KLEYNES
ANTIKVARIAT


Gamla och nya golfböcker

Beställ genom att markera och kopiera den (de) bok (böcker) Du är intresserad av. Klicka sedan på vår E-post-adress som finns först och sist på sidan och "klistra in" boken i meddelanderutan. Glöm inte att notera eget namn och postadress samt eniroregistrerad tfn nr. Beställningar kan förstås också göras via post eller telefon.

Kleynes Antikvariat, Box 219, 651 06 Karlstad, Sweden
Tel 054-14 44 10


Order via E-mail:
order@kleynes.se

Beställningar under 500 kr sänds direkt med bifogad faktura om eniroreg tfn nr finns för leverensandressen. Alternativet är förskottsbetalning. Order över 500 kr sänds som postförskott eller genom att kunden sänder sitt betalkortsnummer och sista giltighetsmånad för kortet. Porto och (postförskottsavgift) tillkommer.

Åter till första sidan (Return to First page)


Uppdaterad 090704

Hallberg, William (red.)
Perfect lies A century of great golf stories Partridge Press 1990 367s Ppb.+so ISBN 1-85225-103-4 Mycket gott skick 180 kr
Mulligan, Thomas
Mulligan's laws A lifetime of golfing wisdom from the genius invented the do-over. (edited by Henry Beard) Sketches restored William Ruggerieri. A John Boswell Associated Book 1993 112s Klb.+so ISBN 0-385-46999-3 Nyskick 140 kr
Fiddy, Roland
The Fanatic's Guide to Golf Cartoons Exley 1989 c.a. 80s Häftad ISBN 1-85015-172-5 Mycket gott skick 90 kr
Penick, Harvey Shrake, Bud
Harvey Penick's little red book Lessons and Teachings from a Lifetime in Golf. Simon & Schuster 1992 175s Rygg.klb.+so ISBN 0-671-759992-2 Mycket gott skick 100 kr
Chieger, Bob Sullivan, Pat
The book of golf quotations 8 planschsidor i sv/v. Stanley Paul 1987 255s Häftad ISBN 0-09-166391-1 Veckmärke bakre omslag, hundöron, noteringar. Gott skick 120 kr
Penick, Harvey Shrake, Bud
Harvey Penick's little red book Lessons and Teachings from a Lifetime in Golf. Simon & Schuster 1992 175s Rygg.klb.+so ISBN 0-671-759992-2 Mycket gott skick 140 kr
Potter, Stephen
Golfmanship Gamesmanship, Lifemanship and One-upmanship. Illustrated by Lt.-Col. Frank Wilson. McGraw-Hill Book Company New York 1968 177s Klb.+so Mycket gott skick 220 kr
Modie, Peter
Prästen som slutade spela golf och andra golfhistorier Zindermans 1992 144s Dek.ppb. ISBN 91-528-0511-5 Nyskick 90 kr
Taylor, Dawson
How to talk golf Illustrated by Taylor Jones. Dembner Books 1985 143s Häftad ISBN 0-934878-60-9 Något snedläst Gott skick 140 kr
Sten, Hemming
"Keep swinging" Upplevelser kring hålet. Teckningar av Bo Bergman. Bokförlaget Spektra AB 1976 144s Häftad ISBN 91-7136-188-X Snedläst och böjd, inlaga i gott skick 80 kr
Skeppare, Åke
Mulligans's mixture Golfhistorier från hela världen från hela världen Klassiska-Garviga-Småfräcka Teckningar av Johan Henrikson Zindermans 2003 127s Dek.ppb. ISBN 91-528-0563-8 Mycket gott skick 140 kr
Svenson, Christer
Golf Weekend Bo, äta, spela golf i Sverige Rikt illustrerad med foto i färg. Svenska Dagbladet 1992 143s Dek.ppb. ISBN 91-7738-311-7 Mycket gott skick 120 kr
Pernfors, Bengt
Allt du inte vill veta om golf eller En bok för dig som älskar att hata golf. Illustrationer Curt Görman. Ekerlids Förlag 1994 111s Dek.ppb. ISBN 91-88594-07-6 Mycket gott skick 180 kr
Koning, Christina (red.)
Green Ruff och Bunker Det bästa som skrivits om golf Forum 2000 207s Dek.ppb. ISBN 91-37-11835-8 Nyskick 100 kr
Morrison, Ian
Golf facts The golden rules of good golfing technique illustrated and explained. Quarto Publishing 1993 160s Ppb.+so ISBN 0-09-177512-4 E Mindre revor på so Mycket gott skick 220 kr
Chamberlain, Peter
Peter Chamberlains Golfbok Den moderna golfarens handbok. Teckningar i sv/v foto i färg. När? Var? Hur? Serien 1985 159s Ppb.+so ISBN 91-37-08764-9 Mycket gott skick 140 kr
Lennartsson, Dag
Golf Mat & Whisky Rikt illustrerad med frägbilder som författaren tagit på sina otaliga resor. Artograf Förlag 1998 149s Dek.ppb. ISBN 91-86360-30-2 Lätt skavda hörn Mycket gott skick 160 kr
Swanberg, Kjell
Swanberg swamlar om golf Allt man behöver veta om det ädla spelet golf. Illustrationer i sv/v av författaren. Svenska Dagbladet 1986 153s Dek.ppb. ISBN 91-7738-128-9 Mycket gott skick 120 kr
Crane, Malcolm
The story of ladies' golf Foto i sv/v. Stanley Paul 1988 160s Ppb.+so ISBN 0-09-174928-X Mycket gott skick 140 kr
Palmer, Arnold
Play great golf Foto i sv/v och färg. Mastering the fundamentals of your game. Willow Books 1988 160s Ppb.+so ISBN 0-00-218312-9 Mycket gott skick 160 kr
Sten, Hemming
Stora golfboken För motionsspelare av, av en motionsspelare. Foto och teckningar i sv/v. Norstedts 1988 257s Ppb.+so ISBN 91-1-883002-1 Revor på so övrigt mycket gott skick 140 kr
Grafton, Bruce
Golf teknik Handbok i golf skriven för svensk publik tillägnad nybörjare och mer avancerade spelare. Teckningar i sv/v. Spektras Handboksserie 1976 190s Dek.ppb. ISBN 91-7136-180-4 Gott skick 80 kr
Wiren, Gary Coop, Richard
Tänk rätt i golf Lär dig minska antalet slag genom att utnyttja de båda hjärnhalvorna. Teckningar i sv/v. Spektras Handboksserie 1982 118s Dek.ppb. ISBN 91-7136-321-1 Namnteckning Mycket gott skick 100 kr
Steel, Donald
The Golfer's Bedside Book Text decorations by Ionicus. B.T. Batsford Ltd 1971 240s Gott skick 140 kr
Fabian Baddiel, Sarah
Beyond the links Golfing stories, collectibles and ephemera. Illustrationer i sv/v och färg. Stidio Editions 1988 144s Ppb.+so ISBN 1-85170-738-7 Mycket gott skick 300 kr
Baddiel, Sarah
Golf The golden years A pictorial anthology Över 220 illustrationer i sv/v och färg. Bracken Books 1989 175s Klb.+so ISBN 1-85170-320-9 Gott skick 220 kr
Green, Robert
Golf An illustrated history of the game. Foto i sv/v och färg. Willow Books 1987 208s Ppb.+so ISBN 0-00-218261-0 Bortklippt hörn på titeluppslag Gott skick 280 kr
Pinner, John
Golfens historia Rikt illuatrerad bok om golfens historia och utveckling. Sv/v och färg. Rabén & Sjögren 1991 112s Ppb.+so ISBN 91-29-61615-8 Mycket gott skick 140 kr
Booth, Alan Nobbs, Michael
The sackville illustrated dictionary of golf Illustrationer i färg. Sackville books 1987 192s Ppb.+so ISBN 0-948615-01-X Mycket gott skick 240 kr
Janson, Anders (red.)
Golfens årsbok Officiell årsbok för Svenska Golfförbundet och PGA-Sweden. Illustrationer i färg. Svenska Golfförbundet Affärsutveckling AB i samarbete med Sportmediaförlaget i Norden AB 1997 287s Dek.skinnimiation i grönt+s0 ISBN 91-8681832-5 Mycket gott skick 150 kr
Stirk, David
Golf The history of an obsession Illustrationer i sv/v och färg. Phaidon 1987 160s Ppb.+so ISBN 0-7148-2414-3 Si2 1-2, 3-4 och 7-8 bortklippta. Sid 9-10 delvis utskuret. Övrigt gott skick 400 kr
Scott, Mike
The crazy world of golf Cartoons Exley 1989 c.a. 80s Häftad ISBN 1-85015-172-5 Mycket gott skick 80 kr
Smith, Peter Mackie, Keith
The guinness book of Foto i sv/v och färg. Guinness 1992 240s Ppb.+so ISBN 0-85112-532-8 Mycket gott skick 160 kr
Schwartz, Gary H.
The art of golf 1754-1940 Timeless, enchanting illustrations and narrative of golf's formative years. Illustrationer i sv/v och färg. Wood River Publishing 1990 159s Häftad ISBN 0-9623000-2-0 Mycket gott skick 220 kr
Pilley, Phil (red.)
Golfing Art Rikt illustrerad. Stanley Paul 1988 128s Ppb.+so ISBN 0-09-171480-X Mycket gott skick 280 kr
Campbell, Malcolm
The Encyclopedia of Golf The definitive guide to the game: its courses, characters and traditions. Illustrationer i färg. Dorling Kindersley 1991 336s Klb.+so ISBN 0-86318-637-8 Utskuren fyrkant på främre omslag Mycket gott skick 220 kr
Beilenson, Laurence (red.)
Golftalk Liten bok (8,5X10 cm) om golf med illustrationer av Abigail L. Adams. Språk:eng. Peter Pauper Press 1996 c.a. 80s Dek.ppb.+so ISBN 0-88088-796-6 Mycket gott skick 80 kr
Wilkinson, Stephen
1000 vägar till perfekt golf illustrationer i sv/v. Brain Books 2005 467s Häftad ISBN 91-85327-05-0 Myccket gott skick 90 kr
Wilkinson, Stephen
1000 vägar till perfekt golf illustrationer i sv/v. Brain Books 2005 467s Häftad ISBN 91-85327-05-0 Myccket gott skick 90 kr
Wright, Nick
Golf / Experternas bästa råd & tips Vägledning till ett bättre golfspel innehållande 10-veckorsprogram. Illustrationer i färg. Bonnier impact 2006 160s Dek.ppb. ISBN 10:91-85605-02-6 Nyskick 140 kr

Improve Your Golf CD. Proven, safe and effective hypnosis techniques. Personal Emprowrment Auto Series 2004 Spricka på cd-fodral. 120 kr
Wilkinson, Stephen
1000 vägar till perfekt golf illustrationer i sv/v. Brain Books 2005 467s Häftad ISBN 91-85327-05-0 Myccket gott skick 90 kr
Newell, Steve
Golf Grunderna, specialslagen, lösningarna Praktisk handledning för varje golfare. Rikt illustrerad med foto i sv/v. Albert Bonniers förlag 2005 256s Dek.ppb. ISBN 91-0-010612-7 Förlagsny 160 kr
Barr, Jeff (red.)
1001 golfhål du måste spela innan du dör Rikt illustrerad guide som beskriver golfhål från hela världen. Wahlström & Widstrand 2007 960s Ppb.+so ISBN 978-91-46-21439-7 Mycket gott skick 2,1 kg Porto 150:-. 170 kr
The Complete Book of Golf Techniques.
Bristol 1992. Rikt illustrerad i färg. 30x21 cm. 176 sidor. Häftad med originalomslag. 170 kr
Geigert, Hagge
Hagges bästa golfhistorier. Bromma 1994. Illustrerad. 22x14 cm. 112 sidor. Dekorerat originalpappband. 150 kr

Golfarens bildkalender En vacker bok för alla årets dagar. Barbara books 1993. Dek ppb 125 s. 15 x 19. 320 gr. isbn 9187902044. Förlagsny 180 kr
Chamberlain, P Sandler, L-E, Wirhed, R
Peter Chamberlains Den moderna golfarens handbok. Om den teknik, de fysiska och psykiska sidorna av golf m.m. Illustrerad med teckningar och foto i färg. När? Var? Hue? Serien Illustrerad med foto i färg och teckningar. Forum 159s Ppb.+so ISBN 91-37-08764-9 Nyskick 140 kr
Anderson, Johnny
Johnny Andersons Golfbok Om hur du steg för steg bygger upp ett gediget spel och hur du ska kunnat bli bättre. För alla som inte är nöjda med sitt spel. Illustrerad med foto i färg. Forum 1993 144s Klb. ISBN 91-37-10237-0 Exlibris Mycket gott skick 110 kr
Koning, Christina (sammanställare)
Green, Ruff occh Bunker Det bästa som skrivits om golf Golfantologi med sanna historier, anektoter, stora personligheter och kärnfulla formuleringar.Illustrationer i sv/v. Forum 2001 207s Dek.ppb. ISBN 91-37-11835-8 Nyskick 120 kr
Cox, W.J.
Bättre golf Värdefulla råd och varningar för tekniska missgrepp. Illustrerad med 58 foton i sv/v. Forum 1953 119s Häftad Lite snedläst, uppsprättad, veck på bakre pärmens ena hörn. Övrigt i mycket gott skick. 250 kr
Lyle, Sandy. Andrisani, John
Learning golf: The Lyle way Hodder & Stoughton 1988 isbn 0 340 49575 8. HARDBACK WITH DUST JACKET 120 kr
Suckling, J
Förbättra ditt golfspel I samverkan med Ulf Shenkmanis och Lars Tigerberg. ICA bokförlag 1993. 95 s.500 gr. 9153414829. Nyskick 80 kr

80 femminuters lektioner i golf Av världens främsta undervisande proffs. En instruktiv handbok.Spektra 1969. fd bibliotektbok. Skadat rygg iö fint skick. Dek pbd. 159 s 80 kr
FALDO, MELAINE
Golf för kvinnor Natur och Kultur. 1988. Illustrerad. Kartonnage. 144. 9127018636. Till alla kvinnor som vill börja eller som har precis har börjat spela golf. Med sig själv som exempel, vill hon ge kvinnor mod att börja spela. Fint skick. 140 kr
Zachrisson, Göran
Golf för alla Sesam/Aldus. Pocket 1968. 95s. 100 gr. Fint skikck 50 kr

Svensk Golf 1966 Officielt organ Svenska Golfförbundet årgång 1966 nr 1-8. (kompl) Fint skick.1,5 kgL050 200 kr

Svensk Golf 1967 Officielt organ Svenska Golfförbundet årgång 1967 nr 1-9. (kompl) Fint skick.1,5 kg L050 200 kr

Svensk Golf 1968 Officielt organ Svenska Golfförbundet årgång 1968 nr 1-8. (kompl) Fint skick. 1,5 kg L050 200 kr

Svensk Golf 1969 Officielt organ Svenska Golfförbundet årgång 1969 nr 1-8. (kompl) Fint skick. 1,5 kg L050 200 kr

Svensk Golf 1970 Officielt organ Svenska Golfförbundet årgång 1970 nr 1-8. (kompl) Fint skick.1,4 kg L050 200 kr

Svensk Golf 1972 Officielt organ Svenska Golfförbundet årgång 1972 nr 1-8. (kompl) Fint skick. 1,1 kg L050 200 kr

Svensk Golf 1973 Officielt organ Svenska Golfförbundet årgång 1973 nr 1-8. (kompl) Fint skick.1,2 kg L050 200 kr

Svensk Golf 1974 Officielt organ Svenska Golfförbundet årgång 1974 nr 1-9. (kompl) Fint skick. 1,3 kg. L050 200 kr

Svensk Golf 1975 Officielt organ Svenska Golfförbundet årgång 1975 nr 1-9. (kompl) Fint skick. 1,3 kg L051 200 kr

Svensk Golf 1976 Officielt organ Svenska Golfförbundet årgång 1976 nr 1-8. (kompl) Fint skick. 1,4 kg L050 150 kr

Svensk Golf 1977 Officielt organ Svenska Golfförbundet årgång 1977 nr 1-9. (kompl) Fint skick.1,3 kg L050 150 kr

Svensk Golf 1978 Officielt organ Svenska Golfförbundet årgång 1978 nr 1-9. (kompl) Fint skick. 1,7 Kg L051 150 kr

Svensk Golf 1979 Officielt organ Svenska Golfförbundet årgång 1979 nr 1-9. (kompl) Fint skick. 1,7 Kg L051 150 kr

Svensk Golf 1980 Officielt organ Svenska Golfförbundet årgång 1980 nr 1-9 + 5B. (kompl) Fint skick. 1,7 Kg L051 150 kr

Svensk Golf 1981 Officielt organ Svenska Golfförbundet årgång 1981 nr 1-9. (kompl) Fint skick. 1,8 Kg L051 150 kr

Svensk Golf 1982 Officielt organ Svenska Golfförbundet årgång 1982 nr 1-9. (kompl) Fint skick. 1,7 Kg L051 150 kr

Svensk Golf 1983 Officielt organ Svenska Golfförbundet årgång 1983 nr 1-9. (kompl) Fint skick. 1,9 Kg L051 150 kr

Svensk Golf 1984 Officielt organ Svenska Golfförbundet årgång 1984 nr 1-12. (kompl) Fint skick. 2,3 Kg L051 150 kr

Svensk Golf 1985 Officielt organ Svenska Golfförbundet årgång 1985 nr 1-12. (kompl) Fint skick. 2,1 Kg L051 150 kr

Svensk Golf 1986 Officielt organ Svenska Golfförbundet årgång 1986 nr 1-12. (kompl) Fint skick. 2,5 Kg L051 110 kr

Svensk Golf 1987 Officielt organ Svenska Golfförbundet årgång 1987 nr 1-12. (kompl) Fint skick.2,9 kg. L050 110 kr

Svensk Golf 1988 Officielt organ Svenska Golfförbundet årgång 1988 nr 1-12. (kompl) Fint skick.3,1 kg L050 110 kr

Svensk Golf 1990 Officielt organ Svenska Golfförbundet årgång 1990 nr 1-12. (kompl) Fint skick.3,2kg L050 110 kr
Pressfield, Steven
Legender om Bagger Vance Golf och sanningen om livet. Forum 1995 isbn 91-37-11720-3, 9137117203, Klb med so, 274 s. mycket fint skick 140 kr
Penick, Harvey Shrake, Bud
The game of a lifetime More lessons and teaching. Firesidebook 1999 isbn 0684867354. paperback, good condition. 90 kr
80 femminuterslektioner i golf.
Av världens främsta undervisande proffs. Halmstad 1988. Ny upplaga. Rikt illustrerad. 23x14 cm. 166 sidor. Dekorerat originalpappband.mycket fint skick. 120 kr
Chamberlain, Peter
Golfsituationer - med recept för framgång Raster fakta 1996 isbn 9187214431. dekorerad pappband, nyskick. 700 gr. 220 kr
Aultman, Dick
Square-to-Square Golf Swing. Model Method for the Modern Player. London 1971. Illustrerad. 28x21 cm. 128 sidor. Originalband med skyddsomslag. 200 kr
Ballingall, Peter
Golf - 101 essential tips. London 1995. Rikt illustrerad i färg. 18x12 cm. 72 sidor. Häftad med originalomslag. Nyskick. 90 kr
Blake, Mindy
Den nya golfsvingen. Halmstad 1977. Rikt illustrerad. 23x14 cm. 120 sidor. Dekorerat originalpappband. 150 kr
Bradbeer, R & Morrison, I
Golf. Skills and techniques. Leicester 2002. Rikt illustrerad i färg. 29x23 cm. 160 sidor. Häftad med originalomslag. Nyskick. 200 kr
Callahan, T & Kindred, D
Around the World in 18 holes. New York 1995. Illustrerad. 23x15 cm. (12)+244 sidor. Häftad med originalomslag. 150 kr
Chamberlain, Peter
Winning Golf. New York 1985. Rikt illustrerad, mest i färg. 26x19 cm. 160 sidor. Häftad med originalomslag. Nyskick. 170 kr
Haavik, Knut (red)
Den stora golfboken. Rikt färgillustrerad. 30x22 cm. 194 sidor. Dekorerat originalpappband. 120 kr
Faldo, Melanie
Golf för kvinnor. Stockholm 1988. Rikt illustrerad, delvis i färg. 25x20 cm. 144 sidor. Dekorerat originalpappband. 150 kr
Ford, Noel
Golfänkor. Malmö 2000. Rikt illustrerad. 22x14 cm. 96 sidor. Dekorerat originalpappband. Förlagsny bok. 150 kr
Gilleece, Dermot m fl
Victory! The story of the 1995 Ryder Cup. London 1995. Rikt illustrerad i färg. 29x23 cm. 96 sidor. Originalband med skyddsomslag. 200 kr
Koning, Christina
(Redaktör) Green, ruff och bunker. Stockholm 2001. Illustrerad. 20x13 cm. 208 sidor. Förlagsny bok. 120 kr
Lennartsson, Dag
Golf, Mat & Whisky. Simrishamn 1998. Rikt illustrerad i färg. 25x17 cm. 150 sidor. Dekorerat originalpappband. 200 kr
Lewis, Beverly
Power driving. Stradbroke 1988. Rikt illustrerad. 22x12 cm. 80 sidor. Dekorerat originalpappband. "The Sackville Golf Clinic No 1." 150 kr
Lewis, Beverly
Perfecting your short game. Stradbroke 1988. Rikt illustrerad. 22x12 cm. 80 sidor. Dekorerat originalpappband. "The Sackville Golf Clinic No 2." 150 kr
Lewis, Beverly
Curing hooks and slices. Stradbroke 1988. Rikt illustrerad. 22x12 cm. 80 sidor. Dekorerat originalpappband. "The Sackville Golf Clinic No 3." 150 kr
Lewis, Beverly
Shots for lower scoring. Stradbroke 1988. Rikt illustrerad. 22x12 cm. 80 sidor. Dekorerat originalpappband. "The Sackville Golf Clinic No 4." 150 kr
Palmer, Arnold
Golf på mitt sätt. Stockholm 1988. 160 sidor. Isbn 91 29 59246 1. Dek ppband. 140 kr
Sten, Hemming
Stora Golfboken. Stockholm 1988. Rikt illustrerad. 24x18 cm. 260 sidor. Originalband med skyddsomslag. 180 kr
Swanberg, Kjell
Swanberg swamlar om golf. Stockholm 1986. Rikt illustrerad. 20x19 cm. 156 sidor. Dekorerat originalpappband. 120 kr
Smith, Peter
Left handed Golfer. A complete guide for people who play golf left handed. Huddersfield 1993. Rikt illustrerad. 22x19 cm. 128 sidor. Häftad med originalomslag. 180 kr
Cox, W J
Lär er spela bättre golf. Stockholm 1953. Illustrerad. 19x13 cm. 120 sidor. Häftad med originalomslag. 250 kr
Wiren, G / Sheehan, L
Tänk rätt i golf. Halmstad 1982. Illustrerad. 23x13 cm. 120 sidor. Dekorerat originalpappband. 150 kr
Pedroli, H & Tiegreen, M
Let the Big Dog Eat! A Dictionary of the Secret Language of Golf. New York 2000. Rikt illustrerad. 26x16 cm. 96 sidor. Originalband med skyddsomslag. 150 kr
Hamer, Malcolm
Dödligt läge. En golfdeckare. Bromma 2002. 21x14 cm. 256 sidor. Originalband med skyddsomslag. Förlagsny bok. 150 kr
Lind, Claes / Sörenstam, Annika
Våga bli bäst. Västerås 2003. Illustrerad. 270 sidor. Pocketbok. Förlagsny bok. Om Annika Sörenstams karriär. 60 kr
Ravald, Bertil
I fin form för golf. Stockholm 1984. Illustrerad av Stig Johnson. 19x13 cm. 112 sidor. Häftad med originalomslag. Om hur man tränar kroppen för att spela bättre golf. 120 kr
Hansen, Stig & Fiorini, Michael
Bogen om golf. Köpenhamn 1973. Illustrerad. 17x12 cm. 232 sidor. Dekorerat originalpappband. 120 kr
Skeppare, Åke
Fåtöljgolf. Göteborg 2002. Illustrerad. 18x15 cm. 128 sidor. Dekorerat originalpappband. Förlagsny bok. 150 kr
Skeppare, Åke
Mulligan\'s Mixture. Golfhistorier från hela världen. Göteborg 2003. Illustrerad av Johan Henrikson. 18x15 cm. 128 sidor. Dekorerat originalpappband. Förlagsny bok. 150 kr
Wood, Mark
Golf. Den perfekta svingen. Stockholm 2003. 15x21 cm. Illustrerad i färg. 128 sidor. Dekorerat originalpappband. Förlagsny bok. 150 kr
Exley, Helen
Lilla skämtboken till Golfaren. Stockholm 2002. Illustrerad i färg av Bill Stott. 15x11 cm. 60 sidor. Dekorerat originalpappband. Förlagsny bok. 90 kr
Newell, Steve
Golf - grunderna, specialslagen, lösningarna. Stockholm 2003. Rikt illustrerad i färg. 24x19 cm. 256 sidor. Originalband med skyddsomslag. Förlagsny bok. 180 kr
Golfordboken.
Stockholm 2004. Illustrerad. 15x10 cm. 82 sidor. Häftad med originalomslag. I en plastpåse med två peggar och två markeringsknappar. Förlagsny bok. 120 kr
James, Mark
(with Martin Hardy) After the Bear Pit. London 2002. Illustrerad. 24x16 cm. (8)+264 sidor + planscher. Originalband med skyddsomslag. 180 kr
Allen, Frank K m fl
The Golfer's Bible. New York 1968. Rikt illustrerad. 25x19 cm. 160 sidor. Häftad med originalomslag. 150 kr
Aultman, Dick
Square to Square Golf Swing. Halmstad 1972. Rikt illustrerad. 23x14 cm. 144 sidor. Dekorerat originalpappband. Svensk text. 150 kr
Fehring, Heinz
Lär dig spela golf. Den moderna handboken. Stockholm 1972. Rikt illustrerad. 19x16 cm. 80 sidor. Häftad med originalomslag. 90 kr
Tisell, Gunnar
Golf. Handledning för nybörjare. Stockholm 1949 (andra reviderade upplagan). Illustrerad. 18x12 cm. 130 sidor. Häftad med originalomslag. 250 kr
Andrisiani, John
Play Golf the Tiger Woods Way. Bath 1997. Rikt illustrerad, även i färg. 24x19 cm. 158 sidor. Häftad med originalomslag. Förlagsny bok. 180 kr
Peper, George
Golf in America. The First One Hundred Years. New York 1988. Rikt illustrerad, mest i färg. 30x25 cm. 304 sidor. Originalband med skyddsomslag. Nyskick. 300 kr
Golf i Sverige 2004-2005.
Göteborg, Zindermans, 2004. 224 sidor. Häftad med originalomslag. Förlagsny bok. 90 kr
Andrisiani, John
The Nicklaus Way. An analysis of the techniques and strategies of golf\'s leading major championship winner. New York 2003. Illustrerad. 22x14 cm. XVI+144 sidor. Originalband med skyddsomslag. Förlagsny bok. 170 kr
Andrisiani, John
The Bobby Jones Way. An analysis of the techniques and strategies of golf\'s leading major championship winner. New York 2003. Illustrerad. 22x14 cm. XVI+110 sidor. Originalband med skyddsomslag. Förlagsny bok. 170 kr
Bryngelsson, Rolf
(Redaktör) Nordisk Golfguide 1990. Tryckt 1990. Rikt illustrerad. 25x17 cm. 612 sidor. Dekorerat originalband. 50 kr
Cambell, Malcolm
The New Encyclopedia of Golf. New York 2001. Rikt illustrerad i färg. 29x25 cm. 384 sidor. Dekorerat originalpappband. Förlagsny bok. 300 kr
Hogan, Chuck
Five Days to Golfing Excellence. 1998. Illustrerad. 23x15 cm. XIV+162 sidor. Häftad med originalomslag. Förlagsny bok. 120 kr
Hogan, Chuck
Learning Golf. How to Learn - or Relearn - to Play the Whole Game. 1998. Illustrerad. 23x15 cm. 174 sidor. Häftad med originalomslag. Förlagsny bok. 120 kr
Lawrenson, Derek
Golf Techniques. A step-by-step guide to mastering the long and short game. London 2003. Rikt illustrerad i färg. 28x22 cm. 192 sidor. Dekorerat originalpappband. Förlagsny bok. 220 kr
McCallen, Brian
Top 100 Courses You can Play. New York 2003. Rikt illustrerad i färg. 30x25 cm. 304 sidor. Originalband med skyddsomslag. Förlagsny bok. 300 kr
Nicklaus, Jack
My Golden Lessons. 100-plus ways to improve your shots, lower your scores, and enjoy golf much, much moore. New York 2002. Rikt illustrerad i färg. 23x19 cm. 176 sidor. Originalband med skyddsomslag. Förlagsny bok. 200 kr
Nicklaus, Jack & Millard, Chris
Nicklaus by Design. Golf Course Strategy and Design. New York 2002. Rikt illustrerad i färg. 31x25 cm. 288 sidor. Originalband med skyddsomslag. Förlagsny bok. 350 kr
Penick, Harvey
Harvey Penick's Little Red Book. Lessons and Teachings from a Lifetime in Golf. New York 1992. 20x13 cm. 176 sidor. Originalband med skyddsomslag. 120 kr
80 femminuterslektioner i golf.
Av världens främsta undervisande proffs. Halmstad 1986. Rikt illustrerad. 23x14 cm. 166 sidor. Dekorerat originalpappband. Diskret namnstämpel på försättset. 120 kr
Wodehouse, P G
Oss golfare emellan. Bromma 2003. 21x14 cm. 236 sidor. Dekorerat originalpappband. Förlagsny bok. 150 kr
Boström, M & Hammarström, C
Alla tiders golfare. 2004. Illustrerad av Kaj Stenman. 19x14 cm. 112 sidor. Originalband med skyddsomslag. Förlagsny bok. 120 kr
Olofsson, Kenneth
Autentisk golf. Bli den egen mentala tränare. 2004. Illustrerad. 32 sidor. Häftad med originalomslag. Förlagsny bok. 90 kr
Nieporte, Tom & Sauers, Don
ToppGolf. Stockholm 1970. 156 sidor. 16x17 cm. Dekorerat originalpappband. 120 kr
Trevino, Lee
Spela bättre golf. Halmstad 1976. Rikt illustrerad. 23x14 cm. 184 sidor. Dekorerat originalpappband. 150 kr
Ayres, David & Cook, John
Smartare golf. Vanliga frågor och experternas svar. 2005. Rikt illustrerad. 25x20 cm. 128 sidor. Dekorerat originalpappband. Förlagsny bok. 180 kr
Pinner, John
Golfens historia. Stockholm 1991. Rikt illustrerad, mest i färg. 30x23 cm. 112 sidor. Originalband med skyddsomslag. 200 kr
Bolstad, Les m fl
How To Improve Your Golf. Chicago 1963. Rikt illustrerad. 96 sidor. Häftad med originalomslag. 120 kr
Dey, Joseph C. Jr
Golf-regler i bild. Översatt och utgiven av Svenska Golfförbundet 1964. Rikt illustrerad. 27x20 cm. 96 sidor. Häftad med originalomslag. 150 kr
Heise, Jack
How You Can Play Golf Using Self-Hypnosis. Hollywood 1961. Illustrerad. 136 sidor. Häftad med originalomslag. 150 kr
Houghton, George
More Confessions of a Golf Addict. London 1954. Rikt illustrerad. (8)+86 sidor. Häftad med (lite naggat) originalomslag. 180 kr
Houghton, George
Golf Addict through the Ages. London 1956. Rikt illustrerad. (6)+90 sidor. Häftad med originalomslag. 180 kr
Houghton, George
Galen i golf. En golfspelares bekännelser. Stockholm 1968. Illustrerad med teckningar. 120 sidor. Originalband med skyddsomslag. 150 kr
Jones, Bobby
Golf is my Game. With a Foreword by Bernhard Darwin. London, Chatto & Windus, 1961. Illustrerad. 272 sidor + planscher. Originalband med trasigt, men hyfsat lagat, skyddsomslag. 350 kr
Cambell, Malcolm
Golf. (Den fullständiga handboken.) Stockholm 2004. Rikt illustrerad, mest i färg. 30x25 cm. 336 sidor. Originalband med skyddsomslag. Svensk översättning av "The New Encyclopedia of Golf". 180 kr
Gabrielsson Jan
Allemans bok om golf Häftad Liber 1984 illustrerad. Allemans bok om golf. En praktisk vägledning för den vetgirige. 87 sidor, ant på titelbl. Mycket fint skick. 100 gr. 80 kr
Reid/Trevellion
The second book of Gary player´s golf class 100 lessons from the Sunday Express world-famous instructional strip cartoon. Paperback fine condition 83 p. 1969. 1st ed. 180 kr
Tecknar Anders
Golf i tid och otid Förlagsband Barbara Books 1995 illustrerad av Tecknar Anders. 110 sidor. 500 gr 140 kr
Stanley Louis T.
Swing to better golf Golf with your hands. Foreword by gary Player. London 1966. Collins. Lit. 4:o. 256 p. Hardcover + dustjacket. Good condition. Underlining.800 gr 150 kr
Golfhistorier
Wodehouse, P.G. Tio fristående historier av humoristen Wodehouse om hans favorit sport. Förlagsnybok 170 kr
Adressbok för golfare och andra
Spiralrygg. Varje bokstav i alfabetet med eget golfmotiv av Cecilia Halbert, förlagsny bok 150 kr
Wodehouse, P.G
Ett upp för Cuthbert Bonniers 1967. Klb. Namn på försättsbladet. 214 s. Fint skick. 300 gr. 90 kr
Order via E-mail: order@kleynes.se

Åter till början på Golf-sidan. (Return to Top of this page.)

Åter till första sida. (Return to First page.)