern. Illustrationer i färg och foto i sv/v. Rackstadmuseet 2003 126s Häftad ISBN 91-631-4685-1 Mycket gott skick 360 kr.


Zeuthen, Ernst
Knuth, Egil: Ernst Zeuthen 1880-1938. Tryckt 1943. Rikt illustr. 4:o. 226 sidor + 18 färgplanscher och en utvikbar släkttavla. Gediget halvfranskt originalband med ryggdekor. Tillskrift på försättset. 300 kr.


Zorn, Anders
Brummer, Hans Henrik: Zorn. Svensk målare i världen. 1975. Rikt illustrerad, även i färg. 31x23 cm. 92 sidor. Dekorerat originalband. 170 kr.


Åkerman, Mats
Retur Målningar, teckningar och texter. Sv/v och färg. Förord av Karsten Thurfjell. Carlssons 2003 80s Ppb.+so ISBN 7203511091 Mycket gott skick. 90 kr.


Åström, L-E, Holmér, F, Bjuström, P
Sven Erixsons konst Om S-E Erixsons och hans konstnärsskap. Reproduktioner och foto i övervägande sv/v. Sveriges Allmänna Konstförening Publikation lxxv 1967 213s Klb. Medbundet omslag Mycket gott skick 150 kr.



Eric Grate Illustrationer i sv/v och färg. Sveriges Almmänna Konstförening Publikation Ixxxvii 1978 159s Hlv.fr. Mycket gott skick 200 kr.



Torsten Bergmark Utställningskatalog Illustrationer i sv/v och färg. Offsettryck AB 1984 56s Häftad Visst slitage på pärm Gott skick 50 kr.



Bo Beskow llustrationer i sv/v och färg. Utställningskatalog till Norrköping museum 1965 Häfte Gott skick 40 kr.



Bror Hjort FIB:s konstmappar. 10 planscher i färg. Något missfärgad mapp. Några smårevor på planscher. Gott skick 90 kr.



Einar Forsteh retrospektivt femtio år Konstkatalog illustrationer i sv/v. Liljevalchs Konsthall 4-30 april 1973 Katalog 254 63s Häftad Gott skick 70 kr.



Gauguin i Söderhavet Illustrationer i sv/v och färg. Etnografiska National Museet Nationalmuseum Stockholm 1970 114s Mycket gott skick 70 kr.



Evert Lindfors Utan returbiljett Sammanställd och med förord av Lars Nygren. Med hjälp av dagbokanteckningar under 55 år. Foto i sv/v med bildbilaga i färg. Carlsson Bokförlag 2001 240s Dek.ppb. ISBN 91-7203-412-2 Mycket gott skick 140 kr.



Marc Chagall Utställningskatalog med konstnärsbiografi. Illustrerad med reproduktioner i sv/v och färg+ foto i sv/v. Moderna Museet 1982 160s Dek.ppb. ISBN 91 7100 215 4 Lite kantstött Mycket gott skick 140 kr.



Boken om Gallen-Kallela Holger schildts förlag 1947. Hfd. 231 s 900 g. Rygg nertill samt upptill nött. Inlagan osprättad oskuren. Sv/v + färgill. 120 kr.


Order via E-mail: order@kleynes.se

Åter till Innehållsförteckningen (Return to Table of contents)

Åter till första sidan (Return to First page)