KLEYNES ANTIKVARIAT
Filosof, Teologi & Kyrkohistoria
Beställ genom att först markera och kopiera den bok Du är intresserad av.
Klicka sedan på vår E-post-adress som finns sist i varje avdelning och "klistra in" boken i
meddelanderutan. Glöm inte att notera eget namn och postadress. Beställningar kan förstås också
göras via post eller telefon.
Kleynes Antikvariat, Box 219, 651 06 Karlstad, Sweden
Tel 054-14 44 10
Försäljningsvillkor (Terms of sale)
Åter till första sidan (Return to First page)
Uppdaterad 090208
Filosofi & Psykologi
af Wirsén, C.D.
Ellen Keys lifsåskådning och verksamhet som författarinna En undersökning P.A. Norstedt & Söner 1900 187s Hlv.klb. Några understrykningar i blyerts. Gott skick 250 kr.
Ahlberg, Alf
Augustinus-den första moderna människan. Om antikens dödskamp och den västerländska kulturens födslovåndor och Augustinus-tvivlaren, sökaren, religiöse mystiker och kristne tänkare. Illustrerad med 4 planscher i sv/v. J.A. Lindblads förlag 1952 227s Rygg klb. Löst omslag och baksida. Stämpel sista omslag. Mycket gott skick 120 kr.
Ahlberg, Alf, Lagerborg, Rolf m fl
Människokunskap och människobehandling. Praktisk psykologi för envar. Andra omarbetade upplagan. Stockholm 1942. Illustrerad. 574 sidor. Gediget halvklotband. 180 kr.
Ahmad, Mirza Tamir
Revelation rationality Knowledge and truth. 1998 756 p. Hardcover + dust jacket. 1,4 kg oversize skrymmande. As new 250 kr.
Alberoni, Francesco
Vänskap Om den sanna vänskapen-det ömsesidiga förhållandet mellan två självständiga individer. Bokförlaget korpen 1984 159s Häftad ISBN 91 7374 502 2 Mycket gott skick 60 kr.
Alin, Lars H
Minnet hur fungerar det? Sammanfattning av minnespsykologi. Almqvist & Wiksell 1972 197s Häftad ISBN 91-20-05183-2 Namnteckning Understrykningar Gott skick L036 50 kr.
Almquist O,'Connor,
Lust Hur din sexuella lust blir som ny-fast större. Månpocket 1991 221s Gulnad Gott skick L036 50 kr.
Andersson, Gerhard Asmundson, Gordon J G (red.)
Cognitive Behaviour Therapy Vol. 34 N0.3 Routledge 2005 129-200s Häfatd Mycket gott skick 30 kr.
Andersson, Perry
Övergångar från antiken till feodalismen. 1992. 320 sidor. Häftad med originalomslag. 120 kr.
Arvidson, Stellan & Bohlin, Torsten
Kristendomen, mot - för. Andra upplagan. Stockholm 1947. 334 sidor. Gediget halvklotband. 150 kr.
Aspelin, Gunnar
Till Gunnar Aspelin på 75-årsdagen 23 september 1973. Insikt och handling 10. Studier utgivna av Hans Larsson Samfundet. Lund 1973. 184 sidor (inklusive porträttplansch) + rättelseblad. Häftad med originalomslag. Ouppskuren. Med en Tabula gratulatoria och jubilarens bibliografi för perioden 1963-73. LÅDA 9 180 kr.
Balint, Mikael
Läkaren patienten och sjukdomen Studentlitt. Hft 396 s. Isbn 91441§50113. Mycket fint skick. L034 120 kr.
Bays, Brandon
Resan Vägvisare som hjälper dig att läka din själ, hela ditt liv och bli fri. Richters 2004 215s Pocket ISBN 91-7711-288-1 Mycket gott skick 40 kr.
Bergling, Kurt
Moralutveckling Bedömning av rätt och orätt från barndom till vuxen ålder. Pblica Allmänna Förlaget 1991 92s Häftad ISBN 91-38-90172-2 Mycket gott skick 50 kr.
Bergström, Gunnar
Människovärdet vi fodra tilbaka Utbildning av unga drogmissbrukare. Norstedts hfd. 151s 250 gr. 9118242111. namn, fint skick. L049 70 kr.
Bettelheim, Bruno
Det upplysta hjärtat Hur man överlever som individ i massamhället. P.A. Norstedt & Söners Förlag 1985 261s Dek.ppb bib.ex. ISBN 91-1-843421-5 Mycket gott skick 80 kr.
Biberg, Nils Fredrik
Samlade skrifter, 1-3. \"Uppsala, Palmblad & C., 1828-30. (10)+350; (4)+425+(3); (4)+XVI+529+(3) sidor. Del 1 och 2 med några lagerfläckade blad i början, i övrigt är inlagorna i mycket gott skick. Tre gedigna halvfranska band med ryggdekor, röda titelfält och marmorerade snitt. Bokbindaretikett: L.W. Levin, Uppsala. Med Axel Holmströms namnteckning på försättsen.\" 650 kr.
Bjurwill, Christer
Reflektionens praktik Ett bidrag till den filosofiska pedagogikens innehåll. Studentlitteratur 1998 376s Häftad ISBN 91-44-00539-3 Namnteckning, understrykningar Gott skick 160 kr.
Blomquist, Clarence
Psykiatri Läromedelsförlagen 1970, 312 s. Förlagets originalband., understrykningar. Fint skick.L034 80 kr.
Boalt
Socialt beteende Instruktiv och lättillgänglig översikt över sociologins begreppsapparat, forskningsmetoder och huvudresultat.Natur och kultur 1969, 306s Häftad Pärm med inlaga är böjd, understrykningar, namnteckning. Gott skick 50 kr.
Boehme, J
Aurora of Morgenrood in de opgang dat is: de wortel of moeder der filosofi, astrologie en theologi naar de beschrijving der natuur. Schors. g j. 336 p. 450 gr. 200 kr.
Boström, C J
Om religion, vishet och dygd. 1943. 68 sidor. Berömda filosofer XXXIX. 150 kr.
Bouman, Jan C
De erotiska majoriteterna. Belysning, utifrån terapeutisk erfarenheter som psykolog, av sexuella problem. Bland annat med kritik av Ingmar Bergman, Vilgot Sjöman m fl. Zindermans Bohuslänningens AB 1968 84s Häftad Enstaka anteckningar Mycket gott skick 70 kr.
Brandell, Gunnar
Revolt i dikt och andra studier. 1977. 144 sidor. Häftad. 90 kr.
Breatley, Molly (red.)
Pedagogikcoch metodik för förskola, lågstadium och fritidshem Presentation av en genomarbetad helhetssyn på pedagogik- och metodikämnena. Illustrerad med teckningar i sv/v. Natur och Kultur 1973 160s Häftad ISBN 91-27-57 531-4 Namnteckning Mycket gott skick 60 kr.
Bredsdorff, Thomas m fl
Till glädjen. En stridsskrift om humanism och humaniora. 1981. 156 sidor. Originalpappband. 90 kr.
Brenner, Charles MD
An elementary textbook of psychoanalysis Internatonal university press. 1957 klb. med skyddsomslag (naggat). Fd biblioteksband, stämpel, ficka. Understrykningar. Fint skick. L034 120 kr.
Britasdotter, Åsa. Stövling, Britta
Incest Dotterrätt mot patriarkatet. En granskning av det incestuösa samhället, från uråldriga myter till dagens rättegånger. Wahlström & Widstrand, 1982 Häftad. 237 s. 9146141812. Mycket fint skick. 120 kr.
Brown, Mick
Den andlige turisten En personlig resa genom trons yttre landskap Författaren söker upp det mystiska, mirakulösa och det otrologiga. Forum 1999 330s Ppb.+so ISBN 91-37-11382-8 Slitage på so Övrigt i mycket gott skick 120 kr.
Brudal, Lisbeth F
I väntans tider Om det ofödda barnets utveckling och personlighet, föräldrarnas samspel och sexualitet under graviditet, likheter och skillnader mellan att bli mamma och pappa m.m. Universitetsförlaget 1996 128s Häftad ISBN 91-88584-13-5 Namnteckning Mycket gott skick 60 kr.
Brunton, Paul
Vägen till Överjaget II Tekniker och metoder, avgörande upplevelser och skeenden på vägen mot självförverkligande. (1975) Larson 1975 211s Klb. ISBN 91-514-0136-3 Mycket gott skick 70 kr.
Bukdahl, Jørgen
Søren Kierkegaard og den menige mand. 1961. 128 sidor. Søren Kierkegaard Selskabet Populære Skrifter IX-X. 90 kr.
Buscaglia, Leo
Leva Älska Lära Tretton föreläsningar redigerade av Steven Short Forum 1987 268s Dek.ppb. ISBN 91-37-09284-7 Gulnad Gott skick 60 kr.
Böhm, Tomas
Efter förälskelsen-om kärleksrelationen Om hur kunna fördjupa förhållandet, våga leva i nuet och ha förmåga till närhet. Natur och Kultur 1984 149s Dek.ppb. ISBN 91-27-01423-1 Mycket gott skick 60 kr.
Böhm, Tomas
Ska du säga Om gräl och försoning i parförhålanden. NoK. Originalband. 154 s. Namn. Isbn 9127022218. Mycket fint skick. L034 50 kr.
Campbell, Ellen Brennan, J H
The aquarian guide to the new age Variers subjects of direct or inderect interest to the New Age. Alfabetisk guide till New Age. The Aquarian Press 1990 352s Ppb.+so ISBN 0-85030-970 Gulnad inlaga Mycket gott skick 140 kr.
Cashdan, Sheldon
Abnormal Psychology Foundations of modern psychology series, ppb 156pp 300 gr.name. Good condition 70 kr.
Chopra, Deepak
Vägen till kärlek-frigör dina inre krafter Hjälp att finna djup, mening och själslig förankring i sig själv och i sina relationer, och att hitta harmoni i det dagliga livet med praktiska råd, övningar samt fallbeskrivningar. Norstedts 1997 296s Ppb.+so ISBN 91-1-971792-X Små revor och fläckar på so, några hundöron i inlaga Mycket gott skick 80 kr.
Clark, David H.
Miljöterapi i psykiatrisk behandling Från sluten instution till terapeutiskt samhälle. W6W serien 419 1976 158s Häftad ISBN 91-46-12415-2 Namnteckning Gott skick L036 50 kr.
Clarke, Robin
Vetenskapen om krig och fred. 1973. 400 sidor. Häftad. 90 kr.
Cogan, Priscilla
Hjärtats kompass En roman fylld med indiansk levnadsvisdom. Richters 1999 359s+8s Ppb.+so ISBN 91-7709-083-7 Några smårevor på so Mycket gott skick 50 kr.
Cohen, Herb
Du får som du vill eller konsten att förhandla Forum 1982. hfd 265 s. 9137078712. Gott skick L 039 60 kr.
Cohen, John
Psychological Probability or the Art of Doubt Advances in psychology:3 George Allen & Unwin Ltd 1972 141s Häftad ISBN 0 04 150040 7 Namnteckning, understrykningar Gott skick L036 90 kr.
Crafoord, Clarence
Barndomens återkomst En psykoanalytisk & litterär studie Med utgångspunkt i egna minnen om hur barndomsminnen kan bli bärare av symboler och mönster. Studerat Marcel Proust, August Strindberg och Selma Lagerlöf. Natur och Kultur 1994 308s Ppb.+so ISBN 91-27-03631-6 Liten reva på so Mycket gott skick 120 kr.
Crafoord, Karin Grebo, Ulla Stövegård, Helena (red.)
Det kvinnliga perspektivet Nya tankegångar om kvinnor och män inom psykologi och psykoterapi. Sfph:s monografiserie nr 26 Svenska föreningen för psykiatrisk hälsovård 1987 148s Häftad ISBN 0346-8968 Mycket gott skick 80 kr.
Craford, Karin m fl
(Red. ) Det kvinnliga perspektivet. Nya tankegångar om kvinnor och män inom psykologi och psykoterapi. 1987. Illustrerad. 148 sidor. Häftad med originalomslag. 120 kr.
Cullberg, Johan
Skaparkriser Strindbergs Inferno och Dagermans. Hur Strindberg och Dagerman upplevde och hanterade sina svåra livsperioder. Illustrerad med foto i sv/v. Natur och Kultur 1997 198s Häftad/pocket ISBN 91-27-06697-5 Veck på främre pärm Gott skick 70 kr.
Cullberg, Johan
Kris o Utveckling hft. 168 s. 250 gr. Mycket fint ex. Inga notiser mm. ISBN 91-27-01035-X 70 kr.
Cullberg, Johan
Kris och utveckling-en psykoanalytisk och socialpsykiatrisk studie Beskrivning av krissituationer och krien som en förutsättning för utveckling och kännedom. Natur och kultur 1977 Häftad ISBN 91-27-00174-1 Mycket gott skick 110 kr.
Dahlbom-Hall, Barbro
Lära kvinnor chefa män NoK 1999. hfd 152 s. 9127043339 Nyskick 70 kr.
Dahlbom-Hall, Barbro
Lära kvinnor leda kvinnor NoK 2000. hfd 181 s. 9127081214 Nyskick 90 kr.
Dahlgren, Per Olov Dahlgren, Kerstin
Hur har du på jobbet? En bok om den psykosociala arbetsmiljön. Teckningar av Eva Lindén Wahlström & Widstrand 1985 176s Häftad ISBN 91-46-13928-1 Mycket gott skick 60 kr.
Dahllöf, Tordis
Dikt och verklighet I Hans Larssons Hemmabyarna. 1978. 70 sidor. Häftad. 90 kr.
Danell, Karl-Johan m fl
(Redaktörer) Språket som kulturspegel. Umeforskare berättar. 1991. 24x16 cm. (4)+IV+204+(4) sidor. Häftad med originalomslag. 120 kr.
Dee, Nerys
Your dreams & what they mean How to Understand the Secret Language of Sleep. With dictionary of dream signs and symbols. Alfabetiskt lista över tecken och symboler. BCA 1984, 121s+ 55s Ppb.+so ISBN 0 85030 482 2 Mycket gott skick 90 kr.
Degerman, Alarik
Yoga Utvecklar Dolda Krafter Fysisk och psykisk kraft Omdesförmåga Klarseende 5:e upplagan G. Asplunds bokförlag 1960 123s Häftad Ägarstämpel Gott skick 70 kr.
Dewald, Paul A. Haak, Nils
Dynamisk Psykologi NoK 1980, hft 149 s isbn 9127592766 Mycket fint skick. L034 60 kr.
Diem, Hermann
Søren Kierkegaard. Spion im Dienste Gottes. 1957. 120 sidor. 90 kr.
Dijnes, Torben
Existensproblemet i nutida tänkande och diktning Söndagsbiblioteket. 1963 hfd 78 s. Om Sartre, Camus, Kierkegaard mm. L038 60 kr.
Dooling, D.M.
The sons of the wind The sacred Stories of the Lakota. A Parabola Book HarperSanFrancisco 1992 136s Häftad ISBN 0-06-260234-4 Nyskick 120 kr.
Dryden, Gordon Vos, Jeanette
Inlärningsrevolutionen Om de nya inlärningsmetoderna för morgondagens värld. Ett program för livslångt lärande. Brain Books 1994 512s Häftad ISBN 91-88410-26-9 Mycket gott skick 120 kr.
Dyer, Wayene W.
Sikta mot stjärnorna eller Konsten att bli en "gränslös" människa Det finns inga gränser för den lycka du kan uppnå. Hänger helt på dig. Forum 1981 482s Häftad ISBN 91-37-07750-3 Mycket gott skick 90 kr.
Dyer, Wayne W
Sikta mot stjärnorna eller Konsten att bli en "gränslös" människa. Om hur du kan bli precis allt du själv väljer att bli. Forum 1981 481s Häftad ISBN 91-37-07750-3 Mycket gott skick 70 kr.
Edholm, O G
Arbetets biologi. Människan och arbetsmiljön. 1967. Illustrerad. 258 sidor. Häftad. 90 kr.
Egidius, henry
Människon i centrum Studiehäfte. Esselte studium Uniskol 1976 80s Häftad ISBN 91-24-17479-3 Några understrykningar Gott skick L036 50 kr.
Egidius, Henry
Pedagogiska utvecklingslinjer. 1973. Illustrerad. Häftad. 90 kr.
Einhorn, Stefan
Konsten att vara snäll Bland annat om vad äkta snällhet innebär och om dess motkrafter. Forum 2005 201s Ppb.+so ISBN 91-37-12810-8 Namnteckning Mycket gott skick 70 kr.
Ekselius Eva Notini, Dag Öberg, Gunnar
Människor i kris Om psykiska kriser, dess risker och möjligheter. Esselte studium 1988 115s Häftad ISBN 91-24-35356-6 Namnteckning, understrykningar/noteringar de första 20 sid. Mycket gott skick 50 kr.
Elkind, David
Barn och unga i Piagets psykologi NoK 1983hft 224s. Isbn 9127012255. Mycket fint skick. L034 60 kr.
Elmgren, John
Minnet. Dess psykologi och hygien. Stockholm 1935. 232 sidor. Originalklotband med båda omslagen medbundna. 120 kr.
Emmet, E R
Learning to Philosophize. 1968. 270 sidor. Pocketbok. 90 kr.
Enebrink, Pia
Antisocial behaviour in clinically reffered boys Early identification and assessment produres in child psychiatry. Karolinska University Press 2005 77s+13s+15s+15s+15s Häftad ISBN 91-7140-268-3 Små fläckar på bakre pärm Mycket gott skick 50 kr.
Engelstad, Vibeke
Kjærlighet, hat och forsoning En studie over våre dypeste konflikter Fackbok på populärnivå om de problem som samlats under begreppet "borderline". Ascheoug 1988 120s Häftad ISBN 82-03-11334-6 Understrykningar, noteringar, några hundöron Övrigt i mycket gott skick 70 kr.
Enquist, Anders
Att växa som vuxen En bok om personlig utveckling och problemlösning. Rabén & Sjögren 1980 273s Häftad ISBN 91 29 54181 6 Fuktfläckar på pär och första uppslag Gott skick L179 60 kr.
Entwistle, Basil
Making Cities work. Passadena 1990. Illustrerad. 186 sidor. Häftad. 90 kr.
Fast, Julius
Kroppspråk på arbetsplatsen Om ögonkontakt, att ta kontrollen över ett möte, uppförande vid anställningsintervju m.m. Svenska Dagbladet 1994 249s Dek.ppb. ISBN 91-7738-303-6 Hörn bortklippt på försättsblad Mycket gott skick 70 kr.
Ferry, Luc
Den nya ekologiska ordningen Uppgörelse med den radikala miljörörelsen. Förf. förespråkar en humanism som erkänner människans företrädesrätt, samtidigt med förpliktelser inför djur och natur. Daidalos 1997 187s Häftad ISBN 917173088-5 Mycket gott skick 90 kr.
Fersling, Poul
Naturligt - övernaturligt En uppslagsbok om parapsykologi, hypnos, akupunktur m.m. Illustrationer i sv/v. Forum 1984 431s Häftad Mycket gott skick 70 kr.
Fersling, Poul
Naturligt övernaturligt En uppslagsbok om parapsykologi, hypnos, akupunktur m.m. Illustrationer i sv/v. Forum 1984 431s Dek.ppb.ISBN 91-37-08473-9 Gott skick 70 kr.
Fichant, M / Pécheux, M
Om vetenskapens historia. 1971. 146 sidor. Pocketbok. 90 kr.
Flew, A G N
Evolutionary Ethics. London 1970. 70 sidor. Häftad. 90 kr.
Flew, Anthony
Thinking about Thinking. London 1989. 128 sidor. Häftad. 90 kr.
Forsman, Frey Gerle Regnér Lundquist Åmark
Mentalsjukdomarna och lagen Awe/Gebers. 1975. Fd biblioteksbok, stämpel, ficka. Isbn 9120044054. Fint skick. L034 50 kr.
Freud, Sigmund
Civilization, Society and Religion Volume 12 Group psychology, Civilization and its Discontents and Other Works. Penguin Books 1985 384s Häftad ISBN0-14-013802-1 Lite naggade pärmkantar Mycket gott skick 90 kr.
Freud, Sigmund
The origins of religion Volume 13 Totem and taboo, Moses and monetheism and other works. Penguin Works 413s Häftad Böjda hörn på främre pärm, namnteckning Mycket gott skick 90 kr.
Freud, Sigmund
The Collected Papers of Sigmund Freud, 1-10. New York 1966-70. Alla delar med ett förord av Philip Rieff. Tio pocketvolymer i gott skick. 500 kr.
Fromm-Reichman, Frieda
Intensiv psykoterapi NoK1981 hft,226 s. Isbn 912714836-X, Mycket fint skick. L034 60 kr.
Frängsmyr, Tore
Sökandet efter upplysningen Perspektiv på svenska 1700-tal. Bokförlaget Natur och Kultur 2006 Pocket ISBN 91-27-11323-8 Mycket gott skik 80 kr.
Gardiner, Muriel (red.)
Vargmannen Freuds mest berömda fall. Hur en människas inre och yttre liv rullas upp från barndomaåren till ålderdomen. Illustrerad med 8 planschsidor i sv/v. PrismaMagnum 1987328s Häftad ISBN 91-518-2066-8 Mycket gott skick 60 kr.
Gaylin, Willard
Den romantiska kärleken återupptäckt Gaylin vill återupprätta kärleken som en central mänsklig upplevelse och försvara romantikens viktiga roll. Natur och Kultur 1989 249s Dek.ppb. ISBN 91-27-01965-9 Mycket gott skick 90 kr.
Gemmer, Anders
Filosofisk Potpourri. Ti afhandlinger. 1949. (16)+124 sidor. Bl a om Kierkegaard, Sarte och Kidde. 200 kr.
Gilbert, Michael A
Handbok i argumentation Så får du gehör för dina åsikter Verktygen du behöver för att lära dig hur du tydligt framför dina synpunkter. Richters 1996 198s Dek.ppb. ISBN 91-7705-407-5 Nyskick 90 kr.
Goldhor Lerner, Harriet
Kvinnors nära relationer Man, barn, föräldrar, syskon Beskrivning av vanliga reaktionsmönster i familjer och parrelationer och hur all förändring måste börja med oss själva. Forum 1990 248s Häftad ISBN 91-37-09798-9 Lätt naggad pärm Mycket gott skick 90 kr.
Goldhor Lerner, Harriet
Kvinnors vrede Från självutplåning till självinsikt Träffande beskrivning av kvinnors vanliga problem att inte kunna hantera sin vrede. Forum 1991 229s Dek.ppb. ISBN 91-37-10085-8 Gulnad inlaga Övrigt i mycket gott skick 80 kr.
Goldhor Lerner, Harriet
Kvinnors nära relationer Man, barn, föräldrar, syskon Beskrivning av vanliga reaktionsmönster i familjer och parrelationer. Forum 1993 248s Häftad ISBN91-37-09798-9 Mycket gott skick 80 kr.
Gordon, Hans
Insikter i Grupp AWE/Gebers. 1981. Hft 139 s, understrykningar. Isbn 9120060823. Mycket fint skick. L034 60 kr.
Haak Nils
Allmän neuroslära på psykoanalytisk grund Natur och Kultur 1988. 202 sidor. Förlagets pappband. En del understrykningar. I ö fint skick. 60 kr.
Haak, Nils
Allmän neuroslära På psykoanalytisk grund NoK 1982. kartonnage fd biblioteksbok. 9127012131 Gott skick 50 kr.
Haak, Nils
Allmän neuroslära NoK1982 hft.202 s.isbn 9127012131. Fint skick L034 60 kr.
Hallberg/Lindholm/werkö
Invärtes medicin Klassisk lärobok. Förlagsband i gott skick. En del understrykningar i texten AWE/Gebers. 1981 ISBN 91-20-06115-3. 1400 gr 140 kr.
Halldinger Eva
Alla livets små djävligheter av författaren till - oss medelålders kvinnor emellan. W&W. 2003. 161 s. Isbn 914620311. Nyskick L034 50 kr.
Hannerz, Ulf
(Redaktör) Medier och kulturer. 1990. 208 sidor. Häftad med originalomslag. 120 kr.
Harvey, Christine
Att tala inför publik Hur fånga och behålla publikens intresse? Finns det regler för vad man bör göra när man håller föredrag? M.m. Svenska Dagbladet 1995 212s Dek.ppb. ISBN 91-7738-391-5 Hörn bortklippt på de två första bladen. Mycket gott skick 90 kr.
Haugsgjerd, Svein
Psykoterapi och miljöterapi vid psykoser Prisma, 1989, inb dek pappbnd 302 s. Nyskick isbn 91 518 1728 4. 120 kr.
Hedenius, Ingemar
Om människans moraliska villkor Rad essäer. Viljans frihet, Filosofiska skäl för demokratien, Om sanning i skönlitteraturen, Kan man bevisa att Gud inte existerar?. Författarförlaget 1972 330s ISBN 91 7054 085 3 Häftad Litet skavd på nedre rygg Mycket gott skick 40 kr.
Hedenius, Ingemar Jaensson, Knut
En vän att tala med Brevväxling (1943-1958) mellan Ingemar Hedenius och Knut Jaensson. Brombergs 1986 258s+7s Ppb.+so ISBN 91-7608-336-5 Små revor på so. Mycket gott skick. 60 kr.
Hedlund, Eva Sörlin, Greta
Samtal om sexuella problem Erfarenheter och rön från rådgivningsarbete.Vardagspsykologi i W&Wserien 1975 125s Häftad ISBN 91-46-12434-9 Namnteckning Gott skick L036 50 kr.
Hellsten, Tommy
Flodhästen på arbetsplatsen Till alla som vill få hjälp att känna igen sina egna roller och förstå hur de påverkar våra liv. Cordia Församlingsförbundets förlag 2000 218s Dek.ppb. ISBN 91-86082-86-8 Namnteckning Mycket gott skick 70 kr.
Hirigoyen, Marie-France
Vardagens osynliga våld Om mobbning och psykiska traksserier Den psykologiska bakgrunden till mobbningssituationen lyfts fram-hos förövaren, men även hos offret.(1998) Natur och Kultur 2002 243s+5s Dek.ppb.+so ISBN 91-27-07455-2 En understrykning Mycket gott skick 120 kr.
Holm, Søren
Græciteten. 1964. 152 sidor. Søren Kierkegaard Selskabet Populære Skrifter XI. Häftad. 90 kr.
Horney, Karen
Kvinnans psykologi NoK 1968. Inb(dek klb) m so (reva) 247 s. Mycket fint skick. L034 60 kr.
Hoy, David Couzens
The Critical Circle. Literature, History, and Philosphical Hermeneutics. 1982. VIII + 182 sidor. Häftad. 90 kr.
Hudson, W Donald
A Philosophical Approach to Religion. 1976. XIV + 200 sidor. Originalband med s kyddsomlslag. 90 kr.
Hume, David
Om det mänskliga förståndet. 1929. Porträttplansch + 328 sidor. Gediget halvklotband. Berömda filosofer XXXIV. 180 kr.
Husén, Torsten
Svensk ungdom. Psykologiska undersökningar av ynglingar i åldern 17 - 20 år. 1944. 500 sidor. Häftad. 90 kr.
Höjer, Dan (medarbetare)
Övernaturligt Ufon, nära döden, spöken, parapsykologi. Illustrationer i sv/v. Bokförlaget Semic 1997 130s Dek.ppb. ISBN 91-552-2779-1 Mycket gott skick 90 kr.
Jay Gould, Stephan
Pandans tumme Naturhistoriska essäer Diskussion i Darwins efterföljd om nya upptäckter inompaleontologi, biologi m.m. Illustrationer i sv/v. Ordfronts förlag 1987 277s Dek.ppb. ISBN 91 7324 244 6 Namnteckning Ex libris Mycket gott skick L055 70 kr.
Jenner, Rolf Johansson, Roger
Introduktion till gruppterapi Några viktiga teorier och begrepp. Studentlitteratur 1977 116s Häftad ISBN 91-44-13271-9 Namnteckning Gott skick L036 70 kr.
Johannesson, Lechard
Pontus Wikner. Dagböckerna berättar. 1982. 142 sidor. Häftad. 90 kr.
Johansson, I / Liedman, S-E
Positivism och marxism. 1981. 266 sidor. Häftad. 90 kr.
Jonsson, Gustav
Fråga Gustav Flickor frågar Material från radioprogrammet "Fråga Gustaf" från åren 1971-1974. Tiden/Folksam 1974 120s Häftad ISBN 91-550-1733-9 Lite naggad Mycket gott 40 kr.
Jonsson, Gustav
Fråga Gustav. Pojkar och pappor frågar. 1975. 112 sidor. Häftad. 90 kr.
Jonsson, Gustav
Fråga Gustav. Mammor frågar. 1974. 116 sidor. Häftad. 90 kr.
Jung, Carl Gustav
Själen och dess problem. Stockholm 1975. 284 sidor. Häftad med originalomslag. 200 kr.
Jönsson, Bodil
Tio tankar om tid Praktiska råd och tips om hur vi enkelt kan förändra våra liv. Teckningar i sv/v. Brombergs förlag 1999 132s Dek.ppb. ISBN 91-7608-776-X Mycket gott skick 50 kr.
Jönsson, Bodil
I tid & otid hemma och på jobbet Om gränser mellan hem och arbete, mellan tillgänglighet och avskildhet. Brombergs 2002 139s Dek.ppb. ISBN 91-7608-902-9 Mycket gott skick 80 kr.
Kalén, Nils
Kosmisk livssyn Martinus och hans världsbild. En introduktion i Marinus kosmologi för självstudier och studiecirklar. Stiftelsen Martinus institut i Sverige Hälsans förlag 1980 91s Häftad ISBN 91-85132-36-5 Skavt omslag, lite smuts på bakre pärm. Gott skick 80 kr.
Kemp, Tom
Industrialiseringsförlopp. 1992. 248 sidor. Häftad med originalomslag. 120 kr.
Kierkegaard
Carnell, Edward John: The Burden of Søren Kierkegaard. Grand Rapids 1965. 174 pp. Publisher's cloth with dust-jacket. 200 kr.
Kierkegaard
Croxall, T H: Kierkegaard Studies. London 1948. 228 pp. Publisher's cloth. 200 kr.
Kierkegaard
Kabell, Aage: Kierkegaardstudiet i Norden. 1948. 332 sidor. One minor tear in the front wrapper. 150 kr.
Kierkegaard
Thomte, Reidar: Kierkegaard's Philosophy of Religion. New Jersey 1948. X+230 pp. Publisher's cloth. 250 kr.
Kierkegaard
Ukkola, Helge: Eksistoiva Ihminen. Ihmisen ongelma Søren Kierkegaardin ajattelussa. 1961. 300 PP. Summary in English. Disseratation. Presentation copy to Valter Lindström. 200 kr.
Kierkegaard
Ukkola, Helge: Løhimmøisen-Rakkaus. Søren Kierkegaardin ajattelussa. 1964. 184 PP. Summary in English. Presentation copy to Valter Lindström. 200 kr.
Kierkegaard, Sören
Furcht und Zittern. Regensburg 1951. XIV+164 pp. Publisher's decorated cloth. "Gesammelte Werke, 4:e Abteilung." 150 kr.
Kierkegaard, Søren
Die Schriften über Sich Selbst. Regensburg 1951. XVI+180 pp. Publisher's decorated cloth. "Gesammelte Werke, 33:e Abteilung." 150 kr.
Kierkegaard, Søren
Einübung im Christentum. Regensburg 1951. XII+ 300 pp. Publisher's dec. cloth. "Gesammelte Werke, 26:e Abteilung." 150 kr.
Kierkegaard, Søren
Johannes Climacus . .. and A Sermon. Translated with an Assessment by T.H. Croxhall. London 1958. 196 pp. Publisher's cloth with dust-jacket. 150 kr.
Kierkegaard-Studiet, No 1, 3, 10-21
. Osaka 1964-91. 14 volumes in original printed wrappers. Published by the Søren Kierkegaard Society in Japan. Text in Japanese. 13 volumes inscribed by Masaru Otanis to Valter Lindström. 500 kr.
Kjellin, Jonas Ramsby, Åge
Kort sensiträning Bonniers 1972 63s Häfte Mycket gott skick 60 kr.
Klein, Georg
Pietā Lidelsefullt söker Georg Klein svar på sina frågor utifrån sit eget livs erfarenheter. Bonniers 1989 297s Ppb.+so ISBN 91-0-047750-8 Mycket gott skick 70 kr.
Kolakowski, Leszek Hampshire, Stuart
Socialismens idé En omvärdering Om Karl Marx och den marxistiska läran. Rabén & Sjögren 1977 285s HäftadISBN 91 29 49939 9 Fuktskadad, namnteckning, en del understrykningar Mindre gott skick 50 kr.
Kullberg, Irene (red.)
Barns behov av vuxnas samarbete Antalogi som bygger på Förskola-skola-kommiténs symposium om barns utveckling. Illustrationer i sv/v. Liber Utbildningsförlaget 1984 191s Häftad ISBN 91-40-71006-8 Svag böjning på främre pärm Mycket gott skick 90 kr.
Kurtén-Lindberg, Birgitta
Homo sum Om det mänskliga hos människan En bok om mänskliga problem, tankar och erfarenheter som inte begränsar sig till tid och rum. Historiska media 2005 206s Ppb.+so ISBN 91-85377-23-6 Nyskick 80 kr.
Kübler-Ross, Elisabeth
Samtal inför döden Människor som vet att de skall dö talar öppet med läkare, socionomer, psykologer och präster om sina önskningar, ängslan och fruktan. Bonniers 1971 180s Häftad Bortklippt namnteckning Mycket gott skick 60 kr.
Kölmark, Pehr
Tankar öfver Männsklighetens öde. Stockholm, C G Cronland, 1790. (8)+ 40 sidor. Gråpappersomslag. Anonymt utgiven. 450 kr.
Landquist, John
Människokunskap. 1971. 180 sidor. Häftad. 90 kr.
Larsson, Hans
Studier och meditationer Om Henrik Ibsens "Peer Gynt", psykologiska studier hos Jonas Lie, vägen till livet, meditationer m.m. Albert Bonniers 1920 175s Laminerat ppb. med medbundet omslag Namnteckning, svaga understrykningar Mycket gott skick 80 kr.
Leslie, Gerald R
The Family Social Context. New York 1976. 816 sidor. Dekorerat originalband. 120 kr.
Liber Academiæ Kierkegaardiensis Annuarius
Tom. II-IV, 1979-81. Milano 1982. 120 sidor. Artiklar på engelska, italienska och tyska. 90 kr.
Liedman, Sven-Eric
I skuggan av framtiden Modernitetens idéhistoria Framställning av de senaste århundradenas förändringar i Europa och världen med utgångspunkten i modernitet, upplysning och postmodernism. Illustrationer i sv/v. Bonnier Alba 1997 598s Ppb.+so ISBN 91-34-51952-1 Smårevor på so Mycket gott skick 150 kr.
Liedman, Sven-Eric
Från Platon till Reagan De politiska idéernas historia. Bonniers 1985 308s Häftad ISBN 91-34-50585-7 Lätt slitage på pärm, namnteckning Mycket gott skick 90 kr.
Liedman, Sven-Eric
I skuggan av framtiden. Modernitetens idéhistoria. 1997. 598 sidor. Originalband med skyddsomslag. 150 kr.
Lindgren/Pettersson/Hägglund
Brottsoffer Från teori till praktik. Jure CLN, 2002. Inbunden, förlagets illustrerade pappband. 308 sidor.mkt gott skick. Vikt 510 g. 120 kr.
Lindgärde/Thulin/Östergren (red)
Kärlsjukdomar, prevention och behandling Studentlitt. 2000. Nyskick. isbn 91-44-01905-x. 320 gr 110 kr.
Lindner, Torsten
Biologi och etik En läkares moraluppfattning "Den moderne, biologiskt orienterade läkarens syn på en rad moraliska, religiösa och psykologiska problem." Natur och Kultur 1945 184s Häftad Gulnad, namnteckning, uppsprättad Gott skick 120 kr.
Loehr, James E
Framgångsstress Att omvandla stress till positiv energi Svenska förlaget 1999 309s Dek.ppb. ISBN 91-7738-507-1 Namnetikett Mycket gott skick 90 kr.
Lundgren, Gustaf
Handstil och karaktär. Hur skriften förråder människan. Stockholm 1951. Illustrerad. 232 sidor. Originalklotband. 120 kr.
Lundgren, Gustaf
Grafologi Handstilens psykologi Om hur man psykologiskt analyserar handstilen och lockar ur den dess hemlighet genom att av skriftens många olika element bygga upp en personlighetsprofil. Illustrerad med handstilsexempel. Natur och Kultur 1991 209s Dek.ppb. ISBN 91-27-03139 Mycket gott skick 70 kr.
Lundquist, Gunnar
Psykiatri och mentalhygien Med kort vägledning i socialpsykiatri. Illustrationer i sv/v. svensk sjuksköterkeförenings förlag 1969 356s Ppb. Lite kantstöttt pärm. Mycket gott skick 50 kr.
Lyons, John
Language, Meaning and Context. 1981. 256 sidor. Häftad. 90 kr.
Lyttkens, Lorentz
Människors möten. En undersökning av samspelets innebörd. 1981. 208 sidor. Häftad. 90 kr.
Magee, Bryan
En filosofs bekännelser Entusiastisk guide till filosofin och de stora tänkarna som ställer de eviga existentiella frågorna i centrum. Förord av Gunnar Fredriksson. Wahlström & Widstrand 1998 576s Ppb.+so ISBN 91-46-17212-2 Liten fuktfläck på bakre so, liten reva främre so Mycket gott skick 120 kr.
Makinson, D C
Topics in Modern Logic. 1973. 112 sidor. Häftad. 90 kr.
Malmberg, Bertil
Schillers estetisk-filosofiska diktning. 1915. 108 sidor. Helklotband. Bilagt ett stecilerat föredrag (5 sidor) av Hans Pollak "at the University of Western Australia in June 1955" med dedikation. 150 kr.
Malmgren, Helge
Förstå och förklara. Problem och positioner i psykologins vetenskapsteori. 1978. 176 sidor. Häftad. 90 kr.
Malmström, Clas Holm, Herman
Men du själv då? Handbok i konstruktiv stresshantering för läkare och andra behandlare. Liber 2002 220s Häftad ISBN 91- 47-05132-9 Mycket gott skick 90 kr.
Maltén, Arne
Grupputveckling inom skola och andra arbetsplatser Studentlitteratur 1992 229s Häftad ISBN 91-44-35281-6 Namnteckning Mycket gott skick 90 kr.
Mattsson, Gustaf (verkst red)
Psykologisk pedagogisk uppslagsbok Rött gulddek. Klb , Natur & Kultur, 1945, del I, II, III samt supplement- och registerband med svensk-engelsk-fransk-tysk ordlista. 2216 sidor. 7 kg. Mycket fint skick. L048 300 kr.
Mayer-Gross, Slater, Roth
Clinical Psychiatry Cassel 1960.sec ed. Fd biblioteksbok. Klb m so(nött) 704 s. 300 kr.
Mességue, Marice
Tillbaka till kärleken Om vardagssinnlighet, att krydda sin föda och att våga följa sina barnsliga impulser. Codex 1977 205s Dek.ppb. Mycket gott skick 70 kr.
Meurling, Per
Geijer och Marx Studier i Erik Gustaf Geijers sociala filosofi. Tiden 1983. Hfd. 208 s. Anteckning Gott skick. L038 70 kr.
Meyers, David G
Psychology Worth Publishers Hardcover fifth edition isbn 1572595906. 2100 gr. name Fine condition 160 kr.
Mitchell, Ross
Fobier Lättfattlig beskrivning av av de olika typerna av fobier, deras orsaker och behandling. Illustrerad med tabeller och diagram i sv. Norstedts 1985 133s Häftad ISBN 91-1-843091-0 Understrykningar Gott skick 50 kr.
Morris, Desmond
Människan En fälthandbok Samlade iakttagelser och observationer till en kroppsspråkets grammatik. Foto och teckningar i sv/v och planscher i färg. Norstedts & Söners förlag 1985 331s Dek.ppb. ISBN 91-1-854312-X Gulnad inlaga Gott skick 50 kr.
Munitz, Milton K
Space, Time and Creation. Philosophical Aspects ... 1981. 188 sidor. Häftad. 90 kr.
Nietzsche, Friedrich
Till moralens genealogi. Stockholm, Björck & Börjesson, 1924 (andra upplagan). Porträttplansch + 184 sidor. Översättn ing och inledning av OLof Rabenius. Gediget halvklotband. 180 kr.
Nilson, Peter
Rymdljus En bok om katastrofer och underverk Norstedts 1992 267s Ppb.+so ISBN 91-1-921432-4 Lite naggad på övre so Mycket gott skick 70 kr.
Notini, Dag Sjöberg, Anita
Flykten till missbruk Varför flyr människor till sprit, knark och piller? Natur och Kultur 1976 177s Häftad ISBN 91-27-00057-5 Gott skick L036 50 kr.
Numelin, Ragnar
Grafologin som vetenskap En kritisk granskning av handstilstolkningens förutsättningar och metoder. Bokförlaget Prisma 1963 91s Klb.medbundet omslag Mycket gott skick 100 kr.
Olofsson, Kenneth
Med fötterna på jorden och huvudet bland stjärnorna Funderingar kring sanningar och andra tillfällighter. Intromedia AB 2003 104s Dek.ppb ISBN 91-631-3847-6 Nmanteckning Övrigt i nyskick 80 kr.
Ouspensky, P.D.
The Psychology of Mans' Poosible Evolution Routledge & Kegan Paul 1982 95s Häftad ISBN 0 7100 8896 5 Mycket gott skick L055 70 kr.
Payne, Phoebe - Laurence, Bendit
Ontwikkeling van buitenzintuigelijke waarneeming Bewustwording van onze geestelijke zintuigen. ESP. Ankh-Hermes 1975. gebonden stofomslag, vlek op rug. 205 s. 9020240323. Goede konditie. L044 90 kr.
Peirce, Penney
Den intutiva vägen En handbok i att leva efter inre visdom med förord av Carol Adrienne, medförf. till bl a Nionde insikten. Richters 2001 348s Ppb.+so ISBN 91-7709-001-2 Skrapmärke på bakre pärm. Mycket gott skick 90 kr.
Perwin, Lawrence A.
Personality: Theory, Assessment, and Research Wiley International Edition 1975 559s Häftad ISBN 0-471-68226-8 Namnteckning, understrykningar, något tummad. Gott skick L036 110 kr.
Petrén, Erik
Att förstå människor. 1956. 212 sidor. Originalklotband. 90 kr.
Petrie, Ann
Stjärntecknen berättar Sådan är du i kärlek Om dig, dina starka och svaga sidor, vänner, partners m.m. Illustrerad med teckningar i sv/v av Conny Åsberg. Wahlströms 1990 191s Dek.ppb. ISBN 91-32-31408-6 Namnteckning, rest från klistermärke/prislapp på bakre pärm. Gott skick 50 kr.
Phalén, Adolf
Mindre arbeten. Utgivna av C E Sjöstedt. 1979. 504 sidor. Originalband med skyddsomslag. Specialutgåva tryckt i 300 ex, varav detta är nr 233. 200 kr.
Philipson, Sten M
Med naturen som referenspunkt. Om livsåskådningar i miljörörelsen. 1984. 06 sidor. Häftad. 90 kr.
Redfield, James
Den nionde insikten Aktionberättelse om urgammalt manuskript innifrån Perus regnskogar med nio insikter om livet mot en ny andlig kultur. W&W 1955 244s Ppb.+so ISBN 91-46-16659-9 Revor på so Övrigt i mycket gott skick 50 kr.
Regnell, Hans
(Editor) Readings in Analytical Philosophy. 1971. 196 sidor. Originalband. 120 kr.
Regnér, Elis G
Skolpsykiatri Almqvist Wiksell 1970. Hft 6e u. Mycket fint skick. L034 50 kr.
Reichenbach, Hans
The Philosophy of Space & Time. 1958. 220 sidor. Häftad. 90 kr.
Reid, Lori
Förstå dina drömmar En bok om drömtydning Varför drömmer vi, drömmarnas mytiska bildspråk, drömmarnas A-Ö. Bonnier Carlsen 2004 144s Dek.ppb. ISBN 91-638-4622-5 Två kantstötta hörn på pärm Mycket gott skick 50 kr.
Rogers, Rita
Själsfränder En andlig guide i konsten att finna den sanna kärleken Med hjälp av sanna berättelser avslöjar Rita R (medium) en värld av kärlek vars existens du inte anande. Richters 2001 256s Ppb.+so ISBN 91-7709-302-X Små revor på so Mycket gott skick 70 kr.
Romée, Per
Tarotkorten i spådom och spel Text och färgbilder,limhft 54 s, 100 gr gott skick 50 kr.
Roos, H
Søren Kierkegaard og Katolicismen. 1952. 60 sid. Søren Kierkegaard Selskabet Populære Skrifter III. Originalpappband, lite skadat. 90 kr.
Roos, Ingalill
Energitjuvar I familjen, i relationen och på jobbet Forum 2006 204s Ppb.+so ISBN 91-37-12732-2 Mycket gott skick 70 kr.
Rören, Owe
Gruppsamtal med utvecklingsstörda NoK 1979. hfd. 125s. 200 gr. 9127006204. Fint skick.< L049 50 kr.
Salter, Andrew
Vägen från Freud NoK 1976. hfd 156 s. 9127002969 Fint skick 50 kr.
Salter, Andrew
Vägen från Freud NoK 1976, hft 156 s. Isbn 9127002969. Mycket fint skick. L034 60 kr.
Sandström, Carl Ivar
Barn- och ungdomspsykologi Förtsta moderna läroboken i barn- och ungdomspsykologi på svenska. Illustrerad med teckningar och foto i sv/v. Almqvist & Wiksell 1961 311s Dek.ppb. Tummad pärm, understrykningar Gott skick 40 kr.
Schedin, Göran
Ungdomsutveckling och psykoterapi NoK1979 116 s, en del understrykningar.isbn 912726257 Gott skick L034 50 kr.
Scheike, Hans
Grafologisk handbok för sökare Vem är Du - vem blir Du? Översikt av grafologins grunder och exempel på hur den kan användas för att tjäna personlighetens grunder. Nybloms Förlag 1984 195s Häftad ISBN 91-7780-005-2 Mycket gott skick 100 kr.
Schiffer, Stephen R
Meaning. 1974. 172 sidor. Originalband med skyddsomslag. 90 kr.
Shine, Betty
Tankens makt Energin som kan förändra världen Om de vågor vi alla skickar ut och som tränger in i allt runtomkring oss och hur vi kan utnyttja tankevågorna på ett positivt sätt. Richters 1999 272s Ppb.+so ISBN 91-7705-611-6 Nyskick 110 kr.
Sjöberg, Lennart
Upplevelse och prestation Några utvecklingslinjer inom teoretisk psykologi Psukologins utveckling, den nya funktionalismen, ekologisk psykologi, test, betyg och urval, fenemologisk psykologi, upplevelsemätningar m.m. Doxa 1982 198s Häftad ISBN 91-578-0119-3 Mycket gott skick 80 kr.
Sjöberg, Lennart
Upplevelse och presentation. Några utvecklingslinjer inom teoretisk filosofi. 1982. 198 sidor. Häftad. 70 kr.
Sjödén, Hilding
Och somliga är små Introduktion till barndomesn psykologi. Raben Sjögren. 1978. pocket 9129499437. 256 s. 300gr Gott skick. L049 55 kr.
Skoog, Gunnar
Medicinsk psykologi Scandinavian University books. 1969. Inb. 221 s. Vissa understrykningar. Gott skick. . L034 50 kr.
Solomon, Andrew
Depressionens demoner Personligt om depressionens inverkan ur bland annat medicinska, historiska ochsociologiska aspekter. Wahlström & Widstrand 2002 700s Ppb.+so ISBN 91-46-17367-6 Små revor på so Mycket gott skick 70 kr.
Spengler, Oswald
Västerlandets undergång Gestalt och verklighet n Konturer till en morfologi om världshistorie. Betraktelse över världen, historien och kulturen med en blandning av historia och filosofi. Atlantis 1996 480s Dek.ppb.+so ISBN 91-7486-219-7 Reva på so Övrigt i mycket gott skick 200 kr.
Spinoza, Benedikt
Etik. Översättning med en inledning av Alf Ahlberg. 1938 (andra upplagan). Porträttplansch + 268 sidor. Gediget halvklotband. I låda vid hylla 250 kr.
Starobinski, Jean
Jean-Jacques Rousseau Genomskinlighet jämte Boten i soten: Rousseaus tänkande Analys av skrifter och tänkande och en fristående essä om Rosseau. Översättning: Jan Stolpe Atlantis 2002 556s Ppb.+so ISBN 91-7486-628-1 Mycket gott skick 160 kr.
Stebbing, L Susan
A Modern Elementary Logic. 1949. 214 sidor. Originalband. 90 kr.
Steiner,Rudolf
Physiologisch-Terapeutisches auf Grundlag der Geisteswissenschaft Rudolf Steiner Verlag 1975. 328 s. 600 gr. Leinwand. Zehr guter Zustand. L043 140 kr.
Steiner,Rudolf
Eine Okkulte Physiologie Rudolf Steiner Verlag 1978. 186 s. 400 gr. Leinwand. Zehr guter Zustand. L043 140 kr.
Steiner,Rudolf
Geisteswissenschaft und Medicin Rudolf Steiner Verlag 1967. 390 s. 600 gr. Leinwand. Softback Zehr guter Zustand. L043 140 kr.
Steiner,Rudolf
Antroposophische Menschenerkenntnis und Medicin Rudolf Steiner Verlag 1971. 255 s. 400 gr. Leinwand. Softback. Zehr guter Zustand. L043 140 kr.
Ström, Lars
Self-help via Internet A new approach to psychological treatment About wether a self-help treatment via the Internet can reduce problems with insonia, stress and headace.Comprehensive Summaries of Uppsala Disserions from the Faculty of Social Siences 132 2003 55s+ca 50s Häftad ISBN 91-554-5745-2 Mycket gott skick 120 kr.
Strømholm, Per
Den vitenskaplige revolutionen 1500-1700 Om den moderna människans världsbild. Den vetenskapliga revolutionen, Kopernikus, Kepler, Galilei, Bacon, Descartes och Newton. Illustrerad med förklarande teckningar i sv/v.Solum Forlag 1984 233s Klb. ISBN 82-560-0341-3 Ett antal understrykningar/noteringar Mycket gott skick 60 kr.
Sörlin, Sverker
Europas idéhistoria 1492-1918 Mörkret i människan . Idéer om kropp, kön, hälsa, historia och politik. Illustrationer i sv/v. 36 planschsidor Natur och kultur 2004 738s Ppb.+so ISBN 91-27-09676-9 Mycket gott skick 200 kr.
Sörlin, Sverker
Europas idéhistoria 1492-1918 Världens ordning Fokus på Naturen och på vetenskapliga gestalter.Illustrationer i sv/v. 32 planschsidor. Natur och kultur 2004 771s Ppb.+so ISBN 91-27-05491-8 Mycket gott skick 200 kr.
Tamm, Maare
Barnets tankevärld Med utgångspunkt i vissa aspekter av Piagets teoribildning vill boken bidra till att öka förståelsen för barn och deras tankevärld. Esselte Studium Akademiförlaget 1979 133s Häftad ISBN 91-24-15755-4 Noteringar Mycket gott skick 50 kr.
Tannen, Deborah
Prat från 9 till 5 Om kvinnors och mäns samtalsstilar på jobbet. Wahlström & Eidstrand 1995 326s Ppb.+so ISBN 91-46-16784-6 Mycket gott skick 70 kr.
Tasman, Kay, Lieberman
Psychiatry Saunders. Vol 1+2. Isbn 0721652557. Nyskick. 450 kr.
Taylor, Daniel M
Explanation and Meaning. An Introduction to Philosophy. 1973. 212 sidor. Häftad. 90 kr.
Tenkku, Jussi
The evalution of pleasure in Plato's ethics Societas Philosophica Acta Philosophica Fennica Fasc. XI 1956 225s+9s Häftad Dedikation från författaren. Solblekt pärm Mycket gott skick 90 kr.
Tong, Rosmarie
Feminist thought A comprehensive introduction. Routledge 1989 305s Häftad ISBN 0-415-07874-1 Namnteckning Mycket gott skick 110 kr.
Trubo, Richard
Sova gott Om sömn och sömnstörningar. Forum 1980 191s Dek.ppb. 91-37-07286-2 Stämpel och notering första uppslag Mycket gott 80 kr.
Tudar-Sandahl, Patricia
Den tredje åldern Livet i ett helhetsperspektiv, kroppens tyranni, kärlek i den tredje åldern m.m. Wahlström & Widstrand 2000 178s Ppb. ISBN 91-46-17425-7 Namnteckning, noteringar sista bladet. Något tummad pärm Gott skick 60 kr.
Tuulse, Lena Kristina
Livslust-vägen till livet och kärleken Om att växa som människa, vägen till sitt sanna jag, frigörande andning, tankens skapande skraft, Wäxthusrörelsen m.m. Illustrerad med teckningar i sv/v. Energica Förlag 1991 379s dek.ppb. ISBN 91-87056-21-6 Mycket gott skick 90 kr.
Törnebohm, Håkan
Studier av kunskapsutveckling. 1983. 380 sidor. Häftad. 90 kr.
Wahl, Mats
På spaning efter växandets punkt Handbok i praktisk pedagogik. Liber 1978. Hfd 213s. 250 gr. 9138042436. namn, fint skick. L049 70 kr.
Wallström, Tord
Handbok för skeptiker Vidskpelser och villfarelser Förteckning och förklaringar 50 kr.
Wallström, Tord
Handbok för skeptiker Vidskpelser och villfarelser Förteckning och förklaringar 50 kr.
Watson, John B
Behaviorism This is the basic sourcebook for one of the most significant movements in twentieth-centery pssychology. W.W. Norton & Company, Inc 1970 308s Häftad ISBN0-393-00524-0 Böjda hörn på barkre pärm Mycket gott skick 60 kr.
Weekes, Claire
Torgskräck Enkel och effektiv behandling av agorafobi. Natur och Kultur 1978 168s Häftad ISBN 91-27-00882-7 Mycket gott skick 70 kr.
Weimarck, Torsten
Den normala kroppen Några förvandlingar i bildkonsten av ett anatomiskt motiv. Rikt illustrerad essä om hur föreställningen om den normala kroppen skapats. Symposium 1989 87s Häftad ISBN 91-7868-156-1 Mycket gott skick 60 kr.
Wennergren, Kristina
Acting and Reactin in a cosmic way The Lightworker's Manual Regnbågsterapier 1994 447s Häftad ISBN 91-972124-1-5 Tummad Böjda hörn på främre omslag och första sidorna. Gott skick 120 kr.
Wetterström, Thomas
Intention and Communication. An Essay in the Phenomenology of Language. 1977. 244 sidor. 120 kr.
Wikner, Pontu
Narkissossagan och platonismen. Uppsala 1880. 36 sidor. Helklotband med båda omslagen medbundna. 120 kr.
Wikners, Pontus
Vittra skrifter Filosofiska texter i urval av Karl Warburg. Filosofens morgondrömmar, Allt eller intet, Narkissossagan och Platonismen m.m. Foto/plansch på författaren vid titeluppslag. Beijers bokförlagsaktiebolag 1905 344s Klb. Reva längs rygg/pärmkant, namnteckning Gulnad inlaga Övrigt mycket gott skick. 80 kr.
Wikström, Owe
Långsamhetens lov Eller vådan av att åka moped genom louvren Reflektioner kring behovet av lättja och dröjande samtal, mystikens lockelse och människans rädsla för att påbörja resan till sitt inre. Natur och kultur 2002, 215s Ppb. med so. ISBN 91-27-08524-4 Lätt slitage på so. Några hundöron.Mycket gott skick 80 kr.
Wilhelm, Hans
Kinesiska horoskop hft. 207 s 100 gr. gott skick. 24 kr.
Wirtberg, Ingegerd Petitt, Bill
Handbok i grupparbete Vad man bör tänka på för att arbetet ska ge bästa resultat. Natur och kultur 1981 165s Häftad ISBN 91-27-01079-1 Några understrykningar Mycket gott skick 80 kr.
Wirtberg, Ingegerd Petitt, Bill
Handbok i grupparbete Vad man bör tänka på för att arbetet ska ge bästa resultat. Natur och kultur 1981 165s Häftad ISBN 91-27-01079-1 Några understrykningar Mycket gott skick. Låda 2 80 kr.
Wolberg, Lewis R
The technique of Psychoterapy Grune & Stratton 4th ed. 1988. 2 vol.1640 s. ISBN 080891877X794866. Nyskick. L034 350 kr.
von Sydow,Tullia
Vilja växa vidare. Inför den tredje åldern. N&K 1992.hft. 160 sid. Isbn 9127034011 fint skick 60 kr.
Woolhouse, R S
The Empiricists. 1988. 190 sidor. Häftad. 90 kr.
Young, Susan F
Jag är inte ok och det är inte du heller Handbok för neurotiker Handbok för neurotiker. Forum 1993 236s Ppb.+so ISBN 91-37-10308-3 Mycket gott skick 70 kr.
Zaro, Joan mm
Nybörjarbok för psykoterapeuter NoK1983 hft 199 s. Isbn 9127011232. En del understrykningar. Fint skick. L034 90 kr.
Zenker, Birgitta
Autistiska barn Erfarenheter av behandlingsarbete.Wahlström & Widstrand 1977 120s Häftad ISBN 91-46-12993-6 Lätt snedläst Gott skick L036 50 kr.
Till alla vänner 16 kända svenska kvinnor och män skriver om vänskap Semic 1999, isbn 9155228941. Dek ppb. Nyskick 70 kr.
Balance in psychiatry Catalogue: Paintings and sculpture by psychiatric patients. Rikt illustrerad i färg. Engelsk text. Art & Psychiatry Foundation Lundbeck Research for a better life 1995 58s Häftad Mycket gott skick 50 kr.
Drömtydning DinA-Öa drömmar från Samling klassiska drömtolkningar. Wahlströms 1992 216s Häftad ISBN 91-32-42877-4 Tummat ex gott skick 70 kr.
Teologi och Kyrkohistoria
Anderberg, Thomas
Guds moral En essä om lidandets och ondskans problem Bokförlaget Nya Doxa 1997 144s Ppb.+so ISBN 91-88248-57-7 Något kantstötta hörn på övre pärmkant. Mycket gott skick 110 kr.
Anderberg, Thomas
Guds moral En essä om lidandets och ondskans problem. Bokförlaget Nya Doxa 1997 144s Ppb.+so ISBN 91-88248-57-7 Mycket gott skick 140 kr.
Andersson, Nils
1878 års katekes. Debatten om katekesens form och innehåll 1810-1878. Tryckt 1973. 248 sidor. Häftad med originalomslag, ett hör vikt. 120 kr.
Arnoldson, K.P.
Världsfrälsaren Skildringar. För Karlstads-Tidningen 1902 338s Rygg.klb. Skavd pärm, gulnad inlaga Gott skick 160 kr.
Arrhenius, Olof
Anmärkningar vid nya proföfversättningen af Nya Testamentet framställda såsom öfverläggningsämnen vid Prestmötet i Carlstad D. 1, 2 och 3 juli 1862. Örebro, N M Lindh, 1862. 74 sidor. Häftad. 200 kr.
AULÉN, GUSTAF
Till Gustaf Aulén. Forskaren, läraren, vännen. Med tacksam hyllning på 60-års-dagen. Lund 1939. (18) + 416 sidor (inkl porträttplansch). Häftad med originalomslag. Med en Tabula gratulatoria. Malmström sid 9. 170 kr.
Aulén, Gustaf
Från mina nittiosex år. 1976. 300 sidor. Originalklotband. 120 kr.
Aune, Michael B DeMarinis, Valerie
Religious and Social Ritual Interdisciplinary Explorations State University of New York Press 1996 323s Häftad ISBN 0-7914-2826-5 Namnteckning Mycket gott skick 90 kr.
Aurelius, Bengt
Människor jag mött. 1935. Illustrerad. 266 sidor. Halvklotband med främre omslaget medbundet. 120 kr.
Bæksted, Anders
Nordiska gudar och hjältar Populär och allsidig handbok i nordisk mytologi och sagohistoria. Illustrationer i sv/v. När? Var? Hur? Serien. 1990 429s Dek.ppb. ISBN 91-37-09284-0 Nyskick 80 kr.
Baigent, Michael Leigh, Richard Lincoln, Henry
Holy blood, holy grail Extraordinary provicative new look at the life of Christ and the history of Christianity. Illustrerad med planscher i sv/v. Delacorte press/New York 1982 412s+49s Ryggklotband ISBN 0-440-0366203 Revor på övre kant på so, mycket gott skick 60 kr.
Beach, Waldo
Christian Ethics in the Protestant Tradition A basic introductory text on Christian ethics. John Knox Press 1988 149s Häftad ISBN 0-8042-0793-3 Namnteckning, understrykningar Mycket gott skick. 80 kr.
BÉEN, ISAAC
Festskrift tillägnad hovpredikanten Isaac Been på hans sextioårsdag den sjätte juni MCMXLVIII av vänner i Finland. Helsingfors 1948. Illustrerad. Porträtt-plansch + 202 sidor. Halvklotband med främre omslag. Malmström sid 12. 200 kr.
Berggren, J O
Predikningar af J. O. Berggren, Kyrkoherde i Wanstad och Kontraktsprost. Utgifna efter hans död. Göteborg 1874. (4)+1002+IV sidor. Samtida halvfranskt band. 180 kr.
Bergh, Birger
Heliga Birgitta Åttabarnsmor och profet Presentation av Heliga Birgitta i mer populär form. Illustrationer i färg. Historiska media 2002 249s Dek.ppb.+so ISBN 91-89442-64-4 Nyskick 90 kr.
Bibelöversättningarna av år 1536.
Utgivna av Gunnar Sjögren. I: Davidz Psaltare, II: Salomons ordspråk och Salomos wijsheet, III: Jesu Syrachs book. Faksimil 1960. 15x10 cm. Tre originalhalvklotband. Svenska Fornskriftsällskapet nr 62:1-3. 400 kr.
Birgitta
Butkovich, Anthony (Editor): Revelationes. Saint Birgitta of Sweden. Los Angeles 1975. 27x21 cm. Numerous illustrations in colour. 170 kr.
Briem, Efraim
Helgon och helgonliv. 1942. 304 sidor. 200 kr.
Brilioth, Yngve
Den senare medeltiden 1274-1521. Den svenska kyrkans historia, del II. Utgiven av Hjalmar Holmquist och Hilding Pleijel. 1941. Illustrerad. Plansch + 812 sidor. Förlagets halvfranska band med dekorerad rygg, övre guldsnitt och främre omslaget medbundet. 180 kr.
Brockington, J.L.
The sacred Thread A perfect onttroductory text to Hinuism. Foto i sv/v. Häftad ISBN 0 7486 0830 3 Nyskick 60 kr.
Brunner, D Emil
Der Mensch im Widerspruch. Berlin 1937. XVI+576 pp. Publisher's cloth. 200 kr.
Budskapet och budbäraren.
Uppsatser ocj predikningar tillägnade Arvid Runestam på 60-årsdagen den 16 januari 1947. Karlstad 1946. 24x18 cm. Porträttplansch + 208 sidor. Halvfranskt band med båda omslagen medbundna. Med bidraga av bl a Karl Lagerlöf, Elis Malmeström, Olof Sundby, Jacob Stake och Frej Alsterlind. 180 kr.
Båld, Anders
Predikan om den Korsfästa Christo, . .. och jämte Auctorens Lefwernes Beskrifning, samt et nödigt Företal, Til trycket förfärdigade af Anders A. Båld. Andra Uplagan, med nya Anmärkningar. Stockholm, P A Brodin, 1785. 22x18 cm. (36)+771+(19) sidor. Samtida halvfranskt band med nyare marmorerade pärmpapper. Några blad i slutet skadade i mariginalerna och en reva i titelsidan lagad (utan textförlust). Några blad med fuktränder. Namnteckning på titelsidan: Anna Elisabeth Ziebeth. 450 kr.
Bäckström, Anders
Den meningsfulla gudstjänsten En explorativ studie av den svenska gudstjänstens behovsrelatering. Religionssociologiska skrifter 1 Uppsala 1990 93s Häftad Liten fläck främre pärm tummad bakre, namnteckning Mycket gott skick 50 kr.
Carlberg, Gösta
Heliga tre konungar 1940. 300 sidor. Häftad med originalomslag. Ouppskuren. 150 kr.
De Årlige Evangelier och Epistlar,
med dertill hörande Collecter och Böner; jemte de tillägg utur Nya Kyrko-Handboken, hwilka af Kongl. Maj:t blifwit serskilt anbefalta. Jönköping, J P Lundström, 1831. Graverad frontespis + (2)+310+(2) sidor. Samtida helt skinnband med guldbård och upphöjda bind, något slitet. 300 kr.
DeMarinis, Valerie M
Critical Caring A feminist modeö for pastoral psychology. Westminster/John Knox Press 1993 159s Skinnimitation+so ISBN 0-664-22041-X Namnteckning Mycket gott skick 170 kr.
Dickey Young, Pamela
Feminist theology/christian theology In searh of the Method A book for those Christian feminists who wrestle with deep ambivalence and dual allegiances. Fortress press 1990 132s Häftad ISBN 0-8006-2402-5 Namnteckning , ett antal sid. med understrykningar Mycket gott skick 70 kr.
Eck, Diana
Darsan Seeing the Divine Image in India Second Revised and Enlarged Edition. Illustrerad med foto i sv/v. Anima Books 97s Häftad ISBN 0-89012-042-0 Lite skavd pärm, fukt fläckar på inlagas hörn. Mycket gott skick 90 kr.
Eklund
För fädernas kyrka. Biskop J A Eklunds livsgärning. Redaktör Nils Karlström. 1947. 256 sidor + porträtt. Originalband med båda omslagen. Medd Valter Lindströms namnteckning på försättset. 150 kr.
Eklund
För fädernas kyrka. Biskop J A Eklunds livsgärning. Redaktör Nils Karlström. 1947. 256 sidor + porträtt. Häftad med originalomslag. 1200 kr.
Eklund, J A
Malmeström, Elis: J. A. Eklund. En biografi. 1950. Illustrerad. 296 sidor + planscher. Originalband. 150 kr.
Eklund, J A
Malmeström, Elis: J. A. Eklund. En biografi. 1950. Illustrerad. 296 sidor + planscher. Grönt halvfranskt band med främre omslaget medbundet. 170 kr.
Eklund, Ragnar
En bok till tröst För mognade kristna Press 1982 44s Dek.ppb. ISBN 91-7400-136-1 Mycket gott skick 40 kr.
Elert, Werner
Abendmahl und Kirchengemeinschaft in der alten Kirche hauptsächlich des Ostens. Berlin 1954. (8)+190 pp. Publisher's cloth. 180 kr.
Emanuelson, Ingrid
Människor kring Jesus En berättelsebok Ett försöksmaterial för undervisningen i religionskunskap på grundskolans mellanstadium. 1991 125s Häftad Mycket gott skick 50 kr.
Emanuelson, Ingrid Skogar, Björn
Berättelser om Jesus Berättelser om Jesus ur Nya testamentet inom ramen av att Rufus berättar för Joram om Jesu verksamhet, död och uppståndelse. Illustrerad med foto i färg. Högskolan i Karlstad Avdelningen för Religionskunskap och Metodik 1993 174s Häftad Mycket gott skick 90 kr.
Evangelischer Erwachsenenkatechismus.
Kursbuch des Glaubens. Gütersloh 1985. 1360 pp. Publisher's cloth with dust-jacket. Jacket a little worn. 250 kr.
Frohm, Knut
Introduktion till beteendevetenskaplig metod och statistik Religionssociologiska skrifter 6 Religionsbeteendevetenskapliga Förlaget 1993 49s Häftad ISBN 91-87 986-04-3 Namnteckning Mycket gott skick 50 kr.
Geijer, Johan Oscar
Den evangelisk lutherska kyrkans lära om kyrkotukten, ... Theser framlagda för öfverläggning vid Prestmötet i Karlstad den 23, 24 och 25 augusti 1881. Karlstad, C Forssell, 1881. 14 sidor. Tryckta originalomslag. 200 kr.
Grenholm, Carl-Henric (red.)
Metoder för teologer Handledning för religionsvetenskapligt studium. Studentlitteratur 1981 170s Häftad ISBN 91-44-18751-3 Böjda hörn på pärm med lite smuts, böjda hörn första sid., namnteckning Gott skick 60 kr.
Groth, Leonard Magnus
Om sakramenterna, uppsats för öfverläggning vid Prestmötet i Carlstad den 24, 25 och 26 augusti 1869. Carlstad, C Forssell, 1869. 38 sidor. Tryckta originalomslag. 200 kr.
Gullberg-Hansen Müller, Hans (red.)
Kristendom og marxisme Marxisters syn på religion kristendom Texter til kildekritik ved Glebe-Møller I 17 texter, hämtat dels från Marx och Engels, dels från framträdande nymarxister, belyser häftat marxisters syn på religion, speciellt kristendom. G.E.C GAD 1976 55s Häftad Mycket gott skick 60 kr.
Gustafson, Emil
Emil Gustafsons samlade skrifter En koungs brud, Evighetsljus på mörka moln, Brev till nyomvända, Vishetens väg, I Guds skola, Väckelserop Helgelseeförbundets förlag 1929 c.a. 400s Klb.blekt rygg med reva Gott skick L027 50 kr.
Gustafsson, Göran
Tro Samfund och Samhälle Sociologiska perspektiv En bred överblick över resultaten av den religionssociologiska forskningen i Sverige. Libris 1997 222s Häftad ISBN 91-7194-852-X Mycket gott skick 100 kr.
Gårdfeldt, Lars
Hatar Gud bögar Teologiska förståelser av homo-, bi- och transpersoner. En befrielseteologisk studie 15 foto/planscher flertalet av Elisabeth Ohlson Wallin. Normal Förlag 2005 296s Häftad ISBN 91-85505-07-2 Författarens dedikation Nyskick 140 kr.
Hagelin, Gösta (red.)
Ord att leva på Uttalanden, aforismer och strofer till hjälp och uppbyggelse. Illustrerad med teckningar i sv/v av Per Silfverhjelm. J.A. Lindblads 1960 Andra upplagan 181s Skinnimitation på ppb. Grönt övre guldsnitt Rygg lossnat något på främre pärm Gott skick 40 kr.
Hagerman, Maj Gabielson, Claes
I miraklers tid Berättelse om de svenska medeltida kyrkorna, idéerna runt dem och de sociala sammanhangen. Foto i färg. Prisma 2003 333s Ppb+plastfpdral Mycket gott skick 140 kr.
Hallén, Harald
Skörd som mognar. 1956. 176 sidor. Häftad med originalomslag. 120 kr.
Harline, Craig
Syster Margriets prövningar. Ur ett nunneliv på 1600-talet. 1995. 336 sidor. Originalband med skyddsomslag. 130 kr.
Hellsten, Stig
Kyrklig och radikal äktenskapsuppfattning i striden kring C J L Almqvists "Det går an". 1951. 312 sidor. Dedikation. 150 kr.
Hertzberg, Arthur
(Editor) Judaism. The Unity of the Jewish Spirit throughout the Ages. New York 1961. 256 pp. Publisher's cloth with dust-jacket. In the series Great Religions of Modern Man. 200 kr.
Hirsch, Emanuel
Die Umformung des christlichen Denkens in der Neuzeit. Tübingen 1938. VIII+ 344 pp. Publisher's cloth. 180 kr.
Hof, Hans
Gudsuppfattningar och människosyner En problematisk översikt Del 1 1800-talets början. Hegel och Schleiermacher. Illustrerad med teckningar i sv/v. 181s Häftad Mycket gott skick 70 kr.
Hof, Hans
Var finns Gud Tankar om andlighetens villkor idag. Åsak 1983 87s Häftad ISBN 91-7830-00-2 Nyskick L055 50 kr.
Holmquist, Hjalmar
Kyrkohistoria, 1-3. 1928-29 (andra upplagan). 376; XXXVI + 422; X + 246 sidor. Tre originalklotband, ojämnt blekta ryggar. Enstaka blyerts- och bläcknoteringar. 350 kr.
Holmquist, Hjalmar
Reformationstidevarvet 1521-1611. Den svenska kyrkans historia, del III. Utgiven av Hjalmar Holmquist och Hilding Pleijel. 1933. Illustrerad. Plansch + 352 sidor. Förlagets halvfranska band med dekorerad rygg, övre guldsnitt och främre omslaget medbundet. 180 kr.
Holmquist, Hjalmar
Svenska kyrkan under Gustav II Adolf 1611-1632. Den svenska kyrkans historia, del IV:1. Utgiven av Hjalmar Holmquist och Hilding Pleijel. 1938. Illustrerad. Plansch + 506 sidor. Förlagets halvfranska band med dekorerad rygg, övre guldsnitt och främre omslaget medbundet. 180 kr.
Hopkins, Thomas J
The Hindu Religious Tradition I serien The Religious Life of Man.Wadsworth Publishing Comapny 1971 156s Häftad ISBN 0-8221-0022-3 Några veck på pärm, namnteckning, understrykningar övrigt mycket gott skick 120 kr.
Hägglund
Teologins historia En dogmhistorisk översikt. Gleerups 1994 435s Dek.ppb. ISBN 91-40-30533-3 Något kantstött Gott skick 150 kr.
Johannesson, Lechard
Kunskap och verklighet. En studie i realistisk filosofi med särskild hänsyn till Thomismens tolkning av realitetsproblemet. 1944. 440 sidor. 150 kr.
Jones, Rufus M
Kväkarnas tro och livsåskådning. 1943. 180 sidor. Gediget halvfranskt band med upphöjda bind. 150 kr.
Jonzon, Bengt Nystedt, Olle
Konfirmandboken Redigerad A. B. Svenska Kyrkans Diakonistyrelses Bokförlag 1920 164s Rugg.klb. Gott skick L028 50 kr.
Karlberg, Gustaf
Ägyptischen wörter im alten testamente Almqvist & Wiksells boktryckeri AB 1912 95s Häftad Främre omslag löst Gott skick 70 kr.
KJÖLLERSTRÖM, SVEN
Kyrka, folk, stat. Till Sven Kjöllerström. Lund 1967. Porträttplansch + (20) + 360 sidor. Häftad med originalomslag. 150 kr.
Klingert, Rune
Liturgin som bekännelse Den liturgiska utvecklingen i Svenska kyrkan under 1970- och 1980-talen och dess pastorala konsekvenser. Verbum 1989 266s Häftad ISBN 91-526-1663-0 Gott skick L055 120 kr.
Krabye, Pirjo Skjevesland, Olav
Rappot fra gudstjenesten Norske menigheter vurderer kirkegangen Resultatet av en större landsomfattande undersökning där 898 personer i Norge deltog i kring erfarenhetet av gå på gudstjänster. Verbum 1993 47s Häftad 82-543-0622-2 Mycket gott skick 60 kr.
Kurtén, Tage
Grunder för en kontextuell teologi Ett wittgensteinskt sätt att närma sig teologin i diskussion med Anders Jeffner. Åbo Akademis förlag 1987 224s Häftad ISBN 951-9498-15-X Namnteckning Mycket gott skick 90 kr.
Künneth, Walter
Politik zwischen Dämon und Gott. Berlin 1954. 620 pp. Publisher's decorated cloth. 200 kr.
Kähler, Martin
Dogmatische Beitfragen, 1-2. Leipzig 1898. XII+276+VI+ 482 pp. Binder's cloth. 250 kr.
Lessa, William A Vogt, Evon Z
Reader in comparative religion An anthropolical approach Fourth Edition HarperCollins Publishers 1979 488s Häftad ISBN 0-06-043991-2 Mycket gott skick 250 kr.
Linderoth, Fred / Norbrink, Sven
Den svenska kyrkan. Läsebok i kyrko- kunskap för kyrka, hem och skola. 1960 (5e omarbetade upplagan). Illustrerad. 484 sidor. Originalklotband. 150 kr.
LINDROTH, HJALMAR
Studier tillägnade Hjalmar Lindroth 17/11 1958. Uppsala 1958. Porträttplansch + XX + 176 sidor. Häftad med originalomslag och skyddsomslag. Med en Tabula gratulatoria och författarens bibliografi. Malmström sid 104. 150 kr.
Loewenich, Walther von
Der moderne Katholizismus. Darmstadt 1959. 464 pp. Publisher's cloth. 200 kr.
Lundh, Gunnar
Julotta Kort text om Julottans bakgrund och betydelse. Rikt illustrerad med helsides planscher/foto i sv/v. LTs förlag 1955 45s Dek.rygg klb. Naggad pärm, tummad inlaga Gott skick 50 kr.
Luther
Lilje, Hans: Martin Luther. En bildmonografi. 1964. Rikt illustrerad. 240 sidor. Originalklotband. 180 kr.
Luther
Holmquist, Hjalmar: Martin Luther. 1917. Rikt illustr. 292 sid. halvklotband med båda omslagen. Enstaka blyertsförstrykningar. 180 kr.
Luther, Martin
Evangelien-Auslegung, 1-5. Göttingen 1939-54. Editor: Erwin Mülhaupt. 8+304; 2+872; 8+396; 6+638; 58+484 pp. Four publisher's cloth. 750 kr.
Magnusson, Gunnar (red.)
Karlstads stifts bok 1972-73 Illustrerad med foto i sv/v. Sextioförsta årgången 1972-73 223s Häftad Mycket gott skick 50 kr.
Mangs, Frank
Fungerande liv Minnen, erfarenheter och svar på frågor från TV-serien Högst personligt Harriers 1981 229s Ppb.+so ISBN 91-7068-153-8 Utgallrat bib.ex. kaffefläck på kant Gott skick 40 kr.
McGuire, Meredith B
Religion The Social Context An incisive look at religions as social phenomena, drawing together sociological theory and diversity of cross-cultural examples.Wadsworth Publishing Company 1991 340s Häftad ISBN 0-534-16968-6 Lite naggad pärm, namnteckning Gott skick 60 kr.
Munk
Ollén, Gunnar: Kaj Munk. 1944.Illustr. 336 sidor + planscher. Originalklotband med främre omslag. 180 kr.
Neusner, Jacob
En rabbin samtalar med Jesus Ett samtal om tro över årtusendena. Verbum 1993 154s Häftad ISBN 91-526-2308-4 Mycket gott skick 120 kr.
Nielsson, Haraldur
Kyrkan och den psykiska forskningem. 1952. 96 sidor + inklusive en porträttplansch. Halvfranskt band med båd omslagen medbundna. 140 kr.
Nilsson, Gert (red.)
En fråga om kärlek Homosexuella i Kyrkan En bok från samtalsgruppen Kyrkan och de homosexuella. Verbum 1988 Häftad ISBN 91-526-1579-0 Namnetikett främre pärm,understrykningar Gott skick 90 kr.
Nordberg, Michael
Profetens folk Stat, samhälle och kultur i Islam under tusen år. 16 planscher i färg. Tidens förlag 1988 418s Ppb.+so. ISBN 91-550-3164-1 Visst slitage på so kanter, namnteckning, lite snedläst. Mycket gott skick. 120 kr.
NYGREN, ANDERS
World Lutheranism of Today. A Trubute to Anders Nygren 15 november 1950. Lund 1950. Portrait + XXXII + 440 pp. Publisher's half-cloth with both wrappers bound in. With a Tabula gratulatoria. Texts in English, French and German. Malmström sid 131. Pleijel sid 23. 250 kr.
Olingdahl, Göte
Tonåringar tolkar Bibeln Vad förstår tonåringar av bibeltext? Vilka känslor väcker bibeltext hos dagens tonåringar? Projekt NT 81 Svenska bibelsällskapet 1986 104s Häftad ISBN 91-7336-371-5 Mycket gott skick 50 kr.
Pawelzik, Fritz (red.)
Jag ligger på min matta och ber Afrikanska böner. Enkla gripande böner av unga afrikaner från Ghana. Illustrerad med teckningar i sv/v av Georg Lemke. EFS-förlget 64s Ryggklotnabd+so Revor och slitage på so, stämpel på försättsblad Gott skick 40 kr.
Pawelzik, Fritz (red.)
Jag sjunger ditt lov dagen lång Unga kristna afrikaners böner. Översatt till svenska av Allan Hofgren. Illustrerad med foto i sv/v. EFS-förlaget 72s Klb.+so Flera större revor på fuktskadad so, stämpel på försättsblad, fuktskadad inlaga Gott skick 40 kr.
Pleijel, Hilding
Karolinsk kyrkofromhet, pietism och herrnhutisk 1680-1772. Den svenska kyrkans historia, del V. Utgiven av Hjalmar Holmquist och Hilding Pleijel. 1935. Illustrerad. Plansch + 640 sidor. Förlagets halvfranska band med dekorerad rygg, övre guldsnitt och främre omslaget medbundet. 180 kr.
Sanbæk, Harald Rald, N.J. (red.)
Den danske kyrkan under Besættelsen Den danska kyrkan under ockupationen. Illustrationer i sv/v. H. Hirschsprungs forlag 1945 267s Häftad Gulnad, naggad Övrigt gott skick 200 kr.
Sjödin, Ulf
Flygande tefat, spöken och sanndrömmar Ungdomars syn på paranormala företeelser. Religiossociologiska Skrifter Nr 8 Uppslala 1995 73s+6s bilagor. Häftad ISBN 98-87986-10-8 Mycket gott skick 80 kr.
Stirm, C H
Christendomens gudomliga sanning, 1-2. Örebro, N M Lindh, 1847. (8)+248+(4)+249-416 sidor. Samtida halvfranskt band, lite loss i ryggen. Till svenska av J A Millén, Theol. Lector vid Carlstads Gymn. 300 kr.
Stroh, Alfred H
Grunddragen i Swedenborgs liv. Stockholm 1908. Illustrerad. (8)+176 sidor. Halvklotband. Namnteckning på försättset: Gustaf Vogt, 1908. 150 kr.
Strömberg, Bengt
Magister Mathias och fransk mendikantpredikan. 1944. 208 sidor. Ak avhandl. Dedikation. 150 kr.
Swedenborg, Emanuel
Äktenskapliga kärleken och dess motsats Vishetens förnöjelser angående äktenskapliga kärleken hvarefter följa galenskapens välluster angående horiska kärleken. Nykyrkliga bokförlaget 1895 611s Rygg.klb medbundet omslag Mycket gott skick 220 kr.
Swedenborg, Emanuel
Änglavisheten om Den Gudomliga Kärleken och Den gudomliga Visheten Andra reviderade upplagan Kyrkliga Bokförlget 1926 334s Häftad Naggat omslaguo Gott skick 120 kr.
Swedenborg, Emanuel
Änglavisheten om den gudomliga försynen Översatt från latinet av Björn A.H. Boyesen. Skandinaviska Swedenborgssällskapet 1981 588s Rött skinnimmitaion+so ISBN 91-86110-00-4 Mycket gott skick 90 kr.
Swedenborg, Emanuel
Den sanna kristna religionen som innehåller läran om Gud för den nya kyrkan. hft 1935 SH. ca 940 s. 900 gr. mycket fint skick 180 kr.
Törnvall, Gustaf
Andligt och världsligt regemnte hos Luther Studier i Luthers världs- och samhällsbild. Svenska Kyrkans Diakonistyrelses Bokförlag, 231s Linband, gulnad inlaga, namnteckning, understrykningar med blyerts. Mycket gott skick 90 kr.
Wallin, Johan Olof
Predikningar öfver De årliga Sön- och högtidsdagarnes evangelier Senare delen Femte upplagan F. & G. Beijers förlag 1883 470s Hlv.fr. Blekt rygg, gulnad inlaga Gott skick L180 100 kr.
Wallin, Johan Olof
Predikningar öfver De årliga Sön- och högtidsdagarnes evangelier Förra delen Femte upplagan F. & G. Beijers förlag 1882 440s Hlv.fr. Blekt rygg, gulnad inlaga Gott skick L180 100 kr.
Watson, David
Lärjungar Om lärjungeskap LIBRIS 1983 188s Häftad ISBN 91-7194-315-3 Namnteckning Gott skick L055 90 kr.
Verhoeven, F R J
Islam Ursprung och utredning Ursprung och utbredning med 32 kartor i färg och 31 illustrationer. Natur och kultur 1962 88s+32s Klb.+so som är fasttejpad med skyddsplast. Lite kanstött pärm, namnteckning Mycket gott skick 90 kr.
Wifstrand, Albert
Fornkyrkan och den grekiska bildningen Olaus-Petriföreläsningar hållna vid Uppsala universitet. Svenska kyrkan diakonistyrelses bokförlag 1957 169s Häftad Gott skick 30 kr.
Wifstrand, Albert
Fornkyrkan och den grekiska bildningen Olaus-Petriföreläsningar hållna vid Uppsala universitet. Svenska kyrkan diakonistyrelses bokförlag 1957 169s Häftad Gott skick. Låda 2 30 kr.
Wikenhauser, Alfred
Einleitung in das Neue Testament. 1956 (2. Auflage). Freiburg 1956. XVI+444 pp. Publisher's cloth. 180 kr.
Vries, de Anne
Barnens bibel Bibeln berättad för barn illustrerad av Hermine F. Schäfer KM-förlaget 1984 256s Dek.ppb. ISBN 91-86112-02-3 Dedikation från givare, namnteckning Mycket gott skick 50 kr.
Ydén-Sandgren, Ingrid
En krona av guld Berättelser ur den heliga Birgittas liv. Omslag och illustrationer av Veronica Leo. Verbum 1975 184s Häftad Mycket gott skick 80 kr.
Betlehem Kristlig Kalender 1901 Baptistmissionen, 1900, Inbunden, Kristlig kalender, med olika artiklar om bla 100-åringen Margareta Fröling, Skromsta i Haga socken, om baptisterna i Danmark mm, Ca 160 sidor, illustrerad, Pärm framsida bortblekt, ngt solkig rygg. Inlagan fint skick 65 kr.
Betlehem Kristlig kalender Baptistmissionen, 1895, Inbunden, Kristlig kalender, med olika artiklar om bla CM Björkholm, KA Haglung Doktor AJ Gordon. om barnstaden i Glasgow samt bilder från konferensen i Östersund 1895. 160 sidor, illustrerad. 240 gr 65 kr.
D:r M. Luthers Lilla Katekes med kort utveckling Stadfäst af Konuungen den 11 oktober 1878 jämte hänvisningar till bibliska exempek, samlade utgifna af Ch. Meurling och O.A. Ottander H. Halls Boktryckeri-Aktiebolag i Jönköping 128s Rygg.klb. Slitage och smuts på pärm, lös inlaga, noteringar Mindre gott skick L028 50 kr.
Doktor Martin Luthers Lilla Katekes med kort utveckling I koncentriska kurser ordnad till folkskolans tjänst utgifven af Alfr. Steinmetz. Tolfte upplagan Evang. Fosterlands-Stiftelsen Förlags Expedition 1901 Rygg.klb. Kantstött, lös inlaga Mindre gott skick L028 50 kr.
Nya Testamentet på Swenska Stadfäst af Konungen år 1883 Med Luthers företal till Nya Testamentet och till Romarbrefwet samt alfabetisk Sakregister. Gleerups förlag 533s Klb. Namnteckning, åldrat papper Gott skick 80 kr.
Köriosa En bok till kyrkans körer Presentation av kyrkoåret, kyrkorummet m.m. Noteria Förlag 1993 130s Häftad ISBN 91-85694-71-1 Mycket gott skick L055 50 kr.
Order via E-mail: order@kleynes.se.se
Åter till Innehållsförteckningen (Return to Table of contents)
Åter till första sidan (Return to First page)