KLEYNES ANTIKVARIAT
Historia, Arkeologi, Företag & Biografier
Beställ genom att först markera och kopiera den bok Du är intresserad av.
Klicka sedan på vår E-post-adress som finns sist i varje avdelning och "klistra in" boken i
meddelanderutan. Glöm inte att notera eget namn och postadress. Beställningar kan förstås också
göras via post eller telefon.
Kleynes Antikvariat, Box 219, 651 06 Karlstad, Sweden
Tel 054-14 44 10
Försäljningsvillkor (Terms of sale)
Åter till första sidan (Return to First page)
Arkeologi
Uppdaterad 0902098
b> Baumann, Hans
Lejonport och labyrint. 1967. Illustrerad, även i färg. 192 sidor + planscher. Originalband med skyddsomslag. 120 kr.
Bolander, Knud Graah
Invasionskust. Strövtåg i forntid. 1968. Illustr. 224 sidor + planscher. Originalband med skyddsomslag. 150 kr.
Broberg, Jan
Ruinstäder och sagofolk Tolv uppsatser för att klargöra sanning bakom myter och och hypoteser kring försvunna folk, gåtfulla länder och märkliga ruinstäder. Illustrationer i sv/v. Zindermans 1968 128s Dek.ppb.+so Mycket gott skick 70 kr.
Broholm, H C
Danmarks Bronzealder, 1-4. København 1943-49. Rikt illustrerade. Stor 4:o. Totalt ca 1200 sidor + planscher. Fyra nyare halvklotband med alla främre och bakre omslag. 1200 kr.
Budge, E. A. Wallis
The rosetta stone Om rosettastenen på engelska. Illustrationer i sv/v. Published bu the trustees of the Brittish museum 1957 8s Häftad Böjda hörn Gott skick 110 kr.
Burenhult, Göran
Speglingar av det förflutna. 1986. Rikt illustrerad, mest i färg. 30x23 cm. 352 sidor. Originalklotband med skyddsomslag. 200 kr.
Carpiceci, Alberto C.
Pompeji Idag och för 2000 år sedan Denna studie ger en levande föreställning om hur det var i Pompeji för tvåtusen år sedan. Illustrationer och foto i färg. Serie Italia aristica 24 1988 111s Häftad Mycket gott skick L178 70 kr.
Ceram, C W
Så talade fynden. Arkeologins frammarsch i text och bild. 1958. Illustrerad med 310 svartvita bilder och 16 färgplanscher. 360 sidor. Dekorerat originalband. 150 kr.
Ceram, C W
Efter 4000 år. Hetiternas gåta löses. 1956. Illustrerad. 240 sidor + planscher och en utvikbara karta. Originalband. 120 kr.
Däniken, von Erich
Gudasäd Intelligens planer och spår. Planscher i färg, foto i sv/v. Berghs 1973 256s Häftad Gott skick. L087 100 kr.
Däniken, von Erich
Tillbaka till stjärnorna Argument för det omöjliga Explosiv tes om att vår jord skulle ha haft besök av astronauter från främmande planeter. Illustrerad med teckningar och planscher i sv/v. Berghs 1973 176s Häftad Uppsprättad Mycket gott skick 80 kr.
Eriksson, B G / Löfman, C O
Sagan om Sverige. Bilder från forntiden. Rikt färgillustr. 28x23 cm. 256 sidor. Originalband med skyddsomslag. 200 kr.
Gough, Michael
Den fornkristna kulturen. Fem sekel historia, tro och konst. 1963. Illustr. 246 sidor. Originalklotband med skyddsomslag. 150 kr.
Gustaf IV Adolf
Arkeologiska forskningar och fynd. Studier utgivna med anledning av H. M. Konung Gustaf VI Adolfs sjuttioårsdag 11. 11. 1952. Stockholm 1952. Rikt illustrerad. 30x23 cm. (4) + 466 sidor + planscher, varav några i färg. Helt dekorerat skinnband, pärmarna nötta. Nr 103 av bibliofilupplagan, tryckt för namngiven ägare (Ivan Hägerlund). Malmström sid 62. 300 kr.
Gustaf VI Adolf
Arkeologiska studier tillägnade H. K.H. Kronprins Gustaf Adolf utgivna av Svenska fornminnesföreningen. Stockholm 1932. Rikt illustrerad. 28x22 cm. 400 sidor + en utvikbar karta. Halvfranskt band med båda omslagen medbundna. 400 kr.
Gustaf VI Adolf
The Museum of Far Eastern Antiquites (Östasiatiska Samlingarna) Stockholm. Bulletin No. 4. Dedicated to His Royal Highness Crown Prince Gustaf Adolf. Stockholm 1932. Illustrerad. 27x20 cm. VIII + 324 sidor + 60 planscher, 9 inklistrade planscher och teckningar i texten. Grönt halvfranskt band. Lyxupplaga tryckt i 100 exemplar, detta nr 57 tryckt för Fil dr Emil Hultmark. 700 kr.
Gustaf VI Adolf
Forntid för framtid. Festskrift till kung Gustaf Adolf den 11 november 1972 utgiven av Svenska arkeologiska samfundet och Sveriges Radio. Malmö 1972. Illustrerad. 268 sidor. Originalband med skyddsomslag. 150 kr.
Gustaf VI Adolf
Med kungen på Acquarossa. Den arkeologiska utgrävningen av en etruskisk stad. Allhem 1972. Rikt illustrerad, även i färg och med utvikbara planscher. 27x19 cm. 200 sidor + planscher. Dekorerat originalklotband. Text av Erik Wetter, Carl Eric Österberg, m fl. 200 kr.
Hagberg, Ulf Erik Lundborg, Lennart
Skattgömmor och fornfynd i Sverige Om arkeologins teknik och om spännande utgrävningar och sensationella fynd. Foto i sv/v. Nybloms förlag 1962 170s Ppb.+so Mycket gott skick 70 kr.
Karlgren, Bernhard
Septentrionalia et Orientalia. Studia Bernhardo Karlgren A. D. III. Non Oct. Anno MCMLIX Dedicata. Stockholm 1959. Illustrerad. 24x17 cm. 492 sidor. Häftad med originalomslag. Ouppskuren. Malmström sid 89. 250 kr.
Lothe, Henri
Klippmålningarna i Sahara. Upptäckten av en svunnen ökenkultur. 1959. Rikt illustr. 192 sidor + planscher. Dekorerat originalpappband. 150 kr.
Nilsson, Martin P:n
De arkeologiska upptäckterna i den klassiska södern och den forna orienten De klassiska länderna före 1870, Grekland efter 1870, Italien efter 1870, Egypten, Främre Asien, det romerska rikets provinser. P.A. Norstedt & Söners Förlag 1933 315s+13s. Hlv.klb. Något sned, gulnad rygg och inlaga, ex libris Mycket gott skick 130 kr.
Pringle, Heather
Mumiekongressen Vetenskap, besatthet och den eviga döden Illustrerad med 16 planscher i färg och sv/v. Forum bokförlag 2001 263s Ppb.+so ISBN 91-37-11943-5 Mycket gott skick 120 kr.
På jakt efter det förgångna
. Det Bästa 1982. Rikt illustrerad, mest i färg. 30x23 cm. 336 sidor. Originalklotband med skyddsomslag. 200 kr.
Schreiber, Herman & Georg
Sjukna städer. En bok om glans och undergång. 1956. Illustrerad. 304 sidor + planscher. Dekorerat originalband. Diskret namnteckning på försättset. 150 kr.
Sjöberg, Jan Eric
Att återerövra det förflutna Georg F.L. Sarauw botanikern som bel arkeolog Inblickar i ämnets utveckling även i europeiskt perspektiv. Illusrterad med foto i sv/v och färg. Göteborgs astadsmuseum 2005 328s Ppb.+so ISBN 9185488 74 7 Mycket gott skick 200 kr.
Stacy-Judd, Robert B
Atlantis: Mother of Empires Adventures limmited press 1999 Paperback. 22 x 28 cm. 336 pp. 1,1 kg. 932813690 Very good condition 220 kr.
Stenberger, Mårten / Klindt-Jensen, Ole
(Redaktörer) Vallhagar. A Migration Period Settlement on Gotland/Sweden, I-II. 1955. Illustrerad. 28x21 cm. 644; 645-1208 sidor + utvikbara planscher och 4 utvikbara kartor i en ficka. Två häftade volymer med (naggade) sk.omslag. Dedikation från MS i del I. 750 kr.
Woolley, Leonard
Det glömda riket. 1955. Illustrerad. 192 sidor + planscher. Häftad med originalomslag. 120 kr.
Order via E-mail: order@kleynes.se
Åter till Innehållsförteckningen (Return to Table of contents)
Åter till första sidan (Return to First page)
Antiken
Uppdaterad 0902098
Aristofanes
Five Comedies. 1948. Illustrerad av Laszlo Matulay. 288 sidor. Originalband med (naggat) skyddsomslag. 120 kr.
Bergman, Johan
På klassisk mark. Studier och minnen från ett års vandringar i den antika kulturens länder. 1896. Illustrerad. 25x17 cm. XII+310 sidor. Halvfranskt lite nött band (Nanna Grönvall, Malmö) med främre omslaget medbundet. 150 kr.
Bergman, Johan
Antiken. Essayer. 1906. (8)+192 sidor. Halvklotband. Dedikation på försättset: "Vännen Oscar Östergren från författaren" samt Östergrens namnteckning. 150 kr.
Bergman, Johan
Ur forntidens sång. 1908. (2)+108 sidor. Halvfranskt band med främre omslaget medbundet. Exlibris: B Qvarnström. 150 kr.
Bergman, Johan
Antikens poesi. Från äldsta tider till folkvandringstidevarvet. 1945. Illustrerad. 216 sidor. Originalband. 140 kr.
Bergstedt, Hugo
Kort grekisk kulturhistoria. 1921. (4)+180 sidor. Dekorerat originalklotband. 150 kr.
Boëthius, Axel
Hur Rom byggdes under Antiken Orientering i aktuella ämnen under red. Av Knut Tynell. Framställning avsedd att ge en allmän bild av utvecklingens gång.Illustrerad med foto i sv/v och ritningar med utvikbar karta/ritning över Forum Romanum Albert Bonniers Förlag 1938, 373s Hlv. klotband. Namnteckning, inlaga släpp något från rygg, understrykningar, anteckningar. Fint skick 90 kr.
Boito, Arrigo
Nero. Tragedi i fem akter. 1926. Översättning av Ane Randel. 136 sidor. Häftad med originalomslag. Med Ivar Vennerstöms (landshövding i Värmland 1936-45) namnteckning på titelsidan. 120 kr.
Bowra, C M
The Greek Experience. London 1959. Illustrerad. XIV+214 sidor + planscher. Originalband med (naggat) skyddsomslag. 150 kr.
Brøgger, Kr Fr
Erotikk og politikk under den romerske republik. Oslo 1942. Illustrerad. 240 sidor. Halvklotband. 200 kr.
Böök, Fredrik Hallström, Per Lamm, Martin (red.)
Grekisk poesi Hesiodos, Tyrtaios, Solon Pindaros, Backylides, Kallimachos, Theokritos Grekiska epigram. Albert Bonniers 1929 362s Hlv.fr. Lite skavd pärm Övrigt mycket gott skick 90 kr.
Carcopino, Jérome
Dagligt liv i antikens rom Prisma 1961 pocket, 300 s, namn. L038 50 kr.
Carcopino, Jérôme
Dagligt liv i antikens Rom Om stadsplan, trafikproblem, gatuliv, sociala klasser, umgängesseder, religion, undervisning, familjeliv, kvinnans ställning m.m. Prisma 1976 Ppb.+so ISBN 91-518-1045-X Små revor på so Mycket gott skick 120 kr.
Centerwall, Julius
Romas kristna katakomber. 1881. Illustrerad. Frontespis + 130 sidor. Privatbundet halvfranskt band. 150 kr.
Cottrell, Leonard
The Great Invasion. How the Romans conquered Britain. London 1960. Illustrated. 220 ppn + plates. Publisher's cloth with dust-jacket. 150 kr.
Dahl, Bastian
Latinsk litteraturhistorie. Kristiania 1889. XXII+ 528 sidor. Gediget halvfranskt band. Bollnäs, Gust. Andersson Bokbinderi. 180 kr.
Etienne, Robert
Pompeji. Das Leben in einer antiken Stadt. Stuttgart 1974."Mit 45 Zeichnungen, 25 Fotos und einem Gesamtplan." 460 pp + plates. Publisher's cloth with dust-jacket. 200 kr.
Euripides
Herakles Ion Översättning från grekiskan av Tord Bœckström. Forum 1966 156s Dek.ppb.+so Mycket gott skick 90 kr.
Euripides
Backantinnorna Tolkad av Jan Mogren. Gleerups 1950 78s Häftad Liten rev på främre pärm, gulnad Mycket gott skick 70 kr.
Euripides
Backantinnorna Från grekiskan av Tord Bœckström. Illustrationer av Niels-Henry Mörck. Tryckt i 450 ex, nr 231 Albert Ekmans fond 1952 109s Ppb. Skada på rygg, kantstött, ex libris Gott skick 110 kr.
Euripides
Orestes Backanterna Översättning av Tord Bœckström 1958 169s Forumbiblioteket nr 99 Häftad Uppsprättad Mycket gott skick 90 kr.
Fidias
Poulsen, Vagn: Fidias. 1949. Rikt illustrerad. 25x17 cm. 112 sidor + planscher. Originalband med båda omslagen. 150 kr.
Flacelière, Robert
Dagligt liv i antikens Grekland Om grekernas vardagstillvaro, hur deras samhällsinstitutioner fungerade och om olikheterna i livsstil mellan Aten, Sparta och Korint. Illustrerad med 14 planschsidor i sv/v. Prisma 1969 325s Klb.+so Gulnad so, namnteckning Mycket gott skick 120 kr.
Fries, Carl
Romersk ordning. En medelhavsbok. 1975. Rikt illustrerad. 23x19 cm. 312 sidor. Originalklotband med skyddsomslag. 170 kr.
Furumark, Arne
Redan de gamla grekerna. 1961. 120 sidor + planscher. Häftad med originalomslag. 120 kr.
Furumark, Arne
Det äldsta Italien. 1947. "Med 70 illustrationer." 176 sidor. Ouppskuren. 150 kr.
Furumark, Arne
Hellener och barbarer. 1962. 140 sidor + planscher. 120 kr.
Gibbon, Edward
Romerska rikets nedgång och fall I+II Romerska rikets nedgång och fall .I, år 180-476 675s. II, 272s Hlv.fr. +utvikbar karta.Ljus 1946 2200 gr.Gott skick 220 kr.
Harrie, Ivar
Poeten Horatius Monografi med ett stycke levande romersk kulturhistoria och tolkningar av Horatius dikter. Illustrerad med 31 fotografier. Forum 1959 108s Rygg klb. Liten reva på främre so Mycket gott skick 90 kr.
Harrie, Ivar
Det antika dramat från Aiskhylos till Menandros Handbok till radioteaterns huvOm den hellenska kulturmiljön och den demokrati som bar fram skådespelen. Illustrerad med foto i sv/v. Sverige Radio 1958 144s Dek.ppb. Namnteckning mycket gott skick 80 kr.
Harrie, Ivar
Sju grekiska sagor Essayer. Sagan om Orfeus, Herakles, Oidipus, Sköna Helena, Skeppet Argo, Prometheus och Agamemnons döttrar. Illustrationer i sv/v. Hugo Gebers Förlag 1939 211s Klb. Medbundet omslag, marmorerat snitt Mycket gott skick 190 kr.
Harrie, Ivar
Athenare Essayer Den första athenaren, Aishylos, Thukydides, Isokrates, Menander, Epikuros. Illustrerad med foto i sv/v. Hugo Gebers Förlag 1927 211s Hlv.klb. Visst slitage på pärmens kanter, medbundet omslag, namnteckning Mycket gott skick 140 kr.
Hedén, Eva
Grekiska sagor Lättsläst och spännande med alla de välkända gudarna och personerna i mytologin. Illistrerad av Yngve Svalander. Fabel Bokförlag 1991 262s Ppb.+so ISBN 91-7842-110-1 Överstryken namnteckning Mycket gott skick 80 kr.
Hellquist, Olof (övers.)
Striden mellan grodorna och mössen (Batrachomyomachia) C.W.K. Gleerups förlag 1926 66s Häftad Tummad, exlibris Gott skick 120 kr.
Henrikson, Alf
Antikens historier, I-II. 1975. Illustrerad. 320; 432 sidor + 32 planschsidor. Två originalklotband utan skyddsomslag. 280 kr.
Henriksson, Alf
Pytheas resa till Thule A Henrikssons översättning av greken Pytheas' redogörelse för sin seglats till Norden för över 2300 år sedan. Bokförlaget Bra Böcker 1985 196s Ppb.+so Mycket gott skick 70 kr.
Henriksson, Alf
Antikens historier I-II Det romerska riket med planscher i sv/v och teckningar av Håkan Bonds. Bonniers 1981 320s+432s Ppb+so ISBN 91-0-025983-7 Smånaggat so, namntecjning Övrigt i mycket gott skick L055 120 kr.
Henriksson, Alf
Hos etruskerna. 1977. Illustrerad av Björn Berg. 192 sidor. Originalklotband med skyddsomslag. 150 kr.
Henschen, W A
Hjelpreda till Cornelius Nepos, 1-3, innehållande: 1) ordagrann öfwersättning. 2) öfwersättning till ledig swenska, 3) anmärkningar och hänwisningar till de wanligaste grammatikerna; ... Helsingborg 1869. 90+78+72 sidor. De tre delarna i ett brunt halvfranskt band. 180 kr.
Herrlin, Olof
En alexandrinsk kvartett. 1968. Illustrerad. 108 sidor. Halvklotband med båda omslagen. Bollnäs, Gust. Andersson Bokbinderi. 150 kr.
Homeros
Iliaden. Från grekiskan av Erland Lagerlöf. Bearbetning och inledning av Gerhard Bendz. 1992. XII+396 sidor. Dekorerat originalpappband. 150 kr.
Homeros
Odyssén. Från grekiskan av Erland Lagerlöf. Bearbetning av Gerhard Bendz. Företal av Harry Martinson. 1992. VII+316 sidor. Dekorerat originalpappband. 150 kr.
Homeros.
Wifstrand, Albert: Homeros. 1951. Frontespis + 78 sidor. Helklotband med båda omslagen. I serien Världsförfattare. 120 kr.
Horatius
Harrie, Ivar: Poeten Horatius. 1936. Illustrerad. 160 sidor. 150 kr.
Horatius
Sjöblom, S L Horatius' Oden. Översättning i urskriftens versmått. 1921. (4)+XVI+168 sidor + ett inklistrat rättelseblad. Originalband. 120 kr.
Hornborg, Eirik
Roms tredje storhetstid. 1941. Illustr. Stor 8:o. 328 sid. 180 kr.
Husen, Chr. v.
Nausikaa och templet i Dodona. Roman från grekiska forntiden. Öfversättning af Josef Lindquist. Norrköping, M W Wallberg, 1880. (6)+224 sidor. Halvklotband. Försättsets fria blad urtaget. Med Gunnar Qvarnströms namnteckning på titelsidan och boktryckarens diskreta stämpel. Exlibris: B Qvarnström. "Bunden hos Bröderna Rosenlöf Kungsgården." 170 kr.
Hutton, Edward
Pietro Aretino. Furstarnas gissel. Stockholm 1923. Porträttplansch + 160 sidor. Häftad med originalomslag. 120 kr.
Larsson, Hans Lindskog, Claes Nilsson, Martin P:N
Athena Bilder ur den Hellenska kulturvärlden För den större allmänheten skildringar ur den grekiska kulturen och historien. Med 16 planscher i sv/v. Hugo Gebers förlag 1917 249s Hlv.fr. medbundet omslag. Slitage på rygg, inlaga släppt fråmn rygg. Gott skick. 160 kr.
Lindfors, And. Otto
Handbok i Romerska Antiqviteterna. Örebro, N M Lindh, 1830 (andra förbättrade upplagan). (10)+510 sidor + 8 graverade planscher, varav tre utvikbara. Något senare halvklotband. Bokhandelsstämpel på titelsidan. 400 kr.
Lönborg, Sven
Dike och Eros. Människor och makter i forntidens Aten, 1-2. 1927. Illustrerad. 284; 280 sidor + planscher. Två originalband. En tredje del utkom tio år senare. 250 kr.
Mainzer, Ferdinand
Kampen om arvet efter Caesar. 1941. Illustrerad. 320 sidor + planscher. Originalband. Lite solkig rygg. 120 kr.
Ovidius.
Die Metamorphosen des P. Ovidius Naso. Erster Band Buch I-VII. Herausgegeben von R. Ehwald. Berlin 1915. VIII+384 sidor. Halvfranskt band med fem upphöjda bind. 180 kr.
Pearson, John
Arena. The Story of the Colosseum. Norwich 1973. Profusely illustrated. 24x18 cm. 192 pp. Publisher's cloth wit dust-jacket. 250 kr.
Perowne, Stewart
Roman mythology Origins, Gods, State Cult, Newcomers, Epicureans and Stoics, Immortal Longings, Orontos, Nile and Tiber m.m. Illustrerad med foto i sv/ och färg. The Hamlyn Publishing Group Limited 1975 141s Dek.ppb. ISBN 0 600 03347 3 Lite naggad Övrigt i mycket gott skick 140 kr.
Poulsen, Frederik
Romerska kulturbilder. Stockholm 1946. Rikt illustrerad. 26x18 cm. 348 sidor. Originalklotband. 200 kr.
Quennell, M & C H B
Everyday Life in Roman Britain. 1957. Rikt illustrerad. X+128 sidor + färgplanscher + en utvikbar karta. Originalband med skyddsomslag. 120 kr.
Risberg, Bernhard
Catullus och Horatius i urval. 1954. VI+138 sidor. Samt: Ihrmark, Olle: ordlista till Catullus och Horatius, 1953. (2)+30 sidor. De två verken i ett halvffranskt band. 150 kr.
Schück, Henrik / Sjöqvist, Erik
Rom. En vandring genom seklerna, I-II. 1923 (ny reviderad upplaga). Illustrerad. 28x20 cm(8)+276;(8)+276 sidor + planscher och utvikbara kartor. Två häftade volymer. 300 kr.
Seedorf, Hans H
Pompeij. Breve fra Byen som ikke ville dø. København 1977. Illustrerad. 208 sidor. Häftad med originalomslag. 120 kr.
Sjövall & Wistrand
Latinsk poesi i urval, I-II. 1958-62. 142 + 143-452 sidor. Två gröna halvfranska band med alla omslgen medbunda. 220 kr.
Stobart, J C
Hellas' härlighet. En skildring av Greklands kultur under forntiden. 1915. Illustr med 59 helsidesplanscher och 40 textbilder. Liten 4:o. X+296 sidor + planscher. Helklotband. 250 kr.
Sundén, J M
De romerska antikviteterna till de studerandes tjänst. 1925. XII+552 sidor. Halvklotband. 150 kr.
Thylander, Hilding
Den grekiska världen. 1986. Illustr. 548 sidor + planscher. Originalband med skyddsomslag + 7 kartor i en pappkassett. 250 kr.
Törne, Bengt von
Från Domitianus till Gustav III. Ett romerskt kejsarstadions öden genom tiderna. 1935. Illustrerad. 252 sidor. Häftad med originalomslag. En lagad reva (3 cm) i främre omslaget. 120 kr.
Warner, Rex
Men of Athens. The story of fith century Athens. London 1972. Profusely illustrated, partly in colour. 25x19 cm. 264 pp. Publisher's cloth with dust-jacket. 250 kr.
Wifstrand, A
Homeros I serien Världsförfattare.Natur och kultur 1951, 78s. Häftad frontespies, röd snitt, böjt hörn frmre pärm, namnteckning Mycket gott skick 60 kr.
Wifstrand, Albert
Tider och stilar. 1944. 256 sidor. Häftad med originalomslag. Lite naggade omslag. 120 kr.
Zilliacus, Emil
Eros och Eris Studier i grekisk poesi Hugo Gebers Förlag 1948 178s Klb. Ex libris, marmorerat snitt, medbundet omslag Mycket gott skick 220 kr.
Zilliacus, Emil
Lans och lyra Litterära studier och kåserier. O Hesiodos, attiskt krigsdrama, Horatius m.m. Gebers 1959 225s Klb.+so Småfläckar på främre so, namnteckning Mycket gott skick 120 kr.
Zilliacus, Emil
Choros Studier över grekisk körlyrik Alkman, Ibykos, Simonides, Pindaros. Hugo Gebers Förlag 1939 222s Rygg klb.ex libris, medbundet omslag, författarens dedikation Mycket gott skick 280 kr.
Zilliacus, Emil
Grekiska epigram. 1954 (2a uppl). Illustr. 152 sidor. Originalklotband. 120 kr.
Zilliacus, Emil
Grekisk lyrik. 1945. 284 sidor. Halvfranskt band. Bollnäs, Gust. Andersson Bokbinderi. 170 kr.
Zilliacus, Emil
Aischylos I serien Världsförfattare. Om den grekiska tragedien och Aischylos, De skyddsökande, Perserna m.m. Holger Schildts Förlag 1951 96s Rygg klb., lätt skavda hörn, ex libris, medbundet omslag, författarens dedikation, frontes spies Mycket gott skick 220 kr.
Zilliacus, Emil
Grekisk lyrik Archilochos, Eligi, Lesbisk sång, Anakreon, Gravepigram m.m. Hugo Gebers Förlag 1945 282s Häftad Mycket gott skick 100 kr.
Order via E-mail: order@kleynes.se
Åter till Innehållsförteckningen (Return to Table of contents)
Åter till första sidan (Return to First page)
Nordisk Historia
Adlerbeth, Gudmund Jöran
Historiska Anteckningar, 1-2. Stockholm 1892-93.
Porträttplansch + XXXII+284 (innehållsförteckningen, s. 281-84 bunden först); VI+410
sidor. De två delarna i ett helklotband. Biblioteksstämpel på främre pärmens
insida. 250 kr
Ahnlund, Nils
Från medeltid och vasatid. Historia och kulturhistoria. 1933. 224 sidor.
Halvklotband, av Maj Laurent, med båda omslagen medbundna. Exlibris: Arthur Elgstrand och
Karin Segerstedt. 180 kr
Ahnlund, Nils
Axel Oxenstierna intill Gustav Adolfs död. Stockholm 1940.
Porträttplansch + 754 sidor. Dekorerat originalband med främre omslaget
medbundet. 250 kr
Ahnlund, Nils
Svenskt och nordiskt från skilda tider. 1943. 296 sidor.
Häftad med originalomslag. 120 kr
Bertil Almgren ("Huvudmedarbetare".)
Vikingen. Stockholm 1973. Rikt illustrerad, även i färg.
30x29 cm. 288 sidor. Dekoreratoriginalklotband med skyddsomslag. 200 kr
Förutom fotografier är boken illusterad med teckningar av Åke Gustavsson.
Andersson, Ingvar
Sveriges historia. 1960. (femte uppl). Illustrerad. 488 sidor + planscher.
Dekorerat originalklotband. 150 kr
Andersson, Ingvar Erik XIV. Stockholm 1979 (fjärde utvidgade upplagan). Illustrerad. 320 sidor +
planscher. Originalband. Namnteckning på försättset. 120 kr
Andgren, Sigfrid
Konung och ständer 1809-1812. En studie i maktdelnngslärans
tillämpning. Lund 1933. XVI+356 sidor. Häftad med originalomslag, främre omslaget med
veck. Dedikation på detsamma. 120 kr
Armfelt
Tegnér, Elof: Gustaf Mauritz Armfelt, I-III. Efter Armfelts efterlämnade
papper samt andra handskriftern och tryckta källor. Stockholm 1893-94 (andra upplagan).
Porträttplansch + (2)+XII+410; (2)+IV+408; (2)+IV+472 sidor. Tre vackert dekorerade röda
skinnryggsband. 500 kr
Attorps, Gösta
Fältkamratere till Fänrik Stål.1939. 184 sidor + en utvikbara
karta. Häftad med originalomslag, lite solkigt. 120 kr
Beckman, Margareta
Aurora von Königsmarck. Svenska bland härförare i
stormaktstidens historia. 1998. 25x17 cm. Rikt illustrerad. 160 sidor. Dekorerat
originalpappband. 140 kr
Bengtsson, Frans G
Karl XII:s levnad, I-II. 1989. 344 + 324 sidor. Dekorerat
originalpappband. 150 kr
Bergsten, Magnus (Redaktör)
Stormaktstid. En antologi om svenskt 1600-tal. 1998.
Illustrerad. 144 sidor. Dekorerat originalpappband. 120 kr
Bergsten, Magnus (Redaktör)
Stormaktstid. En antologi om svenskt 1600-tal. 2004.
Illustrerad. 144 sidor. Dekorerat originalpappband. 120 kr
Björnsson, Anders
Den korta marschen. Betraktelser över svensk och europeisk
historia. 1996. 196 sidor. Häftad med originalomslag. 90 kr
Bring, S E
Sveriges historia. Källor och litteraturförteckning. 1945. XX+
904 sidor. Dekorerat originalklotband. ”Sveriges historia till våra dagar.
Femtonde delen.” 150 kr
Bååth, A U
Nordiskt forntidslif. Stockholm utan år (sent 1800-tal). (2) + IV +
242 sidor. Sammanbunden med samme författares: Sagan om Grette den starke. Tolkad från
fornisländskan. Lund 1901. III-XII + 282 sidor. Troligen saknas ett blad med förtitel
(sid I-II)? Två arbeten i ett samtida halvklotband. Första arbetet med främre häftesomslaget
medbundet (naggat i inre marginalen) och med författarens dedikation till professor Gustaf
Ljunggren. 250 kr
Carl X Gustaf och Danmark.
Källkritik och krigshistoria. Redaktör: Arne Stade.
1965. 448 sidor. Häftad med originalomslag. Delvis ouppskuren. Carl X Gustaf -
Studier 1. 180 kr
Carlson, H I
Anmärkningar vid Herr Professor And. Fryxells skildring af Emanuel Swedenborg uti hans
berättelser ur svenska historien, 43:dje delen. Stockholm, Nya Kyrkans bekännares förlag,
1876. 74 sidor. 18x11 cm. Häftad med originalomslag,
ouppskuren. 150 kr
Constitutions-Utskottet
Riksens höglofl. Ständers Constitutions-Utskotts betänkande rörande
national-representationen med tillhörande handlingar och protocoll.
Stockholm, Olof Grahn, 1810. 46 sidor. Samt: Utdrag af Riksens höglofl.
Ständers Costitutions-Utskotts protocoll den 5 decemb. 1809, och
22 dec. 1809. 46 sidor. Stockholm, Olof Grahn, 1810. Samt;
D:o den 6 februari 1810. 48 sidor. Stockholm, J P Lindh, 1810.
Samt: D:o d. 17 febr. 1810. 66 sidor + 3 utvikbara tabeller och ett
rättelseblad. De fyra skrifterna inbundna i ett samtida halvfranskt
band. Åskilliga samtida och en del senare bläckunderstrykningar. 400 kr
Ett par äldre namnteckningar på titelsida och försätts. Med
publicisten och kunglige sekreteraren Wilhelm Fredrik Dalmans
(1801-1881) namnstämpel på försättset. Carlander III, sid 455.
Dahlberg, Hans
Östersjön. Kampen om ett hav 862-1990. 1990. Rikt illustrerad.
24x17 cm. 248 sidor. Originalband med skyddsomslag. 180 kr
Ekhammar, Hugo
Det forntida östersverige och svenskdomen. 1944 (andra upplagan).
25x18 cm. 430 sidor + 2 kartor, varav en utvikbar. Skinnryggsband med främre omslaget
medbundet, ryggen lit nött. 250 kr
Eneberg, Kaa
Tvingade till tystnad. En okänd historia om några svenska
familjeöden. 2000. Illustrerad. 188 sidor. Originalband med
skyddsomslag. 150 kr
Eneberg, Kaa
Förenkelsens barn. Svenskarna som drog österut. 2003. Illustrerad.
208 sidor. Originalband med skyddsomslag. 150 kr
Englund, Peter
Ofredsår. Om den svenska stormaktstiden och en man i dess mitt. 1992.
Illustrerad. 632 sidor + planscher, varav några i färg. Dekorerat
originalpappband. 150 kr
En konungs gärning
(Gustaf V). 1947. Illustrerad. 4:o. (12)+474 sidor.
Originalband med färgat övre snitt. 300 kr
I redaktionskommittén ingick bl a Hans Otto Ramel, Oscar Wieselgren,
Erik Wästberg och Per-Erik Lindorm.
Englund, Peter
Ofredsår. Om den svenska stormaktstiden och en man i dess mitt.
1992. Illustrerad. 632 sidor + planscher, varav några i färg. Dekorerat
originalpappband. 180 kr
Engman, Max
Lejonet och dubbelörnen. Finlands imperiella decennier 1830-1890. Atlantis 2000. Illustrerad.
408 sidor. Originalband med skyddsomslag. 120 kr
Fleetwood, H
Svenska medeltida biskopssigill, I (allt som utkom). 1951. 28x20 cm.
104 sidor + planscher med 79 avbildade sigill. Ouppskuren, nyskick. 200 kr
Forsgren, Gustaf
Bidrag till svenska gref- och friherreskapens historia 1561-1655.
I: Erik XIV:s och Johan III:s tid. Ak. avhandl. Stockholm 1885. (8)+218+XXXX sidor. Häftad med
originalomslag, ouppskuren. 150 kr
Forsell, Carl af
Statistik öfver Sverige, grundad på offentliga handlingar. Jemte
en karta öfver den nordiska halfön. Fjerde upplagan, tillökt och förbättrad. Stockholm 1944.
XIV+464 sidor + en utvikbar karta (med en reva 2,5 cm, utan pappersförlust). Samtida
halvfranskt band. 300 kr
Forssell, H
Valda skrifter av Hans Järta, 1-2. Stockholm 1882-83. Porträttplansch
+ (2)+CLXVIII+392; (4)+648 sidor. Två halvfranska band, ryggarna
blekta. 300 kr
Forsstrand, Carl
Konung och adel. Minnen och anteckningar från Gustaf III:s
Stockholm. 1914. Illustrerad. (8)+246 sidor. Helklotband. Med Ivar Vennerströms
(landshövding i Värmland 1936-45) namntecknig på
förtitelsidan. 150 kr
Friesen, Otto von (Utgivare)
Upplandslagen efter Ängsöhandskriften. Uppsala 1902.
Samt: Södermannalagen efter Köpenhamnshandskriften. Utg: Karl
Henrik Karlsson. Stockholm 1904. (4) + XXII + 168 sidor + 2 planscher; XXVI + 200 sidor +
2 planscher. De två delarna i ett samtida halvfanskt band. Exlibris: Sven Berg. 400 kr
Gahrn, Lars
Sveariket i källor och historieskrivning. 1988. (6)+360 sidor. Häftad med
originalomslag. Omslaget naggat, Namnteckning på
förtitelsidan. 120 kr
Geijer
Henningsson, Bengt: Geijer som historiker. Stockholm 1961. XII + 508
sidor. Häftad med originalomslag. 150 kr
Graham-Campbell, J / Kidd, D
The Vikings. London 1980. Rikt illustrerad, mest i färg.
28x22 cm. 200 sidor. Originalband med skyddsomslag. 200 kr
Gustav II Adolf
Minnesskrift på 300-årsdagen av slaget vid Lützen. 1932.
Illustrerad. 28x20 cm. XII+432 sidor. Häftad med originalomslag. Omslaget ojämnt blekt och
lite naggat. 180 kr
Hallendorf, Carl (Utgivare)
Tal och skrifter av konung Gustav II Adolf.
Stockholm 1915. VIII+204 sidor. Häftad med originalomslag. 150 kr
Hamilton, Ulla och John
Vänerns gotersaga. Skövde 1984. Illustrerad i
färg. 24x21 cm. 144 sidor. Originalband med
skyddsomslag. 180 kr
Hauge, Yngvar
Carl Johan. Revolusjonssoldaten. Oslo 1940. Illustrerad.
240 sidor + planscher. Halvfranskt band. Fler delar utkom. 150 kr
Hauge, Yngvar
Carl Johan. Tronfølger og konge. Oslo 1943. Illustrerad.
380 sidor + planscher. Halvfranskt band. Fler delar utkom. 150 kr
Helmfrid, Staffan (Redaktör)
Vallentuna Anno Domini 1198. Vallentunakalendariet och dess
tid. Vallentuna 1998. Illustrerad, mest i färg. 128 sidor. 27x21 cm. Originalband med
skyddsomslag. 220 kr
Hennings, Beth
Gustav III. En biografi. 1957. Illustrerad. 364 sidor + planscher. Häftad
med (naggat) skyddsomslag. 150 kr
Hentzel, Roland / Sahlberg, Gardar
Vår underliga historia från Gustaf III
till Gustaf VI Adolf. 1954 (andra utökade upplagan). Rikt illustr. 4:o.
576 sidor. Vackert halvfranskt originalband med främre omslag. 400 kr
Hjerta, Gustaf
De af bondeståndet i plenum den 12 mars 1845,
på framställning av riksdagsfullmäktigen Bengt Gudmundsson, hvari
flera ledamöter sig förenat, såsom ståndets gemensamma tankar,
i fråga om sättet för national-representationens ombildande, till
konstitutions-utskottet hänvisade: förslag .... Stockholm, P G Berg,
1845. 90 sidor + enutvikbar tabell. Samtida halvfranskt band. 300 kr
Hjärne, Harald
Karl XII. Stockholm 1910. Illustrerad. VIII + 3-220 sidor (sid 1-2 överhoppade i
pagineringen). Halvfranskt band. 150 kr
Holmström, Bertil
Tio dagar som skakade Göteborg. 2000. 272 sidor. Dekorerat
originalpappband. 150 kr
Holst, Walfrid
Carl Gustaf Tessin. En grandseigneur från XVIII:de seklet.
Med 12 planscher. 1936. 284 sidor + planscher. Häftad med (solkiga)
omslag. 90 kr
Hornborg, Eirik
Sveriges historia. 1940. Illustrerad. VIII+454 sidor
+ planscher. Originallinneband. Försättset lite sprucket i falsen.
Namnteckning på försättset. 250 kr
Hornborg, Eirik
Kampen om Östersjön. Till slutet av segelfartygens tidevarv. 1945.
Illustrerad. XII+444 sidor + planscher och en utvikbara karta. Helklotband med både främre
omslag och främre skyddsomslag medbundna. 300 kr
Hultman, Harald
Prinsen av Vasa. Den siste gustavianen. Illustrerad. 288 sidor.
Originalband med skyddsomslag. 150 kr
Höjer, Torvald T:son
Carl XIV Johan. Den franska tiden. 1939. Illustrerad.
26x17 cm. (4)+496 sidor + planscher och kartor (flera utvikbara). Dekorerat originalklotband
med båda omslagen. 220 kr
Höjer, Torvald T:son
Carl XIV Johan. Kronprinstiden. 1943. Illustrerad.
26x17 cm. VIII+-516 sidor + planscher och kartor (flera utvikbara). Häftad med
originalomslag. 170 kr
Jarrick, Arne
Mot det moderna förnuftet. John Hjerpe och andra småborgare i
upplysningstidens Stockholm. 1992. Illustrerad. 240 sidor + planscher. Häftad med skyddsomslag.
Namnteckning på förtitelsidan. 120 kr
Jägerskiöld, Stig m fl
Sanning och sägen om Karls II:s död. Stockholm 1941.
Illustrerad. 272 sidor + planscher. Helklotband. Ett par diskreta
namnteckningar. 150 kr
Karl XII
Villius, Hans (Redaktör): Karl XII. Ögonvittnen. Stockholm 1960.
188 sidor + planscher. Originalband med främre omslag. Diskret namnteckning på
försättset. 120 kr
Voltaire
Histoire de Charles XII, Roi de Suède. Edition classique conforme au
nouveau plan d'etudes, … par M. E. Merlin. Paris, Garnier Frères, 1885. (4)+XXXII+328 sidor +
en utvikbar karta. Originalpappband med klotrygg. Pärmarna lite solkiga. Tillskrift på
förtitelsidan och några blad med fuktränder. Kartan med en reva,
5 cm. 170 kr
Kihlberg, Leif
I annonsernas spegel. En revy över samhällets förvandling under
hundra år. 1964. Illustrerad. 256 sidor. Häftad med
originalomslag. 120 kr
Killander, Ernst & Bohman, Nils (Redaktörer)
Med folket för fosterlandet, 1-2.
Stockholm 1938. Rikt illustrerad. 32x26 cm. 592; 624 sidor. Två gulddekorerade hela skinnband med
inre denteller och helt guldsnitt. Specialupplaga, tryckt på bättre papper för namngiven ägare.
"Till konungen från folket." Utgiven av Centralkommittén för 1939 års
nationalinsamling. 600 kr
Konung Carl den XI:tes dagbok.
Hernösand 1808. (8)+436 sidor (sidorna 377 och
378 paginerade två gånger!). Utgivare: C G Nordin. Samtida nött halvfranskt band, båda
kapitälen skadade. Exlibris och namnteckning: Karl J Bergström. Namnteckning:
Pehr Mullberg (?) och Ivar Vennerström. Setterwall 2457. 750 kr
Kraft, Salomon
Nordnorge i de förenade konungarikenas handelstraktater med Ryssland. Stockholm 1954.
112 sidor. Häftad med originalomslag. Ouppskuren. 90 kr
Lackman, Matti
Samarbete för revolution. Kommunisternas hemliga verksamhet i
Tornedalen 1918-1939. Tryckt 1997. Illustrerad. 192 sidor. Dekorerat
originalpappband. 120 kr
Larsson, Mats G
Väringar. Nordbor hos kejsaren i Miklagård. 1991. Illustrerad. 162 sidor.
Originalband med skyddsomslag. 150 kr
Leijonhufvud, Sigrid
Ur svenska herrgårdsarkiv. Bilder från karolinska tiden och
frihetstiden. Stockholm 1902. Illustrerad. (6) +256 sidor + planscher. Samtida halvfranskt band.
Diskret namnteckning på försättset. 200 kr
Lext, Gösta
Studier i svensk kyrkobokföring 1600-1946. Göteborg 1984. 384 sidor. Häftad
med originalomslag. 180 kr
Lindeberg, Anders
Bidrag till Sveriges historia efter den 5 november 1810, 1-2.
Stockholm, L J Hjerta, 1839. (4)+372+(4)+516 sidor. Samtida halvfranskt band, lite nött.
Anonymt utgiven. Bygdén I:205. Setterwall 3952. 450 kr
Lindqvist, Herman
Axel von Fersen. 1998. Illustrerad. 292 sidor + planscher.
Dekorerat originalpappband. 150
Låstbom, A T
Swea och Götha Höfdinga-Minne sedan 1720, 1-2. Samt: Konungariket
Norges Ståthållare, Stifts-Amtmän, Amtmän och Commendanter sedan 1814, efter detta Rikes
förening med Swerige. Uppsala, Wahlström & Låstbom, 1842-43. (8)+284+(6)+346+(2)+60 sidor.
Samtida halvfranskt band. Setterwall 4385. 650 kr
Magnusson, Magnus
Liv og tro i vikingtiden. Oslo 1978. Rikt illustrerad, mest i färg.
31x23 cm. 128 sidor. Originalband med skyddsomslag. 180 kr
Malmström, Carl Gustaf
Sveriges politiska historia från K. Carl XII:s död till
statshvälfningen 1772, I-VI. Stockholm 1855-77. Sex samtida halvfranska band, ryggarna
blekta och skadade i övre kapitälen. "Arbetsexemplar". Namnteckningar: Alexandra Skoglund.
Setterwall 3097. 450 kr
Medeltid.
1988. Rikt illustrerad, även i färg. 20x20 cm. 192 sidor. Häftad med
originalomslag. Utgiven av Västergötlands turistråd till en utställning på Läckö slott.
Redaktör Gösta Vogel-Rödin. Bidrag av bl a Olov Isaksson, Erik Lönnroth och Jan
Svanberg. 150 kr
Melin, Jan m fl
Sveriges historia. Koncentrerad uppslagsbok. Stockholm 1999.
Illustrerad. 382 sidor. Originalband med skyddsomslag. 120 kr
Nerman, Birger m fl
Sveriges konungar och drottningar genom tiderna. 1952. Rikt
illustrerad. 31x22 cm. 404 sidor + en inklistrad liten rättelselapp. Blått dekorerat helt
skinnband med helt guldsnitt. Numrerad upplaga om 350 ex varav detta är nr 75 tryckt för
namngiven ägare. 280 kr
Nevéus, Clara m fl
Medeltida småkonst. Sigill i Riksarkivet. 1997. Rikt
färgillustrerad. 72 sidor. 24x20 cm. Dekorerat orginalband med
skyddsomslag. 200 kr
Norman, Hans (Redaktör)
Skärgårdsflottan. Uppbyggnad, militär användning och
förankring i det svenska samhället 1700-1824. Lund 2000. Illustrerad, även i färg. 416
sidor + planscher. Originalband med skyddsomslag. 200 kr
Ohlmarks, Åke
Våra kungar från äldsta tid till våra dagar. 1972. Rikt illustrerad.
30x21 cm. 674 sidor. Helt skinnband med gulddekor och helt guldsnitt i en dekorerad och fodrad
kassett. Tryckt för namngiven ägare. Bilagt: Komplement till Våra kungar 1973. Illustrerad.
12 sidor. Häftad. 550 kr
Oxenstierna, Eric
Så levde vikingarna. 1959. Rikt illustrerad. 26x19 cm.
256 sidor + planscher. Dekorerat originalband med (lite naggat)
skyddsomslag. 250 kr
Illustrerad med 88 svart-vitplanscher, 8 färgplanscher, 12 kartor och 123
teckningar.
Palme, Sven Ulric
Sten Sture den äldre. Stockholm 1950. Illustrerad. 314 sidor + planscher.
Privatbundet helt klotband. Namnteckning på försättset. 150 kr
Palme, Sven Ulric
Kungligt och kvinnligt. Halmstad 1958. Illustrerad. 192 sidor.
Originalband. 90 kr
Pauli, Ulf
"Hetsigt gnägga svenskarnas hästar." Sveriges baltiska provinser 1561-1710. 1995.
Illustrerad. 144 sidor. Originalband med skyddsomslag. 150 kr
Reiter, Paul J
Kristian Tyrann. Personlighet, själsliv och livsdrama. 1943.
Illustrerad. 228 sidor + planscher. Häftad med
originalomslag. 120 kr
Rosenberg, C
Træk af Livet paa Island i Fristats-Tiden. Köpenhamn 1894 (andet oplag).
Illustrerad. (4) + 278 + (2) + en utvikbar karta. 300 kr
Schwerin, Fredrik Bogislaus von
Om riksdagar i allmänhet, samt om
några nästa riksdag förekommande ämnen. Stockholm Z Haeggström, 1822.
(4)+128 sidor. Samtida halvfranskt band med ryggdekor. 350 kr
Sjöberg, Marja Taussi m fl (Redaktörer)
På tröskeln till välfärden. Välgörenhetsreformer
och arenor i Norden 1800-1930. Tryckt 1995. 264 sisdor. Häftad med
originalomslag. 120 kr
Sundberg, Ulf
Svenska freder och stillestånd 1249-1814. Stockholm 2002.
Illustrerad med kartor. 24x17 cm. 396 sidor. Originalband med
skyddsomslag. 200 kr
Sundberg, Ulf
Svenska krig 1521-1814. Stockholm 2002. Illustrerad med kartor.
24x17 cm. 458 sidor. Originalband med skyddsomslag. 200 kr
Svalenius, Ivan
Gustav Vasa. 1950. Illustrerad. 320 sidor + planscher.
Privatbundet halvklotband. Med bilagda samtida dagstidningsrecensioner som missfärgat några
sidor. Namnteckning på försättset. 150 kr
Svalenius, Ivan
Gustav Vasa. 1992. 272 sidor. Dekorerat
originalpappband. 120 kr
Svanberg, Jan
Furstebilder från Folkungatid. Utan år (1987). Rikt illustrerad.
25x18 cm. 248 sidor. Originalband med skyddsomslag. 250 kr
Sveriges historia från äldsta tider till våra dagar, I-VI.
1877-98. Rikt illustrerad. Sex
halvfranska band. Diskret antekckning på första delens försätts. Bland författarna: Oscar Montelius,
Martin Weibull, Teofron Säve, Hans Hildebrand, m fl. 500 kr
I del 6 finns ett person- och sakregister omfattande drygt 200 sidor. Illustrerad med i genomsnitt
ca 1000 träsnitt i varje volym!
Sörman, Py
Vi Christina med Guds nåde. 1990. 384 sidor. Dekorerat
originalpappband. 120 kr
Thomson, Arthur
Festskrift till Arthur Thomson den 6 november 1961. Uppsala 1961.
26x18 cm. Porträttplansch + XVI + 280 sidor. Originalband. Med en Tabula
gratulatoria. 200 kr
Bidrag i historia och juridik av bl a S Carlsson, J Rosén, N Stjernquist och Å Andrén.
Waldén, Bertil
Engelbrektsfejden. Ett femhundraårsminne. 1934. Illustrerad.
400 sidor. Häftad med originalomslag. Ouppskuren. 150 kr
Weibull, Curt
Drottning Christina. Studier och forskningar. 1961.
Porträttplansch + 232 sidor. Halvfranskt band med främre omslaget
medbundet. 150 kr
Widding, Lars m fl
Svenska äventyr. 800 - 1900-talet. 1999. Rikt illustrerad.
28x20 cm. 592 sidor. Dekorerat originalpappband. 200 kr
Wideen, Harald
Västsvenska vikingastudier. Arkeologiska källor till
vänerområdets kulturhistoria under yngre järnålder och äldsta medeltid.
Göteborg 1955. 26x18 cm. (8)+312 sidor + planscher och det löst bifogade
avhandlingsbladet. Häftad med origi-nalomslag.
Ouppskuren. 250 kr
Vikingen.
1968. Rikt illustrerad, även i färg. 30x28 cm. 288 sidor. Dekorerat
originalklotband med skyddsomslag. Huvudmedarbetar:
Bertil Almgren. 200 kr
Villius, Hans (Redaktör)
Karl XII. Ögonvittnen. Stockholm 1960. Illustrerad.
192 sidor + planscher. Originalband med båda omslagen medbundna. 150 kr
Åberg, Alf
Karl XI. Stockholm 1958. Illustrerad. 220 sidor + planscher. Häftad
med originalomslag. 150 kr
Åberg, Alf
Fångarnas elände. Karolinerna i Ryssland 1700-1723. Tryckt 1991.
Illustrerad. 232 sidor + färgplanscher. Originalband utan
skyddsomslag. 140 kr
Åberg, Alf
Kungaslott och adelsborgar från vasatiden. 1966. Rikt illustr.
168 sidor. Dekorerat originalpappband. 120 kr
Åberg, Alf
Karl XI. Stockholm 1994. 220 sidor. Dekorerat
originalpappband. 120 kr
Åberg, Alf & Göransson, Göte
Karoliner. 1976. Rikt illustrerad, mest i färg.
30x21 cm. 192 sidor. Dekorerat originalklotband med
skyddsomslag. 150 kr
Order via E-mail: order@kleynes.se
Åter till Innehållsförteckningen (Return to Table of contents)
Åter till första sidan (Return to First page)
Politk & Näringsliv
ALMGREN, BERTIL
Hyllningsskrift till Bertil Almgren på sextioårsdagen den 26 december 1938.
Stockholm 1938. 25x19 cm. Porträttplansch + (20) + 502 sidor + en utvikbar plansch. Helklotband
med jubilarens initialer på främre pärmen. Tryckt i 800 numrerade ex, detta är nr 66. Med en
Tabula gratulatoria. Malmström sid 3. 350 kr
Red: Samuel E Bring. Bidrag om bryggeri och näringsliv av bl a Kurt Belfrage,
Anders Grape, Hans von Euler, Knut Dahlberg, Otto Cyrén och Ivar Andersson.
Arbetets söner.
Text och bilder ur den svenska arbetarrörelsens saga, 1-4.
1959-60. Fjärde reviderade upplagan. Illustrerad. 27x19 cm. Fyra halvfranska originalband.
Delarna heter: Pioniärtiden, Segrarnas tid, Samlingens tid och
Nydaningens tid. 350 kr
Berglund, Bengt
Industriarbetarklassens formering. Arbete och teknisk
förändring vid tre svenska fabriker under 1800-talet. 1982. 348 sidor. 180 kr
Branting, Hjalmar
Tal och skrifter, I-XI. 1926-30. Illustrerad. Elva
välbevarade dekorerade originalklotband. 500 kr
De Geer, Gerhard
Uppstigande kungar och vacklande troner på näringslivets
område. En bok om guldet och världens ledande stapelvaror. Stockholm 1964.
Illustrerad. 192 sidor. Originalband. Signerad av
författaren. 150 kr
De Geer, Gerhard
Kampen mot hungerns välde. Stockholm 1966. Illustrerad. 176 sidor +
planscher. Originalband med skyddsomslag. Med en hälsning från författaren på
försättset. 150 kr
George, Henry
Progress and poverty. An inquiry … New York 1958. XX+600 pp. Publisher's cloth with
dust-jacket. 250 kr
Gunnarson, Gunnar
Arbetarrörelsens krönika i ord och bild, 1-2. 1970 Rikt illustrerad. 28x20 cm.
304; 320 sidor. Två originallinneband. 300 kr
Gårdlund, Torsten
Marcus Wallenberg 1864-1943. Hans liv och gärning. 1976.
Illustrerad. 616 sidor + planscher. Originalband med
skyddsomslag. 180 kr
Hermansson, C H
Kommunister. En intervjubok. (Andra boken). 1980.Illustrerad.
480 sidor. Originalband med skyddsomslag. Recensionsstämpel på
försättset. 120 kr
Höglund, Zeth
Festskrift tillägnad Zeth Höglund. Utgiven vid hans 60-årsdag 29 april 1944.
Stockholm 1944. Illustrerad. XXII + 216 sidor + planscher. Hellinneband med båda omslagen
medbundna. Med en Tabula gratulatoria och jubilarens bibliografi.
Malmström sid 82. 200 kr
Red: Hjalmar Mehr. Bidrag om samhälle och politik av bl a C A Andersson,
Ture Nerman, Torgny Segerstedt, Carl Lindhagen, A Engberg, Rickard Sandler,
Stellan Arvidsson, Gustaf Möller, Axel Strindberg och Ernst Wigforss.
Key, Ellen
Lifslinjer. Förra delen, I-II. Stockholm 1903. Första upplagan. XXIV+212;
(4)+ 213-412 sidor. Två samtida halvklotband. 250 kr
Key, Ellen
Kvinnorörelsen. Stockholm 1909. Första upplagan. (8)+196 sidor. Gediget
halvfranskt band med upphöjda bind och marmorerade snitt. 250 kr
Key, Ellen
Wirsén, C D af: Ellen Keys lifsåskådning och verksamhet som
författarinna. En undersökning. Stockholm 1900. 124 sidor. Sammanbunden med: Nyström-Hamilton,
Louise: Ellen Key. En lifsbild. Stockholm 1904. 188 sidor. De två verken sammanbundna i ett
samtida halvklotband. Enstaka blyertsmarkeringar. 250 kr
Lübeck, Sven
Suenoni Lübeck sexagenario. Vänners skrift den 2 juni 1937. Stockholm 1937.
Illustrerad. 25x19 cm. (12) + 416 sidor. Dekorerat originalklotband. Tryckt i en numrerad
upplaga om 750 ex varav detta är nr 667. Malmström sid 113. 250 kr
Bidrag om Gästrikland, skogsbruk mm av bl a Torsten Althin, Wilh. Ekman,
Philibert Humbla och Ludvig Nordström.
Mehring, Franz
Karl Marx. Hans livs historia, 1-2. 1921. Illustrerad. 26x18 cm. 758 sidor. De två delarna
i ett halvfranskt band, ryggen lite fläckig. 400 kr
Myrdal, Gunnar
Asiatiskt drama. En undersökning om nationernas fattigdom. Politiska problem i Sydasien.
1968 (andra uppl). VIII+368 sidor. Originalband med skyddsomslag. 200 kr
Mellan världskrigen.
Bidrag till Sveriges kommunistiska partis historia. 1942. Illustrerad. 25x19 cm.
Halvfranskt originalband. Med bidrag av bl a Hilding Hagberg och Hugo Sillén. 250 kr
Nerman, Ture (Red)
Svensk arbetarrörelse under hundra år. 1938.. Rikt illustrerad. 30x23 cm. (8)+516
sidor. Halvfranskt originalband med främre omslag. 250 kr
Nerman, Ture (Red)
Svensk arbetarrörelse i ord och bild 1881-1955. Tryckt 1956. Rikt illustrerad.
29x20 cm. (10)+318 sidor. Halvfranskt originalband. 150 kr
Nordström, G Hilding
Sveriges socialdemokratiska arbetareparti under genombrottsåren 1889-1894. 1938.
XVI+936 sid. Naggade omslag. 150 kr
Ohlin, Bertil
Utrikeshandel och handelspolitik. 1953 (femte reviderade och utvidgade upplagan). 400 sidor.
Helklotband, utan ryggtitel. 150 kr
OHLIN, BERTIL
Ekonomi, Politik, Samhälle. En bok tillägnad Bertil Ohlin på sextio-årsdagen.
Stockholm 1959. Porträttplansch + 310 sidor. Dekorerat originalband. Med en Tabula
gratulatoria. Malmström sid 135. 200 kr
Bidrag om ekonomi och politik av bl a Tore Browaldh, Gunnar Helén, Ruben
Rausing, Elis Håstad, Nils Meinander, Johan Åkerman och Markus Wallenbeg.
Ohlin, Bertil
Fri eller dirigerad ekonomi? 1982. 240 sidor. Häftad med
originalomslag. 120 kr
På liberalismens grund.
Stockholm, Folkpartiet, 1953. 348 sidor. Häftad med
originalomslag. 348 sidor. Häftad med originalomslag.
Ouppskuren. 120 kr
Ström, Fredrik
Ryska revolutionens historia i sammandrag, 1-5. 1924. Illustrerad. 112+120+92+78+88 sidor
+ planscher. De fem delarna i ett halvfranskt band, lite nött rygg och hörn. Fyra främre omslag
medbundna. 350 kr
Studier i svenskt näringsliv
tillägnade Marcus Wallenberg. 1942. Illustrerad. 28x18 cm. 560 sidor.
Dekorerat originalband. 250 kr
WALLENBERG, JACOB
Studier i svenskt näringsliv tillägnade Jacob Wallenberg. Stockholm
1942. Illustrerad. 27x19 cm. 560 sidor + 3 utvikbara planscher. Dekorerat orignalhalvklotband,
lätt solkade pärmar. Malmström sid 189. 250 kr
Bidrag om industri och ekonomi av bl a Sven Brisman, Gustav Cassel och Bertil Ohlin.
WALLENBERG, MARCUS
Från skilda fält. Uppsatser tillägnade Marcus Wallenberg den 5 oktober
1974. Stockholm 1974. 26x18 cm. 286 sidor + en inklistrad färgplansch. Dekorerat
originalklotband. Ägarstämpel på försättset. Med en dedikation från Wallenberg: "Till P. O.
med hälsning från Dodde." 600 kr
Bidrag om samhälle och ekonomi av bl a Curt Nicolin, L E Thunholm och Prins Bertil.
Wallenberg, Marcus
Från skilda fält. Uppsatser tillägnade Marcus Wallenberg den
5 oktober 1974. Stockholm 1974. 26x18 cm. 286 sidor + en inklistrad färgplansch. Dekorerat
originalklotband. 200 kr
Wedén, Sven
Sagt och skrivet av Sven Wedén. En bok tillägnad S W på
femtioårsdagen. Stockholm 1963. Illustrerad. 152 sidor.
Originalband. 150 kr
Order via E-mail: order@kleynes.se
Åter till Innehållsförteckningen (Return to Table of contents)
Åter till första sidan (Return to First page)
Allmän Historia
Bagger, Eugene
Franz Joseph. Kejser af Østrig - Konge af Ungarn. København 1933.
Illustrerad. 25x17 cm. 424 sidor + planscher. Diskreta blyertsförstrykningar. Häftad med
originalomslag. 150 kr
Barante, M de
National-konventets historia, I-II.Stockholm, Norstedt & Söner,
1861-62. XXIV+440; (2)+564 sidor. Två halvfranska band, blekta ryggar. Diskret vattenrand
högst upp på många blad. Med Ivar Vennerströms (landshövding i Värmland 1936-45) namnteckning
på titelsidorna. 350 kr
Baring-Gould, S
The Life of Napoleon Bonaparte. London, Methuen & Co, 1897. Profusely
illustrated. 31x22 cm. XXXII + 624 pp. + 11 plates. Publisher's decorated cloth, front cover
a little soiled. Ca. 500 illustrations in the text. 930 kr
Bernstein, Carl & Woodward, Bob
Och alla presidentens män. 1974. 320 sidor.
Originalband utan skyddsomslag. 120 kr
Blacker, Irwin R
Cortés och aztekernas underkuvande. Allhems förlag 1966. Rikt
illustrerad, även i färg. 26x18 cm. 152 sidor. Dekorerat
originalpappband. 150 kr
Brinton, Selwyn
Mediceernas guldålder 1434-1494 (Cosimo, sPiero, Lorenzo de Medici). 1926.
Illustrerad. 212 sidor + planscher. Halvfranskt band med främre omslag. 300 kr
Brinton, Selwyn
Mediceernas guldålder 1434-1494 (Cosimo, Piero, Lorenzo de Medici).
1926. Illustrerad. 212 sidor + planscher. Häftad med
originalomslag. 150 kr
Buckle, Henry Thomas
Civilisationens historia, I-II. Stockholm, L J Hierta,
1871-72. VIII+XVI+568; (2)+XX+432 sidor. Två välbevarade samtida halvfranska band med
ryggdekor. Med Alfred Hedins namnstämpel på båda försättsen. 300 kr
Carlyle, Thomas
Oliver Cromwell's letters and speeches, witn elucidations, 1-5.
London 1889-91. Fem originalband. Del 1 med en
porträttplansch. 250 kr
Chapman, Hester W
The last of the Tudor King. A Study of Edward VI. London 1961.
Illustrerad. 304 sidor + planscher. Originalband med
skyddsomslag. 120 kr
Chateaubriand, F A de
Om Buonaparte och Bourbonnerne. Öfversättning. Stockholm, A Gadelius, 1814. (2)+52 sidor.
Tagen ur band. Något skuren, titelbladet delvis loss, med en fläck i marginalen och ett hörn (1x1,5 cm)
borta. 300 kr
Chateaubriand kritiserar här Napoleon och anser att släkten Bourbone bör
återinsättas på Frankrikes tron.
Churchill, Winston
Winston Spencer Churchill. Servant of Crown and Commonwelth.
Edited by Sir James Marchant. London 1954. Publisher's cloth with dust-jacket.
Portrait plate +X+174 pp. First edition. Very good. 500 kr
Conquest, Robert
Den stora terrorn. Stalins skräckvälde under 30-talet. 1971.
Illustrerad. 548 sidor + planscher. Originalband utan
skyddsomslag. 120 kr
Cooley, John K
Oheliga krig. Afghanistan, USA och den internationella terrrorismen.
Förord av Edward W, Said. 2002. 432 sidor. Originalband med
skyddsomslag. 150 kr
Dangerfield, George
Drottning Victorias arvinge. En furstes uppfostran. 1943.
Illustrerad. 304 sidor + planscher. Häftad med
originalomslag. 120 kr
Forssell, Nils
Från Robespierre till Clemenceau. 1944. Illustrerad. 296 sidor +
planscher. Häftad med originalomslag. 150 kr
Gaxotte, Pierre
Fredrik den Store. Med kapitelvinjetter efter Adolf v. Menzel
samt 16 planscher. Stockholm 1941. Illustrerad. 442 sidor + planscher. Privatbundet
helkotband med främre omslag. Diskret namnteckning och förläggarstämpel på främre
omslaget. 180 kr
Genlis, Grefvinnan de
Henric den stores historia, I-II. Stockholm, Olof Grahn,
1820. (2)+VIII+(4)+393+(3); (2)+IV+376 sidor + 2 porträttplanscher. Två samtida halvfranska
band. Två falser delvis isär. Planschrna med fuktfläckar. Med Ivar Vennerströms (landshövding
i Värmland 1936-45) namnteckning på baksidan av en plansch. Text på båda titelsidorna:
"Handtverks-Gillets Bibliothek". 200 kr
Grimberg, Carl
Världshistoria. Folkens liv och kultur, I-XIV. 1935-59. Illustrerad.
Fjorton originalklotband med (delvis lite naggade) skyddsomslag. 700 kr
Grunwald, Constantin de
Metternich. Stockholm 1940. Illustrerad. 320 sidor +
planscher. Privatbundet helkotband med främre omslag. Diskret namnteckning och
förläggarstämpel på främre omslaget. 170 kr
Hagberg, Knut
Burke, Metternich, Disraeli. 1931. Illustrerad. 240 sidor +
planscher. Häftad med originalomslag, ryggen lite solkig. 120 kr
Hair, Paul (Editor)
Before the Bawdy Court. Selections from church court and other records relating to
the correction of moral offences in England, Scotland and New England, 1300-1800. London 1972.
Illustrated. 272 pp. Publisher's cloth with dust-jacket. Jacket partly faded. 200 kr
Henningsen, Gusta
Häxornas advokat. Historiens största häxprocess. 1987.
Illustrerad. 384 sidor. Originalband med skyddsomslag. Namteckning och inklistrad lapp på
försättset. 120 kr
Hornborg, Eirik
Världshistorien, 1-4. Stockholm 1952. Illustrerad. 304; 304; 380;
384 sidor. Sista delen med ett omfattande personregister, 16 sidor. Fyra välbevarade blå
halvfranska band. 350 kr
Huber, Siegfried
Pizarro. Inkarikets erövrare. 1963. 400 sidor + en
utvikbar karta. Helklotband. 150 kr
Huizinga, J
Ur medeltidens höst. Studier över 1300- och 1400-talens
levnadsstil och tankeformer i Frankrike och Nederländerna. 1927. Illustrerad.
(2)+432 sidor + planscher. Gediget halvklotband. Exlibris:
Nils Johansson. 400 kr
Katarina II:s memoarer.
Inledning av Pierre Audiat. Sammanställd av D Maroger. 1954.
288 sidor. Enkelt halvklotband med främre omslaget medbundet. 140 kr
Keim, Jeana A
Kinas historia. En introduktion. 1967. Illustrerad. 256 sidor+ planscher. Originalklotband
med (lite naggat) skyddsomslag. 200 kr
Kendall, Paul M
Louis XI. New York, no date. 464 pp. Publisher's cloth
with dust-jacket. 150 kr
Le Roy Laduire, Emmanuel
Montaillou. En fransk by 1294-1324. Stockholm 1994.
512 sidor. Originalband med (lite naggat) skyddsomslag. Översättning av
Jan Stolpe. 150 kr
Loliée, Frédéric
Talleyrand. Stockholm, Fritzes, 1915. Illustrerad. (6)+274
sidor + planscher. Blått halvfranskt band med ryggdekor, utfört av Bernhard Andersson, ryggen
lite blekt. 220 kr
Macaulay, Thomas
Babington Englands historia från Jacob den andres tillträde till
regeringen, I-VIII. Stockholm, E T Bergegren, 1853-58. De åtta delarna i fem samtida
halvfranska band, ryggarna nötta. 750 kr
Mattingly, Garrett
The Defeat of the Spanish Armada. London, The Reprint Society, 1961. Illustrated.
416 pp + plates. Publisher's binding with dust-jacket. 150 kr
Mayr-Ofen, Ferdinand
Ludvig II. Stockholm 1939. Illustrerad. 24x16 cm. 340 sidor
+ planscher. Häftad med originalomslag. Ouppskuren. 120 kr
Michelet, Jules
Häxan. 1993. 366 sidor. Häftad med
originalomslag. 120 kr
Mitford, Nancy
Frederick the Great. London 1970. Profusely illustrated,
also in colour. 26x20 cm. 304 pp. Publisher's cloth with dust-jacket. 300 kr
Morris, James
The Pax Britannica Triology, 1-3. London, The Folio Society, 1992.
Illustrerad med planscher. Delarna heter: Heaven's command, Pax Britannica och Farewell the
Trumpets. Tre välbevarade dekorerade originalklotband i en dekorerad
kassett. 480 kr
Napoleoni, Loretta
Oheligt krig. Den moderna terrorismens ekonomiska rötter. 2004. 216
sidor. Originalband med skyddsomslag. 150 kr
Nordberg, Michael
Den dynamiska medeltiden. 1984. Illustrerad. 400 sidor.
Originalband med (lite naggar) skyddsomslag. 180 kr
Olrik, Hans
Riddarväsen och korstågskultur. 1926. illustrerad.
160 sidor. 150 kr
Persson, Anders
Kuppen i Prag. 1990. 350 sidor. Dekorerat
originalpappband. 150 kr
Petersen, Kai
När hände vad. Världshistorisk uppslagsbok 1500-1992. Tryckt 1993.
Illustrerad. 480 sidor. Dekorerat originalpappband. 140 kr
Prebble, John
Fire and Sword. The Destruction of the Clans, 1-3. 1973-74.
Tre pocketböcker i en pappkassett. Delarna heter: Culloden, Glencoe och The Highland
Clearances. 250 kr
Reiche, K F
Fredrik den store och hans tid, framställd, efter de bästa uppgifter.
Götheborg, C M Ekbohrns officin, 1841. (10)+462 +3-280 sidor + 24 graverade planscher.
Två delar i ett samtida halvfranskt band, ryggen nött och trasig i de yttre falsarna högst
upp (7 cm). Ett troligen blankt blad borttaget först i
del två. 350 kr
Salisbury, Harrison E
Den långa marschen. 1989. Illustrerad. 396 sidor + planscher.
Originalband utan skyddsomslag. 120 kr
Semjonov, Juri
Jordens rikedomar. Om varornas ursprung och den ekonomiska utvecklingens banbrytare.
1937. Illustrerad. 464 sidor. Originalklotband, lite solkigt.
Översättning av Leif Björk. 200 kr
Sieburg, Friedrich
Robespierre. Stockholm 1936. 336 sidor. Häftad med
originalomslag. Delvis ouppskuren. 150 kr
Skott, Staffan
Slutet op den sovjetiska parentesen. Tio år som skakade världen.
1995. Illustrerad. 316 sidor. Originalband med skyddsomslag. 150 kr
Skott, Staffan
Aldrig mer! En bok omkommunismens folkmord och brott mot
mänskligheten. 1999. Illustrerad. 246 sidor. Originalband med
skyddsomslag. 150 kr
Smith, N J
Powerty in England 1601-1936. London 1972. Profusely illustrated. 25x19 cm.
96 pp. Publisher's cloth with dust-jacket. 180 kr
Snow, Edgar
Röd stjärna över Kina. Stockholm utan år (ca 1971). Illustrerad.
576 sidor + planscher. Originalband med skyddsomslag. 150 kr
Stechert, Kurt
Tre gånger mot England. 1942. 374 sidor. Originalband.
150 kr
Strachey, Lytton
Drottning Viktoria. En levnadsteckning. 1921. Illustrerad.
270 sidor + planscher. Halvklotband med främre omslaget
medbundet. 180 kr
Summers, A & Mangold, T
Tsarens gåta. Nya dokument om familjen Romanovs öde. 1978.
Illustrerad. 392 sidor + planscher. Originalband utan
skyddsomslag. 140 kr
Säve, Teofron
Napoleon III och det andra franska kejsardömet. 1901. Illustrerad.
684 sidor + planscher. Dekorerat originalklot band. Med Ivar Vennerströms (landshövding i
Värmland 1936-45) namnteckning. 220 kr
Så levde man förr.
Det Bästa 1994. Rikt illustrerad, mest i färg.
25x25 cm. Svensk red. Ulf Johansson m fl. 384 sidor. Dekorerat
originalpappband. 250 kr
Toynbee, Arnold J
A Study of History, 1-2. Abridgement by D C Somervell.
London 1960. XIV+618; XII+416 sidor. Två originalband med
skyddsomslag. 250 kr
Tuchman, Barbara W
Den första saluten. 1989. Illustr, även i färg. 352
sidor + planscher. Originalband med skyddsomslag. 200 kr
Tönnesson, Kåre
Revolutionen som skakade Europa. Frankrike 1789-1815. Tryckt
1989. Rikt illustrerad, även i färg. 29x23 cm. 224 sidor. Originalband med
skyddsomslag. 200 kr
Vachée, Överste
Napoleon i fält. Bemynd. Övers. från franskan av Ernst Lundquist. 1915. XII+228 sidor.
Halvfranskt band med dekorerad rygg. 200 kr
Vandal, Albert
Bonaparte. Förste konsul. Bemyndigad öfversättning från franskan
af S. F. Eurén. 1917. XIV+450 sidor. Vackertn dekorerat originalklotband. Med Ivar
Vennerströms (landshövding i Värmland 1936-45) namnteckning på
förtitelsidan. 200 kr
Vandal, Albert
Bonaparte och Brumaire. 1906. Illustrerad. XX+568 sidor +
planscher. Vackertn dekorerat originalklotband. Med Ivar Vennerströms (landshövding i
Värmland 1936-45) namnteckning. 220 kr
Vandal, Albert
Bonaparte. Förste konsul. Bemyndigad öfversättning från franskan af S. F. Eurén. 1917.
XIV+450 sidor. Vackert dekorerat originalklotband. Exlibris. 300 kr
Med Gabriel Lindbergs exlibris, utfört av Gunnar Notini 1916.
Vassili, P
Bakom förlåten till ryska hofvet. Nikolaus I - Alexander II - Alexander III (1855-1894).
1914. Bemyndigad öfversättning af G. Elmquist. (8)+168 sidor. Halvfranskt band.
Exlibris. 250 kr
Vedel, Valdemar
Renässansen söder och norr om Alperna, 1-2. 1927. Illustrerad. 284;
282 sidor. Två häftade volymer. 250 kr
Vikberg, Sven
Wilhelm av Oranien. En kämpe för tolerans och nationell frihet.
1938. (4)+216 sidor + planscher. Häftad med originalomslag. 150 kr
Wilhelm II:s ungdomsminnen.
1926. Illustrerad. 338 sidor. Häftad med
originalomslag. Omslagen lite solkiga. 120 kr
Woodward, Bob
CIA:s hemliga krig 1981-87. Stockholm 1988. 564 sidor. Originalband
utan skyddsomslag. 120 kr
Woodward, W E
Lafayette. Illustrerad upplaga. Stockholm 1939. Porträttplansch +
444 sior. Dekorerat originalklotband. 170 kr
Zweig, Stefan
Maria Stuart. 1949. Illustrerad med inklistrade planscher.
466 sidor. Originalband med båda omslagen medbundna. 150 kr
Åberg, Alf
Irlands historia. 1961. Illustrerad. 192 sidor + planscher. Dekorerat
originalband. I serien Kulturländernas historia. 150 kr
Order via E-mail: order@kleynes.se
Åter till Innehållsförteckningen (Return to Table of contents)
Åter till första sidan (Return to First page)
Alf Henrikson
Henrikson, Alf
Det västliga Hellas. 1980. Illustrerad av Björn Berg. 276 sidor.
Originalklotband med skyddsomslag. 120 kr
Henrikson, Alf
Svensk historia, I-II. 1975. Illustrerad av Björn Berg. Totalt
1064 sidor + planscher. Två vackra halvfranska originalband. 400 kr
Henrikson, Alf
Svensk historia, I-II. 1985. Illustrerad av Björn Berg. Totalt 1064 sidor
+ planscher. Två originalband med skyddsomslag. 250 kr
Henrikson, Alf
Ända från Vendelkråka. En nordisk kronologi. Höganas 1985. Rikt
illustrerad, även i färg. 30x22 cm. 360 sidor. Originalklotband med
skyddsomslag. 250 kr
Hennrikson, Alf
A. En uppslagsbok. Höganäs 1990. 200 sidor. Originalband med
skyddsomslag. 90 kr
Hennrikson, Alf
Fotograf Elmblad. Stockholm 1968. Rikt illustrerad. 16x18 cm.
88 sidor. Häftad med originalomslag. 120 kr
Henrikson, Alf
Alla tider. Kronologisk översikt av världshistorien. 1978.
Rikt illustrerad, även i färg. 30x22 cm. Ca 300 sidor. Originalklotband med
skyddsomslag. Namn på forsättsbladet 180 kr
Henrikson, Alf / Berg, Björn
Teckningar & vers. Höganäs 1976. Rikt illustrerad.
24x21 cm. 98 sidor. Dekorerat originalpappband. 120 kr
Henrikson, Alf
Verskonstens ABC. En poetisk uppslagsbok. Höganäs 1982.
Illustrerad. Dekorerat originalpappband. 120 kr
Henrikson, Alf
Ekot av ett skott. Händelser kring 1792. 1986. 276 sidor.
Originalband med skyddsomslag. 120 kr
Henrikson, Alf & Tsu-Yü, Hwang
Kinesisk historia. 1978. Illustrerad av Björn Berg.
472 sidor. Originalklotband utan skyddsomslag. 150 kr
Henrikson, Alf
Byzantinsk historia. 1975. Illustrerad med teckningar av Björn Berg.
464 sidor. Halvfranskt band med övre guldsnitt. 180 kr
Order via E-mail: order@kleynes.se
Åter till Innehållsförteckningen (Return to Table of contents)
Åter till första sidan (Return to First page)
Kulturhistoria & Etnologi
Abhandlungen und Berichte des Staatlichen Museums für Volkenkunde Dresdens.
Band 21. Berlin 1962. Illustrerad. (6)+160 sidor + planscher. Häftad med originalomslag.
Diskret namnteckning på försättset. 120 kr
Abhandlungen und Berichte des Staatlichen Museums für Volkenkunde Dresdens.
Band 22. Berlin 1963. Illustrerad. VI+112 sidor + planscher. Häftad med originalomslag.
Diskret namnteckning på försättset. 120 kr
Abhandlungen und Berichte des Staatlichen Museums für Volkenkunde Dresdens.
Band 24. Berlin 1965. Illustrerad. 184 sidor + planscher. Häftad med originalomslag,
främre omslaget med ett veck. Diskret namnteckning på
försättset. 90 kr
Abhandlungen und Berichte des Staatlichen Museums für Volkenkunde Dresdens.
Band 25. Berlin 1965. Illustrerad. IV+272 sidor + planscher. Häftad med originalomslag.
Diskret namnteckning på försättset. 150 kr
Abhandlungen und Berichte des Staatlichen Museums für Volkenkunde Dresdens.
Band 26. Berlin 1967. Illustrerad. VIII+184 sidor + planscher och en utvikbar karta.
Häftad med originalomslag. Diskret namnteckning på försättset. Innehäller: Neumann,
Peter: Wirtshaft und materielle Kultur der Buschneger
Surinames. 120 kr
Aldcroft, Derek H
The European Economy 1914-1980. London 1980. 288 sidor. Häftad med
originalomslag. 120 kr
Ambjörnsson, Ronny m fl
Från Aten till Los Angeles. Idéhistoriska miljöere.
1986. Rikt illustrerad, även i färg. 28x24 cm. 200 sidor. Originalklotband med
skyddsomslag. 150 kr
Ambrosiani, Sune
Odinskultens härkomst. Stockholm 1907. Illustrerad. 48 sidor. Häftad
med originalomslag. Delvis ouppskuren. Med författarens dedikation till
Anders Billow. 150 kr
Andersson, Kent & Anderö, Henrik
Ordbok för släktforskare. 2002. 178 sifor. Dekorerat
originalpappband. 140 kr
Arnstberg, Karl-Olov
Utforskaren. Studier i Sigurd Erixons etnologi. 1989. Illustrerad.
132 sidor. Häftad med originalomslag. 120 kr
Arnstberg, Karl-Olov (Redaktör)
Kånstan e måång, me knepa e fleir. Åtta uppsatser
om liv i glesbygd. 1983. Illustrerad. 18x20 cm. 136 sidor. Originalband med
skyddsomslag. 120 kr
Aspelin, Gunnar
Tankelinjer och trosformer. Huvudriktningar i vår tids
idéhistoria. 1955. Illustr. 4:o. 560 sidor. Dekorerat originalklotband.
”Vår egen tids historia, del VI”. 180 kr
Bergmark, Matts
Vallört och vitlök. Om folkmedicinens läkeörter. 1983. Illustrerad.
312 sidor. Dekorerat originalpappband. 200 kr
Bergström, Carin m fl
Skoklosters slott under 350 år. Byggförlaget 2004. Rikt
illustrerad i färg. 31x25 cm. 312 sidor. Originalband med skyddsomslag.
Förlagsny bok. 350 kr
Med artiklar bl a om Carl Gustaf Wrangel, slottet, möbler, tapeter, textil, målningar, bibliotek,
vapen och föremålsvård.
Brembeck, Helene
Tyst-Lydig-Arbetsam. Om barnuppfostran på den västsvenska
landsbygden under senare delen av 1800-talet. 1986. Rikt illustrerad. 21x24 cm. 72 sidor.
Häftad med originalomslag. 120 kr
Bringéus, Nils-Arvid
Klockringningsseden i Sverige. 1958. Illustr. 4:o.
352 sidor + kartor. Ouppskuren. Nordiska museets
handlingar 50. 450 kr
Bringéus, Nils-Arvid
Människan som kulturvarelse. En introduktion till etnologin. 1992.
Illustrerad. 222 sidor. Dekorerat originalpappband. 120 kr
Broberg, Gunnar (Redaktör)
Gyllene äpplen. Svensk idéhistorisk läsebok, I-II. 1995
(andra upplagan). Illustrerad. 672; (11)+673-1428 sidor.
Två orginalpappband. 300 kr
Brusendorff, O & Henningsen, P
Erotikens historie, 1-3. København (ca 1960). Rikt illustrerad.
266; 266; 266 sidor. Tre originalband, en yttre fals svag. 500 kr
Dahlberg, Erik
Svecia antiqua et hodierna. Sverige i forntid och nutid.
Nationalupplaga med kort beskrifvande text af D:r Aron Rydfors. Stockholm 1924. Rikt
illustrerad. 33x25 cm. (4)+304+(8) sidor. Dekorerat
orginalklotband. 300 kr
Dahlberg, Erik
Svecia antiqua et hodierna. Sverige i forntid och nutid.
Nationalupplaga med kort beskrifvande text af D:r Aron Rydfors. Stockholm 1910. Rikt
illustrerad. 34x26 cm. (4) + 304 + (8) sidor. Dekorerat orginalklotband, lite
solkigt. 300 kr
Dalman, G A & Gunne, G O
Sveriges siste skarprättaren G. Dalman. Föregångafre och
förrättningar. 1946. Illustrerad. 120 sidor. Häftad med
originalomslag. 180 kr
Duncan, David Ewing
Kalendern. Människans 5000-åriga kamp att rätta klockan efter
himlen - och vart de försvunna dagarna tog vägen. 1999. 316 sidor. Originalband med
skyddsomslag. 120 kr
Eidlitz, Kerstin
Föda och nödföda. Hur människan använde vildmarkens tillgångar.
1971. Illustrerad. 224 sidor + planscher. Häftad med originalomslag
(pocketbok). 120 kr
Ek, Sven B
Nöden i Lund. En etnologisk stadsstudie. 1982. Rikt illustrerad. 24x16 cm.
248 sidor. Häftad med originalomslag. 130 kr
Ek, Sverker / Blomberg, Erik
Svenska folkvisor i urval. 1939. 282 sidor.
Dekorerat originalklotband med båda omslagen och
skyddsomslag. 150 kr
Ellenius, Allan
Historiens vingslag. Konst, historia & ornitologi. Till Allan Ellenius på
60-årsdagen. Stockholm 1988. Illustrerad. (8) + 310 sidor. Originalband med skyddsomslag. Med
en Tabula gratulatoria. 200 kr
Bidrag av bl a Gunnar Eriksson, Bo Grandien, Rudolf Zeitler och Lena Johannesson.
En brokig samling. En bok om samlingar och samlare. Svenskt visarkiv 50 år,
1951-2000. Stockholm 2001. Illustrerad. 160 sidor. Dekorerat
originalpappband. 120 kr
Eriksson, Gunnar
Platon & smitaren. Vägar till idéhistorien. 1989. 294 sidor.
Originalband med skyddsomslag. Överstruken namnteckning på
försättset. 140 kr
Eriksson, Ruhne
Domherren varslar om vintern ... Skrock och folktro i vår natur.
1988. Rikt illustrerad. 120 sidor. Dekorerat originalpappband. Recensionsstämpel
på försättset. 120 kr
Erixon, Sigurd
Strövtåg i svenska bygder. Malmö, John Kroon, 1941. Rikt illustrerad.
29x22 cm. 324 sidor. Dekorerat originallinneband. Två exlibris, det ena:
Nils Sandberg. 280 kr
Eskeröd, Albert
Kyrkbåtar och kyrkbåtsfärder. 1973. Rikt illustr. 192 sid.
Originalklotband med skyddsomslag. 250 kr
Folkets danser.
Av Henry Sjöberg och Anita Etzler. 1977. Rikt illustrerad.
21x30 cm. VII + 167 sidor. Häftad (ringpärm) med
originalomslag. 180 kr
Frisch, Hartvig
Europas kulturhistoria, 1-4. 1962-63. Rikt illustr, även i
färg. Fyra originalklotband med (lite naggade) skyddsomslag. 400 kr
Frängsmyr, Tore
Framsteg eller förfall. Framtidsbilder och utopier i
västerländsk tanketradition. 1980. Illustrerad. 280 sidor. Häftad med
originalomslag. Namnteckning på förtitelsidan. 120 kr
Fröjmark, Anders
MIrakler och helgonkult. Linköpings biskopsdöme under senmedeltiden.
1992. 224 sidor. Häftad med skyddsomslag. 140 kr
Gustafson, KGJ & Holdar, CG
På jakt efter en hembygd. 1976. Illustrerad. 168 sidor. Dekorerat
originalpappband. 150 kr
Hallgren, Bengt
Synliga länkar. 2002. 160 sidor. Originalband med skyddsomslag.
Förlagsny bok. Korta essäer om järn i alla dess former. 150 kr
Holzer, Hans
Haunted House Album. New York 1992. Rikt illustrerad. 24x18 cm.
194 sidor. Originalband med skyddsomslag. 170 kr
Inglis, Brian
Läkekonsten genom tiderna. 1966. Rikt illustrerad, även i färg. 25x18 cm. 200 sidor +
planscher. Dekorerat originalband. 170 kr
Jansson, Sven-Bertil
Den levande balladen. Medeltida ballad i svensk tradition.
Stockholm 1999. Illustrerad. 272 sidor. Originalband med
skyddsomslag. 150 kr
Johannisson, Karin
Nostalgia. En känslas historia. 2001. 184 sidor. Originalband med
skyddsomslag. 120 kr
Jonsson, Sune
Bilder från bondens år. 1967. Rikt illustrerad. 26x22 cm. 304 sidor.
Dekorerat helklotband med skyddsomslag. 350 kr
Karlsson, Gustaf (redaktör)
Svenska folkdanser och sällskapsdanser. Stockholm
1944 (tredje upplagan). Illustrerad. 30x23 cm. 212 sidor + ett löst bifogat rättelseblad.
Häftad med originalomslag. 300 kr
Klintberg, Bengt af
Hallå där - köp blåbär! Rim och ramsor. 1980. Illustr
av Bengt Malmström. 236 sidor. Originalband med skyddsomslag. 150 kr
Drottning Kristina
Maximer. Les sentiments héroiques. Utgivna och översatta
av Sven Stolpe. Srtockholm 1959. 26x18 cm. 154 sidor + 6 sidor med faksimil. Häftad med
originalomslag. 150 kr
Landman, Salcia (Editor)
Der jüdische Witz. Olten 1960. 702 pp. Publisher's cloth with
dust-jacket. 250 kr
Levertin, Alfred m fl
Sveriges apotekarhistoria från konung Gustaf I:s regering
till närvarande tid, I-VII. Stockholm 1910-71. (2)+676; (2)+677-1356; (2)+1357-1878;
(2)+2368+36; 742; 456; 292 sidor. Bilagt: Rättelser (16 sidor) och Förteckning över
Sveriges apotek och dess innehavare 1948-1958 (20 sidor). Sju halvfranska band, ryggarna
delvis fläckiga. 1300 kr
Liliedahl, Ellen (Redaktör)
Svensk yrkeskvinna. En översikt av kvinnors insats
i svenskt näringsliv, kultur och politik. 1950. Rikt illustrerad. 30x22 cm. 396 sidor.
Dekorerat originalklotband. Med bidrag av bl a Lydia Wahlström, Barbro Alving, Sven
Stolpe, Gerda Boëthius och Gunnar Heckscher. 200 kr
Lindblom, Andreas
En bok om Skansen. Till hundraårsminnet av Artur Hazelius' födelse under
medverkan av Alarik Behm, Gotthard Gustafsson och Gösta Selling. 1933. Rikt illustrerad. 28x21 cm.
230 sidor + färgplanscher. Dekorerat halvfranskt originalband med båda omslagen
medbundna. 450 kr
Lindroth, Sten
Fru Lusta och Fru Dygd. Studier och porträtt. 1957. Illustrerad.
220 sidor + planscher. Originalband med båda omslagen medbundna. 150 kr
Lindroth, Sten
Magnus Gabriel von Block. 1963. 228 sidor. Häftad med originalomslag.
Ouppskuren. I serien Svenska Akademiens minnesteckningar. 120 kr
Lindroth, Sten
Svensk lärdomshistoria. Frihetstiden. 1997 (andra upplagan).
Illustrerad. 752 sidor. Häftad med originalomslag. 180 kr
Lucie-Smith, Edward
Kulturen i bild. 1900-talets måleri, skulptur, arkitektur,
musik, teater, film och litteratur år för år. 1980. Rikt illustrerad, mest i färg.
28x22 cm. 184 sidor. Originalband med skyddsomslag. 120 kr
Lundquist, Lars
Sveriges apotekarhistoria från konung Gustaf I:s regering
till närvarande tid, VII. Stockholm 1971. 292 sidor. Halvfranskt originalband.
Namnteckning på försättset. 220 kr
Lychnos 1936-1961.
Lärdomshistoriska samfundets årsbok. 1936-1961. Nitton originalklotband.
Komplett serie från första årgången (fler utkom dock), några volymer "dubbelårgångar". Redaktörer Johan
Nordström och Sten Lindroth. 1200 kr
Mokvist, Åke
Svenska folkfester. 1984. Rikt illustrerad med färgfotografier.
27x20 cm. 128 sidor. Dekorerat originalpappband.
Text: Larry Sährendahl. 90 kr
Molin, Adrian
Landskapskynnen. 1930. Med vinjetter tecknade av Akke Kumlien.
192 sidor. Halvfranskt band. 150 kr
Niléhn, Nils (Red)
Sveriges hantverk, 1-2. 1956. Illustrerade. Liten 4:o.
Färgplansch + 480; 481-960 sidor. Två halvfranska originalband med
dekorerade ryggar. 450 kr
Bland författarna märks Albert Sandklef, William Karlsson, Marshall
Lagerquist, samt fyrtio hantverkare som berättar om sina yrken.
Norman, Peter
Medeltida utskärsfiske. En studie av fornlämningar i kustmiljö. 1993.
Illustrerad. 22x18 cm. 216 sidor. Häftad med originalomslag. Nordiska museets
Handlingar 116. 120 kr
Norrby, Jonas
Jennings. Stockholm 1991. Rikt illustrerad, även i färg.
22x22 cm. 276 sidor. Dekorerat originalpappband. Om familjen Jennings på Forsmark,
samt något om bl a Trollhätte kanal och
Vetenskapsakademien. 150 kr
Näsström, Gustaf
Forna dagars Sverige, I. Kuturhistorisk bilderbok om
hedenhös och medeltid. 1941. Rikt illustrerad. 27x20 cm. 380 sidor.
Halvklotband med båda omslagen. 200 kr
Priestley, J B
Människan och tiden. 1967. Rikt illustrerad, även i färg. 28x21 cm. 320 sidor.
Originalband. 150 kr
Påhlman, Axel
Marknader och marknadsliv. Ett bidrag till den svenska
handelns historia. 1957. Illustr. 192 sidor. Originalband. 150 kr
Pålsson, Roland
Forntid och framtid. En vänbok till Roland Pålsson. Stockholm 1987.
Illustrerad. 146 sidor. Dekorerat originalband. Med en Tabula
gratulatoria. 150 kr
Bidrag om kulturminnesvård och museer av bl a Anders Hedvall, Lennart Holm, Åke Nisbeth,
Olov Isakson, Sten Rentzhog och Björn Ambrosiani.
Rehnberg, Mats
Vad skall vi göra med de blanka gevär. Femton kapitel ur soldaternas
liv. Stockholm 1967. Illustrerad. 318 sidor + planscher. Häftad med originalomslag.
Namnteckning på förtitelsidan. 200 kr
Rehnberg, Mats
Svensk Jul. Gamla och nya bilder med korta kommentarer. 1986.
Rikt illustrerad. 26x20 cm. 48 sidor. Dekorerat
originalpappband. 150 kr
Rooth, Anna Birgitta
Folklig diktning. Form och teknik. 1965. 242 sidor. Häftad med
skyddsomslag. 150 kr
Ruhnbro, Rune & Rydén, Josef
Alla våra hembygder. Brevsamtal om hembygdsrörelsen.
1983. Rikt illustrerad. 124 sidor. Dekorerat originalpappband. 120 kr
Schück, Henrik
Kyrkan och vetenskapen under medeltiden. 1925. Illustrerad. 176 sidor.
Gediget halvklotband. 150 kr
Schön, Ebbe
Folktrons år. Gammalt skrock kring årsfester, märkesdagar och
fruktbarhet. 1989. Rikt illustrerad, även i färg. 25x17 cm. 200 sidor (inkl försättsen).
Originalband med skyddsomslag. 170 kr
Skuggsidor
- sjukdom, nöd och utanförskap i arkiven. 1999. Illustrerad.
Liten 4:o. 304 sidor. Dekorerat originalpappband. 150 kr
Årsbok för Riksarkivet och Landsarkiven 1999.
Stattin, Jochum
Från gastkramning till gatuvåld. En etnologisk studie av svenska
rädslor. 1990. Illustrerad. 184 sidor. Dekorerat originalpappband. 120 kr
Stattin, Jochum (Redaktör)
Det farliga livet. Om avund, rädsla, rykten och fördomar.
1991. Illustrerad. 184 sidor. Dekorerat originalpappband. 120 kr
Strömberg, Lars G Var slutar en sjö? Livsvillkor och naturuppfattning kring Hornborgasjön
1900-1990. Tryckt 1992. Illustrerad. VI+190 sidor. Häftad med
originalomslag. 140 kr
Svenska sagor
samlade av Gunnar Hyltén-Cavallius och George Stephens,
1-5. 1943-45. Illustrerade av Einar Norelius. 4:o. 240; 292; 268; 272;
272 sidor. Fem halvklotband med alla främre omslag (av Norelius) medbundna.
750 kr
Utgivna av Kungl. Gustav Adolfs Akademien under redaktion av Jöran
Sahlgren.
Söderberg, Tom
Hantverkarna i brytningstid 1820-1870. Tryckt 1955.
Illustrerad. 25x18 cm. 160 sidor. Halvfranskt originalband. 200 kr
Sörlin, Sverker & Öckerman, Anders
Jorden en ö. En global miljöhistoria. 2000.
Illustrerad. 240 sidor. Dekorerat originalpappband. 150 kr
Taube, Evert (Redaktör)
Svenska ballader och visor från medeltiden till våra dagar.
För visans vänner samlade. 1973. Illustrerad av Ann Margret Dahlquist-Ljungberg. 34x26 cm.
392 sidor. Bibliofilupplaga, tryckt i 600 numrerade exemplar varav detta är nr 348. Helt
getskinnband med rik gulddekor, inre denteller och
helt guldsnitt. 450 kr
Wallensteen-Jaeger, Rut
Tjänarinnor på gods och gårdar när seklet var ungt. 1977.
Rikt illustrerad. 20x20 cm. 94 sidor. Dekorerat originalpappband. Bilagt: Studieplan till
boken, av Gunnel Larsson. Samma storlek, 36 sidor, häftad. 150 kr
Wallin, Ulla-Britta
Vila vid denna källa. Om kurorter, vård- och
semesteralternativ. Stockholm 1979. Illustrerad. 208 sidor. Dekorerat
originalpappband. 150 kr
Westin Silverstolpe, G
Välstånd och fattigdom. Den ekonomiska och sociala
omdaningen 1880-1930. Stockholm 1938. Illustrerad. 26x18 cm. X+668 sidor. Halvfranskt
band, ryggen blekt. "Vår egen tids historia, V." 180 kr
Order via E-mail: order@kleynes.se
Åter till Innehållsförteckningen (Return to Table of contents)
Åter till första sidan (Return to First page)
Memoarer & Biografier
Andersson, J G
Strövtåg i tid och rum. 1958. Illustrerad. 288 sidor. Häftad med
originalomslag. 80 kr
Bergmark, Torsten
Man med krimmermössa som är trött om vintern. 1993. Illustrerad.
228 sidor. Originalband med skyddsomslag. 80 kr
Bernadotte, Folke
Människor jag mött. 1947. Illustrerad av Mark Sylwan.
23x16 cm. 120 sidor. Halvklotband. 120 kr
Beyron, Ulla
Kring en redaktör (Beyron Carlsson). 1978. Illustrerad. 196 sidor.
Originalband med skyddsomslag. 80 kr
Bierman, John
Raul Wallenberg, en hjälte i vår tid. Biografi om "mannen som räddade
100 000 judar", hansliv, kamp och försvinnande. 1982. Illustrerad. 312 sidor. Dekorerat
originalpappband. 150 kr
Boswell, James
Dagbok från London 1762-1763. Med företal av Christopher
Morley. 1951. Illustr. 365 sidor + planscher och rättelseblad. Originalband
med främre omslag. 150 kr
Brandt, Willy
Att ta parti för friheten. Min väg 1930-1950. Tryckt 1983. 378 sidor.
Originalband utan skyddsomslag. 120 kr
Brandt, Willy
Minnen. Stockholm 1990. Illustrerad. 486 sidor + planscher. Dekorerat
originalpappband. 140 kr
Browaldh, Tore
Motlut och medvind. 194. Illustrerad. 294 sidor + planscher. Originalband
med skyddsomslag. 120 kr
Cavalli-Björkman, Hans
Infall utan vinklar. 2004. 232 sidor. Originalband med
skyddsomslag. 120 kr
Conquest, Robert
Stalin och mordet på Kirov. 1991. 216 sidor. Originalband utan
skyddsomslag. 120 kr
Dahl, Peter
Memoarer, 1-4. Stockholm 1989-1994. Fyra originalband
med skyddsomslag. Samtliga delar med dedikation till Annabrita och Harald Forss på
försättset. Omfattar delarna: Mot ljusare tider, Rätt och fel, Kanske konstnär och
Ofullbordat. 900 kr
Dahlgren, E W
Min lefnad. Minnen 1930 utgivna av Wilhelm Odelberg. 1995. Illustrerad.
208 sidor. Originalband med skyddsomslag. 80 kr
Dalén, Gustaf. En stor svensk.
Av Erik Wästberg. 1954. Illustrerad. 296 sidor.
Hlv klb med främre omslaget. medbundet. 650 gr90 kr
Deutscher, Isaac
Den väpnade proften (Trotskij 1879-1921); Den avväpnade proften
(Trotskij 121-1929); Den förvisade proften (Trotskij 1929-1940). Coeckelberghs 1973.
Tre originalvolymer utan skyddsomslag. 250 kr
Djilas, Milovan
Tito. En kritisk biografi. 1981. Illustrerad. 252 sidor + planscher.
Originalband utan skyddsomslag. 120 kr
Dictionary of Scandinavian Biography.
Cambridge 1976. 25x15 cm. XXVIII+500
sidor. Originalband. Redaktör Ernest Kay. 180 kr
Dolci, Danilo
Ensam mot maffian. En biografi av James McNeish. 1967. Illustrerad.
272 sidor + planscher. Häftad med originalomslag. Ouppskuren. 80 kr
Empain, Edouard-Jean
Baronen. En affärsmans liv och öde. 1986. 252 sidor. Originalband
med skyddsomslag. 80 kr
Ericsson, John
Jönsson Runvik, Margaretha: John Ericsson - resan mot solen. 1996.
Illustrerad. 25x17 cm. 208 sidor. Originalband med skyddsomslag. I skick som ny! Om uppfinnaren
och människan John Ericsson. 170 kr
Feldt, Kjell-Olof
Alla dessa dagar … I regeringen 1982-1990. Tryckt 1991. 504 sidor
+ planscher. Originalband utan skyddsomslag. 120 kr
Frankensteins dagbok
Redigerad av Pastor Hubert Venabels. 1980. Rikt illustrerad.
120 sidor. Helklotband. 90 kr
Arvidson, Stellan
Benjamin Franklin. Ett universalgeni. 1943. Illustrerad. 240 sidor +
planscher. Originalband. 120 kr
De Gaulle, Charles
Memoarer i hoppets tecken. 1958-1962: Förnyelsen. 1981. 292
sidor. Originalband utan skyddsomslag. 120 kr
de Gaulle
Mauriac, Francois: de Gaulle. 1965. 240 sidor.Originalband med skyddsomslag.
80 kr
Gerhardsen, Einar
I unge år. Erindringer fra århundreskiftet fram til 1940. Oslo 1976.
Originalband med skyddsomslag. 80 kr
Gerhardsen, Einar
I unge år. Felleskap i krig og fred. Erindringer 1940-45. Oslo 1976.
Originalband med skyddsomslag. 80 kr
Gorbatjov, Michail
Perestrojka. Ett nytt sätt att se på vårt land och världen.
1987. 246 sidor. Originalband utan skyddsomslag. 120 kr
Gorbatjov, Michail
Tre dagar som skakade världen 1991. 142 sidor + planscher.
Originalband utan skyddsomslag. 120 kr
Gréco, Juliette
Jag är som jag är. 1983. Illustrerad. 268 sidor + planscher. Dekorerat
originalpappband. 80 kr
Gunnarson, Gunnar
Lenin. Stockholm 1970. Rikt illustrerad. 216 sidor. Originalband
utan skyddsomslag. 120 kr
Gustaf VI Adolf
Närbilder av kungen av Margit Fjellman. 1973. Illustrerad. 192 sidor +
planscher. Originalband med skyddsomslag. 80 kr
Hammer, Armand
Hammer. Vittne till historien. 1988. Illustrerad. 256 sidor +
planscher. Originalband med skyddsomslag. 120 kr
Hansen, Thorkild
Processen mot Hamsun, 1-2. Rikt illustrerad. 312; 376 sidor. Två
originalband utan skyddsomslag. 240 kr
Isaksson, Anders
Per Albin. Del I: Vägen mot folkhemmet. 1985. Illustrerad. 400 sidor
+ planscher. Originalband med skyddsomslag. 150 kr
Harrie, Ivar
Tjugotalet in memorian. 1938. 236 sidor. Halvfranskt band med
upphöjda bind. 150 kr
Hedin, Sven
Stormän och kungar, 1-2. 1950. illustrerad. 514; 504 sidor. Två
halvlinneband med båda främre och bakre omslagen medbundna. 350 kr
Hierta, Lars
Kihlberg, Leif: Lars Hierta i helfigur. 1968. Illustrerad. 304 sidor +
planscher. Originalband. Exlibris: Sture Hesselsten. 150 kr
Hultman, Harald
Prinsen av Vasa. Den siste gustavianen. 1974. Illustrerad.
288 sidor + planscher. Originalband med skyddsomslag. 170 kr
Iveroth, Axel
Det goda samhället. 1977. 360 sidor. Originalband med
skyddsomslag. 120 kr
Jeltsin, Boris
Bekännelsen. Maktspelet bakom Kremls murar. 1990. 272 sidor.
Originalband utan skyddsomslag. 120 kr
Boken om Albin Johansson, 1-2.
Av Herman och Sven Stolpe. 1969. Illustrerad.
296; 304 sidor + planscher. Två originalband med skyddsomslag. Skyddsomlagen med lagade
revor. 150 kr
Jørgensen, Troels G.
Andreas Frederik Krieger. Juristen - Politikern -
Borgeren. Köpenhamn 1956. Illustrerad. 24x16 cm. 292 sidor. Häftad med
originalomslag. 150 kr
Kennedy, J F
Schlesinger, A M Jr:C: De 1000 dagarna. Boken om John F.
Kennedy. Stockholm 1965. 900 sidor. Originalband. Namnteckning på
försättset. 150 kr
Kahan, Stuart
Vargen i Kreml. Lazar M Kaganovitjh - Stalins "terrormaskin". 1988.
324 sidor + planscher. Originalband med skyddsomslag. 120 kr
Kissinger, Henry
Memoarer, 1-2. Del 1: De första åren i Vita huset; Del 2: Från krig
till fred. 1979-80. Illustrerad. VIII+832; 936 sidor + planscher. Originalband
utan skyddsomslag. 250 kr
Kjerulf, Charles
Glad ungdom. Minnen och anteckningar. 1920. Illustrerad. 364 sidor.
Halvfranskt band med främre omslaget medbundet. 120 kr
Krag, Jens Otto
Hårda år - men härliga. Stockholm 1975. 232 sidor. Originalband med s
kyddsomslag. 80 kr
En svensk Dreyfus-skandal.
Torsten Kreuger än en gång. Av Sven Stolpe. 1951.
Illustrerad. 144 sidor. Häftad med originalomslag. 80 kr
Ericsson, Gustaf
Kreuger kommer tillbaka. 1937. 428 sidor. Halvfranskt band med
upphöjda bind, marmorerade snitt och främre omslaget medbundet. Diskret namnteckning på
förtitelsidan. 180 kr
Berdrow, Wilhelm
Krupp. Ett släktföretags historia. 1941. Illustrerad. 260 sidor +
planscher. Häftad med originalomslag. 90 kr
Dunker, Bernhard
Breve till A. F. Krieger ved Öyvind Anker. Oslo 1957.
(4)+XII+256 sidor + en plansch. Halvklotband. 120 kr
Lagerkvist, Ulf
Denna långt försvunna stund. 1992. 248 sidor. Originalband med
skyddsomslag. Bl a om uppväxten som son till Pär Lagerkvist. 140 kr
Larsson, Sven-Erik
Bertil Ohlin. Ekonom och politiker. 1998. Illustrerad.
552 sidor. Originalband med skyddsomslag. 140 kr
Laurin, Carl G
Människor. 1919. Illustrerad. (8) + 176 sidor + planscher.
Originalband. 80 kr
Laurin, Johannes
Ord och Bild kring Johannes Laurin. Helsingborg utan år.
Rikt illustrerad. 180 sidor + bilaga i bakre pärmen. Häftad med skyddsomslag.
Dedikation på försättset. 150 kr
Abraham Lincoln
Sandburg, Carl: Abraham Lincoln. Demokrat - Människovän. 1944.
Illustrerad. 420 sidor + planscher. Originalhalvklotband. 150 kr
Lindström, Ulla Och regeringen satt kvar. Ur min politiska dagbok 1960-1967. Stockholm 1970.
380 sidor. Originalband med (lite naggat) skyddsomslag. 80 kr
Hagberg, Knut
Carl Linnæus. 1939. Illustrerad. 324 sidor + planscher.
Dekorerat originalklotband. 170 kr
Linné, Carl von
Malmeström, Elis: Carl von Linné. Geniets kamp för klarhet. 1964.
Illustrerad. 392 sidor + planscher. Häftad med originalomslag. 120 kr
Giroud, Francoise
Alma Mahler eller konsten att vara älskad. 1990.
Illustrerad. 224 sidor + planscher. Originalband med
skyddsomslag. 120 kr
Malmeström, Elis
Carl von Linné. Geniets kamp för klarhet. 1964.
Illustrerad. 392 sidor + planscher. Originalklotband med främre
omslag. 170 kr
Malmeström, Elis
Carl von Linnés religiösa åskådning. 1926. XXVI+256
sidor. Häftad med originalomslag. Ouppskuren. Med författarens dedikation till Ivar
Vennerström, som var landshövding i Värmland 1936-45. 150 kr
Lloyd George, David
Krigsminnen, I-III. 1934-37. 442; 418; 202 sidor. Tre originalband
med samtliga främre omslag. 350 kr
Drottning Louise
En biografi av Margit Fjellman.1965. Illustrerad. 232 sidor.
Originalband. 90 kr
Lundebeck, Anders
Louise av Sverige-Norge. Carl XV:s gemål. En vardagens drottning.
Illustrerad. 390 sidor + planscher. Dekorerat originalklotband med båda omslagen
medbundna. 180 kr
Harrison, Nancy
Winnie Mandela. 1987.232 sidor. Originalband med skyddsomslag.
80 kr
Mathews, Basil
John R. Mott. En världsmedborgare. 1934. 43o sidor.
Hellinneband. 80 kr
Kaj Munk
av Gunnar Ollén. 1944. Illustrerad. 336 sidor. Halvklotband med främre omslag.
Namnteckning på försättset. 90 kr
Ehrencrona, Olof
Nicolin. En svensk historia. 1991. 376 sidor + planscher. Originalband
med skyddsomslag. 140 kr
Ohlmarks, Åke
Nobelpristagarna. Stockholm 1969. Rikt illustrerad. 30x22 cm.
760 sidor. Helt blått dekorerat skinnband med helt guldsnitt och inre denteller. Numrerad upplaga
om 999 ex varav detta är nr 390, tryckt för namngiven ägare. 350 kr
Oscar II
Mina memoarer, I-III. Med företal och kommentarer utgivna av Nils F Holm.
Illustrerad. (2) + XIV + 400; (12) + 480; (6) + 256 sidor + planscher. Tre originalklotband med
alla främre omslag. 350 kr
Larsson, Ulf
Olof Palme och utbildningspolitiken. 2003.288 sidor. Originalband med
skyddsomslag. Recensionsstämpel på förtitelsidan. 120 kr
Herrmanns, Ralph
Carl Gustaf von Rosen. 1975. Illustrerad. 272 sidor + planscher.
Originalband med skyddsomslag. Försättsets fria blad borttaget. 150 kr
Stolpe, Sven
Taels, Joris: Sven Stolpe, en monografi. 1984. Illustrerad.
256 sidor. Originalband med skyddsomslag. 150 kr
Holst, Walfrid
Carl Gustaf Tessin under rese- riksdagsmanna- och de tidigare
beskickningsåren. 1931. 25x18 cm. porträttplanscher + XXVIII+466 sidor. Ouppskuren.
Häftad med originalomslag. Dedikation på försättset. 150 kr
Swedenborg, Emanuel
Toksvig, Signe: Emanuel Swedenborg. Vetenskapsman
och mystiker. 1949. Illustr. 390 sidor + planscher. Häftad med originalomslag.
på försättset. 180 kr
Walesa, Lech
Hoppets väg. 1987. 366 sidor. Originalband med skyddsomslag. Den polske
ledarens memoarer. 150 kr
Swahn, Waldemar
Furstinnan Stéphanie von Wedel. Grande dame, De ringas välgörarinna,
Djurens vän. Historien om ett rikt hjärta. 1959. "Med 108 illustrationer". 28x20 cm.
(2)+216+(4) sidor + planscher. Halvfranskt band med båda omslagen medbundna.
"Fritzes rariteter II." 250 kr
Order via E-mail: order@kleynes.se
Åter till Innehållsförteckningen (Return to Table of contents)
Åter till första sidan (Return to First page)
Genealogi & Heraldik
Biografiskt lexikon öfver namnkunnige svenske mäm, 1-23.
Stockholm 1844-76. Del 1-8 i
"ny reviderad upplaga". De 23 delarna inbundna i 13 halvklotband, övre kapitälen nötta, fyra lite
trasiga. I del 20 saknas titelbladet och det första textbladet. Med Aug. Edelfeldts
biblioteksstämpel och C H Kreügers namnstämpel på
samtliga försätts. 900 kr
Ekman
Munthe, Arne: Släkten Ekman. Handelshuset Ekman & Co:s föregångare.
En ekonomisk verksamhet i fem generationer. 1958. Illustrerad, delvis i färg.
27x19 cm. 340 sidor + 2 utvikbara kartor. Dekorerat
originalklotband. 350 kr
Släkten stammar från Joen Larsson som var befallningsman
i Värmland i början av 1600-talet.
Forsberg, Bengt (Redaktör)
Handelshögskolorna i Sverige. Stockholm 1951. Rikt illustrerad
med porträtt mm. 28x21 cm. 564 sidor. Brunt halvfranskt band,
lite blekt rygg. 250 kr
Hildebrand, Bengt
Handbok i släkt- och personforskning, 1 (allt som
utkom). 1961. 400 sidor. Originalband med skyddsomslag. 200 kr
Hofberg, Herman
Svenskt biografiskt handlexikon, 1-2. Stockholm, Bonniers, Ny
upplaga, 1906. Illustrerad. (4)+632; (2)+816 sidor, inklusive Supplement. Två halvklotband,
övre kapitälen lite nötta. 350 kr
Kleberg, H J S (Redaktör)
Kungl. Svenska Riddarordnarna, I-II. 1935-36. Illustrerad.
27x20 cm. 616; 628 sidor. Två rikt dekorerade hela skinnband med övre
guldsnitt. 650 kr
Lagerström, Sten (Redaktör)
Vem är det. Svensk biografisk handbok 1971.
Stockholm 1970. XVI+1140 sidor. Originalband med (lite naggat)
skyddsomslag. 150 kr
Lewenhaupt, Adam
Sveriges ridderskap och adels kalender. Fyrtiande upplagan. 1916.
Illustrerad med vapensköldar och färgplanscher. (6)+1424 sidor + färgplanscher. Dekorerat
originalklotband. 140 kr
Porträttmatrikel över kommunalmän
inom städer, köpingar och
municipalsamhällen tillhörande Svenska stadsförbundet. 1928. Rikt
illustrerad med porträtt mm. 304 sidor.
Originalklotband. 200 kr
Riddarhusdirektionen (Utgivare)
Sveriges ridderskap och adels kalender 1951.
Sjuttiofjärde årgången. 1950. Illustrerad med vapensköldar och porträttplanscher.
XII+1276 sidor + färgplanscher. Dekorerat originalklotband. 140 kr
Seraphimerriddarelängd 1748-1890 (med bihang).
Stockholm 1890. 68 sidor. Häftad med
originalomslag, något naggad i ryggen. 170 kr
Svenska släktkalendern 1982.
Tjugotredje årgången. Utgivare: Gösta Berg m fl. 1982.
488 sidor. Originalband. 180 kr
Innehåller även register över alla i tidigare Svenska släktkalendrar
förekommande släkter.
Harnesk, P / Davidsson, Å (Redaktörer)
Vem är vem, 1-5. 1962-68 (andra upplagan).
Fyra välbevarade originalkllotband. Komplett uppsättning täckande hela Sverige, med register
och supplement. 500 kr
Vem är det 1931.
Svensk biografisk handbok. Stockholm 1930. 948 sidor. Förlagets
blå dekorerade klotband. Namnteckning och namnetikett på
försättset. 120 kr
Vem är det 1965.
Svensk biografisk handbok. Redaktör Ingeborg Burling. Stockholm
1965. XVI+1288 sidor. Förlagets blå klotband. 120 kr
Vem är det 1971.
Svensk biografisk handbok. Redaktör Sten Lagerström. Stockholm
1970. XVI+1140 sidor. Förlagets blå klotband. 120 kr
Vem är det 1971.
Svensk biografisk handbok. Redaktör Sten Lagerström. Stockholm
1970. XVI+1140 sidor. Förlagets blå klotband med
skyddsomslag. 150 kr
Vem är det 1975.
Svensk biografisk handbok. Redaktör Eva Löwgren. Stockholm 1974.
XVIII+1180 sidor. Förlagets blå klotband. 120 kr
Vem är det 1981.
Svensk biografisk handbok. Stockholm 1980. XX+1228 sidor.
Förlagets blå klotband. 120 kr
Wrangel, F U
Die Souveränen Fürstenhäuser Europas. Porträttsamlung nebst
Genealogischen Notizen, I-II. Stockholm, Hasse W. Tullberg, 1898-99. Rikt illustrerad.
29x23 cm. (12)+336; (18)+337-846 sidor. Två dekorerade originalklotband med helt guldsnitt.
Övre kapitälen lite nötta. 900 kr
Order via E-mail: order@kleynes.se
Åter till Innehållsförteckningen (Return to Table of contents)
Åter till första sidan (Return to First page)
Företag & Organisationer
Althin, Torsten (Redaktör)
Sveriges industri. 1948. Illustrerad. 24x18 cm.
580 sidor. Dekorerat originalklotband. 200 kr
Andersson, Åke m fl (Red.)
100 år med svenskt lantbruk. Svensk
lantbrukshistoria 1890-1990 utgiven med anledning av Lantbruksstyrelsens
100-årsjubileum. 1990. Rikt illustrerad. 28x21 cm. 148 sidor. Dekorerat
originalpappband. 150 kr
ASEA 1883-1933.
Ett elektriskt halvsekel. Utarbetad av Docenten Fil. D:r Johan
Åkerman. Västerås 1933. Rikt illustrerad. 28x22 cm. 216 sidor. Dekorerat
originalklotband. 200 kr
ASG femtio år.
Göteborg 1985. Rikt illustrerad, delvis i färg. 24x21 cm. 144 sidor.
Dekorerat originalpappband. 150 kr
Atlas Copco
Gårdlund, Torsten m fl: Atlas Copco 1873-1973. Historien om ett världsföretag i
tryckluft. 1973. Illustr. Liten 4:o. 408 sidor.Originalklotband. 150 kr
Bromölla.
Samhälle och industri vid Ivösjöns strand. 1986. Rikt illustr.
4:o. (4)+212 sidor. Originalklotband med skyddsomslag. 250 kr
En bit på väg.
Svenska Transportarbetareförbundet 100 år. Norrköping 1997. Rikt
illustrerad. 24x25 cm. 336 sidor. Dekorerat originalband med
skyddsomslag. 220 kr
Engelsberg
Holtze, Bengt m fl: Swedish Industrial Archaeology.
Engelsbergs Ironworks. A Pilot Projekt. 1975. Profusely illustrated.
364 sidor. Publisher's decorated cloth. 200 kr
Ericsson
Attman, Artur m fl: L M Ericsson 100 år, I-III. 1976.
Illustrerade, även i färg. 4:o. XVI+386; X+408; XVI+428 sidor. Tre
dekorerade originalklotband med skyddsomslag. 500 kr
Fahlström, J M
The History of a Gothenburg House of Merchants. Presented by
Ekman & Co. A.-B. Göteborg 1952. Rikt illustrerad. 27x19 cm. 74 sidor. Dekorerat
originalpappband. 180 kr
Folkpartiet
Människan. Rättvisan. Friheten. Liberalismens historia av
Dag W. Scharp. 1956. Rikt illustrerad. 28x20 cm. 516 sidor. Originalband med främre
omslag. 150 kr
Forsgren, Nils
Porjus. pionjärverket i ödemarken. 1982. Rikt illustrerad. 28x21 cm.
94 sidor. Originalband med skyddsomslag. 150 kr
Frick, Gunnar m fl (Redaktörer)
Pressbyrån 75 år. Stockholm 1974. Rikt illustrerad,
delvis i färg. 21x20 cm. 184 sidor. Originalband med skyddsomslag. 150 kr
Gullfiber
Olsson, Björn: Gullfiber 1933-1983. Från ersättningsindustri
till världsindustri. 1983. Illustr. 128 sidor. Dekorerat originalpappband. 150 kr
Heckscher, Eli F m fl
Sveriges industri. 1936 (andra upplagan). Illustrerad.
24x18 cm. VIII+472 sidor. Dekorerat originalklotband. 150 kr
Historien om Verksta'n.
NOHAB och Wärtsilä Diesel i Trollhättan. 2003. Rikt
illustrerad. 30x21 cm. 240 sidor. Dekorerat originalpappband. 200 kr
Holmen
Helmfrid, Björn: Holmenöden under fyra sekler. 1954. Illustr.
4:o. 464 sidor + planscher (några utvikbara) och ett rättelseblad.
Originalband. Tillskrift på försättset. 200 kr
Holmens Bruks och Fabriks Aktiebolag.
Stockholm 1945. Rikt illustrerad.
30x22 cm. 72 sidor. Dekorerat halvfranskt originalband. Biblioteksstämpel på
försättset. 150 kr
HSB
Gustafson, Lars: HSB under femtio år - en organisationsstudie.
1974. Illustr. VIII+192 sidor. Originalklotband. 150 kr
Hollman, E
Lilla Edets sågverksindustri genom tre århundraden. Illustrerad.
26 sidor. Häftad med särskilt omslag. Extrakt ur Västergötlands Forminnesförenings
tidskrift IV: 10. 120 kr
Lantmännen
Osterman, Stig: 100 år av samverkan. Minnesbok om
Lantmännen - vår äldsta fria lantbrukskooperation. 1982. Rikt illustr.
Stor 8:o. 468 sidor. Dekorerat originalpappband. 150 kr
Nordiska Föreningssparbanken
100 years of banking in Finland.
Nordiska Föreningssparbanken and its clients. 1962. Numerous illustr in
colour. 4:o. 98 pp. Pictorial boards. 150 kr
Nordstjernan
Larsson, S / Saving, J: Nordstjernan inifrån 1890-1990.
1990. Rikt illustr, delvis i färg. 4:o. 200 sidor. Dek. originalpappband. 200 kr
Ramnäs
Bursell, Barbro: Träskoadel. 1975. Illustr. Liten 4:o. 308
sidor. Nordiska museets handlingar 85. 150 kr
Rydberg, Sven
Papper i perspektiv. Massa- och pappersindustri i Sverige under hundra
år. 1990. Illustrerad. 24x22 cm. (6)+170 sidor. Originalband med
skyddsomslag. 150 kr
Rönnow, Sixten
AB Skånska Cementgjuteriet 1887-1947. Stockholm 1947. Rikt
illustrerad. 25x19 cm. 204 sidor + rättelseblad.
Originalband. 170 kr
Sandvik - inför ett nytt sekel.
1962. Rikt färgillustr. 4:o. 168 sidor.
Originalklotband med skyddsomslag. 150 kr
Tobaksmonopolet
Munthe, Arne m fl: Minnesskrift utgiven med
anledning av Svenska Tobaksmonopolets tjugofemåriga verksamhet
den 1 juni 1940. 1940. Illustr. 4:o. 536 sidor + färgplanscher. Dekorerat
originallinneband. Tillskrift på förtitelsidan. 250 kr
Valeur, Christian
Papper och massa i Medelpad och Jämtland. 1997. Rikt illustrerad.
26x22 cm. 312 sidor. Dekorerat originalpappband. 200 kr
Wickbom, Ulf
Den goda kraften. 1995. Rikt illustrerad, även i färg.
21x21 cm. 160 sidor + en löst bifogad företagsöversyn (4 sidor). Originalband med
skyddsomslag. Om Ångpanneföreningen. 130 kr
Order via E-mail: order@kleynes
.se
Åter till Innehållsförteckningen (Return to Table of contents)
Åter till första sidan (Return to First page)